Tegen ambtenaren sta je op den duur machteloos als 'i 'Leuk voor die ambtenaren om dat te horen' Moet de Sport stichting blijven? ZATERDAG 14 MAART 1981 LEIDEN Als een over tuigd ambassadeur reisde hij de afgelopen twee maanden de naar categorie verzamelde clubs af. Docerend, uit leggend, onbeholpen soms in zijn nieuwe rol. maar voortdurend ver vuld van het vuur van de ware pleitbezorger. Zó trok Piet Biegstraa- ten 1981 in, om de ach terban te overtuigen van de noodzaak dat de Leidse Sportstichting moet blijven. "Wat je nu prijsgeeft aan in vloed, krijg je nooit meer terug. Tegen ambtenaren sta je op den duur machteloos als burger", waar schuwde hij zijn ge hoor. Steeds op invitatie, want zijn felle nieuwjaarsaanval op de ge meente had zijn uitwerking met gemist, met als eerste doel de ingewikkelde materie van de vijf nieuwe structuren uit te leg gen. Nooit al te eenzijdig gericht dus, maar toch allijd wel even prekend voor eigen parochie. -5 LEIDEN - Aan een lang slepende zaak moet dit jaar een einde ko men. Op 18 maart, in dit ver band een ongelukkige datum met het oog op de voetbalduels om de Europa Cup, mag de Leid se sportwereld zich uitspreken over de wijze waarop de Sport stichting moet worden gereor ganiseerd. Tijdens een hearing op die datum, belegd door de ge meente, kan de sport zeggen wat het te zeggen heeft, waarna de gemeenteraad op een later tijdstip zal beslissen. Kort ge zegd komt de keus hierop neer: kan de sport straks nog naar de Stichting, of moet in de toe- Die vraag is verpakt in de vijf reorganisatie-modellen van de nota die wethouder Tesselaar ("Stom dat ik die hearing op 18 maart heb gepland, daar ben ik zelf ook slachtoffer van") eind vorig jaar ter tafel deponeerde. Die modellen zijn niet allemaal even duidelijk, daarom eerst een uitleg. Nu is er de Sportstichting. Een or gaan van burgervertegenwoor digers van een groot aantal tak ken van sport, bestaande uit een dagelijks bestuur en een Kaad van Beheer. De Stichting wordt bijgestaan door een directeur (Jan Duyvestein nu) en zijn bu reau van ambtenaren. Zij voe ren uit wat de Stichting bepaalt ten aanzien van "exploitatie en beheer". De Stichting kan ook gevraagd en ongevraagd advies geven aan B en W. maar over "alles" moet in laatste instantie toch de gemeenteraad beslissen. De veranderingen in modellen zijn: 1: De Sportstichting blijft bestaan in huidige vorm. maar met gewijzigde statuten. 2: De Sportstichting blijft bestaan in gewijzigde vorm (een poot re creatie erbij) en met gewijzigde statuten. 3: De Sportstichting wordt omgebouwd tot een di rectie sport en er komt een ad viesraad voor de sport. 4: Zelfde model als 3, met een directie sport en recreatie en een advies raad sport en recreatie. 5: Er komt een directie sport en of re creatie en een sportraad sportwereld dat wenst. De kernvraag is dus: moet de Sportstichting blijven of niet? De argumenten van voorzitter Piet Biegstraaten en wethouder Tesselaar hieronder op een rij tje. "Logisch, wie zou dat niet doen", zegt hij zelf van het streven zieltjes te winnen. Hij probeerde het niet alleen in de sport; ook in de politiek. Of hel resultaat heeft gehad?. Bij de sport wel. blijkt nu al uit de reacties, "maar politiek ken ik de verhoudingen niet meer. Ik weet niet wat de VVD doet. Bij die partij ligt het knelpunt, die stemt hoog uit model 3", vermoedt hij. Hij stelt het nadrukkelijk; zijn "toernee" was allesbehalve een egotrip. Natuurlijk, hij zou het ervaren als "een per soonlijke nederlaag, als een wegsturen", als het tot ophef fing van de Sportstichting moest komen. Hij roept het emotioneel. Maar hoewel hij na elf jaar voorzitterschap ge heel wordt gëidentificeerd met dat orgaan, ontkent hij toch zeer nadrukkelijk dat persoonlijke belangen in het geding zijn; dat hij met wet houder Tesselaar een duel van man-tegen-man uitvecht. Hij doet de stelling dat zijn "aanzien" in het geding is, smalend af. Grommend bij na: "Als Piet Biegstraaten zonder toevoeging, ben ik niks. Dat is waar. Maar daar vecht ik niet voor. dat zou het laagste niveau zijn. Nee, ik strijd voor de sport. Ik had ook kunnen zeggen; ik ben al 61 en ik heb het druk genoeg met mijn werk op het GAK, dus het zal mijn tijd wel du ren. Maar zo ben ik niet, ik ben een vechtertje". Daarom bleef hij aan toen er ge sproken werd over opheffing van de Stichting (in 1978), "om me kapot te vechten", daarom ook opende hij begin dit jaar het vuur op de reorga nisatieplannen. Hij richtte het geschut op de vaagheid van de voorgestelde model len. Terecht misschien maar hij deed het op een podium waarop zijn directe "tegen strever" zich niet kon verde digen. Zonder expliciet voor afgaand overleg met de Raad van Beheer. Later, ja, later kreeg hij de instemming die hij had voorvoeld, maar toen had hij het risico van de breuk al gelopen. Moedig? Was dat moedig of onbezon nen? De terminologie van zijn laatste nieuwjaarsrede loog er niet om. Met zoveel woorden voegde hij de aan wezige wethouder toe dat de sport aan het lijntje werd ge houden. dat de keus uit de vijf modellen niet meer was dan een schijnkeuze. Hij vindt zelf dat er moed voor nodig was, dat hij het moest doen, al had het héél weinig van doen met de hem anders zo typerende hoffelijkheid. "Ik heb er over zitten zwe ten", bekent hij, in de verde diging gedrongen. "Ik heb er moeite mee zoiets te zeggen. Bij het schrijven van zo'n toe spraak bel ik in zekere pa niek allerlei mensen, voor morele steun. Die kreeg ik en daarbij: was die nota dan zo hoffelijk?" Een golf van emotie sloeg na dien over hem heen. Tesse laar was woedend na de fron tale tegenstoot. Zijn "inpak ken en wegwezen. Piet", maakte duidelijk hoe hard de woorden waren aangekomen. "Ik zou ook kwaad geweest zijn in zijn positie", erkent Biegstraaten ("alles is allang stilzwijgend bijgelegd") nu. "Ik heb 'm op zijn hart ge trapt en ik vind het ver schrikkelijk dat ik dat ge daan heb. Maar met die aan val is wèl bereikt dat de sportgemeenschap niet lan ger afwacht, maar ineens nieuwsgierig is naar wat er aan de hand is" Bierkaai Het bleek uit de uitnodigingen, waarop hij als een reizend ambassadeur langs de achter ban trok. Een vechter tegen de bierkaai? Het lijkt erop. Bij het doorvoe ren van de scheiding van overheid en particulieren zijn al drie nieuwe poten neerge zet. De Welzijnsraad en de Leidse Jeugdactie zijn ver dwenen. De reorganisatie van het ambtelijk apparaat leverde in de welzijnssector van Tesselaar en zijn collega Schoute directies op voor maatschappelijke zorg, so ciaal en cultureel werk en on derwijs. "Die werken al", weet Biegstraaten. "De enige die nog ontbreekt is die van sport en recreatie. Maar ge zien de hele opbouw, moet die er gewoon komen. De vraag is alleen: hoe?". Hoewel er officieel vijf alterna tieven zijn is er in wezen maar weinig keus. vindt Biegstraaten. die zich afzet tegen die gemeentelijke tac- Tekst: Ruud Paauw en Paul de Tombe Foto Jan Holvast Foto: links Piet Biegstraaten. rechts Dick Tesselaar. tiek. "Toc-n er sprake was van het opheffen van de Sport stichting, kon daar echt tegen gevochten worden. Nu is de gemeente niet grijpbaar. Er zijn wel vijf modellen, maar daarover moet straks de ge meenteraad beslissen". "Bovendien zijn het dan ook nog modellen die zo vaag zijn dat wij moeten gaan vragen wat ze inhouden", is zijn be zwaar. "Als je een reorganisa tie voorstelt, vertel je dat er toch bij?. Maar dat is niet het geval. De reorganisatie wordt ook niet gewenst omdat dc Sportstichting niet goed werkt, maar omdat het in de politiek structuur past. De vraag is dan ook of alle mo dellen reëel uitvoerbaar zijn" Dat is beaamd, niettemin be staat daarover de nodige twij fel. Is het we! zo, dan zouden de modellen 1 en 2 (dc laatste dan zonder de tak recreatie) heel goed passen. De model len 3, 4, 5 spreken hem, uiter aard, niet aan. Die leveren ook de meeste vragen op. Kernvraag: wat wordt de ech te functie van een functie van een advies/sportraad?. "Mag die alleen adviezen geven en hoe gaat het dan met die adviezen? De huidige Sport stichting geeft die ook. Maar een adviesraad komt dan niet verder, wij kunnen ook be sluiten nemen. De invloed van de burgerij op de over heid. De kans bestaat dat die verdwijnt als je louter met ambtenaren gaat werken". Waarom eigenlijk niet. Als het om beheer gaat, is het louter een kwestie van instructie, toch?. Er is uiteraard meer in het geding: de invloed op de gemeentelijke beleidsvor ming; de angst voor het ver dwijnen van dat stukje demo cratie. Maar is de huidige Sportstichting dan zo demo cratisch? Er wordt gewerkt met gekozen vertegenwoor digers uit de sport, dat is waar. Het gebrek aan open baarheid echter voorkomt dat de kiezers te weten ko men of hun vertegenwoordi ger "staat", waarvoor hij is gekozen. Wat is de waarde van inspraak zonder controle op die uitspraken?. Had de Sportstichting niet eerder "opengemaakt" kunnen wor den? ""Ik heb het geprobeerd", zegt Biegstraaten. "Sinds '72. '73. ook buiten de statuten om" Het is er nooit van gekomen. Maar waarom dan niet?. "De Raad van Beheer heeft het te gengehouden. wilde bij een statutenwijziging alles of niets. We hebben daarin ten slotte te maken met mensen die hun tak van sport willen verdedigen, maar niet ge schoold zijn om dat in het openbaar te doen. Dc nieuwe statuten voorzien in elk geval wèl in openbaarheid" Het gemeentelijk apparaat kent die openheid allang Maar in derdaad. in een louter ambte lijke molen, zou de sport fijn gemalen kunnen worden. In het ergste geval, klapt het lo ket (figuurlijk gesproken dan) dicht wanneer de beslis singen worden genomen Met dank voor de adviezen en we zullen het verder zelf wel uit zoeken. En de sport wil "in de buurt blijven van de beslissingen", zoals Biegstraaten het uit drukt. Vooral waar die het beleid betreffen. Tot dusver heeft de Sportstichting overi gens wel degelijk een diepere visie ontwikkeld, weerlegt hij de kritiek. Aanwezig Hij somt uit de losse pols op. De veldennota onder wet houder De Haan, de interne reorganisatie van de Sport stichting. de lijst van priori teiten. de nota over de aan passing van de huidige kleed accommodaties. de veldver- deling, de vroegere hearings en thema-avonden met de achterban. "Er was toch een tijd dat het ene plan nog niet uitgevoerd was. of het andere lag alweer op tafel. De Zijl, het Vijf Mcibad Bovendien zyn we nu dagelijks aanwezig in de sportwereld, we hebben een spreekuur. Om dat alles kiezen we toch voor de Sport stichting, al is dat ook een stuk tactiek. De gemeente wil die opheffing om de politieke vorm, wij vragen er niet om Zeker niet. Wij bezitten iets waarmee we veel kunnen doen" Belang Om dat te behouden, heeft hij die reis langs de verzamelde clubs en politieke figuren ge maakt. Niet voor zichzelf, maar in het belang van de sport. "Alleen voor de sport zou ik het erg vinden als ze me niet meer nodig hebben, me wegsturen. Alsof al het werk van de Stichting voor niets is geweest. Zonder waardering. Als dat zo is, dan is er gelogen toen ik erebur ger werd van Leiden, dan stuur ik die oorkonde terug Als het niet zo is. dan was het waardering voor de man in de functie, voor dc man van de sport. Daar heb ik ook voor gevochten, daar vecht ik nog voor. Daarom zou ik het als een nederlaag ervaren als de Sportstichting werd opge heven, daarom zou ik willen winnen. Verliezen is altijd moeilijk, al heb ik wel ge leerd het verlies te verdra gen". LEIDEN - De Leidse sportge meenschap hoeft er nauwe lijks op te rekenen dat haar toporgaan, de Sportstichting, aan de algemene reorganisa tie ten stadhuize zal ontko men als men daarvoor alleen maar aanvoert dat alles bij het oude moet blijven. De wethouder van onderwijs en sportzaken, Dick Tesse laar, laat daar weinig twijfel over bestaan. "De gemeenteraad, het stads bestuur, heeft destijds de uit spraak gedaan dat er een scheiding moet worden aan gebracht tussen gemeente en particulier initiatief. Er dient grotere duidelijkheid te zijn. Het beheer van gemeentelij ke accommodaties moet in handen komen van de ge meente. Dat is een politieke uitspraak van de raad en of we dat nu leuk vinden of niet. het besluit ligt er. De reorga nisatie die daarvoor nodig was, zit er voor driekwart op Wat nog moet gebeuren is sport/recreatie. Hoe kun je als sportgemeenschap nu nog invloed op de reorganisa tie uitoefenen? Door kracht van argumenten. Daar zal de raad nog gevoelig voor zijn. Maar niet - en die reacties heb ik gekregen - door uit de reeks modellen nummertje één of twee te omcirkelen zonder enige vorm van argu mentatie". De Sportstichting moet ver dwijnen als onderdeel van een reorganisatie, niet omdat ze slecht functioneert? Tesselaar: 'De Sportstichting valt onder een brede reorga nisatie en zoals dat dan vaker voorkomt: je wijzigt tevens wat niet bevalt. - Wat deugt er dan niet? Tesselaar: "De Sportstichting van nu is voor 90 procent be heersinstituut; ze runt de ac commodaties. Daarover be staat maar weinig ontevre denheid. Maar op het gebied van de doelmatige planning vind ik dat ze tekort schiet. Tot dusver merkte je dat niet zo. Er was een grote achter stand wat accommodaties be treft in Leiden en ach. over nieuwe dingen ben je het wel gauw eens. We naderen nu het punt dat het ergste achter de rug is. Nu moet er uit het beheer beleid voortkomen. En dat vind ik niet zo best. Ik zal een voorbeeld noemen: de Sportstichting komt met een kleedkamernota. Ze is daar zelf enthousiast over. maar ik kan niet anders dan tot de conclusie komen dat ze maar heel weinig kritisch op haar eigen werk is geweest: Aan de Boshuizerkade moet dit en dat worden vernieuwd, staat er. Als je dat klakkeloos zou doen, handhaaf je daar weer voor jaren een situatie die niemand wil. Fusies, waar nu soms aanzetjes voor wor den gegeven, komen dan ze ker niet van de grond. Wat ik mis is enige diepte, spitwerk, het er in verwerken van toe komstverwachtingen". "Een ander bezwaar tegen de huidige Sportstichting is het absoluut niet functioneren van de Raad van Beheer als democratisch lichaam. De zaak wordt geleid door het dagelijks bestuur, en daar dan nog een deel van. Een te smalle basis". - Terug naar het uitgangs punt. Wat heeft de discussie die nu op touw is gezet, nog voor zin? Hoe zwaar weegt de stem van de sport eigenlijk? Tesselaar: "Het nut var. de hui dige discussie is dat de sport op de hoogte wordt gebracht van wat de gemeenteraad (de politiek) wil: het beheer van gemeentelijke eigendommen in gemeentehanden. De sport loopt wat om die principiële kant heen, maar dat is het kernpunt. Wat er nu op tafel moet komen is of er voor de sport voldoende redenen zijn om voor haar een uitzonde ring te maken -n het reorgani satieproces. De huidige dis cussie dient er ook voor om de raad straks duidelijk te maken wat er bij de sport leeft. Hoe zwaar weegt de stem van dc sport? Dat is moeilijk te zeggen. Waar het om gaat is de grond van de argumenta tie. De reacties die ik nu van de sport heb gekregen ken merken zich door een conser vatieve inslag. Men houdt het bij het oude; de gebruikelijke angst voor veranderingen. Er zal wel worden aangevoerd dat de Sportstichting toch zijn statuten wil wijzigen, maar daarmee is de club al leen organisatorisch wat meer bij de tijd. De vraag of men goed functioneert is niet aan de orde geweest". - Biegstraaten zegt: wat de Leidse sport prijsgeeft aan invloed, krijgt ze nooit meer terug. Tegen ambtenaren sta je als burger machteloos op den duur. Tesselaar. enigszins nijdig. "Dat is leuk voor de ambte naren om dat te horen. Ik vraag me af hoe dat nu toe gaat in de Sportstichting, want daar moet hij toch ook nauw samenwerken met ambtenaren. Welnu, diezelf de ambtenaren zouden straks worden overgeheveld naar de directie sport/recreatie. Ik vind het zo'n onzin om het zo tegenover elkaar te zetten. Zo werkt het systeem toch niet. Dat merk ik zelt dagelijks. Bestuursvisie en ambtelijke visie moeten beide kunnen doorstromen". Steler komt een sportraad Wat krijgt die te vertellen'' Want dat is de angst van de Leidse sportdat het een or gaan wordt waar men ten stadhuize vrolijk omheen kan. Tesselaar: "De sportraad zou een adviserend orgaan wor den voor het beleid. Dat is de Sportstichting nu trouwens ook Denk maar niet dat men in de huidige situatie zoveel meer kan als straks een sport raad. Als iets maar even geld kost, moet het nu ook naar het college van B. en W. Zaken als: hoe verdeel je de za len, die zouden straks door de directie sport, de ambte naren dus, worden afgehan deld. Maar dat kan ook ge makkelijk. want daar moet gewoon een duidelijke in structie voor zijn. Anders kweek je willekeur. De heie directie sport zou gerund worden als pakweg een Groenoordhal. De enige verandering die ik op dit moment zie is dat op bijv. het spreekuur van de Sport stichting in de nieuwe opzet de particuliere inbreng zou ontbreken. Daar zou je alleen de directeur, die er nu trou wens ook bij zit, aantreffen. Daar hoeft men zich niet dood op te staren, want op het spreekuur kunnen maar kleine zaken worden gere geld die weinig geld kosten". De sportraad, waarin de verte genwoordigers van alle spor ten zitting zouden krijgen, zal niet praten over lekkende kranen en dat soort zaken, maar over het beleid. En dat wordt in de komende jaren zeer belangrijk. Er breekt een tijdperk aan met maar weinig financiële ruimte Men SU zich moeten bezinnen op de sport en de sportrecreatie, op verschuivingen tussen de verschillende takken van sport, op verschuivingen in het budget, op allerlei vor men van ongeorganiseerde sport, op kadervervulling in de sport, op de rol van de sport bij de onvrnwuligneid van werkloosheid van dc mensen, ik noem maar een paar zaken op". - Wat zal de afloop van het de bat zijn in de raad? Tesselaar: "In de gemeente raad zitten maar weinig men- sen die zich echt met de sport bezighouden. Dat is jammer maar het is eigenlijk nooit an ders geweest. Aan de sport daarom de taak om de zaak met nadruk onder de aan dacht van de politici te bren gen. In mijn eigen fractie zal ik de zaak zo objectief moge lijk aan de orde stellen. Maar als je het mij vraagt zul je van hoge huize moeten komen om de raad af te brengen van aüï oorspronkelijke reorga nisatieplan".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19