Actie tegen 9 glazen stad' GZXüCül 'Slachtoffer brand': "Pak m'n schoen even..." Statenlid wil Olympiaplan tegenhouden Ook in Nieuwveen verzet tegen glastuinbouw VRIJDAG 13 MAART 19B1 PAGINA 19 NIEUWVEEN De Nieuwveense bevolking verzet zich tegen de komst van glastuinbouw op grote schaal tussen de huidge nieuwbouw en zwembad Aarweide. Dat wijst een enquête, deze week gehou den door de onlangs opgerichte "Vrienden van Nieuwveen'', uit. Veruit het merendeel van de on dervraagden wil niet dat het landelijke dorp straks wordt "opgeslokt" door een glazen stad. In een brief die deze week naar Gedeputeerde Staten van Zuid Holland zal worden gestuurd, zetten de "Vrienden van Nieuw- veen" hun bezwaren uiteen. "Voor een groot aantal burgers be tekent dit onder meer levenslang uitzicht op een lelijke glazen stad. Het praehtige silhouet van Nieuwveen, uniek in zijn soort, wordt volledig vernield en er komt niets moois voor terug", al dus de "vrienden", die behalve aantasting van het landschap ook andere schade aan woongenot en leefmilieu vrezen. "Door de hoge concentratie kassenbouw treedt ernstige verontreini ging op tot in de verre omgeving. Het lezen van bestrijdingsmiddelen over heel Nieuwveen vervult ons met zorg. De overwegend westenwind zal de verbrandings- en afvalgassen van de kassen direct in de woonkern van Nieuw veen doen neerslaan", aldus de brief, waarin ook wordt gewezen op recente publikaties over het gebruik voor de gezondheid ge vaarlijke stoffen als methylbromide. Een verbod van dergelijke middelen zal het gebruik van andere, wellicht ook schadelijke stoffen niet kunnen voorkomen, zo vreest men in Nieuwveen. f"In de periode van economi sche teruggang zal men zich minder gelegen laten liggen aan voorschriften van milieu bescherming. Reden te meer om een grotere afstand tot de woonkernen aan te houden. Van de overheid mag in de eerste plaats worden ver wacht dat zij bij het kiezen van een lokatie voor de glas tuinbouw milieutechnische overwegingen heel zwaar laat wegen, te meer daar drie ba sisscholen direct aan de grens van het aangewezen ge bied gevestigd zijn", zo me nen de "Vrienden van Nieuwveen", die ook ver keersoverlast vrezen bij de komst van nieuwe kwekers. Zo zal naar hun mening bij voorbeeld het fietspad langs de Schilderweg tussen Nieuwveen en zwembad "Aarweide" zijn'functie als veilige route voor de zwem- lustige jeugd verliezen, in dien dit pad doorkruist gaat worden door wegen naar het tuinbouwgebied. Van een zorgvuldige afweging is geen sprake geweest volgens de "Vrienden", die ook niet ge loven dat het beperkt zal blij ven bij een beperkt tuin bouwgebied dat aansluit bij bestaande kwekerijen, zoals de glazen stad zou moeten verrijzen. Op de achtergrond de de provincie doet voorko- "Weliswaar is op de bij de plan nen gebruikte plattegrond in de nabijheid van Nieuwveen een bestaand glastuinbouw gebied waar te nemen, doch het nieuwe complex zal in werkelijkheid slechts aan sluiten aan bestaand woonge bied en zal dat woongebied zelfs volledig overheersen. Gezien de economische re cessie zullen alleen grote tuinbouwbedrijven, bijvoor beeld uit het westland, in staat zijn zich in Nieuwveen te vestigen. Het argument dat bedoeld ge bied bestemd is voor tuin ders uit de naaste omgeving wordt hiermee twijfelachtig, zo menen de verontruste be woners, die stellen dat de tuinders uit de regio alleen worden gebruikt om de plan nen er snel door te drukken Zij wijzen erop dat het voor gestelde gebied bij Nieuw veen "de tuinders zelf als on begrijpelijk, benauwd en on logisch voorkomt" In Nieuwveen is men al met al van plan zich niet te laten verrassen door de "overrom pelingsactie" van de provin cie. De verontruste bewoners zullen volgende week don derdag hun stem laten horen op een inspraakavond van de provincie. Daarbij zullen zij de provinciale vertegenwoor digers ook de vraag vooleg- gen wat voor waarde het door de provincie vastgestelde streekplan nu eigenlijk heeft. Dat streekplan voorziet niet in kassenbouw bij Nieuw veen. Ook het vorig jaar door de gemeente vastgestelde be stemmingsplan doet dat niet Toch is door Gedeputeerde Staten goedkeuring aan dat bestemmingsplan onthou den.... Vastgesteld kan inmiddels worden dat de provincie zich in een onaangename positie is gemanoeuvreerd. Zoals uit de streekplannen blijkt was net eigenlijk de bedoeling om in de Vriesekoopse polder bij leimuiden glastuinbouwge bied aan te wijzen. De ge meente Leimuiden wil daar aan echter onder geen beding aan meewerken, waardoor deze mogelijkheid, in elk ge val voor de korte termijn, ver loren is. Inmiddels is met de gemeente Ter Aar overeen stemming bereikt over het vestigen van glastuinbouw in de polder Vierambacht. Een groep bewoners is hiertegen in fel verzet gekomen, even als nu in Nieuwveen - waar de vestiging van glastuin bouw pas onlangs een serieus kans wordt toegedacht - het geval is. Merkwaardig genoeg wordt el ders in de Aar- en Veen- streek, in Alkemade. al jaren lang met alle mogelijke mid delen aangedrongen op vesti ging van glastuinbouw nabij Nieuwe Wetering. Maar daar wil de provincie weer niets van weten. De kwekers zelf zijn inmiddels gegrepen door moedeloosheid. Door de co- nomische teruggang in de glastuinbouw is er niet veel bereidheid meer tot investe ren, zodat de vraag of de pro vincie niet veel te laat is met het aanwijzen van nieuw tuinbouwgebied gewettigd lijkt. We willen stem laten horen 'We zijn niet meer dan één of twee bewoners tegengeko men die het niet eens bleken te zijn met onze actie. Zij lie ten het zwaarder wegen dat de vestiging van tuinders bij Nieuwveen nieuwe werkge legenheid oplevert. De ande re bewoners willen geen van allen dat Nieuwveen door een glazen stad wordt inge sloten". Aldus Nieuwvencr H. Venema, één van de initiatiefnemers achter de "Vrienden van Nieuwveen". Samen met an dere initiatiefnemers heeft Venema, evenals zijn echtge note, deze week handteke ningen verzameld om de ac tie tegen glastuinbouw op grote schaal in de directie nabijheid van het dorp kracht bij te zetten. "We wil len de stem van de bevol king laten horen", verklaart hij. De handtekeningenactie is al leen gevoerd in de nieuw bouwwijk, die door inslui ting met kassen zou worden bedreigd, terwijl alleen stemgerechtigden om een handtekening is gevraagd. In totaal zijn er 885 handte keningen opgehaald, het geen neerkomt op de mede werking van ruim 70 pro cent van de stemgerechtigde Nieuwvenners. Jongeren in begrepen telt het dorp 3000 zielen. Venema. die zo'n twintig jaar tussen de kassen heeft ge woond jn Aalsmeer, gelooft niet dat het zou kunnen blij ven bij een klein kassenge- bied op enige afstand van het dorp. "Ais er eenmaal wordt uitgebreid dan gaat het snel verder en zit je zo ingeklemd", weet hij uit er varing. Veel Nieuwvenners zijn volgens hem geschrok ken toen hen het beeld van een glazen stad werd voor geschoteld. "Veel mensen dachten dat het ging om hier en daar een kasje en besef ten niet dat het gaat om glastuinbouw op grote schaal". VALKENBURG - Groot alarm gis teravond in Valkenburg! Rond kwart over acht rukte de brand weer met veel lawaai en zwaai lichten uit naar de Nederlands VALKENBURG Bezuinigingen bij de overheid zorgde bij het tweede ge deelte van de EHBO/brandweeroefe ning voor een niet-voorziene pauze "1 25 De rijkspolitie Rijnsburg, die door fi nanciële problemen maar één auto op de weg heeft in de avonduren, moest zich eerst bezighouden met een onge val in Rijnsburg. Daarna spoedde de rijkspolitie zich terstond naar de Val- kenburgse oefening en kon het draai boek verder worden afgewerkt. De rijkspolitie Rijnsburg had medewer king toegezegd onder de dat t Hervormde Kerk. Ook ambulan ces stoven met gillende sirenes door. het dorp. Wat was er aan de hand? Voor het eerst sinds tien jaar hielden de plaatselijke EH BO en de vrijwillige brandweer van Valkenburg weer een geza menlijke oefening. In een van de kelders achter de kerk hielden jongelui een feestje en bleek brand te zijn uitgebro ken. In de paniek liepen enige van hen zware verwondingen op en waren daardoor niet meer in staat de kelder te verlaten. De ij lings gewaarschuwde brandweer was snel ter plaatse. Twee jon gens, die er wel in geslaagd wa ren de kelder te verlaten, waren als volleerde acteurs bezig de brandweer te vertellen wat er aan de hand was. Bij één van de jongens biggelden zelfs wat tra nen over zijn besmeurde wan gen. De Valkenburgse brandweer kreeg de brand snel onder controle en begon daarna, samen met de EH BO, de slachtoffers, van wie er enkelen bewusteloos waren, uit de kelder te halen. Dat gaf op de smalle trap wel wat problemen, maar het lukte toch de mensen eruit te halen. Eén van de be wusteloze vrouwen riep zachtjes vanaf de draagbaar haar haar redders "Ik heb maar één schoen i de slachtoffers wordt eerste hulp verleend. aan, pak die andere ook even". Daarna "raakte" ze weer be wusteloos. Enige zorg bij de "slachtoffers" was er wel geweest in de stikdon kere kelder. Eén van de dames vertelde na afloop dat ze met vrees de komst van de brand weerlieden in de donkere kelder had afgewacht. Die moesten na melijk op de tast naar slachtof- Glasscherven Later op de avond was er als oefen stof ook nog een aanrijding. Deze deed zich voor op de kruising Achterweg-Marinus Poststraat. Bij deze aanrijding waren twee auto's betrokken. In één van de auto's zaten twee kneld. Tijdens het bevrijden van de slachtoffers door de brand weer ging het er kennelijk nogal hardhandig aan toe. Bij de actie sneuvelde er een autoruit en één van de slachtoffers liep door de glasscherven wat snijwondjes op. In het gezondheidscentrum kwam er een stofzuiger aan te pas om het slachtoffer van de glassplinters te ontdoen. (ADVERTENTIE) ALPHEN AAN DEN RIJN - Het CDA—lid van Provinciale Staten P.G. J. Bakker vindt dat Alphen met de plannen voor 456 premiekoop woningen in Ridder- veld II op de verkeerde weg zit. Volgens hem worden er veel te veel van die woningen ge bouwd en dreigen ze ook nog verkeerde ei genaren te krijgen, om dat er in Amsterdamse en landelijke kranten wordt geadverteerd. Bakker verzoekt door middel van schriftelij ke vragen aan Gedepu teerde Staten om hier een stokje voor te ste ken. Het gaat om het zogeheten Olympiaplan van prof. ir. C. Wecber, waarin Bouwbedriji Brandwijk uit Shedrecht 456 koopwoningen in Ridderveld II zal realiseren. Eind februa ri werd de grondverkoop aan Brandwijk in de gemeente raad van Alphen uitvoerig besproken. Met name de pro gressieve partijen zagen er weinig heil in, omdat de wo ningmarktsituatie thans zeer slecht is Om de woningen toch kwijt te raken zal de bouwer verder moeten kij ken dan Alphen en de regio, zo vreesden deze raadsleden. Inderdaad plaatste Brand wijk advertenties in Amster damse kranten. Alphen moet echter volgens het streekplan, dat door het provinciaal bestuur is goed gekeurd, voor Alphenaren, inwoners uit de regio en voor mensen die economisch aan Alphen gebonden zijn, bou wen. Bakker wijst in zijn vra gen aan GS op de hoge rente en dus forse hypotheeklasten en vindt dat er veel meer wo ningen dreigen te worden ge bouwd, dan voor het verzor gingsgebied van Alphen no dig is. Het Statenlid vraagt Gedeputeerde Staten om het raadsbesluit van Alphen, om de bouwgrond aan het bouw bedrijf te verkopen, niet goed te keuren, omdat het in strijd zou zijn met het algemeen be lang. Zouden Gedeputeerde Staten inderdaad de grondverkoop tegenhouden, het gaat om een bedrag van vijfden mil joen gulden, dan zullen voor Alphen grote moeilijkheden ontstaan om verdere woning bouw in Ridderveld II van de grond te krijgen. Rob van Wely in Hoof tstraattheater ALPHEN AAN DEN RIJN - Rob van Wely. die vanavond in het Hooftstraat-theateY speelt, heeft van kindsaf aan gitaar gespeeld en gezongen, lij bracht zijn muziek in theehui zen in India, in tempels en op re ligieuze feesten in Nepal, speelde in theaters en op festivals in Zwitserland en Duitsland, trok naar en plattclandscafes en trok aandacht in drukke straten met zyn muziek, zat met hippies op de stranden en trok langs chique terrassen, restaurants, stations hallen en folkclubs En nu is hij zomaar ineens ook in Alphen. >eze Voorburger, voor wie de mu ziek een passie en een levens noodzaak is geworden, is vanaf half negen te beluisteren.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19