De lange maar succesvolle worsteling van J.Agterberg Tekst: Bert Paauw EXTRA PAGINA 25 ziekten behandelen. De art sen zijn laaiend enthousiast. Ze zijn hier niet meer weg te branden. Ze zien hier resulta ten die ze in hun eigen prak tijk niet zijn tegengekomen. Terwijl hier toch ontzettend veel eindgevallen komen, mensen die al van alles heb ben geprobeerd. Er komen hier ook mensen in paniek rechtstreeks vanuit het zie kenhuis waar ze te horen hebben gekregen dat een been of voet moet worden geamputeerd. Die spoedge vallen kunnen er altijd tus sendoor". De normale gang van zaken is echter het maken van een te lefonische afspraak. Na een eerste consult (een consult kost vijftig gulden) wordt vervolgens, afhankelijk van de klachten, een therapie voorgeschreven. Een uitge breid onderzoek wordt er meestal niet meer gepleegd omdat de patient de diagnose van huisarts of specialist meestal wel op zak heeft. En de juistheid van de diagnose wordt niet zozeer aangevoch ten door Agterberg en zijn medestanders als wel de the rapie die huisarts en specia list voorschrijven. Agterberg:"De arts in Neder land wordt opgeleid voor diagnosticus. Hij is geen me dicijnenkenner. Na het stel len van de diagnose kijkt hij in het boekje van de pharma- ceutische industrie welk me dicijn bij de diagnose hoort. Dat schrijft hij dan voor. Art sen worden door de industrie bestookt met middelen. Zelf kunnen ze door een overbe laste praktijk zich niet ver diepen in nieuwe therapieën. Willen ze zelf op de been blij ven dan moeten ze die ma nier van middelenvoorschnj- ving wel hanteren. Veel art sen hebben niet eens meer de tijd om zich te verdiepen in de problemen van de patient. De patiënt ziet de arts soms niet eens meer. Het recept ligt al klaar in het mandje. Op die manier moet het toch wel vastlopen. En dan de kosten. Als een pa tiënt met hart- en vaatziek ten een behandeling door loopt van huisarts tot en met cardioloog, dan kost dat aan onderzoeken, foto's e.d. 15.000. Een open hartoperatie kost nog eens 25.000. Wij stellen daar een behandeling tegenover die. gespreid over drie jaar, maximaal 5.000 kost". Geduld Agterberg gelooft heilig in de enzymtherapie al hangt voor het welslagen van de therapie veel van het doorzettingsver mogen van de patiënt af. "De preparaten werken niet als een aspirientje. Men moet ge duld hebben. Vaak merkt men na een week of zes resul taat maar het kan ook langer duren, afhankelijk van het medic-ijnengebruik vóór de therapie. We zeggen 'nooit te gen patiënten dat ze direct met die medicijnen moeten stoppen maar ze moeten het gebruik wel afbouwen" Het succes van Agterberg met zijn instituut heeft in de afge lopen jaren tot navolging ge leid. Ook elders in het land (onder meer in Zwolle en Den Bosch) zijn centra verre zen waar de enzymtherapie kan worden gevolgd. Agter berg beschouwt De Konings hof vooralsnog als uniek. "Op die andere centra doen ze er weer van alles bij, acupunc tuur, kruiden e.d. Dat jaagt de mensen maar op kosten. Ik heb in de loop der jaren heel wat mensen bij me ge had die ook iets wilden gaan opzetten. Maar uit hun op merkingen was altijd af te lei den dat het financiële oog merk bij hen voorop stond. Ze wilden er flink beter van worden. Dat is volgens mij toch niet de juiste instelling. Bij mij is idealisme altijd de drijfveer geweest. M n vrouw en ik ik hebben altijd belan geloos op De Koningshof ge werkt M n accountantsprak tijk heb ik in 1978 verkocht en daar leven we nu van. Nu wijd ik me geheel aan het in stituut. belangeloos Geld vind ik niet belangrijk, het le ven wel. Mijn opvatting is dat we op deze aardkorst zijn om al het mogelijke voor en met elkaar te doen. Veel mensen vinden het maar vreemd dat ik zoveel tijd en geld in De Koningshof heb gestopt. Je bent gek. heb ik al vaak naar m'n hoofd geslingerd gekre gen. Maar zo voel ik me n.et". in ARZUILENS - De oningshof 10 jaar. Het r- aat er in grote letters s je de toegang naar it bio—medisch een- de urn in Haarzuilens asseert. J.Agterberg, e" prichter van het insti- lut en voorzitter van st stichtings—bestuur, duidelijk een beetje ots. "De strijd om De oningshof is voorbij", ;gt hij. "Het centrum een realiteit, het valt iet meer weg te den- c.v.Jalve een zekere voldaan- /gid klinkt ook strijdlust in ge, jn stem door. Een tien jaren n onge worsteling om erken- |ng heeft nog niets afgedaan 3 m de strijdvaardige instel- van Agterberg. Tien ja- in waarin het centrum Jeermalen het mikpunt 0,- lerd van heftige kritiek en ïiharde beschuldigingen /er oplichterij vanwege de «egepaste enzymtherapie. AAtooral het middel vasolasti- zonrb kwam daarbij in opspraak. medisch-wetenschappe- zijde werden diverse po- (jngen gedaan dit enzym-- zo/^eparaat uit de handel te Het heeft niet mogen 'aien. Na een jarenlang, vaak itter gevecht besloot staats- ïcretaris Veder-Smit van olksgezondheid vorig jaar •gen het advies van het Col- :ge ter beoordeling van ver- ...akte geneesmiddelen in dat asolastine voorlopig in de ,/s ,andel mag blijven. De Zie- i gunenfondsraad besloot boven- ien zo'n negen maanden ge- den dat ziekenfondsen orgeschreven enzym-p.-e- araten (naast vasolastine on(*er meer reuma- cta, coliacron en interacton) loeten vergoeden. kbesluiten hebben Agterberg eel goed gedaan. Niet alleen oor de erkenning die er uit preekt maar "vooral ook mdat de maatregelen in het rdifilang zijn van de patiën- Sarên", zo benadrukt hij. Pa- 0*3.ënten overigens die steeds meter de weg naar De Ko- *ingshof weten te vinden. j° ®o'n 23.000 staan er nu al in- ,'eschreven. Maandelijks roeit het patiëntenbestand iet 500. Reden waarom het k.uidige aantal artsen dat aan et centrum is verbonden (7) 'innenkort wordt uitgebreid ...Dt 9. Bel ziek iat vat je hier niet allemaal ziet •innenkomen. Nederland is f0'iek, heel ziek", zegt Agter- garig die destijds zelf op gerond van een ziekte in aan- as. aking kwam met de enzym- De ervaringen met lie therapie deden hem be- Muiten tot de oprichting van )e Koningshof, terberg vertelt: "Ik heb 26 »»«aar een bloeiende accoun- antspraktijk gehad in ifc. Jtrecht. Ik vatte m'n werk r 'oor meer dan honderd pro ent op, ik deed alles voor n'n cliënten. Zo is mijn ka rakter nou eenmaal. In '59 aakte ik overwerkt, stress, je 00,feet wel. Ik naar de huisarts. als je niet anders weet dan ede(a je de reguliere weg. Via de b4uisarts kwam ik terecht bij vlile zenuwspecialist. Die chreef me luminal voor. Dat fyordt onder meer gebruikt 'oor het onderdrukken van -^pilepsie. Ik heb het één keer iCJebruikt, toen wilde ik het *^iet iet en. Ik terug naar de huisarts. 25Pie gaf me librium. Maar ik tnapte niet op, ik at bijna diet meer en op een gegeven kreeg ik in het cen- ürum van Utrecht een ket- ej|<ingbotsing op een plaats ^jvaar het gewoon een presta tie is om zo'n botsing te ver oorzaken. Jen realiseerde ik me dat ik ïelemaal op de verkeerde lervcg was. Er werd met de me dicijnen iets onderdrukt de oorzaak werd niet mweggenomen. Ik heb toen al laten staan, alleen wist ik ,-g»iet wat ik dan wel moest loen. Bevallig augustus '67 kwam ik vrij bevallig in aanraking met de ,/inzymtherapie. Als accoun- ant moest ik een onderzoek nstcllen bij een bio-che- nisch farmaceutisch bedrijf. 16 Om een goed advies uit te kunnen brengen wilde ik de totale structuur van het be drijf leren kennen. Tijdens m'n onderzoek kwam ik al lerlei wetenschappelijke rap porten en klinische gegevens uit de hele wereld tegen. Die handelden over de enzymthe rapie. Ik heb toen gezegd: neem mij ook maar eens on der handen. Na een half jaar flinke kuur waren er voor mij geen problemen meer. Ik was zo enthousiast dat ik cliënten van m'n accoun tantspraktijk, die dezelfde verschijnselen hadden als ik, ging aanraden ook de enzym therapie te gebruiken. Ook m'n ouders, destijds al 80 en 82 jaar, kreeg ik zover. M'n vader was aan de stoel ge kluisterd en m'n moeder kon de trap niet meer op. Na de therapie konden ze weer wandelingen maken. De vrouw van een cliënt van mij had rheuma. Elke beweging deed haar ontzettend pijn. Ze kon eigenlijk alleen maar op een stoel zitten. Na twee jaar enzymtherapie functioneer de zij weer als ieder ander. Voor het eerst sinds vijftien jaar kon zij weer met haar man op vakantie. Die voorvallen waren voor mij zo overtuigend dat ik dacht: dit moet voor iedereen be reikbaar zijn. Ik ben toen op zoek gegaan naar een project en liep op een gegeven mo ment tegen een ruïne naast kasteel Haarzuilens aan. Het was een boerderij die al een jaar leeg stond, er was geen ruit meer heel. Hoewel het een bouwval was dacht ik toch gelijk: dit is het. Die prachtige, rustige omgeving. Ik ben naar de rentmeesters van het kasteel gegaan (het kasteel is eigendom van ba ron van Zuylen van Nyevelt, BP) en heb m'n plannen uit gelegd. Ze gingen akkoord. Ook heb ik een ochtend gespro ken met het voltallige college van B en W van de gemeente Vleuten/De Meern waaron der Haarzuilens valt. Die stonden ook achter me zodat ik binnen de kortste tijd een vergunning kreeg. In augus- tus'70 is de verbouwing be gonnen. Eén van m'n cliën ten, een aannemer, heeft het werk tegen kostprijs gedaan. Financieel heeft het deson danks natuurlijk wel het no dige gekost om de zaak van de grond te krijgen. Iedere cent die ik met heel hard werken had verdiend heb ik er in gegooid. Maar dat was niet genoeg. Ik ben toen op stap gegaan. Ik heb gepraat als Brugman want ik was zó overtuigd van m'n zaak. Uit eindelijk waren enkele grote bedrijven uit de olie en de grootmetaal bereid er geld in te steken. Het was een kwes- Wat is eigenlijk enzymtheraphie? Bij de enzymtherapie gaat het er om bepaalde tekorten aan enzymen in het lichaam op te heffen. Enzymen zijn no dig om de ene biologische stof in de andere om te zet ten. Zonder enzymen is er geen stofwisselingsproces in het lichaam mogelijk. Een enzym is een eiwit. In het li chaam zijn verschillende en zymen nodig en (meestal) aanwezig. tie van vertrouwen. Dat geld heb ik bij wijze van spreken op m'n eerlijke gezicht gekre gen want er was in die eerste maanden nog geen stichting geformeerd. Dat had ik ex pres niet gedaan. Zo'n stich tingsbestuur, met misschien verschillende meningen, dat geeft in het begin maar ver traging. Nu ging het allemaal razendsnel. Drie maart '71 draaide de zaak". Publiciteit Begonnen werd met één arts, maar al snel kon een tweede arts worden aangetrokken en in 1974 waren er al vier artsen aan De Koningshof verbon den. Agterberg:"In de eerste maanden kregen wc een beetje vijandige publiciteit. Om de pers een juiste indruk te laten opdoen hebben we halverwege 1971 een uitge breide persconferentie gege ven waarop iedereen alles kon bekijken en vragen. De publiciteit die daar uit voort kwam maakte een stroom van patiënten los. In '74 wijd de Libelle een aantal artike len aan de enzymtherapie en vervolgens stond de telefoon helemaal roodgloeiend. Er kwamen ook stapels brieven binnen. We hebben toen een standaard-brief in elkaar ge zet om iedereen zo snel mo gelijk te kunnen antwoorden. Het aantal patiënten bleef maar groeien, door publiciteit en door mond-op-mond-re clame. In '75 hebben we het gebouw uitgebreid met spreek-en onderzoekka- mers. Ook kwamen er weer twee artsen bij. Dat waren er toen dus al zes. Voor de pa- tienten bestond er in die pe riode al een wachtlijst van driekwart jaar". De reacties zijn in de loop der jaren niet tot Nederland be perkt gebleven. Mensen uit Nieuw-Zeeland, Australië en Curacao komen elkaar in de wachtkamer van De Ko ningshof tegen. Het meren deel van de patiënten, onge- J. Agterberg voor de tot bio medisch centrum omgebouwde boerderij in Hciarzuilen. veer zeventig procent, kampt met hart- en vaatziekten. De enzympreparaten heffen vol gens Agterberg de verstop pingen in het vaatstelsel op. "Bij de specialist krijgt men bloedverdunnende middelen om het bloed door het ver nauwde vat te krijgen. Maar die middelen nemen de oor zaak van het kwaad, het dichtslibben van het bloed vat. niet weg Dat dichtslib ben gaat steeds verder totdat het hart hel bloed er niet meer doorheen gepompt krijgt. Met een middel als va solastine daarentegen wordt het vaatstelsel weer schoon gemaakt". Grote Ziekten Maar niet alleen mensen met hart— en vaatziekten zoeken hun heil in enzymtherapie. Ook lijders aan rheuma. epi lepsie. allergieen zoals astma en bronchitis, migraine, hui daandoeningen zoals psoria sis. multiple sclerose en rugklachten komen naar Haarzuilens. Daarnaast ko men steeds meer kinderen met ontwikkelingsstoornis sen op De Koningshof te recht Agterberg'Je kunt zeggen dat we hier alle grote Het bio-medisch cen trum De Koningshof in Haarzuilens be staat volgende week 10 jaar. Het centrum, waar de zogenaamde enzym-therapie wordt toegepast, on der meer met ge bruik van het om streden middel vaso lastine, heeft het in die tien jaar niet ge makkelijk gehad. In de medische wereld wordt namelijk zeer verschillend over het instituut gedacht. Voor- en tegenstan ders van de enzym therapie (en meer in het bijzonder van de op De Koningshof ge bruikte middelen) hebben elkaar in de loop der jaren fel be stookt. Over die strijd gaat dit artikel niet. Argumenten pro en contra zijn in het verleden regelmatig aan de orde geweest, ook in deze krant. Waar echter niemand omheen kan is de rea liteit van het bestaan van De Koningshof, een centrum dat door de groeiende stroom patiënten alsmaar moet uitbreiden. In bijgaand verhaal het relaas van de Utrechtse ex—ac countant J.Agter berg, de man die on danks grote weer standen en moeilijk heden tien jaar gele den De Koningshof van de grond wist te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25