Ombudsteam gaat maatschappelijke problemen te lijf eid agenda Wethouder oneens met rekensom rijk "Drijfzand": een ontluisterend drama Kakudo: rasmuzikante ZATERDAG 7 MAART 1981 Kamervoorzitter Dolman deelt tulpen uit op markt in Voorschoten. VOORSCHOTEN - De voorzit- ter van de Tweede Kamer, de PvdA-er Dick Dolman be zocht gistermiddag de ge meente Voorschoten. Hij wandelde daar over de markt in de Voorstraat en sprak met de aanwezige Voorschotena- Dolman was op uitnodiging van de PvdA-afdeling Voorscho ten naar deze gemeente geko men. Deze plaatselijke afde ling heeft voor de komende verkiezingen in mei enkele (landelijke) politieke kop stukken uitgenodigd. Zo kwam onlangs de PvdA- voorzitter Max van den Berg naar een discussie-avond. LEIDEN - De gemeente Leiden wil meer geld van het rijk. Wethou der Bordewijk (financiën) heeft aan het eind van deze maand een gesprek met staatssecretaris De Koning van binnenlandse zaken over de financiële positie van Leiden. De wethouder noemde de omstandigheden waarin Lei den verkeert "uiterst zorgwek kend". Volgens Bordewijk is de aanvul lende bijdrage die Leiden jaar lijks van het rijk krijgt niet vol doende om alle financiële zorgen van deze stad het hoofd te bie den. In een vorige week versche nen nota van de werkgroep fi nancien van D'66 werd gesteld dat de gemeente Leiden zal moe ten bezuinigen en werd het colle ge ervan beschuldigd geen finan cieel beleid te voeren. Bordewijk 'noemde die conclusie, gisteravond op een ledenverga dering van zijn partij (PvdA), "voorbarig" omdat de gemeente helemaal nog niet weet wat men van het rijk krijgt. Bovendien is de gemeente het niet eens met de rekenwijze van de staatssecreta ris op grond waarvan de jaarlijk se extra bijdrage wordt vastge steld. Het rekensommetje van de staatssecretaris over de bijdrage van vorig jaar is niet in het voor deel van Leiden uitgevallen. Daarover zal het gesprek gaan dat de wethouder eind deze maand met de staatssecretaris voert. "We weten op dit moment nog niet waar we aan toe zijn. Maar we willen er voor zorgen dat het rijk met meer geld over de brug komt. Anders ontkomen we er niet aan om in eigen vlees te snijden", aldus de wethouder. ZATERDAG Leiden - Hot House Breestraat 66, Trio Marcel Edixhoven, zaal open: 21 uur, aanvang concert: 22 uur. St. Antonius clubhuis - Mare 43, concert 'De Rijntamboers' m.m.v. T.T.H. uit Hazerswoude, o.l.v. Hans en Simon Dubbelaar, 20.15 Sanders - Levendaal/hoek Kore-1 vaarstraat, antiekmarkt, 9.30-17 I NVSH-praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur. Behalve le zaterdag j van de maand, die is alleen toegan- t kelijk voor (echt)paren. Leidse Werkgroep Homoseksuali- teit - Caeciliastraat 18, disco, vanaf HAZERSWOUDE/LEIDERDORP - De PvdA in Leiderdorp kondigde onlangs aan een plaatselijk ombudsteam te willen instellen. Het team wil opkomen voor Leiderdorpers die de dupe zijn van maatschappelijke problemen. In Zuid-Holland zijn op het ogenblik zeventien gemeenten die zo'n ombudsteam hebben. Éen daarvan is Hazerswoude. Daar werkt al een halfjaar een PvdA-ombudsteam, een groep die voor de Leiderdorpers tot voorbeeld zou kunnen worden. Het Hazerswoudse ombudsteam zorgt ervoor dat mensen met - persoonlijke - vragen of proble men iemand kunnen bellen om daarover te praten. Samen met de betrokkene wordt dan naar een oplossing gezocht. Alderd Dreimüller vormt samen met Jo sé Vliege en Wijnand van der Lecq het Hazerswoudse om budsteam. Volgens hen is het een instelling die naar korte tijd al onomstotelijk zyn waarde heeft bewezen. "Er leven een heleboel vragen en problemen onder de bevolking. Vragen en onduidelijkheden over bijvoorbeeld bijstand, bouwvergunningen of verbou wingen. Vooral raadsleden en commissieleden worden hier over nogal eens benaderd. Zij zijn echter al ontzettend veel tijd kwijt aan hun bestuurlijke activi teiten, Het plaatselijk ombuds- werk zorgt ervoor dat er zo min mogelijk problemen blijven lig gen. Onze telefoon is altijd be schikbaar", vertelt Alderd Drei müller. Bekend Wijnand van der Lecq is een van de bewoners van het dorp die er het langst van de drie werkt en woont. Zijn naam is daardoor het meest bekend. Hij krijgt dan ook duidelijk de meeste telefoontjes van dorpsgenoten die om raad vragen. Hij vertelt iets over de werkwijze: "Voorop moet wor den gesteld dat i sen die bellen alleen bekend blij ven bij degene waarmee het ge sprek werd gevoerd. Zelf komen we eens in de maand bij elkaar om de lopende ombudszaken door te praten. Zelfs dan worden geen namen genoemd. Terugkij kend op ons korte bestaan kun nen het het gemiddelde aantal mensen met problemen stellen op één per week. Dat is veel op een gemeente met zo'n tiendui zend inwoners." "Het kost je veel tijd en inspan ning. Zo heb ik al twee gevallen meegemaakt waar ik acht of ne gen keer persoonlijk contact moest zoeken. Daar heb je geen tijd voor wanneer je ook nog eens allerlei raadswerk moet ver richten. Wij zijn voor een belang rijk deel verwijs vogels. We zor gen ervoor dat mensen de juiste wég bewandelen om diverse in stanties te bereiken", aldus Wij nand van der Lecq, die daaraan toevoegt dat het niet alleen bij verwijzen blijft. Alderd Dreimüller hierover: "We vragen de mensen altijd, bel me terug als je by die of die instantie wel of niet wat hebt bereikt. Zo'n 40 procent kan je eigenlijk zelf wel oplossen.Het gaat dan bij voorbeeld over een brief van de gemeente aan de bewoners hier in het dorp. Niet iedereen kan door die ambtelijke taal heenle- zen. Of neem nou de gasrekenin- gen die in sommige gevallen zijn opgelopen tot wel duizend gul den. Dan ga je zelf met het giebedrijf praten om een beta ling in termijnen te bewerkstelli gen. Dat kunnen mensen vaak zelf niet voor elkaar krijgen." Kwaadheid De ombudstelefoon zou uiteinde lijk niet alleen voor mensen met vragen of problemen moeten zijn. José Vliege vindt dat ook andere zaken mogelijk moeten zijn. "We maken ook onder scheid in onze opstelling als om- budsmedewerker. Ik ben niet al leen als huisvrouw overdag te bereiken maar ben er ook voor vrouwen die alleen met een vrouw willen praten. Daarnaast kan je ook de helpende hand toe steken door alleen maar te luiste ren. Ik heb wel eens iemand aan de lijn gehad, die zijn kwaadheid van zich af moest praten. Nou zoiets kan natuurlijk ook." De drie actieve PvdA-leden - "daar komen we natuurlijk best voor uit" - werken samen met nog vier mensen waarop zij een beroep kunnen doen. Het zijn onder an dere FNV-leden en leden van de raadsfractie. Het belangrijkste volgens de drie is wel dat ieder een die opbelt niet van het kastje naar de muur wordt gestuurd. Er wordt deugdelijke informatie ge geven. Wijnand van der Lecq: "De men sen moeten zelf tot de oplossing komen. Wij geven, althans dat proberen wij zo goed mogelijk te doen, de handvaten aan. Wij zijn als het ware de olie in de motor. Ombudsteam uit Hazerswoude: Wij zijn blij als we iemand kun nen helpen. Er worden er al zo veel vermalen in onze huidige bureaucratie. Hoeveel mensen zijn er niet die alleen nog maar zuchten wanneer ze weer een of ander moeilijk officieel formu lier via de brievenbus naar bin nen zien dwarrelen." "Soms zijn gevallen ook politiek vertaalbaar. Wanneer iemand een uitzondering blijkt te zijn in het verkrijgen van bijvoorbeeld een invaliditeitsuitkering dan kan dat tot vragen leiden in de kamer. Alvorens het zover komt wordt natuürlijk in andere ge meenten gekeken in hoeverre zich daar dezelfde problemen voordoen. Met de ombudstele foon valt dat heel erg goed te re gistreren. Hoe meer dit ombud- stelefoonwerk bekend is, hoe meer mensen er gebruik van ma ken. Dat hebben we al diverse keren gemerkt na een uitzending van het ombudstelevisiepro- gramma, terwijl dat er toch vrij wel niets mee te maken heeft. Mensen moeten weten dat wij bestaan." De drie verwachten dat er nog veel meer ombudsteams zullen ko men. "Er leven immers nog ont zettend veel onbeantwoorde vra gen bij de mensen. En bij dit om- budswerk hoeft alleen de tele foon te worden opgepakt" ver duidelijkt Wijnand van der Lecq. tekst: ROEL ZAADNOORDIJK. foto HOLVAST "Onze telefoon is altijd beschikbaar". ZOETERWOUDE - De stichting Gemiva (Geestelijk minder vali den) in Zoeterwoude, heeft giste ren haar eigen rolstoelbus, die aan 9 rolstoelen plaats biedt, offi cieel in gebruik genomen. De bus zal worden gebruikt om uitstap jes te maken met bewoners van Huize Weipoort, het gebouw waar de stichting is gevestigd. De hoge kosten van het vervoer wa ren er de oorzaak van dat zulke uitstapjes tot nu toe zelden voor kwamen. Om het geld voor de bus, die 60.000 gulden kost, bijeen te krijgen is in september van het vorig jaar een werkgroep ingesteld. Deze werk groep heeft brieven gestuurd naar vele bedrijven met het ver zoek om een bijdrage voor de bus. In december was het verlangde geld al binnen. Niet alleen banken en bedrijven, ook ouders van de bewoners van Huize Weipoort en persolneel van de stichting Gemiva leverden hun bijdrage. Verder werd de bus door de geragehouder met een aanzienlijke korting geleverd en werd de ombouw kosteloos ver richt. De stichting Gemiva waar zo'n tachtig mensen werken gaar ove rigens in februari 1982 over naar de nieuwe behuizing, die aan de rand van Zoeterwoude-dorp wordt gebouwd. De nieuwbouw zal plaatsbieden aan 314 gehandi capten. Déze zijn afkomstig uit de huidige behuizing aande Vrou- weweg in Zoeterwoude, het ge bouw van de stichting in Moor drecht en Endegeest. Er is dan nog plaats voor ongeveer tachtig personen, die op de centrale wachtlijst staan. In verband met de toename van het aantal patiënten - van 100 naar 314 - zal ook het personeel sterk worden uitgebreid. Het is de be doeling dat de stichting gaat be schikken over 400 man perso neel. Volgens woordvoerder P.H.M. Schoenmaekers levert het werven van gediplomeerd personeel - de zogenaamde Z- verpleegkundigen - nogal wat problemen op. "We hebben van het Rijk al toestemming om met de personeelswerving te begin nen. Vandaar dat we nu extra leerling-verpleegkundigen aan trekken. Deze kunnen we dan zo danig inwerken, dat het gediplo meerde verpleegkundigen zijn tegen de tijd dat we verhuizen", aldus de heer Schoenmaekers. LEIDEN - Al bij de eerste tonen van Tartini's Variaties over een thema van Corelli werd duidelijk, dat de violiste Kaoru Kakudo een rasmuzikante is. Begeleid door Marinus Flipse speelde zij gisteravond in de Kapelzaal een programma, waarin zij al haar niet geringe violistische gaven ten toon kon spreiden. Violistisch vuurwerk als de Concertpolonaise van Fibich en Wieniawski's Scherzo tarantella speelde zij trefzeker en met élan. Dankzij een voor beeldige stokvoering weet ze een ryk scala aan klankkleuren uit haar instrument te toveren, en in het cantilenespel ligt dan ook haar grootste kracht. De Zigeunerweisen van de Sarasate met eem bijna bedwelmende toori en het nodige temperament gespeeld vormden in dit opzicht het hoogte punt na de pauze. Dat zij echter nog meer in haar mars heeft bewees haar interpretatie van de sonate no. 3 in d kl.t. van Joh. Brahms, wiens breed uitgesponnen uitgesponnen melodieën met warmte en ernst, maar zon der zwaarwichtigheid gestalte kregen. Marinus Flipse toonde zich een ervaren begeleider, die zich echt» met moeite aan haar temperament kon aanpassen. Haar als toegift gespeelde Méditation de Thais van Massenet maakte nogmaals duidelijk dat haar naam er een is om onthouden. MIES ALBARDA LEIDEN - Jacques-Pierre Amette heeft "Drijfzand", dat gisteravond in een redelijk bezet LAK-theater werd opgevoerd door de Rotterdamse toneelgroep 'Fact', in 1979 geschreven. Voor Nederlanders is het stuk echter niet zo interessant, omdat Amette veel aspecten van de zeven jaar durende Algerijnse oorlog heeft opgeno men in de dramatische handeling. Wanneer we het feit dat Herman Naber na zijn indrukwekkende "De plotselinge dood van de anarchist" teleurstelde even buiten beschou wing laten, blijft overeind dat "Drijfzand" een zich voortslepende to neelvoorstelling is geworden. Amette noch Fact mogen van de Nederlandse bezoeker verwachten dat hij enige interesse aan de dag zal leggen voor die voor veel Fransen belang rijke oorlog in Algerije. Daar komt bij dat Paul Gieske, daar waar deze oorlog nie.t ter sprake komt, eigenlijk bezig is te bewijzen dat hij op het toneel niets te zoeken heeft. Een dragende rol was door Amette toebedacht aan Eugénie Megens. Zij mocht een oestertang ophalen en terugbrengen, daarbij acht a negen woorden stamelend. De regie van Marten Oosthoek heeft dit bewijs van dramatisch onbenul niet kunnen redden. Ook de vertaling van Anneke Brassinga en het decor van Miijam Grote Gansey kunnen de indruk van de totale ontreddering niet wegnemen. Maar het meest ontluisterend is toch wel de manier waarop Herman Naber, eens schitterend bij Baal, spartelt als een drenkeling in het diepe terwijl hij toch een minimaal verbaal gegeven moet uitwerken. Samenvattend kan gesteld worden dat Amette, die toch samen met Deutsch, Wenzel en Laville tot de nieuwe generatie jonge Franse toneel schrijvers behoort, z'n naam niet veel eer aan doet. "Drijfzand" is een onbetrouwbaar dramatisch geheel. BERT KOEKEBAKKER Kamerlid uit Leiden in comité LEIDEN - - Het Leidse WD- kamerlid mevrouw mr. A. Kap- peyne van de Coppello is het eni ge kamerlid dat deel uitmaakt van het gisteren ingestelde comi té nationale viering bevrijding. Het comité, dat bestaat uit oud- verzetsstriiders, vervolgden en militairen, heeft tot doel manifes taties en aktiviteiten ter herden king van de bevrijding te organi- Voorzitter is het lid van de raad van state, mr. Th. van Lier, zelf drager van de militaire Willemsorde. ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kinder- voorstelling Leids Poppentheater, i 14.30 uur, tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Bree- straat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. MAANDAG Leiden - Ontmoetingscentrum hoek Boshuizerlaan, bejaarden-1 soos Zuid-West, 14.30 uur. Werklozen Advies Centrum - Bree- I straat 19, tel. 122000, ma t/m vr van I 10-12 uur. Kantine NEM - ingang 5 Meilaan, J ruil- en veilingavond van 'De Post- j zegelvrienden', 20 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, J amateurfotografie, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, com missie financiën, 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, raads vergadering, 20 uur. ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater- dag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za,i S. Kooijman, Noordeindseplein 2a, tel.il 122268; zo, H.J. Klaassen, Witte Singel- 69, tel. 123089. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, J. van- Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel.' 122538; zo, A. van Luijk, Wasstraat 2a. tel. 122522. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid-J Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420. Voor de praktijk van Groeneveld, Van i Leeuwen, Verhage, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwynenburg: J.A. Verha-, ge, Pluimzegkreek 3, Leiderdorp, tel. 133834, spreekuur tussen 11 en 11.30 uur in Gezondheidscentrum Merenwyk, Rosmolen 2. Leiderdorp - L. Middendorp, P. van 't*1 Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070, spreekuur van 12.30 tot 13 uur. r Voorschoten - za, A. Meiman, Leidse- weg 128a, tel. 2493; zo, B. Schotanus, Leidseweg 305. tel. 766462. Oegstgeést - J.B. Hugenholtz, Prins, Hendriklaan 4, tel. 155666. APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zöndags-i dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van 6 tot 13 maart door: apotheek Zuider, Lammen- schans'weg 7, tel. 123553; apotheek Boehmer, Florijn 19, Winkelhof Leider dorp, tel. 894400. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling,' Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn vlinder 36, tel. 146686. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. Oegstgeest - IJ Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tei. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Ryn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezona- heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, te». 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, y.d. Waalslaan, tel. 4641. Opvangklassen buitenlandse kinderen aan Lorentzschool LEIDEN - De opvangklas voor Ma rokkaanse en Turkse kinderen verbonden aan de Lorentzschool is gistermiddag officieel door wethouder Van Dam geopend. 15 Turkse en 11 Marokkaanse kin deren in de leeftijd van 6 tot 12 jaar krijgen hier gedurende twee jaar onderwijs in speciaal voor hen ingerichte klassen. Het eerste jaar wordt onderwijs ge geven in hun moedertaal door een leerkracht uit het vaderland. Dagelijks wordt het Nederlands als vak onderwezen. In het twee dejaar zijn de rollen omgedraaid. Nederlands is dan het hoofdvak. Rekenen en wereldoriëntatie ko men er als extra vakken bij. Het derdejaar gaan de leerlingen naar de lagere school 'n de wijk waar ze wonen. leidsch jö. dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1.2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 1t.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-1t.00 Abonnementsgelden bil vooruitbetaling te voldoen. Bi| automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f 49.55 perp post f 71.90 Jaarabonnement f 186,70 per post f 276,10 Losse nummers f 0,70 Adjunct-hoofdredacteur: R D Paauw AJq. redactiechef: A. 'van Leeuwen Ptv AJq. redactiechef: J. M. J Post Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (spoil) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Oegstgeest H. Sonders i de stichting Gemiva. Elly Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie randgemeenten: Tel. 071-125260 of 071-144941 tst 222 Ch. Lennartz tel. 071-133202 Corres pondenten Leiderdorp R. Zaadnoordijk 071-121481 071-155854 Voorschoten J. Peeters 071-769935 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847 D.J. Roeleven 01715-1403 Warmond R. Hoekstra 071-762551 Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Zoeterwoude: h. stevens 071-890847 Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2