Ook kleine OR kan in beroep Hoofdaannemer betaalt "Doven onvoldoende geïntegreerd in maatschappij" Minister Albeda zwicht voor druk Tweede Kamer Klachtenbureau voor rassendiscriminatie Militaire hulp bij indammen van water Parkeergarage in Nijmegen wankelt Bij ontduiking door koppelbazen VRIJDAG 13 MAART 1981 AMSTERDAM (ANP) - De integratie van de ongeveer 250.000 doven in Nederland in de maatschappij is nog steeds veruit onvoldoende. Voor een belangrijk deel ligt dit aan de communicatiemethoden, die te bekrompen zijn. waardoor doven en horenden slecht met elkaar kunnen communiceren. Dit zei Truus van der Lem van de Nedeg- landse stichting voor het dove en slech thorende kind uit Amsterdam tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het verschijnen van het boek "Wie niet horen kan moet maar zien". Dit boek werd uitgebracht door de Stich ting Nederlandse Dovenraad en heeft als doel bij een zo breed mogelijk pu bliek doven en horenden - te pleiten voor het verbeteren van communicatie methoden tussen doven onderling en naar de buitenwereld toe met één natio nale gebarentaal. In Nederland wordt tot nu toe alleen de zogenaamde orale methode - liplezen - geaccepteerd als communicatiemiddel voor doven, terwijl de manuele manier van "spreken" (met gebaren) volkomen buiten beschouwing werd gelaten. "Volwassenen die doof zijn, gebruiken wel gebaren, maar hebben daarvoor ie der een eigen gebruik. Eén universele gebarentaal is er niet. Bovendien wordt op de scholen voor doven alleen de ora le methode toegepast, omdat men van mening is dat wanneer gebaren worden gemaakt het spreken niet kan worden aangeleeru ?ldus Truus van der Lem Jonge kinderen Volgens haar zijn het vooral de jonge kin deren die de dupe worden van de be staande hardnekkigheid om alleen via liplezen te leren communiceren. Jaar lijks worden ongeveer tweehonderd do ve babies in Nederland geboren. "De eerste vijf jaar pikken de kinderen het niet op en hun ontwikkeling raakt vaak op een niet in te halen manier achter. In Amsterdam is al enkele jaren een pro ject bezig dat de communicatie tussen ouders van dove, pasgeboren kinderen bestudeert en op gang brengt". "Daarbij wordt zowel met gebaren als met liplezen werkt. Wanneer het kind drie jaar is, gaat het naar de voorschool (kleuterschool) waar ook weer met ge baren en liplezen gewerkt wordt. Het re sultaat van die werkwijze is verbluffend hoopvol", aldus Truus van der Lem. Wanneer die kinderen echter ouder wor den en op andere scholen of instituten terechtkomen blijft alleen het liplezen over en terwijl ze daarvoor redelijk met horenden konden "praten" kunnen ze nu alleen nog makkelijk met hun mede- doven communiceren", zei zij. De "totale communicatie" - zowel oraal als manueel - wordt momenteel onder zocht door het Instituut voor Algemene Taalwetenschappen, de Nederlandse Dovenraad en de Nederlandse stichting voor dovt en slechthorende kinderen. Daarnaast willen deze drie instellingen dat ook de buitenwereld ervan door drongen wordt dat die totale commun- nicatie. waarmee doven volledig in de maatschappij kunnen worden opgeno men, nodig is. Diepenhorst boos over gedwongen vertrek DEN HAAG (GPD) - Professor Diepenhorst, al 23 jaar Eerste- Kamerlid. zal zeer tot zijn onge noegen uit de senaat verdwijnen. Hij is door de statencentrales van de ARP, die nog steeds de AR- leden voor de CDA-lijsten invul len, niet op de kandidatenlijst voor de Eerste-Kamer verkiezin gen van 1 juni geplaatst. In zijn plaats is CDA-voorzitter Bukman als eerste op de kandidatenlijst geplaatst. De reden voor het wegvallen van Diepenhorst is volgens de voor lichter van het CDA dat de partij de Eerste-Kamerfractie wil ver jongen. Diepenhorst zou te lang in de Kamer gezeten hebben en bovendien te oud zijn geworden. Het niet meer verkiesbaaf stellen van de hoogleraar is tegen de wens van het bestuur en van de betrokkene zelf gebeurd. Prof. Diepenhorst zelf zei gister avond voor de radio dat „men on behoorlijk gehandeld heeft en niet de normen van fatsoen in acht heeft genomen door mij niet tijdig op de hoogte te stelle- Volgens de CDA-senator is hem „nooit of te nimmer" gezegd dat zijn tijd, politiek gezien, geko men was. Toen hij dat uiteinde lijk ontdekte, heeft hij - dat ge beurde vorig jaar zomer - bij het AR-partij bestuur opheldering gevraagd. „Men zegde mij toe dat schriftelijk te zullen doen, maar men heeft mij nooit meer definitief be scheid gegeven. Ik verkeerde nog steeds in het onzekere over de re denen". Volgens Diepenhorst heeft het AR-bestuur vorig najaar „gebruik gemaakt van de situatie die ontstond door de opheffing van de ARP" DEN HAAG (GPD) - Ook de werknemers bij de 40.000 kleinere ondernemingen in ons land zullen via hun onder nemingsraad beroep kunnen aantekenen tegen beslissin gen van de bedrijfsleiding. De Tweede Kamer heeft giste ren minister Albeda (sociale zaken) weten te overtuigen van de noodzaak om dit beroepsrecht te laten gelden voor bedrijven met 35 tot 100 werknemers. Volgens de minis ter hebben alleen grotere bedrijven behoefte aan dit recht. De regeling van een beroepsrecht bleek het enige probleem te zijn bij de behandeling van een wijzi ging van de Wet op de Onderne mingsraden. Hierdoor wordt ge regeld dat ook de kleinere bedrij ven een ondernemingsraad zul len krijgen. Ook de allerkleinste (10 tot 35 werknemers) krijgen nu een medezeggenschapsregelin- g- Minister Albeda tekende tot het laatste moment verzet aan tegen het plan ook de OR in kleinere bedrijven een beroepsrecht te ge ven. Hij zei dat het de slagvaar digheid van deze bedrijven te zeer zou aantasten en dat het bu reaucratisering in de hand zou werken. Ook vond hij de kosten (f 5000 tot f 10.000 per klacht) onevenredig hoog. Bovendien is in het afgelo penjaar gebleken dat de OR's van grotere bedrijven slechts in vrij weinig gevallen gebruik hebben gemaakt van hun beroepsrech- t. De beide regeringspartijen CDA en WD wezen deze argumenten van de hand. Uiteindelijk wisten zij de bewindsman te overtuigen, door voor te stellen dat de uitvoe ring van de besluiten van de be drijfsleiding slechts in zeldzame gevallen opgeschort kan worden. Dit opschortingsrecht zal alleen gelden in geval van verplaatsing van de onderneming, gehele of gedeeltelijke sluiting of ingrij pende produktiewijziging. Minister komt kamer tegemoet Dat betekent dat de bedrijfsleiding vrijwel alle besluiten kan nemen en kan beginnen met de uitvoe ring, zonder dat de onderne mingsraad direct invloed heeft Daarmee kwamen beide fracties tegemoet aan het bezwaar van de regering dat de slagvaardigheid te zeer in het gedrang kwam Initiatief Ook de PvdA bleek voorstander van invoering van een goede be roepsmogelijkheid. Zij verwacht echter een initiatief van de be windsman hiervoor. Woordvoer der Poppe drong dan ook aan op schorsing van het debat tot de re gering met een wijzigingsvoor stel is gekomen. De socialisten vinden dat het beroepsrecht gere geld moet worden via de bedrijfs- commissies in plaats van de On dernemingskamer van de Am sterdamse rechtbank. Een bezwaar van Poppe's voorstel is volgens minister Albeda dat de SER nog steeds geen advies heeft uitgebracht over de voorgeno men herstructurering van deze commissies. Hij zegde echter toe bij de SER op spoed aan te drin gen bij het formuleren van dit ad- CD A-woordvoerder Van Iersel noemde de wijziging een „nood zakelijk e aanvulling" op de wet geving voor grotere bedrijven. Daarbij gelooft het CDA dat het grote aantal kleinere bedrijven moet leiden tot verschillende vor men van medezeggenschap, zo dat er niet te veel in de wet moet worden vastgelegd. De fractie voelt verder niets voor een sug gestie van PvdA en PSP om de grens van minimaal 35 werkne mers verder omlaag te brengen naar 25 personeelsleden. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter (justitie) voelt voor de oprichting van een klach tenbureau voor gevallen van rassendiscriminatie. De mi nister zei dit gisteren in de Tweede Kamer, waar de jus titiespecialisten op zo'n bu reau hadden aangedrongen. WEERRAPPORTEN geh. bew. geh. bew. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven zwaar bew. 13 8 Den Helder mist 9 6 Rotterdam zwaar bew. 11 7 Twente geheel bew. 10 8 Vlissingen zwaar bew. 9 7 Zd. Limburg licht w. 12 8 3 Aberdeen half bew. 15 3 Barcelona zwaar bew. 26 10 Berlijn motregen 3 2 Bordeaux zwaar bew. 15 10 Brussel zwaar bew. 14 8 Frankfort zwaar bew. 16 7 Genéve regenbui 11 6 Helsinki geheel bew. -9 —13 Innsbruck mist 10 4 Klagenfurt mist 17 4 Kopenhagen zwaar w. - -2 - Lissabon onbew. 18 9 Locarno zwaar bew. 14 1 Londen motregen 14 7 Luxemburg zwaar Mallorca licht bew. München zwaar bew. Nice onbew. Oslo geheel bew. Parijs zwaar bew. Stockholm sneèuw —3 —5 0.5 Wenen geheel bew 18 8 0 Ziirich geheel bew. 13 6 21 Casa Blanca regen 25 15 0.3 Istanbul half bew. 14 9 4 Las Palmas onbew. 29 19 0 Beiroet geheel bew. 18 14 0 Jouw bruidsjapon hangt in onze BRUID-SHOP. Perfect en betaalbaar. Venestraat/ Pasadenha, Den Haag. Tel. 070-468952. Zijn departement bestudeert de mogelijkheid. Een suggestie van het Amsterdams Initiatief tegen Fascisme, Racis me en Antisemitisme, om een of ficier van justitie speciaal te be lasten met de vervolging van ras sendiscriminatie, verwierp De Ruiter. Hij vindt het beter daar geen landelijk optredende offi cier van justitie aan te laten werken. „We moeten het kwaad dicht bij de bron bestrijden", zei hij. De Tweede Kamer stemde gisteren in met De Ruiters voorstel om elk onderscheid tussen personen op grond van ras in het sociaal- economisch verkeer strafbaar te stellen. Zogenaamde niet-jood- verklaringen ten behoeve van handel met Arabische landen worden daarmee onwettig. Ook mag mensen op grond van hun ras geen baan worden gewei- -- T. 1 gerd, of de toegang tot een caf V incier gestold! worden ontzegd. n Justitie is hard bezig met wettelij ke maatregelen tegen discrimi- l l 1 natie op grond van geslacht of Sigaretten DelOOnCl homofiele geaardheid, zei De Ruiter. Mevrouw Kappeyne van de Coppello (WD) had erop aan gedrongen om na de rassendis criminatie de seksuele discrimi natie aan te pakken. De bewindsman bevestigde de me ning van de Kamer, dat rassen discriminatie niet alleen straf rechtelijk moet worden aange pakt. Ook bij het verlenen van vergunningen kan discriminatie worden tegengegaan. De PvdA'er Roethof pleitte in dit verband voor het verbinden van discriminatiebestrijdende voor waarden aan vergunningen voor uitzendbureaus. Een aansporende motie van Wes- sel-Tuinstra (D'66), om een actie ver vervolgingsbeleid te voeren, noemde 'De Ruiter overbodig. Justitie is al actief bezig, betoog de hij. Op het departement wordt momenteel onderzocht hoe het komt dat het aantal aangiften van rassendiscriminatie tot op heden gering is. VLISSINGEN (ANP) - Een Engel se verzekeringsmaatschappij heeft in samenwerking met de Vlissingse politie een bedrag van 32.000 gulden uitgeloofd aan de gene die een gestolen partij van acht miljoen sigaretten boven water kan brengen. Het gaat om een partij Engelse sigaretten ver pakt in een container bestemd voor Afrika, die op 7 maart is ge stolen van een parkeerterrein bij de Olau-Line in Vlissingen. De politie van Bergen op Zoom heeft in verband met de diefstal een 27-jarige man uit Oosterhout aangehouden. De man wordt er van verdacht de container van het terrein in Vlissingen gehaald te hebben, de container zelf is in- midels leeg teruggevonden in het Brabantse grensplaatsje Wernhout. De politie van Vlissin gen vermoedt dat de sigaretten via Brabant naar België zijn ver dwenen. Jeugdige fietsers vermaakten zich uitstekend in het overtollige water dat Hoogeveen f Drenthe teisterde. Vanochtend was het waterpeil al aanzienlijk gezakt. i de rest van zuidelijk Top-beloning gouden tip DEN HAAG (GPD) - Minister De Geus (defensie) heeft gis teren de hoogste beloning voor een goed idee gegeven die het rijk ooit heeft uitge loofd. De heer J. J. Jansen, werkzaam bij de directie ma terieel van de Koninklijke Marine, kreeg 25.000 gulden. Jansen ontving dit bedrag voor een idee dat Defensie een be sparing van meer dan 800.000 gulden oplevert. Het gaat om een wijziging aan de manoeu- vreerinstallatie van de onder zeeboten van de Potvis klasse, waardoor onderdelen van deze installatie minder snel slijten. Het was voor het eerst sinds het ontstaan van de Rijks Ideeën Organisatie in 1954 dat voor één idee aan één inzender het maximaal toe te kennen be drag van 25.000 gulden werd uitgekeerd. GRONINGEN (GPD) - De ongewoon hoge waterstand in kanalen en rivieren van Zuid-Drenthe heeft gistermiddag met name bij de sluizen in de Hoogeveense Vaart tot kritieke situaties geleid. Het gevaar was niet denkbeeldig, dat het over de sluisdeuren heenlopende water tot onder mijning van de sluizen zou leiden. Geweldige overstromingen zouden daarvan het gevolg zijn geweest. Met steun van ruim honderd militairen uit 't Harde hebben mensen van provinciale waterstaat, waterschappen en gemeenten in de bedreigde gebiedemmet vele duizenden zandzakken de wateroverlast bij de slui zen kunnen indammen. Toen gisteravond het water begon te zakken, was het grootste gevaar voorbij, al is er wel de hele nacht op diverse plaatsen in Zuid-Drenthe langs de waterlopen gepatrouilleerd. In Coevorden, waar gisteren het water tot in een woonwijk doordrong, was de situatie vannacht minder rooskleurig. De hele dag kon het water nog worden afgevoerd naar de Overijsselse Vecht, maar toen deze rivier gisteravond laat overvol raakte, moest de inlaatsluis bij De Haandrik worden gesloten. Daardoor zakte het waterpeil in de kanalen rond Coe vorden niet verder. Echt kritiek was het echter niet meer. Volgens ir. W. Tonnis van het waterschap Bargerbeek is de wateroverlast in Zuid-Drenthe het gevolg geweest van een toevallige samenloop van omstandigheden: o.a. een record regenval, oververzadigde landerijen en een zuidwestenwind. „Zoiets kan statistisch gezien in ons gebied maar één keer per 200 jaar gebeuren" NIJMEGEN (GPD) - De bouw van de Zeigelhof-parkeergarage in Nijmegen - steen des aan stoots bij de geruchtmakende krakersonlusten, intimidatie, or dinaire straatterreur en vandalis me van de laatste weken gaat naar alle waarschijnlijkheid niet door. Dat werd gisteravond tij dens een langdurige raadsverga dering in de Keizer Karcl-stad al spoedig duidelijk. Tijdens de 'open discussie' over de vraag wel op geen Zeigelhof-parkeer garage hanteerden de meeste raadsfracties de slogan 'Zeigel- hof nee, woningen ja'. Slechts twee maanden geleden be sloot de Nijmeegse raad tot de bouw van de garage. Daarvoor werden veertien gekraakte wo ningen tijdens een actie van de ME hardhandig ontruimd en ver volgens gesloopt. Terwijl de raadsdebatten zich gis teravond voortsleepten, had zich in de stad intussen een leger van naar schatting 2000 krakers en demonstranten gevormd, die op rukten naar de universiteitsaula. Het duurde niet lang of rellen- schoppers in de stoet gooiden de eerste ruiten in: bij de mare chausseekazerne aan de Coe- hoornstraat. Spoedig sneuvelde ook de ruiten in de aula. waar de raadsdiscussie af en toe werd ge stoord door het van buitenaf doordringende gejoel van de de monstrerende meute. Deurpane len werden ingetrapt, maar de poilitie (270 man) greep niet in. Voor alle zekerheid had de poli tie een aantal ME-pelotons (uit het zicht) achter de hand gehou den, maar ook deze eenheden hoefden niet in actie te komen. Tijdens de discussie werd het raadsbesluit tot de bouw van de garage en de sloop van de huizen (kosten 10 miljoen gulden, die de raad op 4 december 1980 voteer de) beetje bij beetje afgebrok keld en ongedaan gemaakt. De eerste raadsfractie die overstag ging was die van het CDA. Frac tievoorzitter en Tweede-Kamer lid Lansink beriep zich bij zijn terugkrabbelend betoog op 'ge wijzigde omstandigheden in de samenleving'. De linkse partijen (SP. PPR. PSP en D'66) waren al tegen de bouw en zelfs de WD capituleerde en conformeerde zich aan het CDA- standpunt. PvdA-woordvoerder Timmermans vond dat de rechts orde in Nijmegen alleen is te her stellen met 'Zeigelhof nee. wo ningen ja'. "Terug naar af', was zijn conclusie. Toen tegen half twaalf een PvdA- motie in stemming kwam (hoe dan ook besluiten dat er geen Zei gelhof-parkeergarage komt), staakten de stemmen. De burge meester sloot daarop de vergade ring omdat in dezelfde vergade ring volgens de gemeentewet niet opnieuw dezelfde motie in stem ming mag worden gebracht. Bij de volgende raadszitting, vol gende week donderdag, komt de motie opnieuw in stemming. Sta ken dan opnieuw de stemmen dan wordt de motie als niet- aangenomen beschouwd en wordt de thans wel aanvaarde CDA-WD-D'66-motie uitgevoer- d. Die motie houdt eveneens in een afwijzing van de bouw van de Zeigelhof-garage. zij het dat tege lijkertijd een pakket van maatre gelen moet worden uitgevoerd, waaronder het treffen van par keervoorzieningen in het stads centrum en het uitwerken van plannen voor sociale woning bouw in de Piersonstraat, waar onlangs de 14 gekraakte huizen werden gesloopt. DEN HAAG (GPD) - Een meer derheid van de Tweede Kamer gaat akkoord met de wijziging van de aansprakelijkheid van on deraannemers voor .de betaling van sociale premies en loonbe lasting. In het regeringsvoorstel worden hoofdaannemers verant woordelijk gesteld voor de af dracht van deze premies wan neer onderaannemers in gebreke blijven. Dit bleek gisteren tij dens de eerste behandeling van het voorstel door de Kamer. De regering zal pas volgende week antwoorden. De regering heeft een wijziging voorgesteld van de Loonbelas ting- en sociale verzekeringswet ten om misbruik bij onderaanne mers tegen te gaan. Tot nu toe is het zo dat onderaannemers zelf aansprakelijk zijn voor de belas tingen en de sociale premies. Wanneer een malafide onderaan nemer of koppelbaas voor dc aanslag zijn bedrijfje failliet laat verklaren, komt de staat voor een gesloten deur en kan zij naar de verschuldigde premies flui ten. Met dergelijke praktijken zijn naar schatting 150 tot 250 miljoen gemoeid. Door de wijzigingen die de minis ters De Ruiter (justitie). Van der Stee (financiën) en Albeda (so ciale zaken) voorstellen, worden de hoofdaannemers verantwoor delijk gesteld voor de afdracht van de verschuldigde premies. De fiscus zal altijd eerst bij de in gebreke blijvende onderaanne mer aankloppen. Wanneer dat mislukt, zal degene die een on deraannemer inschakelt in laat ste instantie opdraaien voor een tekortkoming van die onderaan nemer. De enige uitzondering is een situa tie waarbij een hoofdaannemer kan aantonen dat het met-beta len van premies niet aan hem of aan een andere partij is te wijten. Dit moet vervolgens door een rechter worden beslist. Het feit dat de Kamer in meerder heid akkoord gaat met de rege ringsvoorstellen. betekent niet dat er geen kritiek was. PvdA, CDA en WD zijn het wel eens dat maatregelen nodig zijn om de bestaande misbruiken in te per ken, maar zij vinden ook dat de wijzigingen in combinatie had den moeten komen met andere maatregelen tegen fraude. De be langrijkste daarvan is de verrui ming van de persoonlijke aan sprakelijkheid van bestuurders van BV's De Voogd (WD) meent dat door de maatregelen de kleine onder- i de problemen kun- i komen. De hoofdaannemers zullen zich proberen in te dekken tegen mogelijke gevol gen van de ketenaansprakelijk heid. Verder betreurde De Voogd dat een hoofdaannemer nog jaren na de oplevering van aangenomen werk overvallen kan worden wanneer een onder aannemer in gebreke blijft. Moties CDA-woordvoerder De Vries en PvdA-woordvoerster mevrouw Salomons somden dezelfde twee hoofdbezwaren tegen de rege ringsvoorstellen op Ten eerste willen beiden dat de bedrijfsver enigingen een grotere rol zullen gaan spelen. Wanneer een hoofd- n onderaannemer wil inschakelen, moet het vol gens De Vries mogelijk zijn dat de hoofdaannemer informatie bij de vereniging inwint over het be drijf dat hij op het oog heeft. Bei den kondigden moties over dit onderwerp aan. Daarnaast willen zij dat in de wet een volgorde wordt vastgelegd over de verantwoordelijkheid in de keten. Wanneer dat niet ge beurt. worden automatisch de meest bonafide aannemers aan sprakelijk gesteld. Dit zou een straf op het volgen van de wet zijn, aldus mevrouw Salomons De Vries diende hierover zelfs een motie in De Vries vatte de gevoelens van de Kamer goed samen met zijn eindoordeel over het ontwerp: „Voor dc bijdrage van het ont werp tot bestrijding van malafi de praktijken geef ik een ruime voldoende, maar als het erom ging dat doel te bereiken met zo weinig mogelijk kans op onge wenste neveneffecten geef ik een magere 6-."

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7