Snoeimes dieper in uitkering Binnenschippers in actie voor vracht EVP wil in progressief kabinet De échte Zware van TV-piraat "Randstad" Staatssecretaris kondigt zes miljard bezuiniging aan Luchtvaartakkoord met Nederlandse Antillen MAANDAG 9 MAART 1981 Oprichting nieuwe christelijke partij een feit PAGINA 7 DRONTEN (GPD) - Nederland heeft er sinds zaterdag een nieu we politieke partij bij: de Evan gelische Volksparty (EVP). Hier mee is de fusie tussen de Evan gelische Progressieve Volkspar tij en de werkgroep Alternatief voor het CDA, voorheen de kriti sche CDA-werkgroep Niet Bij Brood Alleen na lange tijd van voorbereidingen een feit gewor den. De zaterdag in Dronten bijeenge komen leden van de twee groe pen moesten de fusie slechts offi cieel bekrachtigen nadat de par tijen zelf de leden al hadden ge raadpleegd. Voorzitter van de werkgroep en tevens voorlopig voorzitter van de EVP, Weststra- te sr., deelde mee dat het besluit in zijn groep unaniem is geno men. Binnen de EPV is meer ver deeldheid geweest, aldus de vi ce-voorzitter van die partij. Een minderheid binnen de EPV stemde tegen het besluit. Tijdens de stemming van zaterdag was van deze verdeeldheid nauwe lijks iets te merken. Slechts twee van de ongeveer 800 aanwezigen stemdpn tegen. De nieuwe partij stelt zich ten doel „de politieke kaart van Neder land definitief te wijzigen", aldus een van de EVP-kandidaten voor de Tweede Kamer. Door de ze tels die de partij hoopt te halen, kan Nederland aan een „goede" regering geholpen worden. Dat betekent voor de EVP een pro gressief kabinet van PvdA, D'66, PPR en EVP. Mocht er toch een CDA-PvdA-D'66 regering komen dan zal de EVP daarvan geen deel uitmaken. Zij zullen hun steun aan een dergelijk kabinet laten afhangen van het tot stand gekomen regeerakkoord. EPV en NBBA zijn allebei eigen lijk ontstaan uit onvrede met de koers van het CDA. Dat was dui delijk te merken aan de sprekers tijdens het fusiecongres. Zonder uitzondering zetten zij zich ?f te gen de grote christelijke partij. Het CDA is volgens de sprekers „ondemocratisch", „onduide lijk" CDA de christelijke politiek te rug tot de politiek van het haal bare". Verder was er veel kritiek op het kabinet en premier Van Agt. Volgens de voorzitter schuift het kabinet de proble men voor zich uit en liggen die problemen nu „aan de andere kant van het loket". Er was uiteraard ook veel kritiek op het beroep dat het CDA by de Om de pia Raad van State heeft^ aangete- gramma ARP en op de afkorting van de Europese christen-democraten (Europese Volkspartij). Weststra- te sr. wees erop dat het CDA toch wel bang was voor het nu tot stand gekomen alternatief voor het CDA. Anders had „de grote broer toch niet zo'n klein man netje" aangevallen. bovendien ..brengt het Het congres was ook bij elkaar c het verkiezingsprogram defini tief vast te stellen. Na een snelle stemming en een hamerslag van de voorzitter was dit gebeurd. De belangrijkste punten daarin zyn het streven naar een „economie van het genoeg", afstoting van de kernbewapening en daarmee een afwijzing van plaatsing van ge moderniseerde kruisraketten. en te betalen - het pro- nog niet van een prijs kaartje voorzien - wil de EVP een eenmalige loonmatiging van 4 procent doorvoeren. Wel moeten kend tegen de naam EVP. Vol gens het CDA zou dit te veel lij ken op de oude ondertitel van de de minimuminkomens geheel worden ontzien. Daarom moet de loonmatiging lopen van 0 voor de minima tot 10 procent voor de hoge inkomens. De nieuwe party rekent op min stens vijf kamerzetels en tijdens het congres werden de kamer- naast hem vice- kandidaten voorgesteld. De eer ste vijf plaatsen zijn ingeruimd voor leden van het bestuur van de EVP. De lijsttrekker is Rien Weststrate (40 jaar), zoon van de voorzitter van de partij. Hij is oud-bestuurslid van de jongeren- club van de ARP, de Aijos. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet bereidt nieuwe kortingen op de sociale uitkeringen voor. Vol gens staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) zal de sector van de sociale zekerheid nog een fors bedrag moeten inleveren. De bewindsman zei zaterdag voor de radio dat de komende vier jaar een totale bezuiniging van minstens vijf tot zes miljard nodig zal zijn. Staatssecretaris De Graaf werd geïnterviewd in het VARA- programma „In de Rooie Haan". Hy liet weten dat de bezuinigin gen nodig zyn om het sociale ver zekeringsstelsel in het goede spoor te houden. Maar hij voelt er niets voor om in het kader van de bezuinigingen de bestaande kop peling tussen minimumloon en uitkeringen los te laten. Het loslaten van deze, zogenaamde „netto-netto-koppeling" vormt volgens hem wel een van de mo gelijke maatregelen, waarop een ambtelijke werkgroep aan het studeren is. De staatssecretaris acht het echter onwaarschijnlijk dat deze studie verdere gevolgen zal hebben. Ook invoering van het Duitse sociale stelsel, zoals minister Van der Stee (financiën) onlangs propageerde, wees de be windsman van de hand. De Graaf gelooft dat het Duitse stel sel (dat lagere uitkeringen kent) in ons land niet kan worden toe gepast, omdat ons stelsel heel an ders is ingericht. Bezuinigingen moeten dan ook gevonden wor den binnen het systeem. Zo wil De Graaf het verschil tussen ba sisuitkeringen en aanvullende uitkeringen groter maken. Hier voor komen de WW, de WAO en de ambtelijke pensioenregelin gen in aanmerking. Belangrijk vindt de staatssecretaris ook dat de overheid, als grootste werkgever, niet langer de loon ontwikkeling in het particuliere bedrijfsleven volgt. De Graaf ge looft dat al per 1 januari aanstaan de een regeling kan worden door gevoerd waarbij de overheid trendsetter wordt. Het bedrijfsle ven moet dan worden opgeroe pen om de loonontwikkeling bij ambtenaren en semi- overheidspersoneel te volge- WEERRAPPORTEN Amsterdam regen 14 8 7 De Bilt regen 14 9 H Deelen motregen 14 10 8 Eelde motregen 14 8 6 Eindhoven regen 14 11 5 Den Helder motregen 14 6 4 Rotterdam regen 14 9 5 Twente regen 13 10 6 Vlissingen geheel bew. 13 8 5 Zuid Limburg regen 14 11 6 Athene zwaar bew. 6 Barcelona half bew. 16 9 0 Berlijn geheel bew. 13 11 3 Bordeaux half bew. 18 9 0 Brussel motregen 14 11 6 Frankfort regen 13 11 7 Geneve zwaai* bew. 10 5 5 Helsinki ij zei -7 -7 3 Innsbruck regenbui 10 1 0 Klagenfurt half bew. 10 -1 0 Kopenhagen geheel bew. 9 6 2 Lissabon zwaar bew. 12 Locarno half bew. 12 -1 0 Luxemburg regen 12 10 12 Madrid motregen 18 6 02 Malaga onbewolkt 22 8 0 Mallorca onbewolkt 17 5 0 München regen 15 3 Nice zwaar bew. 13 8 0 Oslo geheel bew. -1 -3 4 Parijs regen 16 12 2 Rome zwaar bew. 17 8 0 Split zwaar bew. 16 6 0 Stockholm geheel bew. 4 3 4 Wenen half bew. 13 8 5 Zürich zwaar bew.' 11 8 7 Casa Blanca zwaar bew. 19 10 0 Istanbul mist 3 Las Palmas onbewolkt 23 15 0 Beiroet onbewolkt 19 11 0 Tunis half bew. 17 6 0 CNV-voorzitter Van der Meulen heeft dit voorstel inmiddels van de hand gewezen. Eveneens voor de radio wees hij erop dat een der gelijke ingrijpende verandering alleen doorgevoerd kan worden indien de bonden van overheids personeel „vrij en onverveerd" met de overheid kunnen onder handelen, zoals dat nu bijvoor beeld in de metaalsector gebeur- Ook moet er dan een oplossing wor den gevonden voor de dubbele pet waarmee de overheid de amb tenaren nu benadert. Aan de ene kant treedt de overheid het amb telijke personeel tegemoet als werkgever, maar daarnaast draagt zij politieke verantwoor delijkheid. Ook de positie van het parlement behoort dan ter dis cussie te worden gesteld. Van der Meulen concludeerde hier uit dat de overheid voorlopig trendvolger dient te blijven. „Wij zijn nog lang niet uitgediscus sieerd," aldus de CNV-voorzitter. Hij beschouwde zeker de tijd tot 1 juli veel te kort om een dergelijke ^grijpende maatregel door te SCHIpH0L (GpD) SCHIPHOL - Nederland en de Antillen zijn het - na zeventien jaar - eens gewor den over het luchtverkeer tussen de beide koninkrijksdelen. De Antilliaanse Luchtvaart Maat schappij (ALM) heeft de moge lijkheid een van de zes diensten over te nemen van de KLM. Ver der zal de KLM een studentenre tour invoeren van 1861 gulden met de geldigheid van een jaar. Het oude tarief was 2211 gulde- Staatssecretaris De Graaf wees er in zijn gesprek op dat doorvoe ring van deze maatregel een nieu we ingreep in de lonen zou kun nen voorkomen. Hij voelt er in elk geval niets voor een korting op de prijscompensatie per 1 juli door te voeren. Wel is het moge lijk dat de sociale premies of de premiegrondslagen verhoogd worden. Het moment dat de so- dale fondsen hun lasten nieUan- Ofechoon de overeenkomst in ger kunnen dragen, - 1 hem naby. volgens praktische zin nog moet worden uitgewerkt, is, aldus de plaatsver vangend directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, mr. H. Stans, de vreugde aan Antilliaan se kant zeer groot. Vele jaren lang hebben de Antillianen getracht een aandeel te krijgen in het luchtverkeer met Nederland. Door de starre Nederlandse hou ding konden zij geen voet aan de grond krijgen totdat eind vorig jaar minister Van der Kuyp de KLM het vervoer voor beide An tillen (vanuit Nederland gezien) verbood. ROTTERDAM (ANP)- Een grote meerderheid onder bijna 400 bin nenschippers heeft zich zaterdag in Rotterdam uitgesproken voor het op korte termijn voeren van acties om een aantal zaken in de binnenvaart geregeld te krijgen door de staatssecretaris voor ver keer en waterstaat mevrouw Smit-Kroes. Dat gebeurde op de eerste bijeen komst van het „comité van bin nenschippers", dat een eisenpak ket heeft overgenomen van de Onafhankelijke Nederlandse Schippersvakbond (ONS). De belangrijkste eis is uitbreiding van het systeem van evenredige vrachtverdeling met zand en grind over de schippersbeurs. Het comité is in het leven geroepen om de verdeeldheid in de 'bin- nenvaartwereld' - volgens de staatssecretaris de oorzaak van het uitblijven van veel regelin gen - op te heffen. Daartoe werd zaterdag, ondanks vaak felle woordenwisselingen, een eerste aanzet gegeven. Ook vele schip pers van de federatie van Schip- persbonden - het „blok" dat zich van de belangrijkste eis en van eventuele acties distantieert - zegden het comité steun toe. In het comité zitten vooral leden van ONS/ASV en de gelijk ge stemde toerbeurtvereniging Noord-Zuid. Er zit één lid van de Federatie van de Schippersbon- den in. Bestuursleden van deze Federatie wilden er geen zitting in nemen. Het comité, dat onder leiding staat van schipper B. Besjes, moet door middel van ac ties druk uitoefenen op de staats secretaris. Met name in het ver voer van zand en grind bestaat volgens Besjes een nogal feodaal aandoende afhankelijkheid van de binnenschipper ten opzichte van de handelaar. De nu functionerende regeling op bedrijfstakniveau, waarin hande laren, producenten en de Federa tie van Schippersbonden via een stichting zijn vertegenwoordigd, werkt volgens het comité niet en moet dan ook verdwijnen. De staatssecretaris wil dat echter eerst aangetoond zien. Onafhankelijke binnenschippers organiseerden in 1975 een groot scheepse blokkade van de Ne- ZAANDAM (ANP)- Een uit slaande brand heeft gisteravond een houtloods van honderd bij 25 meter van de koninklijke houthan del William Pont NV aan de Hout havenkade in Zaandam volledig verwoest. Vele tonnen hout zijn daarbij verloren gegaan. De brandweer schat de schade op vele honderdduizenden guldens. Er werd niemand gewond. De poli tie houdt er rekening mee dat het vuur is aangestoken. De brand weer van Zaandam bestreed het vuur, dat werd aangewakkerd door een felle wind, met groot mate rieel Behalve vijf Zaandamse korpsen nam ook het korps van Wormerveer deel aan het bluswerk. Ook een blusboot werd ingezet. In totaal kwamen 120 brandweerlie den in actie. Politiek doet jeugd erg weinig DEN HAAG (GPD) - De jong#- ren van zestien en zeventien jaar hebben „schrikbarend" weinig belangstelling voor de politiek. Dat is de voornaam ste conclusie uit een onder zoek naar politieke belang stelling en gezindheid onder scholieren en werkende jon geren. Het onderzoek werd in opdracht van het blad „Wat nu" gehouden door het bu reau Interview. De resulta ten werden zaterdag door de VARA-radio bekendge maakt. Slechts achttien procent van al le ondervraagde zestien- en zeventien-jarigen blykt zcht in politiek geinteresseerd te zijn. Dit percentage was nog het hoogst onder de jongens: 24 procent. Onder meisjes daalde de belangstelling tot veertien procent. En van alle jongeren is de belangstelling onder scholieren aanzienlijk groter dan onder werkende jongeren: 21 tegen 8 procent. De politieke kleur van de jon geren wijkt tamelijk fors af van de politieke gezindheid onder de kiezers. Vooral links profiteert hiervan. Zo zouden de jongeren vooral stemmen op PvdA (35 pro cent) en D'66 (22 procent), terwijl CDA (16 procent) en WD (12 procent) slechts op weinig steun kunnen reke- Voorts blijkt uit het onderzoek dat werkende jongeren „linkser" zijn dan scholieren. AMSTERDAM (GPD) - Een van Amsterdams bekendste televisie- piraten, Randstad Televisie, is in de nacht van zaterdag op zondag door de Radiocontroledienst van de PTT opgerold. Om kwart over één braken vier politiemannen en een beambte van de opsporings dienst van de PTT de voordeur open van een huis in de Amster damse Spaarndammerstraat en maakten een einde aan de nachtelijke uitzending van de te levisiepiraat. De piraat, een 29- jarige man L., was net bezig met de uitzending vdn de film Slaps- hot. Na een klacht van de kabelexploi tant was de peilwagen van de PTT de hoofdstad in getrokken, met assistentie van de vier po litieagenten van bureau War moesstraat, en al snel had men de piraat gelokaliseerd. De zender, microfoons, een videorecorder, een draagbaar televisietoestel en vijf videobanden werden in be slag genomen. Een politiewoordvoerder van het bureau Warmoesstraat heeft niet zo'n hoge pet op van het oprollen van de piraat: „Zyn spulletjes zijn nu in beslag genomen, maar mis schien zit hü vanavond al weer in de lucht". Volgens woordvoerder Rood van de Radiocontroledienst staat de tv-piraterij nog maar in de kin derschoenen. Er zijn op radio en televisie dagelyks zo'n 20.000 pi raten actief. „Dat is nog maar het begin, het publiek vindt het prachtig", aldus Rood. „Er is ech ter geen sprake van dweilen met de kraan open. Van ons optreden gaat een zeer sterke preventieve werking uit", aldus woordvoer der Rood. De piraat Randstad Televisie, de vroegere Vrye Televisie Amster dam, werd vorige week op grote schaal bekend, toen hij samen met andere piraten in de Rand stad, onder andere in Den Haag, een zelfde programma de ether in stuurde. De piraten zijn allen afhankelijk van het kabelnet. In Amsterdam wordt de zender van de piraat ge richt op de ontvangstantennes van de Kabeltelevisie Amster dam (KTA) op het Okura Hotel, en dan brengt men na de gebrui kelijke televisieprogramma's he' piratenprogramma via de kabel de huiskamers in. Volgens woordvoerder De Voogd van de PTT is het niet de eerste keer dat de KTA klaagde over de piraterij op het kabelnet. „Dit maal was het een duidelijke klacht. Maar ook van de andere keren dat piraten op hun net za ten is aangifte gedaan". Vrouwenactie tegen geweld AMSTERDAM - Meer dan drieduizend vrouwen hebben gisteren op de Internationale Vrouwendag in Amsterdam gedemonstreerd tegen alle vormen van geweld. De de monstratie vertrok vanaf het Sarphatiepark, voerde langs het gebouw van de Amsterdamse sociale academie, de Cicsa, waar Turkse, Griekse en Marokkaanse vrouwen hun eigen manifestatie hielden, en eindigde in Paradiso. Tot vijf uur 's middags werd hier een manifestatie met films, lezingen en muziek gehouden. Op de manifestatie werd onder meer besloten een telegram te sturen naar minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken, waarin hem gevraagd wordt bij de Boliviaanse regering te zorgen voor vrijlating van Julieta Montana, de voorzitster van de Boliviaanse vrouwenbeweging. (ADVERTENTIE) derlandse waterwegen om te voorkomen dat de toenmalige staatssecretaris Van Huiten de evenredige vrachtverdeling af schafte. Met name het toenmali ge kamerlid Smit-Kroes had veel kritiek op de staatssecretaris. Sinds die tijd is er echter volgens Besjes „niets wezenlijks in de binnenvaart veranderd, ondanks de toezeggingen van de nieuwe staatssecretaris Smit-Kroes". De evenredige vrachtverdeling via de schippersbeurzen is ten dode opgeschreven indien ze nu niet uitgebreid wordt, zo meent een grote groepering in de binnen vaart. Het comité denkt bij acties niet in eerste instantie aan sta kingen of een blokkade. Een dringende oplossing lijkt echter nodig, want de spanning in de binnenvaartwereld is de laatste tijd flink opgelopen: enkele we ken geleden vond een tot op he den onopgehelderde schietpartij op binnenschepen bij Maas- bracht (het zand- en grindbol- werk) plaats en de afgelopen week liep de beurs in de Maas- bracht onverwacht flinke klap pen op.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7