LEIDSCH DAGBLAD Werkloosheidspot is leeg r Pools bestand door staking geschonden Grind en zand schaars Boeken lenen duurder Schoonmaak Harrisbnrg kan zeven Jaar duren Ook laatste deel Englebert weg Overleg met kapers uitzichtloos J Leveranciers vrezen stagnatie in bouw Jeugd gaat vanaf 16 jaar betalen Premieverhoging van tenminste twee procent voorgesteld Neeskens onvindbaar LEIDSCH DAGBLAD SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis DINSDAG 10 MAART 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36417 Directeur G itcepman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Adj-tiooldredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau: Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel.nrs. zie cotokm DEN HAAG (ANP) - Binnen een jaar is er niet genoeg grind meer. Beton- en metsel- zand is er nog voor vier jaar. De verlenging van ontgron dingsvergunningen zit poli tiek en juridisch volledig in het slop en stagnatie in de bouw zal daarvan het gevolg zijn. Dit zijn enkele conclusies uit het rapport van de vereniging van grind- en zandproducen- ten. Vanmiddag heeft het be stuur van de vereniging het rapport aangeboden aan Tweede Kamervoorzitter D. Dolman. In het rapport wordt gewaar schuwd voor het vastlopen van de bouw wanneer het be leid met betrekking tot het verlenen van ontgrondings vergunningen niet wordt ge wijzigd. Er wordt op gewezen dat met het winrijp maken van een gebied, waar grond stoffen gedolven kunnen worden, inclusief alle proce dures, zeker acht jaar is ge moeid. De vereniging vindt in het rap port dat de provinciale over heden onder druk van mi lieugroepen een te terughou dend beleid voeren. DEN HAAG (GPD) - Jongeren van 16 en 17 jaar moeten ne gen gulden contributie gaan betalen voor een jaarlidmaat schap van de openbare bi bliotheek. Tot u toe mocht de jeugd tot 18 jaar gratis boe ken lenen. Ook de ouderen gaan meer betalen. Vanaf 18 jaar betaalt men voortaan 12,50 per jaar. De 65-plussers betalen één gulden. Dat blijkt uit de memorie van antwoord van staatssecreta ris Kraayeveld-Wouters van CRM op vragen uit de Twee de Kamer. De contributiever hoging is noodzakelijk in ver band met de bezuiniging van het rijk op het openbare bi bliotheek werk. Vooral de PvdA heeft van meet af fel geprotesteerd tegen de maat regel. De staatssecretaris merkt ech ter op dat het minimumloon voor jongeren de laatste jaren flink is gestegen en er veel meer geld dan voorheen wordt uitgegeven aan tijd schriften, kleding en uitgaan. Mevrouw Kraayeveld gelooft niet dat veel jongeren zullen afhaken nu ze "een kleine jaarlijkse bijdrage" moeten betalen. Ook verwacht ze geen negatief effect op die jongeren, die al minder ver trouwd waren met het boek. 20 PAGINA'S WASHINGTON (Reuter) - Een Amerikaanse over heidscommissie heeft ge zegd dat de schoonmaakoperatie in de stilgelegde kernreactor van Harrisburg tot 1988 kan gaan duren. In haar rapport over de miüeupro- blemen na het ongeluk in de reactor in maart 1979 stelt de Nu clear Regulatory Commission (NRC) vast dat radio-actief afval en meer dan 5,7 miljoen liter ra dio-actief besmet water uit de fa briek moeten worden verwijderd om het vrijkomen van straling te voorkomen. "Het verwijderen van de nucleaire brandstof en het radio-actief af val is de enige manier om het ri sico van ongecontroleerde be smetting van de omgeving te voorkomen", aldus het rapport. Volgens de commissie zijn de be staande methodes met betrek king tot berging van radio-actief afval geschikt om de schoonmaakoperatie in Harris burg uit te voeren. De eigenaar van de reactor, Metropolitan Edi son, moet overigens nog met een uitgewerkt plan hiervoor komen. DEN HAAG (GPD) - De werkloosheidspot is leeg. Willen er nog uitkeringen kunnen worden gedaan, dan zal er op zeer korte termijn een aantal ingrijpende maatrege len moeten worden genomen. De premies moeten omhoog, de overheid moet geld bijstor ten en de z.g. referte-eis (tenminste 130 dagen hebben gewerkt om in aanmerking te kunnen komen voor een WW-uitkering) moet als op 1 april worden ingevoerd. Een en ander blijkt uit een advies van het Algemeen Werkloos heidsfonds. Ir. Lardinois: rente bijna onbetaalbaar Songfestival: keus uit tien liedjes ZURICH Een tango dansen ge beurt tegenwoordig niet alleen in de balzaal, maar ook in de Het tafereel was te zien tijdens de internationale Zwitserse kam pioenschapen ski-acrobatiek die gehouden werden in het oosten van Zwitserland. WARSCHAU/LODZ (UPI, DPA, Reuter) - Naar schatting 300.000 arbeiders in de Poolse industrie stad Lodz hebben vanochtend een uur gestaakt. Dit uit protest tegen het gebrek aan bewegings vrijheid van de vakbeweging in het ziekenhuis van Lodz. Hoewel tot diep in de afgelopen nacht tussen vakbond en politiefunc tionarissen is overlegd, werd on voldoende resultaat geboekt, om uit de impasse te komen. Wel lukte het de onafhankelijke vakbeweging Solidariteit het ontslag ongedaan te maken van vijf medewerkers van het zieken huis. Het vijftal had kritiek ge had op de distributie van vlees in het ziekenhuis. De activiteiten van Solidariteit op het zieken huis, bleken echter een breek punt. De staking van vandaag is de eer ste sinds premier Jaruzelski op 14 februari om een adempauze van negentig dagen vroeg om de rust in Polen terug te brengen. Na een gesprek met vice-premier Rakowski had de leider van Soli dariteit Lech Walesa nog gezegd dat de oplossing van de proble men in Lodz nabij was. Walesa kwam met de vice-premier tot overeenstemming over de onder werpen die Solidariteit aan de or de wil stellen tijdens een gesprek met premier Jaruzelski. Walesa wil praten over represailles tegen vakbondsactiviteiten, het lastig vallen van adviseurs van de bond en een nauwere samenwerking tussen vakbond en regering. Na afloop van het gesprek van drie uur met Rakowski kondigde Wa lesa aan, dat nog die avond via overleg ter plekke in Lodz een oplossing zou worden gevonden voor het probleem daar. Dit om de kans op een waarschuwings staking van één uur kleiner te maken. Walesa zei ook, dat hij vanavond in Warschau Voor het eerst premier Jaruzelski zou ont moeten en dat in dat overleg "al- Dit gesprek zou worden gevoerd op basis van een uit zeven pun ten bestaand vredesplan, dat de vakbond van Walesa tijdens het weekeinde na een bijeenkomst in Warschau had gepubliceerd. Vice-premier Rakowski, met wie Walesa gisteren sprak, is een li berale journalist, die premier Ja ruzelski speciaal heeft benoemd om de betrekkingen te regelen tussen de vakbond en de rege ring. Walesa heeft nog niet direct gesproken met de premier zelf, generaal Jaruzelski, sinds deze bijna vier weken geleden de lei ding van de regering op zich NEW YORK (ANP) - Hoewel de Spaanse vereniging Zara- goza van mening is Johan Neeskens te hebben gecon tracteerd, weet de verkopen de partij Now York Cosmos van niets. Dat wil zeggen, de Amerikanen weten wel van het aanbod van Zaragoza, maar niets van het antwoord van Johan Neeskens. "We weten niet waar hij is", al dus een woordvoerder van Cosmos. Volgens de club uit New York zijn er verscheidene andere clubs, die van hun belang stelling hebben blijk gege- (Zie ook pag. 9). De zwakke financiële positie van het werkloosheidsfonds is vol gens het advies te wijten aan een sterkere stijging van de werk loosheid dit jaar dan was voor zien. Daar komt bij dat de ver zwaring van de referte-eis (eerst 65 nu 130 dagen) is vertraagd. De Tweede Kamer ging vorige week met de verzwaring akkoord en als de Eerste Kamer vóór 1 april ermee instemt, dan kan de nieu we eis per 1 april worden inge voerd, in plaats van 1 mei. Het fonds houdt voor dit jaar reke ning met een werkloosheid van 320.000 tot 330.000 manjaren. Verwacht wordt dat daarmee de tekorten van het fonds - en dat zou dan de ongunstigste ontwik keling zijn - zullen oplopen tot 360 miljoen gulden Het Algemeen Werkloosheids fonds wil op korte termijn een gesprek hebben met staatssecre taris De Graaf (sociale zaken). In dat gesprek zal het fondsbestuur aandringen op een extra rijksbij drage. In het advies wordt aange geven dat de verlate invoering van de nieuwe referte-eis - oor spronkelijk zou dat 1 januari j.L gebeuren - de schatkist 100 mil joen gulden extra gaat kosten. Dit zou opgevangen kunnen wor den door een verhoging van de WW-premies met anderhalf tot 2,7 procent. Op het ogenblik be talen werkgevers en werknemers samen ongeveer één procent. De voorgestelde verhoging betekent zowel voor het rijk als voor het bedrijfsleven een lastenverzwa ring die kan oplopen tot 0,3 pro cent. Volgens het bestuur van het fonds moet gezien de weinige reserves voor 1982 rekening worden ge houden met een premie van ten minste twee procent. Het minis terie van sociale zaken heeft vo rig jaar december al aan het fondsbestuur laten weten dat het in het eerste kwartaal van dit jaar zou bekijken hoe de financie ringstekorten van het fonds kun nen worden beperkt. Het afgelopen weekeinde zei staatssecretaris De Graaf dat de premies in overeenstemming moeten worden gebracht met dc kosten die een sociaal verzeke ringsfonds heeft. "Aan premie verhoging kan niemand ontko men", zei hij. Kabinet: onderhoud huis niet aftrekbaar Staking verlamt leven in Engeland VOORSCHOTEN - De liquidatie van het familiebedrijf Englebert nv aan de Dobbeweg in Voor schoten staat voor de deur. De 47 werknemers worden ontslagen. Het Amerikaanse concern Interna tional Harvester, de belangrijk ste leverancier en schuldeiser van Englebert, heeft onlangs be sloten het agentschap van Engle bert van de import en verkoop van landbouw- en grondverzet- machines op te zeggen. De 47 mensen die in de afdeling grond- verzetmachines, overslag- en landbouwmachines werken, ko men aldus op straat te staan. Enkele maanden eerder verkocht Engelbert haar afdeling perso nenauto's (Polski, Polnez cn Skoda) aan de Haagse firma De Binckhorst ("Autopalace"). Door deze overname werden nog on geveer vijftien arbeidsplaatsen gered. FN V-districtsbestuurder Carel Verhappen zegt desgevraagd dat hij een kleine kans ziet dat Inter national Harvester het agent schap van grondverzetmachines overdraagt aan ccn andere firma "die zich vermoedelijk in Leiden zal vestigen". Dit zou alsnog werkgelegenheid betekenen voor tien tot vijftien i Vier jaar geleden werkten nog 160 mensen bij de firma Englebert. De afgelopen jaren leed Engle bert telkens miljoenen guldens verlies. Een Duitse avontuur le verde in '77 een verlies op van 3.5 miijoen gulden. Onder andere de instortende automarkt en de in stortende bouwmarkt (verkoop van de grondverzetmachines) maakten het familiebedrijf Englebert totaal leeg.De verkoop van de afdeling personenauto's en van een bedrijfsgebouw aan de firma Binckhorst heeft vorige maand weer "wat" geld in het le ge laacfje van Englebert ge bracht. Samen met de verkoop van de grondverzetmachines aan International Harvester wordt zodoende geprobeerd een af vloeingsregeling te bewcrkstelli gen voor de overgebleven 47 mensen die ontslagen zullen worden. DAMASCUS (AFP/UPI/DPA) De Pakistaanse Ambassadeur in Am man, Shahrayar Khan, heeft vanochtend gezegd dat de onderhandelin gen met de drie vliegtuigkapers in de Pakistaanse Boeing die nu in Syrië staat, op dood spoor zijn geraakt. Het antwoord van de Pakistaan se regering is hun meegedeeld en het wachten is nu op hun antwoord. Het vliegtuig is omsingeld door 150 Syrische militairen, maar deze heb ben zich uit het zicht opgesteld. De zandstorm die gisteren woedde is inmiddels gaan liggen. De kapers eisen vrijlating van 92 Pakistaanse gevangenen. Shahrayar zei dat zijn regering wel bereid is te praten over politieke gevangenen, maar onder geen beding echte misdadigers wil vrijlaten. Khan zei dat de 103 passagiers die nu nog als gijzelaars in het vliegtuig zitten doodsangsten uitstaan. Zij zitten nu al negen dagen achtereen opgepropt bij elkaar, in de wetenschap dat de kapers hen één voor één (opgemaakt om 11.15 uur) willen doden wanneer hun eisen niét worden ingewilligd. Weinig verandering Veel bewolking met vooral in de nacht en ochtend perioden met regen. Mini mumtemperatuur ongeveer 8 graden. Middagtemperatuur van 10 graden op de Wadden tot 14 graden in Brabant en Limburg. Matige aan de kust krachtige zuidwestenwind. Zon op: 7.04 uur; onder: 18.37. Maan op: 9.54 uur; onder: 0.02 uur. Hoog water te Katwijk om 6.41 en 18.55 uur, laag water om 2.16 en 14.48 uur. Met ei cockpit Damascus arriveerde. automatisch wapen in de hand wuift een van de kapers uit het de Boeing 720. die met 103 passagiers vanuit Kaboel in Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats Gironr S. v p bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de ant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1