Feyenoord: negatief automatisme FC Den Haag gnnt dankbaar Sparta te veel vrijheid Slavia-spion Simeonov vindt alles „goed' Vrij Columbiaanse medici tegen WK voetbal Terugval volgt onherroepelijk na goed begin Topscorers MAANDAG 2 MAART 1981 SPORT SPORT SPORT SPORT' EREDIVISIE MW-Wageningen 1-0, Willem II-FC Utrecht 0-1, Feijenoord-GA Eagles 2-2, FC Den Haag-Spar ta 1-3, PEC Zwolle- Excelsior 1-1. AZ'67 20 19 Feyenoord 21 13 20 12 19 10 Utrecht Ajax PSV Twente 20 MW 20 Sparta 21 PEC Zwolle 21 Roda JC 20 Den Haag 21 Willem II 20 Groningen 19 GA Eagles 21 Wageningen 20 NAC 20 NEC 20 Excelsior 21 1 0 39 68-17 5 3 31 43-23 4 4 28 41-21 3 6 23 52-39 5 6 23 37-21 5 6 23 39-31 5 6 23 36-35 3 9 21 37-47 8 7 20 19-25 5 8 19 43-42 1 11 19 33-47 3 10 17 26-35 6 9 14 28-40 4 12 14 30-45 7 10 13 22-31 5 11 13 23-39 6 11 12 26-50 8 11 12 23-38 EERSTE DIVISIE divisie DS'79-Amersfoort 0-1, Haarlem-FC Den Bosch 0-2,SW-Veendam 2-1, VW-Heerenveen 1-2. Haarlem 24 17 3 4 37 54-17 Den Bosch 24 13 3 8 29 32-25 Fortuna S 21 12 Volendam 22 10 Heerenveen 22 11 Bert Jansen legt basis voor Rotterdamse winst DEN HAAG (ANP) - Sparta heeft de vrijheid, die FC Den Haag de Rotterdammers in de eerste helft gunde, uitstekend gebruikt. Daardoor konden zij de basis leggen voor de overwinning, die op 3-1 werd bepaald. 20 Graafschap DS'79 SW Eindhoven Vitesse Amsterdam Veendam Cambuur Helmond Sp. 22 Telstar 21 Vl'dingen 23 VW 22 Amersfoort 22 Heracles 22 Stand derde periode: Haarlem 7 Den Bosch 7 De Graafschap 5 Volendam 5 Heerenveen 5 Amsterdam 5 1 5 28 43-26 1 4 28 36-22 5 5 28 38-26 4 26 35-26 i 7 25 34-31 5 8 24 22-24 8 23 32-29 1 6 22 31-31 1 7 20 24-27 10 19 35-39 Doelman Dido Havenaar van FC Den Haag ontfermt zich in het duel met Sparta c gevoelens kijken Wout Holverda (links) en Hagenaar Cees Tempelaar (midden) toe. r de bal. Met gemengde Bij rust van de aantrekkelijke wed strijd had Sparta al een tamelijk veilige voorsprong door doelpun ten van Bert Jansen - de rechter vleugelverdediger kreeg de ruim- 8 11 16 16-31 BOGOTA-De Medische Academie 3 13 15 31-49 van Columbia heeft zaterdag een 6 12 14 15-34 verzoek tot de regering gericht af 5 13 13 26-38 te zien van het houden van de eindronde om het wereldkam pioenschap voetbal in 1986 in dit land. De medici zouden liever zien dat de 25 miljoen dollar, die op tafel moeten komen voor de 4 1 2 9 14-4 organisatie van het evenement, 4 1 2 9 12-9 besteed werden ten gunste van 3 2 0 8 9-2 de noodlijdende bevolking. De 3 2 0 8 16-4 leden van de Academie hebben er 4 0 1 8 8-5 in hun beroep op de regering op 2 3 0 7 6-4 gewezen dat een groot deel van de bevolking in ellendige om standigheden leeft. De kinder sterfte is in Columbia bijzonder hoog. Bovendien meent de Aca demie dat het houden van de strijd om de wereldtitel meer tot zijn recht komt in echte voetbal landen als Brazilië, Argentinië, Chili, Uruguay en Mexico. In het Columbiaanse parlement vormt het punt van financiële hulp van regeringswege voor het toernooi nog een onderwerp van discus- •V - te doordat Van der Gijp Korevaar had weggetrokken - en René van der Gijp, die na een door doelman Havenaar gestopte inzet van Van Gaal, de terugspringende bal in schoot. De achterstand frustreerde de Ha genaars, die zich in alle opzichten wilden opladen voor de thuis wedstrijd van volgende week te gen AZ'67. Den Haag, dat na lang durige afwezigheid weer Schoen maker, Albertsen en Bouma in de ploeg had, kon de achterstand aan eigen fouten toeschrijven, maar had het geluk niet op zijn hand. Treling zag de bal uit een afstandsschot van de binnenkant van de paal in het veld terugko men. De rest loste de uitstekende Sparta-doelman Jan Formannoy persoonlijk op. Na rust gooide Den Haag alles op de aanval. Die speelwijze werd nog nadrukkelijker doorgevoerd na dat Aitze Bouma koppend voor 1-2 had gezorgd. Maar weer toon de Formannoy zijn kwaliteiten, ook al was hij kansloos op een schot van invaller Guido Pen. De ROTTERDAM Het verval van Feyenoord schrijdt in ijltempo voort. Als binnen een ploeg als die van Go Ahead Eagles vóór een uitwedstrijd in de Kuip nu al wordt gesteld: "Halen we daar géén punt weg, dan hebben we slecht gespeeld" (uitspraak van midden velder Leen de Goey), dan mag duidelijk zijn hoe laag de Rotterdammers tegenwoordig in de voetbalwereld worden aangeslagen. Als achteraf binnen dezelfde ploeg bovendien terecht kan worden opgemerkt dat met een 2-2 gelijkspel nog onnodig een punt is prijsgegeven (uitspraak van trainer Kohn en anderen), dan mag duidelijk zijn hoe juist de huidige taxatie van de Kuip- club is. Feyenoord boezemt dan ook al lang geen ontzag meer in, zelfs niet in de eigen omgeving. Elke tegenstander weet zo langzamer hand wel dat alleen het ope ningsoffensief van de stadionbe woners hoeft te worden opge vangen. Kan de schade daarin worden beperkt, dan kan rustig worden gewacht op de terugval van het Jezek-team. Het kan een kwartier duren, het kan een half uur duren, dat mo- „Cruijff moet minder praten en meer met de bal doen MADRID (GPD) - Johan Cruijff weet dal wij niet te vreden over hem zijn. Hij moet minder aanwijzingen geven en meer met de bal doen". Dit was gisteravond het algemene commentaar in Valencia, waar de Neder landse voetbalster Levante naar een 1-0 overwinning te gen Valencia leidde. Veel van de 30.000 toeschouwers, die vergeleken met verleden week 50 procent meer entreegeld moesten betalen, vroegen zich af of de tijdelijke aanschaf van Johan Cruijff wel zo lo nend was. Bijna niemand van de aanwe zigen maakte een misprijzen de opmerking over het feit dat Johan Cruijff door de verhoogde entreegelden ruim 50.000 gulden per wedstrijd betaald krijgt. Opvallend was dat de Spaanse sport journalisten juist die ene spe ler van Levante bewonder den, die de aanwijzingen van Johan Cruijff systematisch in de wind sloeg. Levante is door deze overwin ning op de met Santander ge deelde derde plaats blijven staan met 30 punten. Beide clubs hebben een punt minder dan de twee koplopers, Valle- cano en Castellon. ment komt onherroepelijk. Zo zeker als twee maal twee vier is - als een soort negatief automatis me. Er is niet veel voor nodig om dat in werking te stellen en het is altijd wat anders dat het wankele evenwicht van de Rotterdam mers verstoort. Nu eens is dat het besef dat het wéér niet lukt, dan weer wordt de schuld ge schoven op te grote gretigheid; gisteren heette het uitvallen van Joop Hiele het breekpunt te zijn. Hoe dan ook, wanneer het tijdstip daór is, begint de Rotterdamse ellende elke keer in alle hevig heid. Inzet en slagvaardigheid verdwijnen, stilstaand voetbal en hulpeloos geknoei doen de intre de.- Elke opponent met ook maar een beetje inzicht kan vanaf dat ogenblik vrijuit profiteren van de als vanzelf rijzende misver standen. Ondanks de rentree van Petur Pe- tursson en het competitie-de buut van Jupp Kaczor (bekroond met een treffer), waarvan toch een grote stimulans was ver wacht, slaagde Feyenoord er gis teren niet in die fatale kringloop te doorbreken. Go Ahead Eagles werd bijna een uur de tijd gebo den zich te scharen bij de clubs (Haarlem, Sparta) die er dit jaar gedeeltelijk van profiteerden. De Deventenaren hadden zich zelfs kunnen plaatsen naast FC Utrecht, dat er optimaal gebruik van maakte. Alleen omdat de grillige Jo Körver en Kees van Kooten riante mogelijkheden verkwanselden, bleef Feyenoord de afgang bespaard. Tenminste, op papier. In de praktijk werd het tobbende team wel degelijk te kijk gezet voor het eigen pu bliek. Voor de zoveelste keer, dit te tegenstander op brugbare achterstand te zetten. In een sterke periode kan de for matie gewoon niet doordrukken. Het bleek andermaal in het treffen met de Eagles, die, moest ook Kohn beamen, aanvankelijk "to taal niet in beeld waren" in de Kuip. Alleen Kaczor (later weg gezakt door conditiegebrek, maar toen nog goed meevoetbal- lend) en Brard konden het geva rieerde spel in die periode van een passende beloning voorzien. Petursson miste het geluk en de scherpte, die nadien verder af sleet omdat hij keihard werd aangepakt door Koopman (hij kwam er met geel uiterst genadig af): voorstopper Nielsen trof met een fraaie omhaalvolley eenmaal de bovenkant van de lat. Onrust Met die bal en het vlak daarop vol gende uitvallen van doelman Joop Hiele, vervangen door Ton van Engelen, sprong het over wicht van Feyenoord weg. De or- duel vanaf de bank verder te v°lgen. Joop Hiele wordt afgevoerd met een hoofdwond. De Feyenoorddoelman zou later terugkeren op het veld om het Zorgen De boeiende, maar tactisch en technisch uiterst zwakke "gene rale" voor het Europa Cupgebeu- ren tegen Slavia Sofia, woensdag in Bulgarije de tegenstander, moest Vaclav Jezek dan ook wel irgen baren. Vooral de "onbe grijpelijke met snel en slagvaardig voetbal verkregen voorsprong werd prijsgegeven, had de Tsjechische coach in somberheid onderge dompeld. Tijdens een verkenningsreis naar Sofia had hij Slavia uiterst doel treffend bezig gezien. Door een 6-0 zege op Spartak Plevin plaat ste Slavia zich vorige week woensdag voor de halve finales van de Bulgaarse bekerstrijd. Je zek moet van die scoringsdrift geschrokken zijn, vooral na de vergelijking met zijn eigen team, dat defensief uiterst kwetsbaar blijft en zelf nog altijd moeilijk treffers produceert. Althans, niet voldoende om een minder geach- besloop de linies, terwijl de Ade laars juist toen orde op zaken stelden. Laatste man Dick Schneider dirigeerde middenvel der Voskamp naar het hart van de defensie, stuurde voorstopper Lodeweges naar de linkerflank, haalde Kristiansen terug naar de middenlinie, waardoor de aan vankelijk als back geposteerde Korver ineens kon doorschuiven naar het front. Aldus gerenoveerd, ging de Deven ter equipe bouwen aan het her stel. Met enorm veel ruimte op het middenveld. Daar immers, liep bij Feyenoord Vermeulen, de enige klasse-aanvaller, die plaats had moeten maken aan het front, maar wel voortdurend "diep" moest gaan. Aanvankelijk nam Stafleu in die gevallen trouw zijn tegenstander over, maar hij wist niet meer wie hij over moest nemen toen Go Ahead Eagles met steeds meer mensen wegdook in het gat dat Vermeulen liet vallen. bal vloog echter net langs de paal. Sparta moest zich beperken tot te genstoten uit zijn redelijk werkende verdediging. Zes mi nuten voor tijd kwam Ron Ste vens bij één van die uitvallen al leen voor Havenaar. Hij greep de mogelijkheid met een zekere rechtervoet: 1-3. Ondanks hefti ge protesten van doelman Dido Havenaar bij grensrechter Fol- mer ging arbiter Keizer niet in op de suggestie van buitenspel. De Volendammer had zich eerder in de wedstrijd tolerant getoond toen hij Albertsen slechts geel gaf nadat de Noor doelman Forman noy, die met de bal op de grond lag, had getrapt. Dick Advocaat ontkwam aan een zelfde straf na dat hij René van Delft onderuit had gehaald. Van Delft werd met een knieblessure op een brancard weggedragen. De Haagse politie zorgde er tenslot te voor dat het arbitrale trio veilig uit het Zuiderpark kon wegko men. Een groepje woedende Haagse supporters was namelijk blijven wachten op de scheids rechter. Ijverige pogingen van PEC Zwolle en Excelsior om zaterdagavond in en op de sneeuw op de been te blijven werden met een punt voor ieder beloond. Excelsior paste zich nog het beste aan de omstandigheden aan en verdiende de voorsprong van 1-0 door een treffer van Gijs Zwaan. In de tweede helft oefende PEC zware pressie uit met Rinus Israël als centrum-spits. Nadat Koko Hoekstra de lat had getroffen, schoot Ype Hamming een secon de later de gelijkmaker achter de voortreffelijk keepende Bru- nings. De Zwolse druk zakte met een weg. De gelijke stand was blijkbaar al genoeg. Ook voor Ex- selsior, dat de vrijheid in de aan val niet kon uitbuiten. Nietttemin vielen er in de kleurloze slotfase nog drie gele kaarten. Weerink bestrafte een opmerking van Is raël aan het adres van één van de grensrechters met geel. Rini Pias mans van Excelsior bezondigde zich aan spelbederf en Peter van der Hengst kreeg geel na een overtreding tegen diezelfde Pias mans. Maar iedereen, behalve Weerink, had gezien dat in feite Israël in de fout ging. De PEC- aanvoerder ontsnapte daardoor aan rood. Waarschijnlijk zal de Amsterdammer toch voor de tuchtcommissie moeten verschij nen. Weerink heeft namelijk rap port opgemaakt van de wijze waarop Israël na de wedstrijd zijn ongenoegen over het doorgaan van de wedstrijd uitte. 1. Schapendonk (MW)... 2. Welzl(AZ'67) 3. Tol (AZ'67) 4. Nanninga (Roda JC) 5. Eriksen (Roda JC) het einde daarom Lichtpunt waarop de In die ruimte werd de 2-1 van Van De wijze waarop die gelijkmaker tot stand kwam. Troost liet zich héél simpel uitspelen, op een ma nier die Brard vaker overkwam, baarde Jezek de meeste zorgen. De ongetwijfeld balvaardige Bul garen zullen op die kwetsbaar heid van de defensie gaan mik ken, besefte hij. En Notten bleek gisteren als laatste man alleen bij vlagen de organisator die hij zijn moet. Lichtpunt is dat Wijnste kers waarschijnlijk terug is in Sofia, waar Jezek bovendien zonder gezichtsverlies vier mid denvelders voor zijn zwakke laatste linie kan posteren. Verder kan hij daar, bij absentie van Jan Peters en Jupp Kaczor (hij mag nog niet spelen op Europees ni veau), zonder problemen Ver meulen terugschuiven naar zijn vertrouwde stek. Kooten voorbereid, al kwam die Toch is de coach er alles behalve treffer in de blessuretijd i eerste helft dan zeer toevallig tot stand: daar ook werd na rust de basis gelegd voor een aantal rian te mogelijkheden. Van Kooten, Korver en Voskamp negeerden die vooralsnog. De missers had den fataal kunnen worden, als Feyenoord tijdens de spaarzame oplevingen het hoofd koel had gehouden. Vermeulen raakte echter de paal, de in genade aan genomen Bouwens (gekomen voor Petursson, die werd ge spaard voor woensdag) bestond het om op drie meter afstand het lege doel te missen.. Die ene klasse-actie van Körver beteken- gerust op, na wat hij van Feye noord en Slavia heeft gezien. Want terwijl het verval in Rotter dam onverminderd voortgaat, richt de aanstaande tegenstander zich nu juist op. "Slavia staat in de competitie dan wel onderaan, maar dat komt omdat er voor de winterstop onenigheid heerste in de ploeg. Daardoor liep het niet. Maar vorig seizoen werden ze wel tweede en wonnen ze de be ker. Nu lijken ze weer helemaal terug op dat niveau. Ik vond Sla via sterk, een ploeg met veel uit blinkers. Typerend voor ze is, dat ze in een kort tijdsbestek snel kunnen scoren". 99 ien moeilijk avondje rFeyenoord. PAUL DE TOMBE ROTTERDAM - Simeon Simeonov bleef uiterst diplomatiek. De as sistent-trainer van Slavia Sofia, vroeger doelman van het Bul gaarse nationale team, hield zijn gehoor beleefd voor hoe goed hij Feyenoord wel had gevonden. ,,Goed in balbehandcling, goed in techniek, goed in conditie, goed als collectief', aldus de Bul gaar, die in opdracht van hoofd trainer Alexander Iliev in de Kuip was komen „spioneren" „Feyenoord heeft een ploeg die kan vechten", vond hij. „En ach, die terugval na de rust zal wel ge komen zijn omdat de spelers toen met hun hoofd al in Sofia Feyenoord reist vandaag naar de Bulgaarse hoofdstad af zonder Jan van Deinsen en Jan Peters (beiden zijn geblesseerd). Ben Wijnstekers, die gisteren aan de kant bleef met een enkelblessu re, maakt de trip wel mee en speelt waarschijnlijk woensdag ook. Evenals Joop Hiele. De doelman raakte gisteren halver wege de eerste helft geblesseerd na een ongelukkig uitgevallen actie van Ten Cate. Hiele moest per brancard van het veld v:r den gedragen met een hoofd wond. Die werd in het stadion gehecht. „Ik heb wat hoofdpijn en ik voel me nog wat dizzy, maar ik verwacht wel dat ik woensdag weer mee kan doen", aldus Hiele zelf. Feyenoord is overigens nu al bijna geheel rond met de tegenstan ders voor het Rotterdam-toer nooi, dat dit jaar op 31 juli en 2 augustus wordt gepsecld. Celtic en Dukla Praag hebben al toege zegd te zullen deelnemen, met het Braziliaanse Fluminense en Vasco da Gama wordt nog on derhandeld. „Waarschijnlijk wordt het Vasco", aldus direc teur Peter Stephan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9