Honderdduizenden betalen te véél aan belastingen Beursweek 4E3D3B ZATERDAG 7 MAART 1981 PAGINA 23 Wat nu? In een tijd van fiscale agressie, van alom heersende fraude, van wrevel en verzet te gen de wurgende tarie ven, van zwart werken, van toegenomen ge knoei, van een verziekt belastingklimaat, van een ontluistering van ons belastingstelsel en -vooral- maatschappe lijke tegendruk: zijn er dan nog mensen, die te véél belasting betalen? Jazeker, en het aantal van hen, zou onze stoutste verwachtingen wel eens kunnen over treffen. In het blad "Koopkracht" van het "Konsumenten Kontakt" (maart 1979) wordt gemeld: "negen van de tien mensen die zelf hun belastingzaken doen, betalen teveel belas ting, omdat ze niet weten wat ze allemaal mogen aftrek ken". In.het rapport "Van Bijsterveld" (lees hierna) staat geschreven, dat in 1975 in meer dan 200.000 gevallen de aanslagen door de belas tingdienst naar een lager in komen werden opgelegd dan was aangegeven. Dat moeten dan nog maar cor recties naar beneden zijn ge weest, die in één oogopslag waren te ontdekken. Als door de zee van publikaties van de laatste jaren de belastingmo- raal werd aangetast, dan is het wel die van de vele goed willende, redelijk denkende, burgers geweest. De zwijgen de meerderheid dus. Bestsellers "De miljardenmazen van ons belastingstelsel", "betalen is voor de dommen" en "het zwarte circuit", zo luiden de titels van enkele bestsellers, die journalistiek knap in el kaar zitten, maar een demora liserende invloed hebben op de mentaliteit van de intege re belastingbetaler. Van de week op het belastingkan toor geweest. Het bezoek volgde na een eerder gestrande poging tot toelichting op mijn kennelijk onvolledige aangifte inkomsten belasting '79. Nu behoor ik tot de groep Neder landers bij wie een verhoogde hartslag valt waar te nemen, als het woord belasting alleen al wordt uitgesproken. Niet omdat ik wat op mijn lever zou hebben en actief zou deelnemen aan het fraude-circuit. Nog los van de vraag of ik dat zou willen; ik heb geen flauwe notie hoe het zou moeten. Liever betaal ik een paar honderd gulden te veel om van het "ge doe" af tè zijn, dan dat ik de strijd met de fiscus aanga. Mijn! vader heeft me er om die reden al. van beticht eén blaam op de fa milienaam te werpen. Kom ik hem fluitend in de stad tegen, dan kan ik er vergif op in nemen dat ie op weg is naar het belas AMSTERDAM - De Amster damse Effectenbeurs had dit keer een slechte week, waar bij vele winsten die vorige week werden behaald voor een belangrijk deel verloren gingen. Ook Wall Street kon liet goed zijn draai vinden, want de hausse die vorige week werd ingezet en déze week aanvankelijk kon wor den doorgetrokken, onder ging dinsdag een scherpe reactie. Volgens de industrië le index van Dow Jones regi streerde het koerspeil deze week maandag plus 3, dins dag min 12. woensdag plus 5 en donderdag min 7volledig zonder lijn dus. Behalve door een onzekere beursstemming voor aande len was de week ook geken merkt door een emotionele renteontwikkeling. De vorige week in ons land al duidelijk zichtbare renteëxplosie kreeg nu zijn climax door een over de gehele linie doorgevoerde tariefsverhoging van een vol procent door De Nederland- sche Bank. Het was de eerste verhoging sedert begin mei vorig jaar, waarna vier maal een discontoverlaging met Het afgelopen jaar heeft op het gebied van de belastin gen meer dan ooit in het te ken gestaan van de fraude. Acties van de Fiscale Inlich tingen- en Opsporingsdienst werden uitgebreid, journa listen en deskundigen schre ven boeken over het onder werp en W.J. van Bijster veld deed in opdracht van het ministerie van financiën onderzoek. De oud-directeur-generaal van het ministerie van financiën, de heer W.J van Bijsterveld, onderzocht in de jaren 1976 V m 1979 de omvang en de aard van belastingfraude. Vorig jaar werd een deel van zijn rapport gepubliceerd. "Twee van de drie belastingplichti gen frauderen"! Zo luidden de vette krantenkoppen. Maar het was niet waar: het rapport vermeldde dat van de belastingplichtigen die in de gelegenheid waren te fraude ren, tweederde deel dat ook werkelijk deed. Bovendien had de uitspraak alleen be trekking op ondernemers. Het eerste bericht blijft ech ter wel bij het grote publiek hangen. Door J. Booij belastingadviseur De integere belastingbetaler gaat zich dan toch wat afvra gen, "Ben ik nu de uitzonde ring of is dat de fraudeur"? „Ben ik de dief van mijn ei gen portemonnaie"? Zo zijn velen, die de volstrekte inten tie hadden om de keizer te ge ven wat des keizers is, in de loop der jaren wat veranderd, wat opgeschoven. Zij probe ren iets: zij gaan op onder zoek uit om legaal belasting te vermijden of ze treden mis schien wel eens een keer als gelegenheidsfraudeur op. In wezen is men met die ontwik keling zelf hoogst ongeluk kig. Mensen, die eenvoudig niet op belasting kunnen be sparen, omdat alles admini stratief vast ligt, verbijten zich intussen. Belastingmoraal De belastingmoraal heeft, zo schijnt het, als symbolische waarde afgedaan. Vrijwel ie dereen in de huidige wel vaartsstaat wil graag gebruik tingkantoor. Hij lust "ze" zo ge zegd wel rauw. en vecht voor zijn "recht". Waarschijnlijk is dat het meest ver standig. Toch laat ik die beker als het even kan aan mij voorbij gaan.. Achter de belastingdienst vermoed ik een omvangrijke sa menzwering van mensen die het eenvoudigweg vertik'ken mij te begrijpen. Ik verkies de zenuw behandeling bij de tandarts ver een half procent werd doorge voerd. De nieuwe tarieven zijn nu voor het wisseldisconto 9 procent en voor het promessediscon to 10,5 pet. Door de gebruike lijke koppeling van de gewo ne bankrente aan dit laatste disconto met een maFge van 1,5 tot 2 pet betekent dit dat de rente voor het rood-staan bij banken nu 12 tot 12,5 pet zal moeten bedragen. Maar de meeste banken voerden vori ge week weer een opslagrente in van een half procent, zodat in feite bankdebiteuren deze week een rente zijn gaan beta Voor de andere kant van de medaille was weinig oog. De belastingwetgeving is nog steeds zo gecompliceerd, dat veel mensen door de bomen het bos niet meer zien en te veel belasting betalen. Daarover gaat het tweede en laatste artikel dat belasting medewerker J. Booij schreef bij gelegenheid van de aan gifte inkomstenbelasting 1980. maken van de overheidsvoor zieningen, maar is terughou dend (of zelfs onhandelbaar), als het op betalen aankomt. De gedachtengang is dan als volgt: als andere belasting plichtigen niet evenredig aan belasting bijdragen, dan hoef ik niet zo nodig hun voor beeld te volgen en kan ik be ter letten op het behouden van een zo hoog mogelijk net to inkomen. Zo kijkt iedereen spiedena rond naar wat zijn omgeving doet: wij zijn, zo gezien, de gevangene van elkaar. Ieder een zoekt voordeel op korte termijn en op lange termijn krijgt een ieder de rekening gepresenteerd. We praten en lezen teveel over belastingontduiking. Het nieuws in de couranten is bij na altijd iets wat afwijkt van het normale patroon. Correct belasting betalen is géén nieuws; een veroordeling we gens belastingfraude wèl. Hulpverlening De sterk toegenomen ingewik keldheid van de belasting wetgeving heeft ertoe geleid, dat vele belastingplichtigen niet meer in staat zijn hun ei gen fiscale boontjes te dop pen. Met name is het de over heid, die de belastingplichti ge hulp-behoevend heeft ge maakt. De aandacht van de fiscus voor aanslagregeling en controle is veel groter dan voor voorlichting en hulpver lening, hoe goed ook be doeld. De belastingadviseurs zijn er om die grotere belasting weerbaarheid te scheppen Dat kost de rechtzoekende belastingbetaler geld. Het zou volstrekt redelijk zijn in dien de eerst medeplichtige voor deze situatie -de over heid- zou zorgen voor een wetswijziging, waarbij de ad- vieskosten voor belastingza ken ook voor particulieren fiscaal aftrekbaar zouden zijn. Op die wijze betaalt de overheid méé aan kosten, welke door haarzelf zijn op geroepen. Indien goede belastingadvi seurs worden ingeschakeld, leidt dat tot de gewenste si tuatie dat niet meer belasting wordt betaald dan strikt noodzakelijk is. Het biedt ook uitstekende perspectie ven voor het zwaar belaste ambtelijk apparaat, dat niet meer wordt geconfronteerd met onwetende, niet-begrij- uit, boven ieder routineonder- zoek van de belastingen. Niet dat ik persoonlijk reden tot klagen heb. Er mag dan wel eens een brief niet beantwoord worden, maar overigens is mij op dit vlak door ambtenaren nooit enig merkbaar onrecht aan gedaan. Het is meer het systeem, dat me hindert en waarvan de logica mij duister is. De rest is irrationele angst, maar daar kom je altijd het moeilijkst vanaf. len, gelegen tussen 12,5 en 13 pet. Wel zijn de banken met De Ne- derlandsche Bank in overleg getreden om te bekijken in hoeverre de opslagrente weer ongedaan zou kunnen wor den gemaakt. Een en ander zal moeten afhangen van de tarieven die op de goudmarkt gelden en dat zal weer groten deels afhangen van de hou ding van De Nederlandsche Bank tegenover de enorme seizoensmatige tekorten waarmede de overheid in het voorjaar worstelt en de rente ontwikkeling in het buiten- pende burgers en met ge brekkige aangiften. De kleinere belastingplichtige kan zich dan óók eens echte fiscale hulpverlening permit teren in de enorme ingewik- r keldheid van onze belasting wetgeving in wezen niet het resultaat van de nimmer ein digende strijd tussen de fis cus en de "groten"? De zo juist geschetste ingreep mag niet worden losgezien van de wettelijke bescherming (ten behoeve van het publiek) van het beroep van belastingadvi- Revanche Het blijkt, dat de aanleiding tot frauderen in veel gevallen ge zocht moet worden in de re vanche-gedachte, opgeroe pen door een vroeger on- Nu was 1979 een wat bewogen jaar geweest. Twee huishoudens wer den tot één samengevoegd. Twee huizen werden verkocht, één nieuwe verworven en verbouwd. Hypotheken werden afgekocht, auto's de deur uitgedaan, de ene baan werd ingeruild voor de an der, studies werden aangevan gen met alle (aftrekbare) kosten van dien. En om dat allemaal goed te regelen hadden we een knipkaart bij de notaris. Ga daar land. De onverwachte rentestijging die sedert eind januari de nieuwe obligatie-index van de Amsterdamse Beurs van 87,5 op 81,5 als laatste deze week bracht, is grotendeels voortgevloeid uit de enorme rentestijging in de Bondsre publiek, waar op sommige da gen van deze week voor kas geldleningen voor één maand 30 pet rente werd betaald. De indruk bestaat echter dat de Duitse geldmarkt nu eniger mate tot rust is gekomen en dat daar het ergste achter de rug is. rechtvaardig geachte behan deling. De volgende maal zet men ethische overwegingen eenvoudig aan de kant. Het is daarom verfrissend, dat de vroegere hoogste chef van al le belastingambtenaren Van Bijsterveld nu aanbeveelt 'behoedzaam te zijn tegen over de goedwillende belas tingplichtigen" en "gematigd op te treden tegen de met- harde fraudeurs" Het is soms onvoorstelbaar om te zien, hoe -temidden van een integer, hardwerkend ambtenarencorps- sommige inspecteurs zwaaiend met de botte bijl of al muggeziftend de soms groeiende belasting mentaliteit om zeep helpen. Verscherping van controle? Prima, maar zorg er dan voor dat houding en afdoening de menselijke maat behouden. als leek maar eens een aangifte over opstellen. Volgens een op mijn verzoek ge maakte afspraak meldde ik mij 's ochtend om half elf bij een vrien delijke portier in het Belasting kantoor. Ook de behandeld com mies bleek niet het beest dat ik verwacht had, maar uiterst ge duldig, geruststellend en behulp zaam. Er was niets bijzonders aan de hand, ik had gewoon wat Nu het ministerie van financiën deze week een nieuwe staats lening heeft afgekondigd met een couponrente van 12 pet, zal ook daarmede een voorlo pige top in onze rentestijging kunnen zijn bereikt. In het re cente verleden bleken derge lijke gedurfde hoge renteper centages met destijds op 10 of 11 pet eveneens het sein tot ontspanning. Maar veel zal af hangen van de financiële ont wikkeling van de volkshuis houding, en die ziet er alsnog zeer somber uit. Om op de drempel van de verkiezings campagne met impopulare bezuinigingsmaatregelen te komert is haast een onmense lijke opdracht. De regering is dan ook druk bezig het zeer door te schuiven naar de nieu we kabinetsformateur. Ondertussen is nog niet duide lijk in welke richting de rente in Amerika zal gaan. Deze week verlaagden weliswaar de Amerikaanse banken hun rente tot 18,5 pet, maar vele financiers blijven hardnekkig volhouden dat er binnenkort percentages boven de 20 pet zullen optreden. Ook de Cen Reparatiewetgeving? Ook goed (als er geen "overkill" in zit). Maar haal er dan ook ge lijk de onvolkomenheden uit, waarvan de belastingplichti gen het slachtoffer worden. Het probleem van de belasting ontduiking is voor een groot deel terug te voeren tot een typisch menselijke eigen schap als egoïsme. De stel ling, dat de fraude een ma nier is om een motie van af keuring uit te brengen jegens de overheid, is minder ge loofwaardig. De aldus be spaarde belasting wordt im mers later nooit aan goede doelen afgedragen? Om de belastingmoraal te ver beteren zijn er, naar goed ambtelijk gebruik, weer vier commissies ingesteld. Het gaat er echter niet om de "dingetjes" niet helemaal begre pen. Koffie werd geserveerd ter completering van de goede sfeer. Na een half uurtje was de zaak be klonken en bleken de vragen beantwoord. Ik werd in de jas ge holpen en kon vertrekken in de wetenschap dat een eventueel onrecht hooguit aan mij zelf te wijten was. Wederom immers had ik rekeningen weggegooid trale-Bankdirecteur Volcker heeft weer gedreigd dat op president Reagans bezuini gingsprogramma niet te veel door het Congres mag wor den beknibbeld, wil er werkelijk van een flinke ren tedaling sprake zijn. Zoals reeds opgemerkt was de rentehausse van deze week niet erg gunstig voor ie koersontwikkeling *er beur ze. De vorige week geplaatste 11,25 pet-lening van de Bondsspaarbanken, waarop tegen 99 pet kon worden inge schreven, kon enkele dagen niet eens verhandeld worden en kwam pas op 95 pet tot een eerste officiële notering. Toch bracht de aankondiging van een 12 pet-staatslening enige keer in de markt en werd als eerste reactie enig herstel gesignaleerd. Doordat de Beurs de prolongatierente, die als basis dient voor de de betrenten op effectenbezit, ook met een vol procent ver hoogde, ontstond er de ge bruikelijke verkoopdruk van beleggers die hun rode positie by banken wilden verminde ren. Vele aandelen die in de afgelopen weken voor haus maatschappelijke weerstan den te analyseren, maar ook en vooral om na te gaan wel ke de menselijke weerstan den tegen belastingheffing zijn. Wat zijn de dieper lig gende oorzaken? Tegen de stelling, dat de totale verloedering heeft toegesla gen, moet krachtig worden geprotesteerd. Dat doet aan miljoenen onrecht. De ko mende tijd moet benut wor den om het begrip en ver trouwen van veel belasting betalers terug te winnen. Het systeem, dat nooit eenvou dig zal worden, moet in ieder geval rechtvaardig zijn en de ambtenaren moeten de wet naar recht en billijkheid met een menselijke aanpak toe passen. Het opvijzelen van de belastingmoraal is -nu nog- een uitvoerbare zaak. die bewaard moesten blijven en andersom, en weer had ik op sommige punten het systeem volgens eigen logica toegepast en als we dat allemaal zouden doen, zou het een janboel wor den. Met een zucht van verlich ting verliet ik het gebouw, want liever arm dan ongelukkig. De teruggave is zodoende opnieuw lager dan mogelijk zou zijn ge weest, als ik maar beter had ge luisterd naar alle ongevraagde adviezen, waarmee strijdlustige familieleden en collega's elk jaar om deze tijd klaar staan. Thuisgekomen de belastinggids voor journalisten aangevraagd en me voorgenomen het dit jaar nog één keer beter te proberen. Een gids die overigens nieuwe narigheid niet uitsluit, getuige het citaat uit Vergilius waarmee de samensteller besluit: "Wat er ook gebeurt, men kan elk lot overwinnen, door het rustig te dragen". TON VAN BRUSSEL se-doeleinden werden ge kocht werden hierdoor aan geboden. Dit veroorzaakte juist voor deze categorie flin ke koersdalingen. Vooral het financieringswezen moest te rug. Ook al kon de NMB vorig jaar nog 16 pet meer winst boeken, Het meest verloor echter Slavenburg waar door ie ♦enderoperatie van de "Yanse Crédit Lyonnais een Koersdaling optrad van f186 Dp f 140. ABN moest terug van f296 op ruim f280 en de Nederlandsche Midden- standsbank van f191 op f185. Onder de hypotheekbanken verloor Westland-Utrecht tien gulden, evenals Elsevier NDU. Vijf gulden terug moes ten ACF, Océ-Van der Grin ten en Holec. Aandelen Ko ninklijke Petroleum werden deze week voor het eerst op gesplitste basis verhandeld maar weken per saldo nauwe lijks van de aangepaste koers af. Unilever kon door de winststijging in 1980 rond twee gulden aantrekken, maar Heineken moest door de winstdaling vorig jaar twee gulden afstaan. door C. Wagenaar

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23