Aanleg kabel-tv in Zoeterwoude begint dit jaar [Le/cfee agenda Spiegeltheater: soms teveel "proza hardop Afgelegen gebieden uitgesloten Totaalbeeld zomermode Raad: hoe moet bouw school betaald worden? Uitvoering te zwaarwichtig ZATERDAG 14 MAART 198f LEIDERDORP Het was gister avond in hel Leidcrdorpse win kelcentrum Winkelhof al volop lente.Wit en vele pasteltinten wervelden door een fleurige bloementuin waarin een hoekje in Winkelhof was herschapen. Met een gezellige modeshow toonden enkele modezaken in Winkelhof, Schier (herenmode) Verhoog damesmode) en Meijer schoenenmode), hoe ze hebben ingehaakt op de modelijnen voor deze zomer. Sportief - marine-- look, romantisch, - met veel wit, broderie, bandjes en kantjes, waarbij hier en daar een kni poogje naar de folklore werd ge geven. Ook de elegante, wat meer klassiek ingestelde vrouw kwam aan bod. Voor haar is er veel te koop als ze haar kledingstukken maar goed weet te combineren. Juist daar voor is een gezamenlijke mode show zo nuttig. Kleding, schoe nen, kapsel (Interhair) en ma- ke-up (Schouten), het komt alle maal als een totaalbeeld naar vo- De heren kwamen gelukkig ook aan bod.Zij komen bij modepre sentaties eigenlijk veel te weinig uit de verf. Mannen hebben ook belangstelling voor hun nieuwe modekleuren en modellen. De herenmode voor deze zomer is trouwens voor wat het klassieke kostuum betreft nog altijd op Engelse leest geschoeid, wat vooral tot uitdrukking komt in de materialen. Daarnaast biedt de marine-look tal van moge lijkheden voor mode-bewuste mannen zich eens uit te leven, terwijl er voor de blazer heel wat meer draagvormen zijn dan altijd die keurige grijze pantalon eron der. Wie zijn of haar licht over de nieu we mode vandaag nog even wil gaan opstekem kan in Winkelhof terecht want Hans Marck, direc teur van Falke in Nederland pre senteert daar omstreeks drie uur de laatste Winkelhof-mode show. ZOETERWOUDE - In juni hoopt men in Zoeter woude te kunnen beginnen met de aanleg van het kabeltelevisienet. Als alles meezit, zal nog rond kerstmis van dit jaar de gehele gemeente, met uitzondering van de afgelegen gebieden, zoals de Weipoort en de Gelderswoudseweg, aangesloten zijn op het kabelnet. De Zoeterwoudenaren die dan een aansluiting hebben zullen voor wat de televisie betreft naast de twee Nederlandse netten, België Vlaams (net 2) Duitsland 1 (ARD), 2 (ZDF) en 3 (Regionale zender West) kunnen omtvan- gen, via de mast in Oegstgeest. Verder moet de aansluiting een goede ontvangst van de Neder landse FM-radioprogramma's Hilversum 1, 2 (AM), 3 en 4 en de buitenlandse FM-programma's mogelijk maken. De Casema, een dochteronderne ming van de PTT, die het kabel- Afscheid van energiebedrijf LEIDEN - Uit handen van burge meester Goekoop ontving de lieer P.J. van der Mark gistermiddag de eremedaille in goud verbon den aan de Orde van Oranje— Nassau. Van der Mark kreeg deze onderscheiding ter gelegenheid van zijn vertrek bij het Energie bedrijf Rijnland. Hij werkte daar 35 jaar, de laatste jaren als chef van de afdeling huishoude lijke zaken. Van der Mark, bijna 64 jaar, gaat gebruik maken van de VUT-re- geling. Zijn collega's moeten in hem een man missen die zich al tijd inzette voor hun rechten. Van der Mark stond namelijk door zijn vele vakbondsactiviteiten bekend als een erkende raads man voor het personeel. Sinds de oprichting van de medezeggen schapscommissie in 1951 maakte hij daar dan ook deel van uit. Daarnaast was Van der Mark vele jaren lid van het bestuur van de Prot. Chr. Woningbouw vereniging. Hij was een van de oprichters van deze vereniging. net beheert en de uitvoering er van in handen heeft, is momen teel bezig met het voorbereiden van een boekwerkje waarin in formatie over de de aanleg, de mogelijkheden en de kosten staat. De gemeente is op haar beurt bezig met het verzamelen van tekeningen voor de aanleg en het bekijken van de bestaan de antennesystemen. Verwacht wordt dat deze voorbereidende werkzaamheden voor juni zullen zijn voltooid en dat dan met de "echte" aanleg kan worden be gonnen. Nog niet duidelijk is hoeveel men sen een aansluiting willen op het kabelnet. Volgens eerdere bere keningen liggen de kosten per maand rond de 14 gulden. Daar naast moet een eenmalig aan- sluitbedrag worden betaald. De aanleg van de kabel heeft nog voordat deze uit de tekenkamers is gekomen al wat voeten in de aarde gehad in Zoeterwoude. Zo onstond er een conflict in de ge meenteraad over het wel of niet aansluiten van de zogenaamde onrendabele gebieden. Het ging hierbij onder andere om de buurtschap Weipoort, de Gel derswoudseweg en het gebied bij het industrieterrein. Deze be woonde gebieden liggen te ver van de kern van het dorp verwij derd waardoor de aanleg te duur zou worden. In cijfers zou een aansluiting van deze afgelegen woningen betekenen dat het abonnementsgeld per maand van 14 gulden tot 35 gulden zou oplopen, zo werd toendertijd voorgerekend. Het CDA en de VVD hadden grote moeite met het niet aansluiten van die huizen op het kabelnet. Ondanks de bezwaren gingen de christen-democraten uiteindelijk toch akkoord met het aangaan van een overeenkomst met Case- ma voor de aanleg. Toch vond men het voorstel "discrimine rend" voor een bepaalde groep Zoeterwoudenaren, maar het, CDA zei geen nee te kunnen zeg gen tegen het pian "om niet 80 procent van de bevolking die wel de kabel wenst in de kou te laten staan." De WD vond het volstrekt ver werpelijk dat geen overleg was gevoerd met de bewoners. De li beralen lagen met name met het CDA in de clinch omdat in hun ogen deze partij onder druk van Financiële argumenten te gemak kelijk over de hele zaak heenliep. De VVD tekende daarbij aan dat een deel van Zoeterwoude wordt uitgesloten van een vorm van cultuur waar de rest wel van kan genieten. Wethouder Van der Heijden liet weten dat geen overleg met de benadeelden had plaatsgevon den, omdat de gemeente toch niets te bieden had. "Wij staan met lege handen, we kunnen niets doen", aldus de wethouder. Uiteindelijk ging een meerder heid van de raad toch akkoord met de aanleg van de kabel met uitzondering van de afgelegen gebieden. Opmerkelijk detail hierbij was dat juist van de zijde van de bewo ners van de gebieden waarover werd gepraat nauwelijks interes se bestond voor wel of niet aan leggen van de kabel. Zowel de fractieleider van de WD als van het CDA moesten uiteindelijk er kennen dat de verwachte reac ties van de achterban nogal te genvielen. LEIDEN Het Spiegeltheater, dat gisteravond in de Leidse schouwburg optrad, is een toneelgroep die alleen uit vrouwen bestaat. In de professione le toneelwereld is dat een nog vrij onbekend ver schijnsel. In het alternatieve circuit treden wel een aantal vrouwengroepen op, maar die hebben meestal een vrij afgebakende doelgroep van strijdbare, in het feminisme onderlegde vrou wen. Het Spiegeltheater wil met "In levende lij ve" een veel breder publiek bereiken. Het wil geen voortrekker zijn voor een intellectuele elite, maar zich juist richten op de vrouwen die bezig zijn zich van hun eigen positie bewust te worden. Het is op zich een prima gedachte om een toneel voorstelling te willen maken voor de grote groep van vrouwen die juist bezig zijn hun problemen te ontdekken als voortkomend uit hun vrouw zijn, maar die door de meer extreem-feministi sche uitingen niet worden geraakt. De vraag is echter of het Spiegeltheater bij hun wel doel treft. Op het gevaar af te worden afgeschilderd als een "male chauvinist pig" waag ik dat enigs zins in twijfel te trekken. De vier vrouwen, die samen "In levende lijve" spelen, zijn ten delen afkomstig uit Poëzie Hardop. Die literaire achter grond wordt in het programma niet verloochend, wat de herkenbaarheid voor minder literair on derlegde toeschouwers in de weg kan staan. "In levende lijve" is samengesteld uit teksten en boekfragmenten, geschreven door verschillende vrouwen als Mischa de Vreede, Claire Bretécher en Andreas Burnier. Al die teksten hebben ge meen dat ze het thema behandelen van hoe het leven van een vrouw door haar lichaam wordt bepaald. In de verschillende scenes komen on derwerpen die hiermee verband houden, als kle ding, afslanken, te grote of te kleine borsten aan de orde. Wil je een dergelijk thema toegankelijk maken voor een groter publiek, dan is een boeiende en herkenbare verpakking de eerste vereiste. Het Spiegeltheater is daarin gedeeltelijk geslaagd. Het deel voor de pauze handelde vooral over de problemen, die vrouwen met hun eigen figuur kunnen hebben. Door de keuze van tek sten, waarin treffende details worden benadrukt en veel relativerende humor vonden deze scenes in de zaal duidelijk weerklank. Vooral na de pau ze waren de teksten van wat meer abstract gehal te en leenden zich duidelijk minder voor theater bewerking. Omdat de nadruk in "In levende lij ve" sterk valt op het gesproken woord en veel minder op het niet altijd overtuigende acteren, kregen sommige scenes iets geforceerds. Het werd dan teveel "proza hardop". Wie "In levende lijve" wil zien, kan ook vanavond nog in de Stadsschouwburg terecht. ARIEJAN KORTEWEG -LEIDEN - Voor het Familie concert dat het Residentie Orkest gisteravond in de Stadsgehoorzaal gaf, was de keuze gevallen op een tweetal bekende werken uit de romantische muziekliteratuur: het tweede pianoconcert van Chopin en de symfonische suite Shcherazade van Rimsky-Korsakof. Als opmaat voor het concert had de Poolse gast-- dirigent Witold Rowicki een alleraardigste ouver ture in Italiaanse stijl meegebracht van de hier onbekende componist Karol Kurpinsky, een tijd genoot van Weber en Rossini, diz een belangrijke rol in het muziekleven van het 19e eeuwse War schau speelde. Het Residentie Orkest maakte er een plezierige kennismaking van. Solist in het pianoconcert van Chopin was de Ame rikaanse pianist Eugen Indjic, wiens interpreta tie weinig ruimte liet voor de dromerige kant van Chopins muziek. De forse lijnen overheersten, hoewel de parelend gespeelde versieringen en omspelingen die Chopins visitekaartje zijn en de vederlichte inzet van het dansachtige thema van het laatste deel, lieten horen dat Eugen Indjic wel degelijk over een groot scala van expressiviteit beschikt en deze interpretatie dus op een bewus te keuze moet berusten. Rimsky-Korsakofs Sheherazade werd eveneens nogal zwaar aangezet gespeeld, waarbij in het Lento de overdreven profilering van de melodie een onnatuurlijk effect had. Ook het orkest had kennelijk moeite met deze geforceerde over-in- terpretatie, want er was nogal eens wat onnauw keurig én ongelijk. Als totaal werd het een wel effectvolle, maar te, zwaarwichtige uitvoering. Zonder de vele individuele orkestleden in hun voortreffelijk gespeelde solo's ie kort te willen doen, verdient concertmeester Zino Vinnikov met name genoemd te worden voor zijn warm bloedige spel. MIES ALBARDA VOORSCHOTEN - De hervormde gemeente te Voorschoten-Veur heeft in de bestaande vacature van ds. Meijering een beroep uit gebracht op ds. G.G. de Kruyff te Rijnsaterwoude. Rijnsaterwoude is de eerste gemeente van ds. De Kruyff, die ook is beroepen in Willemstad. VOORSCHOTEN - "Geef eerst een financiële achtergrond". Dat was de boodschap die de Voor- schotense gemeenteraad in een informele (niet-officiële) verga dering gisteravond meegaf aan het college van B en W bij de be handeling van het plan om een basisschool te bouwen op het terrein van het Cultureel Cen trum. De bouw van deze school is moge lijk, maar dan moet wel de grote zaal van het Cultureel Centrum worden afgebroken. Blijft de zaal staan, dan zal de nieuwe school niet te zien zijn. Dat riep gister avond verzet op van de raadsle den Visser (PvdA), Aikens (D'66) en De Graaf (VVD). Het is verder de bedoeling om het Cultureel Centrum zo optimaal mogelijk te gebruiken. In totaal worden de kosten bij een ruime schatting op drie miljoen geraamd. B en W zijn er nog niet aan toegekomen om aan te geven hoe dat bedrag opgebracht kan worden. LEIDEN - Na een tocht van vijj dagen is gisteren de postkoets uit Leek in Leiden aangekomen. De koets, die in het Groningse dorp Leek nog steeds een grote histori- sche rol speelt, deed gistermid dag het eindstation Groenoord- hallen aan. De postkoets had als taak bestuursleden van de pro- motiegroep van Leek naar de Groenoordhallen te brengen. Gis teravond vond daar namelijk n wedstrijd plaats in het kader van "NCRV-stedenspel". Een ploeg van inwoners van Leek trok ten strijde tegen een ploeg van het Zeeuwse dorp Tholen. ZATERDAG Leiden - Leids Vrijetijdscentrum - pop. films en daarna swingen. Tuinstad-Staalwijk - bingoavond, He- renstraat 45, 20 uur. Augustinus - Rapenburg 24, Hollandse 1 avond met de groep Dixie, 21.30 uur. Groenoordhallen - clubmatch K.V. Rijn land. zo 9-17 uur. Sanders - Levendaafhoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. NVSH-praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, vanaf 22 uur. Jazzhome - Boshuizerlaan, formatie van saxefonist Nico van Battum, zo 14.30 ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma Vm vr van 10-12 uur. tel. 122000. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, volkdansinstuif, samenstelling en pre sentatie: Yvonne Knijnenburg, 19 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwyk: za, J.E.C. Crul-Kelderhuis, Nooreindsplein 8a, tel. 142888; zo, J. Stolk, Burggraven- laan 16, tel. 125820. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266; zo, H.C. Jasperse, Witte Singel 72. tel. 124961. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123; zo, F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11. tel. 120347. Voor de praktijk van Groeneveld, Van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage: R. v. Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 133834, spreekuur van 11-11.30 uur in Gezond heidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - P. v. 't Woud, L. Midden dorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070, spreekuur za en zo van 12.30-13 uur. Oegstgeest - H.A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394. Voorschoten - za, B. van Beusekom, Be- resteynstraat, tel. 2520; zo, J. Vreijen- hoek, Bachlaan 1, tel. 2356. Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 01711-10030. APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 13 tot 20 maart door apotheek Leiden Zuid- West, Brahmslaan 20, tel. 763134; apo theek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 2317. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, tel. 153266. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond- 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500.. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - I. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel. 02520-29060. Alcoholcontrole LEIDEN - De politie heeft de af gelopen nacht in het hele land al coholcontrole bij automobilisten gehouden volgens de nieuwe methode: door de auto's achter na te rijden. In Leiden werden 31 auto's aangehouden. Twee auto mobilisten hadden zoveel op, dat ze naar het politiebureau mee moesten; aan twee anderen werd een rijverbod opgelegd. Witte Singel afgesloten LEIDEN - De Witte Singel wordt maandag tussen Noordeinde en Groenhovenstraat voor het door gaand verkeer afgesloten. De werkzaamheden ten behoeve van de onderkeldering van de nieuwbouw van de universiteit maken de afsluiting noodzake lijk. Een heistelling voorzien van spe ciale drilapparatuur zal voor de duur van ongeveer tweeëneen- halve week met dit karwei rond om de nieuwbouw bezig zijn. Eerst aan de Witte Singel en ver volgens in de Groenhovenstraat en de Rijn- en Schiekade. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Na bezorging v 18.00-19.30 uu Zaterdag van Abonnementsgelden bil vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overschri|ving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28864 Kwartaalabonnement 49.55 perp post f 71,90 Jaarabonnement f 186,70 per post 1276.10 Losse nummers f 0,70 Akj. redactiechef: A. van Leeuwen Plv Alg. redactiechef: J. M J. Post Rubriekchefs J Kroon (stad) J P.M van der Meer (regio) ,W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (gèeeteiijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo, Rome. Madnd. Stockholm en Djakarta Redactie randgemeenten: Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch. Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten: Leiderdorp R. Zaadnoordijk 071-121481 Oegstgeest H. Sonders 071-155854 Voorschoten J. Peeters 071-769935 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847 D.J. Roeleven 01715-1403 Warmond R. Hoekstra 071-762551 Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Zoeterwoude R Stevens 071-890647 Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2