Die zit er al warmpjes bij Rabobank C Snelle beslissers opgelet U betaalt nu f 16.427? bedoelt u?' 'Zeg dat dan meteen! Fordheeftnu IMAA voordeel voor U TI1UU Wacht niet langer, kom nu naar onze showroom Optimistisch Taiwan wil meer Nederlandse prodnkten Trots kwam hij de bank binnenstappen. M'n kleinzoon, zegt ie, ik wil een soort spaarrekening voor hem openen. Wij hebben ons Rabobank Kinderspaarplan, vertelden wij: meneer krijgt meteen een heel speciale rente van ons, de kleine meneer dan. Hier is f250,- zegt hij. Ën van mijn rekening wil ik iedere maand automatisch f 25,- naar die jongen overmaken. Zo, die jongen zit er al meteen lekker warmpjes bij, zeiden wij. Komt voor mekaar, j V Bank voor baby's ook, Ford Rijnland Dat is degelijk l^w Jj Ford Rijnland Dat is degelijk Normaal kost een Ford Taunus 1600 L 2-drs f17.827.- Tijdelijk krijgt u korting op elke A 1 fl||||a Ford Taunus 1600 LUIT VOORRAAD IllVV/ Tijdelijk krijgt u korting op elke Ford Taunus 1600 L UIT VOORRAAD 'Er zal naar worden gestreefd omvóórl augustus definitief een sluitende overeenkomst tussen beide genoemde partijen tot stand te brengen'. 'Vóór 1 augustus willen ze het met elkaar eens zijn'. Met deze advertentie wil SIRE in samenwerking met ctpp dit blad het gebruik van Klare Taal bevorderen. TAIPEH (GPD) - Er heerst volop optimisme in Tai wan. Ondanks zijn diplo matieke isolement staat-, het land met haar specta culair groeiende industrie weer volop in de interna tionale belangstelling. Ronald Reagan, een oude vriend van Taiwan, zit in het Witte Huis, communistisch China blijkt gro te economische problemen te hebben en ondanks druk uit Pe king heeft de Nederlandse rege ring besloten een belangrijke wa penlevering aan Taiwan toe te staan. Het verlies van diplomatieke be trekkingen met de meeste lan den in de wereld, en het verlies van de zetel in de Verenigde Na ties was een zware slag voor de anticommunistische regering op Taiwan. Terwijl Westerse staats hoofden elkaar verdrongen voor een pelgrimstocht naar Peking en zich op de grote muur van China lieten fotograferen, raakte Taiwan in de vergeethoek. Taiwan kon alleen maar constate ren dat de westerse landen in de communistische val gelokt wa ren en dat men wel van gedachte zou veranderen wanneer de te kortkomingen van het Chinese communisme duidelijk zouden worden. Taiwan zou ondertussen bewijzen dat haar politieke en economische systeem superieur was aan het Chinese communis me. Taiwan zou zich nog meer in zetten om van het eiland een wel varend land te maken. Groei Wat de economische vooruitgang betreft zijn de resultaten niet uit gebleven. Taiwans economie groeide de laatste jaren met niet minder dan 10 procent per jaar en het inkomen per hoofd van de bevolking is nu 2400 gulden per jaar, na Japan het hoogste in Azië. Trots wijst men nu op het feit dat het gemiddelde inkomen van de Taiwanese bevolking het zesvou dige is van de Chinezen op het vasteland. En het verschil wordt jaarlijks groter. Daarbij moet wel worden aangetekend dat de uit gangssituatie voor Taiwan, toen nog Formosa, aanzienlijk beter was. Maar ondanks het economische succes is Taiwan 'niet op haar ge mak met het diplomatieke isole ment. Anticommunisme, een be langrijk ingrediënt van het be staansrecht van de Kwomintang- regeringspartij, is moeilijk te ver kopen wanneer het bewind door nagenoeg alle democratische landen genegeerd wordt. Doorbraak Daarom wordt het nieuws van de levering van Nederlandse duik boten aan Taiwan aangegrepen om aan te tonen dat het bestaans recht van Taiwan wordt erkend. „Dit is voor ons een diplomatie ke doorbraak", zegt King Yuh Chang, professor aan de nationa le Chenchi-universiteit en onder directeur van het instituut voor internationale relaties. „De levering van de duikboten iS*" een erkenning van onze onafhan-- kelijke staat", aldus professor Chang, die zich voornamelijk be zig houdt met de studie van de regering in Peking. Hij gelooft niet dat China verdere maatrege len tegen Nederland zal nemen: „Economisch is het vasteland van China te zwak om Nederland schade toe te brengen". De pers in Taiwan is unaniem in haar commentaar op het besluit van de Nederlandse regering om voet bij stuk te houden ondanks de diplomatieke druk uit Peking. „Waardig, rechtvaardig en moe dig", werd het besluit van de Ne derlandse regering genoemd door de China Post. De regering in Taipeh heeft deze week aangekondigd maatregelen te zullen treffen om meer Neder landse goederen te importeren. Men voelt duidelijk dat het be sluit van de Nederlandse rege ring een goede kans biedt om be trekkingen tussen beide landen te versterken. De regering heeft in principe be sloten meer Nederlandse machi- neprodukten en consumenten- goederen te importeren. Ook is men geïnteresseerd in oliewin- ningsapparatuur en raffinaderij- faciliteiten. De totale waarde van handel tussen beide landen be droeg vorig jaar 1,2 miljard gul den en de regering op Taiwan verwacht dat in 1981 dit bedrag zal stijgen tot boven de 2 miljard.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 16