"We zullen de mensen vertellen dat we er zijn om hun te helpen Gastkolom Gezondheidscentrum: niet D'66, maar VVD ging overstag Bejaarden zingen in Stadsgehoorzaal LEZERS SCHRIJVEN PAGINA 4 ST LEIDEN VRIJDAG 13 MAART 1981 Verbeteringen van particuliere woningen in de binnenstad (op de foto de Zuidsingel). Dat is het streven van het duo De Mooij en Vos. Binnenstadskoppel aan de slag LEIDEN "Als er over een paar maanden een beetje vaart in ons werk zit ben ik tevreden". H. de Mooij werkt sinds een maand als particulier woningverbeteraar in de Leidse binnenstad. Samen met collega E. Vos moet hij hel opknappen van het eigen huis in Pancras—Oost. Maredorp, Ha venwijk-zuid en de Camp sti muleren. De eerste maand hebben de wo ningverbeteraars (in de gemeen telijke wandelgangen ook wel' het binnenstadskoppel ge noemd) nog niet veel praktisch werk gedaan. De Mooij: "We hebben veel informatie tot ons genomen, veel gelezen". Eén opdracht is inmiddels binnen. De Mooij: "Er belde iemand die had gehoord dat wij waren be gonnen". Of ze even tekeningen wilden maken voor de vernieu wing van de kap van het huis en het aanleggen van een douche. Dat kon. De komende tijd zal voor het bin nenstadskoppel in het teken staan van de presentatie van de eigen ideeën. In samenwerking met bureau voorlichting van de gemeente word een aantal avonden georganiseerd waarop bewoners te horen krijgen wat een particulier woningverbete raar zoal doet. De Mooij: "Wij zullen de mensen vertellen dat wij er zijn om hun te helpen met het aanvragen van subsidies voor verbouwingen en het maken van tekeningen. We zien dan vanzelf wel hoeveel mensen er reageren. Ik heb daar nu geen idee van. Misschien moeten we over een tijdje zeg gen: er zijn nog zoveel wachten den voor u. Of er komen zo wei nig gegadigden dat we het op on ze sloffen af kunnen" Zenuwcentrum van de activiteiten is de Pancrat, het houten buurt- gebouwtje aan het ir. Driessen- plein. Hun intrek ging niet ge ruisloos voorbij. Het is best dat er gemeenteambtenaren in het gebouw komen, vonden de ande re gebruikers. Maar dan moet de Pancrat wel uitgebreid worden. Op een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening gaf wethouder Waal echter te kennen dat hij daar wei nig voor voelde. De Mooij zegt nu: "Riant zitten wij hier niet. We hebben twee kleine hokjes, maar we redden ons wel. Het is belangrijk dat wij hier blij ven zitten. Want de buurtbewo ners komen sneller naar de Pan crat om te praten over het op knappen van hun huis dan naar het stadsbouwhuis. De drempel van dat laatste gebouw is te hoog zoals dat heet" Popperig De Mooij komt uit Den Briel. een klein vestingstadje. "Ik deed daar ook aan particuliere wo ningverbetering. Maar op een passieve manier. Gewoon af wachten dus tot de mensen uit eigen beweging komen. Het be zwaar daarvan is datje veel men sen krijgt als het economisch goed gaat. maar zodra het slech ter wordt zie je ze niet meer. Dan moetje de tol betalen van je pas sieve houding". Nu is Den Briel niet te vergelijken met Leiden ("Den Briel is klein schalig, popperig haast"), toch vindt De Mooij dat je wel lering kunt trekken uit het voorgaande. "Actief aanpakken", oordeelt hij. "De mensen in de wijken dus meteen laten weten wie je bent, wat je doet en waar je zit" In de binnenstad moet het particu liere woningbezit ook anders worden aangepakt dan in de Kooi en het Noorderkwartier. De Mooij legt uit: "De verbeteraars die daar werken zijn begonnen met het maken van een planning aan de hand van de bouwkunid- ge kwaliteit. Dus de slechte pan den het eerst". Voor een dergelijk begin is veel te zeggen vindt De Mooij, maar voor de binnenstad zal in eerste instantie geen planning worden gemaakt. "Je moet oppassen dat je je niet vastbijt in onmogelijke gevallen. Want daardoor loop je de kans datje een groep mist die wel bereid is om het eigen wo ningbezit te verbeteren". Na verloop van tijd zullen De Mooij en zijn collega ook wat plannetjes maken om gemeente lijk eigendom op te knappen. In direct is dat volgens hem ook het stimuleren van particuliere wo ningverbetering. "Sommige mensen gaan hun eigendom op knappen zodra ze zien dat de ge meente in de buurt aan de slag gaat" WIM BRANDS Veel inwoners van Leiden zullen vermoedelijk geen touw meer kunnen vastknopen aan de dis cussie over het tot stand bren gen van een wijkgezondheids centrum in het Morskwartier. Dat geldt met name voor die genen die voor hun informatie zijn aangewezen op de bericht geving in deze krant die helaas niet altijd even zorgvuldig is geweest. Daaroni het leeuwen deel van mijn kolom maar be steed aan deze kwestie. Ik zou die zaak ook wel een tijdje wil len laten liggen, wachtend tot het moment dat er eindelijk - werkelijke beslissingen kun nen worden genomen. Alle in leidende schermutselingen hebben de realisering van dit broodnodige centrum tot nu toe bepaald niet dichterbij ge bracht. Terug in de tijd dus, allereerst naar het Collegeprogramma; overigens eerder paars dan (schaam)roodviolet van kleur om even in te haken op de bij drage van collega Joop Walen kamp vorige week. Het pause lijke paars is trouwens een kleur die CDA, en met name een bepaalde "bloedgroep" uitstekend past. Maar dit terzij de. In het collegeprogramma staat de inmiddels beroemde passage.' "de totstandkoming van gezondheidscentra wordt gestimuleerd, bekeken moet worden in hoeverre het daarbij mogelijk is, dat de werkers in loondienst zijn" Het woord "Morskwartier" komt in dit programma niet voor. In de praktijk wordt die koppe ling wèl gelegd, en niet zonder reden. Deze wijk is immers niet royaal begiftigd met ge zondheidszorgvoorzieningen, die voorzover aanwezig boven dien weinig onderlinge samen hang vertonen. Het was op zichzelf dus logisch de realise ring van een gezondheidscen trum in deze wijk als wenselijk te presenteren, al valt het naar de mening van D'66 wel te be treuren dat door de grote aan dacht voor de Mors de gedach- tenvorming over andere centra bijv. de Stevenshof of de verdere ontwikkeling van be staande centra, zoals de Meren- wijk, er wat bekaaid af komt. Politieke druk Al vrij snel na het begin van de zittingsperiode van het huidige PvdA-WD college ontstond politieke druk om de gezond heidszorg in de Mors aan te pakken, gekoppeld aan initia tieven door een aantal politiek niet geheel onbekende wijkbe woners (initiatiefgroep). Hier bij werd de wenselijkheid van het in loondienst zijn van alle werknemers dus ook b.v (tand)artsen - in een centrum met kracht naar voren ge bracht. Al ras liep de hele on derneming echter vast op een conflict tussen de initiatief groep en wethouder Schoute. Eerstgenoemde leek er vanuit te gaan dat er geen onderzoek naar de haalbaarheid van een centrum met alle werkers in Door Jan Hoekema, raadslid voor D'66. loondienst meer nodig was, laatstgenoemde hield zich krampachtig vast aan de tekst van het Collegeprogramma. Die tekst was immers al een compromis tussen PvdA en WD opvattingen. Een impasse ontstond waarin het College de langzamerhand beproefde methode uit de la toverde: laat de Raad maar kie zen. want wij komen er niet uit. Terecht legde Joop Walenkamp zijn vinger op de zere plek van die wonderlijke en slechte ma nier van besluitvorming. Een methode die niet onvoordelig is voor de PvdA: als de WD niet meewerkt kan zij altijd nog met wisselende meerder heden begeerde punten "bin nenhalen". Ik vraag mij overi gens wel ernstig af of dat met het CDA in het College zoveel beter zou zijn geweest getuige bijv. hun standpunt over de erfpacht, om maar een voor beeld te noemen. Maar laat ik terugkomen op de Mors. Het College kon en wilde de knoop niet doorhakken en pro duceerde slechts een nota met een opsomming van voor- en nadelen van een centrum met werkers in loondienst. De Raadscommissie die op 11 fe bruari het salomonsoordeel r^oest vellen kwam er ook niet uit. Geen wonder, want voor de opdracht van een werk groep die op de zaak moet gaan studeren was uiteraard geen tekstvoorstel voorhan den. Een poging van Joop Maat (PvdA) om een beslissing te forceren door ter plekke een tekst oo tafel te toveren is. vooral door mijn toedoen ge blokkeerd. Over een zaak waar zoveel op het spel staat, zoveel prestige in het geding is kun je immers niet uit de losse hand besluiten. Bezwaar De tekst van Joop Maat had bo vendien het bezwaar dat de in te stellen werkgroep als uit sluitende taak de studie van een centrum met alle werkers in loondienst had. Deze opzet had naar mijn mening het na deel dat, mocht deze opzet niet haalbaar blijken, opnieuw met een nieuwe werkgroep begon nen zou moeten worden voor de studie van alternatieve be heersvormen van het centrum. Bovendien zou het gevaar be staan van het afhaken van groepen en organisaties van wie de inbreng onontbeerlijk is. Ik denk dat hier de juiste plaats is om in één zin de op vatting van D'66 over deze zaak weer te geven: wij onder schrijven de wenselijkheid van een centrum met werkers in loondienst, maar hebben onze twijfels over de praktische fi nanciële en organisatorische haalbaarheid in deze reeds be staande wijk. Wat dat betreft zou de Stevens hof vermoedelijk een betere startmogelijkheid geven. Om de impasse te doorbreken (WD en CDA wilden niet aan een toepassing in het onder zoek op de werkers in loon dienst, PvdA, PPR en PSP konden zich vinden in het aan vankelijke voorstel van Joop Maat) heb ik een tekst voorge steld voor een opdracht aan een werkgroep waarin priori teit in de werkzaamheden wordt gesteld bij een onder zoek naar een centrum met werkers in loondienst, waar over binnen 3 maanden een (interim) rapport moet worden uitgebracht. De Raad kan dan op basis van gegevens een ver antwoorde beslissing nemen, of werkers in loondienst haal baar zijn, of dat dezelfde werk groep door moet gaan met de studie van een andere variant. Aldus werd in de Commissiever gadering van 4 maart besloten. Geen sprake dus van "over stag" gaan door D'66 zoals deze krant schreeft. De stellingna- me in onze nota (wenselijk heid, maar twijfels over haal baarheid) strookt volledig met onze opstelling in de Commis sie. Bij die vergadering bleek ook een opmerkelijke wijzi ging ten goede in het stand punt van de initiatiefgroep. Waar deze eerst alleen wilde meewerken aan de studie van de werkers in loondienst va riant en zelfs de indruk wekte dat het resultaat van de studie al bekend was, sprak haar ver tegenwoordiger Adam Vonde ling nu de bereidheid uit ook mee te willen werken aan een andere opzet, indien - onver hoopt - alle werkers in loon dienst onhaalbaar zou blijken. Een wonderlijke draai (ten goe de) nam overigens de VVD door zich onverwacht akkoord te verklaren met de D'66 tekst. Zodoende bleef alleen het CDA over in zijn principiële verzet tegen een zekere sturing en toespitsing in het werk van de werkgroep. Het kan vreemd lopen in de politiek en er kan veel veranderen in drie weken. Het is nu aan het College om de werkgroep snel op te zetten. B en W hebben al veel te lang ge draald en geaarzeld over de te volgen koers door in arren moede de beslissing aan de Commissie te laten. Vanuiteen zuiver partij politiek stand punt bekeken was het begrij pelijk dat het CDA als opposi tiepartij de bal weer fluks naar het College terugspeelde. D'66 heeft zich niet aan haar ver antwoordelijkheid willen ont trekken en is met een voorstel gekomen waarin een politieke meerderheid zich kan vinden. Het is hoog tijd dat er nu spij kers met koppen worden ge slagen. Een dezer dagen valt het besluit van B en W en dan zullen we weten of de werk groep er zal komen en met wel ke opdracht. Het lijkt allemaal politiek gehakketak, het heeft er ook veel van weggehad, maar laten we hopen dat de raad nu en over drie. Vier maanden haar verantwoorde lijkheid voor de gezondheids zorg zal hebben waargemaakt. Ten bate van goede voorzienin gen in de Mors waar patiënten- gebruikers op democratische wijze gebruik van kunnen ma ken. Wij van onze kant vertrou wen erop daar een steentje aan te hebben bijgedragen. LEIDEN - Oudere huis halen en meer bekendheid geven aan het werk van de dien stencentra voor bejaarden. Dat zijn de hoofdredenen voor het or ganiseren van een bejaardenko-, rendag in de Leidse Stadsge hoorzaal, volgende week donder dag. Bejaarden die regelmatig de Leid se dienstencentra bezoeken, kwamen in de zomer vorig jaar op het idee een groot aantal be jaardenkoren uit de regio bij el kaar te brengen voor een dagje "door bejaarden voor bejaar den". Na zeven maanden van voorbereiding ligt nu een uitge breid programma klaar voor de negentiende maart. Op het pro gramma staan behalve dertien bejaardenkoren uit de hele regio, ook de andere activiteiten van dienstencentra. Volksdansen, modeshows, gymnastiek en een tentoonstelling van handwerken zijn daaruit slechts een greep Een gezamenlijk optreden van be jaardenkoren is niets nieuws. Jaarlijks zijn er optredens van een steeds groeiend aantal ko ren. Zo was er vorig jaar in club huis 't Spoortje een korendag waar maar liefst 300 ouderen een wijsje meezongen. Voor het eerst is een korendag nu echter zo groots opgezet. De bejaarden zelf hebben alles georganiseerd: de Stadsgehoorzaal moest worden afgehuurd, er werden 35 gast vrouwen gecharterd, en er wer den twaalf dirigenten gevonden. In totaal zijn er zo 100 man en vrouw bezig geweest om alles in kannen en kruiken te krijgen, al les "onder regie" van Joost Cor- nelissens van het dienstencen trum Noord. De toegang tot de korenzangdag, die door burgemeester Goekoop wordt geopend en die ook wordt bijgewoond door minister Gar deniers. is vrij. De dag wordt ge heel gefinancierd uit de geldpot van de dienstencentra. Omdat het voorbereidend werk geheel door vrijwilligers werd gedaan, was dit een haalbare zaak. Drijf veer voor de vrijwillige bejaar den was om oudere mensen die zich vaak thuis zitten te vervelen, bekend te maken met het werk van de dienstencentra. "Veel be jaarden denken dat we hier al leen maar een beetje zitten te kla verjassen. We doen echter veel meer aan ontspanning, zoals handwerken, volksdansen en schilderen. Bovendien kunnen oudere mensen bij de centra te recht met vragen en problemen of om bepaalde formulieren in te laten vullen. De laatste tijd wor den er ook steeds meer cursus sen georganiseerd voor bejaar den. We moeten de drempel naar de dienstencentra voor bejaar den verlagen". De korenzangdag in de Stadsge hoorzaal duurt volgende week donderdag van tien tot vier uur. Inlichtingen kunnen worden in gewonnen via de telefoonnum mers 071-120174 en 071-144912. Sterrewacht Wie Saturnus. Jupiter, de maan of andere hemellichamen eens wat beter wil bekijken, ver- voege zich dit weekeinde bij de Leidse Sterrewacht aan de Kaiserstraat. Net als elders in het land worden daar tele scopen voor het publiek open gesteld. Ook begint er op elk uur een film over ufo s en der gelijke, daarna bezichting van de koepels van de Sterre wacht en een blik door een te lescoop. Het programma duurt steeds twee uur. De ope ningstijden: vanavond van zeven tot twaalf uurzater dag en zondag van een tot vijf en van zeven tot twaalf uur. Kaarten zijn bij de VVV verkrijgbaar. Spiritistisch Het Spiritistisch Genootschap Leiden heeft Vlaardinger Don uitgenodigd een praatje te houden over een geestelijk onderwerp. Hij doet dat maandagavond om acht uur in de zaal Middelweg 28. Nederpop Jongerenvereniging Augusti- nus organiseert zaterdag in haar gebouw. Rapenburg 24, een Hollandse avond met de groep Dixie. Deze vijfmans formatie uit Delft speelt Ne derpop. Ook zal de Stair Case disco aanwezig zijn. Aan vang half tien. Volksdansen In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. begint zondag avond om zeven uur de maandelijkse volksdansin- stuif. Samenstelling en pre- Streekromans Margreet van Hoorn, schrijfster van streekromans, komt dins dagochtend naar gebouw Staalwijk op de hoek Drie Oktoberstraat-Herenstraat om te vertellen over haar werk. Zij doet dat op de ont moetingsochtend voor vrou wen die door buurthuis In de vroolijcke Arke elke veertien dagen op dinsdag van half tien tot half twaalf worden georganiseerd. Voor kinde ropvang kan vanaf kwart over negen worden gezorgd in dit buurthuis aan de Pie- terskerkchoorsteeg. Voor meer inlichtingen: Gerard Broekmans of Loes Flendrie, tel. 123271. Bingo Vanavond in Clubhuis "Klein Matilo" aan de Zaanstraat 126 een gezellig Bingo-dan sant. Er zijn mooie prijzen te winnen. De avond begint om acht uur. LEIDEN - Er wordt in de Stadsgehoorzaal druk gewerkt aan de kroon luchters die woensdagavond luidruchtig een concert verstoorden. De luch ters, die door de warmte-ontwikkeling van het publiek tegen elkaar tik ten, zijn gisteren 'beveiligd'. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. PvdA-congres In de krant van 27 febr. jl. besteed de u aandacht aan het plan van V.d. Doef en de bezwaren van de Rooie Vrouwen daartegen. Na tuurlijk wil je dan ook graag we ten wat de uitkomst op het PvdA-congres is geweest. Wij vinden het dan ook jammer dat in de krant van 2 maart in het re- daktionele commentaar op het PvdA-congres gesproken wordt van "het partijbestuur dat het verzet van een niet onaanzienlijk deel van de achterban brak t.a.v. de sociale voorzieningen" dpor "het PvdA-kamerlid V.d. Doef het groene licht te geven voor zijn plan om het inkomen per leefeenheid als uitgangspunt te nemen", waarmee geen juiste weergave wordt gegeven van de congresuitspraken. De "Weerwerk"-tekst, waarin spra ke is van "draagkracht per leef-, eenheid" werd weliswaar ge handhaafd, maar daaraan werd nog wel middels een motie een uitspraak toegevoegd, waar mee een andere weg werd aange geven om deze draagkracht per leefeenheid mee te laten wegen: nl. langs fiscale weg. (en alhoe wel wij er in principe tegen zijn dat het al of niet samenwonen een rol speelt bij de berekening van een inkomen, hebben wij er begrip voor dat zolang de indivi dualisering van inkomen nog geen feit is en de huidige inko mens gebaseerd zijn op het on derhouden van meerdere perso nen er met deze faktor rekening wordt gehouden.) Met het plan van V.d. Doef was het mogelijk dat de uitkering van ie mand tot nul gereduceerd werd, wanneer zo iemand maar samen woonde met een ander die erg veel verdiende. De uitspraak van het congres zoals die er nu ligt geeft aan dat ieder een bruto dezelfde rechten houdt, maar dat het netto uit maakt of je alleen dan wel sa menwoont (analoog aan bijv. de aow-uitkering). In dit geval kan het inkomen nooit tot nul dalen, omdat niet de hoogte van het in komen maar het aantal inko mens per leefeenheid een rol speelt. En daarmee komt dus de financië le onafhankelijkheid van m.n. vrpuwen minder in gevaar! Hanriëtte van Dongen Thea Heeren Resedastraat 6 De Glijbaan I De "kraakactie" van de ouders van de kleuterschool Bambino ver liep niet zo "sensationeel" als gisteren in de krant beschreven werd. Zo hoefde de politie niet aan te dringen om de "kraakac tie" te beëindigen. Ook is er door de ouders geen meubilair van De Glijbaan buiten de deur gezet. De ouders van Bambino waren na de raadscommissievergadering van woensdagavond wel ver plicht het recht in eigen hand te nemen. In deze vergadering was een aantal ouders aanwezig om zijn standpunt naar voren te brengen. Ze zijn echter na drie uur wachten niet aan het woord gekomen omdat het agendapunt al na dertig seconden was afge handeld. Men was te verbaasd over de haast waarmee dit ge beurde om nog te reageren. Tinie Schroof, Maasstraat 111, Leiden v De Glijbaan II De kleuterschool Bambino aan de Leiden Oppenheimstraat heeft bewezen niet alleen kleuters als leerlingen te hebben, maar dat ook de leid sters en ouders de kleuterleeftijd nog niet zijn ontgroeid! Na afloop van de raadscommissie vergadering op 11 maart jl., waar werd besloten dat de in Bambino Glijbaan nog tot uiterlijk 1 aug. a.s. in de kleuterschool mag blij ven, zijn de kleuterouders in kin derlijke woede naar de peuter zaal gegaan en hebben deze "ge kraakt": de boel overhoop ge haald, deuren gebargicadeerd e.d. Daarmee andermans kinde ren, de peuters, laten opdraaien voor een conflict tussen hen en de gemeente. Wat is namelijk het geval! De Glijbaan kreeg enkele jaren ge leden van de gemeente een leeg lokaal aangeboden in Bambino, omdat het gebouw in de Haver- straat, waar de Glijbaan huisde, moest worden gesloopt. In Bam bino kreeg de Glijbaan een lo kaal aan een uiteinde van het ge bouw, met aparte ingang, zodat de kleuters geen enkele overlast van de peuters hadden. Ook bij het buitenspelen werd een klein hoekje van het plein afgeschei den om de kleuterschool niet te hinderen. Omdat het aantal leer lingen van de kleuterschool de laatste jaren is toegenomen, wil de de kleuterschool terecht weer over een extra lokaal beschik ken. Toenmalig verantwoorde lijk wethouder Tesselaar bood de kleuterschool een leeg lokaal in de naastgelegen Oppenheim- school aan, mede met het oog op de komende integratie kleuter- basisonderwijs. Bambino weigerde dit. Nadat de functie van wethouder Tesselaar werd overgenomen door wet houder Van Dam, zag de kleuter school de kans schoon. Weer werd hun eigen lokaal terug- geëist en ditmaal met succes. Eind jan. kreeg De Glijbaan te horen, dat zij met ingang van 1 maart moest vertrekken. Als al ternatief kreeg De Glijbaan een lokaal in de Pr. Ireneschool of de Oppenheimschool aangeboden. Deze zijn echter niet geschikt: te klein als peuterspeelruimte, geen aangepaste voorzieningen en bovendien zouden de peuters constant tot stilte gemaand moe ten worden om de basisschool niet tot overlast te zijn. De Glij baan ondernam daarom actie om enig uitstel te krijgen, teineinde geschiktere ruimte te kunnen zoeken. De ouders van de Bambino-kleu- ters (waarvan diverse kinderen tevoren de peuterspeelzaal De Glijbaan hebben bezocht), zijn blijkbaar niet volwassen genoeg om hiervoor begrip op te bren gen, gezien de bovengenoemde kraakactie. Alice Gans-Zitman, moeder van een Glijbaan-peuter, V.d. Waalsstraat 17, Leiden. A-H Niet enkel u, A-H let op de klein tjes, ook uw trouwe klanten in Leiden. Zij kunnen echter niet begrijpen dat de extra koopjes al sinds enige maanden alleen in de zaak in Leiderdorp, te weten de Winkelhof te verkrijgen zijn en in de filialen in Leiden niet. Mijn vraag aan A-H, waarom doet u dit terwijl zelfs uw eigen perso neel u er al meerdere malen op gewezen heeft dat dit niet eerlijk is. M. van 't Zelfde van Bemmelenstraat 16 Leiden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4