ongres slaat miljarden- ^at in P v d A- programma Van Agt wellicht fractievoorzitter Politie rolt bende op Op verzoek van China: ambassadeur naar huis Personeelsstop bij Centraal Nederland 'Atoomoorlog wordt in Europa uitgevochten' jarino 'ERDAG 28 FEBRUARI 1981 BINNENLAND HAAG - Als na de verkiezin- de onderhandelingen over kabinetsformatie langer du- dan drie maanden, is het niet mogelijk dat premier Van Agt stapt als demissionair premier fractievoorzitter van het CDA de Tweede Kamer wordt. Het slechts drie maanden toege- an de functies van minister en merlid te combineren, et CDA-blad CDActueel' zegt premier in een vraaggesprek hij nog geen beslissing heeft nomen voor welke functie hij opteren. Fractievoorzitter- ïap 'zou voor de continuïteit in onderhandelingen beter zijn, lar het feit dal ik minister-pre- ent ben, maakt het kiezen be- igrijk moeilijker dan voor an- re ministers.' Van Agt vindt echter dat het niet tot de verplichte keuze hoeft te komen. 'De formatie moet snel afgelopen zijn'. Aan de andere kant is de premier en CDA-lijst ders kan: 'Ik wil wel zeggen dat ik een volhouder ben. Ik zal er na vele maanden nog monter bijlo pen. voor het geval de formatie onverhoopt zo lang zou duren'. trekker wel bereid langdurig te Van Agt herhaalt zijn standpunt onderhandelen als dat niet an- dat hij bereid is in een kabinet samen te werken met PvdA-lijst- trekker Den Uyl, ook op een mi nisterspost als Den Uyl premier is. Den Uyl heeft volgens Van Agt nog niet die bereidheid ge toond. Mocht een botsing tussen de twee lijsttrekkers oorzaak zijn dat de kabinetsformatie stag neert. dan vindt Van Agt dat bei de partijen drastische maatrege len niet moeten schuwen. "Als de regeerbaarheid van het land dat zou vergen, dan behoren zo wel de PvdA als CDA van hun lijsttrekker afstand te doen.'' De premier is van plan het in de verkiezingscampagne kalm aan te doen. Anders dan in 1977 zal hij niet als spreker het land in gaan. Wel is hij gedurende een maximaal aantal avonden be schikbaar voor discussies en vra gen. Bovendien: "Men zal de lijsttrekker van het CDA weinig op de fiets zien, in een carnava lesk kostuum of in potsemakerij en. De vorm van onze campagne zal sober zijn". /ISTERDAM - De nieuwe verlangens die het PvdA-con- res heeft toegevoegd aan het verkiezingsprogramma |[an de socialisten, dreigen een miljardengat te slaan in ||e financiering van dat programma. Het partijbestuur zal andaag een dringend beroep op het congres doen om en aantal van de wensen in te slikken dan wel op de inge baan te schuiven. Gebeurt dat niet, dan komen en- ele van de andere topprioriteiten uit het PvdA-pro- ;ramma, zoals de ontwikkelingshulp en de stimulering an de werkgelegenheid, in gevaar. In de wandelgangen an het congres werd gezegd dat dat zeker 50.000 tot 0.000 arbeidsplaatsen kan kosten. it om zes wensen, die het :ongres tegen de zin van het par- ijbestuur in het programma leeft opgenomen. Dat zijn: absolute handhaving van de ;oopkracht voor alle minima: 'erlaging van de leeftijdsgrens -oor het minimumloon van 23 21 jaar; woering van een ouderschaps- rerlof en verlenging van het be- itaande zwangerschapsverlof; e tarieven van het openbaar ver roer moeten voortaan minder itijgen dan de kosten van levens- mderhoud; nvoering van een volksverzeke- ing tegen ziektekosten; uitbreiding van de financiële ;teun aan de 'Blijf-van-mijn-lijf- •t partijbestuur kwam gister avond samen met de financile ipecialisten van de partij bijeen >m zich over de dekking van de- :e wensen te buigen. De PvdA- top riep de hulp van het ministe- n sociale zaken in om de fi nancile gevolgen van de voor stellen uit te rekenen. Duidelijk werd dat inwilliging ervan de ko mende vier jaar vele miljarden leer zal gaan kosten, handhaving van de koopkracht an alle minima kost niets wan eer de economische groei ge middeld 2,25 procent wordt, waar de PvdA vooralsnog vanuit gaat. Maar wordt dat slechts 1 procent, zoals de regering en het Centraal Plan Bureau verwach ten, dan gaat de koopkrach- thandhaving tot 1985 tien miljard gulden kosten. let congres wil ook in dat laatste geval de koopkrachtgarantie handhaven. De partijtop wil ech ter niet zo ver gaan en de moge lijkheid openhouden de koop kracht te verlagen indien de eco nomie zeer ernstig verslechtert, 'erlaging van de leeftijdsgrens voor het minimumloon van 23 naar 21 jaar gaat zeker 450 mil joen gulden kosten. Verlenging van het zwangerschapsverlof (tot wellicht 12 weken) en de invoe ring van een ouderschapsverlof, waarbij ouders onbetaald verlof kunnen krijgen met behoud van baan voor de verzorging van hun (zieke) kinderen, kost volgens deskundigen zeker enkele hon derden miljoenen guldens. Datzelfde geldt voor het bij de nor male prijsstijgingen laten achter blijven van de prijs van een openbaar-vervoerkaartje. Van de kosten van een volksverzekering tegen ziektekosten (ter vervan ging van ziekenfonds en ziekte kostenverzekeringen) kon vrij dagavond nog geen betrouwbare schatting worden gegevenm, maar dat het om een miljarden- zaak gaat, is zeker. Het PvdA-partijbestuur was van plan om het congres de duidelij ke keuze voor te leggen: of vast houden aan de nieuwe wensen en dus besnoeien op andere wen- sen, of akkoord gaan met voorlo pig uitstel. „Zo zou het congres kunnen besluiten om de wensen te handhaven, maar de uitvoe ring ervan afhankelijk te stellen van eventuele financile meeval lers in de komende jaren", aldus een partijbestuurslid. AMSTERDAM -Bij veiling Zon aan de Singel in Amsterdam wordt van 3 tol en met 112maarteenkunsi-in antiekveiling gehouden. Onder de hamer komen onder meer antieke elektrische treintjes. D heeft een waarde van ongeveer een halve ton. DEN HAAG - De Nederlandse am bassadeur in Peking, mr. Jan Kneppelhout, keert volgende week op verzoek van de Chinese regering, terug naar Nederland. Dat is gisteren uit betrouwbare bron in Den Haag vernomen. China kondigde vrijdag in een nota aan de diplomatieke betrek kingen met Nederland tot het laagst mogelijke niveau terug te draaien: dat van zaakwaarne mers die in de beide hoofdsteden kantoor houden. De Chinese stap is het antwoord op de beslissing van de regering Rijn-S<jhelde-Verolme een ex portvergunning te verlenen voor levering van twee onderzeeboten aan Taiwan. Premier Van Agt zei gisteren op zijn wekelijkse persconferentie dat de Chinese maatregel voor hem „qua inhoud en tijdstip" niet onverwacht kwam. Hij gaf geen nadere toelichting, maar bevestigde slechts dat de proce dure tot sluiting van de ambassa des nu in gang is gezet. China heeft naast diplomatieke ook' met economische sancties tegen Nederland gedreigd. Van Agt wilde niet pessimistisch zijn over de mogelijkheden voor het Nederlandse bedrijfsleven om in de toekomst nog zaken met de Volksrepubliek te kun nen doen. Op de vraag, of hij nog steeds meent met zijn bezoek aan China, eind oktober vorig jaar, „de paden voor het Neder lands bedrijfsleven begaanbaar te hebben gemaakt", zei hij. „Ja, zij het met opschortende wer king". Ook Van der Klaauw zei gisteren, bij terugkeer van zijn eerste Eu ropese missie naar het Midden- Oosten, niet verrast te zijn door het Chinese besluit. Hij wist nog niet zeker of ambassadeur Knep pelhout volgende week al terug keert. maar meende wel dat dit in de lijn der verwachtingen ligt. Van der Klaauw ontkende dat Nederland „laks" heeft gehan deld door de Chinezen een maand op antwoord te laten wachten. „We hebben steeds contact gehad met Peking, maar de Chinezen wilden nu eenmaal een principieel punt stellen", al dus Van der Klaauw. Jud-circus- directeur Huisartsen akkoord met verdacht van kleinere verkrachting praktijk (Van één c r verslaggevers) \MSTERDAM - Justitie heeft de oud-circusdirecteur T.B. in hech tenis genomen. Hij is opgesloten de Amsterdamse Bijlmerba jes. B. wordt verdacht van ten minste één verkrachting én een poging tot aanranden van een minderjarig meisje. Tegen de oud-circusdirecteur zijn twee klachten van deze strekking in gediend. Een ongeveer vijfentwintigjarige vrouw heeft beweerd dat B. haar, tijdens een vakantie in Spanje, heeft misbruikt. Beiden waren met een reisgezelschap in het zonnige zuiden. De vrouw en de oud-circusdirecteur waren tot dan onbekenden voor elkaar. De tweede klacht is afkomstig van een veertienjarig meisje uit de buurt van de hoofdstad. Toen zij, vorig jaar. een bezoek aan het cir cus van B. bracht, betastte hij haar onzedelijk. De Amsterdamse officier van justi tie, Van de Berge, verklaarde, dat de ex-circusman de vrouw 'als het ware heeft overrompeld'. Hoewel B. tot nog toe alles blijft ontkennen, hebben getuigen ver klaard. dat hij zich wel degelijk aan deze feiten heeft schuldig ge maakt. De officier van justitie heeft de rechter-commissans in geschakeld om nog meer feiten materiaal in deze zaak op tafel te brengen. UTRECHT - De Nederlandse Huisartsenvereniging (LHV) heeft gisteren ingestemd met het verkleinen van de praktijken die meer dan 3000 ziekenfondspa tiënten omvatten. Die praktijkverkleining is het ge volg van een vorig jaar in de Tweede Kamer aangenomen mo tie voor het inkrimpen van "bo vennormale" praktijken. Het gaat in totaal om ongeveer 270 praktijken die vanaf 1982 geen nieuwe ziekenfondspatiënten meer inschrijven. Door natuur lijk verloop moet het aantal zie kenfondspatiënten dan dalen tot beneden de 3000. Volgens T. Ver- nooy van het centrale bestuur van de LHV hebben de leden weliswaar vrijwel unaniem voor verkleining van deze praktijken gestëmd, maar zijn ze het niette min oneens over het feit dat een praktijkverkleining wordt afge dwongen terwijl er nog wordt ge werkt aan een allesomvattend vestigingsbeleid. De leden vinden ook dat huisartsen die recentelijk (de laatste vier tot vijfjaar) voor veel geld een dergelijke grote prak tijk hebben overgenomen, door de maatregelen niet in moeilijk heden mogen raken. Een ander punt waar de huisartsen het niet mee eens zijn is, dat de particu liere patiënt bij de praktijk verkleining totaal buiten schot blijft. UTRECHT - Het busbedrijf Cen traal Nederland heeft ondanks een flinke toename van het aan- UTRECHT De Utrechtse disco theek-eigenaar C.P. is gisteren door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot een boete van 500 gulden wegens het weigeren van een kleurling in zijn zaak. De portier van de dancing werd ver oordeeld tot 100 gulden boete. De uitspraak van de Utrechtse rechtbank was conform de eis van de officier van justitie en de uitspraak, die de kantonrechter al eerder in deze zaak deed. EDAM-VOLENDAM - De Rijkspo litie van Edam-Volendam heeft deze week na een tip van het per soneel van een bank in Volen- dam vijf mannen aangehouden in verband met de uitgifte van gestolen en vervalste cheques. De aangehoudenen zijn twee Ne derlanders, twee Israëli's en een Antilliaan, die als tussenpersoon fungeerde. Verwacht wordt dat nog meer aan houdingen in binnen- en buiten land zullen volgen, omdat geble ken is dat bij inbraken waarbij cheques en paspoorten werden gestolen, ook voor tonnen aan ju welen zijn buitgemaakt. Het was aan het attente gedrag van het bankpersoneel in Volendam te danken dat de zaak aan het rol len kwam. Bij de bank kwam een van de ver dachten. mej. L., die een aantal traveller-cheques wilde verzilve ren. De bankemployés vertrouw den de zaak niet en waarschuw den de politie. Snel bleek dat er sprake was van vervalsing van cheques en paspoorten. Mej. L. werd ingerekend, evenals drie inzittenden van een auto, die bij de bank op haar wachtten. Uit het onderzoek dat daarna volg de. bleek dat de paspoorten via de Antilliaan L. werden aange voerd. Bij zijn aanhouding vond men, net als bij de andere leden van de bende, een groot aantal valse paspoorten van allerlei na tionaliteiten. De Antilliaan bleek ook in het bezit te zijn van een hoeveelheid cocaine. De postale recherche kwam er bij het verdere onderzoek achter, dat het niet alleen om vervalste traveller-cheques ging. maar ook om postcheques en andere waar depapieren. In totaal, zo schat de politie, is in de afgelopen periode voor miljoenen guldens op valse cheques geïncasseerd. Ook is bij de verdachten voor vele duizen den guldens aan gestolen juwe len teruggevonden. Het onderzoek in deze zaak duurt voort. tal passagiers een personeelsstop moeten instellen. Directeur mr. H. Hoed heeft dit besluit geno men onder druk van de minister van verkeer en^ waterstaat om sterk te bezuinigen. CN moet in 1981 zes miljoen gulden be snoeien. Volgens de directie hoeven er geen gedwongen ontslagen te vallen. Mr. Hoed noemde het triest dat in de sector van het openbaar vervoer naar soberheid met wor den gestreefd, juist nu er sprake is van „een bijna spectaculaire groei van het reizigersaanbod". In het najaar van 1980 werden 10 procent meer passagiers geteld dan in 1979. Op enkele lijnen werd in de afgelopen jaren zelfs een stijging van 25 procent geno teerd, met als uitschieter lijn 67 (Amstelveen-Amsterdam) die met ruim 50 procent toenam. Naast de personeelsstop wil Cen traal Nederland kosten beparen door een groteie efficiency bin nen de onderneming, zonder dat daarmee het voorzieningenni veau wordt aangetast. Van groot belang is daaibij bevordering van de doorstroming in het ver keer, onder meer door voor rangsmaatregelen voor bussen en verkeerslichtbeimvloeding. De passagierstoename leidde in de afgelopen tien jaar niet tot een vermindering van het exploita tietekort bij de busmaatschappij. Was in 1970 nog slechts een over heidsbijdrage nodig van 1.5 mil joen gulden, in 1980 was die op gelopen tot 86 miljoen. Prof. Röling op symposium: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - "Het zijn dc super machten die de afgelopen jaren de onderhandelingen over kern- wapenbeheersing - en vermin dering hebben doen mislukken. Zij willen de machtsafstand die zij hebben met de rest van de we reld. bewaren. Maar intussen is er een groeiende bezorgdheid bij de kleine Europese landen. Want als er een atoomoorlog komt. dan wordt die uitgevochten in Euro pa. Daarom moeten de kleine mogendheden in de NAVO zelf stappen ondernemen. Zij moe ten protesteren tegen uitspraken dat de onderhandelingen tussen Oost en West geen haast hebben. Zij hebben tot taak het beginsel van wapenbezit en wapenge- bruik te beperken". Zo beantwoordde prof. dr. B.V.A. Róling, oud-hoogleraar volken recht en voormalig directeur van het Polemologisch Instituut in Groningen, gisteren een vraag van CDA-fractieleider Lubbers op een symposium over "Kern wapens, recht en geweten" in het Haagse congresgebouw. Het symposium was georganiseerd door de commissie voor de dag van het internationale humani taire recht, waarin o.a. de Leidse hoogleraren mr. F. Kalshoven en mr. A L Melai zitting hebben. Tot de toehoorders behoorde o.a. mr. Pieter van Vollenhoven. De vraag van Lubbers ging over de rol die kleine landen in de NAVO zouden kunnen spelen om de kernwapenwedloop een halt toe te roepen en de kernwapens te rug te dringen. Hij haakte daar mee in op stelling van Röling dat de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie hun wederzijdse wapen wedloop bewust op Europa con centreren. Want een interconti nentale atoomoorlog wijzen bei de supermachten af vanwege het alles verwoestende karakter er van. Volgens Röling heeft een onderzoek uitgewezen dat er in dat geval 160 tot 170 miljoen do den zouden vallen. Vandaar dat Europa als krijgsto neel is uitgekozen voor in totaal zo'n tienduizend tactische kern wapens: 7.000 van de NAVO en 3500 van de Sowjet-Unie. Het ge bruik van deze wapens, die in te genstelling tot de strategische in tercontinentale wapens mobiel zijn, zou van Europa een comple te woestenij maken. En volgens Röling zijn we niet ver meer ver wijderd van het sein voor zo'n oorlog. "Als we zo doorgaan met de kern wapenwedloop en de riskante politiek van afschrikking, dan is een atoomoorlog onvermijde lijk". zei hij. Röling wees erop dat de gedachte dat de ene supermacht de andere zou aanvallen, absurd is. Maar de kernwapenwedloop, de riskante politiek die beide supermachten voeren en de zogenaamde kleine conflicten (Afghanistan. Midden- Oosten. Irak-Iran), dat alles kan gemakkelijk uitlopen op een kernoorlog in Europa, meent hij. In dat verband zei hij dat de tac tische kernwapens in Europa een beperkt kernwapenconflict, waarvan Amerika en de Sowjet- Unie verschoond zouden blijven, dichterbij hebben gebracht. "En dat is de oorlog waarvoor we te vrezen hebben. Dat is de oorlog waar de middelen van afchrik- king niet zoveel meer mee te ma ken hebben". Met mr. Kalshoven (hoogleraar volkenrecht) meende Röling overigens dat er allerlei goede ar gumenten zijn aan te voeren om te zeggen dat het bezit en ge bruik van atoomwapens strijdig zijn met het traditionele oorlogs recht. Niettemin neigden hij en zijn Leidse collega er toe in het oorlogsrecht en in het volken recht geen verbod te zien op atoomwapens. Wel zijn er allerlei uitspraken geweest van de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties, die het gebruik van kernwapens als een misdaad tegen de mensheid beschouwen. Volgens Röling ligt het met de juri dische positie van de enkeling weer anders. Hij herinnerde aan het vonnis van Neurenberg dat zegt dat de enkeling niet blinde lings de opvatting van zijn over heid mag volgen, maar zelfstan dig de eventuele criminaliteit van zijn daden moet beoordelen. Daaruit vloeit automatisch voor* dat hij bevelen die hij misdadig acht. moet weigeren uit te voe ren. Dat gold indertijd voor de nazi's die hun rechters verwezen naar de overheid die hun op drachten gaf. En dat geldt vol gens Roling nog steeds. "De burger", zei hij, "heeft recht op een eigen mening en heeft soms de plicht tot burgerlijke on gehoorzaamheid". Dat laatste is volgens Roling het geval als men het door de overheid gevoerde beleid niet in overeenstemming kan brengen met zyn geweten. Hij wees in dit verband zonder diens naam te noemen, op de po sitie van de Alphense militaire kapitein Stelling die om princi piële redenen weigert mee te werken aan atoomtaken. Vol gens Röling kunnen dergelijke militairen beroeps of dienst plichtig - gemakkelijk binnen de krijgsmacht een andere functie krijgen. Botsing Hij kwam met deze uitspraak in botsing met de generaal buiten dienst C.J. Dijkstra, die zei dat de krijgsmacht zich dit niet kan veroorloven. Zeker in oorlogs tijd, vond de generaal, kan het le ger zich geen twee soorten mili tairen permitteren. Er is een wet voor gewetensbezwaarden, zei hij. en daarvan kan gebruik wor den gemaakt. Overigens waren hij en Róling het er wel over eens dat het bezit van atoomwapens voorlopig nog no dig zal zijn om tot ontwapening te komen. Alleen de weg waar langs dat moet gebeuren, ver schilde. Dijkstra meent dat het bezit van kernwapens in de achterliggen de jaren de vrede heeft bevor derd, dankzij het afschrikkings effect. Hij noemde de NAVO een "successtory", omdat er sinds de oprichting geen oorlog is uitge broken en de bondgenoten in die tijd geen stukje grond zijn kwijt geraakt. "Wapenbeheersing en -controle verkrijgt men niet door kernwapens te ontkennen of ze uit de eigen tuin te verwijderen", zei de generaal, die weigerde te spreken van verschillende atoomtaken die Nederland heeft, maar repte van "totale nucleaire afschrikking". Volgens H.J. Neuman, directeur van het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken, kan het afschaffen van kernwapens leiden tot meer oorlogen. Want ook al zouden kernwapens wor den afgeschaft, dank kan niet de uitvinding van de kernwapens worden uitgebannen. Die kennis gaat door. meent Neuman. "En als het dan tot een conflict komt, dan zullen nieuwe kernwapens niet meer worden gebruikt als af schrikking maar als vernieti gingsmiddel", zei hij. Hartchirurg voor "De Klokkenbcrg" BREDE De hartkliniek van het medisch centrum De Klokken- berg in Breda heeft een nieuwe hartchirurg. Het is T.S. Wijers die zijn opleiding genoot in het Anthoniusziekenhuis in Utrecht en die de laatste twee jaar in het Catharinaziekenhuis in Eindho ven werkte Wijers neemt de plaats in van zijn collega dr. P.J. van der Schaar, die in 1980 ontslag nam omdat hij zijn ideeen in De Klokken- berg geen gestalte kon geven. Na Van der Schaar heeft ook hart chirurg Beddermann zijn werk zaamheden in De Klokkenberg beëindigd, hoewel deze chirurg nog steeds niet is ontslagen of ontslag heeft genomen. (ADVERTENTIE) BUNGALOW- De Koog op Teiel. And.|k b* Enkhuizen en PARKEN Medembiik Yerseke aan de OosterschekJe Rens*oude en Voort huizen Veiuwe en een park bi| de Flevohol en aan het Veiuwe meer 25% korting in voor- en naseizoen voor 60-ptussers en WAO-ers Vraag het gratis Vakantie-ideeënboek aan Ja Jarino, zen<j mi| het gratis Vakantie-ideeenboek Naam Ad.es I Postcode P'aats I Zenden aan Jarino Rekreatie. Antwoordnummer 3, 9300 XA Roden igeen postzegel) Jarino Rekreatie Antwoordnummer 3, 9300 XA Roden (geen postzegel) Tel. 05908 16866 Na kantoortijd 05908 19598

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7