Comité: houdt Adler open Kinderopvangcentrum in financiële moeilijkheden Mevrouw Yan Hagen moet haar positie bij YYD-Leiden opgeven Leiden week in teken van mode Demonstratie tegen sluiting fabriek Leidse stadsrubriek WOENSDAG 11 MAART 1981 Renovatiepand gekraakt LEIDEN - Een pand aan de Kortenaerstraat wordt sinds enkele dagen bewoond door twee Ierse krakers. Zij be trokken het pand vorige week vrijdag. De vorige be woners verlieten het huis vier maanden geleden omdat het gerenoveerd moet worden. De krakers hebben tegenover de politie verklaard het huis te verlaten wanneer de reno vatie begint. Inbraak LEIDEN - In het clubhuis Op Eigen Wieken aan het Val kenpad is maandagavond in gebroken. De onbekende in brekers namen een verster ker mee die een waarde van 2300 gulden vertegenwoor digt. Dreigende sluiting Boddaert in Zuid-West In dit gebouw aan de Berlagesi LEIDEN - Het Boddaertcentrum in Leiden Zuid-West dreigt in grote financiële moeilijkheden te komen wanneer begin april de rijksbijdrageregeling in werking treedt. Het centrum zal dan niet langer geld krijgen via de Alge mene Bijstandswet, nu de in komstenbron van de vestiging in Zuid-West. Wanneer het cen trum dicht moet, betekent dit het ontslag van vijf personeelsleden. Bovendien moet de wijk dan een voorziening missen die in de praktijk noodzakelijk is geble ken. Er zijn in Leiden verscheidene Boddaertcentra. Kinderen die moeilijkheden in het gezin heb ben, worden daar na schooltijd opgevangen. Na de maaltijd gaan ze weer terug naar hun eigen huis. Het Boddaertcentrum pro beert enerzijds de problemen met het kind. anderzijds de pro blemen in zijn relatie met het ge zin, op te lossen. Voordeel van deze opvangvoorziening is dat de kinderen 's avonds weer gewoon naar het gezin terugkeren. Op die manier vervreemden zij niet van het gezinsleven en kunnen ge woon op hun eigen vertrouwde school blijven. In Zuid-West maken op het ogenblik zeven kinderen tot twaalf jaar gebruik van de voorziening. Het perso neel bestaat uit drie groepgezins- werkers, een ortho-pedagoge en een coördinator. leiden - een breed comité van Leidse organisaties wil de bevolking mobiliseren voor een demonstratie op zater dag 28 maart om een halt toe te roepen aan de verdere afbraak van de werkgelegenheid in Leiden, "te begin nen bij Adler". "Een massale demonstratie tegen het massaal afdanken van men sen". Zo werd het doel van de de monstratie gisteravond in het kort geschetst op een vergade ring van het "Comité Behoud Werkgelegenheid Leiden". Het comité hoopt dat de Leidse be volking 28 maart door een mas sale opkomst steun geeft aan de strijd van de Adlerwerknemers tegen de dreigende sluiting van hun fabriek aan de Roosevelt- straat. Zoals bekend wil de Duitse direc tie van het Triumph-Adlercon- cern (onderdeel van Volkswa gen) de Nederlandse Adlerfa- brieken in Leiden en Cuyk slui ten. Er dreigt ontslag voor bijna zevenhonderd mensen, van wie er bijna vierhonderd in Leiden werken. Twee dagen na de de monstratie, op maandag 30 maart, komt de Duitse directie opnieuw naar Leiden; naar ver wachting om haar voornemen de Nederlandse vestigingen te slui ten nog harder op tafel te leggen. Het Comité Behoud Werkgelegen heid Leiden weet zich bij de de monstratie in elk geval gesteund door de voltallige gemeenteraad. Immers: de gemeenteraad sprak drie weken geleden unaniem zijn verontwaardiging uit over de sluiting van deze op een na grootste fabriek van Leiden. Nieuwe naam Het Comité bestaat uit vertegen woordigers en vertegenwoordig sters van politieke partijen (PVDA, PPR, PSP, CPN, SP, en 1KB), vakbonden (FNV, indus triebond FNV en de Beweging voor werkende jongeren KWJ) en actiegroepen (Werklozen Be langen Vereniging en Muur krant). Het Comité werd gister avond door een naamsverande ring in het leven geroepen. Sinds november is namelijk het Adler- steuncomité actief waarini alle voornoemde organisaties zitting namen behalve de industriebond FNV. De industriebond nam vo rige week het initiatief tot "een breed comité" om de afkalving van de werkgelegenheid in Lei den tegen te gaan. Districtsbe stuurder Ad Voerman gaf gister- De "ruzie" werd gisteravond bijge legd. De industriebond sloot zich aan bij het bestaande comité met de nieuwe naam "Behoud Werk gelegenheid Leiden". In dit co mité blijven de mensen van het Adlersteuncomité werken om het verzet van de Adlerwerkne mers waar mogelijk en waar ge wenst te ondersteunen. Het Ad lersteuncomité is bijvoorbeeld de laatste week druk doende met het leggen van contacten overal in den lande om "gaten te schie ten in het rapport van de Duitse directie". Dit rapport bepleit sluiting van de Nederlandse Adlervestigingen. Het Adlersteuncomité wil rtiet de aangedragen kennis van econo men, wetenschapswinkels en an dere bedrijven het Adlercomité op het bedrijf en de Adlerwerk nemers een, hart onder de riem steken bij de onderhandelingen met de Duitse directie. Met de "kennis van buiten" wordt druk gezocht naar alternatieven voor de oplossing die de Duitse direc tie voorlopig als de enige juiste ziet: sluiten van "Nederland" Het Comité: "De Adlerwerkne mers kunnen ervan overtuigd zijn dat zij niet alleen strijden om sluiting van hun fabriek te voor komen". De demonstratie van de Leidse bevolking over ruim twee weken moet dit gegeven extra benadrukken en moet boven dien een teken van verzet vor men voor de Duitse directie die enkele dagen later in Leiden arri veert. Geen bussen FNV-districtsbestuurder Voerman zei gisteravond dat men er overi gens niet op hoefde te rekenen dat de werknemers van de Duit se bedrijven van Triumph-Adler met bussen naar de demonstratie zouden komen. In tegenstelling tot wat de Duitse directeur Kramme eerder verklaarde over een gelijklopende "afslanking" van het concern in Duitsland en Nederland blijkt de directie het bijna louter en alleen op de Ne derlandse vestigingen voorzien te hebben. met haar initiatief (weliswaar per ongeluk) het Adlersteuncomité in de wielen heeft gereden. De industriebond had eenvoudig weg niet beseft dat het Adler steuncomité zich van het begin af aan niet alleen op het behoud van de werkgelegenheid bij Ad ler probeert te richten maar van de werkgelegenheid in de hele Leidse regio (zoals de bedreigde werkgelegenheid op de Leidse Apparaten Fabriek of de univer siteit). Steun voor verzet Chili LEIDEN - Grondwet was gis teravond tussen aanhalings tekens geschreven op het spandoek dat werd meege voerd in de fakkeloptocht te gen het Chileens bewind. De demonstranten, die van mo len De Valk naar het stadhuis trokken, zijn van mening dat de grondwet van dictator Pi nochet niet meer dan een vodje is. Zij riepen daarom op het "volksverzet" in Chili tegen het regime te steunen. De demonstratie, die in navol ging van de hongerstaking in het gebouw Verbum Dei werd gehouden, kon rekenen op de steun van diverse poli tieke partijen en organisaties. Wat de politieke partijen be treft waren dat. PvdA, D'66, PPR, PSP. CPN. SP en 1KB. De organisaties: Rooie Vrou wen Leiden, de leefgemeen schap Verbum Dei, elf groe pen die zich met Latijns Amerika bezighouden en de Wereldwinkels in Leiden, Oegstgeest en Voorschoten. De huidige problemen met het Boddaertcentrum Zuid-West vinden hun oorsprog eigenlijk al bij de oprichting ervan in no vember 1979. Het ministerie van CRM was toen al enkele maan den begonnen met de zogenaam de indirecte financiering, een aanloopje tot de rijksbijdragere geling. Alleen welzijnsvoorzie ningen die voor januari 1979 wa ren opgericht kwamen nog in aanmerking voor geld van CRM. Tegen beter weten in werd toch een nieuw Boddaertcentrum in Zuid-West op poten gezet. Geld om het centrum draaiende te houden werd verkregen via de Bijstandswet, iets dat straks niet meer tot de mogelijkheden be hoort. Per 1 april treedt namelijk de zoge naamde rijksbijdrageregeling in werking. Dat betekent dat instel lingen hun geld niet meer recht streeks van CRM krijgen. Leiden krijgt nu een pot subsidie van CRM, die de gemeente zelf moet verdelen. Tegelijkertijd kunnen de instellingen geen aanspraak meer maken op geld van de Bij stand, alles moet komen uit de pot van de gemeente. Voor het Boddaertcentrum Zuid-West geen prettig vooruitzicht, want omdat het pas in november 1979 werd opgericht, kan het niet meedelen in de subsidiepot van de gemeente. De heer Bovens van de sociale dienst vindt het heel triest dat het Boddaertcentrum Zuid-West een dergelijk lot is beschoren. Wordt Met centrum opgeheven, dan zullen de kinderen naar an dere, ver van hun huis gelegen centra moeten. In onderhande lingen met CRM hoopt Bovens het voor elkaar te krijgen dat de positie van de zeven kinderen die het centrum Zuid-West nu bezoeken, in elk geval veilig wordt gesteld. "Er moet waar schijnlijk een afbouwregeling komen. Dat wil zeggen dat er geen nieuwe kinderen meer wor den aangenomen op het centrum in Zuid-West. De zeven kinderen die het centrum nu nog bezoe ken, zouden dan nog zolang als nodig kunnen blijven komen. Het geld daarvoor moet dan weer van de Bijstandwet komen. In noodsituaties wordt dat wel ge daan. Wat ons nu te doen staat is hard maken dat hier werkelijk sprake is van een noodsituatie" Fresco volgt Van Praag als hoogleraar op LEIDEN - "Met het oog op het be lang van de WD" is mevrouw Van Hagen ontheven van haar functie als voorzitter van -de plaatselijke WD-propaganda- commissie. Het afdelingsbestuur heeft dit mevrouw Van Hagen in een brief laten weten. Daarin wordt gesteld dat de problemen rond de bedrijfsvestiging van het echtpaar Van Hagen haar wer vend werk voor de WD onmo gelijk heeft gemaakt. Ten grondslag aan het conflict ligt een ingewikkeld spel met x avond toe dat de industriebond De demonstratie begint zaterdag 28 maart om een uur 's middags en eindigt op het Stadhuisplein. Het is de bedoeling van het Co mité dat een Adlerwerknemer op een korte slotmanifestatie de si tuatie van de Nederlandse Adler- fabrieken zal beschrijven. Een FNV-bestuurder bespreekt dé Leidse werkgelegenheid en werkloosheid in het algemeen en natuurlijk wat daar aan gedaan moet worden. De korte manifes tatie op het Stadhuisplein wordt omlijst met muziek. gen aan het Van Vollenhoven- plein. In 1958 betrok het echt paar Van Hagen een woning op nummer 13, waarin ook ruimte voor een kantoor werd ge creëerd. Twaalf jaar later kreeg Van Hagen toestemming om nummer 34 te betrekken. Zonder dat bureau huisvesting daarvan wist, vestigde Van Hagen daar zijn kantoor in. Die flat werd in 1976 verkocht #n in ruil kreeg Van Hagen nummer 14 toegewe zen. Mevrouw Van Hagen was in middels ook actief geworden aan het huizenfront en werd eigenaar van nummer 23. Een deel van het kantoor zou daarin worden ge huisvest, maar daar wil de ge meente Leiden niet mee akkoord gaan. Beide partijen liggen daar over nu nog met elkaar in de clinch. Het afdelingsbestuur van de WD vindt dat de werkzaamheden van mevrouw Van Hagen door deze affaire in het gedrang komen. Mevrouw Van Hagen is het daar niet mee eens. Zij meent dat haar positie als voorzitter van de pro- pagandacommissie buiten deze hele zaak staat. Het bestuur is echter van mening dat mevrouw Van Hagen met het zenden vjan een telexbericht aan het Leidsch Dagblad zelf voor "vermenging van belangen" heeft gezorgd. Mevrouw Van Hagen verweet haar partijgenote, wethouder Fa se (economische zaken) daarin het bedrijfsleven in Leiden het leven zuur te maken. Daarom is het maar beter dat mevrouw Van Hagen opstapt als voorzitter van de propagandacommissie, aldus het Leidse WD-bestuur. LEIDEN - Aan de Leidse univer siteit is dr. M.F. Fresco benoemd tot bijzonder hoogleraar in de wijsgerige anthopologie en de grondslagen van het humanis me. Hij volgt dr. J.P. van Praag op, die dertien jaar lang deze bij zondere leerstoel voor de huma nistische stichting Socrates heeft bekleed. Vrijdag om kwart over vier zal prof. Fresco zijn inaugu rele rede houden voor de Leidse universiteitsgemeenschap in het Academiegebouw aan het Ra penburg. Zijn toespraak draagt de titel: "de mens als feit, als mo gelijkheid en als norm". LEIDEN - Onder het motto "Leiden leeft" zal de sleutelstad in de week van 21 tot 28 maart in het teken van de mode staan. Een week eerder al op 17 maart, wordt de themaweek ingeluid met een groots opgezette modeshow in de Stadsgehoorzaal. Een show die dansend wordt ge bracht door leerlingen van choreografe Marjolein Briër. Bij de voorbe reiding waren bovendien leerlingen van de mode-academie Charles Montaigne betrokken. Het idee voor "Leiden modestad" is afkomstig van de promotie-com missie Leiden Leeft, die al eerder de organisatie in handen had van onder meer de Leidse Jazzweek. Bedoeling is om de Leidse binnenstad levendiger te maken en een bezoek aan de stad ook aantrekkelijk te maken voor mensen van buiten Leiden. Om de Leidse binnenstad le vendig te houden is ook een bloeiend zakenleven nodig, zo stelt de commissie. Middel daartoe zou een promotieweek zijn waarin, zoals nu, modezaken eens extra in de belangstelling worden gezet. Tijdens de modeweek houden ook verschillende kledingzaken in de bin nenstad een eigen modeshow. Daarnaast is er in het Waaggebouw een mode-informatiecentrum ingericht en is er in Look, Breestraat 140, een schilderijententoonstelling van Marjolein Briër. Een drietal fotograven hebben ten slotte een modefotowedstrijd georganiseerd die als thema alweer "Leiden Modestad" heeft meegekregen. door René van der Velden Jaap Visser Uit den boze Terwijl de Leidse gemeente raadsleden zichzelf maandag avond in (rook)nevelen hul den werd, zoals gisteren in de krant stond, na veel vijven en nog veel meer zessen beslo ten om toch voor een rook verbod te kiezen. Voortaan is roken in de raads zaal uit den boze. Dat bete kent dus dat we in het ver volg korte raadsvergaderin gen krijgen met veel lege stoelen. Want reken maar dat fervente rokers onder de he ren en dames politici er om de haverklap tussenuit zullen knijpen om stiekem een paar trekkies te nemen. Aan burgemezster Goekoop de taak om, als voorzitter van de gemeenteraad, er voor te zor gen dat de vergaderingen niet langer in rook zullen op gaan. Dat zal wel 'school- meéstertje spelen' worden. Want voor kettingrokers als Dick Tesselaar en Martin Ham zal de verleiding best wel een keer te groot worden. Maar dan is er nog altijd op zichter Goekoop: "Dickie en Martin, ik heb het wel gezien hoor, gaan jullie even met je peuk op de gang staan". Hoe en waar? Gastarbeider/forens Cees Goe koop heeft in het dagblad "Die rot school". Heus, in juli zitten we in Leiden. Hoe en waar dan ook". Plasser Goekoop: "Roken uit den boze". Maar wat doe je daar Cees? Trouw verklaard uiterlijk in de maand juli in Leiden te zullen wonen. "Daar kunt u mij aan houden", aldus de Amsterdammer in Trouw. Goekoop kreeg van de jour nalist Marcel ten Hooven de gelegenheid om te reageren op enkele opmerkingen over zijn gastarbeiderschap, die in onze rubriek waren versche- De Goekoop-familie is dus in aantocht. Het mondiale Am sterdam wordt uiterlijk in juli verwisseld voor de provincie plaats Leiden. Eén ding wil Goekoop tegenover ons nog kwijt. "Ik kan me nauwelijks voorstellen dat mijn oudste dochter zou hebben gezegd dat Leiden maar een dorp is. Wanneer dat wel zo is ge weest moet je zo n opmer king niet zo serieus nemen. Net als een kind dat net uit school komt en dan roept; Welke woorden moet een zesja rige kennen? Met die vraag gingen onderzoekers van de universiteiten van Leiden en het Belgische Leuven Dat resulteerde in de 'Nieu we streeflijst woordenschat voor 6-jarigen'. Inderdaad, een nieuwe lijst want tien jaar geleden werd ook al een dergelijk woordenboekje in elkaar gedraaid. De enquete heeft een paar ver rassende resultaten opgele verd volgens de Leidse ont wikkelingspsycholoog Kohn- stamm. De kleuterleidsters in beide landen bleken meer woorden van de kleine men sen te verwachten dan hun collega's bij het lager onder wijs. Maar de leidsters willen van de kleuters voornamelijk straattaal horen terwijl de leerkrachten van de lagere school zich meer beperken tot schooltaal. Konhstamm heeft kennelijk ook al de twijfels aan het nut van dit onderzoek zien aan komen en heeft daarom in zijn toelichting 'mogelijke toepassingen' van de woor denlijst (1.300 woorden) aan gedragen. Behalve voor het schrijven van teksten voor het tv-porgramma Sesam straat is dat het maken van boekjes en leermiddelen "die bestemd zijn voor een lezers kring van mensen met een geringe woordenschat". Het aardige van deze hele aca demische operatiezijn na tuurlijk de verschillen die aan het licht treden tussen Nederlandse en Vlaamse woordenschatten. Trouwens, al in Noord-Brabant en Lim burg wordt - althans van zes jarigen - een meer gekuiste taal verwacht dan in het wes ten van ons land. Cijfers zijn daar helaas niet van terug te vinden in het Leids/Leuven- se rapport. Wel tenslotte als toetje een pa ir resultaten van de 'woorden strijd' tussen Nederland en Vlaanderen. Nemen we het woord duimspijker. 82 pro cent van het onderwijzend personeel in België vond dat zesjarigen dat woord moeten kennen tegenover 7 procent aan Nederlandse kant. Verdere uitslagen: coiffeur: 98- 1; kindervoituur: 67-1; zwem diploma: 28-8; windjack: 17- 61; kutje. 2-43; communie: 79-26; hostie: 517; patat- kraam: 24-80; frituur: 93-14; kiekeboe. 40-76; spencer: 0- 46; beminnen: 55-10; loem pia: 12-59; lulletje: 0-44; non; 64-25; pisdoek 85-9; goes ting: 87-0; piemel: 16-92; plas ser: 40-94; huilebalk 7-73.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3