Wij kiezen voor de verdrukten KERKDIENSTEN Dominee vecht voor z'n ambt Landelijke Bisschoppelijke Vastenactie: Toen de landelijke Bisschoppelijke Vastenactie (BVA) geld gaf aan een project in Viet nam, kreeg ze onmiddellijk het verwijt te horen: jullie steunen communistische activi teiten. Het was voor pastoor-deken dr. Gelissen in Gennep een van de argumenten om een frontale aanval op de landelijke vastenactie te openen, de rooms-katholieken zelfs op te roepen tot een boycot daarvan en de Limburgse vastenactie van bisschop Gijsen als de enige onvervalst-katholieke te propageren. Ad van Veldhoven van het bureau van de Bisschoppelijke Vasten actie in Zeist doet in het blad van het bisdom Rotterdam (bisschop Simonis) nog eens uit de doeken wat de landelijke actie nu eigen lijk beoogt. Het verwijt van steun aan het communisme maakt op hem geen indruk. Men vergeet, dat er in Vietnam twee miljoen rooms-katholieken wonen. "Mogen wij die mensen niet steunen omdat ze toevallig onder een communistisch regi me leven? Wij steunen ook pro jecten in Angola en Nicaragua. En wij doen dat in samenwer king met het overkoepelende li chaam van de internationale vas tenacties, waarbij 28 landen zijn aangesloten". Risico Hetzelfde misverstand deed zich voor toen de Bisschoppelijke Vastenactie vorig jaar meedeed aan een advertentiecampagne voor boycot van Zuid-Afrika. Hoe kunnen de bisschoppen zich met ons geld voor een politiek karretje laten spannen, vroegen mensen zich toen verontwaar digd af. Daarover zegt Ad van Veldhoven: "Je onthouden van kritiek is evengoed een politieke keuze. Misschien onbewust handhaaf je dan de toestand zoals die is. En apartheid is niet in overeenstem ming met onze geloofsbeleving. Daarover kan toch geen discus sie ontstaan. Een logisch gevolg is dat wij geen steun künnen ge ven aan Zuid-Afrika. Wij vinden het verkeerd, zomaar tegen een bank aan te schoppen die in Zuid-Afrika investeert. Wij val len ook geen mensen aan die bij grote ondernemingen werken. Wel hebben wij kritiek op het systeem op zich". Via Pax Christi en Justitia et Pax (Gerechtigheid en Vrede) - een pauselijke instelling - heeft de Bisschoppelijke Vastenactie on der andere met Shell over deze boycot gesproken. Aan dergelijke acties doet de BVA overigens maar op kleine schaal mee, en dan nog op verzoek van mensen in de derde wereld zelf. "Wij kiezen voor de verdrukten". Dat dit niet zonder risico is, geeft Van Veldhoven grif toe. "Maar", zegt hij, "dat risico nemen wij be wust". "Als men het niet met on ze doelstellingen eens is, moet men geen geld geven. Dat is mis schien niet commercieel ge dacht, maar wij zijn niet met commercie bezig maar met men sen. Dié gaan bij ons voor, ook al j zou het minder opbrengen". Slippertje De Bisschoppelijke Vastenactie - die loopt tot en met Pasen - is in 1961 begonnen. Het eerste jaar bracht ze bijna een miljoen gulden op. Dat is sindsdien op gelopen tot zo'n veertien mil joen. In 1969 werd de BVA een aparte stichting. De bisschoppen ston den hun verantwoordelijkheid af aan een dagelijks bestuur, dat bestaat uit vijf leden, die door de bisschoppen worden benoemd, te weten een voorzitter, een se cretaris, een penningmeester en twee leden uit de pastorale sec tor. Mgr. dr. R. Staverman is in dat gezelschap de rechtstreekse vertegenwoordiger van de bis schoppen. In de praktijk heeft de BVA weinig meer met de bisschoppen te ma ken. De Vastenactie opereert zelfstandig. Een mogelijke uit glijder van die kant mag dan ook niet automatisch als een slipper tje van de bisschoppen worden aangemerkt. Die zullen, a)s er zoiets zou gebeuren, het bestuur op de vingers kunnen tikken. Maar dat is nog niet het geval ge weest. Thuisfront Het doel van de BVA is niet alleen maar geld inzamelen opi aan de jaarlijks in aantal toenemende aanvragen te voldoen. Ook het thuisfront dus de gulle gevers in Nederland zelf - moet op de hoogte zijn van de werkelijke problemen in de derde wereld. De verdeling van het geld over de verschillende projecten is goed beschouwd niet méér dan een pleister op de wonde. De BVA wil zo mogelijk de oorzaak van de kwaal wegnemen. En dat is een kwestie van bewustwor ding van iedereen. Geen enkel project is voor honderd procent onpolitiek. Deze bewustwording heeft de laat ste tien jaren bij de BVA grote nadruk gekregen. Van Veldho ven: "Eigenlijk zouden wij daar aan 25 procent van ons budget moeten besteden, maar daar ko men we lang niet aan toe". Ruim zeshonderd contactpersonen van de Bisschoppelijke Vastenactie over het hele land zijn bezig om deze doelstelling uit te dragen. Helft Het aantal aanvragen uit de hele wereld bedroeg deze keer onge veer achthonderd. Die worden alle op hun urgentie beoordeeld. Het advies van de instanties in de verschillende landen weegt daarbij vanzelfsprekend mee. Met elk project i&een bedrag van zo'n 25.000 tot 30.000 gulden ge moeid. Per jaar kan dus maar de helft van de aanvragen - vier honderd positief worden beantwoord. Dan is de koek van ongeveer twaalf miljoen gulden opgedeeld. De andere aanvra gers moeten dan maar zien hoe ze zich verder redden. Ad van Veldhoven gelooft niet. dat de landelijke vastenactie dit jaar minder zal opbrengen. Het the ma is deze keer: „Armoede is ge weld". Vorig jaar liep de con junctuur ook al terug, en deson danks werd een stijging van de opbrengst van drie procent geno teerd. Dit jaar verwachten ze in Zeist weer een geringe stijging. "Als Nederland met oudjaar zo maar voor dertig miljoen de lucht in schiet, dan zullen ze heus niet allereerst op de BVA gaan bezuinigen". S.J. DE GROOT In een jeugddienst morgenmid dag om 5 uur in de Maranatha- kerk te Leiden (Lage Morsweg) voert het Petra-jeugdkoor zijn nieuwe reli-musical "Marcus en de blijde boodschap" uit. Ds. G. Bosveld spreekt morgen avond om half 8 in een bijzonde re dienst van de Leidse baptis tengemeente in de Lusthoflaan- school over: "Leven wij in de eindtijd?" Na afloop wordt koffie geschonken. Vanavond om 7 uur werkt de jon gerengroep "The Lord's Folks" mee aan een eucharistieviering in de Herensingelkerk te Leiden. De Leidse Petrus-parochie (om geving Lammenschansweg) viert morgen het 45- jarig be staan van de Petruskerk. Het koor zingt in de hoogmis van half 11 de Krönungsmesse van Mo zart (met solisten), "Locus Iste" van Bruckner en Psalm 8 van Kromolicki. Maandagavond om 8 uur ver toont de tv-werkgroep van de Leidse Studentenekklesia op Ra penburg 100-102 het portret van de bekende theologe Dorothee Sölle dat de KRO eind vorig jaar uitzond. Op zondag 15 maart om 10 uur zal de studentenpredikant J. Lan- genbach in de Hooglandse kerk ds. A. Dronkers bevestigen tot diakonaal predikant in Leiden. Hervormde Kerk: aangenomen naar Arnhem-Noordoost (Paas- bergkerk-Moriakapel) J. Geur- sen Leiderdorp, naar Nieuwe- roord (Dr.) kandidaat J. van der Giessen Groenekan; bedankt voor Nieuwe Pekela H. de Leede Twijzelerheide. Gereformeerde Kerken: beroepen te Zuidlaren L. W. de Graaff Terneuzen. De kerkeraad van de vrijgemaakte gereformeerde kerk in Spaken burg-Noord zoekt op het ogenblik uit, of zijn 44-jarige predikant drs. A. D. van den Heuvel wel in zijn ambt kan blijven nu hij per 1 mei godsdienstleraar wordt aan een school in Rotterdam. Ds. Van den Heuvel is alvast op non-actief gesteld. Zijn collega M. H. Sliggers legt die maatregel uit als een noodzakelijke "ruimte voor intern beraad". "De kerkeraad moet bestuderen of die functie wel kén in combinatie met het ambt van predikant, en in die periode moet er rust zijn voor ds. Van den Heuvel". De ge meenteleden is gevraagd, naar een ander te gaan als zij pastorale hulp nodig hebben. Artikel De tot nietsdoen gedoemde predikant vindt, dat hij zonder be zwaar leraar kan worden met behoud van zijn ambt. Hij beroept zich op een artikel in de kerkorde dat zegt: "Een predi kant ma^ geen benoeming aannemen waarbij hij zich geheel gaat wijden aan een bijzóndere taak, tenzij hij verbonden blijft aan een plaatselijke kerk". De kerkeraad heeft daar onmiddellijk een ander artikel tegenover gezet, namelijk dit: "Als een predikant eenmaal is geroepen, heeft hij zich voor het leven aan de kerkelijke dienst verbonden. Dat houdt in, dat hij zijn ambt niet mag neerleggen". Van den Heuvel wil naast zijn leraarschap dominee blijven, door waar dat maar mogelijk is in kerkdiensten voor te gaan en ook nog ander kerkewerk te doen, zij het zonder een eigen gemeente te hebben. "Kerkelijke dienst", zei hij ons, "is niet alleen gemeente- of wijk- predikant zijn. Godsdienstonderwijs is ook een vorm van kerke lijke dienst. Men spreekt tegenwoordig zelfs van schoolpasto raat. Ik ga méér doen dan alleen maar leraar zijn. Hoogleraren, ziekenhuis- en iegerpredikanten zoudan dan óók hun ambt moe ten neerleggen. Zij hebben immers evenmin een directe binding met een plaatselijke gemeente. Het lijkt wel of de kerkeraad van Spakenburg vindt dat ik zoiets als bouwvakker word". De Spakenburgse predikant wil de status van predikant ook met het oog op de toekomst graag behouden. Misschien gaat hij later nog wel eens terug naar het gemeentepastoraat, en dan wenst hij niet als "ambteloos burger" te boek te staan. Frans Ds. Sliggers kan maar één argument bedenken dat voor zijn colle ga zou pleiten: als hij ook schoolpastor zou worden. Maar dat is hier niet het gevaj. Hij gaat zich vooral met het gewone onder wijs bezighouden. De rest is bijkomstig. Het is geen kerkelijke benoeming. Bij ziekenhuis- en Iegerpredikanten en bij hooglera ren is dat wèl zo. Die oefenen hun functie uit "namens de kerk. Ds. Sliggers: "De vrijgemaakte gereformeerde kerk van Spaken burg kan moeilijk ds. Van den Heuvel als godsdienstleraar naar Rotterdam uitzenden. In feite is godsdienstleraar hetzelfde als leraar Frans of geschiedenis. Van den Heuvel wordt gewoon docent. Hij treedt dus in een andere levensstaat". Als de kerkeraad van oordeel blijft dat de combinatie niet kan, is er voor Van den Heuvel nog beroepsmogelijkheid bij de classis (regio) van zijn kerk en tot in hoogste instantie bij de generale synodeHij is niet van plan zelf uit het ambt te treden. En alles zal hij eraan doen om uitzetting te voorkomen. s zover Vastenbrief bisschop Gijsen: "hard, formeel en negatief" De jaarlijkse campagne onder de naam Landelijke Bisschoppelijke Vas tenactie (van nu tot 19 april) heeft dit jaar als motto: Armoede is ge weld". "Armoede wordt veroorzaakt door egoisme en hebzucht van enkelen of groepen, en dat noemen wij geweld", zegt de stichting in een aantekening bij dit motto. Er is geen voedseltekort. Alleen: het voedsel is niet voor iedereen bereik baar. Genoeg geld is er om de honger in de derde wereld uit te bannen. De Vastenactie wil dit jaar weer veel projecten in de landbouw, de ge zondheidszorg en het vormingswerk steunen. Vierhonderd in totaal. Dat is nog maar de helft van het aantal aanvragen. Maar met een opbrengst van veertien miljoen gulden kan zij méér niet doen. Daarom hopen de mensen van de Vastenactie dat de opbrengst dit jaar, ondanks de afzijdigheid van bisschop Gijsen en de zijnen, in elk geval niet minder zal zijn. Een aantal priesters in het bis dom Roermond zal de Vasten brief die bisschop Gijsen l^eeft geschreven morgen niet voorle zen. Zij vinden de toon van de brief hard en formeel, in elk ge val weinig pastoraal. De in op richting zijnde Vereniging van Pastoraal Werkenden in het Roermondse bisdom betitelt de brief als "negatief'. In zijn jaarlijkse boodschap wijst mgr. Gijsen de gelovigen op het belang van een strikte naleving van de kerkelijke voorschriften als enige mogelijkheid om de kerkelijke problemen op te los sen. Centraal staan de doop, de eucharistieviering en de biecht. De enige weg tot bekering in de vastentijd is, volgens de bis schop, de persoonlijke biecht. Gemeenschappelijke boetevie ring - na het tweede Vaticaanse concilie gemeengoed in Neder land - keurt hij af. De bisschop wijst de gelovigen ook op hun plicht om zondags naar de kerk te gaan. Gelovigen die zo nu en dan gaan zijn niet goed voorbe reid op het ontvangen van de communie, Zij beschouwen de communie kennelijk als een bij komstigheid, stelt de bisschop vast. De Vereniging van Pastoraal Werkenden zegt daar tegenin, dat de kerk juist incidentele rela ties met de gelovigen moet ge bruiken om met hen verder te kunnen komen. "Afkeuren van incidenteel kerkbezoek snijdt de laatste banden door die de kerk nog met deze grote groep gelovi gen heeft". Deze geestelijken ontkennen ook, dat gezamenlij ke boetevieringen geen waarde zouden hebben. Er zijn nieuwe pastorale praktijken gegroeid, ook in Limburg. De vereniging, heeft de bisschop gevraagd, in het vervolg overleg te plegen met priesters en pasto rale werkers alvorens zulke brie ven te schrijven. "Het beklemto nen van geboden en verboden is geen manier om gelovigen anno 1981 aan te spreken". LEIDEN - Hervormde Kerk 10 ds. Van 't Hof, 11.45 oecumenische dienst. Mare- kerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Schrijver. Woerden. Maranathakerk (L. Morsweg) 10 ds. Kramer, 5 jeugddienst (zie ook pag 4). De Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastoor v. Well, 11.15 pastoor v. Well, en ds. v. Leeuwen. Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 hr. Christ, opendeurdienst, mmv. Molenwijkkoor. Bevrijdingskerk (Montgomerystr., Zuid-West) 9.30 ds. Couve, 10.30 ds. Wagenvoorde. Vredes- kerk (Bruggravenlaart) 10 mevr. ds. De Mey. mmv jongerenkoor "Emoena". Waalse kerk (Breestraat) 10.30 ds. Ribs. Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bakker en ds. Bovenberg. Diaconessenhuis 10.30 ds. Pannekoek. Kapel Endegeest (Oegstgeest) 9.30 ds. Friederich. Jeugd- kapel Vredeskerk 10. Jeugdkapel Be vrijdingskerk 10.30. Petrakerk (Surina mese.): 10.30 dienst voor doven, hr. Terpstra. Geref. Kerk: Zuiderkerk (Lammenschansweg) 10 ds. Sijtsma, jeugddienst. Petrakerk (Suriname- straat) 10 ds. Hortensius. Oude Vest 10 ds. Koolstra 5 ds. Sijtsma. Maranatha kerk (L. Morsweg) 10 ds. Kramer, 5 jeugddienst, mmv. Petrakoor. Bevrij dingskerk (Montgomerystr.) 9 ds. Cou- vee. Voorburg. 10.30 ds. Wagenvoorde. 5 ds. Hortensius. Groenhoven (Witte Ro- zenstr.) 10 ds. Bouma. Petrakerk (Sur- .straat) 10.30 dienst voor doven, hr Terpstra. Geref. Kerk (dolerend) "Groot Leiden" (Lokhorstkerk): 9 en 5 hr. v. Houten. Geref. Kerk Vrijg. (Herengr. 70): 10 en 5 ds. Van Bongen. avondmaal. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 9.30 cn 5 ds. Compagner, Rotterdam. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gemeente in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Lutherse Gemeente (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Re- monstr.-Doopsgezinde Gemeente (Lok horstkerk, Pieterskerkstraat 1): 10.30 ds. Kuipers. Baptistengemeente (Oude Rijn 3): 10 ds. Bosveld, doopdienst, 7.30 evangelisatiebijeenkomst in Lusthof- laanschool. Evang.-Christen-Gemeen- schap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dik- kes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw. singel 21): 5 nam. hr. Hooger- vorst. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 hr. Holder, di. 8 film, vr. 8 jeugdbijeenkomst, Pinkstergemeente (Oude Vest 13): 10 hr. Eikerbout. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apostolische Kerk (Hoge Rijn dijk 24) 9.30 en 4. wo. 8 Zcvendedaead- ventisten (Lokhorstkerk): elke zaterdag 9.45 bijbelstudie, 10,45 predikdienst. Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der Laatste Dagen (Mormonen): 9 30, 10 30 en 11.20. Oud Katholieke Kerk (Zoeterw. singel-hoek Cronestein- kade): 10. Rooms-Katholieke kerken: Haagweg zat. 7, zond. 9 en 10.45. Heren singel zat. 7. zond. 9.30 en 11. Rijndijk (Leiden-Voorschoten) zat. 7. zond. 9.30 en 11.30. Steenschuur zat. en 7. zond. 8.30. 10. 11.30, 6 en 7. Boshuizerkade: zat. 7, zond. 9.30 en 11, Lammenschans weg zat. 7, zond. 9,10.30, en 12. Haarlem merstraat zat 7. zond. 9.30, 10.45 en 12.15. Zoeterwoude-Hoge Rijndijk zat. 7. zond. 10 cn 11.30. ABBENES - Herv. Gemeente: 9.30 hr.Groen, A.dam. AARLANDERVEEN - Herv. Gemeen te: 10 ds. Westera, 7 ds. Hemmes. Geref. Kerk: 10 ds. Hartkamp, 6.30 ds. Stolk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Vries. Heerde, avondmaal. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Ge- meente: Adventskerk 10 ds. Bogers. Kruiskerk 10 ds. Van Daalen. Pols broek: Opst. kerk 10 ds. v.d. Heiden, avondmaal, 6.30 ds. Bogers. Nabij 10 jeugdkapel: Mar. kerk 6.30 zie geref. kerk. G. Herderkerk 10 ds. v.d. Ree. 6.30 ds. Mulder. De Bron 9 en 10.30 ds. Oost hoek. 6.30 ds. Moll. Ashram 9.30 ds. Mul der. Albanianae 10 ds. Moll. Onderweg (Lijsterlaan) 10 ds. Oort. Sionskerk 9.30 ds. Koudstaal. Baarn. 6.30 ds. Ou- wendjk. Geref. Kerk: Mar. kerk 10 ds. Oldemans, Hilversum, 6.30 ds. Bakker, opendeurdienst. Salv. kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Oldcmns. Zie verder herv. ge meente. Geref. Kerk Vrijg. (Rijn stroom): 8.45 ds. Wielenga, 3 ds. Gratz. Ned. Geref. Kerk (chr. nijv.school Wil- lemstr.): 9.30 br. Scholma, 4.30 br. Fröh- ling. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 30 ds. Hamstra. Od-Geref. Gemeente: 9.30 en 4. Baptistengemeente: (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Baptisten gemeente Alphen-Noord (aula agr. school Kalkovenweg): 10 hr. v.d. Steen. Volle-Evengeliegemeente (school West- preludeweg) 10 hr. De Jong. Leger des Heils (Corn de Vlamingstr.). 10 en 6.30. Pinkstergemeente Bethel (Rode Kruis- gebouw): 4 nam. Pinkstergemeente Al phen (Rode Kruisgebouw): 10 voorm. Remonstrantse Kring (Van Mandersloo- straat 36): 10 ds. Modderman, Hilver sum. Rooms-Kath. parochies: Bonifa- ciuskerk zat. 7, zond. 945 en 11.30. Pius- kerk zat. 7, zond. 9. 10.30 en 11.45. De Bron zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9.30 kand. De Man, 6 ds. Exalto. Geref. Ge meente: 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard. BODEGRAVEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Den Hoed, Sliedrecht. Salvatorkerk 10 dr. De Vreugd, 6.30 kand. De Graaf. Bethle hemkerk 10 ds. Trouwborst, Vlaardin- gen, 6.30 ds. Richter jeugddienst. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Kuizenga, Waarder. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 4 ds. Spijker, avondmaal. BOSKOOP - Hervormde Gemeente: dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. Stelwagen. De Stek 9.30 ds. Omta. Ge ref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Verdoorn. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Verdoorn. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Remonstr. Gemeente: 10 ds. v.d. Laarsc. Rooms-Kath. parochie: zat. 5.30 (De Stek) en 7. zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente: 9.30 hr. Goedhart, 6.30 ds. Moll. Geref. Kerk: 9.30 ds Welbedacht. 5 dr. Van Oe- veren. Rooms-Kath. parochies: Dorp zat 7. zond. 9.30 en 11.30. Ryndijk (Ber- nardus) zond. 10. Het Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM Herv. Gemeente: 9.30 ds. Keuning, Noordwijk, 11 en 5 ds. Van der Wal. Park. Parkwijk 7 ds. Rothfusz. Ge ref. kerk. zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Biesma. Rooms-Kath. Parochies: Martinuskerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. Jozefkerk zat. 7, zond. 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gemeente: 10 ds. v.d. Hoek. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gemeente: 10 dr. Snijders, Haarlem. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Vermeulen. 6 ds. Heymans, 't Harde. Ontmoetings- kerk 10 ds. Heymans, 6.30 ds. Pieters- ma. Zoetermeer, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Boven berg, Leiden. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gemeen te: Nieuwe Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong. Oude Kerk 10 ds. Vroegin- dewey. 6 ds. Driebergen. Ichthuskerk 10 ds. Visser, 5 ds. Nicolai, Nieuwendijk. Pniëlkerk 9.30 ds. Driebergen. 6 ds. Vroegindewey. Groen van Pr. school 10 ds. De Jong. Ziekenhuis Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vredeskerk 10 ds. Kersten, 5 ds. v.d. Horst. Triumfator- kerk 10 hr. Gilhuis, Amsterdam. Geref. Kerk Vrijg. 10.15 en 3.30 Ned. Geref. Kerk 8.45 ds. Brink, 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gemeente (Uni-zaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gemeente (Remi- sestr.): 10 en 5 ds. Baaijens, R. dam. Vol le-Evangeliegemeente (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gemeente: 10 ds. Ouwendijk, 7 ds. v.d. Bogerd, Rhoon. Geref. Kerk: 10 dr. Bade. 7 ds. v.d. Berg, Bodegraven. LEIDERDORP Hervormde Gemeen te in Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth, 3 ds. Bovenberg, Leiden, avondmaal, met geestelijk gehandicap ten, 6.30 ds. Knorth. Kerk Hoofdstraat 10 ds. Doesburg. Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Van Loenen. Verpleeghuis Leythenrode: 10 ds. Lutmers, avond maal. Baptistengemeente (wijkgeb. Zijl kwartier): 10 br. De Vries. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9,10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Lefeber, Dorpshuis Kudelstaart 10 ds. De Jong, Aalsmeer. Geref. Kerk. 9.30 ds. Los, 7 ds. De Kruijf. Rooms-Kath. paro chie: zat 7. zond. 7.30. 9.30 en 11.15 LISSE Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 en 7 ds. 't Hooft. Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Schouten, Waalwijk, 7 ds. Damsma, Rijnsburg. Ge ref. Kerk Vrijg. 10.30 ds. De Putter. 4 30 dienst. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 9 hr. De Wit. 5 ds. Verhey. Chr. Geref Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Ge meente: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rooms-Kath. parochies: Agathakerk zat. 7, zond. 10 en 11.30. Poelpolder zat. 7. zond. 9 en 11.30. Mariakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.15. Engelbewaarders zat. 7, zond. 8, 9.30 en 5.45. NIEUWKOOP - 9.30 en 6.30 ds. Brons geest, avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 hr. Koorneef, A.dam, 6.30 ds. Aalbers, Gel drop. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. De Vries, Heerde. Remonstr. Ge meente: 10 mevr. ds. Bosman. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Molenaar. Scheveningen, 6.30 ds. Molenaar. Geref. Kerk: 9.30 dr. Bakker, Oegstgeest, 7 ds. Helderman, Badhoeve dorp. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Goverts, 7 ds Quack, Vianen. Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 ds. Wijngaar den, avondmaal, 4.30 ds. Bol, Vijfhui- 9.30 en 11. NOORDEN - Herv Gemeente: 9.30 ds. Zoutendijk, 7 ds. Zwanenburg, Ede. Ge ref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Nooteboom. Rooms-Kath. parochie zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gemeente. Kerk Voorstraat 10 kand. v.d. Boon, 5 ds. v.d. Bergh. R dam. 7 ds. v. Niel. Kerk Hoofd straat 10 ds. Kolkman, De Kaag, Buurt kerk 5 ds. Warnink. De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser. Geref. Kerk Hoofdstraat (Buurtkerk) 10 ds. Elgersma, 5 ds. War- mink. Vinkenlaankerk 9.30 ds. Baayen, Rijnsburg, 5 ds. Elgersma, v.d. Bergh-' stichting, 11 ds. Slofstra, Solo Mio 9 ds. Elgersma. Ned. Prot. Bond (aula Oude Zeeweg): 10.30 dr. Meijering. Rooms- Kath. parochies: Zee 9.30 en 11. Binnen 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Ge- meente: Dorpskerk 10 ds. Kalkman. Rooms-Kath. parochies: Victorkerk zat. 7. zond. 9.30 en 11 Jozefkerk zat. 7. zond. 10 en 11.30 OEGSTGEEST - Herv. Gemeente: Groene of Will, kerk 11 ds. Ter Linden. Pauluskerk 9.30 ds. Ter Linden. Ge meentecentrum 10.30 ds. mr. Mulder, Hillegersberg, 10.30 ds. Vegter, jeugd- kerk, 7 ds. Heemskerk. Geref. Kerk (Mauritslaan): 10 ds. Heemskerk. Geref. Kerk Vrijg. 8.45 en 4.30 ds. De Putter, avondmaal. Ned. Geref. Kerk (Gemeen tecentrum) 8.45 br. Kabboord, 4 br. v.d. Ven. Van Wyckerslooth: 4.15 dr. Kam- ma. Kapel Endegeest: 9.30 ds. Friede rich. Volle-Evangeliegemeènte «£e- meentecentrum): 4 nam. Rooms-Kath. parochies: Will, kerk zat. 7, zond. 9 en 11. Bonaventurakapel zat. 6.45, zond- 9 OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Molenaar, 5 ds. Jaspers Focks, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 zie herv. gemeente. Remonstr.Gemeente: 7.15t1s. Cossee. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - Rooms- Kath. parochies: Maria Presentatie zat. 7, zond. 9 en 11. Petrus-Banden zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 ds. De Kruyf, 7 ds. Los. Chr. Ge ref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Hevr. Gemeente: Voor hof 10 ds. Boer, Katwijk. Bethelkerk 8.45 en 10 ds. v. Niel, 5 ds. Romein. Ge ref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Welbedacht. Immanuelkerk 9 en 10.30 dr. Van Oeveren, 5 ds. Vrolijk. Maranathakerk 9.30 hr. Brouwer, 5 ds. Damsma. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Zomer, avondmaal. Chr. Geref Kerk: 9.30 en 5 ds. Klomp, Zwaagwe- steinde, 11 maart 3 en 7.30 biddag. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 ds. Visser. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - Rooms-Kath. paro chie: zat 7, zond. 7, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv Gemeente: 9 en 10.30 ds. v. Achterberg, 7 ds. Westra, Beilen, opendeurdienst in geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Ferwcrda, 7 ds. We stra, Beilen, opendeurdienst. Chr. Ge ref. Kerk: 10 en 5 stud. Sijtsma. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 hr. Kljjns- ma. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 cn 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 9.30 ds. De Graaff, Klaaswaal. 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Vree. Rooms-Kath. parochies: Aar- dam zond. 9 en 12. Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Hêrv. Gemeente: 10 ds. Aarents, 6,30 ds. Vermeulen. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. De Raadt avond maal. Geref. Kerk. Vryg. 9.30 en 2.30 ds. Ulehake, avondmaal. VOORHOUT - Herv. Gemeente: 10 ds. Brokerhof. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. De Jong, Leiden, 5 ds. De Zwart, Aula Noord-Hofland 9.30 ds. De Zeeuw, avondmaal. Kapel Rijndijk 10 ds. Meijering. Kerk Hulp en Heil 10 ds. Lentz. Geref. Kerk: 10 ds. De Zwart. Geref. Kerk Vryg.: 9.45 ds. Keizer. Gro ningen, 3 ds. Kamphuis, avondmaal. Rooms-Kath. kerken: Laurentiuskerk zat. 7, zond. 10 en 11.30. Aula Noord- Hofland zond. 11. Moeder-Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente: Brugkerk 9.30 ds. Verboom, 5 ds. Maas land. De Hoeksteen 9.30 kand. v. Har ten, 6.30 ds. Roetman. Bethelkerk 9.30 ds. Schaap, 5 ds. Breugem. Immanuel kerk 10 ds. Hulst, 5 dr. Haitsma. Geref. Kerk: Kri-i?k?-k me— Js Tacobi, 5 ds. Gilhuis. OntmoetingsKerK ib.iO mevr. ds. Jacobi. WARMOND - Herv. Gemeente: 10 en 5 ds. Den Tonkelaar. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Looijen, Kinderdijk, 7 ds. v. Bruggen. Kievietkerk 10 ds. v. Bruggen. Messias- kerk 10 hr. Taal. Dorpscentrum 9.30 ds. Exalto, Benthuizen. Geref. Kerk: Zijl laan 10 en 5 ds. v.d. Meulen. Wassenaar- Zuid 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (L. Kerkdam): 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Koelewyn, 6.30 ds. De Jonge, Al phen. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 dr. v.d. Zwaan. Ned. Prot. Bond (Gebouw De Wijk): 7 ds. v.d. Poel. Rooms-Kath. paro chie: zat 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv Gemeente: 9.30 en 7 ds. Kielder. Geref. Kerk. 9.30 en 7 ds. Fernhout, avondmaal. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4