Winstdaling bij Shell 27 procent Minder klachten over misleidende reclame Topman Coveco verlaat post kort zakelijk marktberichten Apparatenfairiek Rijswijk failliet Geen zorgen over olievoorraden Benoeming raad van commissarissen van via ondernemingsraad VRIJDAG 13 MAART 1981 economie PAGINA 23 Gazelle Je Britse Tube Investments, waar toe in Nederland ondermeer de Gazelle rijwielfabrieken beho ren, heeft vorig jaar de omzet zien dalen met 56 min pond tot 1158 imln pond. De winst voor belas- I tingen ging omlaag van 52.2 min J tot 26.7 pond. De ongunstige eco- nomische situatie heeft nagenoeg alle delen van de groep beïn vloed. Als enige van de vijf divi sies (aluminium, staal, stalen bui zen. huishoudelijke apparaten en rijwielen) heeft de divisie rijwie len haar resultaten weten te ver- beteren, aldus Tube. Grootste verlies "Goedkoop luchtvervoer wordt langzamerhand gezien als een eerste levensbehoefte, en dat hoort het ook te zijn. Maar de luchtvaartmaatschappijen, die vorig jaar het grootste verlies in J hun geschiedenis hebben gele- l den, zullen alles op alles moeten I zetten om lage tarieven te kunnen blijven bieden." Dit verklaarde donderdag in Am sterdam Knut Hammarskjold, di recteur-generaal van de IATA, het overkoepelend orgaan van geregelde luchtvaartmaatschap pijen, Hammarskjold wees erop dat de I ATA-leden vorig jaar ge zamenlijk een verlies hebben ge leden van bijna vijf miljard gul den. waarmee de resultaten van 1980 de slechtste zijn sinds 1957. Energiebesparing Ons land is vorig jaar reeël minder energie gaan verbruiken. De lan delijke kijfers over aardgas-, olie- en electrisch verbruik ga ven een daling te zien. Uit onder zoek is gebleken dat circa vijfen tachtig procent van het bedrijfs leven in het land aan energiebe sparing deed. Dit heeft gisteren G.A. Brummer directeur van de Stichting voor lichting Energiebesparing Ne derland (SVEN) verklaard op een in Den Haag gehouden energie- voorlichtingsbijeenkomst van de Kamer van Koophandel en fa brieken voor Den Haag. Volgens hem staat de Nederlandse mana ger overwegend positief tegen over de noodzaak tot besparing van energie. Koninklijke Olie NV Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij stelt voor over 1980 een slotdividend uit te keren van f 3,85 per aandeel van f 10. Het totale dividend over 1980 bedraagt dan f 6,85, verge lijkbaar met f6,125 over 1979, zo heeft de maatschappij bekendge maakt. Het aandeel van de Koninklijke Ne derlandsche Petroleum maat schappij in het nettoresultaat van de maatschappijen van de Ko- ninklijke-Shell Groep over 1980 bedraagt 1.366 min pond sterling tegen 1.852 min pond over 1979. Omgerekend in guldens bedraagt dit aandeel f 6.343 min tegen f7.906 min. Na toevoeging van interestbaten en na aftrek van algemene kosten en diversen bedroeg het nettoresul taat van de Koninklijke over 1980 f 6.343 min tegen f 7.904 min over 1979 ofwel f23,66 tegen f29,49 per aandeel van f 10,- Hoechst Het Westduitse chemische en far maceutische concern Hoechst heeft het afgelopen jaar bij de moedermaatschappij een winst voor belastingen gemaakt van 905 miljoen mark tegen een winst van 907 miljoen mark in 1979. LEIDEN - grc 13 r veiling van vrijdag (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) - Er zijn in 1980 aanzienlijk minder klachten bin nengekomen over misleidende advertenties en andere reclame- uitingen in kranten, tijdschriften en folders dan de twee jaren daar voor. namelijk 497 tegen 600 in 1979 en 567 in 1978. De Reclame Code Commissie behandelde vo rig jaar - samen met de resteren de gevallen uit 1979 - in totaal 501 klachten, waarvan er 269 gegrond en 162 ongegrond werden ver klaard. In 70 gevallen werd van verdere behandeling van de klacht afgezien. De klachten werden ingediend door consumentenorganisaties, het bedrijfsleven en vooral door particulieren. De reclame- uitingen die door de Reclame Co de Commissie werden getoetst waren afkomstig uit dag-, nieuw- s- en huis-aan-huis-bladen en ver- der uit tijdschriften (week-, maand- en vakbladen), folders en verpakkingen. Bij de goederen en diensten die op vaak onjuiste wijze werden aangeboden ging het met name om consumptiear tikelen. leningen en financierin gen, auto's, meubels, huishoude lijke artikelen, boeken en verze keringen. Het College van Beroep - de instan tie waarbij zowel klager als „aan geklaagde" tegen een beslissing van de Code Commissie in appél kan gaan - behandelde vorig jaar 74 beroepen (in 1979: 71). In 33 gevallen bevestigde dit college de uitspraak van de Code Commis sie, in 28 gevallen werd de uit spraak van de Commissie vernie tigd, twee gevallen werden niet- ontvankelijk verklaard en in elf gevallen werd alsnog besloten de beslissing van de Code Commis sie openbaar te maken of werd de uitspraak van de Commissie deels bevestigd deels vernietig- De Nederlandse Code voor het Re clamewezen bevat gedragsregels voor diegenen die verantwoorde lijk zijn voor en betrokken zijn bij het maken van reclame. De Re clame Code Commissie houdt zich niet bezig met reclame via radio en televisie. De bedoeling van de Reclame Code is het pu bliek tegen misleiding te be schermen en een goede smaak in reclame-uitingen te ontwikkelen. De Reclame Code is aanvaard door de Bond van Adverteerders, de Consumentenbond, het Ge nootschap voor Reclame. Konsu- menten Kontakt. de dagblad-, nieuwsblad en tijdschrift uitgevers, de bioscoopreclame- exploitanten en de Vereniging van ErkendeReclame- Adviesbureaus. Globaal gesproken mogen adver tenties en andere reclame- uitingen niet in strijd met de Waarheid, onfatsoenlijk, wans makelijk. onduidelijk, onvolledig of misleidend zijn. Daarnaast kent de Code nog een aantal bij zondere gedragsregels op het ge bied van geneesmiddelen, cur sussen, postordereclame. afbeta ling en krediet, thuiswerk, lenin gen. beleggingen, onroerend goed en alcoholhoudende dran ken. Bovendien doet de Commis sie regelmatig algemene aanbe velingen. RIJSWIJK (ANP) - Duiker Appa- ratenfabriek NV is gisteren door de rechtbank in Den Haag failliet verklaard, nadat op 20 februari reeds uitstel van betaling was verleend. De directie van Duiker en de bewindvoerder deelden hierop mee. dat zij geen moge lijkheden zagen het bedrijf ty- dens een surseance voort te zet ten. omdat de huisbankiers ABN en Pierson, Heldring en Pierson niet bereid waren nog geld in de onderneming te stoppen en ver dere bednjfsvoering slechts zou leiden tot nieuwe schulden. aardappelen 0,29; andijvie 3,55-3,10; snijbonen 8.50-13.20; boerenkool 2,22; prei 1,49-2,22; rabarber 0,95-1.00; spi nazie 1.90-2,40; spruiten A 1.64-2,01; spruiten B 1.53; spruiten D 0,80—1,69; witlof 2.00-3.30; sla 0.40-0,65; raapste len 0,20-0,29; selderij 0,20-0,44, papri ka kg 2,10. ARNHEM (ANP) - Hoofddirecteur Ir. P. J. Jenneskens van de in moeilijkheden verkerende vlee scoöperatie Coveco in Arnhem heeft zijn functie ter beschikking gesteld. Voor het beheer van de onderneming zullen voorlopig Staking vliegveld Londen LONDEN (ANP) - Vertragingen en lange wachttijden worden voor het komende weekeinde op het Londense vliegveld Heath row verwacht als gevolg van een stipheidsactie van douane- en immigratiepersoneel van van daag tot en met zondag. Deze vormt een onderdeel van selec tieve stakingen door de bonden van het 530.000 man tellende Britse overheidspersoneel, dat na het succes van de mijnwer kers en het waterleidingperso- neel ook meer in het loonzakje wil. De douaniers eisen evenals hun collega's een salarisverhoging van 15 procent, terwijl de rege ring niet verder wil gaan dan ze ven. Overigens dreigt het water- leidingspersoneel, dat een bod van 12,3 procent heeft gekregen, met een nationale staking als dit niet wordt verhoogd. worden aangewezen het lid van de raad van commissarissen Joh. de Veer en een nog nader te noe men persoon. Covcco heeft dit gisteren meegedeeld. De voedingsbond FNV heeft - na het gistermiddag bekendge maakte voornemen van Jennes kens om af te treden - het plan nu zo snel mogelijk met deze in moeilijkheden verkerende vlee scoöperatie om de tafel te gaan zitten. Eerder deze week weiger de de Voedingsbond nog met de Coveco verder te praten over de saneringsplannen, omdat men de aanwezigheid van de heer Jen neskens niet op prijs stelde. Hier door dreigde een verder overleg over de reorganisatie van dit be drijf in het slop te geraken. De centrale ondernemingsraad van Coveco heeft al enige tijd geleden het vertrouwen in Jenneskens opgezegd. De COR geeft hem de schuld van de moeilijkheden waarin Coveco de laaste maan den is komen te verkeren. Bestuur en raad van commissaris sen hebben de heer Jenneskens per eind maart van zijn functie ontheven. Zij hebben hun ver trouwen in de hoofddirectie be houden, maar billijken de visie van Jenneskens. Deze geeft als voornaamste reden voor zijn aftreden het onvoldoen de vertrouwen, verwoord door de centrale ondernemingsraad en de voedingsbonden. Daardoor, zo meent hij, dreigt het overleg over de reorganisatie van de coöpera tie ernstig te worden vertraagd. PARIJS (AP) - Par ij se bu schauffeurs hielden gisteren een stiptheidsactie. Gedurende enige tijd blokkeerden zij de brug onder de Eiffelloren, wat grote opstoppingen tot gevolg had. Gebrek aan veiligheid va- buschauffeurs en passagiers de reden voor de actie. De laat ste weken zijn er in Parijs ver schillende overvallen op bu schauffeurs gepleegd. Nettowinst BP gedaald LONDEN (ANP) De oliemaat schappij British Petroleum (BP) heeft haar nettowinst zien dalen van 1,62 miljard pond sterling in 1979 tot 1,44 miljard pond (bijna 7,5 miljard gulden). De winst vóór belasting was echter met 4,86 miljard pond duidelijk ho ger dan de winst van 4,36 miljard pond in 1979. De Britse maatschappij moest van de winst over het afgelopen jaar 2,96 miljard pond aan belasting afdragen. Het jaar daarvoor was dat 2,27 miljard pond. Van de 1.90 miljard pond die over het af gelopen jaar na aftrek van belas ting overbleef ging 460 miljoen pond naar minderheidspartners in dochterondernemingen. De concernomzet van BP nam toe van 22,71 miljard pond in 1979 tot 25,35 miljard pond vorig jaar. De Britse regering heeft de belas ting op inkomsten uit de oliewin ning begin vorig jaar verhoogd. Verder heeft de regering voorge steld met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar nog een aanvullende olieheffing in te voeren. DEN HAAG (GPD) - De Shell heeft in 1980 belangrijk minder verdiend dan in het voorgaande jaar. De winst daalde met 27 procent van 3051 miljoen pond sterling naar 2225 miljoen pond sterling. Tegen een gemiddelde koers van het pond in 1980 van 4,65 gulden is dat van 14,2 miljard gulden naar 10,3 miljard gulden. Dat alles bij een omzet van 40.205 miljoen pond sterling of 186,9 miljard gulden. Zoals ook in voorgaande jaren wordt de winst van Shell verte kend door de wijze waarop de voorraden worden gewaardeerd. Door de stijgende olieprijzen worden voorraadwinsten ge boekt die in feite geen winst zijn. Wanneer dat effect en ook het ef fect van de schommelende wis selkoersen uit de cijfers worden gehaald, daalde de winst vorig jaar van 1755 miljoen pond ster ling (8,1 miljard gulden) tot 1520 miljoen pond sterling (7 miljard gulden), een daling van 13 pro cent. De resultaten werden beinvloed door de wereldwijde recessie, de sterk gestegen waarde van het pond, aanzienlijke verliezen in de chemische sector in Europa, en stijgende belastingen in de gas- en olieproduktiesector. Boven dien betrekt Shell geen olie uit Saoedi-Arabië, maar uit andere OPEC-landen. De Saoedische olie was vorig jaar gemiddeld twee dollar per vat goedkoper. Dat leidde tot een ongunstige concurrentiepositie ten opzichte van de maatschappijen die wel veel olie uit Saoedi-Arabië halen. Daar staat wel tegenover dat Shell in toenemende mate gas en olie kan betrekken uit eigen vel den, vooral in het Engelse en Noorse deel van de Noord- De vraag naar olie is vorig jaar met 5 procent teruggelopen. De totale vraag naar energie liep met èèn procent terug. Volgens de heer D de Bruyne, president-directeur van de Shell, die dit zei tijdens een toelichting op de jaarcijfers, zal ook dit jaar dc vraag naar olie verder dalen. Hij verwacht een procent of 4. De Bruyne gelooft echter niet dat de gemakkelijke situatie op de oliemarkt zal leiden tot prijsdalingen. Hooguit zullen de produktielanden hun systeem van toeslagen op de officiële olie prijs aanpassen. Koeweit bijvoor beeld zette tot nu toe boven op de officiële prijs van 36 dollar per vat een toeslag van 5,5 dollar. De Bruyne verwacht ook dat in ver schillende produktielanden de neiging om wat minder olie te produceren, zal toenemen. Overi gens betrekt Shell wel weer olie uit Iran. Zowel Iran als Irak heb ben hun olie-export, zij het op be scheiden schaal, hervat. Hoewel er op dit moment olie ge noeg is, is het waarschijnlijk dat de benzineprijs toch nog verder zal stijgen. In de huidige pond- prijs is de gestegen dollarkoers en de olieprijsverhoging begin dit jaar nog niet geheel verwerkt. Volgens de heer J. Montijn, presi dent-directeur van Shell Neder land, lopen we nog een cent of vijf achter. Over de verdere ontwik kelingen durfde hij geen enkele voorspelling te doen. Shell heeft het afgelopen jaar voor 2927 miljoen pond sterling (13.2 miljard gulden) geinvesteerd. Dat was bijna een kwart meer dan in 1979. Met Saoedi-Arabië zijn contracten gesloten voor de bouw van een raffinaderij in een petrochemisch complex, waarin Shell en Saoedi-Arabie ieder voor 50 procent meedoen. Daaraan ge koppeld heeft Shell een contract gesloten dat voorziet in de leve ring van 1.3 miljard vaten olie over een periode van vijftien jaar- Voor het lopende jaar verwacht de heer De Bruyne geen problemen in de olievoorziening. De recessie die heeft geleid tot verminderde vraag, de nog steeds grote voorra den en de vergrote produktie van enkele OPEC-landen betqkenen dat zonder enige moeite afcn de huidige vraag kan worden 'ol- daan. AMSTERDAM (ANP) - De FNV is voorstander van een stelsel, waarbij commissarissen bij een onderneming rechtstreeks wor den benoemd door werknemers en aandeelhouders. Dit ter ver vanging van het bestaande coóp- tatiestelsel, waarbij de commis sarissen zelf een nieuw lid van de raad van commissarissen benoe men, zo heeft vice-voorzitter W.J.L. Spit, van de FNV gisteren gezegd op een bijeenkomst over de taken en verantwoordelijkhe den van de commissarissen. VAKANTIEBOEKINGEN - Het gaat met de vakantieboekingen voor de komende zomer niet best, maar enige verbetering ten opzichte van eind vorig jaar is er wel. Bij een aantal touroperators blijkt, vergeleken met vorig jaar maart, tot dusver 20 procent min der tot 2 procent meer te zijn ge boekt. Rondom de Middellandse Zee is er volop plaats, vooral door een veel grotere voorkeur voor minder verre vakantiebe stemmingen. Nederland is van de vijfde plaats vorig jaar zelfs opgeklommen tot de derde. De FNV wil, dat de werknemers via de ondernemingsraad even veel commissarissen benoemen als de aandeelhoudersvergade ring. Deze aldus benoemde com missarissen kunnen dan geza menlijk ten hoogste één derde van het totale aantal commissa rissen kiezen, zo stelt de FNV voor. Volgens de mr. Glasz. advocaat, blijkt ook uit de ontwerp-wetge- ving van dit moment een ten dens om bestuurders en commis sarissen persoonlijk aansprake lijk en verantwoordelijk te hou den. Hij noemde o.a. het Wets ontwerp, dat aannemers aan sprakelijk stelt voor premies en belastingen van onderaanne mers en het ontwerp tot wijzi ging van het burgerlijk wetboek en de faillissementswet. die de positie van de curator in faillisse menten versterkt: zo kan onbe hoorlijk bestuur van oe bestuur der. waaronder verwaarlozing van de boekhouding en de jaar stukken wordt begrepen, leiden tot persoonlijke aansprakelijk heid, aldus mr. Glasz. 1,20 naar 50.80 en 1 naar f 63,50. Volgens een beleg gingsblad kan bij de FGH een den De bank ringsfondsen deeld in de m; hoog naar y

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23