4 teï Staats loterij gaat er stevig tegenaan Directie casinostichting: 'Zweer bij bot Zevenhonderdste trekking met vijf miljoen aan extra prijzen lé i *%t rERDAG 28 FEBRUARI 1981 >or ans Ganzevoort DEN HAAG - De Staats- loterij viert feest. Vol gende maand de 700ste 3. loterij. Daarom gaan ze v er maar eens stevig te genaan. Bijna vijf mil joen aan extra prijzen. En voor zichzelf een nieuwe elektronische trekkingsma chine. Reden om eens een kijkje te nemen in het „gok huis" van het ministerie van financiën. Een instituut dat in zijn 255-jarig bestaan is uitge groeid tot een bedrijf met een n jaarlijkse omzet van onge- veer een half miljard. Hebt u ;r meer kans in de Staatslote rij? Geeft een bepaald lot nummer niet meer kans op een prijs? En als er een prijs valt op een nummer dan niet verkocht is? 5-JDirecteur P. G. van Essen is blij met deze vragen: „Wij zijn een open bedrijf, wij geven jj: veel aandacht aan het pu- bliek. Er zijn bij ons geen ge- a heimen". Ter illustratie van zijn woorden hangt er aan de wand van zijn kantoor een n grote statistiek waarop nauw- - keurig de omzetcijfers per maand en per jaar afgelezen kunnen worden. Ondanks Telebingo is er vergeleken Imet vorig jaar een lichte om zetstijging. die naar verwach ting verder zal uitgroeien met de jubileumloterij van vol- gende maand. Een interes sante vraag bij loterijen is al tijd wie er het meeste profijt van heeft: de organisatoren of de spelers. Van Essen: „De staatsloterij is bij de wet verplicht om twee derde van het .inleggeld in prijzen uit te keren. Wij zitten u daar ruim boven. Met de ex tra prijzen die we altijd uitlo ven zitten we op ongeveer ze ventig procent. De rest wordt gebruikt voor de onkosten [die we maken en ongeveer 20 tot 25 procent gaat naar de schatkist. In vergelijking met bijvoorbeeld de Duitse lotto en loterijen keren wij 15 tot 25 procent meer aan prijzen uit. Dat Duitse loterijen zo'n succes in Nederland hebben gehad lag meer aan hun agressieve reclamemethoden dan aan de grote kans die je had om te winnen. Bij ons heeft een deelnemer een kans a. van vier op tien om een prijs- Ter gelegenheid van de 700ste Staatsloterij, volgende maand, is er een extra trekking. Daarin valt wederom een prijs van vijf ton en van 2,5 ton te ver dienen. Gezien het aantal loten dat de Staatsloterij hoopt te verkopen heeft een deelnemer een kans van twee op 2,5 mil joen om de vijf ton vol gende maand in de wacht te kunnen sle pen. De kans om in elk geval een prijs te win nen is nu nog groter dan vier op tien. Daar mee steekt de Staats loterij met kop en schouders uit boven welke andere loterij dan ook in binnen- of buitenland. rr T I j Directeur P. G. van Essen: "Bij ons geen geheimen" .„ik (je) te winnen. In de Staatslo terij heb je echt meer kans". - Wat gebeurt er als er een prijs valt op een niet verkocht lol? Is dat winst voor de Staatslo terij? „Het winnend lotnummer geldt dus voor elke serie. Het kan best voorkomen dat binnen een serie dat winnend lot nummer niet is verkocht. We hebben ons verplicht om alle extra prijzen, die dus buiten de series vallen uit te betalen. Is een winnend lotnummer niet gekocht dan trekken we meteen een nieuwe". „Tijdens de trekking weet ik binnen tien seconden of het lot al of niet verkocht is. Voor de trekking hebben al onze lotenverkopers laten weten welke loten niet verkocht zijn. Die sturen ze naar ons terug. Ze kunnen de loten dus niet tot na de trekking achterhouden. Doen ze dat wel dan krijgen ze geen geld van ons voor de niet verkoch te loten en hebben dus ge woon voor 25 gulden per lot meegedaan aan de loterij. Tij dens de trekking heb ik per serie een lijst van 1 tot en met 100.000 voor me liggen en de lotnummers die niet zijn ver kocht zijn aangekruist. Een simpel systeem dat perfect werkt". - Als een winnend lot een hoog cijfer is, is dat dan voordeel voor de Staatsloterij? Een cij fer eindigend op 999 zit on derin het boekje, en wordt dus minder verkocht, u hoeft dan minder prijzen uit te keren die binnen de series vallen, want u bent niet verplicht al le prijzen in serieverband uit te keren. „Het is niet zo dat een hoog cij fer minder wordt verkocht. Zowel de series als de lot nummers worden door ons vakkundig door elkaar ge hutseld. volgens het systeem van oplopende honderdtallen en afnemende duizendtallen. Een hoog cijfer kan dus net zo goed als eerste verkocht worden. Een bepaald cijfer levert ons geen voordeel op". Dat geldt volgens Van Essen ook voor de kopers van loten. Er zijn geen nummers die meer kans bieden op een prijs. De trekking wordt ge daan met een in Europa uniek elektronisch apparaat. Het is ontwikkeld door de TH in Delft. Het is wetenschap pelijk bewezen dat de machi ne geen enkele voorkeur heeft voor bepaalde cijfers of combinatie van cijfers. Bo vendien is het door niemand te beinvloeden. Tijdens de werking van het apparaat komt er 100.000 maal per se conde een ander cijfer voor. Een druk op de knop doet het mechnisme stilstaan. De ma chine bestaat uit vijf pulse rende stroomkringen, wan neer ze alle vijf stil staan ont staat het winnend lotnum- Van Essen „Er is geen enkele mogelijkheid om de trekking te beinvloeden. Daarvoor werkt het apparaat veel te snel. Het nieuwe apparaat dat we binnenkort in gebruik gaan nemen gaat nog veel sneller. Allerlei testtrekkin gen hebben bewezen dat ook deze machine geen enkele voorkeur vertoont. Boven dien kan er ook niet aan het apparaat geknoeid worden want het staat de gehele tijd in een afgesloten verzegelde ruimte. In de Rolzaal op het Binnenhof. Alleen in mijn bijzijn kan de machine wor den aangezet. Wanneer mensen nog niet over tuigd zijn van de eerlijkheid van de trekking dan kunnen ze zelf komen kijken. De trekkingen zijn openbaar en een willekeurige toeschou wer mag zelf op de knoppen drukken. We hebben niets te verbergen. Dat blijkt ook wel uit het feit dat de jubileum trekking van volgende maand rechtstreeks op de tv wordt uitgezonden. In de pauze van het nationaal Songfestival. Dan kan ieder een meteen onze nieuwe ma chine zien werken". - De Staatsloterij is dus voor honderd procent betrouw baar? „Zonder meer. In de 699ste lo terij was bij het afdrukken van de nummers op de loten van de girodeelnemers een klein foutje geslopen. Van een aantal was het laatste cij fer niet afgedrukt. De volledi ge cijfers wisten w(j wel pre cies. maar er waren dus een paar honderd mensen die zelf niet konden nagaan wat het laatste cijfer van hun lot was. Om de reactie te voorkomen van .je zegt wel dat mijn laat ste cijfer een zes was. maar misschien was het wel een ze ven en had ik 25 gulden ge wonnen" hebben we alle lot nummers opnieuw laten af drukken. Vandaar dat deel nemers aan de loterij werden verrast met een „verbeterde opgaaf lotnummers, vorige opgaaf vervalt hierbij". Om het laatste restje wantrouwen weg te nemen kan ik nog zeg gen dat we terdege worden gecontroleerd door de Alge mene Rekenkamer en de Centrale accountantsdienst. Onze administratie moet tot op de laatste cent kloppen en dat doet-ie ook". SCHIPHOL - De veiligheidsfunctionarissen in de ca sino's moeten opsporingsbevoegdheden krijgen. Ze dienen de mogelijkheid te hebben van fraude ver dachte personen direct in de kraag te vatten. De directie van de casino's, ge confronteerd met gigantische oplichtingspraktijken aan de roulettetafels, acht die opspo ringsbevoegdheid voor haar veiligheidsmensen een eerste vereiste om het alom heersen de kwaad doelgericht te kun nen bestrijden. Het ministerie van justitie lijkt gevoelig te zijn voor de wensen van de ca sinoleiding, zeker na de ge beurtenissen van de laatste maanden De fraudegevallen in de legale speelhuizen hebben zich de laatste weken opgestapeld. Het zag er even naar uit dat geen mens binnen de casino- organisatie nog te vertrouwen was. De casino's, en dus de Nederlandse schatkist, wer den voor bijna een half mil joen lichter gemaakt. Het unieke feit deed zich voor dat 15 procent van de speltechni- sche functionarissen op non- actief kwam te staan. In totaal ging het om 60 croupiers, ta felchefs en zaalchefs. Van hoog tot laag bleek mee te doen aan het oneerlijke spel. Een aantal lieden uit het Sche- veningse casino belandde in de gevangenis. Anderen wer den door de casinoleiding ge schorst in afwachting van in gestelde ontslagprocedures. De stand van zaken op dit ogenblik is dat 21 van de 61 op non-actief gestelden weer aan het werk zijn. Definitief geschorst zijn er 30 en bij 10 anderen wordt het intern on derzoek voortgezet. De recente oplichtingszaken vormen voor staatssecretaris Hazekamp van economische zaken, eerst verantwoordelij ke voor de casino's, geen aan leiding tussentijdse maatre gelen te nemen. Desgevraagd laat hij weten dat het naar bui ten komen van de fraudege vallen het gevolg is van een bij de casinostichting doorge voerde reorganisatie (nieuwe directie en een ander be stuur). Hazekamp geeft wel toe verbaasd te zijn over de omvang van de fraude. Leiders Er zijn er nog geen aanwijzin gen dat de oplichtingspraktij- ken in de casino's van Sche- veningen, Valkenburg en Zandvoort van buitenaf zijn georganiseerd. Wel is komen vast te staan dat binnen de groep zwendelaars een paar leiders zaten. Een opmerkelijk ander feit dat uit het onderzoek rolde: het bewijs van goed gedrag dat de uiterst gesoigneerde spellei ders bezitten blijkt in de prak tijk een waardeloos vodje te kunnen zijn. Het is zeker geen garantie, zoals velen denken, dat mensen niet eerder met justitie in aanraking zijn ge weest. De burgemeester kan zelf bepalen of strafbare fei ten. die iemand heeft ge pleegd, de afgifte van het be wijs van goed gedrag wel of niet in de weg staan. Niet te behappen Ondanks de aanwezigheid van tal van 'veiligheidskleppen', ging het toch mis. Eerst ver scheen het nieuws over de miljoenen belastingschuld als gevolg van een verkeerd gekozen systeem voor het heffen van kansspelbelasting. En toen kwamen de fraudege vallen eraan. „Maar zo stellen algemeen-directeur Joop Kroes en directeur Chris tioo- gendoorn „De ontstane ellen de is geen gevolg van een te kort aan veiligheidsmaatrege len. Nee, het gaat om de ma nier waarop de casino's in Ne derland zijn opgezet. Het was gewoon niet te behappen. In andere landen wordt met klei ne overzichtelijke casino's ge-, werkt. Vergeleken met de 'buurtwinkels' in bijvoor beeld Oostenrijk, zijn onze ca sino's complete 'warenhui zen'. Wij zijn te snel van stapel gelopen". Dat een groot aantal affaires nu aan het licht komt. is volgens de directie, het gevolg van een nieuwe beleidslijn. De eerste jaren, onder directeur Nico de Rooij, die uiteindelijk onder Het beveiligingssysteem in het Scheveningse casino. Een kijkje m de controlekamer: ondanks de aanwe zigheid van tal van 'veiligheidskleppen' ging het toch mis.. druk van personeel en Raad voor de Casinospelen het veld moest ruimen, werd bij het veiligheidsaspect de nadruk vooral gelegd op bewaking en ordehandhaving. De laatste maanden is het ac cent meer komen te liggen op spelanalyse. Via nauwkeuri ge bestudering van inzetten en uitbetalingen kunnen be langrijke conclusies worden getrokken ten aanzien van o.a. het plegen van fraude. Voorts wordt bij het vermoe den van fraude steeds meer gebruik gemaakt van anonie me spel-observators. Politie „De tijd is voorbijzeggen Kroes en Hoogendoorn. ..dat we alles met de mantel der liefde bedekken. We lichten de politie direct in, ook al in het stadium dat we alleen nog maar vermoedens tegen ie mand hebben. Het grote pro bleem is echter dat je een be wijs moet leveren. We kunnen op dit moment niet zomaar ie mand vasthouden voor een verhoor. Dat is erg frustre rend. Er zijn zelfs mensen, van wie je vermoedt dat ze de boel hebben opgelicht, die bij het verlaten van het casino een triomfantelijk armgebaar maken naar onze veiligheids mensen". Maar niet alleen de malafide praktijken van spelers baren de casinodirectie zorgen. Juist de speltechnische func tionarissen bleken de groot ste oplichters. Dit heeft tot een grimmige sfeer binnen de speelhuizen geleid. Daarom probeert de directie allereerst in eigen gelederen orde op za ken te stellen. Argwaan jegens elkander heeft tot spanningen geleid in werk- maar vooral ook in de privésfeer. Een extra stuk on vrede is ontstaan nu de over gebleven speeltechnische mensen het werk over moe ten nemen van hun wegge zonden collega's en als 'belo ning' minder geld ontvangen. Dat komt doordat de op non- actiefgestelden blijven mee delen in de tronc (fooienpo- Hier dient zich een nieuwe pro bleem aan voor de casino leiding. "De huidige con stellatie zijn we niet in staat een slagvaardig financieel be leid te voeren. Van het perso neel vragen wij in deze moei lijke periode een volle inzet Maar we hebben ze niets te bieden. De mensen moeten harder werken en gaan er dan nog op achteruit ook", vertel len Kroes en Hoogendoorn. Het is duidelijk dat de casi nostichting van de overheid meer financiële beweging- vrijheid wil hebben. De Raad voor de Casinospelen (advies college van de regering) heeft begrip voor het standpunt van de casino's, maar een woordvoerder vindt „dat je ongenoegen niet altijd met geld kunt afkopen". Nationaliteiten Een andere moeilijkheid in de personele sfeer wordt ge vormd door de grote verschei denheid aan nationaliteiten Het vakmanschap moest ge durende de eerste jaren nood gedwongen uit het buiten land worden gehaald. Het ge volg daarvan was wel dat door die vele buitenlanders in de Nederlandse speelhuizen on mogelijk een homogeen ge zelschap kon ontstaan. En de kenners in casinoland zijn het er al jaren over eens dat juist het goed draaien als groep de basis is voor een soepele gang van zaken. Gebleken is dat de rivaliteit tus sen de croupiers uit vaak zes olzeven verschillende landen bijzonder groot is. Doordat de Hollanders steeds meer erva ring beginnen te krijgen, wor den de tegenstellingen alleen maar aangescherpt. Want de Nederlandse croupier ziet dat zijn Britse. Joegoslavische of Duitse collega niet alleen be ter wordt betaald, maar bo vendien zijn promotiekansen blokkeert. Dit gegeven resul teert in een stuk extra span ning. Maar voor alles gaat het bij al dat ongenoegen om één ding: geld De financiële problemen onder een deel van het buitenlands personeel hebben vermoede lijk de fraude mede in de hand gewelkt. Wat was er namelijk gebeurd? Het buitenlands personeel ging er vorig jaar ineens gemiddeld 20 procent netto in salaris op achteruit, omdat de door de toenmalige casinodirectie ver'leende be lastingvoordelen ongedaan werden gemaakt Het is be kend dat een aantal werkne mers hoge financiële ver plichtingen (bijvoorbeeld voor het kopen van een huis) waren aangegaan en door die maatregel in moeilijkheden kwamen. Een bekende regel in de casinowereld zegt: men sen in financiële problemen zijn levensgevaarlijk vooreen casino. „In buitenlandse casino's komt het voor dat werknemers die in grote geldnood verkeren, ontslagen worden'. zegt Kroes, die er ogenblikkelijk aan toevoegt dat hij een der gelijke situatie in Nederland niet voor wenselijk zou hou den Toch vindt hij het een handicap voor het specifieke casmobedrijf dat de werkne mer in ons land in het alge meen een zo grote bescher ming geniet. „Ook al heb je nog zo veel vermoedens ten aanzien van een persoon, dan nog kun je hem niet ontslaan Kritiek De directie van de casinostich ting heeft de indruk dat ze de ergste misstanden nu uit de weg heeft geruimd. Van de kant van de vakbond, de Unie BLHP. is kritiek geleverd op de wijze waarop de directie haar ..zuiveringsoperatie" heeft uitgevoerd. Kroes ver duidelijkt: „Wij moesten op een gegeven moment de zweer bij het bot verwijderen. Dat we daarbij ten onrechte mensen op non-actief hebben gesteld, is het betreuren. Maar dat was niet te voorkomen. We moesten nou eenmaal kie zen voor het localiseren van het gehele probleem om op die manier in één klap al het kwaad uit te roeien". Het staat nog niet helemaal vast op welke manieren de casi no's werden opgelicht. Het is wel zeker dat hele tafelequi pes (croupiers en tafelchef) vaak samenspanden met gas ten. Een van de meest toege paste trucs, die de casino's op enorme verliezen jagen, ver loopt als volgt: de speler wis selt een plak (jeton) van dui zend gulden voor tien stuks van honderd. De gast krijgt de tien jetons van honderd gul den toegeschoven, maar tege lijk wordt de plak van dui zend gulden in het spel ge bracht. Croupier en speler verdelen de winst. Ook bu het opmaken van de kas. aan het eind van de avond, is veelvuldig gezwen deld. In de kasboeken werden minder jetons opgeschreven dan er in werkelijkheid op ta fel lagen. Voor die malafide handelingen is de hulp nodig van andere personen omdat volgens de voorschriften by iedere geldhandeling tenmin ste drie mensen aanwezig die nen te z(jn. Omdat de fraude in de meeste gtvallen in teamverband plaatsvindt, lijkt het de casi noleiding nauwelijks zinvol extra toezichthoudend perso neel bij de tafels te zetten. „Nee, je moet het in de bestu dering van het spel zoeken. We hopen te kunnen gaan werken met een computer die elk afwijkend spelbeeld di rect signaleert" Voorts zal een aanvullend systeem wor den gezocht voor het opma ken van de kas.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21