Adviseurs naar El Salvador Enorme voor de betogingen democratie "Rus moet wat harder werken en zuiniger zijn linister Haig bevestigt steun Y.S. r>r> Vijftien jaar voor moord op 9-jarige "Militair kernafval groot gevaar" TERDAG 28 FEBRUARI 1981 BUITENLAND PARIJS - Dc Franse delegatie op het zesentwintigste congres van de communistische partijen in Moskou heeft er zijn lesje opge zegd in de trant van de puurste partijlijn. De Fransen hebben verklaard de bijdrage van dc Sowjet-Unie aan de ontspan ning. het vreedzaam samenleven en de internationale eenheid in de wereld hoog te waarderen. De Franse delegatie bestaat echter uit afgevaardigden van het twee de garnituur. Partijleider Mar- chais is thuisgebleven. Hij heeft er commentaar kunnen geven op de desertic van steeds meer intel lectuelen uit dc Franse commu nistische partij. Wat Georges Marchais op middel lange termijn voor ogen zweeft is het raadsel waarop de commen taarschrijvers hun tanden stuk bijten. In elk geval doet Marchais alles om de verkiezingen te ver liezen en doet hij ook alles om socialistenleider Mitterrand de gang naar het Elysec (de zetel van de Franse president) onmo gelijk te maken. De middelen die hij gebruikt liegen er niet c De communistische burgemees ters uit de Parijse randgemeen ten, waar de bevolking uit indus triearbeiders bestaat, worden er als sergeanten op uitgestuurd i de spits i i de c val af te bracht een andere burgemeester zijn aanhang op straat om een het thema „strijd tegen drughan del" op ongebruikelijke manier zijn intrede. En naast een aantal andere incidenten in hetzelfde stramien is er nu het voorstel van de partij om privé-knokploegen te formeren die - bij gebrek aan actie van de politic - voor de vei ligheid van de burgerij zouden moeten zorgen. Geen wonder dat het tweede garni tuur van de partij in Moskou zijn aanhankelijkheid kon betuigen. Steeds duidelijker sturen de Franse communisten aan op het Sowjet-model van omcirkeling eorqe Marchais: thuisgebleven en intimidatie. Dat is de indruk die uit steeds meer Franse kran tencommentaren naar voren komt. Op dat moment ontstaat tevens de klassieke situatie waarin Franse intellectuelen, in eerste aanleg aangetrokken door het avontuur van alternatieve op lossingen. het communistische schip verlaten. Een aantal van hen heeft nu opge roepen om in de presidentsver kiezingen op socialistenleider Mitterrand te stemmen. Onder hen is de knappe filosofe Cathe rine Clément, lid var nistische partij sinds 1968. het jaar van de barricaden. De leden van haar „cel" hebben eenstem mig besloten dat ze haar partij kaart moet inleveren. Catherine Clément werkt nu voor het socia listische blad Matin. Ze streeft naar een partij die „radicaal dient te zijn in Italiaanse zin" en waarin alle gedesillusioneerde ex-communisten, ex maoïsten en ex-gaullisten een tehuis moe ten vinden. Als dat lukt zou het de grootste partij van Frankrijk zijn. Zij schat het aantal gedesil- lusioneerden op 2 miljoen. Sowjet-premier Tichonow: \SHINGTON (AFP) - Op speciaal verzoek van El Sal- ■ador zullen de Verenigde Staten adviseurs naar dat land turen. Dat heeft de Amerikaanse minister van buiten- andse zaken, Haig gisteren bevestigd. jraagd naar de noodzaak 150 adviseurs naar El Salvador te sturen oals senator Baker had gesuggereerd, zei de minister slechts dat het iantal nog niet was vastgesteld. Overigens zei hij dal "wij daar nie- iand heen zouden sturen als er niet om gevraagd was". ig verklaarde later op een pers- lijeenkomst dat de activiteiten 'an Cuba nu een "hoogtepunt lebben bereikt dat niet langer Aanvaardbaar is". De inmengin gen in El Salvador, die van bui- enaf worden georganiseerd en .'{edirigeerd, moeten "bij de bron vorden aangepakt", aldus de l Amerikaanse minister. Haig wei- i .jerde overigens aan te geven velke maatregelen Washington iverweegt te nemen tegen Cuba. Jet geven van bijzonderheden iou zeer averechts werken, zo ^erklaarde de minister na een rHnderhoud met zijn Britse colle- "|[a Lord Carrington. i Westeuropese bondgenoten, al- lus Haig, delen het Amerikaanse ichtspunt dat er een eind ioet komen aan communisti- he steun van buiten aan de guerrilla in dat land. Maar 'ashington en de bondgenoten lebben geen gelijkluidend oor- ieel over de Salvadoriaanse jun- ;a. Dat verschil van inzicht is vol gens Haig terug te voeren op een 'communicatie-probleem". De •egering-Reagan is van mening iat de Salvadoriaanse regering tich meer moet bekommeren over de mensenrechten, en ex cessen zowel van rechts als van links tegen moet gaan, aldus de Amerikaanse minister. Er blijft toch een verschil van taxa tie tussen ons en de Amerikaan se regering in de beoordeling van de situatie in El Salvador", aldus CDA-buitenland specialist Gual- therie van Weezei na zijn gesprek gisteren met een Amerikaanse missie onder leiding van Herman Cohen, van het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton. Cohen maakt een rondreis langs enkele Westeuropese hoofdste den, om politici en vertegen woordigers van de pers te over tuigen van het feit dat niet de Verenigde Staten, maar juist Cu ba militair betrokken is bij de burgeroorlog in El Salvador. Co- hen was al onder meer in Parijs, Brussel en Londen, en vertrok gisteravond laat naar Denemar ken. Ambassadeur Cohen sprak giste ren behalve met het CDA-kamer- lid Gualtherie van Weezei ook met vertegenwoordigers van de meeste andere politieke partijen. Van Wcezel had zeer veel waar dering voor het feit dat de Ver enigde Staten eerst hun bondge noten consulteren, alvorens tot een besluit te komen. Maar daar naast behield de christen-demo craat toch zijn twijfels over de steun die Washington geeft aan de huidige regeringsleider in El Salvador, de christen-democraat Duarte. „Cohen had toch geen verklaring voor het feit. dat toch een groot deel van de christen democraten en de kerk achter de guerrillastrijders staat". Van Weezei gelooft dat Washing ton de mogelijkheden van Duar te overschat, die meer een positie heeft van een „burgemeester in ILVERSUM - De Braziliaanse oorlogstijd". .•akbondsleider Luis Ignacio da De Amerikaanse vertegen woord i- Braziliaanse akbondsleider p vrije voeten ger dat Silva, bijgenaamd „Lula". die woensdag door een militaire rechtbank in Sao Paulo tot drie en een half jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is gisteren door de politie op vrije voeten gesteld. Dit werd vanochtend in vakbondskringen in Brussel meegedeeld. ula en de tien andere veroordeel de vakbondsleiders zijn vrijgela ten in afwachting van de behan deling van hun beroep tegen het vonnis. De vakbondsleiders wer den veroordeeld wegens hun aandeel in dc grote mctaalstakin- Igen in Sao Paulo in het voorjaar van vorig jaar. iet proces, dat door Lula en zijn 'collega's overigens werd geboy cot. is. naar nu pas blijkt, alleen gevolgd door familieleden van sLula. Een aantal van de door dc vakbondsmensen voorgestelde LONDEN (ANP/AP) advocaten werd niet toegelaten lige Britse Labour-pr tot het proces. 'olgens het Wereldverbond voor de Arbeid in Brussel zijn Lula en de tien anderen vrijgelaten onder druk van de internationale opi nie. „De Braziliaanse autoritei ten zijn geschrokken van de aan dacht die het proces in de inter nationale pers heeft gekregen", aldus de WVA-woordvoerder in Brussel. erop. Duarte er niet in slaagt aan de macht te blijven en zijn hervor mingen door te voeren, het ge vaar van een rechtse dictatuur „van het type Somoza" zeer groot is. Cohen hoopte vooral dat de door Duarte beloofde algeme ne verkiezingen in 1982 door gang kunnen vinden. Daarop moeten de bemiddelingspogin gen van derden op gericht zijn. niet op een onderlinge verdeling van de macht, aldus Cohen. Harold Wilson uit politiek Dev Iia- old Wilson zal zich bij de ko mende lagerhuis-verkiezingen, die waarschijnlijk in 1983 wor den gehouden, niet herkiesbaar stellen. Gisteren kondigde Wil son, die volgende maand 65 jaar wordt, aan dat hij zich dan terug trekt uit de politiek. Wilson maakte na de tweede wereldoor log zijn intrede in het lagerhuis. Hij is tweemaal premier geweest. Uw Holland International Reisburo, voorheen Lissone Linde man, is verhuisd van de Nieuwe Rijn 7 naar de Haarlemmerstraat 227, telefoon: 143541. Behalve ons adres is er niets gewijzigd, dus voor het regelen van zaken -of vakantie reizen, hotelreserveringen of reisverzeke ringen bent u voortaan van harte welkom op ons nieuwe adres. Reisburo MOSKOU (GPD) - Sowjet-premier Nikolai Tichonow heeft zijn landgenoten aangespoord om harder en efficintcr te werken en beloofle ze in ruil voor die in spanningen meer en betere con sumptiegoederen. De economi sche plannen die Tichonow het 26e Sowjct-partijcongres voor legde. verschilden nauwelijks van de plannen die al in decem ber vorig jaar waren bekendge maakt. De regeringsleider pleitte verder voor voortzetting en even tueel zelfs uitbreiding van de handel met de westerse wereld, inclusief de Verenigde Staten. „Het is niet onze schuld dat de Russisch-Amerikaanse handel is teruggelopen", aldus Tichonow. Volgens hem misbruikte de rege ring in Washington de Ameri kaanse export voor „ongepaste doeleinden". De Amerikaanse boycot van verkoop van granen en hogere technologie aan de Sowjet-Unie als reactie op de Russische bezetting van Afgha nistan. noemde hij niet met na me. Die boycot heeft de Rus sisch-Amerikaanse handel in 1980 met meer dan 50 procent verminderd vergeleken met 1979. Consumptie rop hij toegaf dat Amerika "adv In geheel Spanje MADRID (GPD) - Als reac tie op de mislukte staats greep van maandag, waar bij 200 leden van de Guar- dia Civil op een brute wij ze het Spaanse parlement bezetten, hebben miljoe nen Spanjaarden over het gehele land gisteravond gemanifesteerd voor de democratie, de vrijheid en voor de Spaanse grond wet. Volgens schattingen namen alleen in Madrid al meer dan 1.200.000 men sen deel aan de demon stratie, die zonder inci denten verliep. De demonstraties voor het behoud van dc democratische vrijheden, die georganiseerd waren door de belangrijkste politieke partijen en vakbonden, zijn volgens waarnemers de grootste die ooit op hel Iberische schiereiland zijn gehouden. In tal van steden bracht de uitzinnige menigte een eerbetoon aan kongin Juan Car los, de man die door zijn optre den maandagavond de poging tot staatsgreep de kop indrukte. Alle volksvertegenwoordigers van de voornaamste politieke partij en waren vrijdag afgereisd naar hun kiesdistrict om de demon straties ter plaatse aan te voeren. Vlak voordat de betoging in Ma drid begon, ontploften drie zwakke dynamietladingen in dc buurt van het parlementsge bouw, waarin maandagavond de 350 Tweede-Kamerleden door de Guardia Civil werden gegijzeld. De explosies richtten geen scha de aan. Twee coups Je mislukte coup in Spanje be stond uit twee samenzweringen. Ook waren er veel officieren bij betrokken die dachten dat zij handelden in naam van koning Juan Carlos, zo is uit militaire Volgens militai- Madrid hebben de rebellen gebruik gemaakt van ei gen rampplannen van de rege ring om met tanks en troepen strategische plaatsen te bezetten nadat maandag ongeveer 300 le den van de Guardia Civil in het parlementsgebouw het Spaanse kabinet en de parlementariërs in gijzeling had genomen. Later, toen koning Juan Carlos en de verenigde chefs van staven poog den het noodplan "operatie Dia na' in werking te stellen, werden de militaire commandanten in verwarring gebracht door de be velen omdat zij dachten dat het plan al in uitvoering was. De ko ning beval alle elf militaire gou verneurs slechts hem te gehoor zamen. Alleen generaal Jaime Milans del Bosch uit Valencia, die dinsdag werd gearresteerd, gaf aan het bevel geen gehoor en stuurde tanks en troepen de straat op om de coup te steunen. In Madrid begonnen eenheden van de tankdivisie "Brunete" strategische posities in te nemen, waaronder de televisiestudio's, maar zij trokken zich terug toen koning Juan Carlos loyale troe pen uitstuurde. Hierdoor werd hij in staat gesteld maandag nacht een televisietoespraak te houden waarin hij de samen zweerders veroordeelde. ,n militaire kringen wordt nu ge zegd dat de coup uit een "harde" en "gematigde" samenzwering bestond. De eerste stond onder leiding van generaal Milans del Bosch, de vroegere commandant van de bruncte-divisie generaal Luis Torres Rojas, die dpstandl* ge troepen naar Madrid stuurde en luitenant-kolonel Antonia Te- jero Molina, die dc aanval op het parlement leidde. Zij zouden hun plannen al in december heb ben beraamd. De uitvoering had moeten plaatsvinden op 21 maart. "Wanneer de amandel boom bloeit". De "gematigde" samenzwering stond onder lei ding van de plv. stafchef van het leger, Armada. Hij probeerde 'inden bij officieren om leraar wiskunde en hoofd van het koninklijk secretariaat Vlak voor of tijdens de "harde" sa menzwering besloot Armada de krachten te bundelen met de op standelingen en. in de woorden van de regering, een "ongrond wettelijke poging" te doen de macht te grijpen. Om de Sowjet-burgers tot grotere inspanningen aan te sporen, be loven de Sowjet-lcidcrs voor het nieuwe vijfjarenplan een sterke re groei van de consumpticgoe deren die tot nu toe het stiefkind van de planners vormden. Premier Tichonow beloofde overi gens onverminderde economi sche steun aan het militaire ap paraat van de Sowjet-Unie. Hij benadrukte de noodzaak hier voor met dc mededeling, „dat de activiteiten van internationaal reactionaire krachten toeneemt" de laatste tijd. De sleutelbegrippen van Ticho- now's redevoering zijn tamelijk kort samen te vatten in de be grippen: harder werken, efficin tcr werken, zuiniger omspringen met energie en grondstoffen, produktiecapaciteiten beter be nutten. zoveel mogelijk automa tiseren en veel aandacht beste den aan verbetering en uitbrei ding van het transportsysteem. Met name de Russische spoor wegen vormen een erkend knel punt in het transportsysteem. der cht c r te i van koning Juan Carlos. Armada had een nauwe vertrouwensrela tie met de koning als voormalig Schokkend proces in Z-Afrika JOHANNESBURG (GPD) - In Klerksdorp (Zuid-Afrika) werd gisterochtend een van de meest schokkende proces sen beindigd, die dit land ooit heeft meegemaakt. De Zuid- afrikaanse luitenant Jacobus Botha kreeg 15 jaar gevange nisstraf. omdat hij in dron ken toestand een 9-jarig ne ger-jongetje had doodgescho ten. Vorig jaar november ging de 19-jarige luitenant van het Zuidafrikaanse leger, samen met vier dienstplichtigen uit Kimberley, met weekendver lof. Zij besloten met de auto naar Johannesburg te gaan. Vermoedelijk hadden zij al het een en ander gedronken, maar in Kimberley zelf koch ten zij elk nog eens zes blik jes bier, die snel achter elkaar werden leeggedronken. Luitenant Botha, die 's mor gens nog bevelvoerend offi cier bij een bcgrafenisdienst gew est. lijke stemming. Buiten Kim berley op de verkeersweg naar Johannesburg, begon hij met een geweer op ver keersborden. seinlichten en hekken van boerderijen te schieten. Plotseling ontdekte de luite nant een zwarte man, die over een hek wilde klimmen. Botha, na tegen zijn kamera den te hebben gezegd: „Kijk hoe ik die bang maak", schoot vier of vijf kogels op de man af Toen kreeg hij echter moeilijkheden met de auto. Nog voordat zijn wagen tot stil stand was gekomen, opende Botha opnieuw het vuur. Dit maal op een groep van acht of negen zwarte schoolkinde ren. die aan de rand van dc straat liepen. Botha gaf op de rechtszitting toe dat hij het stof van de schoten op een af stand van 10 meter achter de 12-jarige Chrisjan Thipe zag opspatten ..Maar ik heb nooit gedacht dat ik hem ge troffen had". De kogel sloeg door Chrisjans rechterschouder. Nog steeds in dronken toestand vuurde de luitenant ook op de andere kinderen. Tegen zijn kamera den had hij gezegd ..Nu moet je eens zien hoe je een kaffer bang kunt maken". De 9-jari- ge Petrus Makwaba was op slag dood De dienstplichtige soldaten werden vrijdag vrijgespro ken van medeplichtigheid aan moord dat de komende jaren een sleu telrol moet gaan vervullen in de distributie van energie en grond stoffen Van de Sowjet-industrie bevindt zich 80 procent in het Europese deel ten westen van het Oeral-ge- bergte. Daarentegen bevindt zich juist 80 procent van de ener gie en grond stoffen voorraden in Siberi aan de oostelijke kant van de Oeral. Niet alleen de ontslui ting van Siberi. maar ook het transportprobleem dat verbon den is met de verdeling van de daar gedolven rijkdommen, biedt de economische bazen in Moskou nogal wat hoofdbre kens. De industriële produktie is gedu rende het afgelopen vijfjaren plan (1976-1980) met 4.5 procent gestegen in plaats van met de ge plande 6.3 procent. Voor het nieuwe vijfjarenplan (1981-1985) ligt het stijgingspercentage tus sen de 4,7 en 5 procent, maar vol gens westerse deskundigen mag men in Moskou al blij zijn als men uiteindelijk een groei van 2 tot 2,5 procent kan realiseren. Niettemin is dat altijd nog een duidelijke groei die gunstig af steekt tegenover de cijfers van diverse westerse industrielan den. WASHINGTON (Reuter) - De vei ligheidsnormen voor dc opslag van militair radio-actief afval zijn zeer ontoereikend, en dat terwijl 99 procent van het gevaarlijkste nucleair afval afkomstig is van militaire projecten, zo staat in een studie van het "centrum voor defensie-informatie", een particulier onderzoekcentrum in Washington. De veiligheidsnor men die aan de kern-energie-in- dustrie worden gesteld gelden niet voor militaire objecten. In het kern-energiedebat is vrijwel geen aandacht geschonken aan de drie miljoen kubieke meter potentieel schadelijk nucleair af val van het leger, aldus de gepen sioneerde admiraal Gene La Rocque, die directeur van het centrum is. Het gevaar zal het ko mende decennia nog toenemen vanwege de voorgenomen groei van productie van kernwapens. Een voorstel van de democrati sche senator Gary Hart om dc opslag van het militair afval aan dezelfde veiligheidsnormen te onderwerpen als ander nucleair afval heeft het vorig jaar in het congres niet gehaald. Per helikopter uit gevangenis PARIJS - Twee gevaarlijke ge vangenen zijn gisteren per heli kopter uit de modernste Franse gevangenis, in Fleury-Erogis, in de buurt van Parijs, ontsnap: Kameraden van de gevangenen hadden de helikopter gehuurd en dwongen de piloot hei toestel op de binnenplaats van de gevange nis. die als de best beveiligde van het land werd beschouwd, aan de grond te zettenEen gewapende man stapte uit die vervolgens de twee wachtende misdadigers, de 33-jarige Gerard Duprè en de 40- jarige Daniel Beaumont, oppik te De helikopter die al spoedig achtervolgd werd door een heli kopter van het leger en een van rijkspolitie, slaagde er in neer tveld bij de dr Par

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9