Lagendijk: "RBB is voor mij een uitdaging m Vrij-uit Qoick Boys akkoord met Jaase "Ik laat een perfecte club achter DINSDAG 10 MAART 1981 SPORT PAGINA 9 door Ruud Paauw Tijdens de Bundesliga-wed- strijd Leverkusen-Bayern München, zaterdagdeed zich bij de stand 3-0 een hoogst merkwaardig incident voor. Éen der spelers van Leverku- sen schoot in een onoverzich telijke situatie het vierde doelpunt in. De spelers van Bayern M. wezen de scheids rechter op iets. maar die ken de het doelpunt toe. na zijn grensrechter te hebben ge raadpleegd. Bij de midden- cirkel gearriveerd kreeg de arbiter van de speler van Le verkusen echter te horen dat de bal er via het zijnet was ingegaan. Daarop werd het doelpunt alsnog geannuleerd. Zoiets hoor en zie je niet vaak meer, daarover zullen we het eens zijn. Uit reacties in mijn naaste omgeving (lang leve de kabel-tv) blijkt dat men het gebaar van de speler van Leverkusen nogal uiteenlo pend beoordeelt. "Een mooi staaltje sportivi teit", noemt de één het. "Een stommiteit", roept de ander, "want het gaal hier om be roepsspelers en die moeten zich niet met dat soort braaf heid ophouden. Professioneel zijn. De scheidsrechter had doelpunt geconstateerd en daarmee uit. Niet mee be- Het zou aardig zijn als die op vatting óók werd gehuldigd als de scheidsrechter een strafschop uitdeelt. Dan zijn we tenminste af van dat pluk ken en trekken aan die man). Het zaakje vermaakt mij bui tengewoon. Fairheid is in de topsport kennelijk een zo schaars artikel dat we prompt met de handen in het haar zitten als we er eens in de vijf jaar mee te maken krijgen. Eerlijkheid, wat moeten we er in hemelsnaam mee aan? Kan die man er niet mee ophouden? Bij Leverkusen zullen ze die speler (een verdwaalde Deen) inmiddels ook wel hebben la ten weten dat hij het niet al te bont moet maken. Bij een sco re van 3—0, vooruit dan kan het, als-ie het maar uit zijn hoofd laat om het bij 0-0 te doen. Van Driel De heer H. van Driel is zater dag gehuldigd voor het feit dat hij 25 jaar bestuurslid was van de Leiderdorpse gymnastiekvereniging Spar ta (waarvan de laatste tien jaar als voorzitter). Vroeger maakte je dergelijke jubilea veel vaker mee. De animo om deel uit te maken iian het bestuur van een sportvereniging - en vooral zo iang - loopt flink terug. Nóg beslaat er een categorie be stuurders die van geen op houden weet (niet altijd tot ieders genoegen overigens maar er is geen twijfel moge lijk: de Van Drielen zijn aan het uitsterven. De hoogachting die ik voor deze mensen koester, is groot. Zij vormen de pijlers van het sportleven. Dat wil niet zeg gen dat ik alles wat ze te ver tellen hebben voor zoete koek slik. Het voordeel van een old-timer in het bestuur is meestal dat hij van alle markten thuis is. het nadeel dat hij er nogal eens verouderde ideeën op na houdt. Van Driel maakt daarop geen uitzondering. In de krant van vrijdag stond een interview met hem. Daar in kwamen vele behartens- waardige dingen voor, maar je kon ook merken hoezeer Van Driel een kind is van een andere lijd. Een voorbeeld. Van Driel: "Af gelopen zaterdag hadden de ?neisjes een wedstrijd in Den Haag. We zijn er met de bus heengegaan. In totaal hielden we 700 mensen van de straat. Van de pers was niemand te In de tijd dat Van Driel zelf nog jong waS, zagen tal van ou ders, dominees, pastoors en pedagogen als enig nut van de sport "dat het kinderen al tijd zo mooi van de straat hield". Kennelijk is dat nog zo'n beetje zijn criterium, an ders kom je niet met die bijna vergeten uitdrukking op de proppen. U kunt het niet ho ren. maar ik knarsetand al tijd bij dat soort opvattingen Een ander voorbeeld: het pro bleem bij de meeste gymnas tiekverenigingen is dat er zo weinig binding tussen de le den bestaat. Na een uurtje gym in meestal een schoolge bouw gaat men weer naar huis. Er is geen eigen kantine of iets dat er op lijkt, om nog wat na te praten. Bij je sport zoek je meestal ook een beetje gezelligheid. Die vind je maar moeilijk bij een gym club en het zou best eens een belangrijke reden kunnen zijn waarom de leeftijds groep 15-22 jarigen zo zwak vertegenwoordigd is in de gymnastiek. Van Driel wil evenwel niets we ten van een kantine. "Daar kun je je kinderen leren zui pen. Er wordt bier geschon ken aan kinderen die 14,15 jaar oud zijn. Ze moeten ook handenvol geld meenemen om patat en allerlei andere rotzooi te kunnen kopen. Een kantine bevordert geen leden binding; het is niet meer dan een gewoon bedrijf'. Ach, Van Driel, kom nou toch. Hoe overdreven is dit alles en hoe ongenuanceerd. Is elke kantine meteen de verderfe lijkheid zelve? Maak je als club niet zelf uit wat er in je kantine wordt verkocht? Voorzitters van gymnastiekve- rengingen moeten niet bang zijn zich aan koud water te branden. Sonja Henie Als Sonja Henie. de grote Noor se kunstrijdster, nog leefde, zou ze nu bijna 70 zijn. De WK kunstrijden, vorige week in Hartford (VS), boden een goed aanknopingspunt om h aar biografie ("Vleugels aan mijn voeten"), die ik on langs op de kop tikte, te gaan lezen. Want hoevele kampioe nes er na Sonja ook zijn geko men, zij hebben haar nooit de vergetelheid in kunnen rij den. Tien wereldtitels vt overde la Henie en drie Oly pische kampioenschappen (1928-32-36), een reeks die mand ook maar heeft kunnen benaderen. Sonja was de dochter van de welgestelde zakenman Wil helm Henie, een oud-wereld kampioen wielrennen die nog tegen Jaap Eden had gere den. Toen zij al heel jong aan leg voor kunstrijden toonde, zette pa Henie een streng leef- regime voor haar op dat maar één doel had: interna tionale successen. Een grieze lige man dus, maar in dit ene geval pakte het goed uit. Want Sonja was net zo n ge drevene als haar vader. Ze trainde met nooit verflau wende ijver. Het was geen op offering wat velen dachten ze vond het leuk. Ook toen ze later schatrijk was en het al lemaal niet meer hoefde, bleef ze vroeg opstaan om te gaan schaatsen. Op haar 15de was ze wereld kampioene, op haar 16de Olympisch kampioene. Ze bracht een revolutie teweeg in het kunstrijden voor dames. Tot dat moment huppelden en zwierden de dames maar zo'n beetje. Sonja verrijkte haar sport met sprongen, dans, ballet, muziek. En niet te ver geten charme en artisticiteit elementen die tegenwoor dig in de wilde jacht naar drievoudige sprongen steeds meer vervagen. In 1936 werd ze officieel profes sional (wat niet betekent dat ze daarvoor amateur was ge weest...) en trok naar de V.S. Ook daar oogstte ze grote triomfen. Ze wilde meer. Haar droom was filmster te worden. In Hollywood had men aanvankelijk weinig be langstelling uoor haar. Wat moet je in het warme Califor- nie ook met een ijssterMaar pa en dochter Henie roerden SO lang de trom tot Hollywood er niet meer onderuit kon. Haar eerste film droeg een zeer toepasselijke titel: "Een meisje uit duizenden". Toen dat een kassucces bleek, was haar bedje ook daar ge spreid. Wilhelm Henie stierf kort daarna. Er veranderde weinig, want Sonja was za kelijk zo mogelijk nog gesle pener dan haar vader. Met ijsshows, waarin ze als rijd ster én als ontwerpster schit terde, en films werd ze bijna onfatsoenlijk rijk. Haar privé-leven was minder gelukkig. Een romance met filmacteur Tyronne Power verdorde, huwelijken met ge fortuneerde zakenlieden lie pen stuk. De "Pavlova van het ijs" was niet geschikt tfoor een keurig leven aan de arm van een echtgenoot. In de jaren vijftig trouwde ze met de Noorse tankermag naat en kunstverzamelaar Niels Onstad en dat huwelijk hield stand. In 1968, ze was toen 56, vertelden medici haar dat ze aan een ernstige ziekte leed: leukemie. Tijdens een verblijf in Parijs, in de herfst van 1569, verergerde haar toestand plotseling. Met een charter-vliegtuig bracht Onstad haar naar huis. Tij dens de vlucht vroeg ze het licht uit te doen, want ze wil de wat slapen. Het zou, wat haar betrof, nooit meer aangaan. LEIDEN - Meer dan hem lief was, stond Arie Lagendijk de afgelopen maand in het middelpunt van de belangstelling. Anders dan hijzelf had gewenst, leidde zijn ontslag aanvraag bij Quick Boys tot Peyton Place-achtige toestanden. Waar de trainer zijn grieven tegen een voortgezette verbintenis met de Katwijkse vereniging binnenska mers had willen houden, bleken de wanden van de Quick Boys-bestuurskamer kenne lijk te dun om de buitenwereld onkundig te laten van zijn motieven. Mateloos geërgerd heeft hij zich aan de loslippigheid van een zeker persoon, die het clubbelang volgens hem zo heeft geschaad. Nog kan Lagendijk niet begrijpen dat iemand in zijn onmiddel lijke omgeving op een dergelijke manier heeft kunnen handelen; zelf heeft hij in de afgelopen vier jaar ten faveure van de vereniging nooit het achterste van zijn tong laten zien. Dagenlang kan de L eidenaar rondstappen met een wetenschap zonder er de behoefte toe te gevoe len daar anderen van in kennis te stellen. Typerend voor zijn zwijgzaamheid mag heten dat Lagendijk zijn 'spelers pas van avond op de training de naam van zijn nieuwe werkgever zal influisteren, nadat hij acht da gen tevoren al een principe-ak koord met Rijnsburgse Boys had bereikt. Ook zijn naaste buurman en RBB- doelman Wijnand Sloos heeft nimmer van Lagendijks contac ten met zijn club geweten en dat terwijl de heren toch geregeld bij elkaar "over huis" plegen te ko men. "De wedstrijd Rijnsburgse Boys-Quick Boys wordt toch al omgeven door sentimenten, daar om had ik er geen behoefte aan de emoties nog eens op te kloppen door een voortijdige bekendma king van mijn nieuwe werk kring", beklemtoont Lagendijk ten overvloede zijn afkeer van een al te nauw spanningsveld. Los van de rellerige sfeer op en rond de tribunes verliep de der by zaterdagmiddag in ordelijke banen. Uit niets viel ook op te maken dat Lagendijk zich voor tijdig op zijn toekomstige ar beidsterrein bevond. Onveran derd klonken de opdrachten ge biedend. soms foeterde hij als een aanwijzing door één van zijn spelers verkeerd werd uitgelegd, kortom als altijd voelde Lagen dijk zich hevig betrokken bij de Katwijkse gang van zaken. "Ik had graag gewonnen, want tot 30 juni ben ik voor honderd procent met Quick Boys bezig. Daarna komt RBB pas aan de orde". De organisatie wordt bij Rijns burgse Boys na 1 juli in een an dere vorm gegoten, althans Arie Lagendijk neemt zich voor om net als bij Quick Boys een gezon de onderbouw op poten te zet ten. "Maar primair ben ik presta- tief ingesteld. Het etiket op bouwtrainer wil ik per sé niet op mijn rug geplakt krijgen, want het eerste elftal komt bij mij op de eerste plaats. De onderbouw is voor mij'een belangrijke bij zaak". Mede op zijn aandrang heeft RBB de huidige UVS-er Kees Pouwiel ("Ik heb mijn C-licentie, ga naar de B-cursus en ben van plan veel van Arie te leren") als assistent trainer aangetrokken. "RBB heeft een snelle ontwikkeling doorgemaakt", weet Lagendijk. "Het eerste elftal is in korte tijd gepromoveerd van de derde naar de eerste klasse". Bewondering Die snelle ontwikkeling heeft hij van afstand met bewondering aangezien. "Ik denk", zegt hij ook, "dat Herman Wijnands baanbrekend werk heeft ver richt". Wel laat Lagendijk, voorzichtig als hij is, doorsche meren dat in het verleden de jeugd in Rijnsburg niet de aan dacht heeft gekregen die het had verdiend. "Vooropgesteld nogmaals, het eerste elftal wordt mijn pakkie-an", ver klaart de oefenmeester. "Maar belangrijk is voor mij ook de onderbouw, de jeugd. Daarom zal ik bij RBB streven naar een verbeterde aansluiting van de lagere ploegen en jeugd met het eerste elftal. Dat is mijn uitda ging. Eén van de voornaamste richtpunten in dit verband is een snelle promotie van het tweede naar de reserve-eerste klas". Zijn doelstelling is duidelijk. La gendijk, die ook contacten heeft gehad met RVC en UVS, wil bij RBB vanuit een identieke con stellatie werken als bij Quick Boys. Toen hij vier jaar geleden bij de Katwijkse club zijn debuut maakte als trainer, trof hij een uitgebreide- jeugdselectie aan. die werd getraind door Jan Zoe temelk. Lagendijk: "Het herken ningspunt van Quick Boys was altijd al de jeugd. Ook in het verleden heeft de club veel talent voortgebracht. Maar ik vond dat er doelgerichter moest worden gewerkt. Zoetemelk had 30 A- jongens en 30 B-spelertjes onder zich. Die groepen heb ik kleiner gemaakt. In nauwe samenwer king met het jeugdbestuur heb ik in de loop der tijd vier jeugd trainers aangesteld. In het eerste jaar heb ik zelf de D-tjes ge traind, daarna heb ik Dick Hoek gehaald. Leen van Duyn, een oud-voetballer van het vierde, begeleidt nu de C-junioren. Cor van Duyvenbode, een oud-eerste elftalspeler, heeft de B-jeugd on der zijn hoede en Ruud Oost- dam, een ClOS-trainer die bij mij RIJNSBURG - Arie Lagendijk wordt met ingang van 1 juli de nieuwe trainer van Rijnsburgse Boys. Hij volgt Herman Wij nands op, die in de loop van de ze week hoopt rond te komen met een amateurclub. Nog deze week zal de Leidenaar fcijn handtekening zetten onder een contract, dat hem voor één jaar aan RBB bindt. De 33-jarige La gendijk heeft gedurende vier seizoenen de Katwijkse zaterda geersteklasser Quick Boys on der zijn hoede gehad. Als assis tent-trainer heeft het bestuur van RBB de 32-jarige Zoeter- meerder Kees Pouwiel aange trokken. Pouwiel is momenteel nog actief lid van UVS. tje op de eerste rang zitten. Daar na heb ik mijn ontslagbrief ge schreven. Ik nam daarbij voor mezelf nog in overweging dat in het verleden bepaalde zaken, die binnen de bestuurskamer had den moeten blijven, in de kanti ne waren terechtgekomen", het dagelijks bestuur De turbulente ontwikkelingen rond zijn ontslag hebben hem gesterkt in zijn zienswijze. Na een op woensdagavond 11 fe bruari als intern bedoelde maar uitgelekte bespreking is Lagendijk definitief afgeknapt op een deel van het Quick Boys- bestuur. "Ik heb een juiste be slissing genomen", stelt hij vast. "Een bestuurslid, van wie ik de naam weet, heeft alles naar buiten gebracht. Die kerel heeft als lek gefungeerd, nadat hij mij de zondag voor de be spreking tot vier keer toe telefo nisch had gevraagd hem niet in diskrediet te brengen. Quick Boys verdient zulke bestuursle den niet, de club is de laatste weken onrecht aangedaan. Wat op die woensdagavond is ge beurd, geeft alleen maar een be- stage heeft gelopen, traint de A- jeugd. De A-jeugd speelt regio naal, wat ook geldt voor de B-ju nioren. De C-tjes en D-tjes spelen in de hoogste klasse van de afde ling Leiden. De jeugdorganisatie durf ik nu uitstekend te noemen. Tenzij bepaalde spelertjes met aanleg opeens andere interesses krijgen, kan er bij Quick Boys geen talent meer ontsnappen". Perfect Met nadruk betitelt Lagendijk Quick Boys als een perfecte ver eniging, waar hij met plezier heeft gewerkt. "In de club kan het niet fout gaan", is zijn opvat ting, "elke commissie doet zijn werk naar behoren". In het be leid miste hij evenwel een rechte lijn Lagendijk weigert daar tot in de tails op in te gaan, "omdat ik er voor pas naar buiten te treden als een gefrustreerde natrapper". Wèl geeft de trainer toe, dat hij "het geschipper van het bestuur" tijdens de contractbesprekingen op een bepaald moment meer dan zat was. Bovendien herken de hij op grond van bepaalde uit latingen in vier bestuursleden zijn tegenstanders. Lagendijk: "Het bestuur eiste prestaties en ik kon me volledig in dat verlan gen vinden. Ik bood daarom een andere constellatie aan. Ik stelde voor om een trainer aan te trek ken voor de lagere KNVB-elftal- len. Dat kon niet, het bestuur wilde blijkbaar voor een dubbel- Arie Lagendijk: "Tot 30 juni telt voor mij alleen Quick Boys". vestiging van mijn gelijk. Wie mij denkt te kunnen manipule ren, krijgt aan mij een kwaaie. Mogelijk zou ik nog in een moei lijk parket zijn gekomen, als die vier tussentijds waren opge stapt. Nu dat niet is gebeurd, heb ik bij Quick Boys zonder spijt ontslag genomen". GERARD VAN PUTTEN KATWIJK - Quick Boys heeft een opvolger gevonden voor de naar Rijnsburgse Boys vertrekkende trainer Arie Lagendijk. Gisteravond kwam het bestuur van de Katwijkse vereniging tot overeenstemming met de 48- jarige Rotterdammer Barry Janse over een éénjarige verbintenis. Janse, die als betaald voetballer ooit uit kwam voor Hermes DVS, heeft als trainer bij diverse clubs ervaring opgedaan. Onder meer heeft Janse de toenmalige Bredase tweede divisie-club De Baronie on der zijn hoede gehad, terwijl hij ook werkzaam is geweest bij amateurclubs als Xerxes (3 jaar), Papendrecht (3 jaar), RVC (4 jaar) en Olympia (1 jaar). Janse, houder van het A-diploma, is dit seizoen niet aan een club gebonden. Quick Boys-secretaris Huig Ouwehand: "Janse is geko zen uit negen sollicitanten. Besloten is om voorlopig een verbintenis van een jaar aan te gaan. Want we zullen hoe dan ook aan elkaar moe ten wennen. In principe gaan we trouwens altijd van een één-jarige overeenkomst uit. Ook met Arie Lagendijk was dat te doen gebruike lijk". Désar Gerard Désar blijft als oefen- meester verbonden aan UVS. De vroegere Roosenda ler gaat. bij dc zondag hoofdklasser zijn zevende seizoen in. Tijdens de gister avond gehouden halfjaar lijkse ledenvergadering heb ben voorzitter Piet Kruit en secretaris Wim Polane hun aftreden aangekondigd. Dit tweetal heeft lange tijd deel uitgemaakt van het UVS-be- stuur. Johan Neeskens ZARAGOZZA - Met ingang van komend weekeinde komt Johan Neeskens uit voor de Spaanse eerste divisieclub Zaragozza. Gisteren verklaarde zijn werkge ver New York Cosmos zich ak koord met een transferbedrag van 1,7 miljoen gulden Inmid dels heeft bondscoach Rijvers de voormalige Ajacnjd gevraagd zich beschikbaar te stellen voor de interland Neder land-Frank rijk.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9