Herenweg niet langer autoweg Katwijker ontwerpt superschip Vrouwencafé discrimineert man Rondvaartboten verkocht om opnieuw të beginnen Gedeputeerde Staten besluiten: VRIJDAG 6 MAART 1981 KATWIJK - De economisch slechte tijd waarin wij leven weerhoudt toch een aan tal mensen er niet van risicovolle stappen te nemen. De Katwijker T. Diepenhorst kan zeker tot dat groepje durf-als worden gerekend. Enige tijd terug verkocht hij het hele hebben en houden van zijn rondvaart- bootbedrijf. Met de zo vrijgekomen finan ciële middelen wilde hij weliswaar iets be ginnen dat hij altijd al had gedaan, de rondvaart, maar dan wel op een andere manier. Of om met hem zelf te spreken: "Stoppen met een taxi op het water en op nieuw beginnen". "Ik schei ermee uit", moet hij in die tijd hebben geroepen. Niet dat zijn rederij slecht liep maar hij miste iets. "Ik had een bedrijf met drie boten", vertelt hij aan boord van zijn nieuwe droom schip, waarover straks meer. "De mensen konden er met zijn drieën of vieren naast elkaar zitten. Op elkaar geperst, net als in een bus. Maar mijn passagiers hadden geen vrijheid genoeg. Ik kon ze te weinig service verlenen. Ze zaten de hele rond vaart lang met hun snufferd tegen de dijk aan te kijken en verder niks". Waarmaken "Ik wist dat de boot die ik wil de hebben veel geld zou gaan kosten. Ik kon 'm niét néést de rest aanschaffen. Dus èlles weg. Als ik 55 was had ik het niet gedaan. Dan begin je al aan je aow-tje te denken. Ik ben nu 45 dus kan ik het nog 20 jaar waarma ken". Dat 'waarmaken' moet dan gaan gebeuren met zijn splinternieuwe en nu nog enige rondvaartboot. Naar Diepenhorst luisteren le vert een completer beeld op van zijn nieuwe vaartuig dan het slechts aanschou wen ervan: "Het is echt een van de modernste schepen in zijn soort. Ik heb 220 volt aan boord en daardoor kan ik gebruik maken van een koeling, koffiezetappara- tuur en een uitgebreide ge luidsinstallatie. Een uitge breide geluidsinstalatie is niks zonder een dansvloer. Die is dus ook aan boord. Ik beschik over een uitgebreid intern communicatienet maar ook naar buiten toe kan ik mijn zegje doen. Dat wil zeggen: naar tegemoet komende schepen en naar Radio Scheveningen voor eventuele noodgevallen. Ik heb verder een afzuiginstal latie in de toiletten en een automatische besproeiing van de toiletpot." Tijdens zijn rondleiding zal Diepenhorst nog veel meer laten zien. Eerst vertelt hij nog het een en ander over de bouw van zijn schip: "Ik heb zelf alle werktekeningen ge maakt. Ik ben weken op pa pier bezig geweest. Ik wilde 'm zo bouwen dat ik geen golfslag en zuiging veroor zaak. Ik vind he£ niet nodig dat de watersporters last van me hebben. De kop van het schip onder water is zo gestroomlijnd als maar kan. De achtersteven loopt heel langzaam omhoog. Dan houd je geen water vast". Diepenhorst heeft ook op de "kleintjes" gelet: "Als de ra men beslagen zijn dan kun nen de mensen niets zien hé. Mijn ramen kunnen niet be slaan. Door die roostertjes daar kan ik constant warme en koude lucht laten toe- en afvoeren". Onverdroten gaat hij verder: "Het zijn misschien wel van die kleine dingetjes hé, maar ik heb bijvoorbeeld ook ijs blokmachinetjes en op elke tafel staat een bloemetje. Het moet een beetje gezellig zijn. Vooral omdat ik mijn boot ook wil verhuren voor party's en dergelijke". Invalidenliftje Tijdens de zeer uitgebreide rondleidingstocht door het 27 meter lange en bijna 6 me ter brede schip verrast Diep enhorst met een demonstra tie van het hydraulisch be weegbare hekwerk bovenop het schip. Niet zonder trots drukt hij de nodige knoppen in en haalt hendels over. En inderdaad: bovenop het schip buigen de hekken zich als het ware naar voren ("Kijk ze eens netjes gaan liggen"). Diepenhorst vertelt er voor al le duidelijkheid bij dat hij de mensen die op het mo ment van het inschakelen van het hydraulische sys teem bovenop het schip ver toeven eerst zal waarschu wen: "Als we onder een brug doorgaan is het niet de be doeling dat ze hun kop sto ten. En zo stoot mijn boot z'n kop ook niet". Terug aan dele van het schip wijst hij op het gedeelte van de vloer dat zich vlak onder de dekwaartse trap bevindt. "Hier komt een invalidenlif tje. Dat stuk van de vloer kan omhoog". Om zijn uitleg wat beeldender te maken loopt hij naar het betreffen de vloergedeelte toe en beeldt zich in dat er een rol stoel op staat. Vervolgens legt hij zijn hand op de denk beeldige arm van de even denkbeeldige rolstoelganger en bootst de neergaande in- validenlift na. "Zit je lek ker?", grapt hij. Diepenhorst heeft grootse plannen met zijn nieuwe in komstenbron: "Vanaf 1 april ga ik drie keer per dag boot tochten maken voor de bol lenstreek-bezoekers vanuit Sassenheim. Het traject dat ik dan afleg is hetzelfde als toen ik mijn rondvaartboot- bedrijf nog had. Ik ken het op mijn duimpje. Er is on derweg heel wat te zien: mo lens, vogelreservaten vol zwanen en meerkoeten. On derweg geef ik natuurlijk tekst en uitleg". Toon Hermans Diepenhorst wil half juni met zijn schip terug naar Kat wijk. Het vissersdorp zal dan de thuisbasis vormen voor de dagelijkse Meren- molen-tochten vanaf het Prins Hendrikkanaal. De koek is dan nog mei op. Diepenhorst: "De laatste twee zaterdagavonden van juli en de eerste drie van au gustus wil ik feesttochten gaan organiseren". Diepen horst ziet het al helemaal voor zich: "Dat wordt gewel dig, meneer. Dan staan er in eens allemaal Toon Herman- sen op. Ik zorg er voor dat er dan een bandje aan boord is. Ik haal vooraan wat banken weg. In 'no time' organiseer ik een dansvloertje". Diepenhorst heeft ondanks zijn ambitieuze plannen weinig personeel nodig. Hij denkt met de hulp van zijn vrouw, dochter en vriend de zaak draaiende te kunnen houden. Lage personeelskos ten dus, maar wel veel werk. Zijn boot biedt namelijk plaats aaiy maximaal 220 passagiers.' Failliet De bouw van het schip is ove rigens niet van een leien dakje gegaan. Toen de boot voor 65 procent 'af was', ging de uitvoerende werf failliet. "Daar sta je dan met je schip", vertelt Diepen horst. "Gelukkig kon de cu rator er geen beslag op leg gen. Door iets dat mij in het verleden is overkomen was ik zo wijs geweest de notaris een akte te laten opstellen. In die akte stond dat wat er ook zou gebeuren, oorlog, faillissement en de hele ra taplan, de boot aan een zeke re Diepenhorst zou blijven toebehoren. Ik heb met gel delijke medewerking van de Katwijkse gemeentebedrij ven en de rijksbelasting de huur van het gebouw over genomen. Zo heb met enige mensen die bij de werf had den gewerkt en die ik had overgenomen in loondienst samen met wat handige vrienden en mijn eigen per soontje de boot afgebouwd". "Weet u", zegt Diepenhorst op vertrouwelijke toon, "je kan tegenwoordig aan de buiten- PAGINA 19 kant van een bedrijf niet meer zien of het goed loopt. Van buiten kan alles er piek fijn uitzien maar als je bin nen eens wat gaat rondsnuf felen in allerlei lades loop je grote kans massa's onbetaal de rekeningen aan te treffen. Dat is soms een kwestie van honderdduizenden guldens. Ik heb geen bv dus als het misgaat verkopen ze je hele rotzooi". Waddenzee Diepenhorst weet daar nog een mooi verhaal over te vertellen. 'Ten tijde van mijn oude rondvaartboot- bedrijf liet ik eens een schip bouwen in Friesland. Ik ging daar elke dag een kijkje ne men. Kijken hoe het ervoor stond. Komt er op een dag een monteur naar me toe die zegt: "Er is gisteren een cu... cu..., ik weet niet precies hoe zo iemand heet maar er is wat aan de hand". Ik vroeg hem: "Was het soms een cu rator?" Dat bleek inderdaad het geval te zijn. Nu had ik die boot<voor 99 procent be taald en hij was voor het zelfde percentage-af. Ik ben toen als de weerlicht naar huis gereden en heb over legd met mijn vrouw. Die zelfde nacht ben ik terug naar Friesland gereden met nog wat vrienden". Diepenhorst vertelt dat hij de boot eigenhandig 'is gaan af halen'. "Lichten hadden we niet dus we konden niet zien waar we waren. Blijkt in eens dat we middenin de Waddenzee waren beland". Diepenhorst kan er nu om la chen. "We zijn toen door de Oranjesluis het IJsselmeer opgegaan. Ze hebben ons toen .met een auto langs het Ijsselmeer achtervolgd. En maar gillen: "Breng die boot terug!". Ik ben veilig aange komen in Katwijk en heb er nooit meer van gehoord". Diepenhorst heeft uit deze twee duels met curatoren zijn lesje geleerd. Voortaan speelt hij op safe. Hij ziet de komst met zijn ingekrompen rederij zonnig tegemoet: "In het verleden is het ook altijd goed gegaan. Financieel staan we niet meer onder druk. Ik heb al aanvragen voor boottochten binnen. Zelfs een van de Zweedse ambassade. De contacten daarmee heb ik gelegd toen ik een van mijn oude boten in Zweden verkocht". Restaurant "Weet u, zo'n boottocht is weer eens wat anders. Als mensen wat te vieren hebben dan willen ze wel eens wat an ders dan een restaurant. Dat is zo afgezaagd. In een boot beweegt het om je heen. Daar heb je zowel binnen als buiten afleiding". WIM KOEVOET RIJNSTREEK - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben besloten hun eerdere besluit om de Herenweg als autoweg aan te merken, in te trekken. Het wachten is nu nog op de goedkeuring van het ministerie van verkeer en waterstaat, waarna de beslis sing om de Herenweg niet langer als autoweg aan te merken definitief is. De goedkeu ring van het ministerie wordt over enkele weken verwacht. Zodra de Herenweg auto weg-af is mag er op de hele route niet harder dan 80 km per uur worden gereden. Vooruitlopend op het besluit van het ministerie zijn de borden weggehaald die aangeven dat de Herenweg autoweg is. Gedeputeerde Staten hebben besloten de weg niet langer aan te merken als autoweg. Bekeken wordt nog of de snelheidslimiet uan 70 km moet worden gehandhaafd. Er zijn op dit moment nog geen plannen om de snelheidslimiet van 70 km die op bepaalde delen van de Herenweg geldt onge daan te maken. Zodra de Heren weg autoweg-af is gaat Provin ciale Waterstaat onderzoeken of het nog zinvol is, de maximum snelheid van 70 km per uur die op grote delen van de Herenweg geldt te handhaven. Opmerkelijk is overigens dat de rijkspolitie in de veronderstel ling verkeert dat het besluit om de Herenweg niet langer als au toweg aan te merken op 4 maart al van kracht is geworden. Een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland laat echter weten, dat het wachten nog is op de toe stemming van het ministerie van verkeer en waterstaat. De bor den, die de autoweg aangeven, zijn vooruitlopend op de toe stemming van het ministerie al weggehaald. Het besluit van Gedeputeerde Sta ten om de Herenweg niet langer aan te merken als autoweg is ver moedelijk versneld door de ac ties van de verkeersgroep van de rijkspolitie op de^e weg. Op de Herenweg wordt regelmatig te hard gereden. Uit een snelheids controle op dinsdag 24 februari bleek dat 1 op de 12 automobilis ten te hard reed. Volgens de jongste gegevens van de verkeersgroep werden er de eerste helft van februari 82 pro cessen-verbaal opgemaakt we gens te hard rijden. Daarnaast werden er gedurende die periode ook nog eens 92 processen-ver baal opgemaakt voor (voorname lijk) door rood licht rijden, inha len en onvoldoende afstand hou den. De speciale aandacht die de rijks politie aan de Herenweg schenkt is weer het gevolg van het grote aantal ongelukken op deze weg. In 1980 waren dat er 148. Bromfietser breekt been ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 60-jarige bromfietser uit Alphen is gisteren met vermoedelijk een gebroken been overgebracht naar het Rijnoord Ziekenhuis na te zijn aangereden door een auto. De bromfietser reed vanaf de Veldbloemweg de Bruis Slotsin- gel op en merkte daarbij de auto, komend vanaf de Westkanaal- weg, niet op. De automobilist, een 25-jarige Alphenaar, zag geen kans meer hem te ontwij ken. Man (40) raakt met vinger in cirkelzaag ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 40-jarige inwoner van het Noord hollandse Limmen is gisteren bij werkzaamheden in de winkel van de firma Blokker in de Aar hof met zijn vinger tussen een cirkelzaag terecht gekomen. Hij werd met een slagaderlijke bloe ding naar het Alphense Rijnoord Ziekenhuis gebracht. De cirkel zaag was wel beveiligd met be- schermkappen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Vrouwencafé Alphen discrimiv neert als het de deuren gesloten houdt voor mannen. Daaraan mag de gemeente niet meewer ken. Dat is de stelling van CDA-raadslid A. Slot. Hij kwam er deze week mee aandragen toen in de com missie openbare werken de ver huur van de voormalige Juliana- school aan de St. Jorisstraat aan het Vrouwencafé ter sprake kwam. Slot vroeg wethouder D. van Leeuwen in het huurcon tract een bepaling op te nemen waarin het de vrouwenclub zou worden verboden mannen de toegang tot het pand te ontzeg gen. "Anders voel ik mij per soonlijk gediscrimineerd." Hij krijgt zijn zin niet. Niet alleen zou de gemeente volgens Van Leeuwen "misbruik maken van haar bevoegdheden" indien zij dergelijke bepalingen in huur contracten op gaat nemen, ook bleken vele raadsleden zich nog al te storen aan de opvattingen van Slot. C. Doollhoff (PPR) Éei bijvoorbeeld dat/'je dan ook dis criminatie van vrouwen in voet balkantines bij voorbaat zou moeten gaan verbieden", terwijl anderen wezen op verenigingen die werken met ballotage-com missies en op het bestaan van he rensociëteiten. Het is niet de eerste keer dat Slot blijk geeft van de problemen die hij heeft met activiteiten die al léén op vrouwen zijn gericht, al thans met gemeentelijke onder steuning van dat soort activitei ten. In de Kulturele Raad opper de hij onlangs bezwaren tegen het verstrekken van een (start subsidie aan het poppentheater "Wie weet...", dat een steentje wil bijdragen op het gebied van (vrouwen-)emancipatie. De Kul turele Raad is bereid een "stimu leringssubsidie" te verstrekken, omdat "subsidiering van dit ini tiatief als experiment past bin nen de doelstelling van de Kultu rele Raad roet betrekking tot emancipatieactiviteiten (vor- mings- en ontwikkelingswerk)". Slot wilde bijvoorbeeld weten of de voorstellingen van het pop pentheater wel door mannen bij gewoond zouden kunnen wor den. Hij kreeg te horen dat dit waarschijnlijk niet zal afhangen van het poppentheater zelf maar van de (vrouwen-)organisatie die het theater voor een middag of avond huurt. The Social se :urity in jeugdsoos Our House ROELOFARENDSVEEN - The So cial Security treedt vanavond op in de jeugdsoos Our House m Roelofagendsveen. De groep, die ruim een jaar beslaat, brengt po wer-pop. korte snelle songs. Bin nenkort verschijnt de eerste single van de viermansformatie, die wordt gevormd door Joop Mols (drum). Bob Schaafsma (bas), Harrie Zandstra (gitaar/ zang) en Martin Bleug (key* board).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19