"Het is weer eens rotzooi" Tentoonstelling geopend over stadsvernieuwing "Overheveling AZL uitstellen" SOLIDAIR MET ACTIE HONGERSTAKERS Leden Dierenbescherming met elkaar in de clinch DJ. Brands: halve eeuw bij de gemeente Leidse stadsrubriek VRIJDAG 6 MAART 1981 Fietser rijdt tegen auto op LEIDEN - Alcoholgebruik was gisteren de oorzaak van een bot sing tussen een fietser en perso nenauto op de Hoge Rijndijk. Ter hoogte van de Kettingstraat botste de fietser, die onder in vloed van sterke drank was. fron taal tegen de auto en vloog door de voorruit. De fietser is niet ern stig verwond maar werd wel voor onderzoek naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. LEIDEN - Bij een ongeval in Win terberg in Duitsland is vier maart de 21-jarige Eric van Strien uit Leiden omgekomen. Javaanse dansen LEIDEN De Javaanse legende "Het hoofd van Blambamgang" zal vandaag worden opgevoerd door een groep Nederlanders ge specialiseerd in Javaanse dan sen. In samenwerking met het museum voor Volkenkunde is dit tot stand gekomen. De opvoe ring vindt om acht uur plaats in het museum van Volkenkunde aan de Steenstraat. M Bezoekers bekijken hoe Leiden de stadsvernieuwing aanpakt. LEIDEN - Linkse partijen en orga- hongerstakers, die hun actie in- nisaties in Leiden hebben zich in middels hebben beëindigd, een gezamenlijke verklaring soli- De PvdA, CPN, PSP. D'66, PPR en dair verklaard met de Chileense de Socialistische Partij alsmede het FNV. de Internationale Kum- munisten Bond en de Leidse geëist tegen vijf verzetsstrijders, Studentenbond zullen een pro- In hun verklaring roept 'links Lei- testtelegram sturen naar de mi- den' iedereen op om protest aan nister van Binnenlandse Zaken te tekenen tegen de ondemocra- van Chili die de doodstraf heeft tische gang van zaken in Chili. LEIDEN - Er ging van alles fout bij de opening van de tentoon- stelling oyer stadsvernieuwing gisteravond in de Waag. "Maar dat klinkt ons vertrouwd in de oren", zei wethouder Waal. "want doorgaans gaat er in de pratijk ook heel wat mis". Een film over stadsvernieuwing van de Leidse filmgroep Tiem ging gisteravond wel in premiè re. Het leek er aanvankelijk wel iswaar op dat dit feest niet door ging, omdat de projector het be gaf. Echter de volhouders kon den laat in de avond de première van deze film getiteld "Leiden in verzet tegen verval" toch nog meemaken. De voortijdige verla- ters en andere belangstellenden kunnen alsnog zaterdagmiddag om drie uur de film bekijken. Ook volgende week tijdens de koopavond is hij een aantal ma len te zien. "Ik ga mijn verhaal niet langer ma ken, omdat de film niet door gaat", zei Waal nog aan het begin van de avond. "Maar voor men sen die bang zijn dat ze te vroeg thuiskomen heb ik nog wel wat. Zij kunnen de nieuwe stadswan deling langs stadsvernieuwings projecten nu al vast maken". De tentoonstelling in de Waag. die duurt van 5.tot en met 19 maart, wordt gehouden in verband met de Europese stadsvernieuwings campagne. Van november 1980 tot februari 1982 houden veertien landen zich bezig met dit thema. Ons nationale comité heeft een fo totentoonstelling gemaakt met als titel "Kijk op stadsvernieu wing". Tesamen met de exposi tie "Het stedelijk detail" van de landelijke stichting beeldende vorming is deze tentoonstelling te zien in de Waag. Daar tussenin zit ook nog een mini-fotoserie van voorlichter Issendonck over Leiden. Speciaal voor deze gelegenheid heeft het gemeentelijke bureau voorlichting ook een nieuwe wandeling. "Een stadsvernieu wingspad door de Leidse bin nenstad uitgebracht. Begon nen wordt in d'Oude Morsch en geëindigd in de Camp. Van 6 april tot en met 26 april zal er overigens een fototentoonstel ling van de Leidse Amateurfoto grafen Vereniging worden ge houden in de Waag. In het kader hiervan wordt ook een wedstnjd gehouden onder het motto "Lei den, bekijk het maar!" Deelne mers moeten hun foto's opsturen naar "Het Nieuwe Boekhuis". Breestraat 52. Sluitingsdatum 28 maart 1981. Naar ander ministerie LEIDEN - "Het is weer eens een rotzooi". Met die woorden open de de heer L.C. Schouten, lid van het afdelingsbestuur, gister avond de buitengewone leden vergadering van de Leidse Die renbescherming. "In het belang van het dier" vochten be- stuur én leden in café-restaurant Eigen- zorg hun zoveelste conflict uit. Verdacht makingen, beledigingen over en weer en soms hoog oplaaiende emoties waren het resultaat. Bestuursleden werden, staande de vergadering, beschuldigd van verduis tering en andere kwalijke praktijken. De Leidse dperenarts Muurling kwalificeer de de strubbelingen als "mafiapraktijken die hoognodig uitgebannen moesten wor den". Het rommelt al jaren in het wereldje van de Leidse dierenbeschermers. Persoonlijke tegenstellingen er. conflicten lopen als een rode draad door de vereniging. Pen ningmeester Schouten hield zijn gehoor voor dat het nu maar eens afgelopen moest zijn en hing vervolgens de hele vui le was buiten. "Er moeten spijkers met koppen worden geslagen", riep hij,, "an ders is het afgelopen met de Leidse afde ling van de dierenbescherming". Het gekrakeel van de laatste maanden draait voornamelijk om de financiën. Een bestuurslid wordt ervan beschuldigd de opbrengst van spaarbusjes en van kalen ders niet te hebben afgedragen aan de penningmeester. Anderen weerspraken die beschuldiging en verweten de (over gebleven) bestuursleden verdraaiing van de feiten en een onjuiste voorstelling van zaken. Kortom: groot wantrouwen over en weer. Dierenarts Muurling mengde zich in het strijdgewoel door te verklaren dat hij bewijzen had van de verduistering van gelden en zei te overwegen aangifte te doen bij de Leidse politie. Twee kampen algemene ledenvergadering was al snel verdeeld in twee kampen die niet schuw den'elkaar de meest grove aantijgingen naar het hoofd te slingeren en eikaars werk volledig af te kraken. Verscheidene bestuursleden zijn in de afgelopen maan den afgetreden of geschorst. De heer Van Rijn, voorzitter van het hoofdbestuur van de-Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren, trachtte de tegenstellin gen zoveel mogelijk te sussen en zei te hopen dat de nog zittende bestuursleden zouden aanblijven om de zaak opnieuw op poten te zetten. De ledenvergadering had uiteindelijk tot taak een nieuw bestuur te kiezen. Na een wanordelijke discussie sprak een meer derheid van de leden haar vertrouwen uit in de overgebleven bestuursleden. Daar mee was de Leidse afdeling van de die renbescherming gered. Twee nieuwe le- den werden nog aan aan het bestuur toe gevoegd. Het nieuw gekozen bestuur zal trachten met een schone lei te beginnen. Dat zij nog heel wat problemen hebben op te lossen in de verscheurde Leidse af deling is duidelijk. UTRECHT/LEIDEN - Pas als aller lei knelpunten zijn opgelost kan het Academisch Ziekenhuis Lei den een besluit nemen over een eventuele overheveling van het ministerie van onderwijs naar dat van volksgezondheid. De andere Academische Zieken huizen in den lande hebben een zelfde stanpunt ingenomen. Dit heeft het bureau Academische Ziekenhuizen in Utrecht giste ren laten weten aan de vaste ka mercommissie voor volksge zondheid en onderwijs en weten schappen namens de besturen van deze ziekenhuizen, universi teiten en de medische facultei ten. In december 1980 deelden de be trokken bewindslieden de Twee de Kamer mee, dat de overheve ling binnen drie jaar een feit moet zijn. Een projectgroep, zo stelden zij al in een eerder uitge komen beleidsnota vast, zal in die tijd moeten uitmaken, hoe de kosten moeten worden verdeeld over enerzijds patiëntenzorg (volksgezondheid) en anderzijds onderzoek en wetenschappen (onderwijs en wetenschappen). En dat is wat de Academische Zie kenhuizen dwars zit. De project groep zal zo denken zij, een niet onaanzienlijk aantal knelpunten moeten oplossen. Daarom zou den de ministers hun beleids keuze voor 'volksgezondheid' volgens <Je Academische Zieken huizen en de medische facultei ten beter kunnen uitstellen tot die projectgroep klaar is. Ze vin den ook, dat de mogelijkheid voor een andere oplossing zolang open moet blijven. Als knelpunten noemen zü onder meer de verwevenheid van de Academische Ziekenhuizen met de (universitaire) belangen van onderwijs en onderzoek. Zij vre zen een kunstmatige splitsing tussen Academische Ziekenhui zen enerzijds en universiteiten anderzijds. Er zal naar een even wichtige aandacht voor alle ta ken binnen het Academische Ziekenhuis moeten worden ge zocht, daarbij moet worden voor komen dat er een "grijze zone" tussen patiëntenzorg, onderwijs en onderzoek ontstaat waarvoor niemand wil betalen. Bij dat laatste gaat het vooral om de kosten van de medische ont wikkelingen in de toekomst. Daarvan zal volgens de Academi sche Ziekenhuizen vooral moe- ten worden uitgemaakt, wie er voor opdraait: de overheid of de consument via de ziektekosten premies. Als veertienjarige begonnen LEIDEN - Voor de heer D.J. Brands is het volgende week precies vijftig jaar geleden dat hij in dienst van de gemeente Leiden trad. Een halve eeuw geleden kwam hij als veertienjarige jongen, zo van school, bij de gemeente werken. Voor zes gulden in de week begon hij met het rond brengen van gemeentelijke stukken. Uiteindelijk kwam hij'terecht bij de sociale dienst, waar hij nu nog steeds in de buitendienst werkt. Plezier hebben in het werk heeft bij Brands altijd voorop gestaan. "Want wat deden de meeste ambtenaren vroeger wanneer zij promotie hadden gehad? Ze sloegen de deur van hun chef dicht en gingen naar de fiet- senkelder om hun fiets een rek verder te zetten. Een rang hoger bete kende ook een rek verder". Aan het begin van de crisisjaren dreigde Brands in het kader van de bezuinigingen ontslagen te worden. Toch kon hij nog een baantje krij gen in het magazijn van Endégeest waar hij tot in de jaren vijftig bleef. Alleen tijdens de oorlog werd hij gedwongen enige maanden in Duits land te werken en daarna onder te duiken. Bij de sociale dienst begon Brands als ontvangstambtenaar. "De grote bekken opvangen", zoals hijzelf zegt. Omdat hij hogerop wilde, besloot hij een avondstudie maatschappelijk werk te gaan volgen. Met het di ploma op zak kon hij in de buitendienst komen, een baan die hem vooral aanspreekt vanwege het contact met de mensen. In mei, vlak na het vijftigjarig jubileum, keert Brands zijn werk de rug toe. Alvorens hij definitief met pensioen gaat, zal hij nog zeven maan den de VUT-regeling genieten. LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser De heer firands als ontvangstambtenaar bij sociale dienst: "De grote bekken opvangen" de hindemisbaan tussen het station Geboorte Het bindend element voor links Leiden', de Stadskrant, heeft het levenslicht aan schouwd. Vandaag is de ge boorte van dit clubblad voor linkse activisten officieel be kend gemaakt. Het moet ge zegd, op het eerste gezicht ziet de pas geborene er knap uit maar onder dè leden blijkt er het een en ander aan te mankeren. Babykwaaltjes wellicht. De Stadskrant, le jaargang nummer 1, oogt zonder meer professioneel. Haarscherpe foto's en een goede opmaak geven het krantje (acht pagi na's 'A3') een fraai uiterlijk. Inhoudelijk zit het ook best aardig in elkaar (helder ge schreven artikelen) maar wet puur tegenvalt is de keuze van de onderwerpen. De grondleggers van de Stads krant zeiden een maand gele den nog in deze rubriek. "We zullen proberen aan te vullen wat de journalisten van de plaatselijke pers laten liggen of waar ze niet aan toeko men". En op pagina twee van de eerste Stadskrant-editie lezen we: "Vanzelfsprekend zullen wij de nadruk leggen op aankondigingen de plaatselijke dagbladpers wat minder aandacht be steedt". En wat zijn de hoofdonderwer pen in de eerste Stadskrant? Het protest tegen de verho ging van de aardgastarieven ('Het gas wordt (te) duur be taald'), De bijstandsvrouwen die in het verdomhoekje zit ten ('Vrouwen in de bijstand verenig je') en de dreigende luiting vai de Adlcr-/esti- ging in Leiden Adler in ak- „ie'). Beslist geen onderwer pen die de plaatselijke pers heeft laten liggen of wat min der aandacht aan heeft be steed. "Alle begin is moeilijk en dat geldt zeker voor de Stads krant. Het valt natuurlijk best tegen om een stadskrant te maken -zonder een centje subsidie of ander startkapi taaltje- die aktueel, informa tief, leesbaar, links en ook nog eens leuk is", schrijft de redactie, zich kenflelijk volle dig bewust van een moeiza me start. Informatief, leesbaar en links is de eerste editie van de Stads krant zeker. Voor de actuali teit zal het roer dus enigszins moeten worden omgegooid. En wat het leuke betreft... De redactie stelt zelf "dat er in Leiden nu ook 1 veel linkse die ook nog leuk zijn". Bus-terreur Naast elke brievenbus 24 uur een politie-agent. Dat is vol gens adjunct-directeur Pij nenburg van de Leidse PTT de' enige remedie tegen de brievenbus-terreur. Woensdagavond werd rond tien uur de brievenbus op de hoek van de Herensingel en de Lusthofiaan gekraakt. De bus, aan de muur van een schoolgebouw bevestigd, werd uit het slot geslagen en de iijhoud meegenomen "Een zinloze vorm van verniel zucht", vindt adjunct Pijnen burg. "Wat bezielt mensen in hemelsnaam om de post van een ander mee te nemen?", vraagt Pijnenburg zich af. "In die bussen zit heus niets van waarde. Als dit soort praktij ken vaker gaan voorkomen dan houdt wat mij betreft al les op. Dat brievenbussen worden gekraakt hebben we gelukkig nog niet zo vaak meegemaakt maar wel dat ze de inhoud in de fik steken door iets brandends naar bin nen te gooien". Zelfs brievenbussen van beton zouden volgens Pijnenburg geen oplossing zijn. "Er is al tijd wel in die bussen te ko men. Da's nogal logisch an ders zou er ook geen post meer inkunnen. Dus als ze willen vernielen, lukt ze dat toch wel, van wat voor mate riaal je die bussen ook maakt". Het wachten is nu op het uit vinden van brandvrij postpa pier.... Ergernis Blij dat ik rij? Wanneer auto mobilisten de hindemisbaan tussen het station en de Wil lem de Zwijgerlaan hebben genomen, ofwel de Oegst- geesterweg, zijn ze inderdaad blij d&t ze nog rijden. Al maandenlang is de Oegst- geestcrweg, die langs het Schuttersveld loopt, een bron van ergernis voor auto mobilisten. Het slechte weg dek, gedeeltelijk afgezet, is daar de oorzaak van. In al die maanden is bij de gemeente de Willem de Zwijgerlaan. kennelijk nog niemand op het idee gekomen om het wegdek van de Qegstgeester- weg te verboteren. "Die weg ligt er inderdaad be labberd bij. We zijn in af wachting van betere tijden", merkt een woordvoerder van gemeentewerken op. "Door het intensieve en zware ver keer komen de stenen om hoog zetten. Dat komt omdat de ondergrond daar erg zacht is. Veen en andere troep. Waarom er niets aan gedaan wordt weten wij ook niet. Ik denk dat de beleidsbepalen de figuren de ontwikkelingen rond het Schuttersveld wil len afwachten". "Dat klopt", zegt de verant woordelijke wethouder Waal. "Er zijn plannen om de Oegstgeesterweg te asfalte ren. Maar we wachten eerst even .it ,(t r net hi t Schut tersveld gaat gebeuren. Het is zelfs niet uitgesloten dat de Oegstgeesterweg gaat ver dwijnen". Als het aan de automobilisten ligt wordt het dus asfalteren. Voorlopig kan er dus maar het best worden omgereden. Of men moet de schokbre- kers aan een intensieve test willen onderwerpen...

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3