Poolse regering: dissidenten "Warrior": pech "Europarlement kan zuiniger" Shimon Peres: vredesplan met haken en ogen i ^esssbsemm "Suriname naar socialisme" Vakbond geeft gedagvaarden bescherming Wisselingen in Chinese Aanhouding was schietpartij regering ISÜ Pi ZATERDAG 7 MAART 1981 PAGINA 9 Majoor Bouterse op persconferentie PARAMARIBO (ANP) - "Het revo lutionaire proces in Suriname zal in de richting gaan van een socia listische maatschappij." Dat zei majoor Bouterse, bevelhebber van het Surinaamse leger, gister middag op een persconferentie in Paramaribo. Bouterse had de persconferentie belegd ter gelegenheid van de vrijlating van de onderofficieren Mijnals.Sitalen Joemandieop 13 augustus van het afgelopen jaar waren gearresteerd. De militai ren waren ervan beschuldigd een "tegencoup" (ook wel bekend als "linkse coup") te hebben willen plegen. "Er zal", zei Bouterse, "zeker een verandering komen in de struc tuur van het bestuur van Surina me", zonder exact aan te geven waar hij op doelde. Bij de pers conferentie waren alleen militai ren aanwezig. Bouterse maakte bekend, dat in het weekeinde van 14 maart op het Eenheidsplein in Paramaribo een massale bijeenkomst zal worden gehouden, waar het volk zal wor den toegesproken om een nieuwe stimulans te geven en vertrou wen in de toekomst van het land te wekken. Bevelhebber Bouterse eindigde de persconferentie met de woorden- :"Leve de Surinaamse revolutie." Kort na de persconferentie kwam de ministerraad in spoedzitting bijeen. Volgens het Surinaamse persagentschap SNA werd de mi nisterraad in spoedzitting bijeen geroepen om de nogal onduidelij ke situatie te bespreken, die in Suriname is ontstaan. Terug naar Engeland FALMOUTH - De Rainbow Warrior, het actieschip van de internationale milieu-or ganisatie Greenpeace, is voor dringende reparaties gister nacht uit de wateren rond de Scilly Isles teruggekeerd naar het Zuidengelse Fal mouth. In het zicht van de steile klip- pem van dit scheepskerkhof dreigde door water en vuil een generator uit te vallen. Door de zware zeegang wa ren de reparaties niet op zee uit te De Rainbow Warrior, een in 1955 gebouwde, voormalige trawler, vertrok maandag nacht uit Amsterdam voor zijn laatste reis vanuit Euro pa. De reparaties in Falmouth zul len mogelijk een of twee da gen duren. Om deze vertra ging in te lopen, zal de Rain bow Warrior mogelijk New Foundland niet meer aan doen voor de acties op de jachtgronden. WARSCHAU (Reuter) - De Poolse onafhankelijke vakbe weging "Solidariteit" heeft de vooraanstaande dissident Adam Michnik onder bescherming geplaatst van een zo genaamde arbeiderswacht. Tot deze maatregel is besloten na de mislukte poging van de Poolse politie hem een dagvaarding te bezorgen om voor een openbare aanklager in Warschau te ver schijnen. Dit hebben functiona rissen van "Solidariteit" in War schau bekendgemaakt. De gerechtelijke actie tegen Mich nik, in de zuidwestelijke stad Wroclaw, volgde na de arrestatie, donderdag, in Warschau van Ja- cek Kuron, de leider van het co mité tot sociale zelfverdediging (KOR). Kuron werd korte tijd la ter vrijgelaten, maar hij moet zich tweemaal per week bij de politie melden. De nationale leiders van "Solidari teit" hebben vandaag irr War schau een spoedbijeenkomst be legd als protest tegen de detentie van Kuron en tegen het in toene mende mate lastigvallen van le den van "Solidariteit". De vakbond heeft al eerder laten weten dat KOR-leden zullen wor den verdedigd. Het KOR speelde een sleutelrol in de stakingen van vorig jaar augustus, die uiteinde lijk leidden tot de oprichting van "Solidariteit". Enkele leden van het KOR fungeren nu als advi seur van de vakbond. ziszak, die de dissidente organi satie "verbond van het onafhan kelijke Polen" (KPN) oprichtten in 1979. Dit verbond bedreef acti viteit tegen de Poolse volksrepu bliek en haar bondgenoten", al dus PAP. Op de aanklachten tegen Moczulski en anderen staat een straf van 1 tot 10 jaar gevangenis. "Solidari teit" heeft de vrijlating van de dis sidenten geëist, hoewel de vak bond zich distantieert van hun politieke ideeën. De Tsjechische regering heeft de zelfstandige boeren in Polen er van beschuldigd 'aan te zetten tot conflicten' en een landbouwbe leid van de Poolse regering te ei sen dat "onproductief' is. In het commentaar in het commu nistische dagblad "Rude Pravo" werd verder beweerd dat het grootste deel van de agrarische productie in Polen nog steeds van de door de staat gerunde agrarische bedrijven komt. 'Anti socialistische krachten pogen hieraan een einde te maken, maar conflicten leveren geen brood op', aldus de krant. Volgens een verklaring van regio nale functionarissen van Solida riteit in Wroclaw weigerde Adam Michnik de dagvaarding te ac cepteren toen hem die gistermor gen werd thuibezorgd. De dissi dente historicus zei dat de dag vaarding, om op maandag in War schau voor de openbare aankla ger te verschijnen, niet geldig Michnik, een prominent figuur in de studentenonrust van 1968 in Polen, zou gisteren studenten toespreken op de universiteit van Wroclaw en hij zou vandaag een bijeenkomst bijwonen op het hoofdkwartier van "Solidariteit" in Warschau. Een rechtbank in Warschau heeft gistermiddag nog eens vier Pool se dissidenten aangeklaagd we gens "pogingen het systeem in Polen omver te werpen". Volgens het Poolse persbureau PAP gaat het om de dissidenten Moczulski, Szeremietiew Stanski en Jand- Britse politieagenten bekijken de zijwand i door meer dan honderd zware kogels van de t'ri het aangehouden smokkelschip "Sea Rover". Het schip werd kustwacht getroffen. Het vervoerde voor miljoenen aan hash. Kapers van vliegtuig doden passagier ISLAMABAD (AFP/DPA/Reuter) - De kapers van het Pakistaanse lijnvliegtuig dat sinds vier dagen op de luchthaven van de Af ghaanse hoofdstad Kaboel staat hebben een van hun gegijzelden neergeschoten en uit het vlieg tuig gegooid. De man is vervol gens aan zijn verwondingen be zweken. De leider van de kapers, Alam Gir, heeft er mee ingestemd het ulti matum tot vandaag te verlengen. Dit heeft radio Kaboel meege deeld. De Pakistaanse regering heeft de Afghaanse regering er van beschuldigd medeplichtig te zijn aan de dood van de gegijzel de. Het slachtoffer, de Pakistaanse di plomaat Tarik Rahim. overleed in een ziekenhuis in Kaboel. Smokkelboot vervoerde drieduizend kilo hash DEN HAAG (GPD) - Een smokkel- poging van ten minste 3000 kg hasj ter waarde van miljoenen guldens met een voormalige zee sleper van Smit Internationale is in de nacht van donderdag op vrijdag met groot geweld tot een einde gebracht in Engeland en Frankrijk. Hierbij zijn door de Britse autoriteiten negen man nen gearresteerd, onder wie zes Nederlanders, terwijl de Franse politie in Calais donderdag al vier Nederlanders had aangehouden in verband met - naar later bleek - dezelfde zaak. Het schip, de vroegere Rode Zee van Smit doch nu als Sea Rover varend onder Panamese vlag, was van Noord-Afrika vrijwel ze ker onderweg naar Calais. De Franse douane was er evenwel van op de hoogte dat het schip een bijzondere lading vervoerde en zette vanaf Boulogne met vier schepen een achtervolging Dat leverde geen aanhouding op doordat de Sea Rover in weerwil van enkele gerichte schoten wist te ontkomen. Wel werden enkele pakketten hasjolie overboord ge zet, wat de Franse douane sterkte in de overtuiging dat de Sea Rover coute que coute aangehou den moest worden. Toen de Sea Rover ontkwam naar de Britse territoriale wateren, werd de Brit se kustwacht op de hoogte ge bracht, die prompt de achtervol ging overnam. De kapitein, de 56-jarige Nederlan der A.O., gaf aan de bevelen tot stoppen geen gehoor. Integen deel, hij liet een groot aantal zak jes hasj overboord zetten - een deel daarvan is inmiddels aange spoeld aan de Franse en Britse kusten. Een aantal kisten hasj aan boord van het schip liet hij in brand steken. Daarop opende de Britse kustwacht met zware mi trailleurs het vuur op de Sea Rover, waarbij het schip grote schade opliep. Pas nadat ten minste honderd zwa re kogels het zware schip hadden doorboord en de kustwacht de Sea Rover had weten klem te va ren, gaf de kapitein het op. Hij liet zich begeleiden naar Newhaven bij Brighton, maar kondigde wel aan „op het hoogste niveau" een klacht te zullen indienen wegens het beschieten van zijn schip in internationale wateren. Intussen waren donderdagmiddag in een restaurant in Calais vier Nederlanders aangehouden, op vermoeden dat zij de komst van de Sea Rover afwachtten. De Franse politie heeft wel de hono rair consul van Nederland, de Fransman G. R. Dumont, tot het viertal toegelaten, maar de identi teit van deze mensen is tot dusver niet in de openbaarheid gekome- Dit viertal bhjft, zo heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Boulogne-sur-Mer verklaard, in elk geval in hechtenis totdat het onderzoek van de politie is afge rond. De andere Nederlandse aangehou denen in Engeland zijn de 27- jarige C. J., de 44-jarige E. D., de 37-jarige B. E., en A. P. Voorts waren een Canadees, een Brit en twee Marokkanen aan boord. PEKING (AP) (AP) - De Chinese vice-premier Geng Biao, een ge wezen militair en diplomaat, is gisteren als de nieuwe Chinese minister van defensie. Zijn be noeming wordt gezien als een be langrijke stap op weg naar de mo dernisering van het Chinese le ger. De Chinese top heeft ook enkele an dere wijzigingen ondergaan. Vier oudere ministers verlieten hun post en werden adviseur, aan de regeringsploeg werd een derde vrouw toegevoegd en de vorming van een nieuwe „staatscommis sie voor gezinsplanning" werd aangekondigd. Vice-premier Kang Shi-En wordt de nieuwe minister voor olieza ken. De benoemingen werden be kend gemaakt door het dagelijks bestuur van het nationale volks congres aan het slot van een tien daagse bijeenkomst. Geng volgt de vorige vice-premier Xoe Xiangqian op vanwege diens slechte gezondheidstoestand. Geng bracht vorig jaar een be zoek aan de Verenigde Staten na dat Washington de verkoop aan China had goedgekeurd van mili tair materieel als radar- installaties, helikopters en com municatieapparatuur. Westerse waarnemers zien in de be noeming van Geng een teken dat het Chinese leger streeft naar mo dernisering en meer internatio nale contacten. Italiaan bindt kat de bel aan: (ADVERTENTIE) BRUSSEL - Nadat Nadat de laatste tijd herhaaldelijk „minischanda- len" in verband met het spilzuch- tige Europese Parlement in de pers zijn gekomen, heeft nu een Europarlementariër zelf besloten de kat de bel aan te binden. De Italiaanse radicaal en leider van een tiental ongebonden afgevaar digden in het Europees parle ment, Marco Panella, wijdde gis teren een hele persconferentie aan een aantal financiële en ande re toestanden in Europa's volks vertegenwoordiging die volgens hem alle perken te buiten gaan- Reden voor de briljante Turijnse advokaat om op dit moment zijn publieke aanklacht te lanceren is de op handen zijnde goedkeuring van een nieuw reglement van or de, waardoor de minderheidsopi nies binnen het parlement nog meer monddood gemaakt zullen worden dan nu al het geval is. Te gengestelde opinies binnen de fracties zullen niet meer recht streeks, maar alleen met de toe stemming van de fractievoorzit ter het woord mogen nemen in parlementaire debatten. Voor minderheden zoals Panella's groep van ongebonden parle mentariërs, die doorgaans een oppositionele koers varen, is de toegestane spreektijd Zo heeft de fractiewoordvoerder minder dan vijf minuten ter be schikking gehad om inzake grote politieke thema's, als de honger in de wereld, kernenergie, werk loosheid enz. het standpunt te verwoorden. Jaknikkerij, blinde onderworpenheid met als bijko mend compensatieverschijnsel geldzucht zijn volgens Panella de drie pijlers waarop het bouw werk van het Europees parle ment berust. En hoewel de finan ciële verspillingen volgens hem minder „schandalig" zijn dan de consequent toegepaste meerder- heidspolitiek geeft hij hiervan niettemin een gedetailleerde be schrijving. Zo wordt jaarlijks 33 miljoen gul den aan huur gespendeerd, in de drie hoofdsteden, Brussel, Straatsburg en Luxemburg, waartussen door het parlement en zijn diensten wordt gepen deld. In de meeste Europese hoofdsteden zijn er ook nog groots opgezette voorlichtings bureaus van het parlement. Hoe wel er dus vergader- en kantoor ruimte te over is wordt herhaal delijk vergaderd in Brusselse lu- xe-botels: kosten 20.000 gulden per vergadering, met inbegrip van de verfrissingen, dat wel. Staal Bankiers blijft* een hogere rente geven v op Spaarbrieven aan toonder en Spaardcposito- rckeningen met een looptijd van 2 jaar. Spaarbrieven zijn ook te verkrijgen door over making op Bankrek.nr. 26.64.57.282 of Giro- rekeningnr. 47 35 01 onder vermelding van de gewenste coupures en looptijd. De Spaarbrieven worden vervolgens aangetekend thuisgestuurd. Vo er informatie: de heren van Osch, i der Hoeven en mej. Voogt. onder voorbehoud van tussentijdse wijzigingen. ÜM 1 Bankiers Vandaag bankieren als vanouds. Lange Houtstraat 8, postbus )27.230lCH Den Haag, tel.070-46 94 H Westoever broeinest na dertien jaar bezetting verpletterend won de rechts-nationalistische partijencombinatie van de huidige Israëlische pre mier Begin in 1977 de par lementsverkiezingen in Israel. De Arbeiderspartij, die in Israël sinds 1948 on afgebroken de dienst had uitgemaakt, werd (met een stemmenverlies van bijna 40 procent) overtui gend naar de oppositie- banken verwezen. Shimon Peres Het waren schandalen en intriges, plus een falende inflatiebestnj- ding, die de Arbeiderspartij in 1977 haar verlies bezorgden. Had den de Israëli's er op gerekend dat Begin wel even orde op zaken zou stellen, dan kwamen zij bedrogen uit. De inflatie ging naar een slordige 135 procent per jaar, en één van de belangrijkste oorzaken van juist het uiteenvallen van Begin s regering was: intrige's en schandalen. Maar liefst zeven ministers traden in de afgelopen vier jaar af. De Iraëli's vertrouwden hun regering hoe langer hoe minder, en dat bleek dan ook uit verkiezings-enquêtes. Die geven de Arbeiders partij al sinds begin vorig jaar weer een forse meerderheid Vrij algemeen wordt er daarom van uit gegaan, dat de lijsttrekker van de Arbeiderspartij, de 58-jarige Shimon Peres, na de (ver vroegde) parlementsverkiezingen in juli de nieuwe Israëlische premier zal worden. Israëls torenhoge inflatie schijnt vooral veroorzaakt te worden door het zeer grote bedrag dat het land elk jaar in zijn defensie stopt. Israël kent een drie-jarige dienstplicht voor jongens, de meisjes gaan er bijna twee jaar het leger in en daarnaast is er nog een reserve-dienstplicht van enkele weken per jaar voor elke volwassene. Deze uitgaven zullen heus niet op slag worden verminderd, wan neer Peres premier zou worden. Begin mag dan naar buiten toe zijn overgekomen als iemand die een zeer rigide uitleg gaf aan het begrip "veiligheid", wat de defensie-uitgaven betreft ver schillen zijn ideëen weinig van die van Peres. Peres was trou wens in Arbeiderspartij-regeringen drie jaar lang minister van defensie. Daarnaast bezette Peres ook diverse andere minister sposten. Vrede Voorlopig hoeft niemand dus al te hoge verwachtingen van de inflatie-bestrijding van een nieuwe Israëlische Arbeiderspartij regering te hebben. Wat echter een belangrijk verschil met de huidige regering-Begin zou kunnen zijn, is de manier waarop Peres tot vrede met Israël's Arabische buren wil komen De "vrede" die Israël op dit moment kent is grotendeels ten koste gegaan van de eigen economie, en de buitenlandse betrekkin gen. Begin zal de geschiedenis ingaan als de Israëlische premier die de vrede met Egypte tekende, maar daarvoor was wel nodig dat de Egyptische president Sadat zich als eerste bereid ver klaarde om de Israëlische volksvertegenwoordiging toe te spre ken. Tijdens de Camp-David besprekingen in de Verenigde Staten kwamen Sadat, Begin en toenmalig president Carter overeen, om aan de door Israel tijdens de Zesdaagse Oorlog van 1967 bezette Gaza-strook (Egyptischj gebied) en de Westelijke Jor- daanoever (Jordaans gebied) zelfstandigheid te geven. De Sinai- woestijn (ook geheel bezet) zou in fasen aan Egypte worden te ruggegeven, een operatie die volgend jaar voltooid zal worden. Zo kwam er vrede met Egypte, maar de zelfstandigheid voor Gaza en de Westelijke Jordaanoever bleef uit. Dat komt enerzijds doordat Begin niet met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO wil praten. Hoe langer Israël echter de bezetting van Gaza en de Westelijke Jordaanoever volhoudt, hoe meer Arabische (Palestijnse) inwoners van die gebieden zich verbonden voelen met de PLO. Dat is mede een reactie op de harde wijze, waarop het Israëlische leger soms regaeert op demonstraties en "orde verstoringen". Anderzijds hield Begin ook vast aan het stelselmatig vestigen van nieuwe nederzettingen, voornamelijk op de Westelijke Jordaan oever, maar ook op de Golan-hoogvlakte (bezet Syrisch gebied). Deze politiek plaatste Begin (en Israel) de afgelopen jaren in een steeds groter isolement. Toch maakte Begin duidelijk, dat die nederzettingen wat hem betreft geen tijdelijk karakter hoefden te dragen. Ook daardoor werd een oplossing voor het probleem weer een stukje verder weg geschoven. Verantwoordelijk Al vèr voor 1977 hebben trouwens ook clubs die verwant zijn met de Israëlische Arbeiderspartij zeer veel vestingingen gesticht in bezet gebied. Ook de Arbeiderspartij draagt daarom een even grote verantwoordelijkheid voorde huidige toestand als Begin s Likoed-blok. Begin's ideeen waren (en zijn) echter uitzichtsloos. Met Peres als premier is er althans een mogelijkheid dat Israel uit zijn isole ment komt. en dat er op basis van de Camp David akkoorden en de door de Verenigde Naties aangenomen resolutie 242 (die van Israel terugtrekking eist uit alle sinds 1967 bezette gebieden) initiatieven worden genomen uit de impasse te komen. Peres heeft in het verleden, en ook weer tijdens een recent bezoek aan Nederland, duidelijk gemaakt dat hij geen Palestijnse staat op de Westelijke Jordaanoever wil. De Gaza-strook wil hij wél autonomie geven. In de Gaza-strook wonen 400.000 Arabieren, op de Westelijke Jordaanoever 750.000. PereS stelt, dat een Pale stijnse staat zowel voor Israel als voor het aangrenzende Jorda nië een enorme bedreiging zal vormen. Voor wat betreft de veiligheid van Israël, gelooft Peres dat een Palestijnse staat ook een Palestijns leger zal willen oprichten Dat lokt weer het gevaar uit van terroristische invallen Boven dien zit Israel dan weer met een vijandig leger op zijn lip. Een leger, dat Israel in minder dan een uur doormidden zou kunnen delen. En dat is precies de situatie, die Israel niet meer wil een van de redenen voor de militaire intocht op de Westor er in 1967. Jordaanse Optie Maar ook Peres .ziet in. dat de huidige situatie niet kan voortduren. Vandaar dat hij de zogenaamde "Jordaanse optie" voois.oi.'. Die houdt in dat Jordanië zich weer moet ontfermen over de Westoever, en liefst (althans in Peres' plan) ook bcstuurs-verant woordelijkheid op zich moet nemen voor de Gaza strook Peres hoopt, dat de Jordaanse koning Hoessein de mogelijkheid van een Palestijnse staat zó onaantrekkelijk zal vinden, dat hij zal willen praten over een dergelijke opzet De problemen blij ven inmiddels talrijk. Een zeer ruime meerderheid van de Israe li's (meer dan 90 procent) denkt er bijvoorbeeld niet over. om Arabisch Jeruzalem (inmiddels geannexeerd) ooit aan Jordanië terug te geven. Onzeker blijft, wat voor druk de Amerikaanse regering op Israel zal uitoefenen. Eén beslissing van belang heeft Rcagan al wel genomen. Saoedi-Arabie krijgt F-15 bommenwerpers van de VS. Israel, dat vreest dat die bommenwerpers ook tegen haar gebruikt kunnen worden, zal haar defensie nu waarschijnlijk willen uitbreiden met nieuwe, verbeterde alarm systemen Voor Peres, als eventueel nieuw premier, betekent du vermoede lijk dat een van de eerste buitenlandse bezoekjes die hij aflegt toch weer aan Washington zal zyn. HENK VEGTER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9