Timman behoudt kansen op titel Katwijk degradeert Uitwijzing aangevochten Goekoop huldigt DIOK "Albeda koos ten onrechte partij Noordwijk voltrekt vonnis Spaanse generaal voor rechter Overal acties tegen jacht op zeehonden Chateau Grand Monteül978 Koploper Donner wacht zware eindfase LEEUWARDEN (ANP) - Met nog twee ronden te spelen wacht de strijd om de nationale schaaktitel in Leeuwarden een boeiende ontknoping. In de elfde ronde behield Jan-Hein Donner de lei ding door een spectacu laire overwinning op Van der Vliet. Jan Timman bleef op een half punt van de koploper door Kick Langeweg te verslaan. Door de nederlaag is Lan geweg praktisch uitge schakeld voor de titel. In de Friese hoofdstad behaalde Jan-Hein Donner gisteren zün vijfde overwinning in de nationa le titelstgijd. Van der Vliet was zijn slachtoffer in een partij, die de Amsterdamse grootmeester met een prachtige combinatie besloot. Donner is nog ongesla gen in Leeuwarden. Hem wacht overigens een zware eindfase. In de laatste twee ronden vindt hij Ree en Van der Wiel achter het bord als tegenstanders. Jan Timman heeft het op papier eenvoudiger in de slotronden met Stehouwer en Van der Vliet. Om die reden is het zeker niet ondenkbaar dat de Amsterdam mer zijn titel alsnog prolongeert. Na zijn misstappen tegen Kuyf en Van der Sterren heeft Tim man de vorm volledig hervon den. Dat bewees hij gistermid dag in zijn partij tegen Kick Lan geweg. De grootmeester stelde LFC afgelast LEIDEN - De voor vanavond vastgestelde wedstrijd in het ka der van het Zilveren Molentoer- nooi tussen LFC en FC Amster dam gaat in verband met de slechte gesteldheid van het ter rein niet door. Het duel is ver plaatst naar 7 april. Langeweg in het middenspel voor onoplosbare problemen. Na 25 zetten staakte Langeweg zijn nutteloze verzet. Het verlies hield zijn vrijwel definitieve uit schakeling in. Dat kan ook gezegd worden van John van der Wiel. Na een uitste kende toernooi opening, waarbij hij bij de koplopers aanhaakte, stokt het ritme van de Leide- naars enigzins. Door een remise tegen Hans Ree schaarde Van der Wiel zich weliswaar naast Langeweg op de gedeelde derde plaats, hun achterstand van 1,5 punt op Donner is nauwelijks te overbruggen in de resterende twee ronden. De partij tussen Ligterink en Van der Sterren werd uitgesteld we gens ziekte van laatstgenoemde. Het duel zal op de laatste rustdag van het toernooi, morgen ge speeld worden. De resultaten van de twee partijen uit de elfde ronde, die in de eer ste zitting werden afgebroken, zyn: Ree - Van der Wiel %-Vi, Böhm Kuyf Vfe-Vi. De stand na elf ronden is: 1. Donner 8 pnt., 2. Timman 7 Va pnt., 3. Langeweg en Van der Wiel 6 Vz pnt., 5. Ree 6 pnt., De vijfde overwinning van Donner te gen Van der Vliet, kwam als volgt tot stand: Wit: Donner; Zwart: Van der Vliet 1. d2—d4 Pg8—fB, 2. c2-c4 c7-c5. 3. d4—d5 e7-e6, 4. Pbl-c3 e6xd5. 5. c4xd5 d7—d6, 6. Pgl-f3 g7-g6. 7. e2-e4 Lf8-g7, 8. Lfl-e2 O-O, 9. O-O Lc8-g4. 10. Lel-f4 Tf8-e8, 11. Pf3-d2 Lg4xc*2, 12. Ddlxe2 Pf6-h5, 13. Lf4-e3 Pb8-d7, 14. g2-g4 Ph5— f6, 15. h2-h3 h7-h5, 16. g4-g5 Pf6— h7, 17. 12—f4 Pd7-b6, 18. a2-a4 Dd8-d7,19. Kgl—g2 Lg7xc3, 20. b2x- c3 Pb6xa4,21. c3-c4 a7-a6,22. De2— d3 b7-b5, 23. Tfl-bl b5-b4, 24. Tbl-el Pa4-c3, 25. e4-e5 d6xe5. 26. Le3xc5 e5—e4.27. Pd2xe4 Dd7-f5, 28. Pe4—12 Te8xel, 29. Talxel D15xd3, 30. P12xd3 a6-a5, 31. Lc5-d4 Pc3-a2, 32. c4-c5 Ph7-18, 33. c5-c6 Ta8-c8, 34. Pd3-e5 b4-b3, 35. Pe5— d7 Pa2-b4, 36. Tel-e8 Tc8xe8, 37. Pd7-f6 (schaak) Kg8-h8, 38. P16xe8 (schaak) Kh8-g8, 39. c6-c7 zwart geeft het op. Leidens burgemeester Goekoop spreekt DIOK-voorzitter Teun de Reede toe: "Een kampioenschap is mooi, maar kijk verder". "Kampioenen in Leiden hebben we niet elke dag en vandaar dat we jullie hier hebben uitgenodigd", sprak burgervader Goekoop gisteravond tijdens de officiële ontvangst van de rugbyclub DIOK op het stadhuis. Hij bood voorzitter Teun de Reede een tegel met het wapen van Leiden aan en de spelers een stropdas met hetzelfde zegel. De burgemeester hoopte vervolgens in zijn korte en bondige speech dat DIOK en Nederland het voorbeeld zou volgen van de Fransen. "Rugby was tot nu toe een overzeese aangelegenheid. Zorg ervoor dat binnen tien jaar - DIOK viert dit jaar zijn tweede lustrum red. - deze sport ook hier op het hoogste niveau staat. Landskampioen is mooi, maar kijk verder", aldus Leidens eerste man. Die vervolgens linea recta richting raadszaal vertrok, de Leidse spelers de jus d'orange en de sherry latend. NOORDWIJK - Het eerste tiental van Katwijk heeft de laatste stro halm bij Noordwijk in de promo tieklasse van de Leidse Schaak bond niet gegrepen. Ondanks de straf van de competitieleider, een half uur minder bedenktijd wegens het te laat arriveren in Noordwijk, hebben de Katwij- kers wel degelijk kansen gehad. Die kansen werden echter niet benut, zodat Noordwijk na twee zittingen op vijf bordpunten kon komen, hetgeen degradatie voor Katwijk betekende. Het protest van Gijs Haasnoot tegen de straf van de competitieleider zal wel niets opleveren, want het regle ment kent nog een artikel, waar in staat: in onvoorziene gevallen beslist de competitieleider. Een onafhankelijke commissie zal in hoger beroep zich over de zaak buigen. De degradatie is voor het schaken in Katwijk zondenneer een ge voelige slag, want juist in dit sei zoen werden diverse jeugdspe lers ryp voor hun debuut in het een stap verder gekeken: een ve nijnige torenzet en De Jong zat zak 3-3. eerste. Volgend seizoen een klas se lager kan wel eens leiden tot het vertrek van sterke spelers. En dan wordt terugkeer proble matisch. Het half uur minder bedenktijd vormde voor Gijs Haasnoot geen beletsel om na een paard van Joop Turk op de koningsvleugel te hebben vastgezet op de dame vleugel snel toe te tasten: 0-1. Kees Koelewijn kwam door dat half uur in mindering tegen Bin nendijk wel in tijdnood. Een blunder in die fase kostte hem een toren en de partij: 1-1. Ook zijn broer Gert raakte het spoor bijster. Opponent Scher- penisse had pardoes een stuk weggegeven. Eenvoudige winst voor Katwijk derhalve, maar... Gert besloot om ook 'lief te zijn' voor zijn tegenstander en liet zich fraai matzetten: 2-1. Ton Verlinde en Jan Koppenaal be landden in een remiseachtig to reneindspel. En inderdaad zou het punt gedeeld zijn, als Verlin de niet op het onzalige idee was gekomen om de koning van Kop penaal wat al te uitbundig in zijn vesting te verwelkomen: 3-1. Nog net voor de tijdcontrole maak te Katwijk gelijk. Van der Wiel, geen familie van schaakmeester Jphn, kreeg de partij op een pre senteerblaadje: G. de Jong ver zuimde via torenruil eenvoudig remise te forceren. Jan de Jong dacht door simpeltjes een pion te veroveren de laveerpartij tegen Michiel van der Plas in zijn zak te hebben, maar de Katwijker had Drie van de vier hangpartijen wer den in tweede zitting beslist. André de Boer had weinig moei te om Swets te bewijzen, dat zijn raadsheer toch echt beter was: 4- 3. Bizot had maar liefst drie pion nen voor de kwaliteit tegen Wil lem Hendrik Haasnoot. Beiden dachten, dat ze slechter stonden. Toch kwam de verwachte remise pas na niet minder dan vijf maal dezelfde stelling: 4V2-3V2. Maar ten Kuyt had de balans weer in evenwicht kunnen brengen, als hij maar de goede zet had afgege ven. Uit de enveloppe kwam ech ter een remisezet: 5-4. In de resterende te arbitreren partij heeft Jan Bakker een loper voor twee pionnen. Deze beide klei- noodjes schijnen de reddende engeltjes voor Bob Smit te gaan worden, maar voor het team van Katwijk zijn ze te laat komen aanvliegen om de dreigende de gradatie te kunnen afwenden. DINSDAG 10 MAART 1981 Start Tour '83 in Amsterdam? AMSTERDAM - Amsterdam wordt naar alle waarschijnlijk heid de vertrekplaats van de Tour de France in 1983. Volgens de Leidse wielerorganisator Joop Riethoven zal de tourkara vaan met 90% zekerheid in de hoofdstad uit de startblokken zal gaan. In eerste instantie heeft Riethoven geprobeerd om de Tour net als in 1978 naar zijn woonplaats Lei den, of een dorp in de omgeving daarvan, te halen. Later breidde hij de mogelijkheden uit tot Den Haag of Rotterdam. Uiteindelijk bleek het echter Amsterdam te zijn dat de gunstigste faciliteiten voor dit wielerspektakel bood. Voor het benodigde bedrag van 1,4 miljoen heeft Riethoven on dertussen één sponsor gevon den, die bereid is één miljoen gulden op tafel te leggen. De res terende vier ton hoopt hij bin nenkort via andere sponsors ga rant te krijgen. Ook een sponsor die de gehele somma voor zijn re kening wil nemen behoort nog tot de mogelijkheden. Waar er precies in Amsterdam ge start zal worden is nog onduide lijk. De Haarlemmermeer ziet Riethoven als een ideaal trgjekt voor een eventuele ploegentijd rit. De eerste etappe zou via Lei den naar Den Bosch kunnen lo pen, waarna op de tweede dag Sint-Willibrord een mogelijke gegadigde als finishplaats is. Ook denkt Riethoven aan twee halve etappes, hetgeen op zich fi nancieel aantrekkelijker zou zijn, maar waartegen Tour-baas Felix Levitan grote bezwaren heeft. Wielervëdetten naar Leiden LEIDEN De Ronde van Leiden achter dernies wordt dit jaar op 29 april gehouden. Op een par cours rond de Jan van Houtkade, Boisotkade, Witte Singel en de Zoeterwoudse Singel, gaan dan louter wielervedetten van start. Zeker is nu al dat Joop Zoete melk, René Pijnen, Martin Venix en Patrick Sercu van de partij zullen zijn. Zij zullen rijden ach ter o.a. de gangmakers Bruno Walraven, Noppie Koch en Mau rice de Boevere. Met de coureur Johan v.d. Velde is organisator Joop Riethoven nog in onder handeling. De opbrengst van de koers is bestemd voor een goed doel. Maatregel tegen zigeuners voor rechter (Van onze correspondent) AMSTERDAM (GPD) - De Amsterdamse advocaten Schaink en Rosa, die de belangen van de in Almere verblijvende zigeuners be hartigen, hebben een kort geding aangespannen te gen de Staat der Nederlan den. Het geding, dat vol gende week maandag in Zwolle dient, moet voor komen dat de zigeuners worden uitgewezen voor dat de rechter in hoger be roep een uitspraak heeft gedaan over het verstrek ken van een verblijfsver gunning. Gistermiddag kregen de zigeuners op het raadhuis van Almere van landdrost Lammers te horen dat het ministerie van justitie over 42 aanvragen voor de verblijfsver- MADRID (AFP/UPI) - Generaal Jaime Milans del Bosch is giste ren in staat van beschuldiging gesteld wegens vermeende be trokkenheid bij de mislukte staatsgreep van twee weken ge leden. Dit is uit betrouwbare bron in Madrid vernomen. De 65-jarige Del Bosch is een van de vier generaals die zijn aange houden na de gijzeling van de complete volksvertegenwoordi ging door een groep leden van de guardia civil onder aanvoering van luitenant-kolonel Antonio Tejero Molina. Kort na de bezetting van de cortes liet Milans del Bosch, diehcom- mandant was van het district Va lencia, tanks positie kiezen in de straten van de Oostspaanse stad. Als de beschuldiging tegen Del Bosch door de krijgsraad wordt bevestigd, kan hij tot 30 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wor den. Koning Juan Carlos heeft het leger inmiddels om discipline ge vraagd. "Nogmaals moet ik mijn vraag benadrukken om meer dis cipline, een geest van opoffering en eenheid voor het verkrijgen van doeltreffende strijdkrach- ten," aldus de koning in een toe spraak voor .officieren van het generale staf-college van het le ger. gunning afwijzend heeft be schikt. Deze afwijzing houdt in dat zij het land uit moeten. Ook vertelde Lammers dat staatsse cretaris Haars (justitie) daarbij heeft aangetekend dat indien door de betrokkenen een verzoek om herziening wordt ingediend, er geen schorsende werking wordt toegekend. Volgens de Vreemdelingenwet kan iedereen tegen een afwijzende beschikking van het ministerie in beroep. Die procedure kan echter wel anderhalf jaar duren en de staatssecretaris wil niet dat de zi geuners zo lang in Nederland blij ven. Een woordvoerder van het "Mart Smeets anti-semitisch' ROTTERDAM (GPD) - De StichtinghBestrijding Anti semitisme (STIBA) heeft een klacht bij de Raad voor de Journalistiek gedeponeerd tegen Mart Smeets, redacteur van het NOS-programma Studio Sport en medewerker van het dagblad Trouw. In die laatste hoedanigheid heeft Smeets onder de titel Bolwerk, een stuk geschre ven over de basketbalploeg Maccabi Tel Aviv. Het stuk van Mart Smeets is, volgens de STIBA, "beledi gend, discriminerend en dek- lasserend tegenover zowel manager Shimon Misrachi als de club zelf." Naar de me ning van de STIBA zet Smeets aan tot selectieve ver ontwaardiging en haat. De STIBA eist dat de Raad voor de Journalistiek een af keurende en berispende uit spraak doet over het artikel van Mart Smeets. Daarnaast zou in het dagblad Trouw in een opvallend kader een spijtbetuiging en de veront schuldigingen van Smeets opgenomen moeten worden. Mart Smeets reageerde ver baasd op de klacht van de STIBA: "Ik sta perplex! Als ze mijn gang langs de Israëli sche sportvelden de laatste jaren gevolgd hadden, zou den ze wel anders praten". Mart Smeets gebruikt in het ar tikel zinnen als "Maccabi is een bolwerk van joods chau- vimisme, van hoog oplaaien de sentimenten, van vreselijk veel geld, van macht die links en rechts uitgespeeld wordt en ook van politiek". ministerie liet weten dat i middels nog drie afwijzende be schikkingen zijn bijgekomen. Sa men met de elf afwijzingen die een paar weken geleden afkwa men en de 42 afwijzingen van gis teren, komt het totale aantal af wijzende beschikkingen op 56. Over de resterende 50 aanvragen wordt eind deze week door justi tie een beslissing genomen. Advocaat mr. Rosa vertelde dat om herziening van het ministeriële besluit wordt gevraagd en dat te gen de niet-schorsende werking een kort geding aanhangig is ge maakt bij de Zwolse rechtbank. Tegen afwijzende beschikkingen voor verblijfsvergunningen kun je in beroep gaan, vertelt mr. Ro sa. „Als een verblijfsvergunning wordt aangevraaagd op grond van gezinshereniging, mag je van justitie die beroepsprocedure in Nederland afwachten. Wel, de zi geuners vragen een verblijfsver gunning op grond van familiebin ding. En daarom vinden wij dat het niet-toepassen van de schor sende werking niet juist is", aldus mr. Rosa, die eraan toevoegde dat volgens hem justitie binnen drie weken van plan is de zigeuners uit Nederland te laten vertrekke- Landdrost lammers vertelde dat hij de zigeuners voorlopig onge moeid laat totdat er nadere richt lijnen van het ministerie komen. Lammers: „Ik heb dat ook al in januari tegen de zigeuners ge zegd en ik heb het ze vanmiddag weer laten weten, dat ik op aan wijzingen van het bevoegde ge zag moet reageren. Van meet af aan heb ik de zigeuners duidelijk gemaakt dat ze niet op het Mui- derzand kunnen blijven en dat ik uitga van een goedschiks opvol gen vap besluiten die genomen worden door beslissingsbevoeg de instanties. Daar hebben de zi geuners mee ingestemd", aldus Lammers. AMSTERDAM - In veel landen is gisteren geprotesteerd tegen de jaarlijkse jacht op zadelrobben en klapmutszeehonden. In de West- duitse hoofdstad Bonn werd ge demonstreerd voor de ambassa de van Noorwegen, dat een "be langrijk aandeel heeft in de zee- hondenjacht. Vertegenwoordigers van de milieu organisatie Greenpeace vroegen de Noorse vertegenwoordiger de jacht op de klapmutsen te beëin digen en drongen aan op terug trekking van de Noorse zeehon- denvloot uit New Foundland. Voor het ambassadegebouw wer den duizenden ballonnen opgela ten in de vorm van een zeehond, met daaraan kaartjes bevestigd die de vinders naar de minister president van Noorwegen moe ten versturen. Gelijksoortige demonstraties von den plaats in de Deense hoofd stad Kopenhagen. Ook in Noor wegen zelf werd tegen de jacht op zeehonden geprotesteerd. Aan de secretaris-generaal van het Noor se ministerie van buitenlandse zaken werd door actievoerders een petitie aangeboden met het verzoek de zeehonden te sparen. Vertegenwoordigers van het We reld Natuur Fonds en Greenpea- ce-Nederland hebben gisteren mÊmmÊÊKM ETHIOPIË - Een schrijnend beeld van een vluchtelingenkamp in Ethiopië. Stervende vrouwen en kinderen wachten op noodvoeding en medische behandeling door het Wereld Voedselprogramma. (ADVERTENTIE) een gesprek met de Noorse am bassadeur in Den Haag, waarbij tevens tienduizenden handteke ningen tegen de zeehondenjacht zullen worden overhandigd. In het Canadese Charlottetown is inmiddels een Greenpeace-team aangekomen om voorbereidin gen te treffen voor een actie tegen de eerste grote zeehondenjacht op Prince Edward-eiland sinds tien jaar. Bordeaux Supérieur. Nu opdronk. Subtiel. Delicaat! Maar ook waard om nog enkele t jaren te bewarenLTp 'u; Verkrijgbaar bij I ,i. I ^U^^NdJ slijterijen, U wijnhandel. Import en distributie 1 tel. 015-569324* Bank brandt uit nijmegen )anp) - Onbekenden hebben volgens de politie gister ochtend brand gesticht in het pand van de Westland-Utrecht- hypotheekbank aan de Sint An- nastraat in Nijmegen. De bene denverdieping van het pand brandde uit. De bank is de afgelopen weken herhaaldelijk doelwit geweest van aanslagen. Ingegooide rui ten, verf op de muren etc. Dit houdt volgens de Nijmeegse po litie verband met de ontruiming, twee weken geleden, van de ge kraakte panden aan de Pierson- straat. UTRECHT (ANP) - De federatie- raad van de FNV beschuldigt mi nister Albeda van sociale zaken er van, partij te hebben gekozen in het cao-conflict in het haven bedrijf. Hij deed dat door te drei gen met een loonmaatregel als de vervoersbonden er in slagen de twee procent prijscompensatie die de werknemers dit jaar inle- véren te vertalen in meer vrije tijd. De federatieraad, die gisteren bij eenkwam, wijst erop dat Albeda zowel in het parlement als in de stichting van de arbeid te ver staan heeft gegeven dat de nu geldende partiële loonmaatregel in dienst staat van het werkgele- genheidsoverleg. De raad constateert dat Albeda een nieuwe beperking van de onder handelingsvrijheid heeft aange kondigd en wel één die het werk- gelegenheidsoverleg inperkt en de loonkostenontwikkeling als enige maatstaf neemt. De drei ging van Albeda betekent vol gens de FNV een toepassing van' de nu geldende loonmaatregel, die niet wordt gerechtvaardigd door de inhoud van deze maatre gel noch door de indertijd door de minister verstrekte toelich ting. De raad vraagt dan ook aan de Tweede Kamer dringend ervoor te waken dat "door onbezonnen politieke beslissingen een blok kade wordt opgeworpen voor een nog nauwelijks ontloken werkgelegenheidsoverleg". Door voor eigen rechter te spelen bemoeilijkt de minister het op starten van een werkgelegen heidsoverleg, aldus de federatie- raad die voorts meent dat Albeda zonder raadpleging van de volks vertegenwoordiging en onder misleidende omstandigheden ten opzichte van de vakbewe ging een nieuwe en onaanvaard bare inperking van de onderhan delingsvrijheid in petto heeft. Zijn uitspraken doen volgens de FNV tevens vermoeden dat de opstelling van de bewindsman voor alle CAO's zal gelden, on geacht de situatie van de betrok ken ondernemingen. "Dit tast het werkgelegenheidsoverleg in de kern aan".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10