Een stijlvol werkstuk Kamer huiverig voor verdere nivellering .ju1" j r Geldtekort voor gehandicapten Le dernier métro van Francois Barrières order RSN nu geslecht Conferentie in Madrid voorlopig niet rond VRIJDAG 6 MAART 1981 Le dernier métro; regie: Francois Truffaut; hoofdrollen: Catherine Deneuve, Gérard Depar- dieu en Heinz Bennent; theater: Studio, Leiden. "Le dernier métro" was gedurende de bezetting voor Parijzenaars een begrip. Het was in die jaren zaak de nachtklok te halen en dat kon dan vaak nog met de laatste metro. Het in die periode bloeiende uitgaansleven (niet zo vreemd als het misschien lijkt) had daar volop mee te maken. De titel Le dernier métro verweeft daarom knap beide elementen uit de laatste film van de Franse regisseur Frangois Truffaut. Hoe het theater moest schipperen om in leven te blijven en de voortdu rende conflicten die een derge lijk tegenstrijdige combinatie - amusement in oorlogstijd op riep. Truffaut heeft zijn verhaal gesi tueerd in theater Montmartre. Actrice Marion Steiner zwaait daar de scepter nadat haar echt genoot is verdwenen. Iedereen denkt dat hij in Zuid-Amerika verblijft, maar in werkelijkheid zit hij in de kelders van zijn eigen theater. Vanuit die positie kan hij heel goed de repetities volgen voor het stuk La .Disparue dat door cen sor/criticus Daxiat (sterke rol van Jean-Louis Richard) genadig is goedgekeurd. Ook is hij getui ge van de lange tijd onder de op pervlakte blijvende genegenheid die zijn vrouw Marion ontwik kelt voor haar tegenspeler Ber nard Granger. Deze Granger heeft contacten met het verzet en stoort zich aan het "Duitsvrien- delijke" gedrag van Marion. Dat ze dat doet om het theater open te houden en zo Lucas te be schermen, beseft niemand. Een erg knap scenario, dat tal van aanknopingspunten biedt voor een interessante film en het dat- ook maakt. Behalve de span- ningsrijke relatie theater-oorlog, is dat bijvoorbeeld de positie van Steiner. Na elke repetitie komt Marion bij hem om advies, waar door hij als een onzichtbare "sterke man" de touwtjes in han den houdt en tegelijkertijd machteloos is. Ook zitten in het toneelstuk tal van verwijzingen naar de werkelijkheid. Vooral de titel (in vertaling "de verdwij ning") maar ook verwijst de tekst naar onder meer de relatie tussen Bernard en Marion. Ook de acteurs maken Le dernier métro tot een stijlvolle film. Ca therine Deneuve is in al haar koelheid geknipt voor de rol van Marion. Ook Gérard Depardieu en Heinz Bennent zijn als respec tievelijk Bernard en Lucas goed op dreef. Toch is het jammer dat Truffaut zijn film de kilheid heeft meege geven van het Noorse stuk dat de theatergroep opvoert. Samen met de toneelmatige aanpak. t V.l.n.r. Gérard De pardieu, Catharine Deneuve, Jean-Louis Richard in Le Dernier Metro. Truffaut wèl vrij lo gisch gekozen heeft, maakt het Le dernier métro tot een tamelijk bloedeloze ervaring. De bewon dering voor het geheel is er welr iswaar niet minder om, maar een vonk slaat nimmer over. En dat is toch een kleine smet op een verder fraaie film. BART JUNGMAN Film in het Kijkhuis Deze week drie films van de franse regisseur Claude Faraldo in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerk- choorstraat 17. Ma 9: Anatomie d'un livreur (1971). 'Do 12 maart: Themrac (1971), met Michel Piccoli. vrij 13 en za 14: Deux Lions au So- leil (1980). Aanvang voorstellingen: 20 en 22.15 uur. Yves Montand was niet zo vre selijk enthousiast over Bar- bra Streisand als zijn tegen speelster in de film On a clear day you can see forever. Tij dens de opnamen sprak Mon tand de woorden: voor een liefdesscène zijn twee perso nen nodig, maar Streisand denkt dat haar aanwezigheid alleen voldoende is. Typerend voor de eingenzin- nighgid van la Streisand, die niettemin ook als actrice al heel wat hits op haar naam heeft staan. De vrijdag door Nederland 2 uit te zenden film was echter financieel niet zo'n groot succes, al viel het helemaal in het genre van werkjes als Funny Girl- Daisy Gamble (Streisand) wil af van het roken en Montand pro beert haar door middel van hypnose daarbij te helpen. Verder niet veel opzienbarends 'deze week. Nederland gooit er nog een Sissi-film tegen aan, terwijl België 2 op dins dag een als interessant te boek staande film op het pro gramma heeft. Het is de zwart-wit film Die allseitig re- duzierte Persönlichkeit uit 1978 van dé Bérlijnse filmster Heike Sander. Ze speelt zelf de hoofdrol als de fotografe Edda Chiemnyjewski. Het le ven in een verdeelde stad als Berlijn staat centraal in deze film. Liefhebbers van de Franse ac teur Gérard Philippe kunnen vrijdag via Duitsland de film Les belles de nuit aanschou wen. Onder regie van René Clair speelt hij een jonge mu sicus die in zijn dagdromerij en grote avonturen beleeft. Na Rigor Mortis van Dick Maas wordt zondag op Nederland 1 een korte spelfilm van Ab van Ieperen vertoond: Achter Glas. In het kort gaat de film over de schijnwereld van om roepmensen. Het programma: ZATERDAG: Molly and law less John; 22.50 uur; Dtsl. 1 (met Vera Miles. Engelse film uit 1971). ZONDAG: The master of Bal- lantrae; 14.50 uur; Dtsl. 2 (re gie: William Keighley met Er- rol Flynn. Amerikaanse film uit 1953). Sissi; 15.35 uur; Ne- d.2 (met Romy Schneider). Achter glas; 22.10 uur; Ned. 1. MAANDAG: Swamp water; 21.45 uur; Dtsl. 3 (regie: Jean Renoir met Walter Huston. Amerikaanse film uit 1941). Transit; 23.00 uur; Dtsl. 1 (re gie: Daniel Wachsmann. Is raëlische film uit 1979). DINSDAG: Die allseitig redu- zierte Persönlichkeit; 20.35 uur; Bel. 2. WOENSDAG: Dawn; 20.15 uur; Bel. 2. The big trail; 22.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Ra- oul Walsh met John Wayne. Amerikaanse film uit 1930). DONDERDAG: Waterloo bridge; 20.15 uur; Dtsl. 3 (re gie: Mervyn Leroy met Vi vien Leigh. Amerikaanse film uit 1940). VRIJDAG: The lion and the wind; 20.15 uur; Bel. 1 (regie: John Milius met Sean Conne- ry. Amerikaanse film uit 1975). Les belles de nuit. 20.15 uur; Dtsl. 1. On a clear day you can see forever; 20.27 uur; Ned. 2. Edgar Wal lace: Neues vom Hexer; 23.30 uur; Dtsl. 2 (regie: Alfred Vohrer. Duitse film uit 1965). BLIJVERS "Supersmeris" - Een beetje leuke Terence Hill. Luxor. Leiden "The Blues Brothers" - Twee broer tjes op pad voor de muziek, Lido 3, Leiden. Euro 4. Alphen. "Smokey and the Bandit 2" - Dolle avonturen van dwaas duo. Euro 2, Alphen. "Een vlucht regenwulpen" - Best seller van Maarten 't Hart uitste kend verfilmd, Lido 1, Leiden en Euro 1. Alphen. "The Deerhunter" - Hoe Vietnam alles veranderde, Euro 3, Alphen "Being there" - Peter Sellers in 'glansrol, Trianon, Leiden. "Goldfinger" - Gouwe ouwe James Bond, Lido 2, Leiden. (OP)NIEUW Vietnam, Camera, Leiden. NACHTFILMS "Eat my dust" - Luxor, Leiden. "Don't look now" - Camera. Leiden. "Een lange hete zomerorgie" - Rex, Leiden. "Een vlucht regenwulpen" 1, Alphen. - Euro "Mad Max" - Euro 2, Alphen. "Manhattan" - Euro 3, Alphen. "Pornoroute naar de zon" - Euro 4, Alphen. REX "Ik voel nattigheid" DEN HAAG "Dodenrit" - Apolto 1 (460340), 16 jr. "Death ship"- Apollo 2, 16 jr. "De blauwe lagune" - Asta (463500), al. "Het verboden bacchanaal" - Bijou (461177), 16 jr. "Charlotte" - Calypso (463502), al. "Flying high" - Babylon 1 (471656), al. "Raad eens wie er onder hei>bed ligt?" - Babyion 2, al. "The Blues brothers" - Babylon 3, al. "Caligula" - Camera ((467200), 18 jr. "Kagemusha" - Cineac 1 (630637), al. "Devine madness" - Cineac 2, al. "The magnificent zeven" - Cineac 3, 12 jr. "The fog" - Du Midi (855770), 16 jr. "Een vlucht regenwulpen" - Metro- pole 1 (456756), 12 jr. "The jazzsinger" - Metropole 2, al. "Le dernier metro" - Metropole 3,16 "Strawdogs" - Metropole 4, 16 jr. "On her Majesty's secret service" Metropole 5, 16 jr. "The exterminator" - Odeon (462400), 16 jr. "London conection" - Odeon 2, al. "Dressed to kill" - Odeon 3, al. "Monthy Python en de heilige graal - Odeon 4, 12 jr. "The getaway" - Odeon 5, 16 jr. "Moll Flanders" - Le Paris 1 (656402), 18 jr. "Spel zonder remmen" - Le Paris 2, 18 jr. "Vyf duivelse stoeipoezen" - Le Pa ris 3, 18 jr. "Supersmeris" - Passage (460977), aasgieren" - Royal 4, 12 "Master killers" - Royal 5, 16 jr. "La notte" - Studio 2000 (542288)), 16 jr. AMSTERDAM "Raad eens wie er onder het bed ligt?" - Alfa 1 (278806). al. "The Blues Brothers" - Alfa 2, al. "Le dernier Métro" - Alhambra 1 (233192), 16 jr. "Papillon" - Alhambra 2, 12 jr. "De blauwe lagune" - Bellevue Ci nerama (234876/266227), al. "Charlotte" - Calypso 1 (266227/ 234876). al. "Het verboden bacchanaal" - Calyp so 2. 16 jr. 'The hunter" - Calypso 3. 12 jr. "Meisjes die zich voor alles lenen" - Centraal (248933), 18 jr. "Supersmeris" - Cineac Damra- k(255648), al. "On her majesty's secret service" - Cineac Damrak 2. 12 jr. "Bloody midnight" - Cineac (243639), 16 jr. 'Le demier métro" - Cinecenter (236615), 16 jr. "Black sun" - Cinecenter. 16 jr. "Dressed to kill" - Cinecenter, 16 jr. "De blauwe lagune" - Cinema 1 H51243). al. "Charlotte" - Cinema 2. al. "Kagemusha" - City 1. (234579), al. "Divine madness" - City 2, a). "Don Giovanni" - City 2, 16 jr. "The empire strikes back" - City 3, al. "Mu brilliant career" - City 4, 16 jr. "The elephant man" - City 5, 16 jr. 't'Brubaker" - City 6, 16 jr. The jazzsinger" - City 7, al. "The turning point" Cine "One flew over the cuckoo's nest" Du Midi (723653), 16 jr. 'Flying high" - Leidseplein theater (235909), al. "Supersmeris" - Nöggerath (230655), al. "Hogeschool standjes" - Parisien (248933), 18 jr. The exterminator" - Rembrandt- plein theater 1 (223542), 16 jr. "Dressed to kill" - Rembrandtplein theater 2, 16 jr. "Shaolin Handlock" - Rex (246132), 16 jr. "Loulou" - Rialto (723488). 16 jr. "Charlotte" - Rivoli (723488). al. "City of living dead" - Roxy (232809), 16 jr. "Life of Brian" - Studio K (231708), 12 jr. "Le dernier métro" - The Movies 1 (245790), 16 jr. "Les enfants du paradis" - The Mo vies 2. 16 jr. 'Anthracite" - The Movies 3, 16 jr. •'Een vlucht regenwulpen" - "INj- schinski 1 (262633). 12 jr. "Amarcord" - Tuschinski 2, 12 jr. "The getaway" - Tuschinski 3, 16 jr. Caligula" - Tuschinski 4,18 jr. "Stardust - Tuschinski "Zweedse meisjes op de Reeper- "Being there" - De Uitkijk (237460), bahn" - Royal 3 (601192), 18 jr al. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft zich gisteren huiverig getoond voor een verdere nivelle ring van de inkomens. Vooral de verschillen tus sen het minimumloon en anderhalf keer modaal (ruim f 52.500) mogen niet verder worden verkleind. In elk geval mag de ruimte tussen minimum (f 1882,40 per maand) en modaal (f 3194,45) niet ver der worden verkleind. CDA, VVD en de kleine rechtse partijen legden dit gisteren vast in een door de VVD-er De Korte ingediende motie. Zij sloten zich daarbij in feite aan bij uitspraken van onder andere minister Albe- da (sociale zaken) eerder in de week. In de Eerste Kamer ver klaarde deze bewindsman dat verdere nivellering tussen de in- den haag - niets staat de regering meer in de weg om het RSV-bedrijf een exportvergunning te verlenen voor de levering van twee onderzeebo ten aan Taiwan. Met het verwerpen van de motie-Terlouw (D'66), waar in betreurd wordt dat de regering vast houdt aan haar toezegging RSV een exportvergunning te verlenen, heeft het parlement gisteren het laatste woord over deze affaire gesproken. Terlouw had een motie ingediend naar aanleiding van de weigering van het kabinet de aangenomen motie-Brinkhorst (D'66) uit te voeren. In deze laatste motie werd de regering gevraagd haar toezegging aan het scheepsbouwconcern in te trekken. CDA-fractievoorzitter Lubbers verklaarde vóór de stemming dat een aan tal leden van zijn fractie het met D'66 eens zijn dat de houding van de regering te betreuren is. Deze leden zien echter in de motie-Terlouw een verkapte motie van afkeuring en zij wensen dit niet te steunen, aldus Lubbers in zijn verklaring. Voor de motie-Terlouw stemden dan ook alleen de oppositiepartijen. Met dezelfde stemverhouding werd ook de motie van afkeuring van PPR- kamerlid Waltmans verworpen. Wetenschappelijk materiaal in vuilnisbak gegooid ROTTERDAM (ANP) - Op be- verbintenis met hem te verbre- schuldiging van verduistering ken. 1 onderzoekgegevens van de De ingenieur geloofde echter niet I1"" i Rotter- dat anderen het onderzoek kon- dividuele inkomens eigenlijk niet meer mogelijk is. De motie werd vorige week inge diend bij het werkloosheidsde bat. Zij spreekt uit dat de netto- ihkomensafstand tussen mini mum en modaal niet verder ver kleind mag worden'. Tussen mo daal en anderhalf keer modaal moet de netto inkomensafstand „zo min mogelijk" verkleind wor den. Deze uitspraak betekent dan ook dat de bestaande inkomens verschillen voor zo'n 90 procent van alle inkoméns niet verder verkleind mogen worden. Volgens de Kamer is verdere ver kleining van de afstand niet in het belang van een evenwichtig loon- inkomens- en arbeidsmarktbe leid. Bij eventuele komende loon maatregelen wil de Kamer wel dat rekening wordt gehouden met de positie van de „kwets baarste groepen, die in een mini mumsituatie verkeren". Voorstellen van de PvdA om te ko men tot een extra investeringsim- pu ls van fl miljard voor de bouw, energiebesparing en mi- lieubescherm ipg, het alsnog uit voeren van het arbeidsplaatsen plan 1980 bij de overheid en extra exportkredieten van f400 mil joen haalden het niet. In alle ge vallen steunden alleen de linkse partijen de socialistische plannen JACKSON (AP) Eén dode en twaalf gewonden waren gisteren te betreuren toen een schoolbus in de Amerikaanse plaats Jackson (Michi gan) kantelde. De chauffeur van de bus kwam om het leven. MADRID (AFP/Reuter) - De con ferentie voor Europese veilig heid en samenwerking die in Ma drid wordt gehouden en gisteren zou eindigen wordt voortgezet. Deze datum was ook meer als richtdatum bedoeld. Over de vraagstukken is nog geen enkel akkoord bereikt en ver wacht wordt dat de conferentie wel tot Pasen kan voortduren. Regiobeleid afgeremd DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne (economische zaken) is gisteren de Tweede Kamer te gemoet gekomen op het punt van het regionaal sociaal-econo misch beleid. Onder druk van een motie van PvdA, CDA en D'66 zegde hij toe de maatrege len uit de nota over dit onder werp niet uit te voeren vóór de kamer zich over de nota heeft ge bogen. Dat moet dan wel vóór 1 mei gebeuren. Tijdens de behandeling van zijn begroting verzette Van Aarden ne zich tegen de door een groot deel van de kamer aangevoerde stelling dat het nieuwe, geheel omgebogen, regionaal beleid een versterking van de Randstad is, ten koste van toch al zwakke re gio's zoals het noorden, Twente en Limbyrg. Erasmus Universiteit i dam heeft de officier van justitie bij de rechtbank in die stad'giste- ren een gevangenisstraf van een jaar geëist tegen een 40-jarige Rotterdamse ingenieur. De man verrichtte drie jaar lang aan de medische faculteit van de universiteit oogmetingsonder- zoeken bij mensen met de ziekte van Huntington. Na enkele con flicten besloot de faculteit de den afronden. Omdat hij zag dat zijn levenswerk en daarmee zijn eventuele doctorstitel op losse schroeven kwam te staan, nam hij een gedeelte van de gegevens computerprints en banden mee naar huis. Een door de uni versiteit begonnen gerechtelijke procedure mocht niet baten. Haar voormalige wetenschappe lijke medewerker gaf het mate riaal aan de vuilnisman mee. ZEIST (ANP) - De voor zitter van het Nationaal Orgaan Gehandicap tenbeleid (NOG), drs. F. Lagerwey, heeft gis teren tijdens de officië le oprichting van het orgaan in Zeist staats secretaris Veder-Smit (volksgezondheid) ge vraagd, het nog ook fi nancieel in staat te stel len aan de slag te gaan voor de één miljoen Ne derlanders met een li chamelijke handicap. Mevrouw Veder-Smit is coördi nerend bewindsvrouwe voor de in totaal zes departemen ten die bij het gehandicap tenbeleid zijn betrokken. Drs. Lagerwey kwam tot zijn verzoek door de mededeling van staatssecretaris Wallis de Vries (CRM), dat hij zijn eind vorig jaar aangekondigde be zuinigingsoperatie zal door zetten. Voor het NOG zou dat beteke nen, dat het zijn toch al krap pe - gesubsidieerde - perso neelsbestand moet inkrim pen op een moment dat het op verzoek van de overheid zwaardere taken aanpakt als "spreekbuis" van gehandi captenorganisaties en hulp en dienstverleners. Staatsse cretaris Veder-Smit zegde ter plekke een gesprek over dit probleem toe. Voorzitter A.M.H.C. van Beek van de gehandicaptenraad (die met de Nederlandse Ver eniging voor Revalidatie in het NOG samenwerkt) zei, dat er in de praktijk nog maar weinig terecht komt van inte gratie en emancipatie van de gehandicapten. Hij schreef dat voor een belangrijk deel toe aan onfce bureaucratisch- technocratische samenle ving. Zo zijn werkgevers en werkne mers in gezinsvervangende tehuizen en dagverblijven in hun nieuwe cao bijvoorbeeld overeengekomen, dat er een ondernemingsraad moet worden ingesteld als er meer dan 25 werknemers zijn. Maar volgens Van Beek zijn de gehandicapten "onderhe vig" aan allerlei algemene re gels waarmee zij figuurlijk maar ook heel vaak letterlijk niet uit de voeten kunnen. Dat bleek ook uit de toelich ting by enkele beleidscahiers die het NOG gisteren over af zonderlijke onderwerpen wonen, opvoeding en onder wijs en toegankelijkheid van de maatschappij - presen teerde. Gehandicapte mensen moeten vaak maanden - en soms ja ren - blijven "hangen" in re validatiecentra of verpleeg huizen omdat hun eigen huis (nog) niet kan worden aange past of omdat nu net dat stukje aanvullende hulp ont breekt waardoor ze zelfstan dig thuis zouden kunnen wo- De totale verpleegprijs valt dan in de meeste gevallen aan- zienlijk hoger uit dan de kos ten die moeten worden ge maakt om de gehandicapten hun eigen leven te laten lei den. De vertraging is grotendeels ver oorzaakt door de onzekerheden van de laatste maanden over de ontspanning tussen oost en west. De machtswisseling in de V.S. en de tekenen van terugkeer tot de koude oorlog hebben in Madrid tot een afwachtende houding ge leid. De voorstellen van Brezjn- jev op het partijcongres hebben onder de afgevaardigden aan vankelijk enige hoop gewekt maar sindsdien is er geen teken van toenadering waargenomen. Op het gebied van de militaire ont spanning staan twee onverzoen bare standpunten tegepover el kaar wat de "vertrouwenwek kende maatregelen" betreft, een Poolse versie met de stellingen van Moskou, tegenover de Fran se die door Washington en zijn Atlantische bondgenoten wordt gesteund. Daar is sinds maandag wat bewe ging in gekomen nadat de Sow- jet-Unie onder bepaalde voor waarden had aanvaard dat het geografische gebied van deze maatregelen zich over heel Euro pa zou moeten uitstrekken, "van de Atlantische oceaan tot de Oer al", in plaats van tot 250 km ten oosten van de Poolse grens. Simonis tegen benoeming ROTTERDAM De weigering van bisschop Simonis om drs. A.C.M. de Lange uit Vlaardingen te be noemen tot catecheet voor vol wassenen in het pastorale cen trum van het bisdom Rotterdam heeft grote deining veroorzaakt, niet alleen in de priesterraad maar ook in de vergadering van dekens. Het bestuur van het Dio cesaan Pastoraal Centrum wil spoedig =>e*i gesprek ~ie' de bis schop Pater de Lange (37) zou niet ortno- dox genoeg zyn ten aanzien van de officiële leer van de kerk, met name wat betreft de moraal en de kerkelijke tucht. Hij is al negen jaar dekenaal catecheet in Vlaar dingen en ook werkzaam in de parochiële zielzorg. Eind vorig jaar solliciteerde hij naar de va cante plaats van diocesaan (van het bisdom) catecheet. De pries terraad heefl al met de bisschop over de afwijzing van De Lange gesproken. In een verklaring zegt de raad, dat de meningen van bisschop en priesterraad fundamenteel verschillen waar het gaat op de visie op orthodo xie, de veelvormigheid in de kerk en het functioneren van heti bisschoppelijke gezag.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17