„Dit hoop ik nooit meer mee te maken Verjongd Fides Pacta keert terug in overgangsklasse Leiden bezorgt BOB-dames plezierige avond: 36-78... Dubbele nederlaag Erie van Solm Polen pakt f wereldtitel, Nederland moet stap terug doen Krappe winst op Westduitse dames MAANDAG 2 MAART 1981 SPORT SPORT SPORT Pernix degradeert naar eerste klasse LEIDEN - In de eerste klasse van de microkorfbalcompetitie is Fi des Pacta na een bikkelhard tref fen tegen OSCR uit Rotterdam kampioen geworden. De Leidse ploeg zegevierde over de Rotter dammers met 8-10. Voor Fides Pacta betekent het kampioen schap een terugkeer op het oude niveau. Slechts één microseizoen heeft Fides Pacta in de eerste klasse vertoefd, waarmee is aan getoond dat de degradatie van vorig seizoen niet aan aftakeling te wijten was, maar aan de mis schien toen te drastisch doorge voerde verjonging. De toekomst lijkt voor Fides Pacta nu bijzon der florissant. Minder goed Leids korfbalnieuws komt uit de Overgangsklasse. Pernix is er niet in geslaagd het degradatieduel met Westerkwar tier te winnen. Met 17-10 werd van de Amsterdammers verloren nadat de Leidse formatie nog een 7-10 voorsprong had gehad. De ploeg van Karei Verschoor zag echter geen kans nog te doelpun ten, terwijl Westerkwartier juist wel met scherp ging schieten. Pernix degradeert daardoor weer naar de eerste klasse. Dé Algemene verloor met 13-12 van DVS'69 en zag daardoor Blauw Wit'51 kampioen van de tweede klasse worden. OSCR-Fides Pacta 8-10 (4-6). In de Rotterdamse Energiehal hadden de verdedigers van de Fides Pac- ta-ploeg in de beginfase de grootst mogelijke moeite om zich op de spekgladde vloer staande te houden. Direct na de afworp moest Fides tegen een 1-0 achterstand vechten, omdat Wim Piket zich onder de korf door de gladheid liet verrassen. Maar ook de OSCR-verdedigers gingen meerdere malen "onderuit". Dick Onderwater miste echter zijn doorloopbal, maar 4 minuten later was het toch raak. Hennie Piket zorgde voor de gelijkma ker. Fides' tweede aanvalsvak kreeg daarna vele mogelijkhe den om OSCR op achterstand te zetten. Dat gelukte pas uit een strafworp, nadat Nico Pikaar op onreglementaire wijze was aan gevallen. De stemming in het veld werd in deze fase van de strijd wat meer gespannen; de scheidsrechter liet na te reageren op de groeiende irritaties. Patri cia Gottmer, die in de eerste helft uitgroeide tot Fides' waardevol ste dame, bracht de Leidse club bij 2-2 weer aan de goede kant van de score; 2-3. Dick Onderwa ter, die gaandeweg een dominan tere rol voor zich opeiste, ver grootte de marge vervolgens: 2-4. OSCR kwam in de 26ste minuut echter weer langszij. Even leek Fides Pacta aangeslagen, maar Dick Onderwater en Patricia Gottmer hielpen Fides op het goede moment uit het slop: 4-6. In de tweede helft bleef de stand lange tijd ongewijzigd, maar de onderlinge duels werden allengs feller. Nico Pikaar beantwoord de het harder wordende optre den van OSCR op de enige juiste wijze. In de tiende en veertiende minuut bracht hij Fides Pacta op een veilige en alleszeggende 4-8 voorsprong. Jammer was het daarom ookdat Patricia Gottmer zich liet verleiden tot enig hand gemeen met haar directe tegen standster, hetgeen resulteerde in het vroegtijdig naar de kant stu ren van beide dames. De ruimte die in de driemans aanval van Fi des Pacta kwam werd door Dick Onderwater goed uitgebuit. Met Joke Noordervliet onder de korf kon Onderwater zich uille ven op zijn favoriete onderdeel: het schieten van afstand: 5-9. Een wanhoopsoffensief van OSCR bracht de stand op 7-9, maar Dick Onderwater maakte aan alle onzekerheid een eind: 7- 10. Door in de laatste minuut de bal binnen de ploeg te houden, kon OSCR dat op 8-10 was geko men, niet meer gevaarlijk wor den. De doelpunten werden ge scoord door Dick Onderwater 4x, Hennie Piket, Nico Pikaar 2x, Wim Piket en Patricia Gottmer 2x. Westerkwartier-Pernix 17-10 (6-7). Het Leidse Pernix was niet bij machte het degradatieduel met Wester kwartier winnend af te sluiten. In de dertiende minuut van de tweede helft kwam Wes terkwartier weer op gelijke hoog te met Pernix, dat tot dan toe steeds op een voorsprong had kunnen bogen. De voormalige Nederlandse kampioen pakte daarna de zaken echter rigoureus aan. In het laaste kwartier van Pernix' bestaan als over- gangsklasser liet Westerkwartier zien dat het toch beter was dan de Leidse ploeg. Vrij gemakke lijk werd Pernix via 10-10 naar een 17-10 nederlaag gespeeld. Doelpunten: Peter Kuipers 3x, Kees Hortensius 3x, Kees Bro- kaar 2x, Carla v.d. Veght 2x. De Danaiden-DTV 12-10 (6-7). Da- iiaïdens laatste microwedstrijd had niets meer om het lijf. DTV was reeds gedegradeerd en De Danaïden had haar kans op een kampioenschap vorige week al verspeeld. Beide teams kwamen toch nog tot aantrekkelijk korf bal. zodat de toeschouwers op aardige acties werden vergast. De doelpunten werden in deze wedstrijd gescoord door: Bea Schrama 3x. Cees Christiaanse 2x, Yvonne Kamerling 2x, Hans v.d. Leek 2x, Hennie Devilee 2x en Eric Peters. Zuiderkwartier-Quick 9-10 (4-4). Ook het reeds gedegradeerde Quick en het niet voor een kam pioenschap in aanmerking ko mende Zuiderkwartier werkten de laatste ronde van de micro competitie af. Coach Ko de Haas greep de wedstrijd aan om de jeugd van Zuiderkwartier te tes ten. In deze wedstrijd liet hij res pectievelijk Mario van Leeuwen, Theo van de Leek, Connie Her men en Edith Hillebrand opdra ven. Zuiderkwartier verloor dit treffen met 9-10. In de tweede klasse heeft De Alge mene geen kans gezien de laatste wedstrijd tegen DVS'69 te win nen. Met 13-12 werd de Leidse ploeg door DVS naar huis ge stuurd. Zonder punten, een illu sie armer. Want Blauw Wit'51 dat met De Algemene op gelijke hoogte stond, won wel en behaal de zodoende het kampioenschap in de tweede klasse D. Bij rust had De Algemene nog een 6-7 voorsprong; eerder had het team nog met 4-1 achter gestaan. In het laatste kwartier van de twee de helft liet De Algemene het volledig afweten. In de twintig ste minuut kwam DVS op gelijke hoogte, waarna in de 25ste mi nuut een beslissende 13-11 voor sprong werd genomen. De Alge mene slaagde er nog wel in op 13-12 te komen, maar de gelijk maker zat er niet meer in. Doel punten: Ruud van Vliet 5x, Wim van Vliet 2x, Wim van Iterson 2x en Henneke Redel. Ons Eiland verloor haar laatste wedstrijd als kampioen van de afdeling met 7-5 van Stormvo gels. Crescendo sloot de micro competitie af met een prima zege op Ondo (8-6). Fiks won met 8-3 van RWR maar zal nog een be slissingswedstrijd moeten spe len om promotie naar de tweede klasse te bewerkstelligen. GERT GRESSIE Wilfred Comelisse van Crescendo haalt uit i Geijer (rechts) kijkt gespannen toe. het duel met ONDO. Joke LEIDEN - Behalve voor Mitchell Plaat, die de gelegenheid te baat nam om op ontspan nen manier te werken aan zijn vorm, stond er verder voor niemand wat op het spel in de voorlopig laatste ontmoeting tussen Parker en het allang gedegradeerde BOB. Het enig interessante aspect vormde de broederstrijd tussen Paul en Eric van Solm die geheel volgens het zeer eenzijdige spelbeeld werd gewonnen door de 'Leidse tak' van de Delft- se familie. Logisch want waar Paul van zijn getalenteerde ploeggenoten alle steun kreeg om op relaxte wijze met 27 punten topscorer van de wedstrijd te worden, streed broertje Eric, die normaal ge sproken beslist niet voor hem onder behoeft te doen, praktisch op z'n eentje voor een kansloze zaak. Zesentachtig punten be droeg het verschil ten nadele van zijn ploeg: 149-63. "Maar geluk kig", zo constateerde de minst gelukkige Van Solm na afloop, "is de lijdensweg bijna ten ein de". Na zijn broer met een sarcastisch lachje de hand te hebben ge schud liet Eric onomwonden we ten het verder wel voor gezien te houden in Oud Beijerland. "Hoe eerder ik weg ben, hoe beter het Hier is geen aardigheid De meesten hebben Het Inderdaad bestaat er een wereld van verschil tussen het aan de bedelstaf geraakte BOB en het rijke Leiden dat het zaterdag overigens nog kalm aandeed. Terwijl de wegens rugklachten aan de kant gehouden Steve Pui- dokas bijvoorbeeld allang weer met zijn door de sponsor be schikbaar gestelde auto richting Noordwijkse appartement was afgereisd, stapte BOB-Ameri- kaan Wayne McCullough nog door de Vijf Meihal-kantine in de hoop dat een goedgeefse suppor ter hem een biertje zou aanbie den. Hij kreeg er een en dat scheelde voor de bij een gastvrij echtpaar ondergebrachte Ameri kaan weer een slok op een borrel. Over de toekomst hoef je trou wens met hem niet te praten. Dat snijdt geen hout. te balen op de bank ging de an der lachend door met scoren. Leiden-BOB 149-63 (71-31) Scores Leiden - Paul van Solm 27, Jim Woudstra 24, Tony Parker 18, Kruidhof 17, Kip, Bruinsma en Strong 14, Mitch Plaat 13, Chris Plaat 6. BOB - Eric van Solm en McCul lough 19, Weber 11, Van Eykeren 8, Kasteleijn 4 en Van Egmond 2. AD VAN KAAM klasseverschil tussen zich er allang bij neergelegd, maar ik kan er slecht tegen om week in week uit voor schut te staan". "Als je ziet", met een knikje naar Paul, "hoe hij kan spelen en je vergelijkt dat met mijn rol, dan is dat een verschil tussen hemel en hel. Waar ik vol gend seizoen speel weet ik nog niet, maar in elk geval hoop ik dit nooit meer mee te maken", aldus de 'kleine' Van Solm over de wij ze waarop hij 'topsport' moet be drijven. Crompton bij Portland In de strijd om de vier plaatsen, die recht geven op deelname aan de play offs leed Dordrecht een ge voelige nederlaag bij koploper Der» Bosch (92-69). De ploeg van Charis Sideris moet daarom win nen van BV Amstelveen wil men nog kans maken op de nacompe- titie. Overigens de zwaarlijvige Crompton, die vorig jaar de cen terpositie bij Amstelveen innam, tekende onlangs een meerjarig profcontract bij Portland. Zijn oude werkgever won. zoals ver wacht, van Stars, waarmee de Amstelveners hun vierde positie vasthielden. Amsterdam consoli deerde de derde positie, dankzij de 70—102 zege bij Tonego. de olifant en de muis tén spijt hadden toch nog zo'n zeshon derd supporters de moeite geno men om naar de hal te komen. Een aantal dat nog veel groter had kunnen zijn als het veelbe sproken Leidse management de schooljeugd bij wijze van kennis making gratis toegang had gege ven maar aan een dergelijke handreiking naar een eventueel toekomstig publiek had men nog niet gedacht. Er wordt nu wel overwogen een soortgelijke ges te te maken wanneer Tonego over twee weken op bezoek komt. Ook een wedstrijd die in feite net zo goed schriftelijk kan worden afgedaan. Tenzij er na tuurlijk veel volk is, want daar gaat in de meeste gevallen een stimulerende werking van uit. Tegen BOB in elk geval maakte Leiden zich niet overmatig druk. Geen spetterende acties, geen vliegende dunks, geen schitte rende aanvallen. Wel een paar zeer fraaie passes en assists van Mitch Plaat en twee knappe aan gevers van Kruidhof en Strong, welk duo evenals Woudstra en Bruinsma weer aan zelfvertrou wen wint nu de grote leider terug is. Opvallend veel punten (14) verder van Harry Kip en een hoofdrol in aanvallend opzicht voor Paul van Solm. Maar die wilde zich dan ook bewijzen te genover zijn broertje, die overi gens tot overmaat van ramp en tot genoegen van Paul uitgere kend via hem tegen zijn vijfde fout opliep. En terwijl de één zat leiden de dames van Parker hebben tegen het Oud-Bcijer- landse BOB een gevoelige nederlaag geleden. Werden de eerste drie ontmoetingen in deze competitie met mi niem verschil verloren, nu kreeg Leiden een pak slaag. En wat voor één: 36-78 was de eindstand. BOB speelde een zeer goede wedstrijd. Met name Anita Blangé was niet te stuiten. Bij de rust was de schade nog te overzien (22-31), maar in de tweede helft presteerden de volgelingen van coach Rob de Vries het om elf minuten niet te scoren. Het gevolg was dat BOB de stand van 28-35 omboog naar 28-67. De Lei den speelsters konden de zo ne-verdediging van de oppo nent niet kapot spelen en ook het balverlies was schrikba rend hoog. De makkelijkste ballen werden bij de tegenstander ingele verd en ervaren internatio nals als de Noordwijkse Ria van der Meijs en Carla de Liefde wisten daar wel raad mee. Het was nogal eentonig. De thuisploeg gaf de knullig- ste ballen aan de BOB meis jes die in tijden niet zo'n ple zierige avond gehad zullen hebben. Bij 36-78 werd een eind aan de Leidse martel gang gemaakt. Cangeroes-Trotters 74-66. Bij Trotters is een duidelijke dalende prestatiecurve waar neembaar. De Leidse eerste- divisionist, die lange tijd nog kans maakte op plaatsing voor de promotiecompetitie, leed gisteravond de vierde achtereen volgende neder laag. Na acht minuten stond Trotters nog met 10-12 voor bij Cangeroes. De Utfechters rustten via 21-16 met 31-23. Na de basketwisseling kwa men de Vijf Meihalbewoner, bij wie Tony Lamping als één van de weinige een goede wedstrijd speelde, knap te rug (43-44). Het bleef echter bij tegenspartelen. AMVJ Rotterdam-Leiderdorp 76-69. Een onverwachte ne derlaag van Leiderdorp dat uit de kopgroep van de eerste klasse rayon dreigt weg te vallen. Bij de rust leidden de Leiderdorpers nog met 39-49. maar in de tweede helft zakte het schotpercentagc naar 19% en kregen de Rotterdam mers de winst in de schoot geworpen. Midland-Luba 105-72. Ook Lu- ba Leiden kon weer niet tot een zege komen. In Utrecht werd een regelmatige neder laag geleden. Na een aanvan kelijk goed begin bleken en kele Utrechtenaren toch te sterk. Arelus Molleman en Jaap de Waard boden nog wel weerstand maar veel eer viel er toch niet te behalen. MSV-DAS 87-90. Door het weg vallen van drie steunpilaren hield MSV maar een smalle basis over. Tot twee minuten voor tijd leken de Noordwij- kers toch nog te kunnen win nen, maar toen er ook nog twee lange mensen met 5 p's het veld moesten verlaten was de strijd beslist. HBC-Lisse 57-92. In de ander eerste klasse behaalde Lisse een knappe uit-zege op HBC. De thuisploeg werd vanaf het begin onder druk gezet en mede door goed spel van Re- né Peetoom liep de Lisser ploeg snel uit. Toen ook Jan Kamerbeek en Frank Bosje zich met de score gingen be moeien was het met HBC ge daan. Gymnova-Blitz klasse lager wor tegen degradatie vechtend Gymnova. In de tweede helft werd er een gat geslagen, dat Gymnova met een press dacht te kunnen dichten. Dat pakte averechts uit en Blitz liep simpel naar de zege. Een bleek juist. De trainer van het Nederlandse zaalhandbalteam tipte Polen als winnaar van het toernooi om het wereldkam pioenschap voor B-landen. -Po len zegevierde gisteren in Parijs met 23-16 over Tsjeehoslowakije. Tot de finale hadden beide ploegen nog geen punt verspeeld. Het duel was een gave demonstratie van het op kracht gebaseerde, maar ook snelle Poolse zaalhand bal. De Polen beslisten het Oost- europese onderonsje in het eer ste kwartier van de tweede helft. Moeiteloos verhoogden zij de score van 13-11 (rust) naar 19-12. Jerzy Klemper en Janus Brzo- zovski sprongen te hoog voor de iets minder lange Tsjcchoslowa- ken. Samen met doelman Andr- zej Szymczak deklasseerden Po len in die periode de tegenstan ders. De volgende vijf landen promove ren naar de A-groep: Polen, Tsje ehoslowakije. Zweden, Dene marken en Zwitserland. Zij ver wierven daarmee het recht een gooi te doen paar de echte we reldtitel, die volgend jaar in West-Duitsland op het spel staat. Bulgarije, Nederland. Oostenrijk en Noorwegen degraderen naar het C-niveMi Nederland is in het toernooi om het wereldkampioenschap op de tiende plaats geëindigd. In de ontmoeting tegen Bulgarije werd na verlenging met 20-25 verloren. Na de reglementaire speeltijd was de score 18-18. na een mi I stand van 8-12. Er volgde datl na een verlenging van 2x vijf minu ten. Scores Nederland: Wil Ja cobs 7, Peter Vergans 5 (2 straf- worpen), Han Buziau 3. Nannc Prevo en Kees Kooy 2. Jan Ha- Bulganje: Matoeski 7 (1 straf schop). Marinov 6. Nikolov 3. Mi- tev 3 (2 strafworpen), Apostolov 3 (1 strafworp), Takamanov 2, Blagev 1. DORSTEN (ANP)- De Nederland se dames basketbolploeg heeft gisteren in Dorsten een kleine overwinning behaald op het Westduitse dames team. 58-56. Het verschil tussen de twee ploe gen was aanzienlijk kleiner dan rond de jaarwisseling toen Ne derland drie sprekende overwin ningen op dezelfde tegenstander behaalde. Oorzaak voor het be trekkelijk kleine krachtsver schil, zo daarvan al sprake was. is vermoedelijk het feit dat de Westduitse speelsters net een trainingsstage achter de rug had den en Nederland heel weinig aan de voorbereiding op deze 'oefenwedstrijd' had gedaan. Bovendien was de ploeg, zonder Dulcien Seca en Ellis Bosch, zwakker geworden Pas tegen het eind van de wedstrijd, waarin de score voortdurend in even wicht was geweest, kon Neder land afstand nemen van de Duit se dames. De meeste Nederland se punten werden gemaakt door Anita Blangé en Marja van Hel- voirt (ieder 13) en Carla de Liefde (10).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13