Vredesvoorstel oorlog Iran-Irak maakt geen kans Canada niet van plan te stoppen BBC (rekt zes ton oit voor Brits "sprookje" Leiders linkse coup vrijgelaten Amsterdam stuurt telegram over doodknuppelen zeehonden Gijzeling VS voorbij Thatcher plotsklaps naar Noord-Ierland 12% LENING 1321 PER 1327/1331 VRIJDAG 6 MAART 1981 AMSTERDAM/MONTREAL - De gemeente Amsterdam heeft in een telegram aan het gemeente bestuur van het Canadese Toron to haar afschuw uitgesproken over het doodknuppelen van zee- honden_dat half maart in Canada zal beginnen. Het telegram is een steun in de rug van de Greenpea- celeden, die begin deze week zyn uitgevaren naar Canada om daar de jacht op de zeehonden te ver storen. Volgens initiatiefnemer Groothoff, VVD-raadslid, heeft het telegram aan de Canadezen veel zin, omdat men tijdens de manifestatie "Amsterdam dankt zijn Canadezen" waardevolle be trekkingen heeft opgebouwd met de stad Toronto en talloze Canadese burgers. De uitlatin gen van Ted Miller, visserijdes- kundige van de Nieuw Democra tische partij (centrum links en de kleinste van de drie Canadese partijen) echter, temperen het enthousiasme van VVD'er Groothoff. "Zowel het parlement als het publiek zijn doodziek van alle negatieve aandacht die er in het buitenland aan de jacht wordt gegeven. Niemand neemt die protesten serieus. En van protesten uit Nederland horen we bijna nooit". Wijbrand Hoek, een Nederlandse emigrant, die nu voor het ministerie van land bouw en visserij en oceanen werkt, zegt dat er in Canada niet het idee heerst dat de zeehon- denjacht verboden zou moeten worden. Behalve enkele ver- LONDEN (DPA/AFP) - De BBC trekt voor het huwelijk van prins Charles en lady Diana Spencer op 29 juli in de St. Paulskathedraal (foto) alle televisie-registers open. De maatschappij deelde giste ren, mee dat voor de uitzen dingen ongeveer 600.000 zou worden Uitgetrokken en dat twaalf reportagewagens en 60 kleurencamera's zou den worden ingezet, wat nog nooit eerder gebeurd is. Twaalf damera's worden op gesteld in de kathedraal. De BBC sqhat op 29 juli een in ternationaal televisiepubliek van 500 miljoen mensen te hebben. De huwelijksdatum wórdt door de BBC uitzon derlijk goed gekozen gevon den: "Wimbledon" en het golfkampioenschap - beide grote trekpleisters - zijn dan achter de rug. Lord MacLean, de opperka merheer van het Britse hof, heeft vandaag officieel zijn goedkeuring gehecht aan de aanmaak en. verkoop van souvenirs ter gelegenheid van het huwelijk. De portret ten van de verloofden mogen verschijnen op koppen, scho tels handdoeken enz. De socialistische leden van de gemeenteraad van Barnsley in' Yorkshire hebben laten weten dat zij het huwelijk van Charles en Lady Diana links zullen .laten liggen en "geen cent" ervoor in de plaatselijke begroting opzij zullen leggen. Volgens de socialisten van Barnsley heeft de koninklij ke familie zelf geld genoeg om geschenken te kopen. "Zij bekommert zich niet om ons, waarom zouden wij ons om haar bekommeren"? heette het... Ter gelegenheid van de verlo ving heeft hotel Sheraton Park Tower in Londen een speciaal drankje samenge steld. De cocktail heet "Royal Romance" en bestaat uit wat Charles zelf het liefste drink: Champagne op Cherry Bran dy. Er was volgens het hotel gisteren al zeer veel vraag naar het drankje, dat ter plaatse 1.5.0 pond sterling kost. Hoessein wijst terugtrekken troepen af BEIROET (AP/UPI/Reuter) - Het ziet er niet naar uit de de voorstellen die de Islamiti sche bemiddelingscommissie heeft gedaan voor een oplossing van het conflict tussen Iran en Irak op korte termijn vrede zullen brengen. De voorstellen moeten op 13 maart resulteren in een staakt het vuren. Een week daarna zou Irak een begin moeten maken met het terugtrekken van troepen uit de op Iran veroverde gebieden. Uitgangspunt is dat een situatie onstaat als vóór hét conflict uit brak op 22 september van het vo rig jaar. Is dat gelukt, dan kan overleg beginnen over een oplos sing van de problemen. De Iraakse president Saddam Hoessein heeft al laten weten wei tot een bestand bereid te zijn, maar de bezette gebieden niet te willen verlaten, Iran moet de his torische rechten erkennen van Irak in de grensstroken en in het gebied rond de Shatt-El- Arab rvier. Zoals bekend waren deze gebieden de inzet van het con flict tussen de buurlanden. Vijf dagen voor het uitbreken van de oorlog zegde Hoessein het uit 1975 daterende verdrag met Iran op. Kernpunt in dat verdrag was de bepaling dat de grens tussen beide landen in het midden van de Shatt-El-Arab rivier lag. Hoes sein wilde de oude situatie her stellen waarbij de grens langs de oostelijke oever van de rivier liep. De bemiddelingscommissie van de 42 landen tellende Islamitische conferentie heeft deze week twee bezoeken gebracht aan Bagdad en Teheran. In de Saoedische ha venstad Djedda wordt nu het antwoord van de strijdende lan den afgewacht. Het vredesvoorstel houd£ voorts in dat militairen uit de lidstaten van de Islamitische conferentie toe zicht zullen houden op het be stand en de terugtrekking van Iraakse troepén. Over de samen stelling van het vredesleger zul len beide landen een akkoord moeten bereiken. Als de twee eerste fases zijn afgerond, zal een commissie worden ingesteld die zich met een oplossing van het confict over de omstreden rivier gaat bezigheden. In de periode dat deze commissie werkt, mo gen de landen zich niet in eikaars door de Shatt-El-Arab rivier binnenlandse aangelegenheden moet eveneens worden gewaar- mengen. Een vrije doorvaart borgd. LOS ANGELES (AP) - De gijze lingsactie op de interhationale luchthaven van Los Angeles is Kaping Kaboel sleept voort ISLAMABAD (AP) - Een Pakis- taans vliegtuig is gisteren uit Ka boel vertrokken met 28 vrijgela ten gegijzelden aan boord. De 118 anderen blijven in gijzeling en de kapers hebben opnieuw gedreigd het gekaapte tóestel te laten exploderen. De kapers hebben geëist dat 79 Pa kistani, onder wie verscheidene politieke gevangenen, worden vrijgelaten en overgevlogen naar de Afghaanse hoofdstad. Onder de gewezen gegijzelden aan boord van het evacuatievliegtuig zijn 10 kinderen en 16 vrouwen die woensdag al waren vrijgela ten uit de gekaapte boeing 720 van Pakistan International Airli nes. Volgens de Afghaanse radio zouden de kapers bovendien twee mannen hebben laten gaan die in slechte gezondheid ver keerden. Het lijkt er niet op dat de Pakis taanse regering bereid is aan de eisen van de kapers tegemoet te komen. gisteravond op vreedzame wijze ten einde gekomen, toen de man die zich tien uur eerder van een vliegtuig van Continental Airli nes had meester gemaakt, zich overgaf. Dit gebeurde nadat de laatste van zijn zes gegijzelden via een achterdeur uit de Boeing #27 wist te ontsnappen. Aan boord-van het vliegtuig bevon den zich aanvankelijk 86 perso nen, toen de 40 tot 50 jaar oude man het toestel binnendrong. Op zes na wisten alle inzittenden te ontkomen. De man eiste een be drag van drie miljoen dollar en dreigde het vliegtuig te doen ont ploffen. Onmiddellijk nadat de man zich van het toestel had meester gemaakt, gingen twee agenten van de FBI aan boord om met hem te onderhandelen. Na ongeveer tien uur werden vier gegijzelden vrijgelaten. Weer drie uur later mocht de vijf-, de gegijzelde gaan. Toen de zes de en laatste gegijzelde, een ste wardess van de luchtvaartmaat schappij, even voor 21.00 uur (plaatselijke tijd) via een achter deur wist te ontsnappen, bleef de man alleen achter met de twee FBI-agenten en gaf hij zijn actie op. spreide groepen tegenstanders schijnt niemand zich in Canada druk te maken over de zeehon- denjacht. Het witte bont van de jonge zeehondjes wordt in Cana da niet gebruikt. Volgens de bonthandelaren is het veel te. stug, en bovendien niet warm ge noeg voor het Canadese klimaat. Het bont gaat allemaal naar Noorwegen om verwerkt te wor den, waarna het in West-Europa wordt verkocht. In Canada wordt het alleen gebruikt voor souvenirs. Er wordt in Nederland vaak ge zegd dat de jagers beter namaak bont kunnen gaan maken, dan hebben ze het hele jaar door vast werk. Wijbrand Hoek: "zo ziet men dat hier helemaal niet, die fabrieken komen er zeker niet De jagers zijn namelijk van be roep vissers. Ze jagen maar voor een paar weken per jaar op zee honden. Je kunt de hele levens wijze van die mensen toch niet zomaar veranderen. De zeehon- denjacht is een oude traditie hier". Het blijkt echter dat van de 7300 jagers het overgrote deel (meer dan 6600) nog geen 800 gulden per jaar aan de jacht ver dient. De zeehondenjacht brengt jaarlijks, alles inbegrepen, nog geen 20 mihoen gulden op. De overheid geeft echter kapitalen uit aan propaganda om de jacht te verdedigen, vooral in het bui tenland. Verder wordt er weten schappelijk onderzoek gedaan, worden er overheidsvliegtuigen gebruikt om de schepen precies te kunnen vertellen waar de zee honden' zich bevinden, terwijl een heel leger ambtenaren in po litieagenten toezicht houdt, voor al op demonstranten. Al deze ac tiviteiten kosten enorm veel geld. Er zijn andere redenen waarom de jacht ondanks de protesten ge woon door blijft gaan. Volwas sen zeehonden eten per dag zo'n zeven kilo capelin, een klein vis je dat voornamelijk gegeten wordt door kabeljauwen. De Ca nadezen eten geen capelin. Maar de Canadese overheid heeft de Russen en de Polen toestem ming gegeven om in Canadese wateren op deze vissoort te i Griekenland meldt weer aardschokken ATHENE (UPI) - Athene is gisteren wederom opge schrikt door ruim 200 aard schokken, waavan een de kracht van 6.2 op de schaal van Richter had. In een nabu rig dorp, Plataia, stortten 250 oude huizen in, maar er werd niemand gewond. Duizenden inwoners van de hoofdstad vluchtten in pa niek de straat op. De meeste kantoren daar werkten giste ren met een zeer geringe be zetting. Sommige kantoren, zoals het hoofdbureau van de telefoondienst, bleven geheel gesloten. De politie meldde uit het ge bied van de golf van Corin the, dat de zwaarste scho, waarvan het epicentrum on der de Aclyon-eilanden lag, een vloedgolf veroorzaakte. De golf van ruim een meter hoog bereikte winkels en hui zen van Corinthe en Loutra- ki, gelegen aan de golf van Corinthe. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 50.000 gulden geschon ken voor directe hulpverle ning aan de slachtoffers van de aardbevingsramp in Grie kenland. Het geld zal onder meer worden gebruikt voor de aanschaf van dekens, ten ten, slaapzakken en verwar mingselementen. De aardbeving kostte onge veer 40 mensen het leven. Vierhonderd mensen raakten gewond en meer dan twaalf duizend dakloos. LONDEN/BELFAST (AFP) - De Britse regering is er niet op uit om Noord-Ierland te laten aansluiten bij de Ierse republiek. Permier Mar garet Thatcher heeft dit gisteren gezegd op de eerste dag van haar onverwachte bezoek aan Noord-Ierland. Tatcher vertrok gistermiddag min of meer in het geheim. Dit uit veilig heidsoverwegingen. Hoe lang zij in Ulster zal blijven is onbekend. Ze ker is wel dat zij met tal van politieke leiders gesprekken zal voeren. In Noord-Ierland is de situatie gespannen, nadat enkele weken geleden de harde kern van de protestante gemeenschap onder leiding van do minee Paisley een campagne begon tegen een Engels-Iers plan. Het plan, dat op een topbijeenkomst tussen premier Thatcher en de pre mier van de Ierse republiek Charles Haughey in november 1980 is op- geseld, voorziet volgens Paisley en zijn aanhangers uiteindelijk in dc aansluiting van Noord-Ierland bij de Ierse republiek. De protestante extremisten hebben al verklaard zich met alle beschikbare middelen te zullen verzetten tegen elke verandering in de status van Noord-Ierland. Mevrouw Thatcher is na aankomst op het vliegveld Aldergrove in Belfast met een helicopter doorgevlogen naar het Stormontkasteel, waar de Noord-Ierse regering zetelt. Zij hield daar een ontvangst voor politici, zakenlieden en vakbondsmensen uit Noord-Ierland. "Hasjjacht" op het kanaal LONDEN (DPA) - Op het Kanaal is gisteren een wilde achtervol ging en schietpartij ontstaan toen britse douane- en marine schepen twee mijl voor de kust van het graafschap Sussex met geweld de door een Nederlandse kapitein gestuurde en in Panama geregistreerde sleepboot "Sea Rover" aanhielden omdat die volgens de autoriteiten grote hoeveelheden hasjs aan boord zou hebben. Voordien had een Frans oorlogs schip op de vluchtenden gescho ten. De bemanning van de Sca Rover wierp drie kisten in zee toen de sleepboot tenslotte door twee britse en vier franse sche pen werd aangehouden. Pogin gen om de overboord gegooide lading te bergen mislukten. De plek is gemarkeerd. De beman ning is gearresteerd en verhoord. Het "drama op zee" was in de mid dag begonnen toen de sleepboot uit de Franse haven Boulogne voer en door drie franse douane vaartuigen tot stoppen wefd ge maand. De kapitein weigerde. Daarop werden de Franse oor logsboden en de Britten gealar meerd. (ADVERTENTIE) STAAT r>ER NEDERLANDEN Surinaamse regering in conflict met vakbeweging bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 10 maart 1981 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 april aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 15 april 1987 af inschrijving 10 maart a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 15 april 1981 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs PARAMARIBO (GPD/ANP) - De Surinaamse legerleiding en de regering hebben gisteren bij de creet de vier leiders van de zgn. „linkse tegencoup" uit hun ge vangenschap ontslagen. Het gaat om de sergeants Sital, Mijnals en Joeman en de student Naaren- dorp. De drie onderofficieren hebben hun functies in het leger behouden. De vrijlating volgde op een bijeenkomst van de mi nisterraad, de Nationale Militaire Raad, de legerleiding en de vier gearresteerden. Nadat de vier op vrije voeten waren vond een gro te verzoening plaats tussen de yergeants en de legerleiders: zij vielen elkaar in de armen. De drie sergeants hadden leidende rollen bij de eerste Surinaamse coup, die een jaar geleden het ka- binet-Arron ten val en de militai ren aan de macht bracht. In de cember vorig jaar werden zij tot gevangenisstraffen van ander half tot tweeëneenhalf jaar ver oordeeld op beschuldiging van het organiseren van een tegen coup. Met student Naarendorp Vilden de sergeants meer macht geven aan de zgn. volkscomités. Volgens het decreet is de vrijlating1 van de vier een teken van de „geest van verzoening" die de Surinaamse samenleving moet kenmerken. Er waren dan ook in Paramaribo slechts lachende ge zichten te zien gisteren: presi dent Chin a Sen, de legerbevel hebber Bouterse, de vier veroor deelden zelf en voorbijgangers die de vier toejuichten. Woensdag had de linkse coup in hoger beroep moeten worden be handeld door het hof van justitie in Paramaribo. De zitting werd toen om onduidelijke redenen af gelast. De Surinaamse regering heeft gis teren in zeer felle bewoordingen gereageerd op de uitlatingen van de voorzitter van het algemeen verbond van vakverenigingen Suriname, Cyrill Daal, in een in terview met een verslaggever van het ANP afgelopen maan dag. "Dit is wederom een poging om de verworvenheden van de revolutie te verstoren, een daad die als anti-Surinaams, anti-revo lutionair en als zeer verwerpelijk wordt aangemerkt", aldus de verklaring van de regering. "Uiteraard is de heer Daal, levende in onze gemeenschap en be schermd door onze mensenrech ten, gerechtigd zijn mening naar voren te brengen. De regering van de republiek Suriname en met haar militair gezag en het ge hele volk, zyn echter wel be dacht op de onmiskenbare be doelingen die schuilen achter de ze aanval van de heer Daal en van mensen die hem hierin steu- Daal had in het ANP-interview on der meer verklaard dat zyn bond niet terug wil naar de toestand van voor de staatsgreep van 25 februari 1980 maar dat de huidi ge situatie niet lang meer mag dyren. Ook al omdat die in stryd is met democratische beginse len: er is geen grondwet, er is geen parlement, de mensenrech ten zyn niet gewaarborgd en er is geen persvrijheid. De regering reageert hierop met de opmer king dat iedereen die de ontwik keling in Suriname eerlijk volgt weet dat de grondwetscommis sie haar eerste voorstel al heeft ingediend, en dat de nationale assemblee als voorloopster van het parlement in de laatste fase van afronding is. De verklaring zegt verder dat de van corruptie en staatsgevaarlijke activiteiten beschuldigde personen een eer lijke berechting krijgen en dat er geen enkel persmedium opnder censuur staat, maar dat van de journalisten wel strenge zelfcon trole wordt geeist.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9