Eindsprint van Leiden funest voor Amsterdam Saturnus: één te weinig LSG krijgt in Bussum pak slaag: 9-1 Sleutels terug op niveau Donner: benauwde uurtjes MAANDAG 9 MAART 1981 PAGINA 19 SPORT LEIDEN/In de eredivisie leden de dames van Parker Leiden eervolle nederlaag tegen Delta Lloyd Amsterdam. De Amster damse ploeg stevent recht streeks op het kampioenschap af en waren voor dit gehandicapte Leiden gewoon veel te sterk. Coach Rob De Vries moest het stellen zonder de geblesseerden Mardet van Gennip, Hanneke Vreeburg en Ineke van der La ken. Tot overmaat van ramp kreeg ook Els Vijfvinkel nog een beenblessure. Toch leverde het Leidse team een goede prestatie. Voor de rust had Leiden te veel moeite met de fel le press van de tegenstander. Ook de harde speelwijze van de thuisploeg speelde de Leidse meisjes parten. Het gevolg was een 33-19 ruststand. Later kwam het team wat meer in de wed strijd en bleef het de Amster damse ploeg met hard werken knap volgen. Er werd goed ver dedigd, maar ervaren internatio nals als Hellen Swanenburg en Dulcien Seca waren niet te stop pen. Aan de Leidse zijde werd Marijke Klos met 20 punten top scorer in deze ongelijke wed strijd die met 73-54 eindigde. Trotters- Noordkop 80-95. Trot ters heeft lange tijd de illusie mo gen koesteren dat zij de koploper van de eerste divisie de eerste ne derlaag zou toedienen. Na zes minuten was de stand 19-10. Die voorsprong slonk via 37-32 tot 43-41 bij de rust. Toen Noord- kop bij 63-65 voor het eerst de leiding nam, sloop de nervositeit binnen de ploeg. Bovendien nek te de foutenlast de Leidenaars. Ruyssenaars, Moerer en Pley moesten vroegtijdig met een ma ximum persoonlijke fouten het veld verlaten. Kop was met 19 punten de productiefste speler. Leiderdorp-Midland 91-83. Zon der coach Van Rooyen behaalde Leiderdorp een knappe overwin ning op kampioenskandidaat Midland. In de slotfase bleek Leiderdorp wat sterker en was met name Rob Wallaart niet te stuiten. Snel Reizen-MSV 0-2. Een regle mentaire zege voor de Noord wij kers omdat de koploper Snel Reizen dacht dat de wedstrijd verzet was en dus niet op kwam dagen. WÊÊÊÊÊÊÊiSSKÊÊÊÊÊÊÊÊKÊm Sleutels-aanvoerder Koos van Eek van Eek ontvangt uit handen van districtsbestuurder Henoijer dfe kampioensbeker. AMSTERDAM In de laatste vijf minuten van DL—Amsterdam-Parker Leiden zou weieens de droom van DL Amsterdam-coach Edwin van der Hart, zich plaatsen voor de play offs, vervlogen kunnen zijn. In die fase bleken de door Han Wallaart extra ingelaste trainingen een diepte-investering te zijn. Om de simpele reden dat zijn ploeg over de langste adem beschikte, slaagden de Vijf Meihalbewoners erin een 71-68 ach terstand om te buigen tot een 77-80 overwinning. Lisse-Kinheim 75-68. In de andere eerste klasse rayon trok Lisse de De rolstoelbasketballers opgaande lijn door. Nu werd het Haarlemse Kinheim in een span nende wedstrijd afgetroefd. Bes te man bij Lisse was de grieperi ge John de Bruin met 24 punten. Blitz-Argus 71-66. In de tweede klasse rayon boekte Blitz een verdiende winst op het Haagse Argus. Ook zonder Center Peter de Weys bleken de Voorschote naren te sterk. Ze bleven Argus net voor. de Sleutels zijn dit jaar in hun divi sie kampioen geworden. Zater dag kreeg aanvoerder Koos van Eek uit handen van district af gevaardigde Herwijer de kam pioensbeker. De Sleutels promo veren nu naar de tweede divisie, waar men ook twee jaar terug in uit kwam. Toen was deze afde ling te sterk, maar nu er meer ploegen promoveren zijn de overlevingskansen voor de Lei denaars aanzienlijk gestegen. Door dit verlies en de winst van concurrent BV Amstelveen op Dordrecht zijn de Amsterdamse vooruitzichten op de nacompeti- tie aanzienlijk verduisterd. Ge zien het eigen programma en dat van de voornaamste belagers BV Amstelveen en Donar, kan de af sluiting van de competitie voor hen weieens dramatisch worden. Verliest Amsterdam de laatste ontmoeting tegen (uitgerekend) Amstelveen en blijft Donar in de resterende wedstrijden de baas Foreholte en HVS boeken overwinningen LEIDEN - Met de finish van de zaalhandbalcompetitie in zicht leken de kaarten geschud. Het herenteam van Olga Saturnus kwam tegen de reserves van Hellas evenwel één treffer tekort. De Leidse formatie moest de Hage naars een gelijkspel toestaan (10-10) nadat het met de rust de strijd duidelijk aanvoerde: 6-3. Eén doelpunt meer en Saturnus zou kampioen zijn geweest want con current DWS verloor in eigen Schiedamse hal met 13-15 van Ancora. In de eerste divisie A (dames) ble ven Foreholte en HVS aan de goede kant van de score. De Voorhoutse dames klopten in Purmerend Jonk Cars Vido: 13—11 na een 7—6 achterstand bij rust.- Hun Stompwijkse rivalen, die komende zondag in de slot wedstrijd van de zaalcompetitie in Voorhout op bezoek komen, hielden in een harde confrontatie Volenwijckers van zich af: 9-8 (6-4 bij rust). Olga Saturnus heeft gisteren in de 5 Meihal én de partij tegen Hellas 2 én het kampioenschap in han den gehad. Het viel van het op treden van de Leidse ploeg af te lezen dat er veel op het spel stond. Desondanks konden de, Haagse gasten nauwelijks kan-1 sen scheppen tegen de hechte Leidse defensie. Saturnus kwam echter niet los van Hellas. De Leidse break, onlangs tegen UVG grandioos, de nederlaag ten spijt, is een door elke derde divisionist inmiddels een ge vreesd wapen. Maar gisteren was de scherpte eruit. Toch waren de kansen er. Saturnus miste echter vier strafworpen. En als de overi ge riante mogelijkheden zouden zijn benut, drie vrije schietkan sen vanaf de circel en even zove le breaks, zou het toch nog feest zijn geworden bij de roodwitten. Nu zal aanstaande zondag tegen EHC, in Leidschendam, alles uit de kast moeten worden gehaald. Eén puntje is genoeg.... De Foreholte-dames van coach Wim Geerlings speelden in Pur merend een uiterst wisselvallige wedstrijd. Dan weer sterk spel met een gave balbehandeling, dan weer met veek balverlies en aarzelend verdedigen. Jonk Cars Vido opende stormachtig. Eer het tam van start gegane Fore holte het zich realiseerde, had keepster Carla van der Zalm de bal al vier keer uit het net moe ten vissen. Eenmaal wakker ge schud was het de beurt aan de Voorhoutse ploeg om de kijkers op de goed bezette tribune de handen opeen te doen brengen: 4-3. Maar 'Les Verts' kon niet doordrukken, zakte terug met als resultaat een 7-3 achterstand. Die maande de groen-witten om opnieuw tot daden over te gaan. Furieus aanvallend kwam Fore holte terug tot 7-6 bij rust. Na de hervatting een gelijk op gaande strijd. Met Hannie Bos kamp en Marjan Mens in een hoofdrol trok Foreholte uiteinde lijk verdiend aan het langste eind: 11-13. Ook HVS wisselde hoogte- met dieptepunten af in het duel met het soms ontoelaatbaar hard spe lende Volewijckers. De Amster damse ploeg liet merken best te kunnen handballen, maar vergat zichzelf herhaaldelijk in het sen- sationale, het scoreverloop al leen al toont dat aan, gebeuren. Een sterke start leverde Vole wijckers een 1-3 voorsprong op. Nog geen vijf minuten na de der de Amsterdamse treffer had HVS de stand al weer gelijk ge trokken. Als op dat moment Ma rijke Luyten vanaf zeven meter raak zou hebben geschoten, zou dat de heloning zijn geweest productie verder op te voeren: 6-3. Met de break van Gerda van der Bosch direct na het begin van de tweede helft (6-4 stand) leek de Stompwijkse ploeg op een onbedreigde zege af te steve nen. Maar de twijfel sloop ander maal de gelederen binnen waar door Volewijckers vier minuten voor het einde zelfs aan de lei ding kon komen: 7-8! Als 4e Amsterdamse dames toen niet tweemaal grof in de fout waren gegaan, hadden zij tenminste een punt aan het duel over gehou den. Nu kwamen er, behalve twee uitsluitingen, ook nog eens twee strafworpen en Ank van der Bosch, nota bene met een ge spalkte linkerhand, faalde niet: 9-8. Oase is het vergeten in Gilze te ver dedigen. Vooral het slechtp de fensieve optreden kort na de rust is Helma Stigter cs op verlies ko men te staan. Van 3-3 liep Gilze naar 3-6. De Oud Adese forma tie kwam terug tot 7—8 maar faal de daarop in de break. Helma Stigter en Marjan van der Geest raakten het hout, Lydia van dei Poel deed van afstand tweemaal hetzelfde. Gilze profiteerde van het alles of niets spelletje dat Oa se uiteindelijk speelde met nog twee doelpunten: 10-7. Het col lectief sterke MMO, zonder de aanstaande moeder Lydy Vink had bij UVG, dat het van indivi duele acties en fysiek geweld moet hebben, in Elly van Leeu wen haar match-winnaar. Zij was uiteindelijk niet te stoppen. Vie 10-10 verzorgde zij met haar ze Marijke van der Bosch onder neemt een doelpoging. De hand van de Volewijckers-verdedig- ster hoort niet daar waar die nu de 11-10 eindover FRANK BONTE over Stars, Dordrecht en Punch dan verandert er aan het einde van het seizoen weinig in de ere-divisie. Toch mogen de hoofdstedelingen nog hoop koesteren op deelne ming aan de stryd om de landsti tel. Amsterdam bewees zaterdag andermaal in de rol van David een paar forse tikken te kunnen uitdelen aan Goliath. Dat Leiden niet knock-out ging dankten de Sleutelstadbewoners aan het feit dat iedereen lucht over had voor een 'eindsprint'. Wallaart: „In mijn vakantie zijn de jongens da gelijks twee keer onder handen genomen. Ze hadden allen op een lekker rustig weekje gere kend, maar dat viel dus behoor lijk tegen. Maar je ziet het resul taat. In de laatste minuten had den wij daardoor voldoende kracht over om de wedstrijd tc beslissen". Leiden bewees met die zege tevens mentaal gehard te zijn na de te leurstellende periode, waarin de ploeg lange tijd vertoefde. Bijna het gehele duel heeft de vice-- landskampioen tegen een (welis waar miniem) negatief verschil aangekeken. Waar de volgelin gen van Wallaart eerder in dit sei zoen het geloof in eigen kunnen zouden zijn verloren, bleef Lei den nu de volle veertig minuten strijden. Het mag in dit geval ty perend worden genoemd, dat enige spelers 'knokkend' om bal winst, daarbij in het publiek be landden of op hardhandige wijze in aanraking kwamen met de vloer van de Apollohal. Fraai was het toptreffen dan ook geenszins, maar het Leidse rendement was voldoende. Bovendien zagen de ongeveer tweeduizend toeschou wers een adembenemende ont knoping. Een duidelijk voorbeeld van een speler, die zich puur op inzet staande wist te houden in het strijdgewoel, was Steve Puido- kas. De Amerikaanse center scoorde tegen een schotpercen tage van 22 slechts zes punten. Voor zijn doen bijzonder weinig. Hij had in aanvallend opzicht dan ook weinig waarde voor zijn club. Toch maakte Puidokas zich verdienstelijk door onder het bord van Leiden het werk van topschutter Dave Downey bijna onmogelijk te maken. De pro ductiefste Amsterdammer be nutte slechts één van zijn vier ge nomen schoten en liet uiteinde lijk 17 punten achter zijn naam noteren. Ook Tony Parker leek aanvanke lijk één van zijn mindere wed strijden af te werken. In de eerste helft nam de balgoochelaar tc vaak moeilijke schoten. Zijn Degradatie lijkt onafwendbaar voor Leidenaars LEIDEN - Het schaakhoofdklasse- doek is gisteren voor het Leidse LSG praktisch gevallen. Het be zoek van LSG 1 aan BSG verliep ronduit desastreus: 9-1 verlies. De 3M-ploeg zal nu in de laatste twee rondes van zowel Philidor -Leiden als van VAS moeten winnen om nog kans te hebben de degradatie te ontlopen, op het oog een schier onmogelijke taak. Philidor rolde met 3-7 soepel over MEMO heen en is nu samen met CVI-Utrecht een degelijke middenmoter. Aan de kop maak te Watergraafsmeer opponent Philidor-Leeuwarden een illusie armer: 21/2-7,/2 voor de Amster dammers. Volmac-Rotterdam, dat zelf van VAS won, was de la chende derde, de ploeg gaat nu alleen aan de leiding. Invaller-teamleider Folkert Geerts- ma van LSG liep zaterdags heel wat grijze haren op. Het coach- schap was voor hem een ware kwelling. Deels ongeinspireerd spelend en deels onbegrijpelijk blunderend werden zijn discipe len kansloos aan de kant gezet. De eerste klap viel op de dag voor de wedstrijd. Charles Kuy- pers, één van de steunpilaren van het team, bleek niet van de partij te kunnen zijn. In diens plaats werd in allerijl de op eigen initiatief gepasseerde Hans Wi- chers van stal gehaald. De eerste die een nul gepresen teerd kreeg was topscorer Dirk Sikkel. Optisch kwam de LSG-er nog wel aardig uit de opening, maar toen hij twee zetten abusie velijk verwisselde kon Van der Poel keihard toeslaan. Wichers kwam als goede tweede "over de meet". Weliswaar verliep de ope ning succesvol, maar daarna kon de Leidenaar geen goede zet meer doen. Van der Hauw won dan ook moeiteloos: 2-0. Frans Erwich bemachtigde met actief spel een pluspion. Erwich sloeg een remiseaanbod af, maar deed opponent Van der Lijn prompt een stuk en de dame cadeau: 3-0. Kopman Wim Heemskerk moest tijdens een gecompliceerd mid denspel zijn meerdere in Hans Bouwmeester erkennen: 4-0. Onverstoord ging BSG verder met de puntenrace. Tolenaar kwam er niet aan te pas tegen Van der Philidor maakte Heijden: 5-0. De tijdnoodfase met de 1-0 scor deed vervolgens de rest. Erik Oosterom had reeds op de acht ste zet een pluspion veroverd, maar soupeerde vervolgens zo veel bedenktijd dat hij reeds op de 15e zet in tijdnood bivakkeer de. Opponent Sibbing strafte dit genadeloos af. Invaller Egberts leek met een vrijpion goede per spectieven te hebben, maar ook hij geraakte op een dwaalspoor: 7-0. Het enige tegenpunt kwam van Joan Baart. Baart zette Slis- ser regelmatig aan de kant. al moest de tijdnood wel de beslis sing brengen. Een regelmatige' nul van Tjaco Ossewaarde bete kende 8-1. Leon Konings was een verhaal apart. In een riante positie bemerkte hij dat hij een toren tegen drie pionnen zou moeten geven. Met dit besef ge raakte Konings geheel van de kook. De aangeslagen LSG-er verloor dan ook tijdens de twee de zitting. Dit alles bleek geheel onnodig te zijn, want Konings was op het cruciale moment ver geten dat hij reeds een stuk voor stond en er daarom niets aan de hand was. Toen hy zich deze ge- dachtenkronkel gewaar werd was het al te laat. Einduitslag 9-1. Amsterdam, Rinie Kuyf reeds op zak, heel wat betere tij den door. Even mocht MEMO hoop op een positief resultaat hebben. Joop Piket was in zijn lijfvariant gewonnen uit de ope ning te voorschijn gekomen, maar gaf na 17 zetten ineens een stuk weg. Voor Landsman was het toen een simpele opgave om tot winst te komen: 1-1. De ande re stellingen boden Philidor ech ter uitstekende perspectieven. Menno Okkes was de eerste die tot scoren kwam. Hij veegde de vloer aan met Roemersma. Een slippertje van Van Maaren gaf Ballon de kans te remiseren: l1/*»- 2V5. Ook De Graaft beging een foutje, moest een pion inleveren, maar counterde zich hierna met een kwaliteitsoffer naar eeuwig schaak: 2-3. Lex Jongsma stond in "no-time" gewonnen tegen Kroon. De Amsterdammer ploe terde nog lang voort, maar ver loor wel. Ook voor Ad van de Berg verliep de opening pro bleemloos. Noordhoff kon zich echter alsnog naar remise "schwindelen". De Leidse zege werd door Peter Gelpke veilig gesteld, die een voordeel gedegen naar het volle punt uitbouwde: 2'/z-5'/2. Theo Piket snoepte Bödicker de nodi ge pionnetjes af en won het eind spel moeiteloos. Kort na de tijd- controle was de match al beslist. Hans Kuyf nam met een remise tegen Hölscher genoegen: 3-7. Voorséhoten 1 en Philidor 2 voch ten in de tweede klasse C een verbeten strijd uit, die tenslotte schotpercentage in het eerste be drijf was 22... En omdat Puido kas, net herstelt van een griep, te weinig kracht had om geregeld de aanval te steunen, lijden die missers tot een forse rebound winst van Amsterdam. Later her stelde Parker zich echter onder leiding van Mitchell Plaat op voorbeeldige wijze. Steeds weer vond hij toen een 'lek' in de 2-3 zóne van Amsterdam. Een kroon op zijn werk zette hij in de slotfa se. Nadat Bruinsma via twee sco res de 71-68 achterstand in een 71-74 voorsprong had omgezet, liet Tony Parker met een dunk de droom van Van der Hart wel licht vervluchtigen. Scores en rebounds Leiden: Par ker 24/2 (48%i, M. Plaat 20/1 (50%), Bruinsma 16/6 (73%), Woudstra 14/7 (86%), Puidokan 6/11 (22%) en Kip 0/1. Amsterdam: Smith 20 (44%), Dow ney 17 (25%), Rijks en V.d. Lage maat 12 (63 en 42%), Van Doorn en Schilp 6 (40 en 43%) en Poel stra 4 (100%). HERMAN POOS onbeslist eindigde: 5-5. Philidor kwam eerst op ruime voorprong te staan. Weliswaar verloor inval ler Van Ofwegen vlotjes van Brouwer, maar Jongsma, Smit en Verstegen (in een wilde partij met wederzijdse offers) klopten respectievelijk De Vries, Sluiter en Bongers. Marcel Piket deelde ondertussen het punt met Linde boom. Toen was het de beurt aan Voorschoten om tegen te scoren. Thieme en Bert Hou weling ver sloegen op regelmatige wijze Vriend en Cees Berg. Het werd vervolgens 4V&-3xh dankzij winst van Huizer op Kohlbeck. Both verkeek zich op de kracht van Jeroen Piket: 4,A-4,A. Het duel Wise-Van Loon moest toen de beslissing brengen. Nadat Wise lange ti3d gewonnen had ge staan, vlogen de kansen tijdens de tweede zitting heen en weer. Uiteindelijk bleef er dusdanig weinig materiaal over dat de re mise onvermijdelijk was: 5-5. LSG 2 kon ook in Middelburg niet winnen. De met invallers overla den LSG-reserves verloren met 6-4. Pols, Van der Marei wonnen, remises kwamen er van kopman Brunia, Roel Piket, Otten en Van Schaick. RUUD DOBBELAAR LEEUWARDEN (ANP)- Groot meester Jan Hein Donner heeft zaterdag met succes zijn ongedeelde eerste plaats in de strijd om de Nederland se schaaktitel verdedigd. Toch waren Kick Langeweg en Jan Timman bijna langs- zijgekomen, want de verdedi ging van Donner heeft onder de aanval van Coen Stehou- wer lange tyd gekraakt. Het bleef echter bij 'gekraak', zo dat Stehouwer genoegen moest nemen met remise. Timman is weer terug op het pad der overwinningen. Te gen Paul Boersma bediende hij zich van het Dame-In disch. Beide spelers probeer den elkaar op de damevleu gel te slim af te zijn. Het slot was vermakelijk: terwijl Boersma nog druk bezig was met het veroveren van die da mevleugel, zette Timman de witte koning in zyn 'hempie': 0-1. Gisteren bleven de stukken in Leeuwarden in de begin- stand staan. Die rust hadden Timman en Langeweg wel nodig, want vandaag spelen zy tegen elkaar. Donner zou van dit duel wel eens dank baar kunnen profiteren. Pro fijt had de 'oude vos' zaterdag al van de onverwachte neder laag van John van der Wiel tegen Hans Bohm. Winst had de Leidenaar immers naast Donner gebracht. Met nog drie ronden te spelen is de stand aan kop: 1 Donner 7 punten; 2/3 Langeweg en Timman beiden 6'/j; 4 Van der Wiel 6; 5/6 Ligterink en Ree beiden 5'/i; 7/8 Boersma en Kuyf 5 De winstparty van Timman: Wit: Paul Boersma. Zwart: Jan Tim- 1. d2-d4, Pg8-fB. 2. c2-c4. c7 e6 3. Pbl-ca, Lf8 b4 4. c2-c3. b7-b6. 5. Pgl-c2, Lc8-a6. 6. a2-a3, Lb4xc3 7. Pc2xc3, d7-dS. 8. b2-b3. 0-0 9 Lfl-c2. Pb8-c6. 10 a3-a4. Dd8-d7. 110-0. Tf8-d8. 12 Lcl b2. Pc6-aS. 13 Pc3-b5, c7-c6. 14. Pb5-a3. Dd7- e7. 15. Lb2-c3. Ta8-b8 16 Ddl-c2, d5xc4 17 Pa3xc4. Pa5xc4 18 b3xc4. c6-c5. 19. a4-a5. b6 b5 20. c4xb5, La6xbS 21 Le2xb5.Tb8x- b5 22 Tn-bl.Tb5xbl-f.23 Talx- bl. PfS-dS 24 a5-a6. De7 d6 25 lx:3-a5. Td8-c8 26. Dc2-c4. h7-h6. 27 Tbl-b7. Pd5-c7 28 g2-g3. c5x- d4 29. Dc4xd4. Ddf>xa6 30 Tb7- xe7. Da6xaS 31 Te7xa7. Te8 cl 32 Kgl-g2, DaS -b5 33 Ta7 a8-f Kg8-h7. 34 Ta8 a4. Db5-n 35 Kg2-f3, Dfl-hl-f36. K(3-f4, Dhlxh2. 37. Dd4-e4+. (7-f5 38. De4xe6. Dh2xl2-f 39 Kf4-e5. D12xe3* 40 KcSx(5. Tcl-c5-f Wit geeft het op.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19