Wurgend realisme Problemen humoristisch bekeken Minder "abortustoerisme boeken - boeken - boeken - boeken - boeken - boeken - boeken F.R. Eckmar omnibus: nostalgie van Jan de Hartog boeken - boeken - boeken - boeken - boeken - boeken - boeken Biografie Alphons Diepenbrock Cynische Ruyslinck over een Boliviaanse folteraar Ministers suggereren door nieuwe wet: Onderzoek praktijk van pseudo-radioloog DONDERDAG 12 MAART 1981 EXTRA PAGINA 19 Alphons Diepenbrock. Een componist in de cultuur van zijn tijd, is de titel van de eer ste biografie die over deze be langrijke Nederlandse com ponist geschreven is. Zeker nu er wat meer belangstelling lijkt te gaan komen voor de creatieve prestaties van eigen bodem, kan dit boek moge lijk in een behoefte voorzien. Op verzoek van Eduard Reeser Diepenbrockkenner bij uit stek was Wouter Paap be reid deze uitgave te schrij" ven, met de bedoeling dat het voor een groot lezerspubliek toegankelijk zou zijn. Het is een aantrekkelijk boek ge worden met veel foto's (ca. 70), o.a. uit familie-archieven, waardoor het beeld dat men bij het lezen krijgt, kracht bij gezet wordt. Wouter Paap is er inderdaad goed in geslaagd een leesbaar produkt af te leveren voor ie der die geïnteresseerd is in de kunst van rond de eeuwwis seling (Diepenbrock leefde van 1862 tot 1921), want Paap gaat ook omstandig in op de grote interesse die de compo nist had voor architectuur, li teratuur (blz. 141: "Diepen brock leefde in de literatuur. Hij hoefde niet naar teksten te zoeken") en filosofie. Dit neemt niet weg dat muziek het belangrijkste motief in het boek is. Er wordt een suk- sesvolle poging gedaan mu- ziek-technische uiteenzettin gen en analyses enigszins be grijpelijk te houden. Met veel kennis van zaken, maar voor al ook met groot respekt is deze biografie geschreven en het is niet ondenkbaar dat door dit soort uitgaven de Nederlandse muziek nieuwe impulsen krijgt. Alphons Diepenbrock. Een componist in de cultuur van zijn tijd. Uitg. De Haan (Haarlem), f 45,-. ELLEN LOOYESTIJN Van onze literaire zuiderburen is Ward Ruyslinck (pseudo niem van Raymond de Bel- ser) misschien wel een der bekendste, althans (ook hier) de meest gelezen auteurs. Se dert zijn uitstekende debuut in 1957 (met de roman "De ontaarde slapers") zijn nog wel een twintigtal boeken van zijn hand verschenen, waaronder klassiekers als "Wierook en tranen" (1958), "Het reservaat" (1964), "Gol den Ophelia" (1966) en de verhalenbundel "De verlief de akela" (1973). Wat zijn motieven en themata betreft toont Ruyslinck zich zowel op menselijk als op maatschappelijk gebied een cynicus, die weinig verwacht van begrippen als "liefde" of "medeleven": een man die weinig hoop ziet gloren aan de einder van de mensheid; zelf omschrijft hij zijn werk als "constructief pessimis me", (uit een interview in '73). Ruyslinck's nieuwste roman "Wurgtechnieken", een met ingehouden adem te lezen werk over een uitgeweken Boliviaanse folteraar, zet de lijn van vroeger voort. Behal ve de actualiteit van thema tiek fascineert de poging van de schrijver zich in te leven in persoonlijkheid en denktrant van Bruce Clayton, officieel "ondervrager" en bezeten wurger van een typisch Zuid amerikaans, totalitair regime. Clayton belandt, op de vlucht door een machtswisseling, met zijn vriendin op doorreis in België; tijdens zijn verblijf blijkt hij zijn "wurgtechnie ken" en vooral de lust die in de praktijk te brengen niet kwijtgeraakt te zijn. Zijn voormalige beroep blijft hem bezighouden: "Als gevolg van zijn overhaast vertrek, een maand of vier ge leden, had hij jammer genoeg de gelegenheid niet meer ge had om het allemaal wat grondiger uit te zoeken: de verschillende methoden waarmee je iemand kon wur gen. Het zou interessant ge weest zijn, misschien zelfs re velerend, om de uiteraard ook verschillende resultaten wetenschappelijk te vergelij ken". (p. 61/62). Waarna een uitvoerige en kille beschrijving volgt van enige "interessante" keelknijperij- en. Dat de schrijver een be roepsfolteraar als Clayton be schouwt als waanzinnig is een overduidelijk gegeven, zij het nogal simplistisch: de opbouw van een karakter als dat van Clayton verwordt zo tot voorspelbaar, fantasieloos metselwerk, met weinig ruimte voor verrassende uit- bouwtjes of inventieve opka mertjes. De hoofdpersoon beschouwt zich als superieur aan de an deren, vooral zijn vriendin: "Maar Bruce nam de beslissin gen. dat was nu eenmaal zo. Hij trok aan de touwtjes en zij liet hem begaan. Zijn ma chismo eiste alle verantwoor delijkheid op in naam van de mannelijke intelligentie, tac tische ervaring en fysieke su perioriteit", (p. 38). Een hybris die in de loop van het verhaal de krankzinnig heid, Clayton eigen, versterkt en blootlegt; als hij door de Brusselse achterbuurten loopt voelt hij zich hoog ver heven boven het "verachtelij ke" misdaadniveau rondom: 'De hoerenkasten, striptease- tenten, exotische eethuizen, nachtclubs en -kroegen waar hij langs liep maakten deel uit van een ander, gesloten machtssysteem waar hij vol komen buiten stond. Ze daag den zijn goddelijkheid uit en vervulden hem gaandeweg met bittere gevoelens. Hij zon op wraak. Hij kon die uit daging niet onbeantwoord laten. Heel zijn lichaam, al zijn zenuwen schreeuwden om vergelding voor de mis kenning van de goddelijke macht, die hem gegeven was ter uitvoering van zijn we reldse zending", (p. 66/67). Waarna de wurger bijna, voor 't eerst na zijn vlucht, toegeeft aan zijn "natuurlijk" verlan gen de zo gehate en verachte "Untermensch" om het leven te brengen, i.e. een hoertje. Geen toeval overigens dat het hier een vrouw betreft: het zijn overduidelijk de zwakke ren die hij wil treffen. Als Clayton zijn wraakgevoelens naderhand in de praktijk brengt, zijn de slachtoffers een vrouw en een homo... Dat de wurgtechnicus uiteinde lijk opgepakt wordt ligt voor de hand, al volgt de afloop weer als een (overigens logi sche en in Ruyslinck's pessi mistische visie passende!) verrassing: een dubieus (voor de lezer) dan wel rechtmatig (voor Clayton) eerherstel. "Wurgtechnieken" is een som ber en pessimistisch, maar te gelijk krachtig geschreven en realistisch boek. Over Ruys linck zei Monika Druyts in 1973: "Want het enige dat ik Ruyslinck kan en wil verwij ten is dat hij niet voldoende in de liefde gelooft. Dat is ook de oorzaak van zijn kwets baarheid. Hij weet het en hij voelt het zelf ook aan als een gemis". Exact hetzelfde geldt voor folteraar Clayton. Maar in tegenstelling tot Moni ka Druyts kan en wil ik het geen van beiden, Ruyslinck noch Clayton, verwijten. Ge loof, hoop en liefde, ja, maar èl te goed is buurmans gek... Ward Ruyslinck, "Wurgtech nieken". Uitg. Elsevier Man- teau, Antwerpen/Amsterdam 1980, f22,90. De problemen, spanningen en aanpassingen in een gezin met een dubbel gehandicapt kind zijn zelden zo treffend in een kinderboek beschreven als in Wat dacht je van mij, geschreven door Corrie Haf kamp. Zij schetst de moei lijkheden in een gezin, waar van de ouders besluiten hun geestelijk en gehandicapt kind zelf op te voeden, in plaats van het 'uit te beste den'. Voor zij dit verhaal schreef heeft Corrie Hafkamp zich eerst grondig geörienteerd. Haar scherpe observatiever mogen en de gave haar erva ringen boeiend te vertellen maken van Wat dacht je van mij een uitstekend boek. Hoofdpersoon Tom is een aar dige jongen van een jaar of 11. Zijn oudere broer Maxim is dubbel gehandicapt: spas tisch en met een geestelijke ontwikkeling die niet yerder reikt dan die van een kleuter. Maxim krijgt de meeste aan dacht en beheerst het doen en laten van de overige ge zinsleden. Zonder al te veel gemopper schikt Tom zich doorgaans, evenals zijn ou ders, naar de wensen van zijn broer. Maar Toms begrip houdt abrupt op, wanneer zijn lieve lingcavia op afschuwelijke wijze wordt gedood. Dan slaan bij Tomalle stoppen door. In huis ontstaat een ui terst gespannen sfeer. Er moet worden gepraat maar niemand weet goed hoe. Een gesprek met een buitenstaan der opent Tom de ogen: hij is niet de enige met twijfels en onzekerheden. Met zijn ou ders moet hij er toch maar het beste van zien te maken. Het is te hopen dat de korte in formatie op de omslag van dit boek de argeloze lezer niet zal afschrikken. Ook mijn eerste reactie was: got-o-got, er moest zeken weer eens zo no dig een taboe worden door broken. Maar dat valt reuze mee. Wat Corrie Hafkamps verhaal zo aantrekkelijk maakt, is de knappe benade ring van dit toch wel gevoeli ge onderwerp. Normaal, nuchter en zonder overdre ven sentimenten. Gelukkig geen loodzwaar probleem boek. De schrijfster weet hu mor en realiteit knap te com bineren tot een zeer leesbaar geheel vol herkenbare situa ties, reacties en gebeurtenis sen. Met name voor mensen die intensief omgaan met geestelijk gehandicapten. Het gezin dat Hafkamp opvoert heeft ondanks alle spannin gen een heel hechte band, die lang niet ieder gezin met een gehandicapt kind zal kennen. Ook de beschreven omge ving staat vrij positief tegen over Maxim en accepteert de jongen zoals hij is. Toms karakter en vooral de be schrijving van de gemengde gevoelens ten opzichte van zijn broer waardoor hij in conflict komt met zichzelf, komen het beste uit de verf. De emoties en gedachten van zijn vader en moeder blijven wat vaag. Wat dacht je van mij leest vlot door het eenvoudige taalge bruik en biedt genoeg actie, zodat de vaart aardig in het verhaal blijft. Een goed voor beeld van een verhaal over een niet zo eenvoudig onder werp dat toch heel aantrek kelijk kan worden opgedisd. Uitg. Holkema en Warendorf, f 17,90. MARGOT KLOMPMAKER. Wie Jan de Hartog zegt zegt voor mij ook "Hollands Glo rie". Omdat de geest van de tijd dit boek destijds onuit wisbaar in mijn geheugen heeft gegrift. Hoe kon het anders: in de be zettingstijd schilderde Jan de Hartog met rauwe literaire pennestreken een beeld van Neerlands grootheid ter zee. En juist in die dagen konden wij zo'n hart onder de riem best gebruiken. Jan de Hartog Er was behoefte aan iets dat het chauvinistische gevoel kon strelen. Ik heb althans "ademloos" de avonturen ge- volgd van die koene zeesle pers, van die onverschrokken Hollanders die geen zee te hoog en geen intrige te laag ging. Natuurlijk zullen de meesten ik ook - vandaag de dag heel anders aankijken tegen zo'n lijvig stuk pathos. Maar de naam van Jan de Hartog zal ik nooit meer vergeten. Niet alleen zijn onder eigen naam geschreven boeken heb ik met gretigheid ter hand genomen maar ook de bijna vrolijke detectives die hij schreef onder het grappi ge pseudoniem F.R. Eckmar. Het is een brokje nostalgie die verhalen nu weer terug te vinden in de omnibussen, die Elsevier Nederland verzorgt. Eerst de F.R. Eckmar Omni bus, nu weer de "Nieuwe F.R. Eckmar Omnibus" met "De maagd en de moorde naar" en "Spoken te koop" Aardige verhaaltjes. Maar dat is nauwelijks belangrijk. Het gaat om de wijze waarop Jan de Hartog de omvangrijke commissaris Poesiat, de wat beduimelde maar slimme hoofdinspecteur Boyarski en diens charmante echtgenote - ook al inspecteur van politie - tussen talloze andere kleur rijke figuren neerzet. Het is immers Jan de Hartog achter de verhaal en bij hem is de verteller belangrijker dan het verhaaltje zelf. En ik moet zeggen: vertellen kan hy. "Nieuwe F.R. Eckmar Omni bus" verschenen bij Elsevier Nederland (ƒ.27.50). k Sijthoff in Alphen aan den Rijn heeft een herdruk gemaakt van John le Carré's "Voet sporen in de sneeuw". Het was zijn eerste boek dat de Alphense uitgever destijds uitgaf. Honderd procent En gels. Er is een moord ge pleegd in een exclusieve scholengemeenschap, zoals alleen Engeland die kent. Eton - waar Carré enige tijd leraar was - zou er model voor hebben kunnen staan. In elk geval een gemeenschap die door geen politieman kan worden benaderd. Carre laat George Smilev voor de eerste maal opdraven: een voorma lige agent van de veiligheids dienst. Als een soort Sher lock Holmes ontrafelt hij de moord. Een recht-toe-recht- aan detectiveverhaal. Smake lijk leesvoer voor de liefheb ber. "Voetsporen in de sneeuw" door John le Carré versche nen bij A.W. Sijthoffs Uitge versmaatschappij in Alphen aan den Rijn (J.1&25). Jacqueline Briskin heeft weer een exemplaar toegevoegd aan de onmetelijke stapel fa milieromans die de literatuur in de loop der tijd heeft opge leverd. Kennelijk een dank baar gegeven voor een schrij ver of schrijfster. Stormen van ellende en droefenis ra zen altijd over de hoofden van de beschreven familiele den, zelden bevindt hun le ven zich in rustig vaarwater. De gefortuneerde familie Van Vliet, die Jacqueline Briskin in haar boeken ten tonele voert, treft het ook al niet. In de.roman "Paloverde" was het goed raak, maar de naza ten die we in "Het zilveren koord" tegenkomen moet het ook grof ontgelden. Haat, nijd, drugs, ja zelfs voor een drievoudige moord gaat Jacqueline Briskin niet opzij. In haar haast om ons dat alle maal te vertellen struikelt ze soms bijna over haar woor den. Ze wordt dan wat hijge rig van toon. Maar ze houdt de aandacht wel gevangen. En dat is toch de bedoeling van zulke boeken, waarin de ellende van de hele heden daagse wereld in een paar honderd bladzijden op je lijkt af te komen. "Het zilveren koord" door Jac queline Briskin, verschenen bij uitgeverij Luitingh in Laren (ƒ.35.90). KOOS POST 99 DEN HAAG (GPD) - Het is niet uit gesloten dat het aantal buiten landse vrouwen dat hier komt voor een abortus, zal verminde ren als gevolg van het abortus wetsvoorstel van het kabinet. De ministers Ginjaar (volksgezond heid) en De Ruiter (justitie) schrijven dit in antwoord op vra gen uit de Eerste Kamer over het wetsvoorstel. Zij wijzen er overi gens op dat vooral het aantal Duitse clintes van Nederlandse klinieken de afgelopen jaren al „tamelijk sterk" is teruggelopen. De antwoorden van de beide be windslieden zijn bedoeld als voorbereiding op het abortusde bat in de Senaat op 31 maart. De verwachting is dat het kabinet nog grote moeite zal hebben een meerderheid te krijgen. Indien de Eerste Kamer het wetsvoor stel afwijst, zullen PvdA en D'66 - mogelijk in samenwerkig met de VVD - na de verkiezingen aan dringen op verdere behandeling van het progressieve initiatief voorstel. In hun Memorie van Antwoord op de paar honderd schriftelijke vragen wijzen de ministers de kritiek van de hand dat hun voorstel tot invoering van een wachttermijn van maximaal ze ven dagen, nadelig uitpakt. Vooral buitenlandse vrouwen en Nederlandse vrouwen wier huis arts weigert hen te verwijzen, zouden hier het slachtoffer van worden. Volgens een van de hulpverleners, Stimezo, betekent een dergelijke wachtperiode voor de buiten- Dit verblijf zou nu minstens een week duren, omdat ook voor bui tenlanders de wet volledig gaat gelden. Ook voor Nederlandse vrouwen in een noodsituatie kan een extra wachtperiode funeste gevolgen hebben. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN - Bij het Leeu warder ziekenfonds ANOZ is een onderzoek aan de gang omtrent de hoogte van de declaraties die de als pseudo-arts ontmaskerde Heerenveense radioloog C. de J. in de loop van de jaren bij het fonds heeft ingediend. De direc tie heeft bevestigd dat De J. als declarerend specialist op de offi ciële medewerkerslijst staat ver meld. Bij het APFZ, het andere Leeuwarder ziekenfonds, komt De J's naam daarentegen niet in de administratie voor. De pseudo-radioloog had negen jaar lang praktijk uitgeoefend, waarbij hij wellicht patiënten on juist heeft behandeld. Hij had slechts een jaar medicijnen ge studeerd in Amsterdam. De directie van de ANOZ laat na gaan of de J. in de afgelopen jaren onder eigen naam gedeclareerd heeft. Maar de bewindslieden stellen vast dat buitenlandse vrouwen de wachttermijn kunnen bekorten door een verwijsbriefje bij hun huisarts te halen. Het verblijf in ons land wordt dan beperkt tot een dag of vier. Voor Nederland se vrouwen blijft de maximale wachttermijn zeven dagen. Deze termijn blijft gelden, ook indien de eigen huisarts weigert mee te werken. Volgens de bewindslieden klopt ook de klacht niet dat het invoe ren van een wachttermijn kan betekenen dat zo'n 2000 vrouwen de grens van dertien weken van hun zwangerschap zullen door breken. Het wetsontwerp voor ziet weliswaar in een speciale be handeling voor deze groep vrou wen, maar de ministers betwijfe len of de groep wel zo groot wordt. Uit cijfers van Stimezo blijkt vol gens hen dat er momenteel jaar lijks zo'n 400 vrouwen na dertien weken geaborteerd worden. Er is geen reden om aan te nemen dat de wachtperiode van zeven da gen leidt tot een aanzienlijke uit breiding van deze groep, zeggen de ministers Ginjaar en De Rui ter. AMSTERDAM (ANP)-Vijfentwintig peuteiieidsters hebben gis teren het centraal bureau van de Stichting Jeugdhonk Amsterdam, hun werkgeefster, aan de Prins Hendriklaan bezet. Zij eisen een betere betaling van het werk dat zij doen. Echtpaar verdronken in auto AMSTERDAM (ANP) - Een Am sterdams echtpaar is gisteren ver dronken nadat hun auto in het water van de Amstel in Amster dam-zuid terecht was gekomen. De slachtoffers zijn de 83-jarige W. Koppe en zijn 65-jarige vrouw F. Koppe-Stranders, die de auto bestuurde. Volgens de politie was de wagen het water inge schoten toen de bestuurster by het keren te veel gas gaf. Bij een auto-ongeval in Irnsum in Friesland zijn gistermiddag twee i het leven gekomen. De slachtoffers zijn een moeder en haar dochtertje. De vrouw, de 35-jarige A.M.C.I. Stavenuiter uit Bolsward, raakte na het passeren van een vrachtauto door de zui- ging op de linker weghelft. Haar auto botste frontaal tegen een te gemoet komende auto. De be stuurster was op slag dood even als haar zevenjarige dochtertje Lidy. Een negenjarig dochtertje, Tamara, raakte ernstig gewond. Kamer tegen overheveling ziekenhuizen DEN HAAG (ANP) - De ministers Pais (onderwijs en wetenschap pen) en Ginjaar (volksgezond heid en milieuhygiëne) kunnen op weinig enthousiasme uit de Tweede Kamer rekenen bij hun plannen om het onderdeel pa tiëntenzorg van de academische ziekenhuizen over te hevelen van het ministerie van onderwijs naar dat van volksgezondheid PvdA. CDA en WD maakten gisteren in een mondeling overleg van de commissie voor volksgezond heid en de commissie voor onder wijs en wetenschappen met de bewindslieden duidelijk dat zij er niets voor voelen nu al op een der gelijke overheveling aan te koersen. Het D'66-kamerlid Mertens ver klaarde zich in principe wel voor stander van de overheveling in verband met een door hem nuttig geachte ontvlechting van de kos ten voor paüêntenzorg en voor onderwys en onderzoek Minister Ginjaar meende dat de woord voerders van de verschillende fracties zich te zeer op de vlakte hielden en dat er te weinig duide- lyke keuzen werden gedaan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19