Meubelstof vervangen en goed onderhouden Formica snijden en plakken Balkje blijkt handige ladder Badkamer- accessoires van hout Vochtig blijvende tissues ZO DOE JE DAT Plakplastic weer in opmars Nieuwe hard- houtbeits ZATERDAG 28 FEBRUARI 1981 m Glas-in-lood heeft lange tijd in het verdoemhockje gestaan, als ou derwets, onpraktisch en vol strekt uit de tijd. In niet weinig m huizen zijn glas-in-loodtoestan- den van tussendeuren, boven- lichten enz. verwijderd, om plaats te maken voor gewoon glas, figuurglas e.d. Thans komt het echter weer in de belangstelling, zij het dan dat de felgekleurde ruitvakjes van een vorige generatie geen come-back hebben gemaakt; wat de kleuren betreft, houdt men het in het al gemeen bij de wat bescheidener getinte, decente glassoorten. Zelf een „echt" glas-in-loodraam maken is beslist niet zo n een voudige zaak. maar er zijn me thoden ontwikkeld om het een stuk te vergemakkelijken. Er zijn mensen die dat volstrekt afwij zen; ze vinden dat „nep". Een glas-in-loodraam vinden ze, moet samengesteld zijn uit alle maal afzonderlijke stukjes glas, samengengevoegd door de spe- ciale loodstrips die deze oude techniek kenmerken. Daar kan tegenovergesteld worden dat het ware oude glas-in-lood niet in de eerste plaats ontstaan is uit artistieke motivaties. In de middeleeuwen was het tech nisch niet mogelijk om grote ra men, zoals voor kerken, uit een stuk te maken. Door kleinere stukjes in loodband te vatten, kon men toch tot grote vlakken komen. Daaruit is overigens wel het hoogstaande glazeniersvak ontstaan, waarin zeer kunstzinni ge prestaties zijn geleverd. Wie nu een (daarvoor geschikt) raam een glas-in-loodeffect wil geven, heeft het erg gemakkelijk. Er is zelfklevend loodband in de handel (Instalead, ontwikkeld in Zweden), dat eenvoudig in het gewenste patroon op een ruit kan worden geplakt. Het is mak kelijk buigbaar, dus behalve recht toe, recht aan kan het ook in allerlei zelfbedachte of ergens „gestolen" Figuren worden ge vormd. Om het nog „echter" te laten lijken, kan het ook aan de andere kant van de ruit worden aangebracht. Nauwelijks te on derscheiden van echt glas-in- lood wordt het. wanneer men de verbindingen tussen de strips even „aansoldeert Voor menigeen zal het niet nodig zijn om het gewone vensterglas te kleuren, maar wie dat wel wil, kan daarvoor de speciale glas- verf kopen die o.a. in kunstnij- verheidszaken te koop is. Zo kan een heel aantrekkelijk uitziende glas-in-loodprestatie geleverd worden; behalve voor ramen trouwens ook voor sierobjecten. Nep-glas-in-lood? Wie dat zo wil zien, heeft op zich wel gelijk. Een groot voordeel is echter dat een „volle" ruit, via deze methode tot glas-in-loodruit omgetoverd.niet de zwakke punten van echt glas- in-lood heeft: er kan geen vocht doorheen komen en bij hevige wind gebeurt er niets. Bedenk wel dat echt glas-in-lood eigen lijk maar zwak is; hoe groter het oppervlak, hoe kwetsbaarder. Met Instalead geen problemen. Per rol van meter kost het 7 mm breed f29,75 en 9 mm breed f39,75. Snelpan- bank- schroef met veel mogelijk heden Wie een boormachinestandaard heeft, vergroot de mogelijkheden daarvan aanzienlijk door er ook een snelspan-bankschroef bij te nemen. Zo'n ding kan eenvoudig op de voetplaat van de stan daard worden gezet. Inspannen van allerlei tc boren (of te fre zen) werkstukken is dan heel gemakkelijk. Ze zitten rotsvast ingeklemd, ook als het om ronde, ovale en anders gevormde voorwerpen gaat die (met de hand vastgehouden) lastig op hun plaats gehouden kunnen worden. Dergelijke snelspanners waren uiteraard al in diverse soorten ver krijgbaar. Wolfcraft is erin geslaagd om er een te bedenken die nog diverse andere toepassingen mogelijk maakt. Dit nieuwe apparaat kan ook op de werkbank, of gewoon op een tafel wor den gebruikt, dus als universele bankschroef dienend. En dank zij het als extra accessoires verkrijgbare klemapparaat, kan hij dan ook nog in letterlijk alle standen worden gesteld. Er zit na melijk een nokkenring op waarmee de bankschroef nagenoeg traploos kan worden versteld. Heel handig om bijvoorbeeld lan ge materialen, naast de werkbank en steunend op de grond, rechtop of schuin in te klemmen. Samen kosten die twee be standdelen van die nieuwe snelspanbankschroef f 87. Naast de zitmeubels met een stof fering 'voor het leven', zoals leer, komen thans ook weer die met geweven stof in de belangstel ling. Daarin zitten vrij grote kwa liteitsverschillen, en bij meubels met een wat minder 'slijtvaste' bekleding komt dus (vooral in jongere gezinnen) het opnieuw stofferen weer wat vaker aan de orde. Overigens: goed onder houd kan de noodzaak daartoe wel redelijk uitstellen. De huidige modetrend in meubel bekleding wordt gekenmerkt door zachtere (pastel)kleuren, met kleine motiefjes die van een afstand nauwelijks waarneem baar zijn of-strepen die zowel in kleur kunnen contrasteren of door een bepaalde weeftechniek in dezelfde kleur van een streep- dessin worden voorzien. Wanneer het op de keuze van een met geweven materiaal gestof feerd meubel aankomt, hoeft be slist niet alleen op de stofkwali- teit te worden gelet. Wanneer een meubel gemakkelijk herstoffeer- baar is, kan voor betrekkelijk weinig geld een 'nieuw' meubel worden verkregen. Wie een beetje handig met de naaimachi ne is, kan het zelf doen. De nieu we stoffering kan dan ook weer eens aangepast worden aan een intussen veranderde smaak. De moderne zitmeubels, met veel hout, een eenvoudig gemonteer de stoffering en verder losse kus sens, zijn in dit opzicht verreweg het gemakkelijkst. Ingewikkeld geconstrueerde zitmeubels ma ken een herstoffering vaak zo kostbaar, datje net zo goed totaal nieuwe meubels kunt kopen. Er zijn tegenwoordig zelfs banken e.d. die van afneembare en goed wasbare hoezen zijn voorzien: ze gaan lang mee en de eventuele vervanging kan heel gemakke lijk zijn. Dit systeem is echter nog niet erg algemeen. Het zelf opnieuw stofferen wordt vaak sterk vereenvoudigd wan neer men de oorspronkelijke stof van kussen e.d. langs de naden lostornt, om deze als patroon voor de nieuwe stof te gebrui ken. Dat maakt ook het bepalen van de vereiste hoeveelheid nieuwe stof. de bepaling van des sinverloop enz. een stuk gemak kelijker. Om de vernieuwing zo lang moge lijk uit te stellen, is goed onder houd van de meubelbekleding vereist. Geweven stof moet bij voorkeur tweemaal maar min stens eenmaal per week gestof zuigd worden. 'Afranselen' met de mattenklopper is nooit aan te raden. Schuieren is wel een goe de methode, maar bij poolweef- sels altijd in de richting van pool of 'vleug'. In ernstige gevallen kan de stof vaak met een droogschuimpre- paraat worden gereinigd. De af neembare overtrekken van dra- Ion platweefsel kunnen het best in een handwarm sopje. Draion verlours echter vraagt om een chemische reiniging. Een nieuw handig huishoudlad- dertje. prima bruikbaar bij huiselijke karweitjes en veel dhz- werk, is sinds kort verkrijgbaar in de vorm van een nauwelijks ruimte innemend „balkje" van aluminium. Door die koker uit te klappen, springen de schaarvor mig gemonteerde sporten uit en is het ding klaar voor gebruik. Behalve voor in huis ook heel handelbaar als klimgerei in de caravan, de boot enz. Opbergen vormt: dank zij de zeer geringe afmetingen van het balk je. geen probleem. Het is ook zeer licht in gewicht. In de twee meter lange uitvoering kost de „ladder-balk" f 100,-. Im porteur is Boersma Plastics, Leeuwarden, tel. 05100-26845. De gebruikelijke badkameracces- soires, die behalve voor een opti male functionaliteit ook vanuit een oogpunt van „decoratie" in een badruimte onmisbaar zijn, werden tot dusver gemaakt van keramisch materiaal of van kunststof. Ze komen nu echter ook in een uit voering van echt hout in de han del: spiegel, spiegelverlichting, zeephouder, tandenborstelhou der, planchet, handdoekhan- gersnclosetrolhouder, closetgar nituur en toiletdeksel, zelfs een heel fraai uitgevoerd toiletkast je. Bij dergelijk materiaal in hout kan men onwillekeurig denken: is dat nu wel hygië nisch? We waren immers zo blij dat we van die ouderwetse hou ten „wc-bril" af waren.... ^In dit opzicht kan dit nieuwe bad kamermateriaal. in de handel on der de naam „Morez", volledig wedijveren met de hierboven ge noemde materialen. Alle acces soires zijn met een sterke, glas harde polyurethaanlaklaag afge werkt en ze laten zich dan even gemakkelijk schoonmaken als keramische of kunststofproduk- ten. Daarnaast geeft het zorgvuldig ge Baby-Wetties zijn nieuwe, geïm pregneerde tissues die je vochtig u een doosje haalt en die daarin ook, tot de laatste toe, altijd vochtig blijven. Ze zijn handig om bijvoorbeeld even de huid te verfrissen en tevens te reinige- n. Ze kunnen worden gebruikt als schoonmaakdoekje bij de luier- wisseling, maar ook als „fris doekje" voor allerlei andere doel einden. Tijdens de zomer zo'n doosje mee in de auto (vooral met kinderen op reis) is niet zo'n gek idee. De doosjes kosten f4,95 en f8,90 voor respectieve lijk 35 en 70 stuks. selecteerde hout dat ervoor ge bruikt is (prachtig behandeld met een notehoutkleurige lak) een heel bijzonder accent aan een badruimte, vooral wanneer deze ook wat de overige bestand delen betreft op een behoorlijk niveau is ingericht. Maak voor het bekleden van een deur, een tafelblad enz. het for mica (ofwel: hardplasticplaat, want er zijn meer merken) ruim op maat. Dat wil zeggen: aan alle kanten ca 2 mm te groot. Schrijf de maten duidelijk op de plaat aan en kras langs de lijnen met het speciale formicamesje dat in het Stanleymes past, stevig in. Doe dit langs een stalen liniaal of rij. Haal de kras enkele malen krachtig over zodat er een diep krasspoor ontstaat. Langs de kraslijn kan het materiaal nu verder gebroken worden. Maar denk eraan dat daarbij het afvalstqk bovenwaarts moet worden bewogen, dus in de rich- I ting van de kraslijn. Naar bene den drukken levert een brokkeli ge kant op! Breek met overleg, vanaf het begin van de kraslijn successievelijk verder brekend. Houd zo nodig een duim op de kraslijn, om het maken van een gave breuk te bevorderen. Haal even een schuurblokje langs de kanten. Hardplastic kan in het algemeen het best worden geplakt met zgn. tixotrope („boterachtige") con tactlij m. De achterkant van de hardplasticlaag hoeft niet voor bereid te worden. Zorg ervoor Een van de oudste dhz-produk- ten. het zogeheten „plakplas- tie". waarvan we de laatste ja ren dachten dat het zwaar op z'n retour was, blijkt weer erg aan populariteit te winnen. Het stam! in feite uit een pe riode waarin „renovaticpro- dukten", die voor weinig geld te koop waren, nog zo'n beetje het karakter van het al gemene zelf-doen bepaalden. Toen er gaandeweg voor de „doe-het-zelverij" wat ge makkelijker de portemonnee werd opengetrokken, dreig de het plakplastic, als een te simpel en goedkoop mate riaal, uit de boot te valle- n. Twee aanwijsbare omstandig heden hebben dit zo gemak kelijk verwerkbare materiaal echter weer „in de lift" ge bracht. In de eerste plaats worden de centjes tegen woordig weer wat bewuster uitgegeven, en ten tweede is de neiging om allerlei spullen (zoals meubilair) mar dom weg met de vuilnisman mee te geven sterk verminderd. Veel van die dingen kunnen na enige jaren dienst te i.eb- ben gedaan, weer heel een voudig „vernieuwd" worden door ze met zelfklevend de- coratimatenaal af te werken. De toegenomen belangstelling blijkt wel uit het feit dat de belangrijkste fabrikant (DC- Fix) het assortiment plak- plastics aanzienlijk heefi uit gebreid Het huidige pogram- ma ziet er goed uit; er is keu ze uit enige honderden types, in kleur en dessin variërend van effen tot linnen-, mar mer-, textielweefsel-, kurk en hamerslagstructuren. Zelfs kantweefsels, flesscbo- demmotieven, metallic, Bra bants bont. kinder- en bloem motieven zijn er te kust en te keur. In fraaie fotografisch gereproduceerde houtstruc turen is er keus uit vele tien tallen soorten. Indien het goed wordt ver werkt. hoeft plakplastic er niet goedkoop of amateuris tisch uit te zien. Maak het op pervlak vooraf volkomen vlak, schoon en droog. Breng het materiaal volgens de ge bruiksaanwijzing voorzichtig op; wrijf eventuele lucht- blaasjes vanuit het midden stevig weg naar de kanten. Werk in een stofvrije omge ving. Wanneer het materiaal om een hoek moet worden geplakt (bijvoorbeeld de rand van een kastplank of een deur), zet dan eerst het grote vlak „blaasvrij" vast en breng het dan, wrijven met een doek over de hoek. naar de kant over. Ook z'n zijkant moet goede hechting bieden, dus schoonmaken, zo nodig (bijvoorbeeld bij spaanplaat) vooraf met wat contactlijm instrijken. dat het vlak waarop het mate riaal gelijmd wordt schoon is; eventuele oude verf volkomen dof schuren, zonodig ontvetten met een ammoniaoplossing en nawassen. Gebruik een fijngc- tande kitstrijker en strijk de lijm- ribbels op de beide vlakken zo, dat ze straks haaks ten opzichte van elkaar komen. Laat de lijm even drogen tot hij niet meer „pikt". Dan kan het hardplastic op deur. tafelblad enz. worden aangebracht. Bij grote oppervlakken is het handig om een aantal dunne latjes op de ondergrond te leggen, daarop het hardplastic in goede positie leg gen en dan de latjes (in het mid den beginnen) een voor een weg te halen. Telkens als een latje is verwijderd, het hardplastic met de handen aandrukken. Let erop dat de hardplasticplaat in de juis te positie blijft liggen Nu aankloppen. Dat kan met een rubber hamer, maar als u die niet hebt. gaat het ook goed met een plankje en de,gewone hamer. Be gin in het midden en klop ver- vlgens naar de zijkanten toe werkend, de plaat goed vast. De lijm hecht onmiddellijk. Let erop ol de hechting langs de kanten goed is. Daar zo nodig nog wat IS extra aankloppen. Kijk of er in het oppervlak geen „bubbels" zitten in dat geval nogmaals krachtig aankloppen. Alvorens de zijkanten af te werken de lijm nog even verder laten droge- Werk de aan de zijkanten overste kende randjes (u had het hard plastic immers iets te ruim ge maakt) glad af, gelijk met de zij kanten van het werkstuk, met bijvoorbeeld een klein blok- sehaafje. zo'n handig „een- hands"-dmg Houd het schaafje onder een lichte hoek ten opzich te van de zijkanten van het werk stuk, zodat alleen het hardplastic door het schaafbeiteltje geraakt wordt. Een laatste fijnafwerking kan worden bereikt door de kan ten met Fijn schuurpapier (op een blokje) te bewerken. Speciaal voor het verfraaien en be schermen van hardhouten ra men, deuren, gevelwerk enz. heeft Ceta-Bever op de beurs Karwei een nieuwe beits gelan ceerd: „Hardhoutbijts" met de lange „ij" die deze fabrikant voor de groep beschermende beits- soorten gebruikt. Meranti, teak, afzelia, iroko en der gelijke vragen een zeer goede op pervlakafwerking. iets dat nogal eens veronachtzaamd wordt. De ze nieuwe beits accentueert en verfraait de houtstructuur en geeft het koetbere hout tevens een bescherming. De afwerking is halfglanzend. De laag is enigs zins elastisch en ondoordring baar voor water (dus alleen de buitenkant van raamkozijnen be handelen). Een „herhalings- beurt" is slechts eens per drie jaar nodig Er zijn twee kleuren verkrijgbaar: voor donkerbruine aankleunng en voor ioil »i uine aanklem mg, uiteraard transparant. Ook in kleurloze uitvoering is Hard houtbijts verkrijgbaar. Per liter is de prijs f 19,95. I

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 31