Beuk: trots bedrijf 75 jaar Alphense boer twee nachten in cel in Columbia In kader jaar gehandicapten: jubileumreis per rolstoelbus Van kleine stalhouderij tot bekende touringcarfirma "Desnoods vestiging Van Schip sluiten" DINSDAG 10 MAART 1981 NOORDWIJK - "Wij zijn er nog altijd trots op dat we in 1962 bij het 25-jarig huwe lijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard waren uitverkozen om de gas ten van het koninklijk paar te vervoe ren". Dat zegt de heer Dolf Beuk van het gelijknamige Noordwijkse touringcarbedrijf, dat dit jaar de respectabele leeftijd van 75 jaar heeft bereikt. "Met deze vererende opdracht, die wij ook later bij het veertigjarig huwelijksfeest ook nog eens moch ten herhalen, waren wij naast de successen die wij in de jaren tussen 1955 en 1965 bij het Concours d'elegance behaalden zeer in onze schik" De firma Beuk (nu al weer de derde generatie: Dolf. Leo en neef Leen aan het roer) behaalde in die jaren in de Engelse badplaats Brighton, het Franse Nice en in het "eigen" Noordwijk vele ere plaatsen tijdens de internationale concoursen waar prijzen vie len te behalen met de mooiste bus, de chauffeurs en vele andere zaken'die van belang zijn in het internationaal busvervoer. Overigens is men bij het Noordwijkse busbedrijf dit jaar weer van plan om aan het Concours d'elegance in Nice en in Brighton deel te nemen. Er zal worden deelgenomen met de VIP-wagen, de rolstoelwagen en de nieuwe 60-persoons bus, waarvan Beuk als eerste in Nederland gebruik maakt f Met dit type bus' reed het jubilerende bedrijf Beuk vlak na de oorlog. De bussen i i samengesteld uit materialen van oude brandweerwagens. Maar voor die successen bij het Noordwijkse bedrijf kwa men, waren er al heel wat ja ren voorbijgegaan. De grond slag voor het bedrijf werd in 1906 gelegd door opa Leen Beuk met de stichting van een stalhouderij, welke in de loop van de jaren werd uitge bouwd. Met deze koetsen verzorgde de heer Beuk voor de bewoners van de badplaats allerlei uit stapjes. Er werd in getrouwd, de kinderen werden met de koets naar het dopen gereden en als laatste verzorgde de stalhouderij ook de begrafe nis. Dus er kan wel worden gezegd dat de Noordwijkers van de wieg tot het graf met het bedrijf te maken hebben gehad. In 1917 kwam er een miniatuur- stalhouderij tot stand en de zoons van de stichter namen maar wat graag de koetsiers functie op zichj Deze stalhou derij kon zich in het badsei zoen in een enorme belang stelling verheugen. Zelfs kon het in die periode rekenen op koninklijke belangstelling. Onder andere de huidige Bel gische koning Boudewijn maakte graag gebruik van de Noordwijkse "Victoria" om zich door de badplaats te la ten rijden. Arreslee In januari 1940 maakte enorme sneeuwval het verkeer met koetsen onmogelijk. Alle ver keer was gestremd, maar stal houderij Beuk bracht een bruidspaar en gasten met zes arresleden naar het stadhuis. In 1912 werd de grondslag ge legd voor het meubeltrans port dat werd uitgevoerd met paard en wagen. Later ging men over tot het transport per vrachtauto. Ook werd het bedrijf uitgebreid met snel- vervoer per auto. De automo bielen die het Noordwijkse bedrijf in gebruik had waren van verschillende voor die tijd bekende merken zoals Benz, Adler en de Panhard Levassor, de trots van de fir ma Beuk. Nadat eerst de "Jan Plezier" als voorloper van de nu zo be kende toerwagen heel wat reislustigen had vervoerd, or ganiseerde Beuk in 1928 trips met een stoere wagen onder het motto "toert met Beuk". Het wagenpark werd uitge breid met autobussen van al lang verdwenen busmerken als Stewart en Citroen. Na de Tweede Wereldoorlog nam het reizen per autobus weer snel toe. In 1946 be schikte het bedrijf over door de regering toegewezen brandweerauto's, die moes ten worden omgebouwd tot bus. Zo werd in de eerste ja ren na de oorlog het vervoer ter hand genomen. Nu be schikt het Noordwijkse be drijf over ruim zeventig auto bussen en doet het 35 landen in Europa aan. Optimistisch Over de toekomst is de leiding van het busbedrijf gematigd optimistisch. De heer Beuk: "Door de verhoging van de vliegprijzen komt het reizend publiek weer in onze rich ting. We zitten dit jaar wat de verkoop van reizen betreft op hetzelfde niveau als vorig jaar. Dus kunnen we niet on tevreden zijn. Alleen doemen er de laatste tijd nogal wat problemen op door de ver- gunningenpolitiek van diver se EG-landen. Vooral in Frankrijk ondervinden we veel hinder en ook Engeland en België leggen ons wat dat betreft nogal wat in de weg" voert eenzelfde politiek van bescherming van bedrijven uit eigen land. Maar het is wel vervelend om te maken te krijgen met bussen die on verrichter zake terugkomen gmdat ze geen vergunning krijgen om door Frankrijk te rijden. En dat is wel eens voorgekomen. En dat soort zaken schept voor ons bedrijf wel de nodige problemen' Om deze problemen te voorko men heeft het Noordwijkse toeringcarbedrijf besloten om over de grenzen heen te gaan. Er wordt overwogen om wat activiteiten in het NOORDWIJK - Bi» het Noordwijk se toeringcarbedrijf Beuk, waar de medewerkers dag en nacht in touw zijn om de zaak rollende te houden worden op hoogtijdagen 25.000 lot 30.000 kilometer afgelegd, er zijn dagen dat er 3500 mensen per dag worden vervoerd. Om al die vakantiehoudende men sen op de plaats van bestemming te krijgen maken de chauffeurs van Beuk in een jaar ruim 3.500.000 kilometers per jaar. buitenland te gaan uitvoeren. Dit om te voorkomen dat hal verwege het seizoen geen rei zen meer kunnen worden uit gevoerd. Geschenk Lang heeft de leiding van het touringcarbedrijf nagedacht wat er bij de viering van het 75-jarig bestaan moest wor den gedaan. Naast een feest voor de 125 medewerkers van het toeringcarbedrijf. het reisbureau en autobedrijf kwam de gedachte naar vo ren om iets voor gehandicap ten en bejaarden te doen. Inhakend op het internationale jaar voor de gehandicapten besloot Beuk om in het feest jaar aan instellingen op het gebied van gehandicapten zorg in de regio gratis een de rolstoelbus met chauffeur ter beschikking te stellen. Dit dan wel op dagen dat er ge makkelijk een of meer. bus sen kunnen worden gemist. "En gelet op ons 75-jarig be staan" zegt Dolf Beuk, "is het niet zo moeilijk om voor de bejaardencentra in de duin en bollenstreek ook zo iets te doen. Die relatie is niet zo moeilijk te leggen", besluit Dolf Beuk. KEES VAN KUILENBURG ALPHEN AAN DEN RIJN "We waren met zijn achten. Om de beurt zat er wel iemand zwaar in de put, maar dan waren er altijd weer anderen die zo iemand opbeurden. Zo zijn we er doorheen gerold", klinkt het nuchter uit de mond van de Alphense veehouder Kees van Gaaien (26), die tijdens een studieverblijf in het Zuidamerikaanse Colombia samen met zeven andere jonge Nederlandse boeren door de militaire politie is opgepakt en twee nachten gevangen heeft gezeten. Kees van Gaaien is inmiddels weer veilig thuis in de ouderlijke wo ning aan de Gnephoek, waar hij samen met zijn vader een vee teeltbedrijf heeft. De vraag of hij nog eens terug wil naar Colom bia, beantwoordt hij met een vol mondig "ja". Toch hebben Kees van Gaaien en zijn reisgenoten daar benauwde ogenblikken doorgemaakt. Op zaterdag 21 februari werden de acht jonge boeren, die een stu diereis door Colombia maakten, door de politie in Malaga (dicht bij de Colombiaanse grens) aan gehouden. Het gezelschap stond op het punt om wat te gaan eten, nadat het in de omgeving ver schillende tropische landgewas- sen had bekeken. Striemen "Toen we uit de bus stapten ston den er vier gewapende militairen voor ons die zeiden dat we ons moesten melden bij de politie post. Nu waren we wel eens meer aangehouden voor passencon- trole, dus dachten we dat dat toen ook het geval was. Op de po litiepost bleek echter dat wc niet weg mochten", vertelt Kees van Gaaien. Het gezelschap moest de nacht doorbrengen in een soort gymzaal op schuimrubberen ma trassen. De volgende morgen werden de jonge Nederlanders naar de pro vinciehoofdstad Bucaramanga overgebracht. Dat gebeurde in een open vrachtwagen zonder enig comfort. Een aantal leden van het gezelschap hield aan de harde randen van de wagen strie men op de rug over die dagen la ter nog waren te zien. Zweetdruppeltjes De angstigste momenten beleef den de Nederlanders in Bucara manga. De straten rond de kazer ne waar ze heen waren gebracht waren afgezet en werden door militairen bewaakt. "Dat schrikt natuurlijk wèl af', vertelt Kees van Gaaien. In de kazerne wer den ze aanvankelijk overge bracht naar een cel, waar al twin tig gevangenen zaten. Het gezel schap buitenlanders kwam daar door tussenkomst van de (uit Ne derland afkomstige) tolk uitein delijk niet terecht. Het heeft on ze tolk heel wat zweetdruppel tjes gekost om dat te voorkomen. Het eerste van de twee deurslo ten was al open". Pogingen om met de ambassade in contact te komen mislukten. "Dat was helemaal niet nodig werd ons gezegd". Over de rden van hun gevangenneming tast ten de acht Nederlanders toen nog steeds in het duister. Offi cieel kennen zij die reden trou wens nog niet. "Van mensen van Anuc (de organisatie van kleine boere en "landloze" boeren op wiens uitnodiging de Nederlan ders in Colombia waren, red.) hoorden we dat zondags over de radio was gezegd dat een groep buitenlandse boeren de (plaatse lijke) boeren had aangezet tot het bezetten van het land". Van "op ruiende activiteiten" was abso luut geen sprake, stelt Kees van Gaaien. "Het enige dat we ge daan hebben is praten met boe ren, ook met boeren die jaren ge leden al land I.adden bezet". i Colombia. Ondanks de benauwde ogenblikken wil hij best i Tang 3917. Tarbot 1660. Griel 220. Ka beljauw 54375, Schelvis 1095. Wijting 44900. Schol 28600. Schar 2900. Diversen 270. Tong groot 1420 - 13.81Tong groot middel 21,13 - 19.25. Tong klem middel 25.30 - 23.50. Tong klein I 26.40 - 25.59 Tong klein 11 25.32 - 23.61. Tarbot 1 19.75 - 18.97, per 40 kg. Tarbot 743 - 672. Griet 660 - 500. Kabeljauw 1 140 - 96. Kabel jauw II 152 - 118. Kabeljauw 132 - 104. Kabeljauw IV 132 - 102. Kabeljauw V 126 - 47. Schelvis IV 118 92. Schol 1 69 61. Schol 11 80 - 63. Schol 111 78 -67. Schol IV 85 - 72. Wijting 111 56 - 45. Schar 100 - 73. Besommingen KW 29 10600. 51 15400. 63 - 9200. 77 - 11200. KW 137 - 13500. 149 - 7900. 152 - 7nfni 173 - 9100. 214 1840. 221 - 5100. 226 7300, Sch 256 - 22700. UK 64 - 29700.1JM 154 - 2300. 207 - 6000. 207 - 5700, UM 19 34600. FD 359 - 25500, (Eng) In Rijnsoever bouw 96 huizen KATWIJK - Behalve een eerste paal voor een nieuwe sociale werkplaats is gisteren ook een eerste paal geslagen voor de bouw van 96 woningen in de vijf de fase van de Katwijkse wijk Rijnsoever. Die eerste paal werd geslagen door wethouder Van Oosten Waar schijnlijk de laatste maal dat Van Oosten dat als wethouder van Katwijk deed Hij vertrekt in au gustus naar Hilversum waar hij directeur wordt van de woning stichting FOAC. Het bouwplan bestaat uit 68 pre mie-koopwoningen, één vrije- sectorwoning (een duurdere koopwoning) en 27 woningwet woningen die worden gebouwd door de Katwijkse Bouwvereni ging. De eerste woningen zullen, zo wordt verwacht, in november van dit jaar gereed zijn. Giftig maandagmiddag werden de Ne derlanders na veel vijven en zes sen vrijgelaten. Het gezelschap nam de eerstvolgende bus naar Bogota, de hoofdstad van Co lombia. "We wilden zo snel mo gelijk weg uit dat district". "Het was wel zo dat als we weer van die groen-, wit- of blauw- hemden (burgerpolitie, veilig heidspolitie en militaire politie) op straat tegenkwamen, wé be hoorlijk giftig werden. Dan zei den we, daar heb je die rotzak ken weer". Angst om opnieuw opgepakt te worden, heeft Kees van Gaaien niet meer gehad. Bij hem over heersen gevoelens van spijt over het verloren gaan van vier kost bare dagen in een land waar nog zoveel te zien was. "We hadden na onze vrijlating eigenlijk nog één dag om op bezoek te gaan bij boeren, maar die hebben we ge bruikt om naar de ambassade te gaan". Land uitgezet De arrestatie kwam voor de jonge Nederlanders niet helemaal als een donderslag bij heldere he mel. "Toen we net in Colombia waren aangekomen, werd er juist een groep jonge Duitse, Deense en Zweedse boeren het land uit gezet. omdat één van hen een boekje met Spaanse strijdliede ren in zijn rugzak had. Wc wisten dast we ons niet met politiek moesten bezighouden. Hoewel het land officieel een democratie is. hebben achter de schermen de militairen de touwtjes in han den. Je ziet er ook veel militairen op straat. We hebben echt een paar dagen nodig gehad om daar aan te wennen. In zo'n situatie ga je natuurlijk niet tegen boeren zeggen, dat ze hun land moeten bezetten, of een nieuwe politieke partij moeten oprichten. Aan de andere kant is in dat land alles mogelijk, vooral voor de mensen die geld hebben" ZWAMMERDAM - In navolging van de directie van Hooge Burch heeft nu ook de ondernemings raad van het dorp voor geestelijk gehandicapten bij B en W van Al phen aan de bel getrokken over de ontploffingen bij Van Schip op zaterdag 28 februari. De ondernemingsraad van Hooge Burch zegt in een brief aan B en W zeer ontsteld te zijn over de brand en de daarop volgende ontploffingen. Volgens de onder nemingsraad is door de gebeur tenissen op 28 februari de veilig heid van een groot aantal omwo nenden en in de omgeving werk zame personen in ernstig gevaar gebracht. "Wij wijzen u erop dat op zeer korte afstand van het ter rein van de firma Van Schip het gasreducecstation en energiege bouw van ons instituut zijn ge vestigd". De ondernemingsraad vraagt het gemeentebestuur om zodanige maatregelen te treffen dat geen gevaar meer aanwezig is. zelfs al zou dat sluiting van de vestiging van Van Schip inhouden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15