China gaat tering naar de nering zetten moeden dat modernisering in het voorgestelde tempo niet realistisch was. Maar kennelijk waren regering en big business verblind door de lange rijen nullen onder de contracten". nen genoeg om de capaciteit van de hoogovens en cokes- fabrieken te beperken. Maar er is meer. De ligging van de fabrieken is veel minder gunstig dan op het eerste ge zicht lijkt. Industriële bronnen in Japan, het land dat de meeste or ders misloopt door dc bezui nigingen, menen nu dat zelfs met veel moeite geen slech tere plaats had kunnen wor den uitgezocht. De delta van de Yangtze-rivier is moeras achtig; nauwelijks een plaats om zware fabrieken te installeren. Bovendien zijn de verbindingen met Shanghai zeer slecht. Op ongeveer 30 kilometer ver wijderd van China's groot ste stad Shanghai verrijst het gigantische Baoshan staalcomplex. Van de oor- sponkelijke plannen voor een produktie van 60 mil joen staal tegen 1990, is ech ter weinig over. Het Chinese snoeimes heeft hier hard toegeslagen: het tweede deel van de bouw (kosten: 12 mil jard gulden) is afgelast, en het afbouwen van de eerste fase is flink vertraagd. Er is geen geld om de benodig de installaties te kopen (in Japan en West-Duitsland), en de vraag naar staal is voorlopig geslonken door de teruglopende investeringen in de zware industrie. Rede- Die blindheid heeft beide par tijen parten gespeeld. China kan daarom toch een rede lijk toeschietelijke houding van Japan verwachten bij de onderhandelingen over schadevergoeding voor con tracten die zijn geannuleerd. Er zijn harde woorden ge vallen. maar uit de recente beslissing van Japan om de hulp aan het grote buurland voor dit jaar te verhogen naar 600 miljoen gulden kan Peking moed putten. De korte afstand tot het indus triële centrum Shanghai geeft lage vervoerskosten van het eindprodukt. Maar het geeft ook een sterke ver vuiling, een probleem waar in China nu pas belangstel ling voor ontstaat. De nabij heid van de zee lijkt ook een voordeel. Vervoer van grondstoffen is immers het goedkoopst over water. Lijkt. Want bij nader inzien vallen de voordelen zwaar teeen. .Terugkijkend", concludeert het gezaghebbende Asia week deze week dan ook „ge ven veel Japanners toe dat zij de Chinese plannen nooit zonder een zekere graad van scepticisme hadden moeten accepteren, en dat zij op zijn minst hadden kunnen ver- door Ruud Kreutzer Veel werk in de Chinese landbouw wordt nog inel de hand gedaan. De produktie van voedsel kan daarom de snelle bevolkingsgroei maar amper bijhouden. Invoer hele fabrieken voorlopig van de baan Zulke stellige beweringen zal een China-deskundige niet snel voor zijn rekening ne men: daarvoor is de economi sche situatie in China zelf te onzeker. Peking is begonnen met een ingrijpende „aanpas sing" - een eufemisme voor een gigantische bezuini gingsoperatie. De ambitieuze plannen van de eerste dagen na Mao's dood zijn al langer verdwenen, maar pas nu lijkt de harde wekelijkheid van economische wetmatigheden goed door te dringen. Kritiek op de moaistische dwaashe den bleek heel wat eenvoudi ger dan het laten zien hoe het wel moet. De Chinese leiders hebben be sloten de tering naar de ne ring te zetten: het snoeimes gaat diep in de overheidsuit gaven. Vice-premier Yao Yi- lin kondigde in een afgelopen zondag gepubliceerde rede een korting van 13 procent aan in de totale uitgaven van de staat: wel iets anders dan „minder meer", zoals in Ne derland gebeurt. Liefde De liefde voor een regime gaat vaak door de maag. De steun van de bevolking, na alle tur bulente woelingen van de Grote Sprong Voorwaarts en de Culturele Revolutie sterk aan erosie onderhevig, is al leen te winnen met een suc cesvolle economische poli tiek. De vruchten daarvan moeten niet pas voor volgen de generaties te plukken zijn: dat verhaal geloven veel Chi nezen niet meer. Wat voor aanpak ook gekozen moge worden, dit moet het uit gangspunt zijn. Zo niet, dan komt de geloofwaardigheid van het aangetaste commu nistische regime ernstig in gevaar. De partijtop is derhalve als de dood om de vooruitgang in het levenspeil terug te draai en, of te laten wegvreten door ongecontroleerde inflatie. Voor bezuiniging komen daardoor posten als voedsel subsidie (een jaarlijks bedrag van 25 miljard gulden) en steun aan de huizenbouw niet in aanmerking. Maar om de inflatie - officieel op 7 procent, andere schattin gen komen op het dubbele daarvan - tegen te gaan is maar een weg: het overheids tekort moet beperkt. In 1980 was dat ongeveer 18 miljard gulden, een negatief saldo dat Peking helemaal wil weg werken. Dan moeten andere melkkoeien gevonden wor den, en dit geval is dat de in vesteringen in de zware in dustrie en de defensiebegro ting, die dit jaar voor de twee de achtereenvolgende keer verlaagd is. Eerste doelwit van de snoei- drift dus de uitgaven voor de zware industrie, die bijna ge halveerd worden. Mammoet projecten, zoals de giganti sche Baoshan-staalfabriek in de buurt van Shanghai, wor den halverwege in de ijskast gezet. Een handelsinstituut in Frankfurt schat dat in to taal voor zo'n 5 miljard gul den orders op de nominatie trie, waar gebruiksgoederen worden gemaakt, voorrang geven. De lichte industrie verbruikt minder energie dan de zware industrie en brengt sneller geld in het laatje, ook door export. Verder levert de lichte industrie veel meer ar beidsplaatsen op: per gein- vesteerde Yuan bijna drie maal meer dan in de zware in dustrie, zoals de staalproduk- tie. En dat is met een geschat te aantal van 20 miljoen werklozen, een van de eerste Kopzorgen van de Chinese communisten. De keus voor arbeidsintensieve industrieën is voor een Derde Wereld land voor de hand lig gend. Het heeft in China ook al opmerkelijke resultaten gebracht in de vorm van aan zienlijke groei in de produk tie van gebruiksartikelen als fietsen, horloges, textiel, ra dio's, naaimachines en land bouwwerktuigen. „Zelden stond onze economie er sinds 1949 beter voor dan nu", aldus China's belang rijkste econoom, vice-pre mier Yao Yilin. Dat zegt ech ter niet veel, want dc huis houding van het land dat bij na een miljard monden moet voeden is sinds de bevrijding nooit echt goed geweest. Het beeld van de vooruitgang, dat jarenlang is opgehouden, blijkt een flinke dosis bedrog te bevatten, zoals nu door dc Chinese communisten wordt toegegeven. Files Maar over de mate waarin het roer om gegooid moet wor den, zijn de opvolgers van de Grote Roerganger Mao het onderling niet eens. Daar door komen er vanuit de par tijtop allerlei tegenstrijdige richtlijnen, en is er van on derlinge coördinatie tussen de verschillende ministeries en provincies geen sprake. Een Amerikaanse econoom vergeleek die situatie met het verkeer in een stad, waar de stoplichten niet op elkaar zijn afgestemd: voor elk kruis punt ontstaan files en wordt de doorstroming gestremd. Betekent dit alles nu dat China de komende tien jaar geen volwaardige handelspartner zal zijn voor het Westen? De verwachting is dat de buiten landse handel van China ook in de komende magere jaren zal blijven groeien. Met de EG-landen is een daling te zien, maar daar staat een gro tere stijging tegenover bij de Verenigde Staten (een ver dubbeling in 1980 ten opzich te van 1979) en Japan, Chi na's belangrijkste han delspartner. De totale in- en uitvoer tussen Japan en Chi na namen in 1980 met 41 pro cent toe. dus ook bijna een verdubbeling. Vooral in de Bondsrepubliek blijft het optimisme ongebro ken Heinrich Weiss, h<N baas van het bedrijf Schloe- mann-Siemag AG, dat bij doorgaan van het Baoshan staal-complex een half mil jard mark had kunnen weg slepen, zegt ondanks dat „De vooruitzichten op lange re termijn blijven onveran- le-d zoed" Peking blijft doorgaan met een groot aantal kleinere projec ten, zoals het verbeteren van hoogspanningskabels, olie- exploratic. containerhavens, mechanisatie van de land bouw en allerlei gezamenlij ke ondernemingen in de comsumptie-goedcren. Voor Westerse bedrijven zit er niet veel anders op dan te hopen dat „geduld wordt beloond", zoals de leiding in de Chinese hoofdstad de teleurgestelde zakenmensen op het hart drukt. DEN HAAG - Er valt nog weinig met zekerheid te zeggen over de economische gevolgen van de ruzie tusen Nederland en de Volksrepu bliek China. De effecten van de maatregelen die China zal nemen worden pas op wat lange re termijn zichtbaar. Maar dan nog zitten we met de vraag: hoe zou het eruit zien zonder die maatregelen? Is het waar, dat er de komende tien jaar toch nauwelijks iets te halen valt in het Rijk van het Midden, zoals in regerings kringen te beluisteren is. De fabricage van motoren voor kleine landbouwmachines in een fabriek builen Shanghai. Dit soort activiteiten op kleine schaal krijgen voortaan voorrang boven grote prestige-projecten De olieraffinaderij van Shengli. Hier zouden nog zes fabrieken voor plastic en kunstrubber wor den gebouwd. staan om te worden ge schrapt of uitgesteld. Vooral Japanse zakenlieden zien dit met lede ogen aan, omdat van hen de meeste orders de prul lenbak in verdwijnen. Het uitstellen van het voor af gelopen winter aangekondig de 12e Partijcongres en van een langverwachte zitting van het Centrale Comit duidt op tegenstellingen binnen de Chinese top, die de onzeker heid over de nieuwe econo mische politiek verder aan wakkert. Nog altijd moet sterke man Deng Xiaoping rekening houden met serieu ze oppositie. Volgens sommi gen neemt deze de laatste tijd eerder toe dan af. Walt Disney Op het eerste gezicht lijkt Chi na terug te keren naar de ex treme angst voor afhankelijk heid van het buitenland, die kenmerkend was voor Mao's hoogtijdagen. Tijdens de Cul turele Revolutie was import van buitenlandse technologie taboe, en zoiets als nationaal verraad. Maar het grote ver schil tussen toen en nu is dat de beperking van het kopen van Westerse know how mo menteel niet wordt ingege ven door ideologische over wegingen. Het is een bittere noodzaak, veroorzaakt door gebrek aan geld n door een tegenvallende olie-produktie. Bovendien is er al te veel veran derd: de reclameborden zijn niet meer weg te denken uit de steden, de fabrieken zijn al overgeschakeld op het ver vaardigen van Walt Disnev-fi- guurtjes. en de koopdfang naar televisies en andere ge neugten van de industrile sa menleving is niet te ver zadigen China is potentieel een olic-ex- porteur, maar de produktie blijft sterk achter bij de plan nen die aan de schrijfbureaus in Peking zijn ontworpen. Gehoopt werd, dat China dit jaar en volgend jaar aan Ja pan 365 miljoen vaten olie zou kunnen leveren. Dat zou 13 procent zijn van Japan's oliebehoefte. In werkelijk heid kan dit jaar slechts 61 miljoen vaten leveren, en de produktie zal naar verwach ting de komende jaren nog verder afnemen. Het optimisme over de olie is veel te groot geweest. Daar door is het aanboren van an dere energiebronnen, met na me kolen, verwaarloosd. Ook is er nogal verkwistend om gesprongen met dc naar bo ven gehaalde olie. De gevol gen van deze misplanning zijn aanzienlijk. Zonder olie staat de hele chemische in dustrie droog - vandaar het opzeggen van de contracten voor de aankoop een aantal complete installaties in Ja pan. Maar een nog ingrijpende ge volg is het mislopen van olie- inkomsten. De grote contrac ten met Japan waren geba seerd op het idee, dat China hele fabrieken zou kopen in ruil voor olie, waar Japan een schreeuwende behoefte aan heeft. Die droom is voorlopig aan dui gen, hoewel er druk wordt gespeculeerd dat Japan even tueel bereid zou zijn China te helpen met leningen en olie, zodat de contracten voor vier petrochemische projecten gered kunnen worden. Dc speciale afgezant van Japan Saburo Okita, die China on langs bezocht om over de be dreigde contracten te onder handelen, zinspeelde vorige week op die mogelijkheid Voor China is dat interessant, omdat deze industrie veelal grondstoffen levert voor de lichte industrie en kunstmest voor de landbouw. Licht Behalve aan de landbouw wil Peking aan de lichte indus-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19