"Probleem van eenzaamheid gigantisch en benauwend Achterstallig onderhoud inzet verzoenings avond Nummer nu al meer dan 46.000 keer gedraaid Bouw universiteit aan Witte Singel vordert Telefonische hulpdienst al tien jaar bereikbaar TK ZAL JE EEN OOR AFSNIJDEN LEZERS SCHRIJVEN LEIDEN - Hulp nodig? Bel maar...071-125202. Deze uitno diging, jarenlang de slogan van de Leidse Telefonische Hulpdienst, is de afgelopen jaren door veel mensen met beide handen aangegrepen. Nu, bij het tienjarig bestaan van de hulpdienst, is het nummer maar liefst ruim 46.000 maal gedraaid. Problemen die varieerden van "Wie is de minister van ontwikkelingssamenwerking" tot "Ik zie het helemaal niet meer zitten" werden op de vrijwilligers achter "125202" afgevuurd. WOENSDAG 11 MAART 1981 rn niet l pralen?? en nacht bereikbaar De Leidse Telefonische Hulp dienst werd tien jaar geleden op gericht door hoogleraren. Onder hun studenten namen ze een dui delijk probleem van eenzaam heid waar. De oplossing lag in een telefoonlijn met aan de ene kant studenten die de helpende hand wilden toesteken, aan de andere kant studenten die met problemen kampten. Al snel bleek echter dat niet alleen stu denten behoefte hadden aan een "uitlaatklep". Zij waren zelfs in de minderheid bij de niet-stu- denten die belden. Reden om ook niet-studerende vrijwilli gers aan te trekken, en als een stichting verder te gaan. Het laat ste restje dat herinnerde aan het studentenverleden, in de vorm van een subsidie uit de pot stu dentenvoorzieningen, verdween vorig jaar. Tegenwoordig wordt de THD gesubsidieerd door CRM, de gemeente Leiden en een aantal omringende gemeen ten. Het idee van een telefonische hulp dienst komt eigenlijk uit Enge land. Het verhaal gaat dat een Engelse dominee eens een adver tentie plaatste met de tekst "Bel mij eerst wanneer U zelfmoord wilt gaan plegen". Er belden in derdaad mensen naar het wijka- dres van de dominee, waar bleek dat de mensen in de wachtkamer de levensmoeden evengoed kon den helpen. Het systeem van de telefonische hulpdienst, bemand door vrijwilligers, was geboren. Telefonische Hulpdienst Leiden Natuurlijk is er intussen veel ver anderd bij de telefonische hulp diensten. Mensen met zelf moordplannen vertegenwoordi gen nog maar een heel klein deel van de tegenwoordige hulpvra gers. Esther en Gerrit, bestuurs lid en vrijwilliger, vertellen hoe het tegenwoordig toegaat bij de Stichting Telefonische Hulp dienst Leiden (THD), waarvan overigens alleen het telefoon nummer bekend is. De plaats van handeling wordt angstvallig geheim gehouden, zelfs de naas- ben, terwijl je hem bij V&D om ver kan lopen zonder dat hij je herkent. Niemand hoeft te weten dat je om hulp hebt gevraagd". Bij de THD werken op het moment zeventig vrijwilligers, die de dienst samen dag en nacht moe ten bemannen. Daarnaast zijn er twee beroepskrachten, een maat schappelijk werkster en een bu reau-assistente voor de admini stratie. CRM heeft toestemming gegeven om nog een beroeps kracht in dienst te nemen. Ook sieren Er zijn verschillende groepen van problemen waar mensen mee ko men bij de THD. Esther en Ger rit: "Het grootste probleem is wel de eenzaamheid, die is gigan tisch, benauwend. Ook onder jongeren is de eenzaamheid heel groot. Er bellen mensen die een avondje in de kroeg hebben ge zeten, en dan met niemand, maar dan ook niemand, contact heb ben kunnen krijgen. En dan heb je de eenzaamheid veroorzaakt te verwanten van de vrijwilligers weten die vaak niet. Enerzijds heeft de geheimhouding een praktische reden, er is toch geen tijd om de mensen aan de deur te ontvangen. Anderzijds geeft de anonimiteit een zekere veilig heid aan de cliënten. Mensen die bellen komen ook niet te weten wie ze aan de telefoon hebben, de vrijwilligers laten hun naam of in het midden, of gebruiken een schuilnaam. "Je kunt best ie mand regelmatig aan de lijn heb- vrijwilligers kan de THD nog wel gebruiken. De vrijwilligers zijn veelal jonge mensen, zo tussen de twintig en dertig jaar. Volgens Esther en Gerrit zouden er best wat meer oudere mensen mogen komen, die zich door hun levens ervaring vanzelf ook meer kun nen inleven in de problemen van oudere bellers. "Want je kunnen inleven in problemen van ande ren, kunnen luisteren en geduld hebben, dat zijn eigenschappen die een vrijwilliger van de THD door het moeten missen van een levensgezel. Dat hoeft heus niet alleen de partner te zijn. Voor sommigen is de dood van de par kiet even erg, het was het enige waar ze nog gezelschap van had den. Of de kinderen zijn het huis uit en er ontstaat eenzaamheid in de relatie tussen de ouders. Veel anderen komen met psychi sche problemen. Veel mensen die zijn opgenomen of opgeno men geweest, bellen in hun nood de vriiwilliger achter 125202. Een andere categorie belt om infor matie. Wij hebben bij de THD een schitterend kaartsysteem waar druk gebruik van wordt ge maakt. Daar staat alles in wat maar even met hulpverlening heeft te maken. Van huisarts- diensten tot bioscopen en van maatschappelijk werk tot het medisch tuchtcollege" Confronterend Volgens Esther en Gerrit is de be nadering van de problemen de laatste jaren wel veranderd. Lag het accent vroeger vooral op luis teren en meeleven, tegenwoor dig proberen de vrijwilligers de mensen meer confronterend te benaderen. 'Tedere vrijwilliger heeft echter weer zijn eigen ma nier van werken. Er zijn mensen die geregeld naar de dienst bel len. Die weten dat we niet zoveel kunnen doen. We proberen al leen om figuurlijk een eindje met de mensen mee te lopen" De drempel om de THD te bellen lijkt niet zo hoog. Dat blijkt wel uit het feit dat er jaarlijks duizen den mensen bellen. Volgens Es ther en Gerrit is het zo dat de meeste mensen wel weten dat de THD bestaat, maar dat slechts dertig procent weet waar de dienst te bereiken. Om de dienst nog rrteer bekendheid te geven zijn er twee nieuwe affiches ont worpen die onder anderen bij huisartsen komen te hangen. Binnenkort zal de THD ook be ginnen met een speciale kinder telefoon. CONNY SMITS LEIDEN - Het bijleggen van ru- zies over het wegwerken van achterstallig onderhoud en het al dan niet uitvoeren van verbete ringsplannen. Een aantal bewo nerscommissies uit Noord en de Fruitbuurt, de woningbouwver enigingen Ons Belang en de LWS en een paar welzijnswer kers waren met dat idcein het achterhoofd gisteravond naar buurtcentrum Het Spoortje aan de Bernhardkade gekomen. Of de vrede voorlopig weer is gete kend, valt echter volgens de or ganisator van de avond, de con sulent stadsvernieuwing Kup- pens, overigens nog maar te be zien. "Er komt in elk geval weer overleg", zei hij de balans opma kend "Op zich is dat een teken van meer begrip. Maar in één avond kun je natuurlijk niet even het wantrouwen wegnemen dat in jaren is gegroeid". "Het is goed mis", begon Kuppens de avond. "Iedereen heeft het ge voel belazerd te worden". Daar moest een einde aan komen, vond hij. Zinnen als: terug naar af en open kaart spelen vielen ge regeld. Aanvankelijk zag het er evenwel naar uit dat de avond gedoemd was in het honderd te i lopen. 1 Jullie moeten niet zo naar mij kij ken", liet gemeenteambtenaar Akse zich ontvallen. "Ik ben de rattenvanger van Hameien niet. En over het vernieuwen van rio leringen waar jullie het over heb ben kan ik ook maar weinig ver tellen". Een bewoner van de Fruitbuurt reageerde hier fel op. "Vuile asociaal, je moet je smoel houden. Ik zal je eens even een oor afsnijden". Het conflict werd bijgelegd en de verdere avond bleef het rustig. Ruzie Het conflict tussen bewoners van de Tomatenstraat en omgeving enerzijds en de Leidse Woning stichting anderzijds en de moei lijkheden tussen bewoners van de Druiven- en Kersenstraat, het Stuyvesanthof en de Juliana- straat en omgeving en Ons Be lang vallen te herleiden tot vier woorden: wegwerken van ach terstallig onderhoud. "Rotte ko zijnen, slechte balkons. Dat soort problemen", lichtte een bewoner gisteravond toe. Die herstelwerkzaamheden ko men geheel voor rekening van de verhuurder, de woningbouwver eniging. Nu heeft het rijk zich een tijdlang op het standpunt ge steld dat aan de plannen voor achterstallig onderhoud gelijk een verbeteringsplan moet wor den gekoppeld zodat de wonin gen weer 25 jaar meekunnen. Verbeteringen worden echter wel door berekend in de huur. De voornoemde bewonerscom missies zint dit niet. Loskoppe len van achterstallig onderhoud en verbeteringsplannen is hun motto. Sweerman, opbouwwerker van wijkkollektief Plan Noord, schetste de moeilijkheden als volgt: "De meeste bewoners wensen volledige uitvoering van achterstallig onderhoud, moge lijkerwijs met enkele kleine ver beteringen. Een dure keuken, uitbouw, of tegelwerk hoeft voor hen niet. Want niemand wil een aantal verbeteringen opgedron gen krijgen waar een huurverho ging van tussen de dertig en de 160 gulden per maand aan vast zit". Achterban Gemeenteambtenaar Akse con fronteerde de aanwezigen gister avond met een nieuwe ontwikke ling. Volgens hem is het rijk sinds kort bereid om geld uit te trekken voor het wegwerken van achterstallig onderhoud zonder Van Battum bij Jazz on Sunday LEIDEN - Saxofonist Nico van Battum treedt zondag met zijn formatie op in het bowlingcentrum aan de Boshui- zerlaan in het kader van Jazz on Sunday. Als gastsolist is de gitarist Flip Willemse aangetrokken. Om drie uur wordt begonnen. daaraan een huurverhogend ver beteringsplan te koppelen. Los koppelen zoals de bewonerscom missies dat willen, is dus moge lijk. Zonder consequenties is het ach terwege laten van het verbete ringsplan volgens Akse echter niet. "Alleen geld voor achter stallig onderhoud betekent datje 25 jaar lang geen aanspraak meer kunt maken op een verbeterings plan". Wat de gevolgen van het weglaten van het verbeteringsplan voor de huur zijn, vatte Sweerman aan de hand van een theoretisch voorbeeld samen. "Na het uit voeren van een verbeteringsplan gaat de huur in één klap van 200 naar 300 gulden. Elk jaar komt daar de gegarandeerde huurver hoging bij. Zonder verbeterings plan gaat de huur trapsgewijs omhoog. Uiteindelijk kom je dan in een tijdsbestek van vier tot ze ven jaar ook van 200 op 300 gul den. Maar de grote verbeteringen heb je dan niet meegenomen". Afgesproken werd dat de afgevaar digden van de bewonerscommis sie het voorstel en de gevolgen daarvan met hun achterban doorspreken. "Die zullen dan uiteindelijk de doorslag moeten geven", zei een woordvoerder van de Fruitbuurt. "Natuurlijk willen ook wij dat dé plannen zo snel mogelijk rich ting Den Haag gaan", besloot hij. "Maar het wantrouwen blijft. Want het is toch wel droevig dat huizen die 27 jaar oud zijn onder tussen al zo zijn verslechterd". Aanzicht op centrumgebouw vanaf de Witte Singel LEIDEN De Leidse universiteit is begonnen met de volgende fase van de uitvoering van het Witte Singel/Doelenproject: de bouw van het centrumgebouw aan het Doelenterrein. De bouwtijd van dit onderdeel van de universitai re bouwplannen wordt geschat op 32 maanden. In het centrum gebouw (zie tekening), waarvan de totale bouwkosten ongeveer vijfentwintg miljoen gulden be dragen, worden onder meer de LAK-creativiteitsruimten, het audo-visueel centrum, het talen lab oratorium en een aantal colle gezalen Ondergebracht. Het tota le Witte Sing el/Doelenproject be staat uit zeven gebouwen. Onder het centrumgebouw komt een kel der, waar fietsten kunnen wor den neergezet. Huisvrouwen De Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw en het In stituut voor Huishoudtechnisch Advies komen morgenochtend naar het verenigingsgebouw van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Lei- den/Oegstgeest (Noordeinde 2a) om te vertellen over hun werk. Aanvang kwart voor tien. An dere activiteiten van de huis vrouwenclub deze maand: 19 maart een dagexcursie naar Tiel en Buren; zondag 22 maart instuif in het Verenigingsge bouw (om half elf); donderdag 26 maart: lezing over Mexico, aanvang twee Uur. Voor nadere inlichtingen: 121777 en 134656. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Schuttersveld Nu wij in deze krant van 6 maart hebben kunnen lezen dat de in dustriëlen blij zijn met het plan Schuttersveld wil ik niet nalaten te reageren. Zoals wij weten wordt de z.g. inspraak in Leiden gekanaliseerd via een "inspraak- -coördinator", een residu van de jaren '60. Daarom lijkt het mij ge wenst mijn reactie op de plannen ook aan de krant te sturen, met deze begeleidende brief. Ligt het aan te grote achterdocht wan neer ik een parallel zie met vroe ger jaren toen het officiële beleid tevens de basis legde voor latere moeilijkheden? Vooraf wil ik zeggen dat er heus wel enige positieve aanzetten zijn geweest in het oude deel van de stad. Het zou ook niet eerlijk zijn de gemeente uitsluitend ver antwoordelijk te stellen voor de vaak te hoge huren van de ver nieuwbouw en de soms onvol doende kwaliteit daarvan. (He- rcngracht-Zijlsingcl) Evenmin behoor ik tot degenen die het paaltjes—beleid afkeuren Daar door zijn tenminste enkele stuk jes van de stad iets veiliger ge worden voor de voetganger. Maar nog steeds worden in *81 in Leiden sloopkredieten aange vraagd die in de huidige omstan digheden er toe zullen kunnen leiden dat nog meer gaten als "tijdelijk" parkeerterrein en der gelijke ontstaan. De gemeente houdt te weinig reke ning met de steeds grotere finan ciële belemmeringen voor nieu we grote plannen. Een ander voorbeeld: moeizame, tijdroven de en omgeving-aantastende busbanenplannen (Plantage) zijn nu mede een uitvloeisel van fou ten van het vervoersbeleid van de jaren '50. Het is een oud gege ven dat de burgers— ook wel "de gewone man" genoemd moe ten boeten voor fouten en kort zichtigheden van het beleid. Wel nu. het plan Schuttersveld levert ruimschoots ammunitie voor herhaling van zo'n proces. "Alle maal inslikken", maar t.b.v. wat of wie? Ten behoeve van welke ideeën en belangen eigenlijk? De door de gemeente begeleide plannenmakers maken een fout. Zij lijken te menen dat men altijd méér bereikt door harder te lo pen en de burgers voor te zijn. Ook de overheid is beperkt in haar mogelijkheden om de ont wikkelingen naar haar hand te zetten. Maar "de gewone man" is weer klos, of bepaalde plannen nu doorgaan of niet? W.M. van Rooijen Marislaan 11 Leiden Terreur Naar aanleiding van een bericht in de rubriek Steeds van 6 maart wil ik opmerken dat het langza merhand toch te gek en dieptreu- rig is dat brievenbussen op straat gewoon van de muren worden gerukt en vernield en dat de vele post kwijt raakt. Juist in die wijken (Noord en de Kooi) waar zo veel gedaan is aan renovatie en vernieuwing van de woningen. Dii voor de mensen die zeggen dat de zeer slechte woonomstandigheden de bron vormen van vele vormen van agressie. Een tijdje terug waren de telefoon cellen aan de beurt. Toen las ik in de krant dat men als gevolg daar van de steeds maar weer op nieuw vernielde telefooncellen voorgoed weg liet halen. Dan maar niet opbellen! Juist voor die mensen die moeilijk alle ex: tra's (zoals) telefoon kunnen be talen. Nu zouden we als gevolg kunnen krijgen: dan maar niet meer schrijven en geen post op sturen of zeer moeilijk. Geen contact meer met niemand en niets. Zo raken den mensen geïsoleerd in de maatschappij. En dat notabe- ne in een stad in de dichtst be volkte provincie. Waarom letten de mensen toch met een beetje beter op als er iets mis gaat of dreigt te gaan? Sommige ouders kunnen het blijk baar nog steeds niet aan hun kin deren een opvoeding te geven waar ze de samenleving mee in kunnen gaan. Wellicht is hier ook een taak weggelegd voor de organisaties die in deze wijken werken (onderwijswinkel, buurt- comités?). N. Bill P.G. v.d. Speckhof 8 Leiden Nakaarten Even een reactie op de rubriek Na kaarten van Nico Scheepmaker. Met wat hij schrijft over de wed strijd FC Den Haag - Sparta ben ik het volledig mee eens. Dat hij een supporter van Ajax is, weet, denk ik iedereen allang. Maar dat hij de boosdoeners Mansveld en Albertsen nog even als oud- Feyenoorders aanmerkt, vind ik gewoon min. Dat is zogezegd nog een schopna naar Feyenoord. Mansveld is van oorsprong een FC Den Haag klant om het zo maar eens te zeg gen, en heeft maar kort als tus sendoortje bij Feyenoord ge speeld. Albertsen heeft maar een blauwe maandag bij Feyenoord gespeeld. Is zo'n schop na als bo ven omschreven soms het han delsartikel van een Ajax-suppor- ter? Rob Dévilee Rosmolen 64 Leiden VARA De afdeling Rijn- en Bollen streek van de VARA houdt mor genavond haar jaarvergade ring in Wienerwald aan de Steenstraat in Leiden. Gast spreker is Bob in 't Hout, pers chef van de VARA, die zal ver tellen hoe deze omroep tegen de toekomst aankijkt. Aanvang acht uur. Bevallen De Stichting Interkruis Leiden organiseert binnenkort weer een gespreksgroep/cursus voor aanstaande ouders. Gedacht wordt aan vier of vijf avonden vóór de bevalling en één erna. De data van de eerste vier avonden zijn: 6, 13, 27 april en 4 mei. De bijeenkomsten zijn van acht tot tien uur in het ge bouw Middelweg 38. Het pro gramma wordt in gezamenlijk overleg opgesteld. Voor meer in lichtingen: het Centraal Buro, Middelweg 38, tel. 121753 van negen tot vijf uur. VOS in Noord Het buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade wil weer een V.O.S.-groep voor vrouwen in Leiden-Noord opzetten. V.O.S. betekent: Vrouwen oriënteren zich in de Samenleving. Wie meer wil weten, kan bellen met Mien Kluiters, tel. 142505. Op 18 maart begint om tien uur een kennismakingsbijeenkomst. Kinderopvang is mogelijk. Sterrewacht Aanstaande vrijdag is de jaar lijkse "Nationale Sterrendag" Die dag zullen overal in het land telescopen voor het pu bliek worden opgesteld, waar door het naar hemellichamen kan kijken. Ook de Leidse Ster rewacht (bij de Kaiserstraat) is vrijdag geopend en trouwens ook zaterdag en zondag. De openingstijden zijn vrijdag avond van zeven tot twaalf en zaterdag en zondag van een tot vijf en eveneens van zeven tot twaalf. Er wordt ook een film vertoond, waarvoor de kaarten te verkijgen zijn bij het VVV- kantoor aan het Stationsplein. Politiek Opdat vrouwen zich kunnen voorbereiden een bewuste eigen keuze te maken op welke poli tieke partij zij bij de verkiezin gen in mei hun stem willen uit brengen, organiseert de werk groep politieke scholing voor de vrouw van de Leidse Vrouwen raad een cursus "politieke stro mingen". De cursus bestaat uit drie bijeenkomsten (ochtend of avond, naar keuze) op 18 en 25 maart en op 1 april. Inlichtin- en vel.: 890812, 154995, 892633 n 131335. Stadsfilm De film over stadsvernieuwing Verzet tegen verval", gemaakt door de amateurfilmgroep Tiem, wordt tot en met 19 maart elke middag vertoond in de Waag. Aanvangstijd drie uur. Mexico Het echtpaar Kirschbaum zur Kleinschmiede houdt morgen een lezing over Mexico, waar de archeologische vondsten een nieuw licht werpen op de cultu ren die daar eeuwen geleden hebben geleefd. De lezing wordt gehouden in het kerkgebouw van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen aan de Brahmslaan 2 in Leiden. Aanvang half acht.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4