Brokx komt Kamer tegemoet cmnnaa Pleidooi voor "strafheffing" "Albeda moet zijn mond dicht houden" Toch weer overleg in de Rotterdamse haven jarino rekreahe Vergelijkingshuren in grote steden gehandhaafd ZATERDAG 7 MAART 1981 ROTTERDAM (ANP) - De vervoersbonden FNV gaan vandaag weer over leggen met de directie van het containerbedrij f Multi- terminal-Unitcentre. Ook verwachten de bonden dat voor het verstrijken van het ultimatum in de Rot terdamse haven nog ge sprekken met het andere containerbedrij f ECT en met het graanoverslagbe- drijf GEM op gang komen. Dit zei een woordvoerder van de vervoersbonden gisteren na de volgens zijn zeggen "brute in greep" in de onderhandelings vrijheid tussen beide partijen. Minister Albeda van sociale za ken heeft donderdag met een ex tra loonmaatregel gedreigd wan- "Ultimata blijven overeind'' neer de ingeleverde twee procent prijscompensatie gebruikt wordt voor arbeidstijdverkortende maatregelen. Het federatiebestuur van de ver voersbonden heeft gisteren ver gaderd over het optreden van Al beda. Als reactie daarop is beslo ten "door te gaan". "De ultimata zijn gesteld en die blijven over eind", aldus een woordvoerder van de vervoersbonden. Een ad vies voor het wel of niet staken wil het federatiebestuur echter op dit moment niet geven. Tij dens de ledenvergaderingen van zondag wordt een beslissing aan de leden overgelaten. Het federatiebestuur heeft de drei ging van minister Albeda scherp veroordeeld. Volgens het bestuur matigt de minister zich aan om op de stoel van de rechter te gaan zitten. "De enige die kan beoor delen of de vervoersbonden in strijd met de wet handelen is de rechter", aldus het bestuur. De vervoersbonden verwijten de mi nister bovendien dat deze het vin den van oplossingen door overleg bemoeilijkt. Volgens de ver voersbonden ziin ook de werkge vers niet gelukkig met deze "be snoeiing van de onderhande lingsvrijheid". Daarbij houden de bonden rekening met de twij fels van de werkgevers of hun bod voldoende is. De vervoersbonden verbazen zich erover dat uit de parlementaire hoek nog niet gereageerd is op de uitspraak van minister Albeda. Ze verwachten met name van de kant van de PVDA nog wel kri tiek op de doorkruising van Albe da van de tactiek van de bonden. Onderhandelaar G. Zeebregts van de Rotterdamse havenwerkge vers bleek niet voor commentaar bereikbaar. Zijn standpunt is steeds geweest dat de inwilliging van de eis van de vervoersbonden FNV leidt tot een directe verho ging van de loonkosten met twee procent. Hij toonde zich donder dag dan ook tevreden met de. dreigende maatregel van minis ter Albeda. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG - De vergelijkingshu- ren waarmee in de sradsvernieu- wingsgebieden van de grote ste den de huren in de hand gehou den kunnen worden, blijven ge handhaafd. De garantiehuur, die geldt in 33 middelgrote gemeen ten, wordt definitief afgeschaft. Dit heeft minister-president Van Agt gisteren na afloop van de mi nisterraad meegedeeld. Het kabinet komt met deze toezeg ging gedeeltelijk tegemoet aan de wens van de T\veede Kamer, die in meerderheid voor handhaving van beide systemen is. CDA- fractieleider Lubbers heeft in middels met grote tevredenheid gereageerd op de toezegging van de minister-president. Donderdag werd in de Kamer een motie-Duinker (PvdA) aangeno men over deze kwestie. Deze mo tie sprak uit dat het beleid van staatssecretaris Brokx (volks huisvesting) wat betreft de huren in stadsvernieu wings wij ken „niet in het belang van de volks- Mevrouw Vos burgemeester van Utrecht DEN HAAG (ANP) - Mevrouw drs. M. W. M. Vos-van Gortel uit Den Haag is met ingang van 1 april 1981 benoemd tot burgemeester van Utrecht. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft haar benoeming gisteren bekendge maakt. Mevrouw Vos (49) is lid van de WD en is nu nog wethouder van finan ciën en organisatie van Den Haag. In haar nieuwe functie volgt zij H. J. L. Vonhoff op, die in december 1980 werd benoemd tot Commissaris van der Konin gin in de provincie Groningen. Geen telefoon voor krakers DEN HAAG (ANP) - Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) is niet bereid terug te komen op zijn eerder ingenomen standpunt dat aan krakers een telefoonaan sluiting geweigerd moet worden. Zijn beleid is gegrond op de op vatting dat de PTT in strijd met de maatschappelijke zorgvuldig heid zou handelen door hen, die wederrechtelijk in een perceel verblijven, daadwerkelijk be hulpzaam te zijn bij het voortzet ten van dat onrechtmatig verblijf. Dit blijkt uit het schriftelijk ant woord van de minister op vragen van het PSP-kamerlid Van der Spek. Volgens de bewindsman geldt deze opvatting temeer als de eigenaar van het betrokken perceel zich tegen dat onrecht matig verblijf verzet. Uit het antwoord blijkt verder, dat de PTT slechts dan niet tot aan sluiting overgaat als uit feiten of omstandigheden onomstotelijk blijkt dat het pand in kwestie een kraakpand is. Van 25 juli vorig jaar tot eind januari werden in 29 gevallen verzoeken om een te lefoon-aansluiting geweigerd. DEN HAAG (ANP) - De minis terraad heeft ongeveer de helft van het beraad van vrijdag be steed aan een lezing met licht beelden door een aantal hoge N A- VO-militairen. Premier Van Agt omschreef het in zijn wekelijkse persconferentie als "een college over de sterkte en de opbouw van de strijdkrachten van het War- schau-pact". Volgens Van Agt was het geen politiek gesprek, maar "impliciet zat er in het be toog dat we de hand aan de ploeg moeten slaan", zo zei hij. Aanmaning De indiener meende dat zijn motie een bedekte motie van afkeuring was. CDA-woordvoerder Dijk man meende, evenals fractie voorzitter Lubbers, het tegen deel. Volgens hen was het slechts een aanmaning aan de bewinds man op zijn beleid terug te ko men. Na afloop van het debat is er een speciale bijeenkomst ge weest van Dijkman, Lubbers en minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting) om tot een op lossing te komen. Volgens premier Van Agt is de mo tie-Duinker „natuurlijk" geen motie van afkeuring. Dit leidt hij alleen al af uit het feit dat „de mo tie de stem heeft gekregen van fractievoorzitter Lubbers". De motie vroeg alleen aan „de heren van volkshuisvesting zich nader tot de Kamer te wenden". „Wij komen niet terug op het besluit van staatssecretaris Schaeffer (uit het kabinet-Den Uyl) in 1976 om met het systeem op te houden per 1 januari 1981", aldus Van Ag- Het kabinet zal hierbij vasthouden aan de vergelijkingshuren, deel de Van Agt mee, maar de regering blijft wel staan op de afschaffing van de garantiehuren. Hiermee is voor de ministerraad de zaak af gedaan, vindt Van Agt. Het be sluit zal nog per brief aan de Ka mer worden meegedeeld door de betrokken bewindslieden. Pijn eruit Volgens de premier zal de CDA- fractie met deze toezegging wel genoegen nemen. Hij zal hier ge zien de reacties van Lubbers en Dijkman wel gelijk krijgen. Dijk man vindt dat met de tegemoet koming aan de Kamer „de pijn eruit is". „De regering komt nu materieel tegemoet aan de be langrijkste wensen van de Ka mer. Mijn kritiek op het huurbe leid is altijd geïnspireerd geweest door de opmerkingen van de gro te steden, waar het probleem het meest speelt. Er is dan ook nu geen sprake meer van dat het CDA een motie van afkeuring van de oppositie zal steune- Volgens Duinker „zal dit muisje nog een staartje krijgen". „Het is onbegrijpelijk dat de regering de uitdrukkelijke wens van de Ka mer negeert. De grote steden worden wel ontzien, maar de an dere 33 steden staan in de kou. Ik vind dat een hondsbrutale hou ding", aldus Duinker. Hij denkt dat de PvdA zeker naar aanlei ding van de aangekondigde brief aan de Kamerverdere stappen zal SCHIPHOL - Gisteren veerde op Schiphol weer een z.g. gipsvluchtmet aan boord veertien landgenoten, die hun verblijf in wintersportgebieden hebben moeten bekopen met een gebroken arm of been. Voordat de onfortuinlijken in ambulan ces werden afgevoerd, kregen ze een bloemetje en een bemoedi gend woordje van een ANWB- afgevaardig de. Hoogovens vraagt weer verkorting van werktijden IJMUIDEN (GPD) Estel- Hoogovens heeft ingaande 15 maart opnieuw verlenging van de werktijdverkorting aangevraagd. Het gaat weer om zes weken en het betreft ditmaal een 20 procent kortere werkweek voor 4700 van de 21.000 werknemers. In de nog lopende periode ging het om 7000 werknemers met eveneens ge middeld 20 procent. Volgens Hoogovens wijst het lage re getal betrokkenen niet op ver betering van de algemene situatie in de staalindustrie. Dit is het ge volg van een aantal incidentele opdrachten waardoor de bezet tingsgraad van de installaties kan worden opgevoerd. De aanvraag wordt inmiddels besproken met de interne overlegorganen en met de werknemers- en werkgevers organisaties. (ADVERTENTIE) ^ÖÊK NU VOOR Dt r»»S- Bv^ant!1^AE21E- met of zonder vol pension REKREATIE- Texel. Bergen NH, Otlerlo. Voorthuizen. VILLA S Diever, Leek, Roden. Garnwerd en Gieten. 25% korting in voor- en naseizoen voor 60-plussers en WAO-ei Vraag het gratis Vakantie-ideeënboek aan é-éj Buitenlandse investeringen UTRECHT (ANP) - Er zou onder zocht moetsn worden of het mo gelijk is een investeringsheffing op te leggen aan ondernemingen die in het buitenland investeren. Die gedachte opperde vandaag in Utrecht voorzitter Henk van der Schalie van de vakcentrale voor Hoger en middelbaar Personeel (MHP) op een bijeenkomst van de vereniging hoger personeel Bührmann-Tetterode. Hij sprak zelfs van een "strafheffing". Volgens Van der Schalie is de "ui terst onrustbarende ontwikke ling" van investeringen in het buitenland soms een noodzaak voor bedrijven om nog te kunnen concurreren, maar soms ook ver plaatst een bedrijf zijn activitei ten naar het buitenland niet uit noodzaak, maar alleen om meer winst te kunnen maken. "Bedrijfseconomisch mag zoiets volledig verantwoord zijn, so ciaal-economisch valt er wel iets op aan te merken", aldus de MHP-voorzitter. "Wie garandeert ons dat miljoenen guldens aan overheidssteun voor het bedrijfs- Uitkering werkloze jongeren omlaag DEN HAAG (ANP) - De bijstands- uitkeringen van werkloze jonge ren beneden de 25 jaar gaan met ingang van 1 juli omlaag. Dit ge beurt omdat de uitkeringen zul len worden aangepast aan de ver laagde minimum-jeugdlonen. Voor de jongeren die nu al een bijstandsuitkering ontvangen zal het bedrag dat zij uitbetaald krij gen niet omlaaggaan, omdat voor hen een overgangsregeling zal gelden. Premier van Agt heeft dit gisteren na afloop van het kabi netsberaad bekend gemaakt. Van der Schalie zei te geloven dat veel bedrijven investeringspre mies en kredietfaciliteiten van de Nederlandse overheid hebben gebruikt om in het buitenland te investeren. Bedrijven die buiten Nederland investeren moeten daarom voor dergelijke premies en faciliteiten niet meer in aan merking komen zo meende hij. Meer bewaking bij ambassades DEN HAAG (GPD) - Nedrland gaat de ambassades en consulaten van andere landen beter beveiligen. Aanleiding daarvoor is een reeks vernielingen aan de consulaten- generaal van de Verenigde Staten en West-Duitsland in Amster dam. "Zo kan het niet doorgaan", zei mi- nister-president van Agt gisteren op zijn wekelijkse persconferen tie. Hij signaleerde toenemende verontrusting in diplomatieke en consulaire kringen. Ambtenaren van justitie, binnenlandse zaken en buitenlandse zaken gaan stu deren op beteren veiligheids maatregelen. De laatste maanden zijn zes keer vernielingen aangericht aan het Amerikaanse consulaat- generaal. Een paar weken gele den sneuvelden alle ramen bij een demonstratie tegen de VS- steun aan El Salvador. Het consu laat van de Bondsrepubliek in de hoofdstad moest het vorige weck ontgelden bij een demonstratie door tegenstanders van kern energie. CNV: bonden bepalen zelf bestemming matigirtgsgeld UTRECHT - „Albeda „Albeda moet zich buiten de discussie houden. Hij moet geen keus ma ken tussen werkgelegenheids- fonds en investeringsloon. Die keus zal moeten worden ge maakt in de Stichting van de Ar beid. De plaats waar werkne mers- en werkgeversorganisa ties met elkaar spreken. Het werkgelegenheidsfonds is een idee van het CNV. Het investe ringsloon komt vanuit de FNV. Het is dan ook veel verstandiger als de minister zijn mond voor lopig houdt, ook uit psychologi sche overwegingen. Het kan best zijn dat de plannen voor een werkgelegenheidsfonds en het investeringsloon naar elkaar toegroeien. En dat zal wel heel snel blijken". Harm van der Meulen, de voorzitter van het CNV, is de afgelopen da gen nogal gebrand geweest op minister Albeda van sociale za ken, toen deze zich tijdens een ka merdebat liet ontvallen voor de instelling van een investerings loon te zijn. Een aantal maanden geleden kwam het CNV met het plan voor een werkgelegenheids fonds, waarvoor iedereen wat van zijn inkomen zou moeten inleve ren en waarin ook de extra aard gasbaten zouden moeten vloeien. Uit zo'n fonds, dat dan zo'n 4,5 miljard zou bevatten, zou de werkloosheid bestreden moeten worden. Na een bijeenkomst van de Stich ting van de Arbeid werd dit idee van het CNV openlijk gesteund door FNV-voorzitter Wim Kok, doch later kwam vanuit de FNV de idee van het investeringsloon. Het CNV heeft onlangs aange kondigd met een uitgewerkt plan voor een werkgelegenheidsfonds te komen. Harm van der Meulen: „Op 16 maart zullen wij dit plan, wat nu bijna gereed is en wat doorgerekend wordt door het Centraal Plan Bureau, aanbiede- Verschil Wat is nu eigenlijk het verschil tus sen investeringsloon en de plan nen van het CNV om te komen tot een werkgelegenheidsfonds Harm van der Meulen: „Het in vesteringsloon is toegesneden op de individuele ondernemingen en misschien ook op hele be drijfstakken. De essentie van het investeringsloon is, dat een deel van het inkomen van de werkne mers wordt gebruikt om in eigen bedrijf of eigen bedrijfstak inves teringen te doen". De bedoeling van het werkgelegen heidsfonds is, dat daaruit investe ringen worden gedaan in bedrij ven en bedrijfstakken, die econo misch en op het gebied van de werkgelegenheid perspectieven bieden. „Kijk, in het grafisch be drijf bijvoorbeeld, zou je uit de voeten kunnen met investerin gen, die verkrijgbaar zijn via een investeringsloon. Maar wat doe je met bedrijfstakken die ten dode zijn opgeschreven? Daar moetje alleen maar een goede afvloei ingsregeling treffen om de men sen te kunnen laten vertrekken naar bedrijfstakken die nog per spectieven bieden", aldus Van der Meulen. „Het investeringsloon komt alleen uit de zakken van de werkne mers, die leveren een deel van hun inkomen in. Het werkgele genheidsfonds moet worden ge vuld doordat iedereen in ons land een stuk inkomen gaat inleveren. Het heeft dus geen algemeen breed maatschappelijk draag vlak", aldus Van der Meulen. „Waarom zouden alleen werkne mers een stuk van hun inkomen moeten afstaan om investeringen te kunnen doen en anderen, zoals vrije beroepsbeoefenaren, niet? Een opleving van de industriële bedrijvigheid brengt toch een stuk welvaart voor iederee- Flexibel Volgens de gedachten van Van der Meulen moet er een fonds komen dat snel en flexibel kan werken. „Investeringen moeten worden gedaan op die plaatsen, waar dui delijk levenskansen aanwezig zijn", zegt Van der Meulen, die wijst op de zo hoog nodige inves teringen in de bouwnijverheid, waarvoor de overheid geen geld meer beschikbaar heeft. Met nadruk wijst Harm van der Meulen er op. dat werkgelegen heidsfonds dsfonds geen doel op zichzelf is. „Dan streef je je doel voorbij. Er moet snel. voor de mensen duidelijk waarneembaar en in fasen worden gewerkt", meent hij. Volgens dc plannen van het CNV zou men al voordat het fonds tot stand is gekomen, moeten beginnen met het opzet ten van plannen, bijvoorbeeld in de bouw. „Als dat gebeurd is, moet het geld er komen. Dan zien de mensen wat er gaat gebeuren en waar hun geld voor wordt ge bruikt". Risicodragend Volgens Van der Meulen moet het ook duidelijk zijn dat de werkne mers hiermee risico nemen. „Het kan best gebeuren dat er 500 mil joen verkeerd wordt geinves- teerd. Maar daarom heet het dan ook risicodragend kapitaal". Het werkgelegenheidsfonds moet volgens de CNV-voorzitter niet werken als de ministeries van so ciale zaken en van economische zaken. „Dat duurt allemaal veel te lang. Alles moet veel sneller en overzichtelijker gebeuren. Als een bedrijf voor het doen van een juiste investering jarenlang moet wachten op het ambtelijk appa raat, is het kapot voordat er wat gebeurt". Het moet volgens Van der Meulen mogelijk zijn nog dit jaar met de uitvoering van werkelijke plan nen in de bouw te komen. Dan zou in het fasenplan van het CNV per 1 januari bijvoorbeeld een heffing op de prijscompensatie kunnen geschieden. „Eerst plan nen op tafel leggen en dan geld op tafel, want het fonds moet geen stuwmeer worden. Anders ga je eerst geld aan de mensen vragen, voordat je ze kunt gaan vertellen waarvoor het gebruikt gaat wor den", zegt Harm van der Meulen, die zegt ontzettend blij te zijn, dat het plan door alle leden van het CNV wordt gedragen. Uitlokken Volgens de plannen van het CNV moeten de sociale partners in de Stichting van de Arbeid, des noods ondersteund met een wet geving van de overheid, bekijken hoe een deel van het inkomen van niet-werknemers, zoals vrije- beroepsbeoefenaren kan wor den geïnd. Het werkgelegen heidsfonds moet in de ogen van het CNV een overkoepelend, slagvaardig bestuur krijgen, dat de uitvoering overlaat aan des kundigen. „De initiatieven moe ten komen uit de ondernemingen en de bedrijfstakken Die plan nen voor investeringen moeten door de deskundigen worden be keken en zij zijn het die snel moe ten handelen", meent Van der Meulen, die zegt dat het juist mo gelijk is via zo'n werkgelegen heidsfonds investeringen uit te lokken. Het is volgens Van der Meulen in ieder geval voor de leden van het CNV al heel duidelijk dat ze wat van hun inkomen moeten de in zakkende industrie en daarmee de werkgelegenheid te kunnen oppeppen. „Het fonds moet in ie der geval niet worden gevuld via een verhoging van de belastin gen. Dan zien de mensen hele maal niet meer wat er met het geld gebeurt". Volgens Van der Meulen is de overheid al jaren be zig om belastinggeld te gebrui ken voor het stimuleren van in vesteringen. „maar iedereen ziet duidelijk, dat het niet lukt. De mensen geloven niet meer in dat logge overheidsapparaat". Van der Meulen is niet bang, dat er een gevecht ontstaat over de vraag, wie de bestuurlijke verant woordelijkheid voor dit werkge legenheidsfonds moet krijgen. Het moet volgens hem zo ruim mogelijk worden samengesteld. „Het is toch een maatschappelij ke noodzaak dat er iets gebeurt? Iedere burger moet er bij betrok ken worden. Er moet nu slagvaar dig worden gehandeld. Laten we eerst maar met plannen voor in vesteringen op tafel komen, dan komt het fonds er wel en dan zal er achteraf verantwoording afge legd moeten worden". (ADVERTENTIE) U 8 t/m 12 maart 1981 dagelijks van 9-18 uur zondag 8/3 van 10-18 uur Beatrixgebouw, Jaarbeurs, Utrecht

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7