J04 "Waarom moeten wij ons maar behelpen met gymzaaltjes?" Nakaarten Het provocerende gedoe van aanvoerder Mansveld Yolendam diep in de zorgen Jan Timman blundert tegen hekkesluiter: titelkansen dalen ZATERDAG 7 MAART 1981 PAGINA 11 LEEUWARDEN (ANP) - Jan Tim man heeft in Leeuwarden de pro longatie van zijn schaaktitel tot een dubieuze affaire gemaakt. De grootmeester verloor in de ne gende ronde voor de tweede keer op rij. Met wit vergiste de Amster dammer zich kort na de opening. Paul van der Sterren profiteerde bekwaam, hield in het nog uren durende gevecht het hoofd koel en dwong Timman op de 38ste zet tot capitulatie. Voor Van der Ster ren betekende de overwinning het vertrek van de hekkesluiters- positie. Het verlies van Timman brengt hem met nog vier ronden te spe len op een vol punt achterstand van koploper Jan-Hein Donner. De nestor van het gezelschap re miseerde met Kick Langeweg, die nu met Timman de gedeelde derde plaats inneemt. Tussen dat tweetal en Donner zit John van der Wiel op het vinkentouw. Te gen clubgenoot Van der Vliet moest Van der Wiel voortdurend op zijn tellen passen. De Leide- naar sloot het treffen met remise af. De slotronden houden nog enkele pikante ontmoetingen in. Zo ont moet Jan Timman maandag Kick Langeweg en speelt Van der Wiel donderdag, op de laatste dag te gen koploper Donner. Over de af loop valt dan ook weinig te voor spellen. Wel is bekend dat Tim man over een formidabele eind- rush beschikt, zoals hij kort gele den in het IBM-toernooi demon streerde. Verwacht mag worden dat hij zich in de slotfase volop in de strijd zal mengen om de natio nale titel. Dat kan nauwelijks meer gezegd worden van Hans Ree en Gert Ligterink. Beide spe lers hebben in de eerste dagen te veel punten verspeeld om nog een werkelijke gooi naar de titel te kunnen doen. De uitslagen ujt de negende ronde zijn: Van der Vliet - Van der Wiel V2-l/2 - l/2-l/2. Ree - Stehouwer 'A-'/2 - x/2-l/2,Donrfer'- Langeweg l/2-V2 - '/2-V2, Tim man - Van der Sterren 0-1, Grooten - Boersma afgebr. Hartoch - Kuyf afgebr. Ligterink - Böhm afgebr. De stand na negen ronden is: 1. Donner 6,5 punt, 2. Van der Wiel 6, 3/4. Timman en Langeweg 5,5, 5. Ree 5, 6/8. Boersma, Kuyf en Ligterink 4 1 af gebr., 9/10. Stehouwer en Van der Vliet 4. 11. Van der Sterren 3,5,12. Hartoeh 3 1 afgebr. 13/14. Böhm, en Grooten 2,5 1 afgebr. wit: Timman zwart: Van der Sterren 1. e2-e4, d7-d6 2. d2-d4, Pg8-f6 3. Pbl-c3, g7-96 4 f2-f4, Lf8-g7 5. Pgl-f3, 0-0 6. Lfl- d3, Pb8-a6 7. e4-e5, Pf6-d7 8. Lcl-e3, Pa6- b4 9. Ld3-c4 10. Lc4xf7 schaak Tf8xf7 11. e5-e6, Tf7-fB 12. e6xd7, Dd8xd7 13. Ddl- e2. Dd7-e6 14. Kel-d2, B7-b6 15. a2-a3 Lc8-a6 16. De2-f2, Pb4-d5 17. Thl-el, Pd5xc3 18. Kd2xc3, c5xd4 schaak 19. Pf3xd4, De6-c4 schaak 20. Kc3-d2, e7-e5 21. b2-b3, Dc4-f7 22. Pd4-f3, Ta8-c8 23. Kd2-dl,Df7-f5 24.Tal-a2.Tc8-c325. Le3- d2, Tc3-c7 26. Ld2-e3, Tf8-c8 27. Tel-gl, Tc7-c3 28. Df2-d2, Df5-e4 29. Pf3-g5, De4- c6 30. Tgl-el, H7-h6 31. Pg5-tt, Kg8-h7 32. h2-h4, E5-e4 33. Pf3-d4. Dc6-d5 34. Pd4-e2, Tc3-d3 35. C2xd3, Dd5xb3 schaak 36 Ta2-c2. e4xd3 37. Pe2-d4. Lg7xd4. Wit geeft het op. Na de derde ronde van het inter nationale schaaktoernooi van Buenos Aires hebben de Deen Bent Larsen en de Joegoslaaf Ljubomir Ljubojevic de leiding. Beide schakers boekten een sco re van 100 percent. In de tweede en de derde ronde rekenden de koplopers af met Argentijnse te genstanders. De Amerikaanse grootmeester Walter Browne kwam in zijn partij voor de twee de ronde tegen de Argentijn Car los Schwanek niet verder dan re mise. door Nico Scheepmaker Niet zonder verbazing heb ik bij FC Den Haag-Sparla naar de verrichtingen van Roger Al- bertsen en Aad Mansveld zit ten kijken. Twee oud- Fe yen oord ers. Maar eerst moet ik even vertellen dal FC Den Haag twee wedstrijden speelde, eentje voor de rust en eentje na de rust. Voorde rust. en trouwens ook nog korte tijd na de rust. begreep ik hel Haagse spel niet erg. Niet vanwege hel 4-2-2-2-systeem of het 4-3-3-systeem of zoiets, maar ik miste iets vertrouwds in mijn blikveld. Ik geef graag, zij het ongaarne, toe dal ik vaker bij Ajax of AZ'67 op de tribune zit dan bij de overige clubs in de eredivisie, en dan krijg je een bepaald wedslrijdbeeld op je netvlies geprint. De bal gaat die kant op. door de lucht of langs de grond, binnen een actieradius van twintig meter van die bal bevinden zich twee spelers van de ene partij en drie van de andere partij, en dan ge beurt er het een en ander: er wordt toegesneld, getackled. een sliding gemaakt, gekopt, weggeschoten, gehakt, gepin geld, kortom: er gebeurt van allelei. niet volgens een be paald patroon, want een voet balwedstrijd kan niet gecho reografeerd worden, maar wel volgens een bepaalde op zet. En inzet. Bij FC Den Haag-Sparta viel het me vooral van de Hage naars steeds weer op, dat mijn verwachtingspatroon in al lerlei situaties anders werd ingevuld dan ik van Ajax en AZ'67. gewend was. Je denkt nu schiet die speler toe. nu tac- kelt-ie. nu werpt hij zich voor de bal. nu rent hij zich twintig meter uit de naad. nu gaat-ie even voluit sprinten... maar dan gebeurde dat aldoor niet. Een vreemd gevoel, alsof je in het donker de trap afloopt, denkt datje de laatse trede be reikt heb en je voet op de vloer neer zal zetten, en clan blijkt er nog een tree te zijn. Ik zal twee iworbeelden geven die ik mij nog herinner. Van uit de Sparta-achterhoede werd de bal met een verre hoge trap naar voren geleld, langs de linkerzijlijn. Ik denk. van af de tribune: die bal komt weliswaar niet ver van de doellijn op de grond, maar er zit een terugwaartse draaiing in de bal. hij gaat niet uit. hij blijft liggen voor de lijn. Spar- ta-linksbuiten Holverda was kennelijk dezelfde mening toegedaan, hij sprintte, in die schijnbaar hopeloze situatie, achter de bal aan. Ik ver wacht dan. dat een van de Haagse verdedigers (en mis schien wel twee) hetzelfde zien, en meteen die rechter hoek induiken om óf de bal weg te werken, óf de toesnel lende Holverda het spelen c.q. voorzetten te beletten, maar nee: ze dachten kennelijk: die bal gaat wel uit, met het ge volg dat Holverda rustig de kans kreeg 1. de bal nog voor de uitlijn te bemachtigen, en 2. rustig voor te geven, zonder dat er overigens een doelpunt uit volgde. Tweede voorbeeld. Sparta moet ingooien Er staat geen Spar taan in de onmiddellijke na bijheid van de ingooier. Van Gaal, prima voetballer, maar niet direct een afgietsel van een hazewindhond, komt toe hollen. Toehollen gaat iets langzamer dan toesnellen. Ik verwacht niet beter of Melis, die de dichtstbijzijnde Hage- naar is, snelt toe om te verhin- deren dat Van Gaal de bal uit de inworp aanneemt, of om hem dat aannemen op zijn minst zo lastig mogelijk te ma ken, zodat zijn verdere ma noeuvreermogelijkheden be perkt blijven. Maar nee. Melis loopt er op een sukkeldrafje, meer pro forma, achteraan, zoals je als toevallig passant even de pas versnelt als je merkt dat verderop in een zij straat een fanfarekorps pas seert. met het gevolg dal Louis van Gaal de bal rustig kon aannemen en een aanval kon opzetten. Blijkbaar had trainer Martin van Vianen de Hagenaars in de rust verleid wat ze nog niet wisten, namelijk dat enige 'dash' in je spel een gunstig effect kan hebben op de resul taten, en op de welwillend heid van hei publiek, want in de tweede helft speelde FC Den Haag zoals midvoor Tre- ling en middenvelder Roger Albertsen al vanaf de aftrap hadden gespeeld. Albertsen had er zelfs zo'n zin in, dat hij de ene overtreding na de an dere maakte, culminerend in de natrap die hij tegen Spar- ta-doelman Formanoys hoofd gaf. toen deze een kansrijke schuiver goed gestopt had. Scheidsrechter Jan Keizer had het kennelijk ook gezien, want hij gaf Albertsen een ge le kaart. Ik heb trouwens toch nooit begrepen waarom uitge rekend de spelers zo de pest in hebben over Keizers arbitra ge, want hij is een typische spelersfluiter. Als de spelers protesteren, gebaren of iets te gen hem zeggen wat je vanaf de tribune niet kunt verstaan maar wel kunt raden, wendt luj zich onverstoorbaar af en doet of hij niets gemerkt heeft. Het spel gaat weer door en klaar is Kees. Ik vind dat heel verstandiggeen ergere scheidsrechter dan de scheids rechters die bij voorkeur gele en rode kaarten geven omdat zij zichzelf beledigd voelen, en dan geen kaarten meer over hebben voor de beenbrekende acties van de spelers tegen ei kaar. Maar in dit geval was Keizer wel heel lankmoedig, Albertsen mocht doorspelen. En in plaats dat Albertsen dankbaar was dat hij er zo doorheen gemazzeld 'was, bleef hij doorgaan met provo ceren, zich kwaad maken op Keizer, en smeken om de vol gende gele rode kaart. Eige naardig Bij FC Den Haag rees zelfs het vermoeden dat hij via een langdurige schor sing zijn vertrek naar het Amerikaanse voetbal wilde afdwingenmaar daar trapte Jan Keizer dus mooi niet En dan Aad Mansveld, de aan voerder van FC Den Haag. Van Gaal heeft de bal. Mans veld. improi'isafte-miduoor in de tweede helft, loopt op hem af, Van Gaal tikt de bal naar zijn doelman. Mansveld loopt door en botst tegen Van Gaal op. Van Gaal moet een vrije trap nemen, Aad Mans veld gaat achter hem staan. Van Gaal doet enkele passen terug voor zijn aanloop. Mansveld blijft staan. Van Gaal loopt tegen hem aan. De grensrechter loopt het veld in om aan te geven waar een vrije trap genomen moet wor den. en om een schermutselin- getje in de kiem te helpen smo ren. en Aad Mansveld stuurt hem met wijzende vinger weer terug naar de zijlijn. Grap pig? Geestig? Van Hanege- machtig? Nee. kwaad, provo cerend. de rekbaarheid van Jan Keizers elasticiteit tes tend. en daardoor ook het pu bliek opjuttend lot revanchis tische baldadigheden. Mis schien had dat publiek ook zonder Mansvelds provoce rende gedrag de politie wel genoodzaakt Jan Keizer na afloop een geleide mee te ge ven. maar in elk geval werkte zijn gedrag allerminst kalme rend. En daar ben je geen aanvoerder voor. Marijke Klos en het damesbasketbal LEIDEN - Marijke Klos is met haar één meter achtentachtig de langste en tevens meest opvallende speelster van Parker Leidens damesteam, de debutant in de eredivisie. Met die lengte is zij exact even groot als de kleinste man bij de grote jongens, Mitchell Plaat. Een overeenkomst die eerder een tegenstelling inhoudt en dat is niet de enige tussen de twee teams die onder dezelfde noemer in de Vijf Meihal opereren. En hoewel het geenszins de bedoeling is om een vergelijking te maken tussen het basketbal van de vrouwen en dat van de mannen is het contrast zo scherp getekend dat ze er in haar relaas soms niet omheen kan. Half Nederland kent Harry Kip; wie'is eigenlijk Marijke Klos? Die blijkt twintig jaar te zijn, af komstig uit Rotterdam en peda gogie studerend in Leiden al waar ze ook op kamers woont. Ze begon met basketbal op zeer jeugdige leeftijd, niet vanwege haar lengte maar omdat haar broers het voorbeeld gaven. Via het onbeduidende Charlois be landde ze bij eerste divisie club Juventus waar ze, inmiddels flink doorgeschoten, opviel bij coaches van eredivisieverenigin gen (RZ en BOB) en bij eerst de verantwoordelijke man van Jong Oranje en later bij bondscoach Jos Pelk. Die komt nog terug in haar verhaal, eerst de overstap naar Leiden. Biertje "Dat was een logische keuze", zegt ze, ontspannen aan een biertje nippend. "Ik kon zo bij BOB, één van de twee topclubs in Neder land, terecht. Voor geld waar schijnlijk ja. Er wordt natuurlijk lang niet zo veel betaald als bij de heren, maar ik weet zeker dat bij BOB en ook bij Delta Lloyd met onkostenvergoedingen wordt ge werkt. Maar ik ging dus in Lei den studeren en ik had geen zin om vier keer per week naar Oud Beijerland te reizen. Daarbij kwam nog dat ik vorig seizoen met Juventus om de titel streed tegen Parker. Dat dus kampioen werd. Ik kende de ploeg goed en als ik dan niet met Juventus in de eredivisie kon spelen, dan maar met Leiden meepromove- ren dacht ik. En ik heb er geen spijt van. Alleen in het begin moest ik e Dat was in de aanloopperiode van het seizoen toen nieuwe coach Rob de Vries naast Marijke Klos (ADVERTENTIE) -Zondag a.s. 14.30 uur Lugdunum— Westlandia Sportpark aan de Oegstgeesterweg. nog twee andere speelsters in de Leidse kampioensformatie moest inpassen. Vrij snel echter was het ijs gebroken en mede door het uitstekende spel van de lange center boekte de debutant een paar opvallende resultaten, zoals overwinningen op topper RZ en Raak en een éénpunts ne derlaag tegen klasseploeg BOB. Momenteel staat de ploeg van Marijke Klos, die in veel gevallen de meeste punten en rebounds voor haar rekening neemt, op een gedeelde vijfde plaats, het geen beslist niet slecht is voor het eerste jaar. "Het had beter ge kund", oordeelt ze evenwel. "We zijn nog te wisselvallig. Tegen de topteams spelen we over het algemeen sterk maar juist tegen de zwakkeren laten we het nog wei eens afweten. Een kwestie van laksheid denk ik. Of mentali teit. Die is niet altijd even goed. Bij mij ook niet. Ik laat, als het niet gaat zoals ik vind dat het moet gaan, snel mijn hoofd han gen. Of ga tegen de scheidsrech ters praten. Dom natuurlijk, maar ik doe het wel. Samen met Rob probeer ik het te verande ren. Het valt niet mee, want het zit er nogal diep in. Soms baal ik zo dat ik er a la minute mee zou willen stoppen." Realiteitszin Zover is het uiteindelijk nog niet gekomen, want als puntje bij paaltje komt neemt de realiteits zin bij Marijke Klos toch telkens de overhand. Al gaat dat niet meer op voor het nationale team waarvoor ze tweemaal uitkwam maar waarvan ze inmiddels flink de buik van vol heeft. Door bles sures en studie moest ze twee maal een invitatie afslaan zodat haar optreden voor Oranje, dat op het laatst gehouden EK zesde werd, beperkt bleef tot, wat zij noemt, 'een paar maal hard heen en weer rennen'. Bondscoach Pelk ligt haar niet zo. "Hij ge bruikt altijd dezelfde zes speel sters en de rest mag af en toe een minuut meedoen. Ik heb geen zin om vier maanden te trainen en vervolgens uitsluitend vanaf de bank te moeten toekijken. Nu heeft hij weer gevraagd of ik be schikbaar ben. Niet aan mij maar aan Rob de Vries. Dat is toch be lachelijk. Mardeth van Gennip heeft hij trouwens ook op die manier benaderd. Die doet het wel, maar op mij hoeft hij niet te rekenen." Dat kan haar ploeg wel. want hoe wel het seizoen nog lang is heeft Marijke Klos nu al besloten vol gend jaar bij Leiden te blijven. Ze heeft het naar haar zin ook al zijn er dan best punten die ze graag veranderd zou willen zien. Een beetje meer interesse van de kant van de sponsor bijvoor beeld en wat meer respons van het Leidse publiek. Hoewel ze er beslist niet 'dramatisch' over wil doen vindt ze toch dat de schijn werper wel erg op het herenteam staat gericht. "De argeloze sup porter ziet het verschil niet. Die vergelijkt alleen en trekt conclu sies. En natuurlijk slaat de ba lans dan door naar de mannen". "Maar ze vergeten", gaat ze verder, "dat hoewel de regels dezelfden zijn er twee totaal verschillende spelletjes worden gespeeld. Na tuurlijk is herenbasketbal meer spectaculair. Komt door die Amerikanen. Haal die weg dan blijft er van het Nederlandse top- basketbal ook niet veel over. Dan komt er iets in de plaats dat op ons basketbal lijkt. Maar dat kan best aardig zijn. Bij ons wordt er in toppers ook goed verdedigd, is er ook vaak sprake van een span nend verloop. Zoals de situatie nu is moet je ons basketbal van- Marijke Klos is hier zelfs door BOB-international Carla de Liefde niet te stuiten. Een typerende actie. uit de dameshoek bekijken. In Oud Beijerland en Amsterdam realiseren ze zich dat. Er wordt daar veel aandacht aan geschon ken, er zijn financiële middelen en er is publiek. Een volwassen benadering. Zover zijn we hier nog lang niet. Bij ons zitten er vijftig mensen op de tribune. Maar we worden dan ook behan deld als een ondergeschoven kindje". Bijwagen En ze haalt het voorbeeld nog maar eens aan. "Samen met de heren speelden we een toernooi in Lon den. Terwijl zij in een luxe hotel verbleven werden wij in een of andere campus weggestopt. Moesten zelf honderd gulden bi j betalen. Ze beschouwen ons vol gens mij als een hinderlijke bij wagen, een ploegje dat toevallig onder dezelfde naam opereert maar dat eigenlijk niet serieus genomen moet worden. Er wordt ontzettend veel geld tegenaan gegooid, maar hoe lang hebben wij niet moeten soebatten voor een beetje fatsoenlijke kleding Waarom moeten wij in gymzaal- tjes trainen, waarom helemaal in Katwijk Ik snap het ook niet helemaal. Een paar duizend gul den is genoeg in het damesbas ketbal om van een middenmoter een topper te maken. Het is toch ook in Parkers' voordeel als wij bovenaan meedraaien en dus pu bliciteit krijgen Ze ervaart de gang van zaken als teleurstellend, want een betere begeleiding zou volgens haar niet alleen navenante resultaten afwerpen, maar zou, als gevolg daar weer van, het damesbasket bal in Leiden in een beter dag licht plaatsen. Nu zitten er alleen wat toeschouwers op de tribune als zij per ongeluk voorafgaande aan de heren hun wedstrijd af wikkelen. Die pakken dan dat partijtje mee. Al gaan ze pas rechtzitten als de schijnwerper wordt gericht. Op Mitch Plaat AD VAN KAAM Opgezadeld met vier trainers VOLENDAM - Staan er ko mend voetbalseizoen vier oefen- meesters klaar om de selectie van eerste-divisieclub Volendam trai- nigstechnisch onder handen te nemen? Het heeft er alle schijn van. Want maar net nadat het be stuur van de Volendamse semi- profclub aan alle geruchten met betrekking tot het aantrekken van een nieuwe toptrainer een einde heeft gemaakt door George Knobel binnen te halen (en daar naast als assistent-trainer Joep Steur, de huidige oefenmeester van de Alkmaarse amateurclub AFC'34) hebben zich nieuwe pro blemen aangediend. Problemen die een gevolg zijn van onacht zaamheid van het huidige be stuur van de eerste- divisieclub. Dit bestuur heeft namelijk verge ten de huidige technische staf (hoofdoefenmeester Henk Ellens en diens assistent Fred André) tij dig schriftelijk mede. te delen dat de eerste-divisie club komend seizoen niet meer van hun dien sten gebruik zal maken. Die onachtzaamheid kan Volen dam in deze toch al zorgelijke tij den duur komen te staan. Offi cieel had het bestuur van Volen dam namelijk zoals ook is vastge legd in de contracten van de hui dige trainers Ellens en André voor 1 maart (afgelopen zondag) het dienstverband schriftelijk moeten opzeggen. „En dat is niet gebeurd", aldus Henk Ellens, „want op maandag middag om vier uur had ik nog steeds geen officiële opzegging van het contract in mijn bezit. Ik heb bewust tot maandagmiddag gewacht omdat dan de post bij mij in Amsterdam-Noord nog een nabezorging kan doen daar waar het een aangetekend stuk betreft. Nu dat niet het geval is geweest heb ik de WON - de Vereniging van Oefenmeesters in Nederland - in de arm genomen". Officieel (juridisch) zit o.èn- dam, omdat zij het contract te laat heeft opgezegd, nog een jaar vast aan de huidige oefenmeesters El lens en André. Want, zegt Jaap van der Lek. secretaris-generaal van de WON, „wanneer een club het contract niet op de afgespro ken opzegtermijn opzegt blijft de rechtsgeldigheid daarvan voorde overeengekomen periode voort duren. Dat betekent dus dat wan neer het contract dat in feite afge lopen is, voor een seizoen was ge tekend dit met nog eens een jaar wordt verlengd". Nu het bestuur van Volendam voor komend seizoen George Knobel en Joep Steur als oefen- meester heeft aangetrokken - ook hiervoor zijn de contracten inmiddels getekend - zit Volen dam bij de start van de nieuwe competitie met vier trainers: El lens, André. Knobel en Steur. Het is aannemelijk te veronder stellen dat het bestuur van Volen dam op korte termijn met de hui dige technische staf een regeling zal treffen. Komt die er niet, dan schromen Ellens en André niet om de zaak aanhangig te maken bij de arbitragecommissie van de KNVB. Eerdere uitspraken van dit tuchtrechtscollege hebben ge leerd dat naarmate de zaak langer duurt er ook een hoger bedrag uit de bus komt ter afwikkeling van de financiële schade die de beide oefenmeesters lijden. Met name het bestuur van Volen dam zal geen hoge pet op hebben van de arbitragecommissie ge zien de ervaringen met dit college in de zaak tussen Volendam en AZ'67 met betrekking tot de Vo lendamse voetballer PierTol Twee weken geleden heefi de huidige Volendamtrainer Henk Ellens aan het bestuur gevraagd het contract schriftelijk op te zeg gen nadat hem mondeling te ver staan was gegeven dat men voor de start van de nieuwe competitie naar een andere hoofdoefen meester zou gaan uitkijken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11