YS-basis in Midden-Oosten Abortusdebat laait weer op in Italië "Massa-bijeenkomst" afgelast Vakbond begint weekblad Wellicht Duitse raketten naar Libië Znidafrikaanse maatregelen tegen VN-sanctie* "Foetus met afwijkingen toch niet aborteren" VRIJDAG 13 MAART 1981 BUITENLAND Interview Russische balletdanser verhinderd Militairen Suriname zwijgen over reden MOSKOU - Yoeri Stepanov, een 33-jarige Russische balletdanser die uit de V.S. naar zijn land was teruggekeerd uit vrees voor de gevolgen van zijn stap voor zijn familie in Rusland, is gisteren met geweld weggesleept toen hij op het punt stond een westelijke correspondent te ontmoeten. Hij had vorige week tegen verslag gevers gezegd dat het regerings blad "Izwestia" een verhaal had verzonnen waarin hij zijn besluit tot terugkeer naar de USSR zou hebben verklaard. De man had een afspraak gemaakt met Anne Garrels, correspon dente van ABC. Toen zij op straat naar hem toeliep zag zij een man Stepanov vastgrijpen en hem naar een dichtbij staande zwarte auto sleuren. Stepanov schreeuwde om hulp, zei zij, maar Stepanov werd met kracht de wagen ingeduwd, die daarna wegreed. Stepanov was in januari vorig jaar in Italië weggelopen van het Moskouse klassieke ballet en bracht daarna twee maanden door in de V.S.. komst op een later tijdstip zal worden gehouden of dat men er maar helemaal van afziet. Ook over de besprekingen tussen regering en legerleiding is niet veel meer bekend dan dat die in een "wat meer ontspannen sfeer" zijn gekomen. Naar buiten toe lijkt zich een soort schimmenspel af te spelen. De vraag is waarop de gesprekken tussen de twee partijen zich nu nog concentre ren nadat president Chin a Sen heeft laten weten evenals de mili tairen een socialistische weg noodzakelijk te vinden om funda mentele veranderingen in de Su rinaamse maatschappij te berei ken, terwijl hij ook voorstander is van het scheppen van een "revo lutionaire beweging". Opmerkelijk daarbij is dat er niets meer wordt gezegd over de jour nalisten Slagveer, Kross en oud minister Haakmat, van wie Chin a Sen vorige week in een felle ver klaring zei dat "de funeste rol van deze heren op de politieke ont wikkelingen in Suriname nog steeds niet is gestopt". Slagveer wordt nog steeds in de omgeving van Bouterse waarge nomen. Zo leidde hij bijvoor beeld dinsdag Bouterse en Horb in voor de Surinaamse televisie. Nadat de vereniging Surinaams Be drijfsleven (Werkgeversorganisa tie) had laten weten dat de nu ont stane situatie niet bevordelijk is voor het investeringsklimaat heeft de Federatie Arme Land bouwers" (FAL) weer een ander geluid laten horen. Deze organisatie spreekt van een "versterkte eenheid" en het "op nieuw benadrukken van de doe len van de revolutie". De FAL heeft kunnen vaststellen dat de jongste positieve ontwik kelingen met enthousiasme on der duizenden landbouwers zijn ontvangen. "Dat er lichte beroe ring en misschien zelfs angst te bespeuren valt bij bepaalde kapi- taalgroepen of hun spreekbuizen en bij handlangers van het bui tenlands groot kapitaal, is mis schien een teken dat Suriname op de goede weg is met de revolu tie", aldus de FAL. Sen harde aanval op PARAMARIBO (ANP) - De "massa-bijeenkomst", die de Surinaamse legerlei ding voor zaterdag op het Eenheidsplan in Parama ribo had aangekondigd gaat plotseling niet door. Uit een bekendmaking van de Na tionale Militaire Raad (NMR) kan alleen worden opgemaakt dat dit verband houdt met "onvoorziene omstandigheden". Noch NMR- voorzitter Graanoogst noch le gerbevelhebber Bouterse was gisteren bereikbaar om te vertel len wat er met die "onvoorziene omstandigheden" wordt be doeld. ANKARA - De twee Turkse diplomaten, die onlangs het slachtoffer werden van een aanslag van Armeniërs in Parijswerden gisteren met staats-eer in Ankara (Turkije) begraven. De Armeniërs vechten al lang tegen de Turkse overheersing. Ook een regeringswoordvoerder, naar wie Graanoogst verwees, kon daarover geen helderheid verschaffen. Deze kon alleen maar vertellen wat er in de be kendmaking werd gemeld. Het is evenmin bekend of de bijeen Vijfjarenplan kost twee miljard dollar (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) - Een vijfjaren plan, dat uitgaven vergt ter grootte van twee miljard dollar, moet de Verenig de Staten voorzien van een keten van bases in het Midde n-Oosten en het gebied van de Perzische Golf. Deze militaire bases moeten derug- gegraat gaan vormen van een dui delijker Amerikaanse militaire aanwezigheid in dat stuk van de wereld. De precieze kosten van het project worden geheim ge houden. aldus de New York Ti mes, maar alleen al voor het be lastingjaar 1982, is een half mil jard uitgetrokken voor deze uit breiding van Amerikaanse in vloed. Het hele plan stamt uit het laatste jaar van Carters presidentschap en hangt nauw samen met het op poten zetten van de zogenaamde Rapid Deployment Force, een snel inzetbare strijdmacht. In 1982 willen de VS ruim 106 mil joen dollar uitgeven aan verbete- Russen nemen "chantage- zaak" niet te hoog op MOSKOU (UPI) De Amerikaan se ambassade heeft het Kremlin beschuldigd van chantage in een zaak van twee Amerikaanse lege rofficieren, die Moskou zou heb ben willen overhalven tot spio nage. Volgens bronnen in Moskou heb ben de Russen majoor James Holbrook onder druk gezet door te dreigen compromitterende fo to's van hem en een Russische vrouw te publiceren die waren gemaakt tijdens een reis naar Rovno in de Oekraïne. Holbrook, die deel uitmaakte van de Amerikaanse ambassade in Moskou, werd op 17 januari, drie dagen nadat het incident zou hebben plaatsgevonden, naar de VS teruggestuurd. Luitenant-kolonel Thomas Spen cer, die hem op de reis naar Rov no vergezelde, is nog steeds in Moskou. Het commentaar van de ambassa de komt na een nieuwe versie van het incident in het blad Sov- jetskaya, dat een verhaal brengt over wodka- en sexfeesten. De woordvoerder van de Ameri kaanse diplomatieke missie noemde het nogal satirische arti kel een "serie vervalsingen". "Het artikel is duidelijk bedoeld om majoor Holbrook en luite nant-kolonel Spencer te balste ren en een poging de Russische autoriteiten van blaam te zuive ren in deze onfrisse affaire", al dus de woordvoerder. Het Russische blad beschrijft de affaire nogal spottend. Het zegt dat de twee officieren een terrein verkenden rond Rovno en gewa pend met camera's Russen foto grafeerden "van wie de een tot de tanden gewapend was met bakstenen en een ander met een groot kaliber schop in zijn han den". Het blad vervolgt het satirische verhaal hoe de Amerikanen zich wapenden met wodka en cognac alvorens meisjes aan te vallen in het hotel. "Nadat zij zich in de rug hadden gedekt door een bat terij flessen, trokken Holbrook en Spencer zich terug op hun po sities. namelijk hun kamer, waar zij de aanval openden op nieuwe vriendinnen". Zij vielen de vij and naakt aan en maakten foto's en dia's van alle veroverde posi ties", aldus Sovjetskaya. ring van de haven en de militaire bases van het Egyptische Ras Ba- nas aan de Rode Zee. Daarbij gaat het niet alleen om het aanleggen van faciliteiten voor gevechts vliegtuigen en transporttoestel len. maar ook de aanleg van olie opslagplaatsen en een vertrek punt voor troepen die elders moe ten worden ingezet. Voor de kust van Oman ligt het ei land Masira, waar een oude Britse basis moet worden aangepast aan de moderne militaire eisen. In principe gaat het om eenzelfde plan als dat voor Ras Banas, zij het dat er nog een zoetwaterfa- briek bij moet komen. Elders in Oman zou het vliegveld van Seeb, nabij de ingang van de Straat van Hormoes, moeten worden gemo derniseerd, zodat vandaar bij voorbeeld ook patrouillevliegtui gen zouden kunnen vertrekken die in de Indische Oceaan Russi sche onderzeeërs moeten opspo- In de Somalische haven Berbera, die door de Sowjet-Unie werd ge bouwd en verlaten na de breuk met Somalië in 1977, moeten de faciliteiten eveneens worden ver beterd en hersteld. In Kenya zou de haven van Momba sa moeten worden uitgebaggerd en op het eiland Diego Garcia, Brits eigendom, zou bijna 250 miljoen dollar moeten worden gespendeerd aan onder meer het creëren van een basis voor B-52 bommenwerpers, die zodoende, met nieuwe basisrechten in Au stralië, de Indische Oceaan veel effectiever kunnen bestrijken. Het Amerikaanse plan wordt uitge voerd met de bedoeling dat alle uit te voeren bouwwerken en ver beteringen eigendom worden en blijven van het "gastland". Daar mee blijft de regering-Reagan binnen de voorwaarden die Saoe- di-Arabië en de sjeikdommen aan de Golf nog deze week uit drukkelijk hebben gesteld aan een grotere Amerikaanse militai re aanwezigheid op hun grond ge bied. EL SALVADOR Inwoners uit El Salvador, die het geweld van voedseluitdeling in een vluchtelingenkamp, 50 kilometer ten zuiden de oorlog zijn ontvlucht, wachten op de an de hoofdstad San Salvador. RABAT (AP) - De Libische re gering heeft een contract af gesloten met een Westduits bedrijf voor de levering aan Tripoli van een raketsysteem voor de middellange afstand. Met de raketten kan eventu eel ook een nucleaire lading worden vervoerd. Dit is giste ren in officiële kringen in Ma rokko vernomen. Het betrokken Westduitse be drijf, Orbital Transport und Raketten Gesellschafl (OTRAG), heeft onlangs de eerste proefondernemingen met het systeem uitgevoerd in een woestijn in Libië. Het bedrijf kwam al eerder in het nieuws toen in 1978 een soort gelijk testprogramma werd afgewerkt in Zaïre. Daarover ontstond toen een vinnige discussie tussen Oost en West. Aan de kernwapens die met de raketten kunnen worden ver voerd wordt volgens de zegs lieden door Libië afzonderlijk gewerkt. Wanneer het sys teem operationeel is kan Li bië ieder gewenst doel in het Midden-Oosten of Zuid- Europa treffen. Marokko is doorgaans goed geïnformeerd over de gebeur tenissen in Libië. Van de af sluiting van het contract werd melding gemaakt door het of ficiële Marokkaanse nieuws agentschap. OTRAG heeft gisteren de Ma rokkaanse beschuldigingen van de hand gewezen. De technische directeur van het particuliere raketproductie bedrijf, Franz Wukasch. be stempelde de geruchten als 'volledig verzonnen'. Hij ont kende niet dat met de Libi sche regering "mondeling" contracten zijn afgesloten. Maar volgens Wukasch be treft het testprogramma dat op het ogenblik in Libië wordt afgewerkt 'commercië le draagraketten'. "Aanwending voor militaire doeleinden zal niet in overwe ging worden genomen", zo zei de OTRAG-topman. Generaal beschuldigd van aandeel Spaanse coup MADRID 12 mrt (AP) - Gene- raal-majoor Alfonso Armada, de gewezen persoonlijke mi litaire adviseur van koning Juan Carlos, is gisteren in verband met de staatsgreep poging in staat van beschul diging gesteld. Hij is de twee de hoge militaire officier die wordt aangeklaagd voor deel name aan de recente poging van het leger de Spaanse bur gerregering omver te werpen. WARSCHAU - In de Poolse hoofdstad begint men de dagen af te tellen voor de lancering van "Solidarnosc", het weekblad van het vrije vakverbond "Solidari teit". Verwacht wordt dat de 500.000 exemplaren van het eer ste nummer eind maart op de markt kunnen verschijnen. "Als alles naar wens verloopt", zucht Kazimierz Dziewanowski, de adjunct-hoofdredacteur van het toekomstige blad. Overigens staat de inhoud van de eerste af levering nagenoeg vast. De ope ning is een brief van Lech Wale sa. Gehoopt wordt dat ook paus Johannes Paulus de tweede een korte bijdrage zal willen leveren. Vooralsnog moet de krant, die het grootste vakbondsblad van het land zal zijn in de opvatting van zijn uitgevers een nationaal blad zijn. De problemen zullen er niet alleen vanuit het oogpunt van "Warschau" worden bekenen. "Elk centralisme zal worden ge weerd", aldus de adjunct-hoofd redacteur. De voornaamste doelstelling is ui teraard vruchtbaarheid te geven aan en toelichting te verstrekken bij de activiteiten van de vrije vakbonden, die coördinatie be hoeven. Elke week zullen infor maties uit de zowat veertig plaat selijke afdelingen van "Solidari teit" worden gepubliceerd. In het eerste nummer is een bijna encyclopedisch gedeelte met be trekking tot de vrije vakbonden Het zal de helft van de plaatsruimte beslaan. Maar daartoe zal "Solidarnosc" zich niet beperken: "Wij willen op voet van gelijkheid met de an dere Poolse kranten deelnemen aan 's lands leven", zo beklem toont Dziewanowski. "De sociale en economische problemen, de kwestie van de censuur, de toe gang tot de massamedia, de volksgezondheid. Ook zijn er ru brieken voorzien voor sport, cul tuur en godsdienst". Een dergelijke redactionele opzet vereist natuurlijk een uitgebrei- den redactieploeg: 50 a 60 perso nen in totaal, van wie ongeveer 25 journalisten, onder de leiding van Tadeusz Mazowiecki, die ook hoofdredcacteur is van het katholieke tijdschrift "Wiez". JOHANNESBURG (GPD) - De buitengewone bijeenkomst, gis teren, van de uiterst machtige Zuidafrikaanse 'veiligheidsraad' waarvan slechts enkele leiding gevende politici, economen en militairen lid zijn, wordt gezien als een eerste stap van Pretoria om tegenmaatregelen te treffen in het geval de Verenigde Naties sancties tegen het land gaat in stellen. Na de bijeenkomst waar schuwde de minister president, die ook voorzitter van deze veilig heidsraad is, dat Zuid-Afrika eco nomische stappen tegen die sta ten in Zuidelijk Afrika zou kun nen nemen, die voor een boycot van de republiek zijn. Van de buurlanden van Zuid- Afrika - Angola, Botswana, Zam bia, Zimbabwe, Mozambique. Swaziland en Lesotho - stemden alle tijdens de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties voor een boycot. Alleen Swazi land was niet aanwezig. Maar al een dag later onderstreepte Leso tho duidelijk dat hier slechts sprake kon zijn van een politieke geste en dat de buurlanden van Zuid-Afrika het zich niet kunnen permitteren om eveneens de eco nomische slachtoffers van een boycot te worden. Tijdens de bespreking van de Zuid afrikaanse staatsveiligheidsraad stond de handel met deze buur landen ter discussie Dit blijkt ook uit het feit dat de Zuidafri kaanse minister van handel, in dustrie en toerisme, dr. Dawie de Villiers, hier voor het eerst aan deelnam. De maisoogst in Zuid- Afrika wordt dit jaar als een bui tengewoon succes beschouwd. Talrijke buurlanden kopen dit voedsel in de republiek. (Van onze correspondent Hein ten kortenaar) ROME - Het abortusdebat in Italië is weer opgelaaid, nu de kiezers zich binnenkort, op 17 mei, moe ten uitspreken over een eventue le afschaffing van de driejaar ou de wet, waarbij zwangerschaps onderbreking werd gelegali seerd. Overigens was het debat nooit helemaal tot zwijgen geko men en met name de katholieken bleven zich verzetten tegen de wet, die door de bisschoppen en ook door paus Johannes Paulus de Tweede als "immoreel" en in druisend tegen de menselijke waardigheid was bestempel- d. De wet kwam op 18 mei 1978 tot stand. De voornaamste kenmer ken waren: vrijwillige zwanger schapsonderbreking in de eerste 90 dagen is geoorloofd; de uitein delijke beslissing ligt bij de vrouw: de ingreep wordt koste loos uitgevoerd in alle openbare ziekenhuizen en andere door de overheid toegestane inrichtinge n. Verder voorzag de wet onder meer in de oprichting van sociaal- medische consultatiebureaus, de vrijstelling van artsen en verple gend personeel die gewetensbe zwaar tegen de uitvoering van de wet aantekenen, de bestraffing van ingrepen tegen geldelijke be loning en buiten de openbare, toegelaten inrichtingen. De katholieke tegenstand (de chris ten-democratische partij had vanzelfsprekend tegen de wet ge stemd) uitte zich op verschillen de wijzen: door herhaalde stel- r het ven. Maar ook door zware druk op artsen en verplegers om gewe tensbezwaar aan te tekenen (in sommige gewesten, met name in het Zuiden, ligt het aantal gewe tensbezwaren boven de 70 pro cent); door de snelle oprichting van eigen consultatiebureaus (die volgens de wet tot taak heb ben voorlichting te geven over geboortenregeling en voorbe hoedsmiddelen en urgentie- verklaringen voor abortus uit te schrijven). Maar ook van heel andere zijde on dervond de wet tegenstand: na melijk van een deel van de femi nistische beweging en van de ra dicale partij (die ook tegen de wet stemde). Zij beschouwen onbe perkte abortus als een 'burger recht' en zijn dan ook gekant te gen alles wat ze in de wet als be perking van dat recht zien: de consultatiebureaus, de urgentie- verklaringen, het verplichte ge bruik van openbare ziekenhui zen, de toestemming van de ou ders (of, in bijzondere gevallen van de vertrouwensarts) voor minderjarige meisjes. Zo komt het, dat de Italiaanse kie zers op 17 mei (naast volksstem mingen over kwesties als de wet op het terrorisme en het krijgs- recht in vredestijd) niet één maar twee referendums over de abor tus krijgen te beantwoorden. Het eerste is voorgesteld door de ka tholieke 'beweging voor het le ven'. Als het wordt aangenomen, blijft er van de wet weinig heel: abortus wordt dan weer strafbaar in alle gevallen, behalve in acuut, en medisch aangetoond, levens- VATICAANSTAD Ook een foztus (onvol dragen vrucht) die ernstige afwijkingen ver toont, mag niet afgedreven worden. Dit staat in een document, gisteren door het Vaticaan gepubliceerd in verband met het internatio nale jaar voor de gehandicapten In dit document wordt gezegd dat de weten schap het mogelijk heeft gemaakt al in een vroeg stadium vast te stellen of een foetus gezond of ziek is. 'Maar dit geeft de artsen nog niet het recht een foetus eventueel te doden'. Het onderbreken i een zwangerschap, ook als het duidelijk is dat het kind met ernstige afwijkingen geboren zal worden, noemt het document een 'daad van pseudo-menselijk- hcid' en een schending van de medische ethiek en de mensenrechten. "De arts moet strijden tegen ziektes en niet tegen het leven zelf. gevaar van de moeder. Het tweede, dat van de radicalen, laat er ook al niet veel van over: het komt erop neer dat iedere vrouw, in de eerste 90 dagen van haar zwangerschap, zich zonder enig advies of bemoeienis van buitenaf waar en door wie dan ook vrij mag laten aborteren. De christen-democraten (en de bis schoppen) hebben zich al voor het eerste referendum uitgespro ken: zij adviseren de kiezers daar ook 'ja' (dus voor de afschafTing van de daarin genoemde wetsar tikelen) te antwoorden, en op het andere 'nee'. Alle andere partijen, behalve de radicalen, geven het advies op beide afschaffingsvoor- stellen 'nee' te antwoorden Ofschoon er op de uitvoering van de wet in deze eerste driejaar het een en ander valt aan te merken, zal een meerderheid van de kie zers vermoedelijk dit laatste ad vies opvolgen. Hoe men ook over abortus moge denken, de mees ten zullen weinig voelen voor een terugkeer naar de gevaarlijke clandestiniteit van vroeger, maar ook de totale liberalisering van het radicale voorstel afwijzen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9