VS willen praten over ontwapenen Yan Agt wil Portugal snel in EG Kraakrellen gaan door in W.-Duitsland Staking verlamt openbare leven YS ontkennen levering vliegtuigen aan Taiwan Regering in Suriname blijft zitten Britse ambtenaren zinnen op nieuwe acties Genscher optimist na gesprek Haig Zeerechtconferentie bij voorbaat mislukt Uw kunstgebit Chileense politie pakt Nederlandse vrouw op DINSDAG 10 MAART 1981 (Van onze correspondent) BONN - De kraakrellen in de grote steden van de Bondsrepubliek gaan door. Freiburg, Neuren berg, Keulen, Kassei en West- Berlijn waren de laatste 48 uur opnieuw het toneel van botsin gen en straatgevechten tussen krakers, demonstranten en poli tie. Gewonden aan beide kanten, schade aan gebouwen en auto's, kapotte etalageruiten en een reeks aanhoudingen zijn de ba lans. In West-Berlijn werd giste ren het 113e huis door krakers be zet. Een poging van de politie om het pand te ontruimen, werd door de krakers afgeweerd. Bij de rellen in Freiburg en Neuren berg - die tot de zwaarste tot nu toe gerekend worden - werden in ^totaal 171 demonstranten aange houden. Zij zitten nog steeds in voorarrest. Hun wordt 'landvre- desbreuk' ten laste gelegd, een strafbaar feit waarop ten minste zes maanden gevangenis staat. Blijven ze nog langer in arrest dan is voor het weekeinde een de monstratie voor hun vrijlating te verwachten. Vooral het optreden van de politie bij de demonstraties en de hou ding van de justitie worden sterk bekritiseerd. De sociaal democratische Bondsdag afgevaardigde Egon Lutz sprak voor de radio van een justitie- schandaal. De jongerenorganisa tie van de liberalen verwijt de christen-democraten een 'bur geroorlogstemming' te kweken. „Men neemt het schandalige op treden van de politie daarbij op de koop toe om bij de politieke debatten in de Bondsdag voor een verscherping van het demon- stratierecht te kunnen pleite- De plaatsvervangend voorzitter van de jongeren-democraten ('Jungdemokraten'), Roland Ap pel, karakteriseerde de minister president van de deelstaat Beie ren Franz Josef Strauss als een „scherpslijper die met de poli- tieknuppel de nieuwe jeugdbe weging tegen de grond wil slaan". Strauss had in een reactie op de krakersrellen in Neurenberg en Freiburg verklaard dat onder de gewelddadige krakers een nieu we terroristische beweging op komst is. Naar de opvatting van de burge meester van Stuttgart, en voor malig president van de Duitse 'stedenbond', Manfred Rommel (CDU), heerst er op het ogenblik in enkele groeperingen van onze maatschappij „een irrationele lust tot chaos en de noodlottige neiging tot ondergang". (Van onze correspondent) PARAMARIBO De Surinaamse regering is niet van plan af te tre den. Dit heeft de Nationale Voor lichtingsdienst laten weten in reactie op de groeiende stroom geruchten dat het kabinet het bijltje er bij neer zou willen leg gen. De regering in Paramaribo heeft een dringend beroep ge daan op de bevolking om het hoofd koel te houden. De geruchten barstten los na de persconferentie vorige week van legeraanvoerder Bouterse, die zoals bekend vier linkse officie ren vrij liet uit de gevangenschap waarin zij sinds de staatsgreep verkeerden. Bouterse deed daar uitspraken over de socialistische koers waarin de revolutie zou moeten gaan. President Chin a Sen zou zich de afgelopen week nogal zorgen hebben gemaakt over de toege nomen invloed van politici van de oude stempel op legeraan voerder Bouterse. Met diens uit spraken tijdens de persconferen tie, is die zorg verdwenen. Lady Diana Spencer, de verloofde van de Britse kroonprins Charles, maakte gisteren haar entree in het Londense uitgaansleven. Samen met haar verloofde woonde zij een voorstelling bij in de Koninklijke Opera. Daar ontmoette zijn prinses Gracia van Monaco. LONDEN GPD) - Enkele honderdduizenden Britse ambtenaren legden giste ren voor één dag het werk neer uit protest tegen een voorgestelde loonsverho ging van 7 procent. De ambtenaren eisen 15 procent. Londens vliegvelden waren ge sloten en voor de ministeriële de partementen werd gepost. Het werk in de rechtzalen was ont wricht, evenals dat in belasting kantoren, bureaus van de sociale dienst, havens, museums toeris tische attracties. Volgens de ambtenarenvakbonden was de 24-uursstaking een succes. Zij claimden dat 70 procent aan de stakingsoproep gehoor gaf. De half miljoen Britse ambtenaren, die over het algemeen laag wor den betaald, eisen ook dat de re gering de commissie in ere her stelt die ambtenarenlonen verge lijkt met die in de particuliere sector. Volgens de regering, wier ministeriële werkzaamheden door het wegblijven van de amb tenaren danig ontwricht werd, gaf slechts 50 procent gehoor aan de oproep van de vakbonden om maandag uit de buurt van White hall te blijven. Premier Margaret Thatchers reac tie werd omschreven als „bestu deerde onverschilligheid". Slechts één ambtenaar waagde het, niet op Downing Street 10, de woning van de premier, te verschijnen. Een groepje posters blokkeerde de ingang van de ambtswoning, toen de Russische ambassadeur in Londen arri veerde met de persoonlijke boodschap van premier Bre^jn- premier Thatcher wordt aangespoord tegemoet te komen aan zijn voorstel vooreen topoverleg. De ambassadeur kon zonder veel moeite de voordeur van nummer 10 bereiken. Voor een aantal hoge ambtenaren was het de eerste keer dat ze gis teren „op de barricade" stonden. Een deel van hun collega's werk te gisteren wel, omdat ze „te zeer betrokken zijn bij de ministers om hen in de steek te laten", vol gens een poster. Vakbondslei ders dreigen met meer selectieve acties volgende week, die de stroom van het overheidskapi- taal zal ontwrichten en ook con sequenties zal hebben voor het ministerie van defensie en de be trekkingen met de NAVO. De staking ontwrichtte gisteren het toezicht op Russische oor logsschepen omdat ook de amb tenaren van de geheime commu nicatiebases het werk neerleg den. Verwacht wordt dat door de acties van volgende week Enge land verstek zal moeten laten gaan bij de NAVO-oefening „Wintex", die de derde wereld oorlog simuleert en deze week begint. Douane en belastingambtenaren hebben gedreigd morgen het werk neer te leggen tijdens de in troductie van de begroting in het parlement door de minister van financiën. De vakbonden reke nen erop dat de financiële scha de die ze de regering toebrengen, hen snel terug naar de onderhan delingstafel zal vqeren en naar een loonsverhoging van dubbele cijfers. Zij wijzen op de mijnwer kers die zo succesvol de regering de hand omdraaiden en haar 13 procent afdwongen. De regering is echter vastberaden zich niet weer in het hemd te laten zetten en zeker niet door haar eigen werknemers. WASHINGTON (AFP/DPA/UPI/Reuter) De Verenigde Staten zijn bereid tot een snelle hervatting van het ontwapeningsoverleg in Geneve. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Alexander Haig heeft dat gisteren gezegd, na afloop van een gesprek met zijn Westduitse ambtgenoot Genscher. Haig zei niets te voelen voor het voorstel van Sowjet-Leider Brezjnjev om het aantal strategi sche raketten in Europa te be vriezen, omdat daarmee de Russische overmacht in stand zal worden gehouden". Aan de andere kant zei Haig echter "zeer geïnteresseerd" te zijn in de voorstellen die Brezjnjev vorige week in zijn reden tot het partij congres in Moskou lanceerde. Die voorstellen heeft Brezjnjev in middels herhaald in een reeks brieven aan zowel president Rea gan als aan de regeringen van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Zweden, Noorwegen. Denema ken en Groot-Brittannië. Reagan kreeg een brief waarin werd aan gedrongen op nieuwe pogingen om de bestaande geschillen tus sen het communistische blok en de Westerse landen op te lossen. Haig zei gisteren vooral meer te willen weten over de in de brief gesuggereerde "uitbréiding van vertrouwenwekkende maatrege len in Europa". Daarbij gaat het vermoedelijk om een eerder door Frankrijk gelanceerd plan om de melding vooraf van militaire ma- NEW YORK (DPA) - VN-secreta- ris-gcncraal Waldheim heeft gis teren in New York de tiende zit ting van de zeercchtconfcrentie geopend en daarbij met "diepe spijt" moeten toegeven, dat zijn hoop. dat de conferentie haar werk begin 1981 zou kunnen af ronden. de bodem is ingeslagen als gevolg van "gewijzigde om standigheden". Hij noemde de Verenigde Staten niet. maar dit land verving twee dagen vóór hel begin der nieuwe zitting zijn hele delegatie door een nieuwe. Het zou vooral nader willen onderzoeken of de belan gen van Amcriaansc bedrijven in de huidige onlwerp-conventie voldoende zijn gewaarborgd. De conventie, waarover door 150 landen gedurende bi jna acht jaar is onderhandeld, heeft ten doel der zee. Washington maakte vorige week opeens bekend meer lijd nodig te hebben voor bestudering van het ingewikkelde. 320 artikelen tellende ontwerp-verdrag. Tij dens het laatste weekeinde voor de opening van de conferentie werd het tijdelijke hoofd van de Amerikaanse delegatie. George Aldrich. met verscheidene hoge delegatieleden abrupt ontslagën. Aldrich zei dat hij geen Hauw ver moeden had dal de regering dat van plan zou zijn. De V S. zijn bezorgd over de vraag wie de schatten van de diepzee, koper, nikkel, kobalt en man- gaanknollen ter waarde van 3 bil joen dollar, in handen zal krij gen. West-Duitsland en de Verenigde Staten zijn het in grote lijnen eens over alle belangrijke inter nationale vraagstukken, zo heb ben Haig en Genscher gisteren meegedeeld, na een gesprek waaraan ook president Reagan deelnam. Terwijl in Washington duidelijk sprake was van een toenadering tussen de regering Reagan en die van Helmuth Schmidt, werd op het partijcongres van de opposi- tievoerende CDU nog voort ge borduurd op tegenstellingen in het Amerikaanse en Westduitse buitenlandse beleid. De CDU, die Helmuth Kohl opnieuw tot leider koos, en haar Beierse zus terpartij van Josef Strauss, ga ven onverbiddelijke steun aan de "harde lijn" die president Rea gan zijn kiezers jegens Moskou in het vooruitzicht heeft gesteld. CDU en CSU namen gisteren aan het begin van het driedaagse CDU-partijcongres in Mannheim stelling tegen het zaaien van twij fel aan het Westelijke bondge nootschap door partijgenoten in de sociaal-democratische SPD van bondskanselier Helmut Schmidt, die samen regeert met de liberale FDP van Hans-Die- trich Genscher. De met overweldigende meerder heid herkozen CDU-voorzittcr Kohl voorspelde in zijn rede. dat de christen-democraten spoedig de SPD-coalitie uit elkaar zal kunnen laten vallen als gevolg van de verdeeldheid tussen lin ker- en rechtervleugel binnen de SPD. CSU-leider Strauss zei in zijn rede, dat een krachtige vleu gel van Schmidts partij is gekant tegen het Amerikaanse beleid. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher middenbood zijn gesprekspartners in de VS gisteren een dineetje aan in de Westduitse ambassade in Washington. Hij ontving onder meer zijn ambtgenoot Haig en Senator Percy (links), voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen WASHINGTON - Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft gisteren officieel tegen gesproken dat Taiwan de VS heeft gevraagd om levering van F-16 gevechtsvliegtuigen. Het ministerie sprak zich niet uit over de vraag of een dergelijk verzoek zal worden ingewilligd. De gezaghebbende Washington post meldde gisteren dat Taiwan de Amerikanen wil overreden een aantal straaljagers van dit ty pe te leveren. Een eventueel ver zoek in die richting zal de Ameri kaanse regering belangrijke pro blemen stellen. (Van onze correspondent) LISSABON (GPD) - Premier Van Agt en minister van buitenland se zaken Van der Klaauw hebben tijdens de eerste dag van hun of ficiële bezoek aan Portugal voor namelijk gesproken over de pro blemen van een toekomstige toe treding van Portugal tot de Euro pese Gemeenschap. De beide Nederlandse bewindslieden zijn sinds gisteren in Portugal voor een tweedaags bezoek op uitno diging van de Portugese premier Pinto Balsemao. (ADVERTENTIE) kan niet meer loszitten of verschuiven! Dentofix - het speciale moderne poe der - behoeft slechts op de gebitsplaat gestrooid te worden om het gebit de ge hele dag rotsvast op zijn plaats te hou den Dentofix verhoogt Uw zekerheid in gezelschap, beroep en sport. Probeer het nog heden. Verkrijgbaar bij apothe ken en drogisterijen. Het bezoek heeft een tweeledig doel, verklaarde premier Van Agt bij zijn aankomst op de luchthaven van Lissabon. In de eerste plaats de "uitstekende re laties" tussen beide landen ver stevigen. En vervolgens het zoe ken naar oplossingen voor de problemen die zich voordoen in verband met de toetreding van Portugal tot de EG. „We zullen al het mogelijke doen om Portugal zo snel mogelijk tot de EG te la ten toetreden", verklaarde de heer Van Agt, die op het ogen blik voorzitter is van de EG-mi- nisterraad. Na de kranslegging op de graven van de ontdekkingsreiziger Vas- co di Gama en de grote dichter Luis Camoes-in het Hiëronymus- klooster van Belem. volgden de besprekingen. Premier Van Agt en minister van buitenlandse za ken Van der Klaauw hadden eerst een besloten onderhoud met hun Portugese ambtgeno ten, waarin twee onderwerpen aan bod kwamen: Oost-Timor en Zuidelijk-Afrika. Over de inhoud van de besprekingen wilde Van Agt geen inlichtingen verstrek ken, evenmin over de vraag of de bewindslieden nog hadden ge sproken over de mogelijke leve ring van Nederlandse fregatten voor de Portugese marine. De besprekingen tussen de Neder landse en de Portugese delegatie hadden gisteren verder uitslui tend betrekking op de toetreding van Portugal tot de EG. Portugal gaf de wens te kennen zo snel mogelijk toe te treden tot de Ge meenschap. Volgens Van Agt be stond er blijkbaar een communi catieprobleem tussen Portugal en de EG. Portugal verwijt Euro pa dat het geen antwoord gaf op de voorstellen die ze in Brussel heeft voorgelegd, terwijl de EG van mening is dat Portugal zich moet uitspreken over de stand punten die door de Gemeen schap werden ingenomen. De Gemeenschap neemt immers geen genoegen met het feit dat Portugal op alle punten een uit zonderingspositie verlangt, met alle begrip voor de moeilijkhe den waarmee Portugal te kam pen heeft. Wel kan worden ge praat over de uitwerking van een aantal zeer concrete punten. De bereidheid van de Gemeenschap om Portugal te aanvaarden als kandidaat-lidstaat berustte in dertijd op politieke overwegin gen, namelijk versteviging van de jonge democratie. Maar op het economische vlak be staan er nog heel wat problemen. De Portugese .economie heeft nauwelijks een concurrerende positie in Europa en de produkti- viteit van de landbouw is zeer laag. Portugal moet de helft van zijn voedselvoorraad importe ren. De negatieve handelsbalans verergert nog door de aanhou dende droogte die Portugal deze winter teistert en direct zware schade heeft toegebracht aan landbouw en veeteelt. Portugal heeft gisteren dan ook ge vraagd om voedselhulp of een verhoging van de afzetmogelijk heden voor de Portugese export- produkten. Volgens minister Van Agt heeft Portugal echter niet gevraagd om een verhoging van eerder toegezegde financiële ondersteuning. De EG-ministcr- raad heeft in oktober '80 Portu gal hulp toegekend ten bedrage van 245 miljoen Europese reke- neenheden, 150 miljoen in beste dingskredieten en 125 miljoen als schenking voor de financie ring van samenwerkingsprojec ten. Dit bedrag lag echter aan zienlijk lager dan wat Portugal aanvankelijk had gevraagd. Als streefdatum voor de toetreding tot de EG wordt door Portugal 1 januari 1983 voorgesteld. Maar binnen de Gemeenschap is er nooit een besluit over een datum gevallen, aldus minister Van Agt. Er zijn belangrijke vertragingen bij de onderhandelingen opge treden, vooral in verband met de landbouw. De EG zit immers zelf in een herstructureringsfase van haar begroting, waarvan de land bouwuitgaven het grootste deel in beslag nemen. Gisteravond werd door de Portu gese premier Pinto Balsemao een diner aangeboden ter ere van beide Nederlandse ministers. Vandaag zetten beide delegaties de besprekingen voort over de algemene politieke situatie en zal de Nederlandse delegatie ont vangen worden door president Eanes. President Reagan heeft tijdens zijn verkiezingscampagne luidruch tig geprotesteerd tegen Carters erkenning van de Chinese Volks republiek en het zogenaamde verraad van de 'trouwe bondge noot Taiwan'. Niettemin is Taiwan een niet gerin ge militaire macht, gesteund door een opmerkelijk economisch po tentieel, die duidelijk op de Ame rikaanse hand is. En binnen het raam van opportunisme dat het Amerikaanse buitenlandse be leid sedert Reagans intrede ken merkt, zet men zulke aanhangers van de kapitalistische profijt- theorieen niet zonder meer aan de kant. Anderzijds hebben de VS de trouw van het welbegrepen eigenbe lang die het grote China demon streert, dringend nodig om de Sowjet-Unie onder druk te hou den. Het afwegen van de conse quenties vormt dan ook de kern van een debat dat zich nu in Was hington gaat ontspinnen. En in die context speelt de Nederland se beslissing om aan Taiwan te gen de wens van de volksverte genwoordiging in duikboten te leveren, een rol van betekeni- Nederland heeft daarbij een voor- Stelling gegeven, waaraan de VS en China zich hebben vastge klampt om elkaar boodschappen door te geven omtrent de prakti sche werkelijkheid van Carters besluit Peking als 'China' te er kennen. ten koste van de relaties met een economisch welvarend eiland-staatje, waarvan de poli tieke betekenis aan de moderne werkelijkheid ontsnapt. Taiwan heeft zich ogenschijnlijk gebogen voor de dwang van de realiteit, maar laat zich de gele genheid niet ontgaan om het zo genaamde vrije Westen voor het blok te zetten. Het heeft een luchtmacht van 400 snel veroude rende F 5 gevechtsvliegtuigen als niet geheel waterdichte paraplu tegen een Chinese luchtmacht, die evenzeer verouderd en ontoe reikend is. De VS hebben met grote belang stelling gadegeslagen hoe de Ne derlandse regering zowel de eie ren als het geld heeft willen bin nenhalen; de VS hebben nauw keurig gadegeslagen wat de Chi nezen vervolgens hebben ge daan: de Nederlandse ambassa deur wegsturen. Het ligt voor de hand dat een Ne derlandse ambassadeur gemak kelijker wordt weggestuurd dan een Amerikaanse, maar het is ook duidelijk dat China de Neder landse ambassadeur heeft weg gezonden om een voorbeeld te stellen. SANTIAGO (DPA'AFP) De politie in de Chileense hoofdstad Santiago de Chili heeft zondagavond tijdens een demonstratie tegen het bewind van generaal Pinochet meerdere mensen, onder wie een Nederlander, aangehouden Dit meldt zowel het Franse persbureau AFP als het Duitse persbureau DPA. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft inmiddels bevestigd dat er zich onder de gearresteerde bui tenlanders een Nederlandse bevindt. Het betreft de 33-jange Roelofje van Bruggen uit Utrecht, zo blijkt uit contacten met de Nederlandse ambassade in Santiago De arrestaties zouden hebben plaatsgehad naar aanleiding van een demonstratie in het kader van de internationale dag van de vrouw De juiste reden voor de arrestaties is nog niet duidelyk. de Nederlandse zou het goed ma ken, aldus de woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13