Roodenburg zet zegereeks voort UYS: pompen of verzuipen Koploper SJC gaat bij Tonegido mist in: 0-1 Ruime winst Lugdunum LenS met 2-0 verslagen Nieuwe sponsor zaalteam LDWSin modder naar 1-1 MAANDAG 9 MAART 1981 AMSTERDAM - UVS levert dit sei zoen een perfecte imitatie af van een roeiploeg die de slag wel be heerst, maar met een lekkend schip moet varen. Ook in de stor tregen, die de voetballers op het Amsterdamse sportpark Goed Genoeg gisteren teisterde, werk ten de Leidenaars zich compleet uit de naad om de boot boven water te houden. AFC werd lang achtervolgd en incidenteel zelfs bedreigd, maar bij de finish werd _UVS toch weer als verliezer afge- vlagd. Het gevolg van de nieuwe nederlaag (1-0) is dat het nu hele maal "pompen of verzuipen" wordt voor de bedreigde hoofd klasser. En dat "pompen" gaat de ploeg tot nu toe slecht af dit seizoen. Hoe hard er ook wordt gehoosd, de boot loopt steeds weer vol omdat er eenvoudig teveel lekken zijn. UVS mist op teveel plekken de kwaliteit die nodig is om mee te draaien in de top van het ama teurvoetbal, zeker als met een in- grijpend gewijzigd team moet worden aangetreden. Met hard werken kan iets worden gecom penseerd, maar uiteraard lang niet alles. "Stuurman" Désar be- seft het terdege: "Ook al doen ze hun uiterste best, ze slagen er niet in een zwakke tegenstander weg te spelen". In. één zin karakteriseerde de oe- fenmeester daarmee het hele, trieste degradatieduel dat onder erbarmelijke omstandigheden werd gespeeld. Ondanks de we tenschap dat het bijna wel een gevecht tegen de bierkaai moes t worden (behalve de geschorste Van Weerlee, moesten ook doel man Drillenburg, Van der Hei den, Van Elk en Bekooy aan de kant blijven wegens blessures, waardoor, o.a. een beroep moest worden gedaan op oud-verzorger Pouwiel..), liep UVS zich werkelijk helemaal leeg op de overigens goed bespeelbare mat. Hoewel de defensie van AFC be paald matig is zonder libero Hu- sers (wintersport, want bij AFC komt het privé-genoegen nog voor het clubbelang) was het ren dement van al die noeste arbeid nul komma nul. Echt "uitge speelde" kansen werden niet ge creëerd en bij de paar situaties die er dan wel dreigend uitzagen, ontbrak het geluk dat ploegen die dat het meeste nodig hebben altijd ontbreekt. Het kon dan ook niet eens "toeval lig" heten dat Edwin Geluk en Raymond Kick de bal twee keer vóór en'van de doellijn konden wegkoppen op de momenten dat doelman Jansen al was gepas seerd. Het kon om een andere re den ook nauwelijks "toevallig" worden genoemd dat AFC zelf aan vier kansen voldoende had om twee keer te scoren (één tref fer werd afgekeurd wegens bui tenspel, hetgeen alleen was op gemerkt door het arbitrale trio). Dat kwam gewoon omdat inval ler-doelman Groenendijk, over geheveld uit het derde, dus hem viel niets te verwijten, niet ge schikt was voor keeperswerk op dit niveau. Henk Bijlsma profi teerde al in de elfde minuut, na een schitterende dieptepass van middenvelder Kottmann, dank baar van zijn aarzeling en schoot de 1-0 binnen. Het zou tevens de beslissing blijken. ,UVS mocht nog zo hard werken en dë vleugelspelers Hans van Leeuwen en vooral Mario Faber (altijd op dreef tegen verdedigers die er niet genadeloos inknallen, maar dat zijn er tegenwoordig maar weinig) mochten nog zo vaak wegsprinten van hun direc te tegenstanders; het leidde alle maal tot niets. UVS miste de overtuiging en, logisch natuur lijk, de eenheid. De ploeg kwam nooit eens tot een echt lekkere combinatie, waardoor de indivi duele acties op slag hun waarde verloren. In de punt kreeg Fred Sieval dan ook maar éen keer de gelegen heid zijn specialiteit (uithalen) te tonen; verder moest hij het doen met hem "toevallig" toeglippen- de ballen. Hij dwong er Geluk en Jansen weliswaar tot reddingen mee, maar het kan na tuurlijk nooit de bedoeling zijn iemand met zo'n hard schot in zo'n situatie te manoeuvreren. Het typeerde UVS gisteren dat het wel gebeurde, waardoor Sieval zo "vastroestte" in de dekking van Rachman dat hij in de twee de helft naar het middenveld werd teruggehaald om de be weeglijker Aad Neuteboom een kans te geven in de punt van de aanval. Op dat moment had het toch waar lijk niet imponerende AFC het duel allang beslist kunnen heb ben. Een treffer van Jan van Dijk was na 48 minuten echter afge keurd wegens buitenspel en in valler Lambrecht was na een doorbraak getorpedeerd door sluitpost Groenendijk, hetgeen AFC slechts een vrije trap ople verde. Alleen daardoor kon het zwoegende UVS (met Mieremet en Oosterlee in de slotfase voor Sieval en Hans Neuteboom) lang hoop blijven koesteren, maar el ke illusie verdween met de red dende hoofdbeweging van Kick, die de bal na een kopstoot van Aad Neuteboom op de lijn ver werkte. Het wachten is nu op de ploeg die UVS de reddingsboei toewerpt, voor de lekkende boot definitief onder de golven verdwijnt. Bij elke andere club, op het gelijkge stemde AFC na, zou in zo'n situa tie allang intern de storm zijn op gestoken. Zo niet bij UVS. Dat blijft rustig. Voorzitter Piet Kruit kwam na de nieuwe deceptie Desar moed inspreken ("prima gewerkt, ik zou niet weten wat we meer moeten doen om nu eens te winnen") want de trainer weet ook niet meer hoe hij het tij moet keren:"We kunnen niet meer dan ons best doen". Maar zelfs dat bleek gisteren niet voldoende. PAUL DE TOMBE LEIDEN - Tien minuten voor tijd maakte Ronald Jansen tijdens het duel Roodenburg - Lenig en Snel aan alle onzekerheid een einde. De snelle rechterspits van Roodenburg zorgde er met een keihard schot voor dat de kleine 1-0 voorsprong van zijn ploeg tot een geruststelllende 2-0 werd uitgebouwd, een stand waar geen verandering meer in kwam. Door deze 2-0 overwinning blijft de Kooi-club koploper in de tweede klasse. Goed voetbal was gisteren, gezien avontuur, kreeg de bal met enig de slechte weersomstandighe den, doodgewoon onmogelijk. Een sterke wind en een alles doordringende regen bezorgden de 22 spelers een moeilijk mid dagje. Beide ploegen probeèrden er in elk geval het beste van te maken, wat zodoende resulteer de in een open partij voetbal. Zo wel LenS als de spelers van Roo denburg bleven niet als een stel angsthazen voor het eigen doel hangen, maar kozen, daar waar mogelijk, voor de aanval. In de eerste helft was Lenig en Snel met de wind als bondgenoot de N, Sterkere ploeg. De straffe tegen wind speelde Roodenburg in de eerste 45 minuten nogal parten. Nu viel het voor de Leidenaars evenals de Hagenaars niet mee om voor een bepaald speltype te kiezen. Aan de ene kant was het zaak om niet al te veel korte com binaties op te zetten, omdat de grasmat natuurlijk moeilijk te bespelen was, terwijl men ander zijds ook onmogelijk elke aanval door de lucht kon spelen. De wind haalde namelijk negen van de tien keer de juiste richting Uit de goedbedoelde passes. Ondanks het lichte Haagse over wicht voor de rust kwam de Leidse club toch op voorsprong. Rechtsback Willem Ligtvoet werd geconfronteerd met een op dringende LenS-verdediging, die de buitenspelval wilde hante ren.. Ligtvoet ging moedig op geluk mee en sprintte de vrije ruimte in. LenS-goalie Bas van der Lans kwam ver zijn doel uit, maar werd op beheerste wijze omspeeld door Ligtvoet, die de bal in het lege doel tikte: 1-0. De Hagenaars zetten Roodenburg hierna meer onder drük en er ontstonden een paar goede kan sen. Zo had spits Frans Dissel dorp de bal maar voor het ink- nikken na voorbereidend werk van Ton 's-Gravendijk. Dissel- dorp faalde echter jammerlijk door over te koppen. de thee startte Roodenburg sterk. Na twee minuten spelen mikte John van de Wetering, ge heel vrijgekomen, in ideale posi tie de bal met een totaal mislukte lob naast het doel. Even later be diende Van de Wetering met een uitgekookte pass Ronald Jansen op maat die op zijn beurt op doel man Van der Lans strandde. Lenig en Snel poogde wel iets aan de achterstand te doen maar werd-eigenlijk zelden gevaarlijk. Eenmaal moest Roodenburg- keeper Sjaak Nievaart hande lend optreden. Een fraaie knal van Richard van der Hoek werd door Nievaart op prachtige wijze tot corner verwerkt. Middenvel der Cees Verver belandde te recht in het boekje van scheids rechter Niesthoven nadat hij Ton 's-Gravendijk op- onbeheerste 'wijze had neergelegd. Net op het moment dat de onrust enigszins in de Mouter-formatie sloop, luidde een verre uittrap van Nie vaart de beslissende 2-0 in. Rob Brittijn maakte het voorstopper Ruud van der Laan dermate moeilijk, dat de bal doorschoot voor de voeten van Ronald Jan sen. Die raakknalde: 2-0. DINK BINNENDIJK LEIDEN - De 3-0 overwinning op lijstaanvoerder Westlan- dia betekende voor Lugdu- num in zekere zin ook een ne derlaag. Opnieuw brak de Kikkerpolderploeg immers een stukje af van de vorig sei zoen gekweekte 'goodwill'. Toegegeven, de 3-0 zege van Lugdunum op de 'oude ri vaal' staat natuurlijk als een huis. De wijze waarop de nieuwkomer in de eerste klasse twee punten aan het tqtaal toevoegde, geeft de ploeg evenwel allerminst het j recht om in hogere sferen te gaan verkeren. Daarvoor ont brak het bij de meeste spelers aan flair en durf, ingrediën ten die het spel van Lugdu- j num in de vorige voetbaljaar gang juist zo leuk maakten. In het elftal dat gisteren tegen de Westlanders aantrad, spe len nog maar drie voetballers, die voor het het publiek aan trekkelijk zijn: Koos Bekooy, Frans Sjardijn en Daan Kooymans. Aardig was dat juist Bekooy en Sjardijn de Roodenburg-rechtsback Willem Ligtvoet (links) op weg naar het LenS-doel. Een paar seconderi later scoort Ligtvoet op beheerste wijze 1-0. Roodenburg won met 2-0 en bleef koploper in de tweede klasse. doelpunten voor hun reke ning namen, maar jammer was dat de derde 'smaakma kende Kikker', Kooymans, door trainer Ruud de Groot in de mandekking werd ge zet. Op de linksbackpositie komen de kwaliteiten van de ze voetballer namelijk te wei nig tot uiting. Kooymans is geen speler om achter een te genstander aan te hollen. In tegendeel. De Leidenaar ver dient een vrije rol naast spel bepaler Koos Bekooy. Met Bekooy is dan nog eens de naam genoemd van de speler, die Lugdunum (in de 2de helft) naar de zege leidde. De Leidenaar trok zich niets aan van de constant neergutsen de regen en begaf zich op het zéér zware veld voort als een kunstrijder op een gladde ijs- piste. Sjardijn manifesteerde zich weliswaar in mindere mate dan Bekooy, maar hij schuwde de directe duels niet en dat mag een belangrij ke stap op de goede weg wor den genoemd. Het verdedi gende spelletje dat Lugdu num speelde mag die betite ling zeker niet meekrijgen. Naast Jan Verver kreeg op het middenveld ook Hennie de Klerk (dit jaar als jeugd trainer begonnen maar door De Groot teruggehaald in de hoofdmacht) een verdedigen de rol opgelegd. André Pracht kreeg geen opdracht mee, maar aan hem ging het spel grotendeels voorbij. De tweede spits, Rob Cr-ama, hield zich in het eerste part te veel met verdedigen bepiig. ex-ZLC'er eens een goede voorzet afle verde, toonde geen enkele Leidenaar de moed om voor het doel te verschijnen, zodat de bal meestal een prooi was voor de Westlandse ploeg, die de hoge notering op de rang lijst overigens geen moment waarmaakte. Frans Sjardijn was in de 25ste minuut dichtbij een treffer. Ted van Berkel kopte het le der na een corner goed door, maar Sjardijn zag zijn inzet gekeerd door de solide West- landia-goalie Aad van Marre- wijk. In de 37ste minuut opende Lugdunum de score. Op aangeven van Pracht tikte Sjardijn 1-0 in. De formatie van Cees Zoetemelk had al leen via corners (de lange George van Holsteyn) voor wat gevaar weten te zorgen. LEIDEN - Het zaalvoetbalteam van Van Rooyen zal volgend jaar onder een andere naam in de in- ter-regionale competitie uitko men. De sponsoring van de Leid se formatie, die Van Rooyen twee jaar voor zijn rekening heeft genomen, wordt volgend seizoen overgenomen door De Tegelhandel. Van Rooyen speelt woensdagavond een inhaalduel tegen het Haagse FV Snoekie. Het duel begint om 20.00 uur en wordt gespeeld in sporthal Zuid- hage. Voor de Districtsbeker treedt PMI vanavond aan tegen VI. I Na de pauze voerde de Leid se ploeg aanvankelijk druk uit op het doel van de tegen- stander, maar beperkte zich later grotendeels tot counte ren, dat de Leidenaars goed afging. Uitgaande van een ge sloten defensie (het centrale duo De Cler - Van Berkel liet geen. enkele steek vallen) werd het vijandelijke doel be stookt. Pracht en Kooymans meldden zich nu voorin en j Lugdnum reikte, het zware veld in ogenschouw geno- j men, naar een redelijk ni- I veau. Frans Sjardijn bracht dat in de stand tot uitdruk- j king (80ste minuut): de uit- j stekende doelman Wim Era dus bereikte met een uittrap Koos Bekooy, die door Kees Wubbe in het beruchte ge bied werd neergelegd. Sjar dijn benutte de strafschop feilloos: 2-0. Een fraaie treffer van Koos Bekooy (de uitblin ker stuurde Van Marrewijk het bos in) betekende één mi- j nuut voor tijd 3-0. FRED SEGAAR LEIDEN - Onder barre onstandig- heden heeft LDWS tegen Oranje plein een gelijkspel uit het vuur gesleept. Bijna had de thuisploeg zelfs een overwinning behaald, maar drie minuten voor tijd zag Oranjeplein zijn ploeteren be loond en scoorde het de gelijk maker: 1-1 LDWS had in de eerste helft tegen de verhouding in een 1-0 voor sprong genomen. De Hagenaars waren voordurend in de aanval geweest en met name spits Jan Vink kreeg wat doelrijpe kansen. In de dertigste minuut werd Bart van der Weijden aangespeeld in het strafschopgebied en voordat hij kon wegdraaien werd hij van achter door Henk Nieuwenburg neergelegd. John Haastregt knal de de bal van de overigens on zichtbare stip in de touwen. Tot op dat moment was Oranje plein de betere ploeg geweest. Op het zware veld waren de Ha genaars in staat nog wat soepele conbinaties neer te leggen, iets waar LDWS gisteren in het ge heel niet aan toe kwam. Toch gingen de Leidenaars na het openingsdoelpunt wel wat beter voetballen. Bijna werd het zelfs 2-0 toen de Haagse goalie Leo Vis de bal na een simpel afstand schot losliet. Tot zijn geluk bleef het leder op de doellijn in de blubber bleef smeken. Echt aan dringen kon LDWS toch niet daarvoor sloten de linies niet goed aan. En daardoor had Oran jeplein niet al teveel moeite met de geisoleerde spitsen van de Piet Ouwehand in duel met een Oranjeplein-speler. LWDS kwam niet verder dan 1-1. Vlietbewoners. Na de pauze loste LDWS dit probleem 'origineel' op. Er was toen namelijk nog maar één linie: de achterste. Oranjeplein kreeg alle ruimte om aan te vallen en deed dat dan ook de hele tweede helft. LDWS kon zich zegge en schrijven één kans scheppen. Een mooie knal van de verder onzichtbare Ger Nag- tegeller eindigde in de handen van keeper Leo Vis. In de stro mende regen vocht LDWS voor wat het waard was en het pom pen of verzuipen leek vruchten af te werpen. Met wat verse krachten probeerde de ploeg van trainer Bekkering ongeschonden het einde te ha len. Sjaak Matters en Ger Nagte- gegeller werden vervangen door de twee jeugdspelers Wil Aker boom en Thijs van Kleer. Maar tien minuten voor tijd kwamen de Hagenaars toch al dicht bij de gelijkmaker. Een schot op de lat en twee reddingen van Wim Vis ser waren tekenen aan de wand. Vlak voor tijd was het dan einde lijk raak. Van zo'n vijfentwintig meter knalde John de Bruin het leer achter Wim Visser, die dan I toch nog zijn doen. Bijna liep het nog uit op eer scrimmage vc produceerde r kon oor LDWS daarna catastrofe. Uit een or het Leidse doel ïen van de Hage naars een onverwacht lobje, dat buiten bereik van Wim Visser op de lat eindigde. Hierna vond de scheidsrechter het wel genoeg en dirigeerde de doorweekte spe lers naar de warme douches. WILL MOERER LEIDEN - In de derde klas werd het een weekeinde vol verrassin gen. Allereerst ging koploper SJC met 1-0 ten onder bij Tone gido. WSB won van Quick met 1-2 en ook Teylingen behaalde op DSO een zege :l-0. Den Hoorn-LFC kende een opvallend slot; het duel werd gestaakt bij een 1-1 stand. Rijswijk-Hillegom werd afgelast. Tonegido-SJC 1-0. SJC leed zyn eerste nederlaag van dit seizoen. Trainer Duindam had een verde digend concept uitgestippeld en de spelmakers Jos Alders en Maarten Plug vervangen door Jaap Smit en Fokke van der Reijdt, die het meer afbrekende werk plegen te verrichten. Het gevolg was dat SJC niet in zijn normale spel kwam en geen vat op de wedstrijd kon krijgen. Tonegido rook zijn kans en kwam zelfs op een voorsprong toen Doelman Ed Zuidhoek door een lob werd verrast. Na de pauze bracht Duindam Plug en Alders toch weef in het veld. SJC zette aan voor een offensief dat de hele tweede helft zou duren, maar geen vruchten af zou werpen. De Noordwijkse ploeg wilde wel, maar bezat niet de kracht de ver dediging dan Tonegigo uit te spelen. De lange bal op de spit sen was door de harde wind niet mogelijk en echt gevaarlijk werd SJC dan ook nooit. Het bleef dus 1-0. Quick-VVSB 1-2. Een verrassende zege van WSB op het op de tweede plaats staande Quick. WSB had maling aan de Haagse reputatie en ging brutaal in de aanval en veroverde een vel- doverwicht. Albert van der Burg was de eerste die dit overwicht in treffers uitdrukte. Op zijn schui ver was de Haagse goalie kans loos. Even later was het zelfs 0-2 toen Gerry van der Burg een voorzet van Ad van der Togt van zón vijf tien meter ineens op zijn schoen nam. Na de thee kwam er een an der WSB in het veld. Bang voor de Haagse stormlopen was de bluf verdwenen en kroop men in de verdediging. Quick mocht aanvallen en werd steeds sterker. Dulleman ging op keeper Johan van der Berg af die niet anders kon doen dan Dulleman neerleg gen. Dulleman zelf benutte de penalty :l-2. Quick bleef op de gelijkmaker jagen, maar zover liet WSB het niet komen. Teylingen-DSO 1-0. Voor Teylin gen was het figuurlijk een zonnig middagje. In de stromende regen behaalde het een zeer gelukkige overwinning. Deze zege werd vooral behaald door het goede keeperswerk van Henk Hooger- vorst. Teylingen kwam enige ke ren goed weg en produceerde zelf alleen maar een paar af zwaaiers. Ook na rust kon Tey lingen alleen wat counteren. DSO bleef de betere ploeg en Teylingen knokte voor een ge lijkspel. Toch viel het doelpunt aan de andere kant. Henny Zoet stond ineens oog in oog met de keeper en zorgde voor de voor de winst. Den Hoorn-LFC 1-1. In een gelijk- opgaande wedstrijd nam LFC een 0-1 voorsprong. Wally Gallert wist in een scrimmage een gaatje te vinden. Daarna werd de wed strijd een stuk feller hetgeen ge paard ging met wat overtredin gen. Toen Leidenaar Bles Zuma na een te harde charge zijn han den gebruikte werd hij uit het veld gestuurd. Na de pauze kwam Den Hoorn door een indraaiende corner op gelijke hoogte. Keeper Peter van der Berg had geen kijk op de bal. De sfeer bleet onvriendelijk en ook het publiek ging zich er mee bemoeien. Men viel de LFC grensrechter lastig en toen de Leidenaars te hulp kwamen vie len er links en rechts wat klap pen. Ook de Den Hoorn spelers mengden zich in het opstootje en arbiter De Lange zag zich ge noodzaakt de wedstrijd te sta ken. Ger Mühren wil stoppen VOLENDAM (GPD) - Gerrie Mühren zal aan de hand van de uitkomsten van een medisch on derzoek in het Maastrichtse Sint Annadaalziekehuis beslissen of hij een punt zal zetten achter zijn carrière in het betaalde voetbal. De middenvelder (uitgeschakeld met een gebroken teen) vindt dat medisch onderzoek een nood zaak, nu hu voortdurend achter volgd wordt door spierblessures, hetgeen te maken heeft met de zuurgraad van zijn bloed. Ongeacht die uitkomsten zal Müh ren overigens aan het eind van het seizoen» zijn dienstverband bij MW niet continueren. Gerrie Mühren

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15