Vogel is met zo stom AMRO: "rente stabiel Groot toernooi BC Leiden in Vijf Meihal Opheffing Vlaardingen bijna rond "Protserige" Eurotop lokt protesten uit Feyenoord oefent in Leiden VRIJDAG 13 MAART 1981 DO/ST VARIA PAGINA 17 Twee keer per dag komen wat fazanten Jan P. Strijbos begroeten. Ze wippen uit de Amsterdamse waterlei dingduinen even over naar de nestor van de natuur- boekenschrijvers. Je zou het kunnen opvatten als een eerbetoon aan de man, die een begrip werd in de we reld van natuurbeschermers en ornithologen. Deze week is Jan P. Strijbos negentig jaar geworden. Hans Rombouts zocht de Haarlemmer op. die nu - vanuit een appartement van Huize Bodaan in het Aerdenhoutse Bentveld - uitkijkt op het gebied, waar hij als jongetje begon met het beloeren van de verre, verre voorouders van de fazanten-van-van- daag. Het is een gesprek met een mens, die, fel levend, (toch) ontelbare uren roerloos heeft doorgebracht aan de rand van allerhande nestelgebieden, waar ook ter wereld. (Door Hans Rombouts) Het plan om zich, met alle risi co's van dien, volledig te gaan bezighouden met natuurstu die en natuurjournalistiek moet bij Jan P. Strijbos vaste vorm hebben aangenomen, toen hij in het begin van deze eeuw vier jaar lang in het broedseizoen 's morgens vroeg in zijn schuilhut naar de reigerskolonie van Sloten zat te kijken. Elke dag was de jon ge Strijbos - van beroep bouwkundig tekenaar - daar, aan de rand van Amsterdam in de hut te vinden, vanaf vier uur. Hij moest zich na enkele uren dan weer naar het archi tectenkantoor van zijn oom spoeden om er om negen uur achter de lessenaar te zitte- Zijn oom, een natuurliefhebber, vond het prachtig; de colle ga's keken er enigszins vreemd van op. Strijbos: ,,Die bomen met de reigersnesten groeiden hard. Elk jaar moest ik de palen onder mijn schuil hut verlengen". Het resultaat van de matineuze activiteiten was een boek (het eerste van de 24 die zouden volgen) over het broedgedrag van de blau we reiger. Toen hij 28 jaar was, legde hij het architecten potlood terzijde en nam de pen op om schrijvend over de natuur verder te leven. Van de tekentafel nam Jan Strijbos een aardig en handig souvenir mee; hij had ont dekt, dat hij - zonder meetap paratuur - maten kon schat ten op hun exacte lengte, tot op de millimeter. Dat was erg prettig bij het waarnemen van dieren, waar de lengte of breedte vaak van groot be lang is bij de determinatie van de soort. Die gave kwam Strijbos natuur lijk goed van pas bij het teke nen van vogels. Zijn observa tie van pluimen, veren en sna vels werd exact met de na tuurlijke maten vastgelegd op het papier. Lievelingsvogels Met het noemen van de griel en de nachtzwaluw heeft Jan P Strijbos, vooral bekend van ontelbare lezingen overal in den Lande, twee van zijn lie velingsvogels genoemd. Bij dat duo komen dan nog de rei ger en de aalscholver. „De griel is praktisch verdwenen. zingen te kunnen houden. „Ik hield zo'n zeventig lezingen vóór Kerstmis en zeventig er na. Van het geld dat ik er mee verdiende kon ik reizen beta len, die ik zomers ondernam. We zijn heel wat op stap ge weest. Op de grote reizen ging mijn vrouw vaak mee: vier maal naar het vogeldorado, de Galapagoseilanden, zeven maal naar Spitsbergen, vier maal naar IJsland. Nou moet ik zeggen, dat ik liever naar de poolgebieden ging dan naar de tropen. In die antarctische gebieden blijft alles beter ge conserveerd; in de tropen rot en schimmelt alles gau- Walvisjacht Jan P. Strijbos met zijn echtgenote aan de wandel in de vrije natuur. Een grote en spraakmakende reis was die aan boord van de Willem Barendsz, samen met onder andere de vermaarde dokter Melchior. Hoe kijkt Jan Strijbos nu tegen die tocht aan, die bedoeld was om zoveel mogelijk walvissen aan de harpoen te rijgen? „Tja, toentertijd was/"et-nog geen sprake van <nbtuur- en milieubewaking «zoals die er nu is. Ik ging eigenlijk alleen maar mee om echte levende walvissen te zien en om de vo gels daar te bestuderen. Als ik terugkwam van die zwerf tochten dan hingen de men- m T 1 De nachtzwaluw zou je hier in de zeereep hoogstens nog, denk ik, in de duinen van Ber gen kunnen tegenkomen. De blauwe reiger doet het prima. De aalscholver tref je heel wat minder aan. Ik heb ze veel ge zien in het Naardermeer. Vroeger zaten ze ook in Lek- kerkerk, maar de Duitsers hebben ze in de oorlog wegge schoten, weggepest". Hij kijkt vertoornd als hij het over die Duitsers heeft. De „grielengek" - zoals hij nu en dan werd genoemd - deed, toen hij in 1928 de tekentafel afzwoer, een riskante stap. Hij had al diverse landhuizen ge bouwd als architect. Hij was getrouwd en had kinderen. Hij zou van de pen en van le zingen over de natuur moeten gaan leven. Een vaste pijler werd zijn rubriek in De Tele graaf, die hij afwisselend met Wigwam schreef. Die column verzorgde hij tot 1966. Voorts werd hij een veelgevraagd au teur van artikelen in allerlei periodieken. Dat was dus heel wat anders dan optreden als trapezewerker („mijn vader vond dat te gevaarlijk") of clown, waar hij aanvankelijk zijn zinnen op had gezet. Stomme dieren vogels zijn stomme dieren") ging Jan Strijbos zich steeds meer richten op de vogels. „Die beesten zijn helemaal zo stom niet. Trouwens, al zou den ze niet zo intelligent zijn, het zijn schepselen die kun nen vliegen, lopen, zwem men, duiken, klimmen en noem maar op. Neem nou de kraaiachtigen eens (min of meer toevallig duiken er twee kauwen naar het grasveldje achter het huis), die staan aan de top bij de vogels. Ze zijn heel slim. Weet je trouwens", zo doceert hij vriendelijk, „dat kraaien tot de zangvo gels behoren? Niet omdat ze zo mooi zingen, maar omdat ze een zelfde aantal zangspie ren hebben als andere echte zangvogels. Vandaar". De kraaiachtigen in de tuin ver dwijnen rap, als er geen voed sel voorhanden blijkt te zij- Reizen De auteur van vijfentwintig boeken (waaronder ook be schrijvingen van oorlogstijd en hongertochten zoals in De Noordvaarders) wilde zelf zo veel mogelijk zien. Het mes sneed dan aan twee kanten. Hij greep de kansen aan om zijn blik te vergroten en had die reizen ook nodig om boe ken te kunnen schrijven en le- sen aan je lippen bij de lezin gen, die ik hield. Dat was een zwaar karwei trouwens, die lezingen, door de afstanden die je moest afleggen. Ik kwam overal, van Buitenpost tot Maastricht". In de negentig jaar van Strijbos' leven is er ook buiten in de natuur het een en ander ver anderd. „Neem nu het duin gebied. Daar heb ik altijd het liefst in rond gezworven. Het grondwater is gezakt. De wa terwinning eist zijn tol. De drassige gebieden en val- leitjes zijn verdwenen en daarmee ook de specifieke ve getatie, de daarbij horende in secten en vogels. De duinen zijn qua soorten planten en dieren verarmd. Zie je hier nog ooit het vliegend hert of de meikever? Nee toch. Wist je dat de oude jachtopziener Van Honschotcn in Zand- voort (de vader van de beken de jachtopzienersfamilie uit het Zwanenwater) vroeger op de schaats van Zandvoort naar de kerk in Vogelenzang reed, dwars door de duinen? Dat kon toen nog. Nu gelooft niemand dat meer". Jan P. Strijbos bleef natuurlijk niet ongemerkt zijn werk ten faveure van de natuur doen. Hij is in de loop der jaren ere lid geworden van vele organi saties (zoals de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, de Vogelwerk groep Haarlem, de Vogel wacht Zaanstreek). Hij is rid der in de orde van Oranje Na ssau, maar ook ridder in de orde van de Gouden Ark. En op die laatste onderscheiding van het Wereld Natuur Fonds is de natuurvorser het meest trots. Met die ridderschappen zijn we er nog niet >vat onderschei dingen betreft, want Jan Strij bos kreeg ook de ANWB-prijs en de Jac. P. Thijsseprijs De herinnering daaraan ontlokte mevrouw Strijbos de opmer king: „We zaten de laatste ja ren ineens in de prijzen. Ze dachten zeker: we zullen die ouwe vent nog eens in het zonnetje zetten". De „ouwe vent" is trouwens nog steeds actief. Hij schrijft geregeld voor natuurtijdschriften. Eén van zijn dochters is bio loog, botanica. Ze is getrouwd met een hoogleraar in de bio logie. Je zou denken, dat dat ten huize Strijbos tot interes sante discussies en gesprek ken kan leiden. Jan Strijbos: „Nee hoor, mijn schoonzoon bedrijft een heel ander soort biologie dan ik. Hij is - zoals steeds meer gebeurt in de we tenschap. - sterk gespeciali seerd. Zo bestudeert hij de structuur van de spieren van de vis. Nou, dat is niets voor mij. Ik ga liever het veld in om de natuur te bestuderen. Ik kijk liever om me heen, naar die ekster bijvoorbeeld in die boom, naar zijn leefgedrag. Ik heb vijftig jaar in een mooi huis aan de rand van Heem stede gewoond. Sinds okto ber vorig jaar zitten we nu in dit appartement. Dat was een hele stap, het verlaten van dat huis. Maar ja, we kijken uit op de duinen. En... ik heb de sleutel van het hek, dat toe gang geeft tot de waterlei dingduinen. Dus ik heb geen klagen. Dat doe ik dan ook be slist niet". "Economie jaren '80 blijft moeilijke zaak" AMSTERDAM (GPD) - Op korte termijn is er geen verder oplopen van de rente op de kapitaalmarkt te verwachten. Hopelijk komt ze zelfs wat lager uit. Dit zei mr. O. Vogelenzang, voorzitter van de raad van bestuur van de AMRO- bank in zijn toelichting op het jaarverslag 1980. De staatslening van deze week speelt naar zijn mening een psychologische rol. Twaalf procent rente is voor de beleggers kennelijk toch wel erg hoog. De grote belangstelling voor de lening, die de minister van financiën 2,5 miljard gulden in het laatje brengt, is er het be wijs van. Een bewijs is ook dat de koers van de nieuwe lening, 101,2 procent (waardoor de effectieve rente iets beneden de 12 procent is) na de uitgifte goed bleef. Voor de rente-ontwikkeling hier is Duitsland van belang. De stijging van de koers van de dollar ten op zichte van de mark leidde tot de maatregelen die de rente in Duitsland deden oplopen, waar door de rente hier werd meege trokken. De Nederlandsche Bank moest het disconto wel ver hogen om het wegstromen van geld tegen te gaan. Welnu, de laat ste dagen is er op de Duitse geld markt een daling te constateren. Dat straalt ook op ons land af. De economische ontwikkeling in de Verenigde Staten is voorts wat recessief, zoals de bedrijvigheid MAASTRICHT (GPD) - De linkse politieke partijen in Maastricht, PvdA, PPR, CPN en PSP plus aanverwante actiegroepen en in stellingen, hebben gisteren een verklaring uitgegeven waarin fel wordt geprotesteerd tegen de „protserige Eurotop, die de Ne derlandse belastingbetaler acht toitien miljoen gulden kost". In de verklaring wordt tevens de Maastrichtse bevolking opgeroe pen deel te nemen aan een pro testdemonstratie op zaterdag 21 maart tegen het stopzetten van de EG-voedselhulp aan El Salvador, hetgeen volgens deze politieke partijen in schrille tegenstelling staat tot de „schranspartijen van de regeringsleiders en hun aan hang en het luxueuze onthaal van de journalisten". De linkse partijen vinden het vol strekt verwerpelijk dat in een tijd, waarin politici en overheid matiging en soberheid prediken, de Eurotop met zoveel overdaad en luxe wordt opgezet. „Het ge mak waarmee acht tot tien mil joen wordt uitgegeven, staat in schril contrast met het niet- voldoen aan de vele beloften die Limburg sinds de mijnsluitingen zijn gedaan", aldus de verklarin- In hun verklaring gaan de vier poli tieke partijen uitvoerig in op de consequenties van het feit datde gemeente Maastricht ongeveer een half miljoen gulden voor de topconferentie op tafel legt, waar bij wordt gesteld dat als gevolg hiervan in de gemeentebegroting 150.000 gulden ipoet worden be zuinigd op volksculturele activi teiten van de bevolking. Ook de 3,5 miljoen gulden vergende vei ligheidsmaatregelen worden in de verklaring gehekeld. ook in 1980 terugliep. Dat leidde toen tot een vrij grote renteda ling. Die zal zich nu niet herhalen, maar een zekere rentedaling in de Verenigde Staten zit er volgens mr. Vogelenzang toch wel in. Hij sprak zijn verwachting - „waarbij de wens de moeder van mijn ge dachte is" - overigens uit onder het voorbehoud van verstoringen in het economische of politieke wereldgebeuren. Wat de conjunctuur betreft, meldt het verslag van de AMRO-bank de verwachting dat de huidige economische teruggang - de da ling van de conjunctuur- minder ernstig zal zijn en minder langdu rig dan in de jaren 1974-'75. Als reden noemt de raad van bestuur daarvoor: de lonen reageren ge matigder dan toen op de door de stijgende olieprijzen versnelde prijsstijging; de rentabiliteit van het bedrijfsleven is hierdoor min der aangetast, hetgeen gunstig is voor het investeringsniveau; de investeringen worden gestimu leerd door de noodzaak van om vangrijke kapitaaluitgaven ter vergroting van de energiepro- duktie, als ter aanpassing van het produktie-apparaat en de pro- dukten zelf aan de gestegen ener- gieschaarste. Een gunstige factor is volgens de AMRO ook de betere verdeling over de verschillende industrie landen van de door de duurdere olie veroorzaakte tekorten op de betalingsbalans. Ze concentreer den zich vooral bij Duitsland en Japan, die met de financiering hiervan weinig moeite hebbe- Wel zullen de industrielanden voor rang moeten blijven geven aan de bestrijding van de inflatie. Dit heeft in het algemeen een druk kende werking op de bedrijvig heid. Daarom zal volgens de he ren van de AMRO-bank „de con junctuur in de industrielanden zich kunnen blijven bewegen in een grijs gebied, tussen lichte re cessie en een langzaam herste- 1". Let wel, het gaat hier om de ontwik keling van de conjunctuur, die nu de problemen extra verscherpt. Dat zou na de zomer kunnen op houden, maar dan blijven er de structurele problemen waarmee onze economie en die van vrijwel alle landen worstelen. Daarom blijft de economie als geheel in de jaren '80 een heel moeilijke zaak- ZEIST (GPD) - Het is nu vrijwel zeker dat FC Vlaardingen vol gend seizoen niet meer zal be staan. Vlaardingen liet het sectiebestuur betaald voetbal gisteravond weten akkoord te gaan met een afvloeiingsrege ling. Het sectiebestuur zal binnen twee weken bekend maken op welke wijze en welk bedrag de noodlijdende club uit het zogenaamde „ge- zondmakingsfonds" van de KNVB zal ontvangen. Eerder deze week werd bekend dat de twee voornaamste sponsors van FC Vlaardin gen, Slavenburg Bank en de heer Teske, hun inmiddels tot ruim anderhalf miljoen gul den opgelopen investering te rug willen hebben uit de ver eniging. Een bedrag, dat voor Vlaardingen onmogelijk zelf op te brengen is. Hoewel de nieuwe voorzitter Wim van der Gaag er al spoedig in slaagde een ton aan enkele schuldeisers af te betalen, be draagt de totale schuldenlast van de club echter nog onge veer twee miljoen gulden. LEIDEN De Rotterdamse eredivisieclub Feyenoord komt volgende week op be zoek in Leiden. De ploeg van trainer Vaclav Jezek zal dan op het LFC-terrein aantreden tegen een selectie van voet ballers uit deze regio. Geput zal worden uit de elftallen van Quick Boys, Rijnsburgse Boys, Noordwijk en UVS, in dien deze clubs volgende week niet voor de competitie moeten uitkomen. Het duel vangt om 16.00 uur aan. De opbrengst is gereserveerd voor het geestelijk gehandi capte kind. Feyenoord heeft toegezegd gratis medewer king te verlenen. In de loop van volgende week wordt de selectie van 'Leiden' bekend gemaakt. Holiday-Inn- marathon LEIDEN - Voor de vierde maal in successie wordt zondagmiddag om 12.00 uur het startsein gege ven voor de 'Holiday-Inn-mara- thon'. Deelnemers kunnen kie zen uit drie afstanden: de mara thon, de halve marathon en de tien kilometer. Tot kort voor het startsignaal kan iedere deelne mer zich aanmelden bij organisa tor Joop Riethoven (tel. 071-310119). Het inschrijfgeld bedraagt tien gulden. Er worden unieke prijzen beschikbaar ge steld. Voor elke deelnemer is er een herinnering. De opbrengst van het evenement, waar vorig jaar zo'n 120 atleten aan meede den, komt ten goede aan het Leids dierenasiel. VOETBAL Het Columbiaanse congres heeft gisteren de beslis sing over het al of niet doorgaan van het WK-voetbal '86 uitge steld tot 20 juli. LEIDEN - De liefhebbers van een partij badminton kunnen komend weekeinde hun hart ophalen. Voor de negende maal organiseert BC Leiden dan het 'BC Leiden-toernooi'. Voor de erkende badmintonner reeds een begrip, voor de leek de mogelijkheid bij uitstek om nader met deze binnensport in aanraking te komen. De organisatie heeft een lange zit Voor de boeg. De eerste shuttle zal morgen rond de klok van tien uur worden opgeslagen. Dat gaat door tot 's avonds tien, elf uur; zondagmorgen wordt vanaf tien uur het laatste gedeelte van de 270 geplande partijen afgemaakt. Om 13.00 uur zondag middag vangen de finales aan. Wanneer ook die achter de rug zijn komt Leidens burgemeester Goekoop het geheel met de prijsuitreiking af ronden. Jan Slingerland is één van de organisatoren die zijn functie regelmatig zal laten voor wat die is, om zelf het racket ter hand te nemen Met goede uitzichten om aan het slot van het toernooi zelf in de prijzen te worden gezet. "Nou, ik word ook een jaartje ouder", zegt de Lciden-speler (34) bescheiden, alsof dat een vijfde BC Leiden titel in de weg zou staan Of vierde? Precies weet hij het zelf niet. Eén ding weet hij zeker: "Ik zal de titel in elk geval niet cadeau doen" En gevraagd naar wie hem waar schijnlijk het meest dwars zullen liggen: "Alphons van den Berg van Vlietwijk lijkt mij een kanshebber. Wie nog meer in aanmerking komen is niet te voorspellen, omdat er ook onbekende spelers naar het toer nooi toekomen". De belangstelling bij de Leidse vereniging gaat vooral uit naar de verrich tingen van C-klassespeler Bram Scgijn Vorig jaar greep de Leidenaar net haast de hoofdprijs, maar gezien zijn vorderingen, is hij hard op weg naar een stek tussen de B-klassers, de groep waarin Slingerland zijn titel verdedigt. De nationale subtop komt in actie in de A2-klasse Daarin wordt door de Haagse vereniging DKC voor het spektakel ge zorgd. DKC komt met de drie sterkste verenigingsploegcn naar Leiden. Naar verwachting zal zich een machtsstrijd ontwikkelen door de team genoten Paul van den Heuvel en Dennis Tjin, die zich het laatste jaar van B-speler opwerkte naar een plaatsje in de top van de A2 klasse. Leiden zal zich ongetwijfeld inzetten om de wisselbekcr. die tijdens elk toernooi wordt uitgeloofd aan de beste vereniging, definitief in zijn bezit te krijgen. Vanaf de halve finales worden aan elke speler/speelster punten toegekend. Het totaal bepaald wie de verenigingsprijs (de bo kaal plus een niet onaantrekkelijk geldbedrag) in ontvangst mag ne men. BC Leiden lukte dat tot tweemaal aan toe Driemaal is ook hier scheepsrecht. De trofee belandt dan voorgoed in de prijzenkast. Tevens is er een prijs voor de meest belovende speler/speelster Het publiek heeft zaterdag en zondag gratis toegang in de 5 Mcihal.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17