Onderhoud huis niet aftrekbaar Kamer tegen drie "chips-centra Aage M. ontkent schuld in pandbrievenaffaire Ook huurwaarde-forfait blijft "Buitenlandse vrouw slachtoffer beleid" Plan kabinet van tafël geveegd c Bezwaar tegen gebouw voor opslag kernafval VERENIGING HAASWIJK NIEUWS UIT OEGSTGEEST DINSDAG 10 MAART 1981 HILVERSUM (GPD) - Tien specia le opsporingsteams hebben gis teren de eerste, spectaculaire stap gezet op weg naar het oprol len van een zeer omvangrijke fraude-affaire in de Gooise bouw- en aannemerswereld. De massale actie, waarbij zo'n 60 man werden ingezet, leverde drie arrestaties op. Verder werden 25 huiszoekingen in negen verschil lende plaatsen uitgevoerd. De justitie nam daarbij boekhoud kundige bescheiden, schrijfma chines, stempels en andere admi nistratieve hulpmiddelen van verschillende BV's in beslag. Gisterochtend om zeven uur werd het sein gegeven voor het geza menlijk optreden dat een gevolg was van langdurig vooronder zoek. Sinds eind september vo rig jaar heeft een vanuit het Hil- versumse politiebureau opere rende ploeg van politie. Sociaal Fonds Bouwnijverheid en Fisca le Inlichtingen en Opsporings Dienst zich naar aanleiding van een routinecontrole in Amers foort gebogen over de activitei ten van diverse verdachte aanne- Toen al werd vermoed, dat de ge meenschap door die onderne mers (er wordt gesproken over het „Gooise circuit") voor enkele tientallen miljoenen was bena deeld. Om een opening te kun nen forceren, besloot het specia le fraudeteam zich te concentre ren op één bedrijf, bouwonder neming Hilversum BV. Als ge volg van het faillissement van die onderneming, uitgesproken op 15 juli 1980, kom men over een groot deel van de administra tie beschikken. Al snel bleek dat alleen al door de directie van dit bedrijf in de ja ren '78, '79 en '80 voor een bedrag van tien miljoen was gefrau deerd door het niet afdragen van sociale premies, loon- en omzet belasting. Dit was een eerste schatting die, naar men ver wacht, straks ruimschoots zal worden overschreden. De gistermorgen aangehouden oud-directeur van Hilversum BV, twee Hilversummers van respectievelijk 46 en 38 jaar en een 46-jarige inwoner van Nieu- werkerk aan de IJssel, maakten vooral gebruik van valse factu ren met de naam van onderaan nemers om hun malafide activi teiten in de boeken te verant woorden. Sommige van die on deraannemers vertelden nimmer voor Hilversum BV te hebben gewerkt. Aan de hand van de in beslag geno men stukken denkt de politie het onderzoek naar het doen en laten van vele andere bouwonderne- mingen met supces te kunnen voortzetten. Daarbij richt men zich vooral op het „tweede spoor", dat leidt naar de bouw combinatie De Schakel BV. Twee ex-directeuren van Hilver sum BV waren ook betrokken bij de oprichting van De Schakel. MIDDELBURG (ANP) - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een begin ge maakt met de behandeling van de pand brievenaffaire. Een zaak die bijna an derhalf jaar geleden nogal wat opzien baarde omdat het ging om een diefstal van pandbrieven ter waarde van ruim zes miljoen gulden uit een kelderbox in een flatgebouw in Middelburg. De pandbrieven warerf eigendom van de Belgische makelaar Leon Maes, die tij dens de diefstal in het huis van bewa ring in Rotterdam verbleef. Van de acht in deze zaak door de recht bank opgeroepen verdachten versche nen er gisteren maar drie op de rechts zitting. De 48-jarige getuige a decharge Harrie W. uit Den Haag werd tijdens de rechtszitting in hechtenis genomen we gens het afleggen van een meinedige verklaring. De man is namelijk voor de politie een belangrijke getuige geweest, omdat hij tijdens zijn verhoor heeft ver klaard in de avond van 3 oktober 1978 met Aage M. (38) in de woning van T.V. (49) uit Leiden te hebben onderhandeld over de pandbrieven. De laatste en de 48-jarige S.S. uit Vlissingen zouden de diefstal in de nacht van 29 op 30 septem ber samen hebben gepleegd. Aage M., die gisteren als laatste in het rij tje aanwezige verdachten voor het hekje van de rechtbank verscheen, ontkende in alle toonaarden ook maar iets met de pandbrieven van doen te hebben gehad. "Ik heb ze niet gekocht en ook niet ver voerd. Ik heb er geen cent van ontvan gen, alleen maar narigheid", zei hij te gen rechtbankpresident mr. G.H. No- mes. "Ik krijg van iedereen een kat en zo hopen ze allemaal een lichtere straf te krijgen. Waarom zijn ze dan niet op de rechtszitting verschenen als ze er zo van overtuigd waren de waarheid te spre ken", zo beklaagde Aage zich tegenover zijn rechters. Toch beschikt de rechtbank over een aan tal belastende verklaringen, waaruit blijkt dat Aage M., de voormalige mees- terkraker, steeds als een .rode draad door deze pandbrievenaffaire heen loopt. Van de in totaal 6331 gestolen pandbrie ven zijn er 4757 opgespoord in binnen- en buitenland. De zaak kwam vrij snel na de diefstal al aan het rollen toen een van de verdachten, de 42-jarige make laar J. J.S. uit Schiedam bankbrieven ter waarde van vier miljoen te koop aan bood op een bank en men de zaak daar niet vertrouwde. S. werd op 10 oktober *978 aangehouden en deze heeft de poli tie veel informatie over de pandbrieven en de daarbij betrokken figuren, onder wie ook Aage M., weten te verschaffen. Het betreft hier een zeer ingewikkelde af faire, waarin eerder afgelegde verklarin gen worden teruggedraaid of herroe pen. De rechtbank zal de behandeling van de zaak morgen voortzetten met het horen van de verdachten A.F. de B. (33) uit Rotterdam, die gisteren wegens een pijnlijke rug verstek moest laten gaan. Op die dag zullen ook de politieverkla- ringen en de getuigen decharge aan de orde komen. Naar verwachting zal de officier van justitie aanstaande vrijdag zijn requisitoir houden. Ook komen dan de verdedigers aan het woord. Aage M. heeft de rechtbank laten weten het zon der advocaat te kunnen stellen. DEN HAAG (GPD) - De regering blijft tegen het weer geheel aftrekbaar maken voor de inkomstenbelasting van de onderhoudskosten van de eigen woning. Wel wordt de grens waaronder men in aanmerking komt voor een vaste, procentuele aftrek voor het groot onderhoud opgetrokken. Ook ziet de regering geen aanlei ding om het bestaande systeem van huurwaarde-forfait, waarbij een van de waarde van het huis afhankelijk bedrag - de huur waarde - bij het inkomen wordt geteld en vervolgens belast, te veranderen. Dat schrijft staatsse- Nijmegenaren: burgemeester moet weg NIJMEGEN (ANP) - De progres sieve partijen in Nijmegen heb ben tot nu tot 5000 handtekenin gen verzameld van Nijmegena ren die ook vinden, dat burge meester Hermsen na de ontrui ming van de kraakpanden aan de Piersonstraat moet verdwijnen. De organisatoren van de vorige week donderdag begonnen handtekeningenactie verwach ten meer steunbetuigingen, nu gisteravond is begonnen met huis-aan-huis-bezoeken in ver schillende woonwijken. De progressieven willen hun hand tekeningen in de eerste plaats aanbieden aan Hermsen zelf. De oppositie - PvdA, PPR, PSP en SP - is zoals bekend met de handtekeningenactie begonnen, omdat de burgemeester naar haar mening in de affaire rond de Piersonstraat volstrekt heeft ge faald. cretaris Van Amelsvoort (finan ciën) in een nota aan de Tweede Kamer. Een meerderheid uit de Tweede Kamer, CDA en WD, voelt wel voor het weer invoeren van de af trekbaarheid van de werkelijke onderhoudskosten voor de eigen woning. Momenteel mag de huiseigenaar slechts een vast per centage van de kosten, opgeno men in het huurwaardeforfait, voor de belasting aftrekken. Volgens staatssecretaris Van Amelsvoort zal van het weer ge heel aftrekbaar maken van deze kosten nauwelijks een stimulans tot verbetering van woningen uit gaan. Ook verwacht hij weinig ef fect op de bestrijding van het „zwart werken" in het woning- onderhoud. Dat zwart-werken zal bij een verbeterde aftrek toch blijven. „Het verschil tussen de zwarte en de witte prijzen is daar voor te groot", aldus de bewinds- Ook zou de aftrek niet ten gunste komen van de eigenaars van nieuwbouwwoningen, omdat het onderhoud meestal pas na jaren enige omvang krijgt. Verder zou de belastingdienst voor de con trole op de aftrek erg veel, tijdro vend werk moeten verzetten. Groot Onderhoud Wel wordt de mogelijkheid om de kosten van het „groot onder houd" (ingrijpende reparaties en verbeteringen) af te trekken ver groot. Nu mag een eigenaar 1,1 procent van 60 procent van de waarde van het huis voor groot onderhoud aftrekken, maar geldt de aftrek niet voor groot onder houd dat meer dan f 40.000 kos- t. De regering stelt nu voor deze grens op te trekken tot f70.000 van de waarde van het huis in bewoonde staat. Bij een „lege" prijs komt dat neer op ongeveer f115.000. Door deze maatregel vloeit tien vijftien miljoen gulden aan belas tingen minder in de schatkist, maar dat noemt Van. Amelsvoort „aanvaardbaar". De regering heeft wel overwogen om de aftrekmogelijkheden voor (groot) onderhoud uit te breiden, maar heeft daarvan afgezien om dat dat een gelijktijdige verho ging van de huurwaarde-bijtel ling zou hebben betekend, wat de nieuwbouw van koopwoningen negatief zou kunnen beinvloede- In de nota geeft de staatssecretaris enkele andere mogelijkheden aan om alsnog de aftrekbaarheid van gewone onderhoudskosten te verbeteren. Zo zou alleen af trekbaarheid voor huizen van een bepaalde ouderdom kunnen wor den ingevoerd, of een drempel waaronder geen aftrek mogelijk Hoewel de regering deze mogelijk heden zegt af te wijzen, is het niet uitgesloten dat de beide rege ringsfracties in de Tweede Ka mer juist deze mogelijkheden zullen aangrijpen om alsnog een - zij het beperkte - aftrekregeling in te voeren. De Kamer moet dan het initiatief nemen. Maar Van Amelsvoort zei gisteren al dat „de nadelen hiervan groter zijn dan de voordelen". Als de Ka mer de werkgelegenheid in de bouw wil stimuleren, zijn daar voor nog andere mogelijkheden, zei de staatssecretaris. Kamervoorzitter Dolman staat de vrouwen van "Blijf van mijn lijf' te woord nadat hij het zwartboek heeft gekregen. "Blijf van mijn lijf' komt met zwartboek DEN HAAG (ANP) - De buiten landse vrouwen in Nederland zijn het slachtoffer van het huidi ge vreemdelingenbeleid en het wordt de hoogste tijd dat er ver andering komt in deze uiterst schrijnende situatie. Buitenland se vrouwen die legaal naar ons land zijn gekomen, hebben recht op een zelfstandige verblijfsver gunning als zij dat wensen en als zij vinden dat zij voor hun be staan op Nederland zijn aange wezen. Dit stelde gisteren de stichting 'Blijf van m'n lijf op een bijeen komst in Den Haag, waar de pro blematiek van de buitenlandse vrouw aan de orde werd gesteld. Op het Binnenhof werd aan ka mervoorzitter Dolman een zwart boek aangeboden en ook drs. H.A.A. Molleman, directeur van het coördinerend minderheden beleid van het ministerie van binnenlandse zaken, kreeg een exemplaar. In het zwartboek zijn tal van erva ringen opgetekend van buiten landse vrouwen, die in het kader van de gezinshereniging naar ons land zijn gekomen. Volgens de vrouwen-stichting hebben zij erg wening kans op een zelfstan dige verblijfsvergunning in Ne derland als ze besluiten hun man om welke reden dan ook te verla ten. Door middel van het zwart boek hoopt men druk uit te oefe nen op de regering, opdat zy haar vreemdelingenbeleid voor deze minderheid wijzigt. Het gaat vooral om Turkse en Ma rokkaanse vrouwen. Hun aantal wordt geschat op ruim 65.000. Sinds vorig jaar hebben 150 bui tenlandse vrouwen hun toe vlucht gezocht in 'Blijf van m'n lijf-huizen' nadat ze hun echtge noot hadden verlaten. Volgens het huidige vreemdelinge- beleid hebben buitenlandse vrouwen die korter dan driejaar bij hun echtgbenoot in Neder land verblijven, geen enkele mo gelijkheid om in aanmerking te komen voor een zelfstandige ver blijfsvergunning. Hebben zij de driejaar wel volgemaakt, en ver laten zij hun man, dan kunnen zij proberen om klemmende rede nen een zelfstandige verblijfsver gunning te krygen. Voetenleed onderschat UTRECHT (ANP) - Er is veel meer voetenlecd in ons land dan de oppervlakkige toe schouwer waarschijnlijk ver moedt. Nederlanders zijn over het algemeen weinig voetbewust, en de pijn die zy daardoor aan de voeten moe ten incasseren wordt nog lang niet voldoende onder kend. Dit betoogde A. de Wit, inspecteur voor de volksge zondheid voor de paramedi sche beroepen, gisteren op een congres over voetge- zomdheid, dat door het Schoenpassersgilde, een ver eniging van gespecialiseerde schoenwinkeliers, in Utrecht werd gehouden. Vooral bejaarden hebben veel voetklachten, zo bleek uit een onlangs gehouden en quête. De klachten zijn te wij ten aan slecht en onvoldoen de aangepast schoeisel, ge combineerd met oprukkende ouderdomsverschijnselen. Ook in het leger is het vol gens De Wit vaak droef ge steld met het comfort aan de basis van het lichaam. Daarnaast is er over de hele li nie een zekere tendens te be speuren om goedkope bui tenlandse schoenen te kopen, die door foute vormgeving heel wat voeteuvels kunnen veroorzaken, aldus de inspec teur. Hij pleitte voor extra aandacht voor voetlijdend Nederland vanuit alle disci plines die de voet een warm hart toedragen, van de arts en via de podotherapeut tot de al dan niet gespecialiseerde schoenwinkel ler DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid van de Tweede Kamer gaat niet akkoord met het plan van WEERRAPPORTEN Q. d I S t - c x .S is> E L>e Bilt regen u 8 24 Deelen regen n 7 23 Eelde zwaar bew. 10 5 3 Eindhoven regen 12 10 25 Den Helder regen 8 6 7 Rotterdam regen 10 8 30 Twente geheel bew. 11 6 16 Vlissingen regen 10 7 32 Zd. Limburg regen 13 11 29 Aberdeen zwaar bew. 1 Athene onbewolkt 16 6 0 Barcelona geheel bew. 17 Berlijn zwaar bew. 12 4 7 Bordeaux zwaar bew. 20 12 0 Brussel regen 13 11 22 Frankfort motregen 14 12 16 Genève regen 17 7 0 Helsinki sneeuw 2 -8 7 Innsbruck regen 15 3 0.2 Klagenfurt zwaar bew. 13 0 0 Lissabon licht bew. 23 11 0 Locarno zwaar bew. 15 1 0 Londen regen 11 Luxemburg motregen 10 Madrid half bew. 19 9 0 Malaga zwaar bew. 20 13 0 Mallorca geheel bew. 19 11 0 München regen 15 9 2 Nice geheel bew. 16 11 0 Oslo onbewolkt 6 0 Parijs geheel bew. 15 13 1 Rome mist 16 4 0 Split onbewolkt 4 Stockholm onbewolkt 7 -2 0 Wenen regen- 16 11 0.3 Zürich regen 15 9 0.5 Casa Bianca onbewolkt 26 13 0 Istanbul mist 0 Las Palmas onbewolkt 29 19 0 Tel Aviv half bew. 18 14 0 Tunis mist 19 8 0 het kabinet om een over drie plaatsen verdeeld micro-elektro- nicacentrum op te richten. De re gering zal eerst meer duidelijk heid moeten geven over de wen selijkheid van spreiding over Delft, Eindhoven en Twente, zo oordeelden PvdA, CDA en D'66 in een motie. De argumentatie van de ministers Van Trier (wetenschapsbeleid) en Van Aardenne (economische zaken) bleek deze fracties giste ren in een tweede ronde van het „chips-debat" niet te hebben overtuigd. De regering mag niet definitief beslissen over n cen trum of drie, zy moet eerst met de Tweede Kamer overleggen. De discussie volgde op die van 2 februari toen Van Trier de Ka mer verrastte met een gewijzigde opzet. Tot dan toe was er slechts sprake geweest van n Centrum, waartoe het rapport-Rathenau (over de maatschappelijke gevolgen van de „chips") ook had geadviseerd. Over deze plotselinge koerswijzi ging bleken de meeste fracties op 2 februari en ook gisteren ont stemd, zij vonden ook dat deze stap te weinig was onderbouwd en weigerden het kabinet „groen licht" te geven. 'S GRAVENPOLDER (ANP) - Bij de gemeente Borssele zijn ruim 180 bezwaarschriften ingediend tegen het verlenen van een bouwver- gunnng aan de NV PZEM (provinciaalse Energie Maatschappij) voor de bouw van een opslagruimte voor radio-actief afval bij de kerncentra le in deze stad. De PZEM wil in de nieuwbouw laag- en midden radio actief afval opslaan. Het totale aantal bezwaarschriften werd gistermiddag bekend gemaakt tijdens een hoorzitting van de gemeente Borssele over de bouwvergun ning in het dorpshuis van Gravenpolder. De bezwaarschriften zijn ondertekend door 300 instellingen of personen. Aan aantal van hen vindt het voorbarig om nu al een bouwvergunning te verlenen, terwijl de brede maatschappelijke discussie over kernener gie nog moet beginnen. Anderen wijzen op de gevaren die een dergelijk gebouw kan opleveren voor de mens en zijn omgeving. Bovendien be staat cr onder de ondertekenaars de vrees dat ook hoog radio-actief afval in het gebouw zal worden opgeslagen. Het college van B en W van Borssele zal nu eerst nagaan in hoeverre de bezwaarschriften gegrond zijn. Mocht dit volgens het college niet het geval zijn dan zal het Gedeputeerde Staten van Zeeland vragen een een verklaring van geen bezwaar af te geven. Minister Van Trier werd hierdoor in verlegenheid gebracht. Hij bleek grote moeite te hebben met de wens van de Kamer, waardoor de uitwerking van de verdere plannen voor het cen trum wordt belemmerd. De be windsman zei eerst te moeten overleggen met zijn collega Van Aardenne (die een deel van het debat bijwoonde en later op de dag niet aanwezig was). HERKENBAARHEID Bij de verdediging van hun plan waren de ministers, zo meenden CDA, D'66 en PvdA, te vaag ge weest. Zij dienden een tweede motie in met wensen op het ge bied van herkenbaarheid en wer king van het centrum of de cen tra. Ook als er tot gespreide vesti ging wordt besloten, zal er een bundeling van (schaarse) man kracht en van financile, techni sche en bestuurlijke mogelijkhe den gewenst zijn. Daarom moet in dat geval het over koepelend orgaan (bestuur) wor den versterkt, aldus deze motie. Dat moet een relatie met de over heid hebben en overheidsmaat regelen kunnen uitvoeren, het moet ook bestuurlijke bevoegd heden hebben om het geld en de taken over de vestigingsplaat sen te verdelen en moet voor re gio's kunnen werken. Deze ele menten moeten in de uitwerking van de plannen komen te zitten. Minister Van Trier kon wel groten deels achter deze wensen staan. In de discussie bleek de PvdA vooral moeite te hebben met de rol van Philips in het bestuur van het centrum. Volgens de minis ter gaat het om een „inbreng zon der commercieel belang", maar (ADVERTENTIE) hij beloofde nadere uitwerking van die constructie. Van Aarden ne had eerder gezegd dat als er n centrum zou worden gesticht dat zonder meer in Eindhoven te recht zou komen. GEEN HEFFING Philips is nu eenmaal in Europa de grootste kennisconcentratie op dit terrein, zei de bewindsman van economische zaken. Het ka binet wil echter juist geen cen tralisatie, maar aanhaken op be staande activiteiten, die men bij de drie technische hogescholen en bij TNO vindt. Met spreiding, zo leren buitenlandse voorbeel den, kun je alle mogelijkheden beter benutten, argumenteerde Van Trier. Van Aardenne en zijn collega Albe- da (sociale zaken) wezen bij deze gelegenheid nogmaals het idee van een „automatiseringshef fing" voor bedrijven die werkge legenheid afstoten (dat de PvdA propageert) af. Volgens Van Aar denne remt zo'n heffing de in- dustrile ontwikkeling af. Albeda wil regeling van dergelijke zaken aan het werkgelegenheidsovcr- leg tussen werkgevers en werk nemers overlaten, heffing is „een botte bijl". Over de invloed van de automatise ring op de werkgelegenheid en de arbeidsverhoudingen in ons land is wat omvang betreft te weinig bekend, meent Albeda. Hij wil daarom de Raad voor de Arbeidsmarkt hierover advies vragen, daarmee zal een jaar zijn gemoeid. Het Engelse onder zoekbureau Metra Consulting krygt van hem een tweede op dracht om buitenlandse ontwik kelingen op dit terrein te verken nen. Ondanks de recente stijging van de hypotheekrente is de werk groep Financiële Zaken van de vereniging er in geslaagd een aantrekkelijke hypotheekaanbieding te verkrijgen voor de finan ciering van de binnenkort te bouwen woningen in het 2e deel- plan van de nieuwbouwwijk HAASWIJK. De voornaamste punten zijn: Hypotheekrente: 11 voor vijf jaar vast Bedrag lening: 100% met gemeentegarantie 75% executiewaarde zonder ge meentegarantie. Aflossing: 1. lineair: 1 Vi% per halljaar 2 30-jange annuïteit 3. uitgestelde annuïteit, t w 5 jaar rente, daarna 25-jarige annuïteit halljaarii|ks achteraf. 3/4%. Betaling: Afsluitprovisie: Depot: titdens bouw uitsluitend rentebeta ling over opgenomen gelden Verzekering: uitgebreide opstalverzekering incl. glasbreuk 11,05 per f 1000,- verze kerd bedrag. De leden van de vereniging hebben inmiddele uitgebreidere in formatie ontvangen. Indien u nog geen lid van de vereniging HAASWIJK bent. kunt u nadere informatie verkrijgen bij onderstaande adressen: Drs. A. C. L. v. Aalst, Karei Doormanlaan 2. Oegstgeest. tel 150270 J P Buwalda. Jan Vermeerlaan 11. Oegstgeest. tel 154517 E. F Koning. Karei Doormanlaan 68, Oegstgeest, tel 170234 Drs M. J Poelmans. Inslaan 261. Oegstgeest. tel 171303 J. Verra, Narcissenlaan 41. Oegstgeest. tel 155591

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7