Rijk geeft maar vier ton extra Raad verbiedt zichzelf te roken Hogewoerd stelt eisen aan busbanenplan Vergadering daarna opvallend snel afgelopen Gemeente krijgt minder dan gevraagd Energie coördinator universiteit Vijftig jaar ambtenaar U Leidse stadsrubriek DINSDAG 10 MAART 1981 LEIDEN Als de burgemees ter terug is moeten alle pij pen en sigaretten uit zijn, zei wethouder Waal gisteravond. Hij nam even de plaats van de burgemeester in, omdat Goekoop onmiddellijk na het besluit over het roken in de i rtadszaal zich naar buiten spoedde. Dat besluit over het roken stond gisteren voor de vierde maal op de agenda. Telkens was de behandeling van het voorstel opgeschovèn, omdat over andere punten zo lang-, durig werd gesproken dat men er uit tijdgebrek niet meer aan toekwam. Nu het geruchtmakende voorstel als eerste punt op de agenda stond kon men er niet meer omheen. Nadat er langdurig over was gesproken en uit eindelijk gestemd, was de vergadering daarna opval lend snel afgelopen. Het voorstel van B en W om het roken tijdens alle vergaderin gen te verbieden en van de naast de raadszaal gelegen koffiekamer ook een rookka mer te maken, stuitte bij veel rokende raadsleden óp ver zet. Zo voi\d sportwethouder Tesselaar (PvdA) dat de raadscommissies zelf maar moesten uitmaken of er wel of niet zou worden gerookt. CDA-leider Driessen wilde voor de stenografen en de journalisten in de raadszaal een uitzondering op het rook verbod maken. Op het wijzigingsvoorstel van Tesselaar kwam vice-voorzit- ter Dallinga van de PvdA- fractie om het lekker inge wikkeld te maken weer met een wijzigingsvoorstel. Het subamendement, zoals dat heet, van Dallinga hield in, dat elk lid van een raadscom missie een veto-recht zou hebben wat het roken betreft. De beslissing om wel te mo gen roken zou dan dus alleen met eenstemmigheid in plaats van in meerderheid ge nomen kunnen worden. Uiteraard leende het onder werp zich uitstekend voor discussie. Driessen noemde het kinderachtig om het rookverbod in het reglement van orde op te nemen. Ge woon een onderlinge af spraak zou toch voldoende zijn, vond Driessen. Toen het woord kinderachtig eenmaal gevallen was, bediende Goe koop zich ook maar van dat begrip en noemde het voor stel van Driessen kinderach tig. Wethouder Schoute (WD) van volksgezondheid verklaarde dat iedereen vrij is om zyn ei gen gezondheid te schaden, maar niet die van anderen. Vandaar het voorstel van het college en het afwijzen van alle amendementen en suba mendementen Het voorstel van oppositieleider Driessen noemde hij destructief en dat van collega Tesselaar zei hij ook niet te ondersteunen. Wat natuurlijk een groot ver schil is. PPR-raadslid Van Oosten be klaagde zich over de rook walm die altijd in de raads zaal hangt. "Als ik thuis kom ruikt mijn vrouw waar ik get- weest ben", zei Van Ooster) tot groot vermaak van de ove rige raadsleden, die kennelijk goed begrepen dat zoiets niet wenselijk is. Uiteindelijk werden de voor stellen van Driessen en Tes selaar verworpen, terwijl het voorstel van Dallinga (net aan) werd aangenomen. Dat verviel dus weer toen het voorstel-Tesselaar strandde. Het voorstel van B en W werd daarop met 26 tegen 8 stem men aanvaard. Onder de voorstemmers waren ferven te rokers als Elkerbout(si- gaar), Bleijie, Kuijers en Waal(pijp). Nadat het voorstel was aan vaard konden Groos en Ko ning (beiden PvdA) het toch niet laten om de 'orde' te ver storen door een sigaret op te steken. Jurist Peters, die toch ook de fractiediscipline be waakt, liet desgevraagd we ten dat niet zo netjes te vin den. Maar wanneer zo'n be sluit van de raad nou precies van kracht wordt, onmiddel lijk of na kennisgeving aan of goedkeuring van de provin cie, dat moest hy toch even opzoeken in de gemeentewet. LEO MAAT LEIDEN - Om daadwerkelijk iets aan energiebesparing te doen. heeft de universiteit een energie- coördinator aangetrokken. De coördinator, Ir. Wester heeft tot taak de universitaire gemeen schap 'energiebewust' te maken en te kijken waar door middel van technische voorzieningen kan worden bespaard. Overigens heeft de universiteit het afgelo- Y pen jaar al wat besparingen be reikt. In vergelijking met 1979 werd in 1980 overigens al 4,4 pro cent minder energie verbruikt. Zo werden vorig jaar maatrege len getroffen waarmee jaarlijks een besparing van ongeveer 30.000 gulden wordt bereikt. Van het ministerie van economische zaken werd goedkeuring gekre gen om in vier gebouwen van de universiteit voor een bedrag van drie miljoen energiebesparende maatregelen te treffen. Koper en lood gestolen op bouwterrein LEIDEN - Van het bouwterrein van het complex van de voorma lige Doelenkazerne is het afgelo pen weekeinde een grote hoe veelheid koper en lood gestolen Uit een afgesloten container ver dween ruim 500 meter koperen pijpen enkele rollen lood. Het is nog niet bekend hoe groot het schadebedrag is. LEIDEN - De gemeente Leiden krijgt 6.9 miljoen gulden van het rijk om het tekort op de begroting van 1979 te dekken. Wethouder Bordewijk (PvdA) van financiën is daar allerminst tevreden mee. Het bedrag is niet alleen lager dan waarom Leiden had gevraagd, maar vooral de rekenme thode van het ministerie van binnenlandse zaken werd en wordt door Lei den fel aangevochten. In week dat de bijdrage 6.9 miljoen gulden zal bedragen. Daarvan is 5.2 miljoen Vast'. De resterende 1.7 miljoen is een zogenaamde eenmalige saneringsbijdrage. Volgens Bordewijk is het erg ver velend dat de Raad voor de Ge- meentefinanciën heeft vastge houden aan de 5.2 miljoen gul den voor de structureel versto rende factoren (De bijzondere omstandigheden waardoor Lei den in financiële nood verkeert). Leiden had deze factoren becij ferd op 9.5 miljoen gulden. Eerder had deze gezaghebbende adviesraad laten weten dat Lei- den recht had op een rijksbijdra ge over 1979; van 6.5 miljoen gul den. Bordewijk heeft daar toen fel tegen geprotesteerd. Het re sultaat daarvan is mager: de bij drage is met vier ton verhoogd, maar de berekening van de structurele factoren is hetzelfde gebleven. Deze structurele facto ren keren elk jaar terug en door de lage becijfering van de Raad voor de Gemeentefinanciën ziet de financiële toekomst van Lei den er zorgwekkend uit, aldus Bordewijk. "Die verhoging van de bijdrage met vier ton ten opzichte van de oorspronkelijke berekening was dan ook geen aanleiding om in het college te tracteren", zegt Bordewijk. Hij zal volgende maand in een gesprek met staats secretaris Koning van binnen landse zaken deze kwestie op- de orde stellen. Hoogste punt nieuwbouw in de Kooi LEIDEN - Het hoogste punt bij de nieuwbouw aan de Ti- morstraaVJavastraat in de Kooi is bereikt. De voorzitter van Werkmanswoningen, prof. dr. Eizenga hees gistermiddag de vlag. Vorig jaar oktober werd begonnen met de bouw van de in totaal 36 woningen. Als alles even meezit is de klus september dit jaar geklaard. ■SMB -*T\ I 11I- door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - In het Jeugdbuitencen- trum "Korte Vlietkreeg D.J. Brands, vijftig jaar werkzaam bij de Gemeentelijke Sociale Dienst, gistermiddag de ere—me daille in goud verbonden aan de orde van Oranje—Nassau opge speld door wethouder Schoute. Een halve eeuw geleden kwam D. Brands als veertienjarige jon gen, zo van school, bij de gemeen te werken. Voor zes gidden in de week begon hij. Uiteindelijk kwam hij terecht bij de sociale dienst. LEIDEN "Wij zijn niet princi pieel tegen het busbanenplan, maar vinden het pas aanvaard baar als onze eisen zijn ingewil ligd". Buurtvereniging Hoge woerd schrijft dit in haar reactie op het zogenaamde experimen teerproject Leidse Baan. Zo vindt de buurtvereniging bij- voobeeld dat het laden en lossen van de Codi-markt moet gaan plaatsvinden in de Bolwerk- straat. Ook het niet opnemen van schuine parkeerplaatsen op het Levendaal zint de buurtvereni ging niet. "Als de ruimte op het Levendaal niet optimaal wordt benut betekent dat meer par keerdruk in de omliggende stra ten". Aanvullingen geeft de buurtver eniging ook. "Aan de westkant van de bushalte op de Plantage laan moet een beveiligde voet- gangersoversteekplaats komen. Dit omdat het Plantsoen slecht bereikbaar is vanaf de Plantage". In verband met de verkeersveilig heid wil de buurtvereniging dat het brommers verboden wordt op de verplichte fietspaden te rij den. "En op de Geregracht moe ten fietspaden komen". KNOV Ook het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond heeft meer technische dan principiële bezwaren tegen het plan. In het algemeen schrijft het KNOV: "Wij zijn van mening dat een pro ject als het bedoelde zeker op z'n economische gevolgen voor de te doorsnijden buurten moet wor den getoetst". "Helaas", schrijft het KNOV, "kun nen wij met onze leden aan de Hoge Rijndijk niet aan de indruk ontkomen dat de belangen van het bedrijfsleven en hun werkne mers op de zoveelste plaats ko men". Herbezinning is noodza kelijk volgens het KNOV. Laden en lossen De Eerste Groenesteeg (Pan- cras-Oost) is al jaren verbo den terrein voor motorvoer tuigen, behalve dan voor het "bedienend verkeer". Toch duiken er steeds meer auto's op in de straat. Vaak staan de auto's er de hele dag. Luxe auto's en vrachtauto's die lang niet altijd de laadklep open hebben. Meer auto's dan groen in de steeg. Grote vrachtwagens maken het bij na onmogelijk om "normaal" door de steeg te lopen; zeker niet met een kinderwagen in de hand. Bewoners hebben geen uitzicht op het overbu ren maar op een vrachtauto. "Het is een onleefbare straat geworden" meent Cor Pen seel, bewoner van de Eerste Groenesteeg. Vorig jaar au gustus plaatste hij demon stratief zijn eigen auto voor de toegang van de Eerste Groenesteeg bij de Middel stegracht. (De andere toe gang, aan de Hooigracht, is met paaltjes voor het au toverkeer afgesloten). Pen seel blokkeerde de straat. Politiemensen kwamen een kijkje nemen: "Meneer wilt u uw auto weg zetten? Anders wordt uw auto weggesleept", vroegen zij tot drie keer toe. Een grote PTT-wagen die spullen gelost had bij boek binderij Berg kon de Eerste Groenesteeg niet meer uit, evenals een vrachtauto van •de firma Berg en nog een lu xe auto. Een file; in een steeg waar auto's niet in mogen, behalve om te laden en te los- Penseel weigerde zijn auto te verplaatsen "We vechten het uit voor de rechter". De takel wagen sleepte zijn auto weg. Voor 122 gulden kreeg Pen seel zijn auto later weer te rug. Penseel kon gistermorgen sa men met zijn advocaat en een tientaai straatbewoners in derdaad zijn demonstratie voortzetten bij kantonrechter D. van der Velde. "Geeft u toe dat op of omstreeks 14 augustus 1980 uw auto zoda nig op de Eerste Groenesteeg tot stilstand hebt gebracht dat u het andere verkeer be lemmerde?", vroeg de kan tonrechter aan Penseel. "Ja. dat geef ik toe. Ik heb het ex pres gedaan. Met andere buurtbewoners heb ik regel matig de politie gebeld. Maar de politie doet er niets aan". De kantonrechter: "Maar de politie kan toch auto's laten wegslepen? Gebeurt dat niet?". Penseel: "Ja, de mijne hebben ze weggesleept". "Een merkwaardige zaak", zei officier van justitie H. Klein Breteler. "Meneer heeft zich expres laten verbaliseren on der het motto: als ik een ver baal krijg dan de rest van de foutparkeerders ook". De of ficier meerit echter dat Pen seel met zijn klachten aan het verkeerde adres is bij het kantongerecht. Penseel zou volgens de officier bijvoor beeld naar de gemeenteraad moeten stappen. "De ge meente stelt de parkeerver boden in. Het is ook de ge meente die geld uitgeeft voor parkeercontroleurs. De ge meente en niet justitie moet bekijken wat het haar waard is om haar parkeerverboden te handhaven". Aan de Eerste Groenesteeg lijkt dat op het eerste gezicht niet veel. Wijkagent Willem Schildwacht deelde mee in bijna vijf jaar tijd nog nooit een bon uitgedeeld te hebben in de Eerste Groenesteeg, hoewel hij er wel auto's ge parkeerd ziet staan. Als hij el ke foutgeparkeerde auto in de wijk zou moeten bekeuren dan zou hij hieraan een dag taak hebben. Een wijkagent heeft wel wat meer te doen; burenruzies sussen, gezins problemen de wereld probe ren uit te helpen, enzovoorts. Kantonrechter Van der Velde concludeerde: "Dat is een mooie gelegenheid voor mij. Als ik in die buurt ben dan kan ik myn auto het best par keren in de Eerste Groenes teeg". Maar ook hij meende fnet de officier van justitie dat Penseel andere wegen moet bewandelen "om zijn ongenoegen te ventileren". Toch gaf de kantonrechter alle ruimte aan L. Sprenger. de advocaat van Penseel, om de zaak uit te spinnen. Sprenger riep de ene na de andere ge tuige op. Behalve de wijk agent verscheen agent Wil lem Jan van Vliet die Penseel verbaliseerd had. Straatbe woonster Paula Kok van wie een vrachtauto het kozijn aan Cor Penseel blokkeert met zijn auto de Eerste Groenesteeg. Dit maal werd hij niet bekeurd.Op de achtergrond een vrachtauto van de firma Berg. diggelen had gereden stond ook al voor het hekje van de kantonrechter. Verder: café houder Willem Mulder die vanuit de Middelstegracht uitkijkt op de steeg en dus by kan houden hoe druk het er elke dag is. En opbouwwerk ster Bernadette Karremans die verklaarde dat de bewo ners al bijna vier jaar geleden de gemeente verzocht heb ben de steeg autovrij te ma ken. "Aan de lopende band wordt het verkeersverbod geschon den", zei advocaat Sprenger. "De gemeente houdt er de hand niet aan. Er is hier spra ke van onbehoorlijk be stuur". Volgens Sprenger zou de kantonrechter verdachte Penseel niet moeten veroor delen omdat andere foutpar keerders in de Eerste Groe nesteeg vpok niet vervolgd worden. 'Een kwestie van het beginsel van gelijkheid en rechtvaardigheid". Officier van justitie Klein Bre teler is het helemaal niet eens met Sprenger dat er sprake zou zijn van "ambtelijke wil lekeur"; "Meneer Penseel is drie keer gewaarschuwd door de agenten. Als hy zyn auto had weggezet was er niets aan de hand. Penseel is op eigen verzoek verbali seerd. Dan kun je toch niet meer zeggen dat de een niet vervolgd wordt en de ander wel. Degenen die graag ver baliseerd willen worden wil len wij met alle plezier ver volgen. Maar het is een on doenlijke zaak voor de politie om alle foutparkeerders op de bon te slingeren.". Kantonrechter Van der Velde wijst over twee weken schrif telijk vonnis. Inmiddels is de gemeente druk doende om de Eerste Groe nesteeg werkelijk tot verbo den gebied voor het autover keer te verklaren. Morgen middag komt in de gemeen telijke verkeerscommissie het voorstel ter sprake om de Eerste Groenesteeg voor alle motorvoertuigen af te slui ten; dus ook voor het bedie nend verkeer. Paaltjes aan de Middelstegracht maken het inrijden van de Groenesteeg voortaan onmogelijk, als het voorstel wordt overgenomen. De bedrijven moeten voor taan laden en lossen op drie laad- en losvakken die enkele weken geleden aan de Hooi gracht zijn aangebracht. Het valt te raden wie niet te spreken is over de voorge stelde oplossing. De firma Berg die behalve aan de Groenesteeg ook een be- drijfsingang aan de Hooi gracht heeft, is niet blij "Zo'n rode PTT-vrachtwagen is elf m#ler lang. Dat zijn al drie parkeervakken. Die drie vakken zouden wy ook nog moeten delen met andere be drijven en winkels, terwijl wij alleen zelf al meerdere au to's in gebruik hebben". Zo beschouwd lijkt het goed te gaan met een deel van het Leidse bedrijfsleven. Alsof er elk moment geladenm en ge lost wordt bij de firma Berg... Hoe kan het nu dat er bijvoor beeld gistermiddag meer dan een uur lang een vrachtauto van de firma Berg in de Eer ste Groenesteeg geparkeerd stond, met de laadklep dicht en de drie parkeervakken aan de Hooigracht onbezet? "Maar toen hadden we net lunchpauze". Als we het be grip "lunchen" breed opvat ten heeft de firma gelijk; lun chen is dan een soort laden en lossen. En dat mag nog aan de Eerste Groenesteeg. Maar of de wetgever er ook zo over dénkt..

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3