Klaas Lok: een buitenbeentje in de atletiek Van Besouw en de keerzijde van katoenen tapijt. Iedereen weet nu wel wie Knobel is Favoriet voor crosstitel Gehandicapt LUSV gaat onderuit in volleybalcompetitie psr Ex-bondscoach terug in Nederland Getekend: Van Besouw Storckvan Besouw interior ZATERDAG 7 MAART 1981 SPORT PAGINA 13 Een buitenbeentje zou je Klaas Lok kunnen noemen in de atletiekwereld. De voornaam ste favoriet voor de zondag te houden nationale crosskampioenschappen in Den Haag heeft een beenlengte verschil van anderhalf centimeter, terwijl hij door een gewrichts stoornis in zijn grote tenen al na een week ontslagen werd uit militaire dienst. „Weke lijks krijg ik twee spuiten in mijn tenen. Dan worden mijn gewrichten doorgesmeerd. En alleen dankzij speciale schoenen kan ik normaal wandelen", verhaalt Lok over zijn lichamelijke afwijkingen. Ook over zijn sport houdt do Utrechter er totaal andere ideeën op na. Ten eerste heeft Lok zich niet. zoals velen, op één afstand gespecialiseerd en ten tweede behoort hij zowel tot de in- en outdoortop als mede tot de beste Nederlandse veldlopers. Ten slotte ontbreekt hij op de centra le trainingen van bondscoach Haico Scharn, omdat hij de oe fenstofvan Herman Verheul, zijn trainer bij Phoenix, aanmerke lijk meer waardeert. Verheul, boekhouder van beroep, maar een man van de praktijk volgens Lok, beroemt zich erop, dat zijn methoden nog dateren van de jaren vijftig. In een tijd. waarin geen plaafs lijkt voor 'ou derwetse' opvattingen, verkon digt Lok dat Phoenix, althans haar oefenmeester, zijn tijd ver vooruit loopt. „Beter kun je zeg gen, dat de andere atleten in Ne derland ver achter lopen. Kijk maar naar het buitenland. Daar lopen atleten, zoals Emiel Putte- mans en Steve Ovett, ook op ver schillende afstanden. Verheul is van mening dat je all-round moet zijn, wil je op je eigen af stand vooruitgang blijven boe ken. De 800 en 1500 meter loop ik gerust op één dag om in vorm te komen voor de langere afstan den. Zo kwee.k ie wat hardheid". Hoewel Lok inmiddels heeft bewe zen, dat de visie van Verheul ze ker niet foutief is (Lok: „Over een x-aantal jaren zal pas blij ken dat hij gelijk heeft, want dan traint iedereen zo"), steekt het hem dat zijn leermeester nog niet écht wordt erkend. „Want wat zeggen ze steeds tegen mij: 'Jij kan alle afstanden lopen, want jij hebt zoveel talent'. Maar hoe ver klaar jij het dan, dat atleten, die een tijdje bij ons lopen, opeens veel progressie gaan vertonen? Zodra die mensen teruggaan naar hun oude club, lopen ze meestal niet meer zo snel, zoals ze bij Phoenix deden". Die ervaringen sterken Lok in de gedachte dat Phoenix op de eni ge juiste manier bezig is. Hij be speurt ook dat Verheuls trainin gen door sommigen al worden gekopieerd. „Vroeger werd er ge lachen om ons. Zo in de geest van: 'Daar heb je die jongens van Phoenix weer met die gymnas tiekoefeningen. Die doen altijd zo raar'. Vraag het maar aan Har ry Pattist. Nu zal hij zeggen: 'Ze hebben toch wel gelijk'. Dat blijkt ook wel uit het feit. dat bin nen onze vereniging weinig spierblessures voorkomen". Verder schuwt Verheul in vergelij king met zijn collega-trainers tempo-training. „Dat betekent niet", haast Lok eraan toe te voe gen, „dat wij traag trainen. Al leen, wij doen geen scheurwerk. Slechts één keer per weëk trai nen wij op tempo. Ik heb al heel wat talenten verloren zien gaan. omdat zij voortdurend keihard trainden. Bij Phoenix wordt ook niet eenzijdig getraind. Daar ga je op den duur ook kapot aan". Toch bekent Lok dat hij blij is dat hij recentelijk zeven weken naar Aruba heeft kunnen vluchten voor een trainingsstage, want: „Steeds Weer trainen in hetzelfde bos is eentonig en geestdodend. Ik heb nu weer veel meer zin". Die reis heeft Lok kunnen be kostigen van het geld dat zijn geldschieter, een plaatselijke su permarkt in Driebergen, hem sindskort toestopt. „Ik sta vanaf augustus op de loonlijst van die winkel. Ik kan er net van rond komen". Lok heeft noodgedwon gen voor dit bestaan gekozen. „Ik heb tweeënhalf jaar wiskun deles gegeven, maar dat ging niet. Ik stond soms bijna te sla pen voor de klas. Nu voel ik me kiplekker". Nu hij zich Tull-prof-atleet kan noemen, lijkt de kans aanneme lijk, dat Lok de unieke prestatie reeks van vorig jaar evenaart. Op de 1500, 3000 (indoor) 5000 en 10.000 meter kroonde hij zich tot nationaal kampioen, terwijl hi) ook de titel greep bij het Neder lands crosskampioenschap. Lok is duidelijk trots op dat gouden jaar. „Laat maar iemand komen, die die prestatie verbetert", roept hij uitdagend. Het enige wat Lok als een smef op dat Klaas Lok op de foto met nummer 383 tijdens het veldloopkampioen schap van '79 in Beek. Luiks van hem Gerard Tebroke en rechts Gerard Nijboer (482). schouwt, is dat hij zich niet kwa lificeerde voor de Olympische Spelen. „Dat kwam door een tro pische ziekte, die ik vorig jaar heb opgelopen in Suriname. Die worminfectie sloopte me gelei delijk. Ik verloor van Jan en Alle man. Wellicht dat het ook kwam. omdat mijn seizoen te lang duur de". Niettemin is zijn atletiekagenda ook dit jaar weer boordevol. „Misschien dat ik wel overweeg om mij over een paar jaar alleen te richten op het indoorseizoen. Ik wil gewoon eens 'n gokje wa gen en proberen nog eens een medaille te pakken tijdens een Europees kampioenschap in door". Voorlopig traint Lok ech ter alleen voor het komende veldloopkampioenschap, die zondag op de renbaan van Duin- digt eindigt. „Crossen vind ik het leukste wat er is", zegt de 26-jarige Lok. „Stel dat ik op mijn dertigste stop met topsport, dan is de kans groot dat ik blijf door crossen. Het is ook een uitermate goede training tij dens de overwintering. Alles zit erin: kracht, tempo en duur. Crosswedstrijden zijn ook nooit eentonig en je hoeft geen duide lijke meetbare prestaties te leve ren. Je moet tactisch lopen. Een bepaalde tijd neerzetten zegt niets". Lok. die in '79 en '80 de vaderland se crosstitel zich toeëigende, sig naleert dat de concurrentie dit jaar sterker is dan ooit. „Vorig jaar won ik met een minuut voor sprong op Piet Vonk. Dat is nu onmogelijk. Er zijn nu veel bete re deelnemers", tracht hij te hoge verwachtingen te ontzenuwen. „Ik ben veel minder in vorm dan vorig jaar. Ik ben nog aan het herstellen van de terugslag van mijn verblijf op Arulpa. Ik voor spel dat Nijboer en Luttikhold bij de eerste drie zullen eindigen, alhoewei voor Nijboer de afstand waarschijnlijk te kort zal zijn. En ik? Ik eindig of bij de eerste tien. of ik knap halverwege de rit af. Normaal heb ik voldoende zelf vertrouwen, maar op het mo ment ben ik totaal onzeker over mijn vorm". HERMAN POOS LEIDEN - In de eerste klasse van de volleybalcompetitie is de strijd de laatste fase ingegaan. Veel verrassingen waren er dit keer niet te noteren of het zou het verlies van de LUSV-heren moe ten zijn tegen Orion en het gelijke spel van Ridderveld tegen DAC 2. De dames van Orion verrasten door Leython 4 een punt af te snoepen. Bij de heren werden slechts twee duels afgewerkt. LUSV leed dus een forse neder laag thuis tegen Orion. Als ex cuus kon men aanvoeren dat slechts zes spelers van de basiself beschikbaar waren, van wie er bovendien nog twee met koorts in het veld stonden. Daardoor was het LUSV-spel zonder enige inspiratie en leek de ploeg niet vooruit te branden. Al in de eerste set bleek dat de set ups totaal niet op maat lagen. Orion dat het weer vooral van Frans de Rijk moest hebben, hoefde dan ook niet tot grootse daden te komen en kon wachten op de fouten van LUSV. Via 12-15,15-17 en 8-15 liep Orion naar een onverwachte 0-3 zege. In het andere duel verspeelde Ley thon een punt aan de studenten- ploeg SKC. Leython telde liefst drie invallers, omdat de halve ploeg op wintersportvakantie was. Het begon nog wel hoopvol maar merkte al snel dat er nu in dividueel te veel fouten werden gemaakt, met name op de pass. Zodra die goed was. liep de aan val ouderwets (Louis Cloquet). Hierdoro ontstond er een niet op hoog peil staande, maar aantrek kelijke wedstrijd, die een sterk wisselend karakter toonde. Het wekte geen verbazing dat de lan ge SKL-ploeg moeiteloos een ge lijk spel bevocht (8-15,15-11, 9-15 en 15-11). Bij de dames kon Leython 4 in een matige wedstrijd niet tot haar normale spel komen. Thuis tegen NOVO 3 kwam het team zelfs met 0-2 achter (4-15, 12-15). Toen pas ontwaakte Leython en met de zelfde cijfers (15-12 en 15-4) wer den de volgende twee sets ge wonnen. De 2-2 was de enige juis te uitslag. Leython 2 trad aan tegen Leython 3, dat de puntjes hard nodig had om degradatie te ontlopen. Het werd echter met name in de eer ste set een matte vertoning van Leython 3 (15-2 en 15-4) voor Ley thon 2. Omdat in de derde set een juniore bij Leython 2 in het veld kwam, haalde Leython 3 een achter stand van 11-6 in tot 11-11, Ley thon 2 trok toen toch met 16-14 aan het langste eind (3-0). Door dit resultaat kan Leython 3 degra datie praktisch niet meer ontlo pen. DAC 2 pakte verrassend een punt van Ridderveld. Toch pakte Rid derveld, dat vier invalsters telde, wel de eerste set: 10-15. In de vol gende twee sets leverde de goede DAC-opslag teveel problemen op voor Ridderveld en mede door het goede spel van Eline v.d. Lin den en Kelly Kroon moest Rid derveld diep buigen (15-6, 15-12). DAC had in de vierde set tot 10-8 zelfs de kans op de volle winst, maar kende zevenmaal een foute opslag. Dat was teveel. Ridder veld greep de kans gretig en met 12-15 werd het 2-2. Hierdoor wordt de stnjd om de titel tussen Ridderveld en Gemini/K weer volledig open. S70 wist degradatiekandidaat no 2. het Katwijkse Blok 1, een 3-1 ne derlaag te bezorgen, zich daar mee herstellend van de teleur stellende resultaten de laatste weken. Happel en HSV zijn het eens AKEN (ANP) - Ernst Happel (53) zal met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid de nieuwe trainer van Hamburger SV zijn. Na de bespreking, die hij donder dag in Aken heeft gehad met ma nager Günther Netzer vertelde Happel: "HSV en ik zijn het op alle punten eens. In het gesprek met Netzer zijn de verantwoorde lijkheden van de manager en de trainer nauwkeurig vastgelegd. Ik houd mij bezig met alles wat met het voetbal op het veld te ma ken heeft, hij doet alles op het or ganisatorische gebied. De finan ciële eisen hebben in het gesprek niet op het eerste plan gestaan, HSV heeft het materiaal voor een trainer om succes te hebben". (ADVERTENTIE) ROOSENDAAL (GPD) - George Knobel verkeert in de nadagen van zijn carrière De Roosendaler is zijn trainersloopbaan aan het afbouwen op het moment dat het Nederlandse voetbal steeds meer in verval raakt. Wat dat betreft is Knobel precies op tijd geboren. Hij bereikte de top op het mo ment dat Ajax, Feyenoord en Oranje dat ook deden. Knobel ging bijna automatisch rpee met de „hausse" en zegt, nu de eredi visie het met aanzienlijk minder talent moet stellen: „Ik zou eigen lijk blij moeten zijn dat ik 58 be- Vorige week tekende George Kno bel een contract bij Volendam waarmee hij zijn terugkeer in het Nederlandse profvoetbal be krachtigde. Op papier maar een ondermaatse rentree voor een ge wezen bondscoach en Ajax- trainer. Of koos Knobel bij ge brek aan betere alternatieven eie ren voor zijn geld door met de - weliswaar kleurrijke - eerste di visionist in ze*> te gaan? George Knobel zelf, smaalt om een dergelijke insinuatie. Hij weet wel beter; zegt voor Volendam te hebben gekozen terwijl hij twee aanbiedingen van eredivisie clubs op zak had. maar tegen woordig verder te kijken dan zijn neus lang is: „Ik hoef me toch niet meer te bewijzen. Iedereen weet nu wel wie Knobel is". Wat heeft Knobel dan bewogen om in een dergelijk vroeg stadium zijn handtekening ondereen con tract met Volendam te zetten9 Met de gedrevenheid die hij altijd voor het voetbal heeft gevoeld, verklaart de Brabander zijn be weegredenen „Laat ik stellen dat het geen schande is in de eerste divisie te werken als een speler als Cruijff in Spanje hetzelfde doet. Ik heb die scheiding ere- en eerste divisie nooit zo gevoeld. In eerste instantie heb ik de boot af gehouden omdat het nog zo vroeg was en er de aanbiedingen van twee eredivisieclubs lagen. Toen ik aanvankelijk weigerde, bleek de spelersgroep van Volendam erg teleurgesteld te zijn. Ik beant woordde aan het beeld dat de spe lers van hun toekomstige trainer hadden. Ofschoon ik doodziek word van termen als inspraak en profielschets, sprak dit me toch Als je George Knobel vraagt of hij niet een betere club had kunnen nemen, kijkt hij je langdurig strak aan en antwoordt: „Ik hèb nu toch een van de betere clubs?". Om na een zwijgpauze te vervolgen met: „Die zogenaamde topploegen, ach, wat zegt dat te genwoordig nog? Als er zes we ken niet gevoetbald wordt, kun nen ze ook daar de salarissen al niet meer uitbetalen. Twintig jaar geleden zou ik misschien een an der besluit hebben genomen, als ik nog carraère had moeten ma ken. Nu zijn er andere overwegin gen die een rol spelen. De mensen in Volendam zijn ambitieus, de accommodatie is goed, de struc tuur lijkt veel op die van MVV". Knobel is weer terug in Nederland. Hij barst van de ambitie, wil di rect wel aan de slag maar moet voorlopig nog even wachten. Tij dens zijn recente tournee door Azië, waar hij onder meer lezin gen gaf in Indonesië, Thailand. Singapore, Hongkong en China kreeg hij een viertal aanbiedin gen om als coach te gaan funge ren. Knobel wees ze alle af („Als ik veertig was geweest had ik het misschien wel gedaan, op mijn leeftijd is het een te grote in greep") maar laat zich niettemin positief uit over het spelpeil daar. „Vergis je niet. vooral in Japan en China wordt technisch goed ge speeld. Het grote manco blijft er echter de afwerking". Terug naar de actualiteit. Nu Rij vers tot bondscoach is benoemd, ziet het er naar uit dat de geme moreerde en inmiddels bijna bejóóden gehaald om te pogen alsnog WK-kwalificatie af te dwingen. De voormalige bonds coach Knobel over de benoeming van Rijvers en diens plannen: „De aanwijzing van Rijvers als opvolger van Zwartkruis is een vreemde zaak als jc in aanmer king neemt dat juist Rijvers in het verleden Oranje altijd heeft te gengewerkt, ook in mijn tijd. Maar goed, Rijvers wil direct re- sulaat en in die zin zijn zijn plan nen niet onlogisch. De poging van Zwartkruis om het zonder de vedetten te redden, is mislukt. De drastische verjonging heeft niet gewerkt". „Haal je Cruijff weer bij Oranje, dan breng je een soort kettingreactie teweeg. Reken dan maar dat ook spelers als Haan, Rep, Neeskens en Rijsbergen bereid zijn mee te doen. In een nationaal elftal kun je nu eenmaal moeilijk bouwen omdat direct succes vaak een ver eiste is. De kwalificatie voor Spanje is inmiddels tot de lippen gestegen. Het is een miljoenen zaak. Iedereen heeft er belang bij. Op de manier die Rijvers voor staat. verbloem je natuurlijk de zwakte van het Nederlandse voetbal, hetgeen niet wil zeggen dat je het tijdelijke succes niet moet pakken als het mogelijk is. Vergeet niet, als Johan Cruijff echt wil, dan is er op de wereld nog geen betere. Ook Maradonna niet Dat is geen verheerlijking van de persoon Cruijff, maar ge woon het vaststellen van een fei Om verwarring met andere fabrikaten uit te sluiten, draagt Van Besouw katoenen tapijt voortaan het Van Besouw-merk op de rug. Neem dus even de keerzijde in ogenschouw als u er lang plezier van wilt hebben. Van Besouw is de uitvinder van katoenen tapijt. Heeft, als enige, tien jaar ervaring in produktie en kwaliteitstests. En weet dan ook met welke bijzondere aandacht juist dit tapijt gemaakt moet worden. Van Besouw wordt aangeboden via een kring van geselec teerde woninginrichters. Een adressenlijst wordt u graag toegezonden als u even belt: 013-346161. Van Besouw: tapijt (wol, katoen, linnen), gordijn en meubelstoffen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13