"Ik begrijp woede van Ajax niet Sandra de Kruiff: "NTTB handelt erg kortzichtig Twaalf clubs tarten overheid Vrij Houding WON weerhoudt Ivicvan terugkeer naar ex-club H appel nog niet akkoord met HSY VRIJDAG 6 MAART 1981 Spaanse bond: Barcelona zonder Quini tegen Atletico MADRID (AP) - De Spaanse voet balbond heeft gisteren besloten dat de wedstrijd Barcelona tegen Atletico Madrid zondag normaal door moet gaan ondanks de ont voering van de sterspeler van Barcelona Enrique 'Quini' Ca stro. Volgens berichten zou de CF Bar celona bereid zijn ruim tweeën half miljoen gulden losgeld voor Quini op tafel te leggen. De team genoten van de ontvoerde voet baller hebben eerder deze week verklaard dat zij zondag niet op het veld zullen verschijnen als Quini niet kan meespelen. Altetico die de Spaanse voetbal- Stm26etiwè<}sWden1 met Tee Sandm de "ruiff (rechts, raast Sophia Vaalburg): "Ik punten vooreprong^jp Barcelona "«W» «peta» niet wordt ingewilligd", r twee staat, had ver- - vraagt attent te zijn op groepjes van van twee of drie personen die kortgeleden appartementen of villa's gehuurd hebben1 en die belangrijke voorraden levens middelen hebben ingekocht. Volgens welingelichte kringen gaat de politie ervan uit, dat er sprake is van drie ontvoerders, twee mannen en een vrouw. Al len afkomstig uit Zuid-Amerika, naar alle waarschijnlijkheid uit Argentinië. De politie vermoedt i dat de drie geen beroepsmisdadi gers zijn, maar amateurs die een grote slag willen slaan. Om die I reden houdt men er in politie kringen rekening mee, dat de drie een domheid zullen begaan die voldoende aanknopingspun ten zal opleveren om de zoekac ties succesvol af te ronden. r blind verklaren, als mijn verzoek c klaard akkoord te gaan met uit stel van het beslissende duel, als ook de bond daarmee akkoord ging. De politie in Barcelona heeft ver sterkingen laten aanrukken om de zoekacties naar de afgelopen zondag ontvoerde voetballer En rique Castro 'Quini' te intensive ren. Het onderzoek beperkt zich niet alleen tot Barcelona zelf. De directe omgeving van de Cata laanse hoofdstad wordt even eens zorgvuldig uitgekamd. De politie heeft een uitgebreid team specialisten geformeerd, dat elke tip nagaat. De versterking met 1000 agenten was noodzakelijk om de speuracties over een bre der front mogelijk te maken. Te vens heeft de politie de hulp van de inwoners ingeroepen. Het LEIDEN - De tafeltennisbond heeft Sandra de Kruiff het 'lonken' naar de heren vooralsnog verboden. Het verzoek van de Leidse om bij de mannencompetitie te mogen worden ingedeeld, werd onlangs door het hoofdbestuur van een negatief advies voorzien. De Kruiff ën haar ver eniging Scylla leggen zich echter niet bij die beslissing neer. Via de afdeling Den Haag wordt protest aangete kend en de in mei geprogrammeerde bondsraadvergade ring zal uitsluitsel over deze kwestie moeten geven. Het Leidse protest lijkt evenwel weinig kans op resultaat te heb ben. "Omdat", zegt bondsbe- stuurslid Scharroo, "goedkeu ring van het verzoek een regel rechte aantasting van het beleid zou zijn. De NTTB is van mening dat er een sterke damescompeti tie moet zijn. Wij willen die zaak opbouwen. Er moet propaganda van uitgaan. Dat zal uiteraard niet gebeuren als de sterksten naar de herencompetitie worden overgeheveld. We hebben des tijds een uitzondering gemaakt voor Bettine Vriesekoop. Zij kon als een uitzonderlijk talent wor den aangemerkt en had bijvoor beeld de Europese jeugdtitel al op zak. De bond heeft toen ge meend een uitzondering te moe- BRUSSEL (GPD) - Tomislav Ivic heeft zich in één jaar meester gemaakt van de Belgische nuchterheid. Terwijl in Amsterdam iedereen, die ook maar iets met Ajax te maken heeft, in alle staten is nu bekend is gewor den dat de Joegoslavische oefenmeester het volgend seizoen niet in De Meer werkzaam zal zijn, blijft Ivic de rust zelve. En dat terwijl hij door het bestuur van Ajax beticht wordt van het schenden van afspraken en zelfs van contractbreuk. "Ik begrijp niet waarom men bij Ajax zo kwaad is", zegthTomis- lav Ivic kort nadat hij de selectie van Anderlecht aan een pittige training heeft onderworpen. "Het is een volkomen eerlijke zaak. Er is geen contract geslo ten, er is alleen een afspraak ge maakt". Een afspraak, door Ajax bestem peld als een "voorlopig con tract", waarin een clausule was opgenomen, waarin stond dat van een definitief contract geen TkvTunnn1ngWa"oueerwofde^ Uitgespeeld verkregen. Een echt probleem leek dat overigens niet. De Stich ting Arbeidszaken had reeds een positief advies uitgebracht aan minister Albeda van sociale za ken en het wachten was slechts op het - voor 99 procent zeker - positieve antwoord uit Den Haag. Daarom was het uiterst verrassend dat Ivic plotseling liet weten af te zien van een ver bintenis met Ajax. "Wat voor mij heeft meegespeeld bij deze beslissing is de houding van de trainersvakbond, de WON. Via artikelen in kranten heb ik begrepen dat men liever geen buitenlanders meer bij Ne derlandse clubs ziet. Ik kan daar wel begrip voor opbrengen. Er zijn veel Nederlandse trainers zonder werk en dan is hét niet prettig om te zien dat een vreem deling een open plaats inneemt. Voor mij is de houding van de WON doorslaggevend geweest. Het is niet prettig al tegenstan ders te hebben voordatje ergens gaat werken". AKEN (ANP) - Ernst Happel en Günther Netzer zijn het gisteren (nog) niet eens ge worden over de inlijving van de 53-jarige Oostenrij-. ker als trainer van Hambur ger SV. Na een twee en een half durend gesprek in Aken kwamen beide partijen overeen een bedenktijd van veertien dagen in acht te ne men, alvorens een definitie ve beslissing genomen wordt. Happel voelt veel voor een trainersfunctie in de Bundesliga, maar dringt gezien zijn gevorderde leef tijd aan op een meerjarige (drie tot vijf) verbintenis. Netzer, manager van HSV, wenst zich echter niet lan ger te binden dan één, hoog uit twee seizoenen. Dat ver schil van mening vormt vooralsnog het voornaamste struikelblok voor een defini tieve overeenkomst. Happel traint momenteel Stan daard Luik, welke club hij in elk geval aan het einde van dit seizoen zal verlaten. Boze tongen in Ajaxkringen bewe ren dat Tomislav Ivic het aanbod van Ajax heeft uitgespeeld bij 1 Constant Vandenstock, de voor zitter en sponsor van Anderlecht en dat de Brusselse bierbrouwer inmiddels de Joegoslaaf een tweejarig contract zou hebben voorgelegd. Michel Verschueren, manager-se cretaris van de Brusselse club, ontkent dat. "Er is Ivic nog geen aanbod gedaan. Ik zou me wel kunnen voorstellen dat Ander lecht dat de komende weken 'doet. Maar de tijd is nu niet rijp om te praten. We zijn nog volop bezig in de competitie en willen pas praten als de zaak duidelijk is. Dat kan zeer snel het geval zijn. Wij staan nu acht punten voor op Beveren en tien op Loke ren en die twee speleii het ko mende weekeinde tegen elkaar". "WON" Ivic: "Dat ik bén benaderd door Ajax is een normale zaak. Ajax wilde zo snel mogelijk zekerheid. Wij hebben goede gesprekken gehad en een driejarig contract zag ik wel zitten. Een meeijarig contract is een prima zaak voor een trainer. Dan kun je iets op bouwen. Nee, de afspraken met Ajax hebben niets te maken met het feit dat het niet doorgaat. Al leen de houding van de WON heeft voor mij meegespeeld. Het was best mogelijk dat die toe stemming er zou komen, maar wanneer je een meerjarig con tract tekent moetje altijd verder kijken. Als ik onmiddellijk suc ces zou hebben bij Ajax zou er niets aan de hand zijn. Maar wan neer dat niet het geval zou zijn, dan weet ik het nog niet. Dan kan er worden gezegd: U heeft geen succes, dus gaat u maar". "En dan zal het heel moeilijk wor den om weer bij een topclub aan de slag te komen. Bovendien kan het gevoel, dat je eigenlijk nief gewenst bent, nadelige invloed hebben op je werk en dat is geen goede zaak. Ik begrijp daarom niet dat Ajax kwaad is. Dat Dries Blankert (Ivic's zaakwaarnemer red.) nu zegt dat onze vriend schap over is snap ik ook niet. Voor mij geldt dat zeker niet. Blank,ert is nog altijd mijn vriend. Hij is welkom in mijn huis". Tomislav Ivic weet op dit moment nog n ,et waar hij volgend seizoen gaat werken. Anderlecht, dat ui termate tevreden over hem is, wil hem waarschijnlijk wel hou den, maar of de Joegoslaaf in Brussel blijft is geenszins zeker. "Kampioenschap" Ivic: 'De kans is natuurlijk zeer groot dat wij kampipen worden. Maar een kampioenschap is niet altijd een reden om te blijven. Ik kan natuurlijk geen succes ga randeren. Ik weet het een en an der van voetbal, maar ben geen tovenaar. Bovendien mag het succes van dit seizoen niet alleen aan mij worden toebedacht. Ie dereen werkt er keihard voor. De spelers, de clubleiding, het secre tariaat, noem maar op. Ik werk hier erg fijn. Ik heb jonge spe lers, maar ook ervaren mannen. En dat is belangrijk. Met routi niers als een Arie Haan kun je in een wedstrijd onmiddellijk suc ces hebben". f Tomislav Ivic: "Ik heb geen contract met Ajax gesloten; er is alleen een afspraak gemaakt". ZEIST (GPD) - FC Twente en FC Den Haag voeren de lijst van twaalf clubs aan die in het seizoen 1979-'80 niet hebben meegewerkt aan de gezondmaking van het be taald voetbal in Nederland. De twaalf clubs lieten hun kosten stijgen, terwijl de verwachte batenvermeerde ring niet werd bereikt. Hier door leden de twaalf clubs gezamenlijk een exploitatie verlies van maar liefst 2.993.000 gulden. Deze groep heeft zich het vorig seizoen dan ook niet gehouden aan de voorwaarden die zijn ge steld aan de handhaving van de overheidssubsidie aan het betaald voetbal. Dit blijkt uit de analyse, die de KNVB, in samenwerking met het Budget Bewakings Instituut (BBI), in februari aan de externe geldgevers heeft overhandigd. De analyse van de KNVB vloeide voort uit een ge sprek dat op 19 december op het ministerie van CRM plaatsvond tussen de voet balbond en de drie externe geldgevers: de Stichting de Nationale Sporttotalisator, de Vereniging van Neder landse Gemeenten en het ministerie van CRM. Tij dens dat onderhoud kreeg de KNVB de opdracht te analy seren hoe het mogelijk was dat de schuldenlast van de clubs, en met name de ex- ploitatietek orten, alleen maar is toegenomen sinds de overheid het betaald voet bal is gaan subsidiëren. Uit de analyse blijkt dat slechts zes clubs over het seizoen 1979-'80 uit de rode cijfers wisten te blijven, te weten Ajax, AZ'67, Feye- noord, PSV, FC Groningen en SC Cambuur. Deze zes clubs lieten in dat seizoen hun kosten weliswaar voor een totaalbedrag van 4.629.000 gulden stijgen, maar zagen daarentegen hun inkomsten vermeerde ren voor een bedrag van 5.242.000 gulden, wat een overschot (winst) voor deze clubs van 613.000 gulden in houdt. Puur negatief zijn de cijfers van de groep van twaalf clubs, die hun kosten in het seizoen 1979-'80 eveneens lieten stijgen, maar daaren tegen hun inkomsten zagen slinken. Deze groep beslaat uit FC Twente, FC Den Haag, MVV, Vitesse, Volen- dam, Eindhoven, FC Utrecht, PEC Zwolle, Hera cles, Go Ahead Eagles, Hee renveen en Veendam. FC Twente heeft over het vo rig seizoen buiten de sub sidieuitkering en van de ex terne geldgevers een netto exploitatietekort (het ver schil tussen inkomsten en uitgaven) van maar liefst 478.000 gulden. Het netto-te kort bij FC Den Haag be droeg 454.000 gulden. Zonder de financiële steun van de overheid hebben de clubs over het seizoen 1979-1980 een exploitatiete kort van 14.903.000 gulden. Het mag dan ook wel duide lijk zijn dat juist de over heidssubsidie voor veel clubs een noodzaak is ge worden om het hoofd finan cieel gezien boven water te houden. ten maken. Sandra de Kruiff is uiteraard niet te vergelijken met Vriesekoop. Internationaal is ze beduidend minder. Ze heeft in derdaad weinig te duchten in de damescompetitie, maar wanneer zij vertrekt, staat er wel een an der op die er met kop en schou ders boven uitsteekt. De Kruiff moet maar veel met heren trai nen, lijkt me zo". De 22-jarige Sandra de Kruiff heeft uiteraard een geheel andere vi- zie. Om zich nu eens op het inter nationale podium te kunnen ma nifesteren, zijn regelmatig forse krachtsinspanningen nodig. Die hoeft ze in de huidige competitie niet te leveren. Het gros van de partijen wint ze op één been en ze experimenteert louter uit ver veling. "Ik train die vijf uur per dag niet voor de damescompeti tie", vertelt de bijna werkloze kleuterleidster, die slechts één ochtend in de week haar beroep kan uitoefenen. "Internationaal spelen is mijn motivatie. Nou, de bond wil graag succes in het bui tenland. Als er naast Bettine nog eens iemand een partijtje wint, dan komen die successen. Het is voor Bettine niet leuk, dat er ach ter haar vrijwel niets wordt ge presteerd". Om het Nederlands damesteam over de internationale drempel te helpen, zou het volgens De Kruiff beter zijn dat zij zich we kelijks met gelijkwaardige te genstanders meet. "We zouden meer kans hebben om ons in de A-groep (met China en Korea o.a) te handhaven, dan nu. Daarom is het voor mij onbegrijpelijk dat de bond afwijzend heeft gerea geerd. Het lijkt erop dat de da mescompetitie voor de bond zwaarder weegt dan internatio naal succes. Dat wijst op een kortzichtig beleid. Ik vind dat ik op deze manier als topsporter word belemmerd. De beslissing om Bettine bij de heren te laten spelen, is toch een gouden greep geweest. Ik zou ook wel eens in ternationaal door kunnen bre ken, wanneer ik elke week ge lijkwaardige tegenstand heb. Bettine is daardoor toch'duide lijk vooruit gegaan en haar pres taties hebben de bond een hoop reclame opgeleverd. Van de da- mescompelitie gaat helemaal niets uit. Wanneer Scylla straks voor de vierde keer kampioen zou worden, is de club geen mi nuut op de televisie geweest, ter wijl er ook in de landelijke pers geen letter aandacht aan wordt besteed". "Eén competitie" Sandra de Kruiff zou graag het to tale beleid van de tafeltennis bond veranderd willen zien. De klok moet volgens haar terugge draaid worden naar de tijd dat dames en heren tezamen in één competitie uitkwamen. "Niet al leen ik maar de sterkste dames moeten worden overheveld naar de herenstrijd. Daar zal dan meer propaganda vanuit gaan, dan nu het geval is. De Nederlandse competitie is nu eenmaal niet te vergelijken met het buitenland. In Duitsland bijvoorbeeld spelen bijna alle Europese toppers in één liga. Zo'n Hammersley hoeft daar geen gekke dingen, zoals ik die hier doe, uit te halen want dan wordt ze van de tafel gesla gen. Volgens mij zullen succes sen in het buitenland het gevolg zijn van het inpassen van de sterkste dames bij de mannen. Nu staan we behalve Bettine op een matig niveau omdat de Ne derlandse dames niet zijn inge steld op het snelle internationale spel. Een opslag wordt in het buitenland meteen terugge- spind, terwijl ik hier een partij kan uitserveren". Ze durft er nog niet aan te denken, maar wanneer het negatief ad vies van het hoofdbestuur door de bondsraadvergadering wordt opgevolgd, stort de tafeltennis wereld voor Sandra de Kruiff in. "Ik verklaar ze voor blind, wan neer het verzoek niet wordt inge willigd", meldt ze wat emotio neel. "Dan voel ik mij het slacht offer van een bekrompen ziens wijze. Het zou een grote klap voor mij betekenen. Jarenlang heb ik mij in internationale wed strijden leeggevochten voor de bond. Ik stond altijd voor ze klaar. Nu verlang ik wat terug en krijg nul op rekest. Juist nu sta ik voor een belangrijke periode van mijn carrière. Ik heb dit sei zoen al wat internationale suc cessen geboekt. Er zit veel pro gressie in m'n spel. Dat moet de bond toch hoop voor de toe komst geven. Maar ze zien het blijkbaar niet". De Scylla-spcclster zal zich vrijwel zeker, indien haar 'lokroep' niets zal opleveren, niet meer beschik baar stellen voor het eerste team van haar vereniging. "Dat zou ik niet meer kunnen opbrengen. Als reserve-speelster wil ik zo nu en dan wel opdraven. Maar week in week uit op één been winnen, nee, daar bedank ik voor". ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13