AZ: kracht lijkt onuitputtelijk Ajax komt niet verder dan wat „hobbelwerk I^j» Roda heeft les geleerd: „zo komt publiek terug Weer vol huis voor Cruijff... r 'in Beenhakker trekt nu richting Zuid Europa Zelfs „angst-tegenstander"Den Haag moeiteloos opgerold MAANDAG 9 MAART 1981 SPORT SPORT SPORT GRANADA - Johan Cruijff blijkt in Spanje nog altijd een grote naam te hebben. Trok hij verleden week tijdens zijn debuut voor Levante een vol stadion, gisteren was dat in Granada (24.000 toeschou wers) eveneens hzt geval. Het meespelen van de "oude meester" voorkwam evenwel niet dat Levante tegen Gra nada met 1-0 verloor en een plaats op de ranglijst, nu der de, duikelde. Ook Johan Neeskens staat vol op in de belangstelling van de Spaanse voetbalsuppor ters. De voormalige vedette van Barcelona wordt begeerd door Real Zaragoza, dat in de onderste regionen van de eer ste divisie verkeert. De club heeft met de huidige werkge ver van Neeskens, New York Cosmos, de onderhandelin gen geopend over een trans fer van de Nederlander. Terwijl de PSV-ers een feestje "bouwen" rond Poortvliet, de maker zich af waar het naar toe moet. SPORT SPORT SPORT EINDHOVEN (GPD) - Een uitslag van 3-1 stond er uiteindelijk na 90 minuten aantrekke lijk voetbal in Eindhoven tussen PSV en Ajax op het scorebord, een resultaat dat wat geflatteerd in het voordeel van de Eindhovenaren uitviel. x het derde doelpunt, vraagt Schrijvers EINDHOVEN - Leo Beenhakker zal aan het einde van dit seizoen Ajax als oefenmeester gaan ver laten. Vorige week heeft Been hakker een gesprek gehad met het Ajax-bestuur, waarin hem te verstaan werd gegeven dat zijn contract niet zou worden ver lengd. Beenhakker: „Het was een kort, maar plezierig gesprek, waarin het mij duidelijk werd dat ik vol gend jaar niet langer op een nieuw contract kan rekenen". Beenhakker is, na Tomislav Ivic, derhalve de tweede in het door voorzitter Harmsen genoemde rijtje van zes oefenmeesters, die in het komend seizoen niet be schikbaar zal zijn voor de Am sterdamse formatie. Beenhakker trekt vandaag richting Zuid-Europa, om daar met een vermoedelijk Spaanse club te gaan praten over een contract. Beenhakker: „En het is zeer wel mogelijk dat deze week al een definitieve beslissing zal vallen". Immers, na de eerste 20 minuten, waarin Paul Postuma PSV op een 1-0-voorsprong had gezet, nam Ajax nadrukkelijk het initiatief over, zonder evenwel dat voort durende offensieve spel met meër dan één treffer (Lerby) te kunnen afronden. Het counter voetbal van de PSV'ers leverde nog wel twee doelpunten op, waardoor Ajax werd geconfron teerd met de eerste nederlaag na de winterstop. De eerste wed strijd ook zonder de tactische ad viezen van Johan Cruijff. Beenhakker: „Tydens het winter kamp in Spanje hebben we, zon der dat Cruijff daarbij aanwezig was, besloten de competitie ver der te gaan met twee spitsen. Maar als je zo apathisch begint aan een wedstrijd dan vraagje om problemen". Omdat voor beide ploegen deze wedstrijd erg belangrijk was met het oog op UEFA-Cupvoetbal volgend seizoen, waren in beide kampen de tactische plannen erg goed en langdurig doorgespro ken. Tot zijn verbijstering moest Beenhakker evenwel constate ren dat niemand van zijn spelers zich ook maar een moment aan die plannen wilde houden. Beenhakker: „Het mag zo langza merhand een duidelijk gegeven zijn dat PSV elke wedstrijd bij zonder voortvarend van start gaat. Wanneer dat eerste half uur echter geen doelpunten oplevert, verliest de ploeg het geloof in ei gen kunnen, waarna de tegen stander in de meeste gevallen erg simpel kan toeslaan. De opdracht bij ons luidde dan ook het eerste half uur de nul vast te houden. Met name op de rechterflank, waar ik Ling helemaal niet heb gezien, werden er beslissende fouten gemaakt, waardoor PSV eenvoudig op inzet op voor sprong kon komen". Die openingstreffer onstond al in de 11e minuut, toen Willy Jans sen (die zou uitgroeien tot de bes te man bij PSV) Lerby voorbij liep en Postuma in stelling kon brengen. Wim Jansen, die zich overigens bij zijn rentree als laat ste man bij Ajax beperkte tot wat DEN HAAG (GPD) - De manier waarop AZ'67 gisteren FC Den Haag vernederde en daarmee tevens afscheid nam van een stukje geschiedenis, mag typerend worden ge noemd voor het angstaanjagende zelfvertrouwen waarop de Alkmaarders dit seizoen bogen. Zelfs het begrip „angstgegner" kan de koploper van de eredivisie geen ontzag meer inboezemen. \Z was er de laatste vijf seizoenen niet meer in geslaagd bij FC Den Haag te winnen, sterker nog, de thuisploeg trok de winst vier maal naar zich toe, terwijl één keer doelpuntloos gelijk werd ge speeld. Gisteren werd het Haagse publiek - ondanks deze voorge schiedenis bestegen slechts 9000 toeschouwers de tribunes - ech ter op een pijnlijke wijze gecon fronteerd met de schijnbaar niet Aanmoediging Quini helpt 'Barca' niet MADRID (ANP/EFE) - Met een op een bandje ingespro ken tekst heeft de één week geleden ontvoerde Spaanse voetballer Enrique Castro "Quini" zijn ploeg Barcelona aangemoedigd voor de wed strijd in Madrid tegen Atleti- co Madrid. "Ik ben in gedach ten bij jullie, ook al kan ik er niet bij zijn", zei Quini, die zich vervolgens tot zijh echt- genotè Mari Nieves richtte. Op een persconferentie ontken de Nicolau Casaus zaterdag avond de geruchten dat Bar celona het gevraagde losgeld van 2.8 miljoen gulden al zou hebben betaald. De club wil eventueel de 100 miljoen peseta's wel betalen, maar dan op basis van gelijk oversteken. Uit angst voor de zeer actieve politie willen de ontvoerders echter eerst het geld, waarna zij in een later stadium Quini zouden vrijla ten. De emoties rond de ontvoering van de Spaanse topscorer (18 goals) hebben de van ouds her traditionele rivaliteit tus sen Madrileense en Catalaan se clubs tijdelijk naar de ach tergrond geschoven. Voor de eerste keer in de Spaanse voetbalgeschiedenis werd Barcelona gisteren in het sta dion van Atletico Madrid door de 70.000 toeschouwers met een minutenlange ovatie verwelkomd. Op de eretribu ne zaten beide burgemees ters broederlijk naast elkaar en tyeef één stoel demonstra tief Onbezet uiteerbetoon aan Quini. De hartelijke ont vangst ten spijt slonken de uitzichten van Barcelona op het landskampioenschap evenwel aanzienlijk. Atletico besliste de topper met 1-0 in zijn voordeel en heeft met nog zeven wedstrijden te spe len vier punten voorsprong op Barcelona en dus een uit stekende kans op de negende landstitl in ht clubbestaan. uit te putten kracht Van AZ en met de onderdanige rol die Den Haag dit seizoen vervult; Zonder problemen denderde de équipe van 'Georg Kessler naar een 4-0- overwinning, maar liet, ondanks de ruime cijfers, wel een ontevre den gevoel achter bij zowel de Haagse als de Alkmaarse toe schouwers. De tijden dat de tribunes bij FC Den Haag volliepen om de plaat selijke betaald voetbal organisa tie aan het werk te zien, behoren tot het verleden. Tegenwoordig komt het gemiddeld aantal toe schouwers bij FC Den Haag van 3000 alleen dan boven dat gemid delde uit, wanneer een „topper" zijn intrede in het Zuiderpark maakt. En zelfs die groep is aan het slinken, wat een logisch ge volg is van het feit dat FC Den Haag thuis nu eenmaal een moei lijk te bespelen tegenstander blijkt te zijn. De club richt zijn spel volkomen naar de tegenstan der en gokt doorgaans op de in middels als negatief gekenmerk te „counter-tactiek": de tegen stander het spel laten maken en slechts bij een oneffendheid in die opzet zelf aanvallen. Veel van de zogenaamde „topwedstrij den" bij FC Den Haag thuis mondden dan ook uit in een re gelrechte afknapper. Zo ook gis teren. Want zelfs de onnavolgbare ploeg die AZ dit seizoen is, kon gisteren niet werkelijk doordrukken, al doet de eindstand anders ver moeden. De Alkmaarders over klasten Den Haag weliswaar op pijnlijke wijze, maar hielden zich op beslissende momenten in. Ge volg: de na tien minuten verkre gen voorsprong (Nygaard) werd in een door de Alkmaarders be paald tempo langzaam maar ze ker uitgebreid. Echter niet tot die cijfers en in dat tempo, waarop het publiek had zitten wachte- De dominante rol, die AZ gisteren vervulde, is dan ook werkelijk geen minuut in gevaar geweest. Met het gebruikelijke 4-4-2 sys teem, met Tol (in de rust vanwege een lichte knieblessure vervan gen door Kist) en Welzl in de spits, werd FC Den Haag ge dwongen in de rol de score zo be perkt mogelijk te houden. In die opzet slaagden de Hagenaars, voornamelijk omdat AZ het bij de stand van 4-0 welletjes von- Simpel was de manier waarop de ploeg naar die stand kon „lopen". De in de tweede helft voor Christ van der Dungen gewisselde Jon ker (Kessler: „Ik wilde hem spa ren voor de komende wedstrij den") zag zijn lage voorzet in de 35e minuut in het doel gewerkt door doelman Dido Havenaar van FC Den Haag: 0-2. Pas drie minuten voor rust liet AZ dan toch nog even datgene zien waar voor de toeschouwers waren ge komen. Het knullige balverlies van Harrie Melis werd op de voor AZ typerende manier afgestraft. Arntz passte op de diepgaande Jonker, die Pier Tol op maat be diende: 0-3. Daar liet de koploper het echter bij. Hoewel FC Den Haag na rust nog wel even probeerde de hegemo nie van AZ te doorbreken door over te schakelen op drie spitsen, bleef het AZ dat de wedstrijd leidde. De gele kaarten voor Ke- loglu, Mansveld (zijn derde) en Van der Meer van AZ zouden doen vermoeden, dat de Haagse ploeg geirriteerd raakte door de automatisch gegroeide hautaine houding van AZ, maar niets was minder waar'. Van enige agressie bij de Hagenaars (Martin van Via- nen: „Daar heb ik de spelers mo menteel ook niet voor") was geen enkele sprake, wel van ontzag voor de tegenstander. AZ beloon de deze houding van Den Haag door de laatste twintig minuten op balbezit te gaan spelen op de helft van de tegenstander De ze pressie leidde uiteindelijk tot de door Kees Kist benutte straf schop nadat Cees Tempelaar van FC Den Haag Jan Peters in het strafschopgebied had gevloer- d. Georg Kessler onderstreepte het feit dat zijn ploeg in wedstrijden als tegen een FC Den Haag niet meer tot het uiterste gaat. Hij: „In dit soort ontmoetingen is er geen dwang meer van de andere partij. Het is dan ook makkelijk te ver klaren waarom sommige spelers (Metgod) zich beperken tot datge ne wat noodzakelijk is in een wedstrijd. Kurt Welzl stuit op Dido Havena tot het uiterste te gaan. springt sierlijk over de sluitpost heen. AZ hoefde dan ook bepaald niet obligate pasjes en op snelheid een keer werd verslagen door Postuma (de daarop volgende overtreding werd bestraft met een gele kaart): „Ik heb ook geen verklaring voor die onzekerheid in dat eerste kwartier. Feit is wel dat PSV scoorde en ons vervol gens rustig kon laten komen, waarbij wij door het uitblijven van een doelpunt steeds meer ri sico's moesten gaan nemen". Niet alleen Ling, maar ook Arnesen (voor wie Bayern-manager Ulli Höness op de tribune zat), Schoe naker en Kieft bleven duidelijk onder hun normale niveau, waar door Ajax het zichzelf erg moei lijk en het PSV erg gemakkelijk maakte, al moest Willy van de Kerkhof in de 33e minuut een in zet van de meest actieve Ajacied, Ophof, van de doellijn halen. Thijs Libregts: „En dan kom je na tuurlijk erg goed weg. Van de an dere kant moet ik echter stellen dat het team in zijn totaliteit erg goed heeft gewerkt en eindelyk eens wat agressiviteit ten toon heeft gespreid. Agressiviteit ont brak tot nu toe in dit team en daardoor ontbrak het ook aan durf en initiatief. Een meevaller» is voorts dat jonge jongens als Janssen en Dijkstra (later vervan gen door dc eerder dit seizoen aan Willem II uitgeleende Lansber gen) goed hebben gespeeld, waardoor je enige compensatie had voor de afwezigheid van Kos ter, Huh, Brandts en van Kraaij- Met name door het ontbreken van wat geroutineerde mensen, was PSV niet in staat de Ajacieden erg vroeg op te vangen, waardoor de Amsterdammers bij voortdu ring konden dreigen. Het bleef bij dreigen alleen. Beenhakker: „Ik heb hier een volkomen tegenstrij dig beeld gezien van wat er de laatste dagen binnen de ploeg heeft geleefd. Vol zelfvertrouwen gingen we hier heen, veel meer dan wat hobbelwerk heb ik nu ook weer niet gezien". Ajax kon bij dat pressievoetbal nauwelijks enige creativiteit ont wikkelen. Hoewel PSV defensief nog altijd erg kwetsbaar is, al thans wanneer er iets meer intel ligentie wordt getoond, slaagde Ajax er slechts eenmaal in te sco ren. Via Lerby. Tevoren hadden de Eindhovenaren bij een uitval van René van de Kerkhof, die ein delijk eens het bijtertje Wegge- laar vr.n zich af had kunnen schudaen, Postuma de bal toege schoven: 2-1. Op dat moment ging Beenhakker tot maatregelen over. In plaats echter dat hij de totaal onzichtba re Kieft en Ling uitwisselde, wer den Weggelaar („Hy was volledig aangeslagen na dat doelpunt en had bovendien last van de knie", aldus Beenhakker) en even later Ziegler naar de kant gehaald. Hamberg en Rijkaard werden in gezet. Aanvallend leverde dat Ajax nauwelijks meer spelinzicht op. De Amsterdammers bleven zich bij voortduring uitzichtloos vastlopen op de afweer van de Eindhovenaren. Dat massaal op dringen moesten ze zelfs nog be kopen met een derde tegentref fer. twee minuten voor tijd ge scoord door Poortvliet, nadat Re né van de Kerkhof Lansbergen diep had aangespeeld. De voor malige Willem Il'er slaagde erin de bal aan de wat houterig aan doende benen te houden en de volkomen vrijstaande Poortvliet de bal in de voeten te schuiven: 3-1. KERKRADE (GPD) - De schrob bering die Piet de Visser zijn kwakkelende spelersgroep na de crash tegen MVV toediende, heeft kennelijk geholpen. Uitge- deukt en met nieuwe lak opge spoten liet Roda JC zich einde lijk weer eens van zijn beste kant zien. De grootste winst was, afge zien van het verdienstelijke 2-2- gelijkspel tegen een ploeg als Feyenoord, de sterk veranderde wedstrijdmentaliteit waarmee de Kerkraadse ploeg zich knap re vancheerde. Een flink pak slaag kan op zijn tijd geen kwaad. Het resultaat: .open doekjes na een beresterke tweede helft en waar dering voor 90 minuten span- ning, amusement en opwinding. Piet de Visser had er stevig het mes in gezet. Hij haalde de halve verdediging overhoop, liet Gre- gor Tsinos en Peter de Wit zak ken en toverde met Degens, libe ro Ehlen, Marijt en Hanssen een nieuw defensiekwartet uit zijn hoge hoed te voorschijn. Of schoon nog niet te voorspellen is of die ingrijpende wijziging de ware remedie voor de lawine te gen doelpunten is, één ding is gisteren duidelijk geworden: De Visser heeft de vonk laten over slaan. Het was allemaal nog niet briljant, niet feilloos, maar er werd geknokt. Doorslaggevend was de ongebrei delde individuele inzet na rust van bijvoorbeeld Marijnissen, Eriksen, Hanssen en De Jong. Dat er op beslissende momenten nog altijd catastrofale fouten worden gemaakt, nam Piet de Visser met een korreltje zout. „Wij missen een paar mooie kan sen. Wij blijven onzeker en heb ben schrik voor tegendoelpun ten. Maar de les is geleerd. De in zet was stukken beter". Roda JC speelde zijn eigen spel. Het blijft natuurlijk jammer dat iemand als John Eriksen het soms laat afweten op een manier waarvan je de haren te berge rij zen. De Deen verzuimde Roda JC op 1-0 te brengen met een loepzuivere pass van Andr Hof man, maar wat hij na rust pres teerde tegen het complete blok van Feyenoord, was grote klasse, een solo langs Nielsen, Troost en Wijnstekers, afgerond met een formidabel doelpunt. Dat was te vens de 2-2-gelijkmaker die bij de Feyenoorders zo hard aan kwam, dat ze de kluts volledig kwijtraakten. Feyenoord, dat het eerste bedrijf afsloot met een 2-1-voorsprong, voetbalde een stuk gemakkelij ker. Meer afspeelmogelijkheden en beter aansluiten leverden ruim voordeel op. Roda JC zocht en schoof zich in die eerste helft suf. Feyenoord-trainer Jezek: „Wij speelden in die fase met vier spitsen, dus op winst. Ik begrijp eigenlijk niet goed, dat we de zaak toen niet hebben afge maakt". Feyenoord bracht het niet verder dan een treffer van Petursson. Nog in dezelfde minuut hielp Nanninga, die een schitterende bal van De Jong verlengde, Roda JC weer langszij. Jezek: „Wij misten dynamiek en hardheid in het uitverdedigen. Natuurlijk zal onze wedstrijd in Sofia een rol hebben gespeeld, maar ik had niet gedacht dat we conditioneel z veel hadden verloren". Toch kwam Feyenoord op 1-2, dank zij Kaczor, al kwam de Duitser verder nauwelijks in het stuk voor. Jezek: „Hij maakt te weinig tempo". Feyenoord profi teerde overigens bij beide doel punten van verkeerde beoorde lingen door Jan Jongbloed. Hij kwam niet op tyd uit zijn doel. Piet de Visser zag dat anders: „De eerste goal was gewoon een stomme dekkingsfout. Ook het doelpunt van Kaczor was voor Jongbloed een moeilijk zaak. Als hij er uitkomt, is hij waarschijn lijk óók een verslagen doelman". Roda JC veerde na de rust op. Geen sprake meer van een supe rieur Feyenoord. Pierre Vermeu len kreeg geen poot aan de grond tegen Leo Degens en Notten ge bruikte een grove overtreding om Hofman uit de wedstrijd te spelen. Roda JC opereerde intussen zo fa natiek. dat Feyenoord zich ten slotte maar beperkte tot de c' i r- ter. Leo Ehlen: „Ik wil helemaai niet zeggen dat ik nu meteen de grote man ben als nieuwe libero, maar we werkten weer met zijn elven. Je zag toch een ander type spel. Als we zo doorgaan met de ze mentaliteit, komt het publiek zeker terug". Dat er geen overwinning uitrolde, was - zoals gezegd deels te wy- ten aan John Eriksen. „Ik sta nu eenmaal op de verkeerde plaats. Ik ben geen linksbuiten, maar ik kan moeilijk iets anders van de trainer, zolang die plaats toe komt aan Nanninga", aldus de Deen. „Maar we mogen niet mopperen We waren het publiek iets schuldig. Ik weet zeker dat we dat nu rechtgetrokken heb ben".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13