'Opvoeden is bepaald niet vernederend' Ontwikkelingspsycholoog Dolf Kohnstamm in de slag met schrijver Guus Kuijer EXTRA PAGINA 23 Guus Kuijcr, kinderboe kenschrijver. Nadere in troductie is nauwelijks nodig. Kuijer is mateloos populair, zijn kinderboe ken worden bejubeld, met prijzen bekroond en stukgelezen. Ex-onder- wijzer Kuijer heeft zo zijn eigen opvattingen over kinderen en het groot brengen daarvan. Hij schreef een aantal artike len voor volwassenen, die gebundeld werden uitge bracht onder de titel Het Geminachte Kind. Een geruchtmakend boek met pittige uitspraken over de relatie tussen kinderen en volwasse nen. Kinderen worden gemi nacht, zegt Kuijer. Vol wassenen behandelen jonge mensen als onnoze le en vertederende we zentjes. De eigen persoon lijkheid van een kind 'Kinderlijk is alles wat een volwassene niet wil zijn....'. 'Volwassenen, hoe aardig ook. zijn natuurlijk wél tuig van de richel....'. Een door Dolf Kohnstamm met opzet gekozen schilderij van Co Westerik op de om slag van 'Kuijer mooi en le lijk'. Ook Westerik heeft, net als Kuijer. niet veel op met pedagogen en onderwijzers. Dat blijkt wel uit de haast wurgende, onderdrukkende greep van de in luguber zwart gehulde onderwijzer. .'Laten we ophouden met op voeden, niemand weet toch hoe dal moet 'Scholen zijn marlelinstilu- ten met leerstof waarvan 90bestaat uit mensonte rende prietpraat en onzin nige ballast...'. Opvoeden is pedant, bur gerlijk en onbeleefd. Een vernederende activiteit waarbij volwassenen voortdurend zichzelf bela chelijk maken....'. Het is maar een greep uit de vele uitspraken in zijn boek, waarmee Guus Kuijer tegen heel wat ge voelige schenen aan schopte. Vooral 'beroeps- opvoeders', zoals pedago gen en onderwijzers, moesten het ontgelden. Dolf Kohnstamm, hoogle raar in de ontwikkelings psychologie aan de Leid- se universiteit, trok zich Kuijers kritiek behoor lijk aan. Hij reageerde met een ingezonden brief aan de Open Forum-ru briek van de Volkskrant. Naar aanleiding daarvan ontving Kohnstamm tal van negatieve reacties. Vingers af van Kuijer. luidde de boodschap. Èen rechtstreekse confronta tie tussen Kuijer en Kohnstamm en een po ging tot discussie hadden weinig resultaat. De VARA probeerde in het radioprogramma ZI en de kinderen de vraag 'hoe voeden we op' weer nieuw leven in te blazen. Dit keer gingen Guus Kuijer en de bekende hoogleraar in de orthope dagogiek Wilhelmina Bladergroen met elkaar in de slag. Het met veel bombarie aangekondigde programma ging uit als de bekende nachtkaars. Mevrouw Bladergroen bood Kuijer nauwelijks tegenspel, zodat van een echte discussie over de relatie tussen kind en volwassene nauwelijks sprake was. W leer reageerde Kohn stamm. Niet alleen met een ingezonden brief naar de VARA. Hij publiceer de ook een boekje over de hele affaire, een ant woord op Kuijers Gemi nachte Kind. Titel: Kuij er mooi en lelijk. Waar mee de zoveelste penne- strijd een feit is. oeten wij, volwasse- ïen, onze kinderen nog ^teeds opvoeden? Of Jtunnen we er maar be er mee ophouden, om- oeiat er toch niets van te- •echt komt? Ouders be grijpen immers niets /an hun kinderen. 2een wonder dat jonge nensen steeds agres siever worden. !ze beweringen van kinder- Doekenschrijver Guus Kuijer hebben bij de Leidse ontwik- telingspsycholoog Dolf Kohnstamm flink kwaad f Dloed gezel. In zijn boek le Kuijer. mooi en lelijk' pro- Deert de hoogleraar Kuijers needogenloze kritiek op vol- vassenen te weerleggen. De deeën, ervaringen en menin gen van beiden staan vaak ijnrecht tegenover elkaar. Waarmee zij alle ouders en in beroepsopvoeders' veel stof ;ot nódenken geven. Vooral Dmdat Kohnstamm het niet l^soekt in een zinloos 'welles- lietes' spelletje. Hij voorziet tijn mening van argumenten, waarover best gepraat kan worden. Er is ruimte voor /erdere discussie. Leidse hoogleraar is be- tepaald geen man die zijn vak, het opvoeden', heilig ver klaart en op een onwankel baar voetstuk wil zetten. Op vallend is dat 'de professor doctor', zoals Kuijer hem spottend noemde, de kinder boeken van zijn tegenstander srg knap geschreven vindt. HBehalve dan het voor volwas senen bedoelde Het Gemi nachte Kind. Daar heeft Jvohnstamm geen goed Hvoord voor óver. 'Een karika tuur', noemt de hoogleraar dit boek, waarin Kuijer onder andere de vloer aanveegt met pedagogen en zijn eigen col- lega's. de kinderboeken schrijvers. Dat de auteur later zijn scherpe kritiek wat heeft verzacht, doet volgens Kohn- ffitamm niet ter zake. «gat Kuijer aan ouders, onder•- fflvijzers, pedagogen, kortom <aan alle opvoeders verwijt, neem ik wel degelijk serieus. Ik beschouw zijn boek als een rechtstreekse aanval op mijn werk. waar ik met hart en ziel in opga. omdat ik van kinderen houd. Pas na hel verschijnen van zijn boek heeft Kuijer enkele uitspra ken wat afgezwakt. Hij zegt bijvoorbeeld dat hij tijdens het schrijven vaak heeft moe ten lachen om zijn bewerin gen. Wat koop ik daarvoor? In zijn boek relativeert hij im mers niet. Ik neem zijn uitla tingen serieus!', r is een agressie tegen acade mici, een anti-intellectualisti- sche stroom. Daar haakt Kuijer op in. En met succes. Tal van mensen nemen zijn verwijten klakkeloos over, geloven alles wat hij be weert'. Ithische bagger anvankelijk kon de hoogle raar naast verwondering en ergernis ook nog waardering opbrengen voor de hoogst originele en provocerende beweringen in Het Gemi nachte Kind. Maar de uit spraken van Kuijer in een in terview met Haagse Post-re- dacteur Jan Brokken hebben Kohnstamm hels gemaakt. Wat Kuijer toen heeft gezegd, laat niets aan duidelijkheid te wensen over. idereen is anti-kind...' hwoeden is een hoop ethische ffibapper. gezever over het door- mbreken van rolpatronen, het Klompmaker Dolf Kohnstamm jonge men sen hebben behoefte aan re- altijd maar samen moeten doen en samen moeten werken...' 'Kinderen die niet vertederen vinden wij monsters. Het normbesef is bij veel kinderen weg. omdat ze in een noodsi tuatie verkeren. Daarom worden jonge mensen agres sief. Slaan telefooncellen in puin, vernielen treinen. Kin deren hebben ons de oorlog verklaard...' Kohnstamm: 'Wat Kuijer hier beweert, gaat veel te ver. Jon geren richten vernielingen aan, omdat er geen plaats voor ze is. Wij. volwassenen, hebben hen tekort gedaan. Kinderen komen in opstand tegen ons verrotte autoritaire systeem. Op deze manier praat Kuijer agressief gedrag goed van mensen, die voor een groot deel bestaan uit or- dinaire rellcnschoppers. Jon ge mensen die uit zijn op een lolletje, die 'agentje pesten' zien als een sport' Agressie 'Jongeren worden meegezogen door een paar raddraaiers die genoegen beleven aan massa le vernielingen', meent de hoogleraar. 'Er wordt rotzooi getrapt door rellcnschoppers onder het mom van een ho ger ideaal. Kijk maar naar wat er in Amsterdam ge beurt. Het is best leuk je agressief te gedragen, en spannend om ruiten in te gooien. Ik ben het beslist niet met Kuijer eens. wanneer hij beweert dat dergelijk verniel zuchtig gedrag het gevolg is van een autoritaire opvoe ding. Zo vergoelijkt en rechtvaardigt Kuijer onver antwoordelijk gedrag van sommige jongeren. En biedt doodgewone rellenschoppers een excuus, waar ze geen en kel recht op hebben'. Kinderen moeten de vrijheid krijgen hun eigen plaats in de samenleving te vmueu, schrijft Kuijer. Daarbij mag best geweld worden ge bruikt. want voor je plaats moet je knokken. Kohn stamm gelooft daar niet in 'Dat kinderen agressief mogen zijn als ze ten onrechte zwaar in hun geluk worden be perkt, is hun goed recht. Maar er zijn grenzen. Kuijers redenering betekent een rechtvaardiging van elke vorm van verzet tegen ouders en regels. Regels zijn niet hei lig. Maar als opvoeders alles zouden accepteren wat een kind wil of doet, is er van op voeding geen sprake meer. En dat zou kinderen zeker niet ten goede komen'. 'Zelfs volwassenen willen niet stuurloos zonder richtlijnen ronddobberen. Jonge men sen hebben behoefte aan re gels, ook om zich daar later weer tegen te kunnen afzet ten. Die regels kunnen best ter discussie staan. Opvoe den is onderhandelen, afspra ken maken, het voortdurend verleggen van grenzen'. Dolf Kohnstamm wijst Kuijers beschuldiging van de hand dat ouders en leerkrachten op school kinderen minach ten en onmondig maken. Verreweg de meeste kinde ren worden opgevoed op een manier die Kuijers kritiek niet verdient, aldus de hoog leraar. Al ontkent hij niet dat er wel degelijk kinderen zijn die onder afschuwelijke om standigheden opgroeien. Lij den onder onbegrip, gebrek aan aandacht en liefdeloos heid. Met een terechte wrok tegen ouders en scholen. Maar daarbij gaat het om een minderheid. Er is wel dege lijk begrip voor kinderen, meent de hoogleraar. 'Wij, volwassenen, zouden kin deren minachten? Daar ge loof ik niets van. Ons land is een van de meest kindgerich te samenlevingen ter wereld. Er zijn veel ouders die mee denken en meegaan met hun kinderen en zich bepaald niet autoritair opstellen. Zeker niet als je het vergelijkt met wat er in het buitenland ge beurt. Daar zoekt men het nog steeds in strenge discipli ne. kostscholen, schooluni formen. Zelfs kinderen in crèches worden gedrild'. 'De opvoeding in ons land is de laatste jaren een stuk pro gressiever geworden. Ouders staan niet stil, ze denken na over wat ze doen. Men vloeit over van begrip voor kinde ren, zou ik haast zeggen. Al is dat misschien wat te sterk uitgedrukt. Toch ben ik er van overtuigd, dat wij heel ver zijn in het verkleinen van de kloof tussen kind en vol wassene'. Serieus In Kuijers theorieën draait veel om de sterke individualiteit van ieder kind. Een mens heeft de behoefte om zich te onderscheiden, een bepaalde geldingsdrang. Ouders zijn daar bang voor, en onder drukken het kind door het de mond te snoeren en als onno zel te beschouwen. Dat wil er bij Kohnstamm niet in. 'Het is onzin te beweren dat volwassenen bang zijn voor kinderen. Het is wel zo. dat veel volwasenen uitspraken van kinderen niet serieus ne men. Dat noemt Kuijer min achting Persoonlijk vind ik het vreselijk overdreven de mening van kinderen te vra gen over zaken waar ze geen enkel benul van hebben. Vooral niet als zo n kinderlij ke uitspraak wordt opgehe meld. Daar ga ik tegenin'. 'Ik zeg niet dat je kinderen moet onderschatten. Kuijer vergeet voor het gemak dat ieder kind een ontwikkeling doormaakt. Van weinig we ten en begrijpen groeit het elk jaar naar meer begrip. Als je Kuijer moet geloven, is een baby al wijs. Hij zou eens wat meer leeftijdsonderscheidin gen moeten maken'. Doen alsof Eigenlijk beschouwt Kuijer op voeden als zinloos. Een ver nederende activiteit, waarbij volwassenen voortdurend moeten 'doen alsof. Doen alsof ze niet bang en onzeker zijn, er niet de pest in heb ben, niet onredelijk kunnen zijn. Doen alsof de wereld prachtig is. Volwassenen ma ken zichzelf daar volslagen belachelijk mee. zegt Kuijer. Hun kreet: 'kijk naar ons. doe zoals wij en wordt zoals wij', is een lachertje, Kinderen la ten zich niet langer voor de gek houden. Kohnstamm Afschuwelijk dat Kuijer opvoeden zo verne dert. Natuurlijk is voortdu- rend-doen-alsof niet de ma nier van opvoeden. Gelukkig durven veel volwassenen best tegenover hun kinderen toe te geven, dat ook zij fou ten kunnen maken.Ik kan me voorstellen dat jonge men sen. door Kuijers negatieve uitspraken, weinig zin heb ben om ooit nog aan het op voeden van kinderen te be ginnen'. 'Tegenovers Kuijers verwijten aan opvoeders stel ik het vol gende: ouders die hun kinde ren met zorg en liefde bege leiden. doen dit niet alleen uit eigenbelang. Zij bewijzen het kind en de samenleving daar mee een dienst, die waarde ring vraagt. Het is dwaas en kwetsend te suggereren dat ouders huri kinderen eigen lijk minachten Een dergelij ke bewering doet alle ouders die het beste met hun kind voor hebben groot onrecht'. Pedagogisch In zijn boek haalt kinderboe kenschrijver Kuijer ook fors uit naar zijn collega's. De meeste jeugdboeken stellen niet veel voor, gaan geen stap buiten de bekende paden Negenennegentig procent van alle kinderboeken zijn opvoedkundige pamfletten, geven antwoorden, 'verkla ren het leven'. Met name de auteur Jan Terlouw wordt scherp door Kuijer aangeval len. Terlouw draagt in zyn boeken een duidelijk maat schappijbeeld uit Vreselijk, noemt Kuijer dat. Kohn stamm begrijpt niet waarom Kuijer daar zo n bezwaar te gen maakt. 'Ook Kuijer houdt kinderen zijn idealen voor. Bij hem gaat het om kinderen die op komen voor hun rechten. In dividuen met een eigen me ning Vooral in zijn laatste boek laat hij zien hoe ouders zich zouden moeten gedra gen Daarmee is hij nadruk kelijk pedagogisch bezig Misschien nog wel meer dan andere kinderboekenschrij vers. die niet bij de inhoud van hun boeken stilstaan' 'Kuijer doet dat wel. hij denkt na over wat hij schrijft. Ah schrijver moet je met urfQcN opvoeden, of kinderen het le ven trillen verklaren zegt hij Die uitspraak kan Kuijer in zijn eigen zak steken'. Guus Kuijer: 'kinderen heb ben ons de oorlog verklaard....'

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23