Nieuwe school voor butlers Uitstervend beroep in Engeland nieuw leven ingeblazen ZATERDAG 7 MAART 1981 PAGINA 21 Tekst: Sjak Jansen Foto's Lawrence Harris „Kin omhoog" zegt directeur Spencer tegen Paul. En Bartlett vertelt hem nog eens hoet het dienblad recht te houden op één hand. Pcnu gaat in de fout. Hij schenkt over het randje. Leer meester Bartlett schrikt en roept: „Stop" Paul luistert tegen aile regels in een gesprek af van zijn baas. Bartlett berispt hem vervolgens. Een butler hoort discreet te zijn Een ware butler toont interesse in wat er op zijn dienblad en houdt het derhalve hoog. Bartlett doet het voor, leerling Paul volgt het voorbeeld en directeur Spencer kijkt toe. Zoekt de traditione- le Engelse butler zich in eigen land vrijwel suf naar een „jolly good ho me", in Japan en Amerika daarente gen hoeft de trou we „James" maar te kikken en hij kan voor goed geld aan de slag. De butler heeft weer toekomst. Vandaar dat onlangs in het Londense voor stadje Dulwich een nieuwe zondags school voor Britse butlers haar deu ren heeft geopend. Sjak Jansen ging er een dagje kij ken, nam kennis van de fijne kneep jes van het vak en noteerde hoe meis jes in een disco theek amper van een leerling—but ler waren weg te slaan en televisie butler Hudson flink roet in het eten gooide. Een reportage. Kaarsrecht Leerling Paul heeft zich ogen schijnlijk gedegen op de op dracht voorbereid. Want niet alleen is, geheel volgens de voorschriften, zijn haar pico bello in orde en zijn colbertje vlekkeloos wit, ook houdt hij zijn lijf en hoofd kaarsrecht en serveert hij de wijn van rechts. Kortom: er lijkt geen vuiltje aan de lucht. Toch blijkt Paul falikant in de fout gegaan. Voor de leek weliswaar onzichtbaar, maar voor „Pietje Precies" Bartlett niet. De jongen heeft het dienblad te hoog gehouden. „Zo kan je meester onmoge lijk zien wat er op staat", wijst Bartlett zijn leerling streng maar niet onvriende lijk terecht. Maar anderzijds steekt hij hem weer een pluim op de hoed, omdat Paul, door het blad zo hoog te nouaen, interesse heelt ge toond voor wat er op stond. „Een goed teken", aldus Bartlett. „Alleen", zegt hij, „het was dus té hoog." Misser Paul had echter niet de witte doek, die om de fles gewik keld is, over het etiket mogen laten vallen. „Hoe kan je meester nu zijn goedkeuring geven aan een wijn", vraagt Bartlett ietwat narrig, „als hij niet kan lezen wat voor wijn het is?" Pauls zelfvertrouwen wordt er kennelijk niet door gesterkt, want prompt begaat de jongen bij het inschenken opnieuw een misser. Hij schenkt over het randje en of- schoop Bartlett begrip toont, kan dat niet verhoeden dat zijn hoofd de kleur krijgt van een biet. „We redden het wel", probeert Bartlett hem op te beuren. „I will iiicuve yuu a proper but ler." Officieel staan daar 48 zondagen voor, maar Bartlett voorspelt nu al dat hj zijn klas in de helft van die tijd tot butler zal klaarstomen. Di recteur Spencer merkt dan ook op dat er een strenge se lectie is geweest. „Niet ieder een wordt zomaar toegela ten", zegt hij. „We letten er op of je kan meekomen." Portemonnee Gelet wordt ook op je porte monnee. De opleiding kost 750,-, een dikke 4000 gul den, waarin begrepen een maandsalaris voor als je na de opleiding niet meteen een werkkring vindt. Want een baas kan Ivor Spencer je niet garanderen, hoewel hij naar eigen zeggen wel alle moeite zal doen om er eentje voor je te vinden. Paul houdt het dienblad te hoog en zo betaamt het een butler niet. Want zo kan de baas (in dit geval Ivor Spencer) niet zien wat de butler hem te bieden heeft. Leermeester Bartlett wijst Paul terecht. DULWICH - Triest, maar in Engeland zelf is de but ler lang niet zo gewild meer. Kosten van levenson derhoud en sociale lasten zijn er zo hoog geworden, dat menige heer van „standing" zich vandaag de dag geen butler meer kan veroorloven. Laat dus staan een hele huishouding, zoals je die eertijds nog veelvuldig in adellijke en welgestelde Britse kringen kon aantreffen. Tegenwoordig kan Bruin der gelijke personeelskosten in veel gevallen niet meer trek ken. Althans in Engeland. In het economisch volop bloeiende Japan daarentegen staat men te springen om butlers. Om rechtgeaarde En gelse butlers wel te verstaan, die een oerdegelijke en „tra ditional English" opleiding hebben genoten. Daar is niet alleen de welgestel de Japanner tuk op. Ook in kringen van Westduitse in dustriëlen en Amerikaanse miljonairs bestaat er vraag naar. De butler geldt daar in toenemende mate als een po pulair statussymbool, waar aan je een deel van je overtol lige geld kunt besteden, dat anders toch naar de belastin gen gaat. Het was eind vorig jaar, dat En- gelands befaamde ceremo niemeester Ivor Spencer, goed gezien in de Londense „high society", daar lucht »ran kreeg. Aangezien het hem al eerder was opgevallen dat steeds meer mensen vol gens de „highest standards" wensen te leven, besloot hij een school voor butlers op te richten om zodoende een uit stervend beroep nieuw leven in te blazen. Hoestsiroop Inmiddels is het zover. Ivor Spencer School for British Butlers is onlangs van start gegaan in Belair Mansion, een oude kostschool in Dul wich. Negen jongelui bege ven zich elke zondag van heinde en verre naar dit Lon dense voorstadje om er de lessen te volgen van Leslie Bartlett, een butler in hart en nieren. En dat al vijftig jaar, aldus Bartlett in uitermate beschaafd Engels. 's Ochtends, zo vertelt hij, wordt er steevast theorieles gegeven. Na de lunch leren de leerlingen de fijne kneep jes uit de praktijk. En dat zijn er nogal wat. 't Klinkt over dreven, maar wil een butler zijn baas een glas wijn in schenken, dan moet hij dat ter rechterzijde van hem doen. Betreft de drank thee, geite- melk of hoestsiroop, dan mbet de butler dat links van hem opdienen. En gaat het om koffie, dan weer rechts. Maar maak je daarbij van slechts één hand gebruik, dan moet je de andere op je rug leggen, want een benge lende hand die op dat mo ment geen functie heeft, druist tegen alle regels in. Doodzonde Het waarom daarvan hoef je een butler niet te vragen, want net als Bartlett zal hij beleefd maar bondig ant woorden: „Dat is gewoon een gebruik. Al meer dan 250 jaar." Het zal een butler trouwens een zorg zijn waarom het citroen tje met suiker van links moet komen en de wijn van rechts. Hij doet gewoon wat hem ge zegd is. Immers, hij weet dat hij een doodzonde begaat, wanneer hij per ongeluk eens de Wilde Havanna van links aanreikt, terwijl dat van rechts behoort. Nee, butler zijn, is niet zo ge makkelijk. Dat blijkt wel als zeventienjarige Paul Keanes van z'n leermeester de op dracht krijgt de baas, in wiens huid directeur Spencer even is gekropen, een glas wijn in te schenken. De toast reikt Paul aan van links. En zo hoort het ook. Net als de niet functionerende hand op de rug hoort. Die laat een butler niet bengelen", aldus Bartlett. Paul Keanes echter had de lie ve som van 750,- er graag voor over. En niet eens zo zeer. zegt hij, omdat hij nog altijd geen werk heeft, sinds hij van school is. „Nee", zegt hjj, „ik ken een butler. En wat hij mij erover verteld heeft, lijkt me wel. Veel ver dienen en zo. Lekker naar Amerika." Dat je als butler iemands on derdaan bent, zal Paul - ook in een tijd waarin wordt ge streefd naar gelijkheid tussen iedereen - een zorg zijn. „Je verdient goed", zegt hij, „en ik dien mijn baas niet, maar werk voor hem." Paul maakt dus een duidelijk onderscheid. Een vlieger, die volgens directeur Spencer niet opgaat. „Wat maakt het nou uit", zegt hij, „of je als butler iemand dient. Je moet dat als een plezier ervaren. Een winkelier vindt het toch ook fijn om jou van dienst te zijn wanneer jij boodschap pen doet?" Koning „En", weet Bartlett. „het is niet alleen bedienen. Je bent ook een vertrouwensman. Er wordt discretie en diplomatie van je verlangd. En je bent hoofd van de huishouding, koning van het kasteel als het ware. Bij alles wat er in het huis gebeurt, houd je een vin ger op de pols." Die verantwoordelijkheid .s volgens Bartlett heel wat waard. „Bovendien", zegt hij, „ben je als butler verzekerd van een jolly good home. Maar de andere kant van de medaille is dat je dag en nacht moet klaar staan. Het kan gebeuren, dat je om zes uur 's morgens al in touw bent en je om elf uur 's avonds nog een klus moet doen. Dan kun je niet zeggen: Baas doe het zelf maar." Ivor Spencer: „Je moet altijd vriendelijk en beleefd blij ven, ook al is dat „with mur der in your heart" Aristocraat Volgens Spencer is het flauwe kul te veronderstellen dat het aantal levensgezellinnen voor een butler niet voor het opscheppen ligt. „Bepaald niet", weerlegt hij, „vergeet niet dat een butler een per fecte gastheer is en de enige echte aristocraat in het hele huis. Hij heeft gezag, een gro te verantwoordelijkheid. Stuk voor stuk zijn dat plus punten, waarvoor een meisje best wil vallen." En Bartlett: „Het is net als bij dokters. De enige goede dok tersvrouwen zijn verpleeg sters. Hier ook. De enige goe de butlersvrouwen zijn huis houdsters." Leerling Paul Keanes heeft tot nog toe echter gans andere ervaringen. Bij een artikel over de school voor butlers in een Engelse krant, prijkte zijn foto. Wat hele prettige ge volgen had, zo vertelt hij, want 's avonds in de disco theek waren de meisjes niet bij hem weg te slaan, zo inte ressant vonden ze het. Weer eens iets anders dan de flau we grapjes die sommige ka meraden over zijn butleram- bities menen te moeten ma ken. „Ik laat ze maar", ver zucht Paul. Hudson Paul begrijpt die spottende reacties overigens heel goed. .Mensen hebben een ver eerde vcorstelhnb van een jutler", weet hij. Voor een oelangrijk deel is dat te wjj- .en aan Hudson, de butler uit de veelbekeken televisieserie 'Upstairs, downstairs*. Bartlett: „Hudson heeft ons geen goed gedaan. Een veel te autoritair en eigenwijs baasje. In een echte huishou ding zou hij niet worden geaccepteerd. Binnen tien minuten zou het hele perso neel het met hem aan de stok hebben." En Paul Keanes ten slotte heel olijk: „Oké, Hudson maakte een saaie indruk. Maar je zag hem in de tv—serie dan ook uitsluitend wanneer hu aan het werk was. En niet als hij lekker ging stappen..."

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21