"Jammer als relatie met PvdA stukloopt" Carnavalsoptocht onder trieste confetti van natte sneeuw goed idee le.forestier Rode VVD-disidenl Gijs de Vries: A tuinkers Kamer van Koophandel tegen vrije busbaan LEIDEN Prins Frans I. Met de Leidse sleutel. En een paraplu. optocht door de Breestraat. Het verkeer raakte niet noemenswaardig ontorich!. (Foto Jan Holvast) LEIDEN - De jaarlijkse carna valsoptocht onder leiding van de Hutspotten had meer weg van de terugtocht van Napoleon's leger uit het barre Rusland dan van een feeste lijke gebeurtenis. Maar - het moet gezegd - men deed zijn best. Onder een trieste confetti van natte sneeuw hieven de majo rettes de beentjes. De tamboer zag in de blinkende tuba van zijn maat dat ook hij zijn haar niet meer hoefde te kam men. Het fanfarecorps Alle gro Vivace marcheerde grim mig voort als een troep ijsbij- ters. Het kleurige papiermaché van de praalwagenszwaar van het vocht, vertoonde op som mige plaatsen reeds scheuren. Op de Prinsenwagen bestreed men de rode neus met ettelijke glaasjes Beerenburger (of was het Vieux?). De belangstelling van de Leidse bevolking was dit jaar niet bepaald overweldigend. Ie dereen had onbelemmerd zicht op de stoet en vaders hoefden hun kindertjes niet op de schouders te tillen. Zelfs het verkeer raakte niet noemenswaard ontwricht. Een enkele motoragent ronkte langs de koude tenen van de toeschouwers, maar mis schien was hij ook wel in ver momming. De Leidenaars hadden zich kennelijk in hun holen en spelonken terugge trokken. Ook aan de mensen, die zich op eigen houtje hadden verkleed, ontbrak het dit jaar nogal. Een enkele verkleumde kleu ter die zich dit festijn on danks de barre weersomstan- digeheden niet had laten af nemen. blies zijn nors ogende moeder met een rolfluit om de oren. In de achterste gelede ren van de stoet liep er een triest Chineesje mee, "ver kleed als Chinees". Diepvries vreugde alom dus. Het klinkt wat afgezaagd, maar men kan zich afvragen of er om goed carnaval te vie ren toch niet wat meer zuidelijk esprit nodig is. Be neden de rivieren laten de toeschouwers zich immers niet uit het veld slaan door een sneeuwjacht je. Men heeft daar met de gedachte leren le ven dat Holland nu eenmaal geen Rio de Janeiro is, al waar men zich in flinterdun nachtgewaad tot diep in de nacht op straat kan begeven. Men houdt daar de leut ten minste hoog. Mar ja, aan de andere kant vieren ze daar weer geen drie oktober. SASKIA STOELINGA MAANDAG 2 MAART 1981 - nog ruim een jaar en de nieuwe gemeente raadsverkiezingen zijn daar. Nu al is het politieke talent Gijs de Vries zich langs de zijlijn aan het warmlopen. De kans is le vensgroot dat de huidige assistent van de Leidse VVD-fractie zich na de verkiezingen inderdaad van zijn trainingspak kan ontdoen en het politieke speelveld mag betreden. Toch ziet menig VVD-er de pas 25- jarige De Vries liever gaan dan komen. De voormalige landelij ke voorzitter van de Jongeren Organisatie voor Vrijheid en De mocratie (JOVD) zou te links zijn. Maar de 'rode dissident' bin nen de Leidse VVD lacht hierom en zegt: "Ik vind het best dat ze kritiek op me hebben. Laat ze maar opkomen. Alleen zullen ze me wel op m'n standpunten moeten aanvallen. Voor inhouds loze kreten "als jij bent te links" haal ik m'n schouders op. Liberalisme Dat Gijs de Vries in elk geval niet tot de meest behoudende vleugel van de VVD behoort (zoals hij het zelf uitdrukt) k 'ijkt .vel jit het feit dat hij onlangs zijn lid maatschap van de Leidse JOVD opzegde. Tijdens een landelijke JOVD-conferentie hoorde De Vries de huidige voorzitter van de Leidse afdeling, Frans van Schaik, een redevoering houden waarin hij het apartheidsbeleid van de Zuidafrikaanse regering verdedigde. Voor Gijs de Vries aanleiding om onmiddellijk te breken met de Leidse JOVD en zich over te laten schrijven naar de JOVD afdeling Groningen. De Vries: "Dat verhaal van die Van Schaik was voor mij onaccepta bel. Over een boycot kun je wat mij betreft denken wat je wilt maar niet over het aparatheids- beleid op zich. De kern van het liberalisme is voor mij dat ieder een het recht heeft z'n leven in te richten op zijn of haar manier. In Zuid-Afrika is dat volstrekt on mogelijk. Wanneer ik dan ie mand een verhaaltje ter verdedi ging van dat apartheidsbeleid hoor afsteken, trek ik daaruit mijn conclusies". Gijs de Vries is een druk bezet baasje. Naast zijn studie (politie ke wetenschappen) en bemoeie nissen in de gemeente-politiek als VVD fractie-assistent werkt De Vries mee aan het VVD-orgaan Liberaal Reveil'. Verder is hij se cretaris van de commissie bui tenland van de VVD en is hij ac tief binnen Amnesty Internatio nal. G.M. de Vries werd geboren in New York. Na twee jaar (pa De Vries werkte bij de KLM) werd er ver huisd naar Den Haag. Daar doorliep Gijs het Nederlands Ly ceum. Hij kwam op zijn achttien de als eerstejaars rechtenstudent naar Leiden. Dit jaar hoopt Gijs de Vries af te studeren en een baan als wetenschappelijk mede werker te krijgen aan de Leidse Universiteit. Humor In 1978 werd De Vries benoemd tot assistent van de VVD-fractie in de Leidse gemeenteraad. Na tweeèenhalf jaar achter de scher men te hebben gewerkt staat hij te popelen om zich met het grote werk bezig te mogen houden. De Vries: "Soms zit ik mezelf op te vreten achter m'n tafeltje. Dan zou ik zo de microfoon willen grijpen om een interruptie te plaatsen. Maar ja, voorlopig mag dat dus niet". In de ogen van Gijs de Vries gaat het er in de Leidse gemeenteraad veel te zachtzinnig aan toe. "Ver geleken met plaatsen als Amster dam, Groningen en bijvoorbeeld ook Tilburg is het hier maar een matte bedoening. Lekkere felle discussies maak je hier maar zel den mee. Misschien komt dat ook wel doordat de raad vindt dat het huidige college (PvdA- VVD) het nog niet eens zo slecht doet. Neemt niet weg dat ik de Leidse raad over het algemeen een matte bedoening vindt". De huidige raad kampt volgens De Vries ook met een gebrek aan humor. "Er wordt veel te weinig gelachen in de raadszaal", stelt hij resoluut. "Maar al te vaak ge beurt het dat zich tijdens raads vergaderingen komische situa ties voordoen en dat dan vrijwel iedereen met een serieus gezicht voor zich uit zit te kijken. Op zul ke momenten denk ik altijd: "Ach mensen, neem jezelf toch alsjeblieft niet zo vreselijk se rieus en zie de betrekkelijkheid van het geheel in". Echt, de gela tenheid die de meeste raadsle den ten toon spreiden stoort me wel eens". "Om iemand als wethouder Tesse- laar kan ik af en toe best lachen", zo vervolgt De Vries, "maar ik vind wel dat hij vaak te fel op de man speelt. Als hij Annelies Pon sen van de PSP betitelt als 'juf frouw Ooievaar' kan ik daar best om lachen maar ik vind ook dat hij zoiets eigenlijk niet kan ma ken. Maar Tesselaar kan tenmin ste ook echt leuk uit de hoek ko men. Hij is een van de weinigen". Kortom, wanneer Gijs de Vries in de gemeenteraad komt kan er dus meer gelachen worden. De Vries: "Dat zul je mij niet horen zeggen. Misschien dat er soms om mij wordt gelachen". Stichting Terwijl PvdA-fractievoorzitter Jit Peters afgelopen vrijdag in deze krant nog fel uithaalde richting VVD toont Gijs de Vries zich re delijk tevreden over de samen werking tussen liberalen en so cialisten binnen de Leidse stads grenzen. Van kiezersbedrog wil hij in elk geval niets weten. De Vries: "Als je de zaken allemaal op een rijtje zet dan blijkt dat er al heel wat punten uit ons verkie zingsprogramma zijn gereali seerd. Er ligt een economisch be leidsplan van wethouder Fase, de inspraak-regeling is van de grond gekomen, de uitrusting van de politie is verbeterd, er zijn nieuwe pistolen gekomen, er wordt meer aan het VW-beleid gedaan, er liggen twee nota's, voor gehandicapten en voor bui tenlandse werknemers, de ge neeskundige dienst is gereorga niseerd, de bouw van het daklo- zencentrum is rond en er zijn vergevorderde plannen voor een parkeergarage. Al met al geen gekke score". Alles goed en wel maar de harte- wensen van de VVD, een econo misch beleidsplan en een par keergarage in de binnenstad, zijn bij lange na nog niet in ver vulling gegaan. In Leiden staat nog altijd geen enkele parkeerga rage en het beleidsplan van wet houder Fase is nog niet in de raad geweest. De Vries: "Over een eerste par keergarage wordt nu in elk geval ook binnen het college serieus gesproken en dat was een paar jaar terug nog ondenkbaar. Wat betreft het economisch beleids plan. Dat baart de VVD grote zorgen. De behandeling daarvan zal straks inderdaad de samen werking tussen WD en PvdA zwaar op de proef gaan stellen. Toch blijf ik erbij dat de WD het nog niet zo gek doet in dit colle ge. Voorop staat dat de huidige samenstelling van het college voor beide partijen met de eerste keus was. Je kunt het beschou wen als een soort verstandshu welijk. Toch draait het vrij aardig al bemerk ik dat, nu ër steeds meer standpunten van de VVD doorkomen, de PvdA schichtig begint te worden. Ik hoop dat ze zich daar over heen kunnen zet ten want het is natuurlijk niet zo dat binnen deze coalitie alleen de VVD water bij de wijn moet doen. Zo zijn we niet getrouwd Ik zou het echt jammer vinden als de relatie tussen de VVD en de PvdA stukloopt. Want op zich valt er met redelijk denkende so cialisten prima samen te leven". Wanneer Gijs de Vries volgend jaar inderdaad in de gemeenteraad belandt hoopt hij zich verdien stelijk te kunnen maken door een actief economisch WD-be- leid te ondersteunen en het voe ren van een wat hij noemt "anti discriminatiebeleid". Tolerantie De Vries: "Economisch gaat het met Leiden wel bijzonder slecht. Vooral wat de werkgelegenheid betreft. De gemeente is daar in SL. Gijs de Vries: "ik vind het best dat ze kritiek op me hebben, kreten als "jij bent te links" haal ik mijn schouders op". mijn ogen mede schuldig aan. Wanneer er, zoals in het geval van Adler, ergens in Duitsland een knop wordt omgedraaid en hier in Leiden vallen de klappen kun je daar als gemeente weinig aan doen. Maar je kunt wel wat zorgvuldiger met de werkgele genheid omspringen door voor zichtig te zijn met het verplaat sen van bedrijven naar buiten de stad en door de verkeersaspec- ten van de bedrijven beter in de gaten te houden". Over het anti discriminatiebeleid zegt De Vries: "Door de econo mische malaise neemt de discri minatie ten opzichte van buiten landse werknemers toe. Die drei gen tweederangs burgers te wor den. Dat moeten we voorkomen. Niet door het voeren van een ac tief uitzettingsbeleid maar door het kweken van begrip voor de ander. Ik voorspel dat als het doorgaat zoals het nu gaat de dis criminatie en de gevolgen daar van binnen tien jaar het grootste binnenlandse probleem vormen. Je merkt nu dat de zo veel ge roemde tolerantie van de Neder landers als een luciferhoutje af knapt op het vraagstuk van de culturele minderheden. Wij Ne derlanders zijn dus helemaal niet zo tolerant. Dat merk je tegen woordig ook steeds meer in de politiek. De neiging om het eigen standpunt te verabsoluteren. Kennelijk een calvinistische erfenis. We zijn tolerant zolang de ander uit de buurt is, in z'n eigen hokje zit, met z'n etiket op de voordeur. Of we zijn tolerant zoals ten opzichte van de zigeu ners. Ze mogen er wel zijn zolang we ze maar niet zien. Walgelijk", besluit Gijs de Vries zijn ethi sche beschouwing. En nu maar afwachten of hij zijn tolerantie- leer volgend jaar in de raadszaal kan gaan uitdragen. De Vries: "Ik weet dat ik buitengewoon kritisch gevolgd zal worden. En terecht...". JAAP VISSER V.n hrl crtl.rhl drr LEIDEN - Bij de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijn land bestaan grote bezwaren te gen het busbaanplan in Leiden/ Leiderdorp/Zoeterwoude Rijn dijk. Zij meent dat er in het rap port "Experimenteerproject Leidse Baan, 2e fase" te weinig rekening is gehouden met de au togebruikers en bedrijven langs de route. Dit schrijft de kamer in een reactie aan het college van Burgemees ter en Wethouders in Leiden. De bereikbaarheid van de stad moet ook voor de auto's en niet alleen voor bussen optimaal zijn, zo meent de Kamer van Koophan del. Zij wordt in deze opvatting ge sterkt door de uitkomst van het regionaal distributie planolo gisch onderzoek voor Rijnland, waaruit bleek dat twee/derde van het totale bezoek aan de Leidse binnenstad per auto wordt afge legd. Naar de mening van de Kamer moet er worden gezocht naar maatregelen die de knelpunten voor alle verkeersdeelnemers op lossen. Met name de knelpunten in het centrum (Breestraat, Marktenroute) en bij het sta tionsplein. De in het rapport voorgestelde vrije busbaan heeft volgens de Kamer teveel concequenties voor het bedrijfsleven. Zij vindt dat er nauwelijks aandacht is ge schonken aan het bevoorra- dingsverkeer en parkeermoge- lijkheden voor bezoekers van de ze bedrijven. Alleen al op het gedeelte Korevaar- straat, Levendaal, Plantage zit ten 36 bedrijven die hiervan af hankelijk zijn. Het traject Utrechtse brug-Wilhclminabrug en het gedeelte Wilhelminabru- g—Rijksweg 44 tellen samen ook nog eens 71 bedrijven die met de ze problemen te maken krijgen, aldus de Kamer van Koophan del. Volgens de Kamer moet er naast een verbeterde verkeerslichten- regeling ook een betere afstem ming scheepvaart en wegverkeer zijn. Zij stelt voor om in het ex periment ook een openingsver bod van de bruggen tijdens de spitsuren te betrekken En er moet meer gezocht worden naar alternatieve routes. Dc kamer vindt dat er met kracht moet worden gestreefd naar een spoe dige aanleg van een gehele Rijks weg 11 (dwz Mn wtg van Rijk weg 44 tot Rijksweg 12).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3