Jan limman weer schaal ^kampioen Van Eijssel troeft concurrentie af Janse: "Voorrecht trainer te zijn van Quick Boys" r189.- EBBC wint slotduel Tweede plaats Donner opmerkelijk Waterschei wipt Brom VRIJDAG 13 MAART 1981 SPORT PAGINA 13 Niettemin schaatsverlies ALKMAAR (GPD) - De Russische dames hebben gisteren in Alk maar de schaatsinterland van Nederland gewonnen. Wat dal betreft, was er weinig nieuws on der de zon, omdat de Russinnen de laatste jaren in de breedte be ter schaatsen dan de Nederland se vertegenwoordiging. Een nieuw verschijnsel was wel een Nederlandse op de eerste plaats van het algemeen klassement. Joke van Rijssel, die goed ge noeg bevonden voor de WK- ploeg, troefde het hele veld van 22 rijdsters af en dat mocht ge rust een verrassing heten. Natuuglijk wenste wereldkam pioene Natalia Petruseva zich niet overmatig in te spannen en kijkt Alie Boorsma al een tijdje reikhalzend uit naar haar zeil boot, ze had toch nog af te reke nen met enkele uiterst gemoti veerd rijdende concurrentes. Zo was daar Ria Visser, die op de derde afstand dankbaar profi teerde van de steeds zwakker wordende wind en na de 1500 meter ook de 1000 meter op haar naam schreef. En dan was er nog Natalia Kurova, Russisch junio renkampioene, die haar oudere landgenote ook wel eens een les je wilde lezen. Na drie afstanden zag het er allerminst naar uit dat Joke van Rijssel inderdaad zou zegevieren. In de eerste rit op de 3000 meter bleek ze na steeds aan de leiding te hebben gereden, niet bestand tegen het werkijs en tegen Irina Mikhailova, en toen leek het voor Ria Visser een koud kunstje een deel van haar gelijk binnen te ha len. Maar ook Ria Visser verkeek zich op het stroeve ijs, finishte nog wel voor Van Rijssel maar de winst was te gering om het alge meen klassement op haar naam te schrijven. En zo had trainer Henk Boer toch weer gelijk. Hij immers hecht veel waarde aan een, sterke 500 meter en op die afstand had Ria Visser ook nu veel moeten inleveren. Yvonne van Gennip onderstreepte op de tweede dag andermaal haar heersende topvorm door bij de junioren zowel op de 1000 als de 3000 meter een baanrecord te vestigen. Haar 4.54.6 was zelfs een persoonlijk record. ROTTERDAM Z'n eerste kennismaking met Quick Boys was huiveringwekkend. Op "z'n gemakkie" wilde Berry Janse zaterdag de verrichtingen gadeslaan van zijn toe komstige club maar van rustig kijken kwam niet veel. Janse: "Waar vind je nog zo'n entourage als bij Quick BOLOGNA (ANP) Den Bosch heeft het toernooi om de Europese bas ketbalbeker voor landskampioenen verlaten met een overwinning in Bologna. Sinudyne, al zeker van zijn finale tegen Maccabi Tel Aviv, werd met 91-78 verslagen na een ruststand van 49-40 voor de Neder landse kampioensploeg. Dat Sinudyne al zeker was van zijn finaleplaats was te merkzn aan de instelling van de Italianen, die zonder Villalta aan de wedstrijd waren begonnen. De strijd begon overigens iets te laat, omdat bij het overrei ken van de geschenken, een van de Italianen zijn cadeau liet vallen. De fles wijn brak en er waren wat reinigingswerkzaamheden nodig voor sheridan het volgende vijftal kon laten starten: Akerboom, Kropman, Barker, Kirkland en Cramer. Ook de coach van Den Bosch kon zijn ploeg ontspannen leiden en dat had tot gevolg dat hij negen spelers gebruikte. Van dat negental was Kees Akerboom het productiefst met 34 punten, Barker (19) en Cramer (14) volgden Akerboom. De meeste punten voor Sinudyne werden gemaakt door Leite (24) en Mcmillian (16). Doordat Bosna Serajewo in Madrid met 97-95 van Real Madrid won, werd de eindstand in de finalegroep: 1. Sinudyne Bologna 10-16, 2. Maccabi Tel Aviv 10-16, 3. Nashua Den bosch 10-15, 4. Bosna Seraje wo 10-15, 5. Real Madrid 10-14, 6. CSKA Moskou 10-14. Geschrokken van de grimmige en tourage rondom de streektopper in Rijnsburg kwam de nieuw bakken oefenmeester van de Katwijkse zaterdageersteklasser nauwelijks toe aan bruikbare analyses. "Ik wist niet dat het voetbal hier nog zo leefde. Van de wedstrijd zelf heb ik niet veel geleerd. Daarvoor waren de be langen ook veel te groot", vindt de 48-jarige Schiedammer, "maar er is voorlopig nog tijd ge noeg. Tot aan het einde van het seizoen zal ik Quick Boys nauw gezet volgen". Berry Janse heeft een aardige staat van dienst in het amateurvoet bal. De sportinstructeur bij de PTT doceerde achtereenvolgens bij Excelsior '20. RFC, Xerxes, Baronie (toen die club nog be taald voetbal speelde), Papen- drecht. RVC en Olympia voetbal wijsheid en behaalde diverse kampioenschappen. Bij de laat ste club haakte Janse halverwe ge het seizoen af omdat huiselij ke omstandigheden de volledige uitoefening van het trainersgilde vrijwel onmogelijk maakte. Me de daardoor is de oefenmeester vanaf december 1979 werkloos in de voetballerij gebleven. De pro blemen zijn nu echter opgelost waardoor Janse aan Quick Boys zijn diensten beschikbaar stelde. Na een volgens hem "zeer mo- Knobel toch niet naar Volendam... (Van onze sportredactie) VOLENDAM (GPD) - George Knobel (foto), de oud- bondscoach van het Neder lands elftal, heeft zich terug getrokken als kandidaat- oefenmeester voor de eerste- divisieclub Volendam. Dit naar aanleiding van het ver zoek, dat het bestuur van de eerste-divisieclub hem heeft gedaan nadat zij de verte genwoordigers van de WON had laten weten het recht op werk van de huidige oefen- meesters Henk Ellens en Fred André te erkennen. En dat werk ook tot 31 juni 1982 voor beide oefenmeesters te garanderen. „Het bestuur van Volendam heeft mij in overweging ge geven om de twee weken ge leden mondeling gemaakte afspraak in afwachting van een nadere uitwerking als niet gedaan te beschouwen. Ik heb mij bij dat besluit neergelegd, ook al omdat ik het bestuur van Volendam niet in extra moeilijkheden wilde brengen", zo stelt George Knobel. Het bestuur van Volendam, in de persoon van penning meester Loek Eeckhout, ont kent evenwel dat zij George Knobel heeft verzocht de mondelinge afspraak als niet gemaakt te beschouwen. „We wachten de ontwikke lingen van de komende da gen af terwijl wij maandag avond in aanwezigheid van de spelersraad en de beide huidige oefenmeesters (El lens en André) gaan praten over de ophanden zijnde reorganisatie. Naast Knobel heeft het bestuur van Volendam inmiddels ook Joep Steur verzocht de mondelinge overeenkomst als niet-gesloten te beschou wen. LEEUWARDEN (GPD) Jan Timman heeft voor de zesde keer het schaakkampioenschap van Nederland op zijn naam gebracht. Hij bereikte dat door in de laatste ronde wan de in Leeuwarden ge houden wedstrijd, te winnen van Fred van der Vliet. Zijn mede grootmeester Jan Hein Donner en Hans Ree bezetten respectie velijk de tweede en derde plaats en in dit opzicht kan dus van een normale uitslag worden gespro ken. Toch heeft de wedstrijd niet zo'n normaal verloop gehad als de eindstand doet vermoeden. Wel begon Jan Timman uitstekend door al in de eerste ronde van Hans Ree te winnen, maar in de zevende en achtste ronde verloor hij tweemaal achter elkaar, name lijk tegen de debutant Rini Kuyf en tegen de internationale mees ter Paul van der Sterren. Het pleit voor het incasseringsvermogen van Jan Timman dat hij zich met een herstelde van deze toch wel zware klap. Uit de resterende vier partijen scoorde hij 3,5 punt, pre cies voldoende om toch nog de eerste plaats te bezetten. Op nieuw heeft Timman bewezen dat hij de beste schaker van ons land is. Goed Ook Jan Hein Donner heeft een zeer goed toernooi achter de rug. Hij stond onmiddellijk klaar om de misstappen van Timman, uit te buiten. Vanaf de achtste tot en met de voorlaatste ronde had hij de leiding. Maar tegen het slot werd hij door een nederlaag te gen Hans Ree uitgeschakeld. Ge zien het feit dat Donner de laatste tijd weinig in toernooien uit komt, is zijn tweede plaats een bijzonder opmerkelijke zaak. Hij bleek volkomen opgewassen te zijn tegen de opdringende jonge ren en het zal toe te juichen zijn dat hij in de toekomst vaker in Nederlandse toernooien uitkom- t. Nederlaag Hans Ree begon met een nederlaag tegen Jan Timman, maar hij be sloot de weastijd met twee klin kende overwinningen. Het is dui delijk dat de drie grootmeesters Timman, Donner en Ree, te za- men met Sosonko, die ditmaal niet van de partij was, een klasse apart vormen in ons land. Na dit trio komt een ander drietal, na melijk Kick Langeweg, Gert Lig- terink en John van der Wiel, een trio dat aan speelkracht niet zo veel voor de hoogste drie onder doet. Merkwaardig genoeg vor men de hoogste zes, als we Don ner even door Sosonko vervan gen, exact de Nederlandse ploeg die in de schaakolympiade op Malta meespeelde. GENK (ANP/GPD) - Cor Brom, oud trainer van Ajax en Sparta, is ontslagen bij de Bergische eer steklasser Waterschei. Het be stuur stelde de Nederlandse oe fenmeester aansprakelijk voor de slechte prestaties van de laat ste tijd. Waterschei staat momen teel voorlaatste op de ranglijst. Bewakings Instituut (BBI) later dan werd verwacht de definitie ve verdeelsleutel van subsidie gelden kon indienen. Toine van Mierlo, aanvaller van Willem II, speelt het volgende seizoen bij Birmingham City. De ex-PSV'er zal een contract voor twee jaar tekenen. Timman ontvangt felicitaties van Donner (1) Van de overige deelnemers kan vastgesteld worden dat Paul van der Sterren pas in de tweede helft van de wedstrijd op dreef kwam. En hoe. Hij won onder meer fraai van Timman en Hartoch. Hij had nog hoger kunnen eindigen, maar wat hij liet zien, was toch voldoende voor rehabilitatie voor de minder goede resultaten van de laatste tijd. Verrassend was het goede spel van Paul Boersma, die van de eerste tien partijen er vijf won en er vijf verloor. Pas in de laatste ronden speelde hij eni ge partijen remise. De beide debutanten, Rini Kuyf en Coen Stehouwer, hebben een uit stekende indruk gemaakt. Zij bleken ook voor de sterksten bij zonder gevaarlijk te zijn en het kan bijna niet anders of we zullen De eindstand van de wedstrijd: 1. Timman 9 pnt., 2. Donner 8,5 pnt., 3. Ree 8 pnt., 4. tot en met 6. Langeweg, Ligterink en Van der Wiel 7,5 pnt., 7. en 8. Boersma en Van der Sterren 6,5 pnt., 9. en 10. Kuyf en Stehouwer 6 pnt., 11. Hartoch 5 pnt., 12. en 13. Bohm en Van der Vliet 4,5 pnt., 14. Grooten 4 pnt. (ADVERTENTIE) BEZOEK MORGEN, ZATERDAG 14 MAART, SPORTPARK "DE VLIET" VOETBALWEDSTRIJD DE SLEUTELS-D.S.S. '26 AANVANG 16.15 UUR. 4e KLAS K.N.V.B. Goedhart Vastgoed voor landelijk wonen. Rik Pauwels, hulptrainer van Feyenoord zal het na Jan Peters de Beveren, volgt Brom op. De Tuchtcommissie van de KNVB heeft 9 clubs, die hun begroting te laat hebben ingediend, bestaft met een boete van 1250 gulden. AZ, Den Haag, Willem II. Amers foort, Heerenveen, Tplstar, Veen- dam, Vitesse en VW waren er de oorzaak van dat 1 et Budget eerstkomende weken ook zonder Luuk Balkestein moeten stellen. De voormalige Sparta speler is met een onsteking aan de blinde darm opgenomen in het Rotter damse Claraziekenhuis. Na af loop van een voorgeschreven kuur moet Balkestein alsnog on der het mes. A.S. ZATERDAG 19.00 UUR WATERPOLOWEDSTRIJD DE ZIJL/LGB AZC ZWEMBAD "DE ZIJL". (ADVERTENTIE) Advertentie aangeboden door Mercasol/ML Station Perquin. electrisch gereedschap tijdelijk in prijs verlaagd. LAMAN-LEIDEN B.V. Zijlsingel 2 Leiden Geopend van maandag I'm vrijdag derne en democratische proce dure". kwam Berry Janse als eer ste uit de Katwijkse koker rollen. Kees Kick (EDO) en Huub Lenz (ex Lugdunum) werden op pun ten verslagen. "Janse kwam heel goed op mij over", stelt eerste elftalspeler Freek Rienks desge vraagd, die namens de selectie bij de besprekingen aanwezig was. "Hij heeft persoonlijkheid, 't Is een vent die weet waarover hij praat". Van het zaterdagvoetbal weet Jan se evenwel niets af. De Schie dammer verstuurde een sollicita tieformulier omwille van het feit "dat Quick Boys een van de wei nige topamateurclubs is van Ne derland". Daarnaast leerde hem de wedstrijd van zalerdag dat de "publieke belangstelling ouder wets is, zoals vroeger bij de zon dag het geval was". Verlekkerd blikt Janse daarom in de toe komst om in een "ouderwetse ambiance" aan de slag te kun- 'Het is voor een trainer natuurlijk een voorrecht om bij zo'n club te werken", nipt Janse aan een kop koffie. "Waar vind je zoiets nog7 Overal is het amateurvoetbal achteruit gehold. Kijk naar UV1. Vroeger toch een gerenommeer de vereniging maar er is niet veel meer van over. Van het voetbal niet en de publieke belangstel ling niet. Bij Quick Boys loopt al les nog steeds naar wens. Daar om zal het voor mij niet gemak kelijk worden in Katwijk. Alle seniorenelflallen draaien uitste kend. Ik zal die prestatielijn dus minstens moeten continueren In tegenstelling tot de besprekin gen met Ane Lagendijk, is met Janse nog niet over een kam pioenschap gesproken. "Ik ben geen trainer die een kampioen schap beloofd", benadrukt hy. 'Tedere trainer die dat wel doet is een idioot. Een titel wordt be paald door de sfeer in de vereni ging, de spelers en het beleid van een oefenmeester. Je kan dus wel een sterk elftal ter beschik king hebben maar als de ambian ce waardeloos is, werkt zoiets door in de prestaties. Opdrach ten aan trainers zie ik daarom niet zitten. Een extra premie bij een behaalde titel moet maar aan de spelers worden uitbetaald en niet aan mij. Een elftal is geen marionettentheater, dat gemak kelijk is te bedienen. Niet ik maar de spelers staan op het veld en zij moeten het maken". "Als voetballer heb ik de invloed van een trainer altijd relatief ge vonden. Ik kan nu wel gaan roe pen dat ik straks aanvallend wil gaan voetballen maar als ik het spelersmateriaal niet voorhan den heb, sta ik mooi voor schut. Voor zover ik het zaterdag heb kunnen bekijken, is er kwaliteit genoeg aanwezig". Omdat Berry Janse examinator is van de C-cursus, is de mogelijk heid aanwezig dat de lagere elf tallen regelmatig door een stagia- re worden getraind. "Tijdens de eerste maanden zal ik uiteraard alles zelf doen. Ik moet snel het vertrouwen van de spelers win nen. Anders is er geen basis voor prestaties aanwezig Ik heb nog niet met Lagendijk gesproken over de huidige organisatie. Ik heb hem nog als speler meege maakt. Als voetballer was-ic een kei maar ik weet natuurlijk niet hoe hij als trainer is. Hij kan na tuurlijk nooit een slechte zijn met die staat van dienst". Net als Arie Lagendijk wil Berry Janse zich in de Katwijkse club vastbijten. "Je moet als trainer een emotionele binding met je club hebben. Je moetje verwant kunnen voelen met de sfeer. Toch geloof ik dat het beter is om na drie jaar op te stappen. Dat hoeft niet bij elke club zo te zijn. Bij Xerxes heb ik het vier jaar uitgehouden omdat ik met een jong elftal was begonnen". Hoewel hij hij diverse malen door eredivisieclubs werd benaderd, heeft Janse de boot naar de hoogste betaalde voetbalafdeling afgehouden. Slechts éénmaal maakte hij een uitstapje naar de toenmalige tweede divisieclub De Baronie. Binnen één seizoen trad hij weer pijlsnel toe tot de amateurs. "De positie van trainer in het betaalde voetbal is te onze ker. Regelmatig worden de oe fenmeesters toch "wegge schopt". Kijk naar zon Rmus Gosens. Die man loopt toch al een hele tijd mee maar hy zit nu mooi geestelijk in vernieling door dat ontslag by Den Bosch. De loopbaan van mijn neef Bob is een goede leerschool geweest. Die heeft mij altijd voorgehou den niet naar het betaalde voet bal over te stappen. Daarom zal ik die zekerheid die ik nu door die baan bij de PTT heb, nooit opgeven. Ik zou trouwens toch niet de hele dag met voetbal be zig kunnen zyn". ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13