Kamer zet Brokx voor blok Postbank heet hangijzer Vuurzee verwoest park Slagharen Snoeimes gaat in uitkeringen Kritische uitspraak over huurbeleid staatssecretaris "Inwendig fouilleren aan regels binden" Radio-activiteit op terrein kerncentrale ^srss&^FiJSi SSSSn.7 Straks belangrijk punt in kabinetsformatie VRIJDAG 6 MAART 1981 Schade loopt in miljoenen HARDENBERG - „Dit is een ramp die nationale proporties aan neemt". zo noemde burgemees ter L. A. van Splunder, tegen de achtergrond van een enorme smeulende puinhoop, gister avond de brand in het, Shetland Ponypark in Slagharen. In an derhalf uur tijd rukte een onge kend felle vuurzee het hart uit het amusementspark in de Noordoost-Overijsselse kerk dorp. Vier amusementshallen met daarin een grote hoeveel heid voor het winterseizoen op geslagen attributen gingen verlo ren. De schade loopt in de mil joenen. Tegen acht uur gisteravond moet de brand zijn ontstaan - waar door is nog niet bekend. Volgens de korpschef van de Harden- bergse gemeentepolitie moet op zet worden uitgesloten. Wel werd er in de afgelopen dagen hard ge werkt in het ponypark. Op 11 april zou het grootste recreatie- object in het land zijn poorten openen voor het achttiende sei zoen en alles werkte er aan mee om op tijd klaar te zijn voor de grote stroom van meer dan een miljoen bezoekers die jaarlijks uit heel Nederland, en vooral ook uit het naburige Duitsland, naar Slagharen komen. Veel van de attributen van het amusementspark stonden nog in die ontspanningshallen voor een servicebeurt. Ook dat materiaal is verloren gegaan, evenals een treinstel van de mono-rail, die boven de vlammenzee stond ge parkeerd, vier antieke draaior gels en veel antieke kermisstuk- ken. „Het moest er een keer van komen dat hier een flinke brand ont stond", zei een van de brand weermannen, die persoonlijk door het vuur werd bedreigd. „Er stond hier zoveel brandbaar materiaal, dat de brand wel tot deze omvang moest uitgroeien" Die omvang was dan ook enorm. Er ontstond zelfs een zogenaam de vuurstorm, waarbij door de geweldige hitte luchtdrukver- schillen ontstonden waardoor de brand door de gebouwen werd gezogen. Niemand van de 53 brandweermannen en drie brandweervrouwen van de korp sen van Hardenberg en Hooge- veen raakten echter gewond. Het Shetland Ponypark heeft zo mers meer dan 400 pony's, maar geen enkel dier raakte gewond. De brandweer wist het vuur uit de buurt van de stallen te hou den, terwijl de meeste pony's in de winter zijn ondergebracht bij boeren in de omgeving. Het amusementscentrum van het ponypark moet geheel als verlo ren worden beschouwd. Waar mee niet is gezegd dat het totale park van de kaart is geveegd. De honderd vakantiebungalows werden niet beschadigd, even min als een deel van het Luna park. Directeur-eigenaar Henk Bem- boon begon met zijn ponypark in 1963. De vroegere marktkoop man stichtte zijn imperium rond een aantal vakantiehuisjes, waar van destijds de grootste attractie de pony vormde, waarover de gasten een hele week lang kon den beschikken. Voor de bezoe kers van het op de kale veenkolo niale vlakte van Noordoost-Over ijssel gebouwde park richtte Bemboon een klein Lunapark in. In de afgelopen jaren ging Bern-- boon met dat Lunapark van stunt naar stunt om steeds op nieuw de mooiste, de gekste, de duurste of de engste attractie te bedenken. Daarmee wist hij in luttele jaren het ponypark tot de grootste pu bliekstrekker van ons land te maken. Het park biedt aan tach tig mensen een vaste baan. In de zomer groeit dat aantal uit tot meer dan 300. Het aantal pony's in het park wist Bemboon uit te breiden tot een aantal dat de paardestapel van de gelijknami ge Shetland-eilanden ver over trof. tiet vuur werd als het ware door de gebouwen van het ponypark gezogen en de brandweer moest dan ook de grootste mogelijke moeite doen om de brand meester te worden. Actie tegen burgemeester Nijmegen DEN HAAG (GPD) - Een kamer meerderheid wil dat het inwen dig fouilleren van het menselijk lichaam aan duidelijke richtlij nen gebonden worden. De frac ties van PPR, CDA, PvdA, WD, D'66 en PSP hebben gisteren tij dens een nieuw debat over de fouillering van de zigeuners, die in december vanuit België naar Nederland kwamen, gezamelijk een motie ingediend waarin zij dit vastleggen. WEERRAPPORTEN 4 n De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen 5uid Limbur Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Ihnsbruc Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga ÖUo Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tel-Aviv geheel bew. 5 2 1 zwaar bew. 5 2 1 geheel gew. 4 1 02 sneeuw 4 -0 02 geheel bew. 5 2 0 zwaar bew. 5 1 1 geheel bew. 5 4 06 zwaar bew. 3 -1 0 geheel bew. p 1 fi 5 4 0 g 1 u regen 6 0 9 geheel bew. 16 11 06 zwaar bew. 2 -1 0 geheel bew. 16 10 06 geheel bew. 7 4 0 zwaar bew. 5 -3 0 zwaar bew. 10 1 0 licht bew. 7 -19 0 half bew. 8 -4 0 half bew. 7 -5 0 zwaar bew 4 -2 0 mist 16 13 3 half bew. 13 -2 0 regen 9 5 3 zwaar bew. -1 - licht bew. 17 9 0 onbewolkt 18 9 0 zwaar bew. 16 9 0 half bew. 5 -1 0 zwaar bew. 15 5 0 onbewolkt -3 -15 02 regen 9 4 2 half bew. 15 6 0 onbewolkt 13 2 0 sneeuw -6 -8 4 zwaar bew. 6 -2 0 mist 7 -3 0 zwaar bew. 18 0 half bew. 22 15 0 onbewolkt - onbewolkt - 14 Het debat was door mevrouw Bec kers (PPR) aangevraagd naar aanleiding van een brief van staatssecretaris mevrouw Haars (justitie) waarin de bewinds vrouw ontkent dat er sprake is geweest van inwendige fouille ringen. Tijdens eerdere debatten in januari over deze zaak heeft mevrouw Haars altijd de rijkspo litie verdedigd in de veronder stelling dat ten minste een keer ëén dergelijk onderzoek is uitge voerd. Alle woordvoerders vroegen zich af hoe het mogelijk is geweest dat een dergelijke communica tiestoornis kan zijn opgetredeh. Haars legde uit, dat de Bredase politiecommandant wist dat er een verzoek tot inwendig onder zoek was gedaan en hij had in een caravan rubberhandschoe nen zien liggen. De commandant heeft toen de conclusie getrok ken dat inwendig onderzoek had plaatsgevonden en hij heeft dat laten blijken op een persconfe rentie. Pas tijdens een later on derzoek is gebleken dat de aan wezige arts en de politieagente geweigerd hebben aan zo .n on derzoek mee te werkerj. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (GPD) Het kabinet beraadt zich vandaag over de uitspraak van de Tweede Kamer dat het beleid van staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) voor de hu ren in de stadsvernieuwingsgebieden „niet in het belang is van de volkshuisvesting". De kamer stelde Brokx daar mee voor de keuze: buigen (zijn beleid terugdraaien) of barsten (opstappen). NIJMEGEN (ANP) - Ongeveer tweeduizend mensen hebben gisteravond deelgenomen aan een nieuwe demonstratie in het centrum van Nijmegen naar aan leiding van de ontruiming, ge week maandag, van de ge kraakte panden aan de Pierson straat. De betoging verliep tig. Alleen bij het kantongerecht aan de Oranjesingel sneuvelden enige ruiten. De krakers van de Piersonstraat hebben aangekondigd elke don derdagavond te zullen demon streren totdat burgemeester Hermsen van Nijmegen en CDA- fractieleider Lansink in de ge meenteraad hun funvties hebben neergelegd. Hermsen en Lansink worden door de krakers en hun sympathisanten beschouwd als de "boosdoeners" die de ontrui ming aan de Piersonstraat moge lijk hebben gemaakt. De progressieve partijen in Nijme gen zijn gisteren hun aangekon digde handtekeningenactie te gen Hermsen begonnen. Brokx is in grote moeilijkheden ge komen doordat de kamer zich gisteren met grote meerderheid schaarde achter de motie- Duinker (PvdA), die de afschaf fing van de garantie- en vergelij- kingshuren niet in het belang van de volkshuisvesting noemde. De VVD, SGP. GPV, Boerenpartij en 21 CDA'ers stemden tegen de motie. De oude systemen voor de stads vernieuwingsgebieden garande ren de huurders van vervangende nieuwbouw dat zij een huur moe ten betalen die in overeenstem ming is met vergelijkbare wonin gen in dezelfde buurt. Brokx voert als grootste bezwaar aan dat het systeem niet gekoppeld is aan de stichtingskosten en hij wilde er dan ook vanaf. werd al aangekon digd in de toelichting bij zijn be groting voor dit jaar. Hij stelde voor over te gaan tot zogeheten budgetafspraken tussen Rijk en gemeenten, waarin ook de huren vastgelegd zouden worden. De Tweede Kamer nam in januari al een motie van Dijkman (CDA) aan waarin de regering werd ge vraagd van dit voornemen af te zien. Brokx legde die uitspraak naast zich neer. Dijkman kondigde gisteravond voor de Vara-televisie aan dal hij een motie van afkeuring zal indie nen indien de staatssecretaris de kameruitspraak opnieuw ne geert. Na de stemming vroeg waarne mend PvdA-fractievoorzitter VanThijn de staatssecretaris wel ke gevolgen de bewindsman aan de kameruitspraak zou verbin den. Brokx zei zich met zijn mi nister, Beelaerts van Blokland, te zullen beraden over de staats rechtelijke positie van de beide bewindslieden. Overleg is nood zakelijk omdat de stadsvernieu wing een onderdeel is van de por tefeuille van de minister. De oppositie ziet in de uitslag van de stemming een'duidelijk teken aan de staasecretaris om op te stappen. Duinker meende dat de staatssecretaris de maandenlan-. ge strijd om zijn beleid nu verlo ren heeft en dat hem niets rest dan vertrekken. Volgens PvdA- woordvoerder Van Dam zou het een parlementair unicum zijn als de bewindsman na de kameruit spraak op zijn beleid zou terugko men- en gewoon op het kussen blijven zitten. De Tweede Kamer verwierp tijdens de stemmingen over het huurbe leid 1981 verder de motie- Dijkman na een hoofdelijke stemming (67 tegen en 64 voor». Deze motie vroeg de regering af te zien van haar plan de huursub sidie voor de minimuminkomens terug te schroeven met een kwart procent per jaar. Voor de motie stemden, behalve de oppositie, vyf leden van de CDA-fractie (Dijkman, Van Houwelingen, H. de Boer, Faber, Scholten en Bui- kema). Dijkman was nogal teleurgesteld over de houding van zijn eigen fractie. Hij vond het „pijnlijk" dat de fractie haar eigen woordvoer der op deze manier heeft laten vallen. VLISSINGEN (ANP) - Routinemetingen naar aanleiding van de splijtstofwisselingsperiode van de kerncentrale Borssele heb ben op een klein gedeelte van het terrein van de kerncentrale een lichte radioactieve besmetting aangetoond. Het stralingsni veau ter plekke lag meetbaar hoger dan de naburige achter grondstraling. Dit is gisteren door de directie van de nv Provin ciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM), de exploitant van de kerncentrale Borssele, bekendgemaakt. Gisteren heeft men de besmette grond, drie emmers vol, weg ge schept. De grond zal als normaal licht radioactief afval worden behandeld. De op het kerncentraleterrein gevonden radioactiviteit wordt toe geschreven aan geringe besmetting van onderdelen en materia len die via de transportkraan zijn verplaatst. De kernfysische dienst van het ministerie van sociale zaken heeft zich er door middel van metingen van overtuigd, dat de besmet te grond voldoende is verwijderd. Gisteren hebben ook de regio nale inspecties van milieuhygiëne in Zeeland en de inspectie volksgezondheid zich ter plaatse op de hoogte gesteld van de situatie en geconstateerd, dat er buiten het terrein geen radioac tiviteit aanwezig is die van de kerncentrale afkomstig kan zijn. De besmetting werd vorige week vrijdag ontdekt. Er is dan ook geen enkel verband, volgens een mededeling van de PZEM, tus sen de gevonden besmetting en het afblazen van de stoom uit het niet-nucleaire deel van de centrale, zondag. Hetzelfde geldt voor een lekkage van het mangatdeksel in het nucleaire deel van de centrale. den haag )gpd) - De Tweede Kamer heeft gisteren ingestemd met de voorgestelde bezuiniging van een half miljard gulden op de so ciale uitkeringen in de werkloos heidswet en de kinderbijslag. In grijpende wijzigingsvoorstellen van de kant van de PvdA maak ten geen kans. De voorstellen werden aanvaard met stemmen van CDA, WD-en kleine rechtse partijen. D'66 stemde alleen tegen de maatre- Hnnr rto nnlHi» in Aniu-PrnPn nn. Slechts Op één punt Werden de door de politie in Antwerpen op gepakt, nadat zij een Rotterdamse 'taxichauffeur zijn taxi afhandig hadden gemaakt. De taxichauf feur had hen naar Antwerpen ge bracht. Daar eenmaal aangeko men werd de man uit de auto ge zet en begonnen de drie Noren op varenden van het schip "Fabian" dat in de Rotterdamse haven lag - een rondrit door Antwerpen. plannen van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) gewijzigd. In plaats van de voorgestelde af schaffing van de kinderbijslag voor gedeeltelijk leerplichtigen door te voeren op 1 april, besloot de Kamer dat de afschaffing pas per 1 oktober zou moeten ingaan. Dit CDA-voorstel kreeg de steun van alle fracties, uitgezonderd de WD De voorstellen van De Graaf gaan nu naar de Eerste Kamer De plannen zullen het moeilijker maken om een uitkering wegens de werkloosheidswet (ww) te ontvangen. Nu geldt als eis dat voor een ww-uitkering de ont vanger minstens 65 dagen achtereen gewerkt moet hebben. De bedoeling is deze referte-eis te verlengen tot 130 dagen (in fei te een halfjaar). De maatregel zal ertoe leiden dat ongeveer een kwart van alle werklozen niet langer een uitke ring zal krijgen volgens 80 pro cent van hun laatst verdiende loon, maar de bijstand ingaan. Dat betekent dat zij nog slechts een uitkering op basis van het minimumloon zullen ontvangen. Vooral schoolverlaters, buitenlan ders en gehuwde werkende vrouwen zullen hierdoor worden getroffen, omdat zij vaak tijdelijk werk hebben. DEN HAAG(GPD) - De s ging van de gelddiensten van de PTT tot een met de gewone ban ken concurrerende „Postbank" wordt een belangrijke zaak in de kabinetsformatie. Het is uitge sloten dat het kabinet-Van Agt hierover nog besluiten neem- t.Een ruime meerderheid in de Tweéde Kamer (CDA, PvdA) is zeer ontevreden over de manier waarop het kabinet de besluit vorming over de Postbank nu al drie jaar slepende heeft gehou den. Dat bleek gisteren in een vergadering van de kamercom missie voor financien met minis ter Van der Stee. Oorzaak van die besluiteloosheid is vooral het verzet dat de WD tegen de samenvoeging van de Postgiro en de Rijkspostspaar bank voert. De liberalen vrezen daarvan een te grote concurren tie voor de handelsbanken, voor al wanneer de Postbank ook za kelijke transacties gaat afsluiten. De CDA'er Coliprie, die al in no vember om meer duidelijkheid had gevraagd, noemde de han delwijze van minister Van der Stee en staatssecretaris Smit- Kroes (verkeer, PTT) „teleurstel lend, uitermate triest en onver antwoord". Minister Van der Stee kondigde in december een onderzoek aan naar de mogelijkheid van „priva tisering" van de Postbank, waar bij de gelddiensten in particulie re handen worden gebracht. Het rapport daarover zou de Kamer nog deze maand moeten berei ken, maar die kans lijkt verke ken. De socialist Kombrink zei het niet eens meer de moeite waard te vinden om daartegen nu weer fel te protesteren. „We wachten wel tot de kabinetsformatie. Dan zul len we deze zaak wel regelen". Dat kan overigens alleen wan neer PvdA en CDA samen in die formatie de dienst uitmaken. Want ook het CDA is voorstan der van de Postbank, waarvoor de basis is gelegd door het kabi net-Den Uyl. Intussen hebben de beide be windslieden wel eind 1980 beslo ten om het takenpakket van de gelddiensten van de PTT uit te breiden met enkele nieuwe vor men van krediet-voorziening. Het verstrekken van bedrijfskre- dieten zit daar echter, tot onvre de van vooral de PvdA, nog niet b(j NBC In de Tweede-Kamercommissie bleek ook dat er ernstige twijfels bestaan over de totstandkoming van het „Nationaal Betalings Cir cuit". Dat is kortweg de samen voeging van de computersyste men van de Postgiro-Rijkspost spaarbank en de Nederlandse banken (verenigd in de Bankgi rocentrale). Door die samenvoeging kunnen overschrijvingen tussen giro- en bankrekeningen veel sneller en efficiënter verlopen. In de toe komst zou vrijwel al het beta lingsverkeer in Nederland via die centrale geautomatiseerde administratie moeten lopen. Zo wordt gedacht aan technische snuijes waarbij men bijvoor beeld in een winkel de aankoop prijs van een artikel aan de kassa al direct via een toetsenbord van de giro- of bankrekening kan la ten afschrijven. Ook wordt het dan mogelijk via huis-computers of stortingsautomaten geld over te schrijven of op te nemen. De regering heeft tot nog toe - evenals de banken, die van de Postbank niets moeten hebben - steeds aan het Nationaal Beta lings Circuit de voorrang gege ven boven de Postbank. Terwijl de kamermeerderheid van PvdA en CDA beide zaken juist niet ge scheiden wil zien

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7