'Er gaan klappen vallen' De afsluiting van de Breestraat en de gevolgen voor de middenstand ZATERDAG 7 MAART 1981 Op het oog lijkt het er allemaal weer ty pisch Leids aan toe te gaan. In de volks mond is dat ook een vaststaand feit. Want wie doet dat nou, eerst een straat asfal teren en krap twee jaar later de boel weer opengooien omdat er ineens ka bels en een riool de grond in moeten. En als het dan nodig is, waarom niet tegelijk met pakweg het Noordeinde of Kort Rapenburg? Beter 'éen keer een chaos dan maanden, zo niet jaren achtereen. Die vlieger gaat niet op. Want, legt ambtenaar Iestra, coördinator van de werkzaamheden uit: "Twee jaar geleden werd er min of meer spontaan beslist de Breestraat te asfalteren. En dat was drin gend noodzakelijk, want door het tweerichtingverkeer groeiden de verkeers- en lawaaioverlast de winkeliers en bewoners boven het hoojd. Niet zo gek natuurlijk als je bedenkt dat er alleen al zo'n zestig bussen per uur door de Breestraat denderen. Door die tijde lijke asfaltlaag kon de overlast tot een minimum worden beperkt." Iestra heeft het met nadruk over tijdelijke asfaltlaag omdat vol gens hem meteen al vaststond dat de laag eenmaal weer verwij derd zou moeten worden. "We praten tenslotte al achttien jaar over een riolering. Maar die plannen konden twee jaar geleden niet worden uitgevoerd omdat we toen nog met de marktenroute (de route Botermarkt - Vismarkt - Aalmarkt - Boommarkt) openlagen. Het verkeer had dan echt geen alternatief meer gehad als ook de Breestraat was opengebroken." r geen geld" zegt Iestra met En het is nu of nooit wat de gemeente betreft, want de asfaltlaag is inmiddels al aan flarden gereden. Overeen half jaar zou de Bree straat een zandbak zijn geworden. Daarom moeten we er nü iets aan doen" zo luidt Iestra's verklaring. Om het allemaal wat verwarder te maken: het ziet ernaar uit dat het Kort Rapenburg op zijn beurt ook voor het verkeer wordt afge sloten, echter pas als de Breestraat weer 'schoon' is. De overklui zing van het Kort Rapenburg staat zowat op instorten. Tevergeefs hebben instanties als het Leids City Centrum, de Stichting Leidse Binnenstad en het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond er op aangedrongen dit karwei gelijk mee te nemen met de Bree- straat-operatie. Want het heeft zo weinig zin om de ene belangrijke straat dicht, de andere open te hebben. Geen onlogisch besluit van de gemeente om beide straten afzonderlijk aan te pakken? "We hadden ze best gelijk willen afsluiten" geeft Iestra toe. "Maar toch hebben we bewust gekozen voor deze fasering. Want de inspraak over het Kort Rapenburg is nog niet rond. We weten bijvoorbeeld nog niet of het Kort Rapenburg weer wordl opgegraven of niet. Bovendien, dat karwei gaat zeven maanden duren en dat van de Breestraat neemt feitelijk maar twee maanden in beslag". Tekst: Miep de Graaft Zó zal de verkeers stroom zich voorlopig door het centrum moe ten worstelen. Foto: Jan Holvast LEIDEN - De Bree straat krijgt weer een opknapbeurt en dus kan het verkeer deze levensader van de Leidse binnenstad voorlopig beter mij den. De klanten daar entegen dienen wel te blijven komen. Maar doen ze dat ook? En waarom moet de Bree straat nu ineens weer dicht? Nog maar nau welijks bestraat in '77 werd de Breestraat het jaar daarop plotsklaps geasfalteerd. En nu, twee jaar later, moet er weer een operatie plaatsvinden. Ten eer ste omdat er allerhan de kabels en leidingen de grond in moeten. Ten tweede omdat er na achttien jaar praten de Breestraat wordt verrijkt met een heuse riolering. Vandaar dat de drukke straat tot half mei gedeeltelijk en daarna twee maan den helemaal moet worden afgesloten. Een afsluiting met ha ken en ogen, die ge paard gaat met de no dige kopzorgen. Voor de gemeente haar soms kronkelig over komende beleid, voor de politie haar ver keer, de middenstand, klanten en de belan genverenigingen hun bemoeienissen. De betrokkenen aan het woord. "De totale werkaktiviteiten du ren dus langer, maar de over last is veel en veel minder. Want het Kort Rapenburg kan al dié tijd wellicht ge deeltelijk openblijven en an ders waren beide straten ze ven maanden potdicht geble ven. Daarbij komt nog, als het Kort Rapenburg wordt opengebroken moet het Gal gewater eerst dicht zijn. En dan zou het Breestraat-kar- wei te lang worden uitge steld." Kortom, haken en ogen. Haast De vernieuwingsoperatie was halverwege vorig jaar al voor zichtig aangekondigd. Toch duurde het tot om precies te zijn 26 januari van dit jaar voordat het tot de Breestraat- winkeliers begon door te dringen dat er 'iets' te gebeu ren stond. Middenstander Van de Burgh wat veront schuldigend: "Weet u wat het is, je staat niet met je neus op de feiten. Je hebt het altijd druk met je zaak. Dan ineens dringt het tot je door, maar dan ben je eigenlijk al te laat met reageren. De gemeente? Nee, die heeft niets van zich laten horen. Wij hebben bij haar aan de bel getrokken". Desondanks ging hij niet bij de pakken neerzitten. Met enke le collega-winkeliers werd door Van de Burgh in alle haast een tijdelijk comité in het leven geroepen om de werkzaamheden te begelei den. Ook konden de winke liers nog bij elkaar worden getrommeld. En een al even haastig opgezette enquête leerde dat de winkeliers vóór uitvoering van het werk in de maanden augustus/septem ber waren. Een uitspraak die later tot veel verwarring leid de. Tijdens de vergadering bleken de meningen radicaal te zijn gewijzigd. Die avond stemden de winkeliers toe in het plan van de Begeleidings commissie Openbare Werken om het karwei nog vóór de bouwvakvakantie te hebben afgerond. Achteraf fronsen de winkeliers hun wenkbrau wen bij het begrip bouwvak vakantie. Immers, voor het eerst is er dit jaar geen afge ronde periode waarin de bouwvakkers op stap gaan. Iestra zegt dat er voor het rayon Leiden wel degelijk een vaste afspraak is: de bouwvak zou in de periode 12 juli-2 augustus gaan vallen. Voor die lijd kan er weer wor den gereden op de Bree straat. "Tenminste, dat is het streven. Maar we houden er niet zo fanatiek aan vast. En de echte toplaag van het as falt kan pas daarna worden aangebracht, omdat het asfalt zelf eerst moet besterven". Nog kan het verkeer, zij het met moeite, de belangrijkste levensader de binnenstad passeren. Klappen Van de Burgh voorziet duide lijk problemen voor de mid denstand. "Het werk moet gebeuren, dat heb je te accep teren. Maar dat er onder de middenstand klappen gaan vallen, dat is een duidelijke zaak. Neem nou het middel ste gedeelte van de Bree straat. Hoe moet je die win kels daar bereiken? Dat is nu al een probleem. Laat staan als ze met de riolering begin nen. Het is hun eigen schuld hoor, want die winkeliers sla pen. Ze zijn er toch bij als ze hun zaken onbereikbaar ma ken? En dat de klanten weg blijven is logisch. Als je kunt kiezen tussen een winkel in de Haarlemmerstraat en die opgebroken troep hier om een jurkje te kopen, nou, dan is het toch duidelijk waar je naar toe gaat? En de gemeen te houdt nu eenmaal geen re kening met je klanten." Hij verwacht weinig heil van het gemeentelijke potje voor middenstanders die door de stadsvernieuwing in de Knel komen. "Nee, dat potje schijnt schoon op te zijn. Bo vendien, hoe toon je aan dat je inkomen beneden die 29.000 is gezakt? Nee, de Noordeinde-winkeliers heb ben om financiële steun ge vraagd maar zij hebben ook nul op request gekregen. De eigenaar van snackbar City, Koet, verwacht evenals zijn collega middenstander dat de afsluiting de nodige gevol gen zal hebben voor de om zet. "Eten doen ze toch wel" stelt hij vast. "Maar dat het minder zal worden, ja, dat is zeker. Het is een strop Wat mij nu interesseert is: hoe ziet die Breestraat er straks uit, als 'ie een paar maanden in het slop heeft gezeten? Als we er nu wat voor terugkrij gen in de vorm van betere verlichting, trottoirs en alsje blieft éénrichtingverkeer..." Lunchroom-eigenaar Van der Steen van 'Aurora' ziet als be langrijkste oorzaak voor een teruglopend klantental de bus die de Breestraat moet gaan mijden. "Ze gaan de sin gelroute volgen heb ik ge hoord. Dus niet alleen wij, maar ook de omliggende stra ten zullen daar last van heb ben. Ja, we zullen het wel merken. Maar om te stellen dat er zaken door op de fles gaan... ik denk maar zo: als je afhankelijk bent van die twee maanden draai je als midden stander toch al niet al te best." Van de Burgh betreurt het dat hij als woordvoerder geen klacht heeft gehoord van zijn collega's. "Want ze hoeven maar te bellen en ik geef hun klachten door aan de ge meente. En echt, dan komen die ambtenaren er meteen aangerend. Maar denk maar - niet dat je wat van ze hoort. Eigen schuld, denk ik dan. Ik ben tenslotte geen kloek. Maar dat er angst is onder de middenstand hier, dat is dui delijk. Dat is ook uitgespro ken tijdens de vergadering. Er werd toen gezegd: laat het alsjeblieft zo snel mogelijk af gelopen zijn. Maar ik houd m n nart vast. Kijk eens naar de Hooigracht, naar dc He renstraat, hoeveel maanden hebben die straten niet open gebroken gelegen? Terwijl het uiterst belangrijke routes zijn. Ik zie het hier ook maan den openblijven. Wat dat be treft hadden ze beter pas na de bouwvakvakantie kunnen beginnen. Want 3 oktober is hier in Leiden een heilige dag. Reken maar dat ze dan klaar waren geweest. Net zo als vorig jaar op het Noord einde de straat er op 3 okto ber ineens keurig bijlag." Ambtenaar Iestra zegt dat alle zeilen worden bijgezet om het karwei zo snel mogelijk te klaren. Alle materialen zijn al gekeurd - iets dat vorige jaar op de Hooigracht achterwege bleef. De materialen werden tijdens de werkzaamheden afgekeurd. Mede daardoor bleef de Hooigracht langer opgebroken dan was ge pland. Het werk zal in ploe gendiensten worden verricht. Het enige dat een snelle vol tooiing kan ophouden zijn eventuele archeologische vondsten. Politie Voor de politie is het ook puz zelen geblazen. Woordvoer der Van der Sleet: "Er is zo wat geen alternatieve route voor de Breestraat. Het is de belangrijkste verkeersader die je voor het centrum hebt. Waar we het verkeer moeten laten? Ik denk dat het alle maal wel goed gaat als de straat maar niet dichtslibt met geparkeerde auto's. En we denken er nu over van de marktenroute voor bussen tweerichtingverkeer te ma ken. Want zowel de buson derneming als de midden stand wil die bus niet kwijt." Echt grote moeilijkheden door de verkeersdruk verwacht Van der Sleet (nog) niet. "Nee, als ze een paar dagen oponthoud hebben zoeken de Leidse automobilisten vanzelf een andere weg. Dat kun je nu al merken. De Hooigracht, of de singels. Grappig." De Leidse politiemannen heb ben opdracht op hun route in elk geval de Breestraat aan te doen, en foutparkeerders re soluut weg te slepen. De ge volgen zijn merkbaar. Sinds 16 februari, de dag waarop met het Breestraat-karwei werd begonnen, is een veer tigtal voertuigen wegge sleept. Ook de automobilist die deze week een briefje op zijn Eend had gestopt: "Blijf met je handen van deze auto af' werd niet ontzien. Dc enigen voor wie een uitzon dering wordt gemaakt zijn de Leidse trouwlustigen. Bruidsparen die gaan (aanre kenen krijgen naast de felici taties een bcwijsje mee dat de auto even bij het Stadhuis mag 'staan. Na het werk Winkeliers en hun belangen vereniging het Koninklijk Ondernemers Verbond kij ken reikhalzend uit naar de dingen die nó het werk gaan gebeuren. De winkeliers heb- ben de gemeente inmiddels laten weten sterk tegen twee richtingverkeer op de Bree straat te zijn gekant. (Van de 57 waren er 53 tegen). "Deze panden zijn niet op zwaar en veel transport gebouwd" zegt Van de Burgh. "Bovendien, dat tweerichtingverkeer zou een tijdelijke zaak zijn tot de marktenroute hersteld was. En nu willen ze het stilletjes zo houden. Maar het kost ons klanten." Ook het verhaal van het KNOV gaat pas spelen na de opera tie. Voorzitter Van Velzen: "We hebben nu een opinie peiling gehouden omdat we juist de situatie als de Bree straat klaar is op de korrel willen nemen. De parkeer plaatsen, de situering van de markt, één- of tweerichting verkeer - dat soort zaken moet nog door de raad. En de winkeliers is nog nooit wat gevraagd." Voor Van Velzen is het een uit gemaakte zaak dat de winke liers hun omzet zullen zien te ruglopen ten tijde van de op brekingen. "Er zal ingeleverd moeten worden. We moeten door de zure appel heenbij- ten. al kan het voor enkele middenstanders de laatste druppel zijn die de emmer doet overlopen." Het Ver bond bemoeit zich niet daad werkelijk met de dagelijkse gang van zaken. "Wfi vinden dat een taak van de onderne mers zelf. Bovendien, die op brekingen veranderen per dag. Ik hoop dat de onderne mers de moeilijkheden in goed overleg met gemeente werken zullen oplossen. Wel hebben we er bij de gemeen te zelf op gehamerd dat als er bijvoorbeeld gas of elektrici teit moet worden afgesloten dat tijdig wordt aangekon digd. Dan krijg je een keurig briefje terug, maar of het helpt?" Van Velzen ziet in gedachten het verkeer zich door de stad heenworstelen. "De hele streng station - Leiderdorp wordt afgeknepen. Dat zal overal merkbaar zijn. Je krijgt overal afschuwelijke si tuaties. Maar ik zeg niet dat stadsvernieuwing niet moet doorgaan omwille van het verkeer." Het Leids City Centrum is de enige 'partij' die geen ant woord wil geven op de ^raag of, en zo ja welke, consequen ties de opbrekingen voor de middenstand zullen hebben. Voorzitter Van Egmond. "Nee, ik ben niet van plan op uw vragen een antwoord te geven. Ze verdraaien je woor den toch maar. Goedenmid- dag." Einde De optimist die denkt dat na de chaos (recentelijk) op het Noordeinde, (nu) op de Bree straat en (straks) op het Kort Rapenburg de binnenstad weer rustig wordt zal bedro gen uitkomen. De plannen voor de komende jaren lig gen al vast. Kortweg komen ze erop neer dat elke straat die de binnenstad rijk is nog moet worden aangepakt. Van Velzen daarover: "En dan kryg je situaties dat je denkt: lkten we nu meer eeri witte fietsenplan uitvinden Ambtenaar Iestra ziet dat heel anders. "We werken juist op een dusdanige manie- i. t fi les in elkaar past. Ook bij de Breestraat is die manier van verken al toegepast. We heb- bt le verkeersomleiding via de marktenroute. Natuurlijk, elk werk geeft overlast, maar we trachten echt dc bereik baarheid en overlast op de Breestraat tot een minimum te beperken. Daarvoor is er voortdurend overleg tussen de gemeente, politie, dc nuts bedrijven, winkeliers, bewo ners. het LCC. de Begelei dingscommissie Openbare Werken. Daar hebben we on ze handen vol aan." loc het ook z.j Leiden is en

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17