'Het is bedoeling dat we onszelf overbodig maken' Dokter Kortmann (75) denkt nog niet aan stoppen Het is jammer dat sommige politici niet kunnen blozen CorLastnieuwe burgerraadsman: INDUSTRIËLEN BLU MET PLANNEN SCHUTTERSVELD D'66 NIET TE SPREKEN OVER INSPRAAKPLANNEN VRIJDAG 6 MAART 1981 LEIDEN - Vijfenzeventig jaar jong. Vijftig jaar huisarts en dc stethoscoop nog steeds niet aan de wilgen gehangen. Ieder ander mens zou na zo'n loopbaan van een welverdiende rust genieten, maar dokter Kortmann peinst daar niet over. Onlangs zei de cardioloog nog te gen hem, dat de beste methode om'een hartinfarct te vermijden lang, rustig en met plezier werken is. Dat is nu zijn devies geworden. Hoewel zijn vrouw het leuk vindt, dat haar man nog zo opmerkelijk actief is, kan ze het toch niet nalaten om ook het laatste zinnetje van de cardio loog voor hem te herhalen "en langzaam afbouwen". Kortmann doet alsof hij dat laatste niet heeft gehoord en nipt rustig aan zijn glaasje. Vandaag is het precies vijftig jaar geleden dat Kortmann als (huis- )arts, met de bul onder zijn arm, trots de Leidse medische facul teit verliet. Het volle leven in. De eerste 'praktijk' begon hij in een pand aan de Hogewoerd. Daar naast volgde hij nog een cursus van drie maanden voor anaesthe- sist. Hij schudt zijn hoofd. "De tijden zijn wel veranderd, daar staat nu minstens driejaar voor", zegt hij hardop denkend. Toch hebben het Elisabeth Zieken huis en de voormalige orthopedi sche Anna-kliniek lang van zijn kwaliteiten als narcotiseur ge bruik mogen maken. Kortmann: "Het was hard aanpo ten. 's Morgens om zeven uur werd er met het spreekuur be gonnen". Voor ziekten, die nu praktisch allemaal zijn uitgeban nen, moest ik in de weer komen. Tyfus, tuberculose, roodvonk en ook difterie behoorden tot de meest gevreesde ziekten in die tijd. Vooral in de oorlog zijn daar veel mensen aan overleden". "Nu leggen we ons veel meer toe op de preventie. Bij mazelen bij voorbeeld zijn er nauwelijks nog complicaties te verwachten. De psychische begeleiding is ook veel meer op de voorgrond geko- Op de vraag, of hij de vernieuwin gen doorvoert in zijn eigen prak tijk, zegt hy taktisch: "Uit het verleden bewaar ik het goede en het tegenwoordige moet je op juiste waarde schatten". Hij wacht even voordat hij verder gaat. "De praktijk is veeleisender geworden. De alleswetende ge neesheer bestaat niet meer. De mensen lezen Libelle, Margriet, kranten en kijken televisie en blijven op de hoogte van de ont wikkelingen, terwijl ze vroeger niets wisten. Het prikkelt mij wel om het beste te geven wat er is". Tegenwoordig stapt Kortmann om negen uur in zijn auto om op huisbezoek te gaan. Hij heeft zich de laatste tijd vooral op de bejaarde patient toegelegd. Vlak voor de oorlog verhuisde hij met zijn praktijk naar de Lorentzka- de. Daar woont en werkt hij nog steeds. Hij zit in die buurt ook in een aantal besturen van bejaar deninstellingen. Dat is zijn lust en zijn leven. "Ik hou van organi seren en management", veront schuldigt hij zich. "Toen ze een paar jaar geleden in verpleeghuis "Wijkersloot" er niet in slaagden een geneesheer-directeur te vin den en vroegen of ik dat tijdelijk wilde doen, heb ik gretig 'ja' ge zegd. Het is toch een uitdaging om zo'n 'tent' goed te laten draai- En, of Kortmann nog niet genoeg te doen had naast zijn praktijk werkzaamheden, stortte hij zich ook nog eens op het leraarschap. Eenenveertig jaar heeft hij aan komende leraressen van de Ka tholieke Huishoudschool les ge geven. Hij gaf daar de vakken so- ciale geneeskunde, anatomie en voedingsleer. En wie hem dan nog niet kent. De I dokter is ook zeventien jaar als gemeenteraadslid in de weer ge weest. Van 1955 tot 1963 trad hij op voor de toenmalige KVP. Ver- genoegzaamd aan het laatste restje van zijn drankje toegeko- J men, zegt hij: "Mooie tijd". Kort mann wil niet echt herinnerin- gen ophalen. Hij vindt dat hij bij I de tijd moet blijven. In de ge- meentelijke verkeerscommissie wordt de zetel van de Koninklij- ke Nederlandse Automobiel Club (KNAC) nog steeds door hem bezet. "Is niet aan leeftijd gebonden hè?", zegt zyn vrouw plagend. Van paaltjes in de stad is hij geen voorstander. Heime lijk heeft hij deze ziekte 'palitus' genoemd. Als we nog even op zijn praktijk terugkomen, blijkt ook nog eens dat hij daar zes in plaats van de gebruikelijke vijf dagen mee be zig is. Zaterdagmiddag houdt dokter Kortmann nog een kort spreekuurtje, zoals hij dat zelf noemt. Zijn vrouw knipoogt. "Kort bestaat niet in de gedach- tenwereld van mijn man hoor". We zijn anderhalf uur verder als eindelijk de 'vrije tijd' boven ta fel komt. Kunst en reizen wor den gelijkelijk over de uren ver deeld. "Ik ben een enthousiast Dokter Kortmann: Wanneer ik stop, staat in de sterren gesch autorijder. En een Volkswagen met die luchtgekoelde motor start altijd. Ja. in Moskou ston den ze wel een beetje raar te kij ken. Maar je moet dit soort din gen ondernemen om jong te blij ven. Mensen die geen tijd heb ben, delen hun leven verkeerd Op zijn feest zal onvermijdelijk de vraag worden gesteld: "Kort mann, kerei wanneer stop je er nu mee?". Hij is er op voorbe reid. "Dat staat in de sterren ge schreven", zal d^n zijn antwoord luiden. SASKIA STOELINGA "Papier kan niet blozen", schreef tweeduizend jaar ge leden Marcus Tullius Cicero, politicus in het oude Rome. Hij kon natuurlijk niet weten dat in september 1978 PvdA en VVD een gezamenlijk Col lege programma onderteken den dat, in een roodviolette- gekleurd kaftje gestoken, een diepe blos van schaamte lijkt uit te stralen, die zijn woorden logenstraft. Ik kan aan zijn woorden ook nog wat toevoe gen: "Sommige politici kun nen helaas ook niet blozen, hoewel daar alle reden toe zou zijn." Schaamte dus, maar waarvoor? Het Collegeprogramma zelf geeft daartoe geen aanleiding. Integendeel. Ik acht de in houd ervan een verstandige catalogus van prioriteiten. Zoals bekend kan mijn fractie met vele beleidsvoornemens instemmen: "Op korte ter- mijn wordt een economisch beleidsplan opgesteld". - "ac tieve medewerking wordt verleend aan de totstandko ming van een eerste parkeer garage". - "voor de aangewe zen belastingen worden de minimumnormen in acht ge nomen," enz. Daar waar het Collegeprogramma sterk af wijkt van het standpunt van mijn fractie, heeft het College het primaat van het gezonde verstand gesteld en het CDA- standpunt overgenomen. Ik doel hier natuurlijk op de Stevenshof. Reeds jaren be pleit mijn fractie snelle be bouwing van deze polder om de huisvestingproblemen grootschaliger aan te kunnen pakken. Pas bij gelegenheid van de laatste begrotingsbe handeling proclameerde PvdA-fractue voorzitter Pe ters de radicale koerswijzi ging van het Collegebeleid: waar VVD-er Kuyers en hij de Stevenshofbebouwing in het Collegeprogramma de laagste prioriteit hadden ge geven, kreeg deze nu de hoog ste urgentie. Eindelijk. Schaamte zei ik. Niet dus voor het programma zelf. Wél voor de wijze waarop het tot stand gekomen is en óók voor de wijze waarop het nu wordt uitgevoerd. Wat het eerste be treft: reeds eerder heb ik hier aan de kaak gesteld de wijze waarop de beide verliezers van de gemeenteraadsverkie zingen van 1978 het oordeel van de kiezer aan hun laars lapten en beide grote win naars CDA en D'66 op twijfel achtige wijze in de oppositie drukten. Grenzeloze inschik kelijkheid en kille cijfermati ge overwegingen liggen ten grondslag aan de huidige coa litie van VVD en PvdA. De niets ontziende ambitie om in het College opgenomen te worden was voor de VVD vol doende reden om de belofte aan het CDA om elkaar na de door Joop Walenkamp lid van CD A-fractie harde oppositiejaren niet los te laten zonder te blozen te verbreken. Niet het door de kiezer uitge sproken-oordeel, maar de aan trekkingskracht van het plu che bepaalde het optreden. Schaamteloos ook werd D'66 door voormalig coalitiepart ner PvdA behandeld. Gedu rende de gehele onderhande lingsperiode liet men hen in de v i dat r gesprekspartner was. Uitein delijk maakte men de beplei ters van de verbreding van de basis tot de risee van de Raad. Nog wordt smakelijk gela chen om de wijze waarop D'66 zich uitsloofde om de WD het College binnen te dragen en zelf de deur werd gewezen. Het schaamrood dat de kaken van het College had moeten sieren, kwam nu ais kaftje om het.Collegeprogramma. Ook schaamte, zei ik al, voor het uitvoeren van het program ma. Ik tart het College uit te leggen wat er de ratio van is om samen in een College te zitten als men het over de uit voering van het programma intern dermate oneens is dat men aan de Raad. 'Multiple Choice-besluiten' voorlegt; een meerderheidsstandpunt over erfpacht, een minder- heidsstandpunt over erfpacht en zelfs een eenlingstandpunt van de burgemeester over erf pacht.. Het College verlaagt zich zelf tot doorgeefluik van twee tegenstrijdige fractie standpunten op deze wijze. Toen Peters en Kuyers in sep tember 1978 hun handteke ningen onder het Collegepro gramma zetten, pretendeer den ze het eens te zijn op de hoofdpunten van het te voe ren Collegebeleid. Dit met uitsluiting van de rest van de Raad. De kritische waarne mer ziet inmiddels hoe de WD ruimschoots in de hoge hoed mopt graaien om nog een schijn van aanspraak te kunnen maken op de twee plaatsen achter de wethou derstafel. Steeds vaker raakt men in de problemen. Ik her inner maar even aan de door mijn fractie ingediende motie over de realisering van par keergarages, die niet ge steund werd door de Wp- fractie, terwijl WD-woord- voerder Zonnevylle even eer der verklaard had dat het standpunt van zijn fractie conform was. Voorts waren daar natuurlijk de weinig verheffende taferelen rond het sterk vertraagde eco nomisch beleidsplan dat on der pressie van wethouder Waal door wethouder Fase aan een onvrijwillige strenge vermageringskuur werd on derworpen, zodat slechts een kaal karkas resteert. Ik zwijg dan nog over het isolement waarin de WD-fractie zich manoeuvreerde bij de ge schillen over de bestem mingsplannen Merenwijk in Pieterswijk en de wenselijk heid van stadsverwarming. Veelzeggend. Op deze plaats hebt U vorige week kunnen lezen dat Pvda- fractievoorzitter Peters er nu kennelijk oog voor heeft. Hij constateert dat de samenwer king met de VVD verslech tert. Dat hadden wij ook reeds geconstateerd. We hebben het zelfs voorspeld. Als U nü meent een zekere wraakzuch tige genoegzaamheid in mijn woorden te mogen onder scheiden, dan moet ik u be kennen dat ik mijn slechtere ik even niet heb kunnen be dwingen. Mijn zegen heeft immers nooit gerust op deze feilloze verbintenis. Ik heb me nooit geroepen gevoeld om de motie van ongenoegen die Van Oosten' en Hoekema tegen het emancipatiebeleid, van WD-wethouder Fase in dienden te beantwoorden met de spectaculairste red dingsoperatie die in de poli-, tieke trucendoos voorradig Ik weet heel goed dat we aan de democratische beginselen niet het recht kunnen ontle nen om méé te besturen. Wél' hebben we het recht om goéd bestuurd te worden. Mijn fractie heeft, in de oppositie gedwongen, sedert 1974 zijn uiterste best gedaan om dat recht voor de Leidse burger te waarborgen. Waar het in de vorige raadsperiode in het ge ding kwam heeft mijn.fractie steeds hard gevochten tegen elke inbreuk erop. In de huidige raadsperiode heeft mijn fractie het schijn baar op een breder maat schappelijk draagvlak rusten de nieuwe College zakelijk en constructief willen benade ren. Net als vele anderen in de stad hoopten we dat de VVD de economische belangen uit het slop zou halen, de pijn van de middenstand in de stads vernieuwingsgebieden zou verlichten, het verkeers- en vooral het parkeerbeleid ein delijk eens de langverwachte impulsen en stimulansen zou geven. Niets daarvan. De traagheid en luiheid van het huidige beleid prikkelt, slechts het verlangen om het roer te ontnemen en de zo no dige vaart en richting er ein delijk eens in aan te brengen. Alle reden kortom, voor beide partners in dit monsterver bond om zich tegenover de Leidse kiezer te schamen. In de loop van deze raadsperio de hebben de fractievoorzit ters van VVD en PvdA, Kuyers en Peters hun taak om de kiezer straks uit té leggen welke eensgezinde taak- en beleidsopvatting hen in één College heeft samengehou den ontzaglijk zwaar ge maakt. Hoewel Kuyers al wéér heeft gezegd dat er hele maal niks aan de hand is- ge vleugelde woorden inmiddel- s-, lijkt de last Peters nu on derhand te zwaar te worden. Wat er verder zal gebeuren, zal de tijd leren. Ik breng U ech ter alvast in herinnering het opmerkelijke krantenbericht van eind vorig jaar, waarin we konden lezen hoe de natuur kundigen Cronin en Fitch de Nobelprijs werd toegekend voor.hun werk, dat, aldus de voorzitter van de jury, "te moeilijk was om uit te leg gen". Als deze coalitie van Pe ters en Kuyers tot de verkie zingen van 1982 stand houdt, moet u maar aan dit berichtje terugdenken. U begrijpt dan tenminste waarom ik Peters en Kuyers dan voordraag voor de nieuw in te stellen No-, belprijs voor de Gemeentepo- litiek. - LEIDEN - Het Leidse instituut burgerraadslieden is weer volledig bemand. De nieuwe burgerraadsman, jurist Cor Last, arriveerde deze week ten burele van het instituut aan de Koornbrugsteeg. Enkele maanden lang heeft burgerraadsvrouw Joset Mons Leide- naars met huisvestingsproblemen tot echtscheidingsperikelen alleen moeten helpen. In het kleine kantoortje, dat als het ware tegen het gemeentehuis aangeplakt zit, legt de opvolger van Frits Quadekker uit1 hij de Consumentenbond verlifet om burgerraadsman in Leiden te LEIDEN - De Leidse Vereniging voor Industrie (LVI) heeft het College van Burgemeester en Wethouders in een brief laten weten ingenomen te zijn met het stedebouwkundig schetsontwerp voor de bebouwing van het Schutterveld. Als voorstel geven zij het college van B en W mee om te beginnen met de bouw van kantoren. Het liefst het eerst langs de spoorlijn. Volgens de LVI zou dan het maximale profijt kunnen worden getrokken door een directe overdekte verbinding met het station. Ook denken zij aan par- keerfaciliteiten onder de kantoren. LEIDEN - D'66 vindt de ontwerp-inspraakverordening, die het gemeen tebestuur een tijdje geleden presenteerde, niet goed genoeg. "Het lijkt erop of men bij de samenstelling na twee stappen bang werd het doel reeds voorbij te zijn gehold". Volgens D'66 is het een bestuurlijk stuk geworden. "Naar onze mening is men in de uitvoering te terughoudend geweest en een aantal artikelen verschaffen de inspreker bovendien niet de benodigde duidelijkheid "Zeker als men werkelyk van plan is om de inspraak in een vroeg sta dium te laten beginnen moet in het uiterste geval een sterk gewijzigd of geheel ander plan het resultaat van de inspraak kunnen zijn". D'66 stelt voor dat wanneer iemand aantoont dat de gegevens waarop het plan steunt fout zyn het gemeentebestuur gevraagd wordt die gebre ken nog tijdens de procedure te herstellen. worden. "Het directe contact met de mensen spreekt me erg aan. Bij de Consumentenbond hield ik me ook al bezig met juri dische problemen van mensen, maar dat ging meer via briefwis selingen. De hulpverlening was veel afstandelijker. Bovendien kreeg je vrijwel alleen te maken met mensen die toch al enigszins de weg wisten. Anders konden ze zo'n brief niet schrijven. Ik denk dat de drempel hier veel la ger ligt. Bovendien, een. brief met een lastige vraag kon je nog eens even naast je neerleggen. Mensen die tegenover je staan kun je niet direct terugsturen naar andere instanties. Juist om dat ze daar, voor ze naar ons toe kwamen, vaak al eerder hun kop hebben gestoten. Dat directe contact vind ik een goede zaak". Een andere verschil vindt Last dat hij nu te maken krijgt met een toch zwakkere groep van de maatschappij. "Bij de Consu mentenbond kwamen de men sen met problemen rond het ko pen van een huis, hier mensen die nog niet eens de kans krijgen om een huis te huren". Ook de verschillende kanten van het be roep burgerraadsman trekken hem aan. Aan de ene kant staat de directe hulpverlening, aan de andere kant het signaleren. Dat wil zeggen: wanneer meer men sen problemen hebben die steeds uit dezelfde hoek komen, de betreffende instantie aanspre ken om verbetering tot stand te brengen. De oorzaak van de pro- Cor Last: "De cliëent heeft er niets aan als je een potje gaat zitten meehuilen" blemen kan dan worden bestre den. Een combinatie die natuurlijk ook tot spanningen kan leiden. Heeft het instituut de instanties aan de ene kant nodig voor hulpverle ning, aan de andere kant stellen de raadslieden hen aan de kaak wanneer het mis is. Last: Ik denk dat je met redelijk overleg een heel eind komt. Je moet ze na tuurlijk ook niet direct op de nek springen. Wil je niemand bij voorbaat tegen je in het harnas jagen, dan zul je eerst een goed contact moeten opbouwen". Contact en een goede verstandhou ding opbouwen. Dat zijn zaken waar Last zich zeker de komende weken vooral mee bezig zal hou den. Een "ontzettende wirwar van instanties" moet worden doorgewerkt. Bang voor echte conflicten is hij niet. In het verle den gebeurde het nog wel eens dat de burgerraadslieden door ambtenaren werden verweten niet collegiaal te zijn, wanneer zij misstanden op het gemeentehuis aan de kaak stelde. Last: "Ik ge loof dat het instituut burger raadslieden genoeg erkend is om dat soort dingen te voorkomen. Iedereen weet inmiddels wel waarvoor wij hier zitten. Het is natuurlijk wel zo dat in Leiden alles kleinschaliger, persoonlij ker is. De mensen kunnen zich Blij is Cor Last dat volgende week de nieuwe signaleringsverorde ning wordt vastgesteld, waarmee de signaleringsbevoegdheid van de burgerraadslieden duidelijker dan voorheen formeel wordt vastgelegd. "Niemand kan dan meer zeggen: Waar bemoeien jul lie je eigenlijk mee? Het is ook te hopen dat we daardoor wat meer resultaat zullen krijgen als soms het geval is geweest. Uit de sig naleringsverordening is geble ken dat het signaleren van een misstand nog lang niet hoeft de betekenen dat het ook wordt rechtgezet. Het is slechts een middel daartoe. We moeten ho pen dat onze signalen wat meer serieus worden genomen. Het vaststellen van de verordeningis daar al een aanzet toe". Huisvesting Tijdens de twee spreekuren van het instituut burgerraadslieden die Cor Last heeft meegemaakt, is hem gebleken dat problemen met huisvesting en sociale verze keringen wel het meest voorko men. "We krijgen natuurlijk te maken met allerlei problemen rond de verhouding burger/over heid, maar die twee zijn toch wel de meest benarde. Dat zijn ook vaak geen problemen die je zo eentweedrie oplost. Er zijn nu eenmaal niet genoeg huizen. Je kunt echter bijvoorbeeld wel proberen iets met doorstroming te regelen. De cliënt heeft er niets aan als je een potje gaat zit ten meehuilen, hij komt voor een oplossing". Is het niet moeilijk om altijd met de problemen van anderen te worden geconfron teerd? Last: "Je kunt je niet per mitteren om emotioneel te wor den. Ook kun je niet alles zake lijk gaan bekijken, de juiste weg ligt meer daartussenin. Je moet je betrokken voelen bij de pro blemen waar mensen mee ko- "En de toekomst? Ach, eigenlijk zouden we onszelf overbodig moeten maken. We zijn nodig omdat de wereld niet perfect is. Ik denk echter dat de maat schappij nooit zo eenvoudig zal worden dat iedereen er alleen zijn weg kan vinden. Voor de meeste mensen bevat het sys teem nog te veel onduidelijkhe den. Het is nu onze taak om de afstand tussen overheden en de burger kleiner te maken". CONNY SMITS

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4